VERPLEEGSTERSOPSLAG Ziekenhuis duurder en kans op verhoging fondspremie DE DOOD OMR UKT Jonge vrouw smoort twee baby's uit vrees voor echtgenoot - BELASTING-- AMBTENAREN: NIETS! ggoE Htt: Bevredigende oplossing na lang slepend georganiseerd overleg Dean teruggeroepen van gesprek over kernproeven Regering wil voor 1963 algemene spaarregeling Overlevenden van ramp met Siriusthuis Bretonse boeren krijgen steun mmm WÊÊ^m PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Gebrek aan duizend bejaardentehuizen Kosten stijgen Leerling-verpleegsters Nieuwe schalen AMERIKA: WOORD NU AAN RUSSEN Duitse tarwebloem voor rood-China Man onthoofd door ontploffende band Derde bekroning voor film „Faja Lobbi" Belofte ingelost Koninklijk paar thuis Verwerving duurzaam bezit Auschwitz-comité dient klacht in tegen dr. Knost STAKING STOPT LOPENDE BAND De Bilt: Koel HET WEER OVERAL mm Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwarts# Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1 1,—» 16e JAARGANG No. 4885 Woensdag 21 juni 1961 De enige vrouwelijke passagier die de ramp met de Sirius heeft overleefd, de Duitse mevrouw Prokopec, bij haar aankomst op Schiphol. De Duitse heren Denckmann (links) en Schuster, de enigen die als lopend patiënt aankwamen, al was het dan met een wan delstok en op sloffen. Zij zullen nog enige dagen in Amsterdam blijven voor medische controle, voordat zij naar huis gaan. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De gordijntjes waren gesloten van de Eleetra van Air Ceylon, die gisteren in de namiddag een aantal gewonden van de ramp met de Sirius op Schiphol bracht. Eén gordijntje ging evenwel open toen het vliegtuig naar hangar 8 taxiede. Door het raampje keek één van de gewonden: het vierjarige dochtertje van mevrouw Prokopec. Haar ge zichtje was nog gehavend door een brandwond. De Eleetra, die door de K.L.M. aan de Air Ceylon is uitgeleend, bracht de ge wonde stewardess mejuffrouw Janine Peeters en zeven van de twaalf passa giers die het ongeluk bij Kairo hebben overleefd. Ontroerde familie Op twee gewonden na de Duitsers Heinrich Schuster en Martin Denck mann moesten allen met brancards uit het vliegtuig worden gedragen. Er waren, behalve enkele autoriteiten van de K.L.M. ook vele diep ontroerde fa milieleden bij de aankomst aanwezig. Ook in het Wilhelminagasthuis, waar heen de gewonden werden gebracht, wachtten verwanten. Op de brancards lagen mejuffrouw Peeters, de Nederlanders Chr. Fitsch, R. Binkhorst, de Engelsman E. Williams en de Duitse mevrouw Prokopec met haar dochtertje. Enkelen van hen zag men ondanks hun verwondingen flauwtjes glimlachen naar bekenden. 's Ochtends had een DC-8 van de K.L.M., die uit Sydney kwam, de stof felijke overschotten van een aantal bij de ramp omgekomen passagiers en be manningsleden van Kairo naar Schiphol gebracht. Twaalf kisten werden in een van de hangars op Schiphol uit ,het vliegtuig gedragen. Een van de Stoffelijke overschotten, dat van de heer Schields, werd in een ander vliegtuig van de K.L.M. naar Lon den gevlogen, vanwaar het naar Ierland zou worden gebracht. De andere doden de tweede bestuurder J. W. H. Heuts, de purser G. J. H. Thys, de hofmeester J. Schriel en de passagiers J. van Dijk, B. Doeve, A. H. Mast en de heer en me vrouw Grootegoed en hun drie kinde ren werden in elf lijkauto's naar ver schillende plaatsen in Nederland ge bracht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Twee negen tienjarige mensen, een man en zijn vrouw, hebben gistermor gen aan de politie bekend, dat zij schuldig zijn aan de dood van twee baby's. Binnen de tijd van anderhalf jaar hebben zij de dood veroorzaakt van twee van hun kinderen. Dit trieste drama gebeurde in de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam, in de schaduw van de Wester toren, waar het hart van de Jordaan onstuimig klopt. Vorige week vrijdagmorgen constateerde de huisarts van de negentien-jarige los-werkman F. G. H. O. de dood van de zes maanden oude Gerrit, die in de nacht van donderdag op vrijdag was overleden. Het jonge echtpaar, dat met nog een driejarig zoontje in een kleine kamer woonde en sliep, gaf als ver moedelijke reden op verstikking door gebrek aan voldoende frisse lucht. De huisarts ondertekende de overlijdens- acte. SECTIE De'vader van de los-werkman wist ech ter, dat de vorige huisarts van het ge zin in februari 1960 een-gelijkluidende overlijdensacte had ondertekend voor het toen drie maanden oude jongetje Adriaan. De grootvader belde de huis arts op: „Dokter, dat is al het tweede kind daar, dat plotseling sterft". De dokter waarschuwde de recherche. Dr. Zeldènrust verrichtte de sectie en ont dekte een onnatuurlijke dood. Onmid dellijk werd het lijkje van Adriaan opgegraven en een nauwgezette sectie had hetzelfde resultaat. Maandagmiddag na de begrafenis werden man en vrouw gearresteerd. Een et maal lang hebben zij heftig ontkend. Toen kwam het trieste verhaal. DRIFTIG Het echtpaar trouwde drie jaar geleden, toen het oudste kind al was geboren met toestemming van de Kroon, omdat zij voor de wet nog te jong waren. Eind 1959 werd het tweede kind ge boren in het kleine benedenhuisje, waar ook een zwager met zijn gezin, de vader van de Vrouw en een jonger zusje zijn gehuisvest. De los-werkman werd driftig als hij 's nachts door het huilen van de baby niet kon slapen. De drift werd aan gewakkerd door het wantrouwen, dat hij aangaande de afkomst van het kind koesterde, omdat hij zijn vrouw ervan verdacht een verhouding te heb ben met een andere man. Om zijn drift te temperen legde de vrouw dekens en kleren over de baby heen totdat het huilen niet meer werd gehoord. In februari van het vorig jaar veroor zaakte dit de dood van het jongetje Adriaan. OPWINDING In de warmvoelende Jordaan, waar ieder een meestal volledig meeleeft met heit wel en wee van elkaar, is de jonge vrouw niet erg gezien. Het was geen verrassing voor de buurt, toen na de geboorte van Gerrit, eind vorig jaar, de ruzies op nummer 57 in hevigheid toenamen. Om haar man, als Gerrit 's nachts huilde, te kalmeren paste de vrouw hetzelfde fatale middel van het vorig jaar toe. Vrijdagnacht kostte dit de baby het leven. In de Nieuwe Leliestraat en verre om trek heerste grote opwinding, toen de arrestatie van het echtpaar bekend werd, In de vele kleine winkeltjes, waar de vrouwen elkaar bij de voor naam noemen en waar zij voor ieder kind .tante zijn, werd het drama druk besproken. „De man wilde wel wer ken", vertelden enkele vrouwen, „maar zij heeft nooit gedeugd, We 'hebben haar hier zien opgroeien, want ze is in deze straat geboren". En met het sentiment de Jordaan eigen be schrijven de vrouwen het kleine jongetje, dat maandagmiddag is be graven: „Een leuk kindje met zwart haar; ik heb de vrouw woensdagmid dag nog met hem in de kinderwagen zien lopen". DE VIERDE De negentienjarige vrouw, die zich nu in voorarrest bevindt, is zwanger van haar .vierde kind. Zij wordt beschul digd van doodslag, tweemaal gepleegd. De man wordt beschuldigd van mede plichtigheid aan doodslag, tweemaal gepleegd. DEN HAAG De komende twintig jaar zullen er zeker 982 beiaardentehui- zen moeten word'en gebouwd, elk met een capaciteit van zeventig bedden. Er moet dan gerekend worden op 1.876.300 be jaarden. Dit antwoordt de minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé op de vraag van de vaste com missie voor maatschappelijk werk of zij een voorspelling kan doen over de be hoefte aan bejaardentehuizen. Het aantal bejaarden was in januari van dit jaar 1.018.822. Hiervoor zijn 61.016 bedden beschikbaar, (zes procent). De minister meent dat dit aantal thans voldoende is. Wel acht zij het noodzake lijk dat geleidelijk aan de oudere bejaar dentehuizen worden vernieuwd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op 1 juli gaan alle salarissen voor verplegend personeel omhoog met acht tot dertien procent. Bovendien zal voor iedere salarisschaal het aantal dienstjaren worden terugge bracht met één of twee jaar, zodat het maximumsalaris eerder bereikbaar is. Twee nieuwe rangen zijn in de schalen opgenomen, waardoor beter aan de taakverschillen in de ziekenhuizen wat salariëring aangaat is tegemoetgekomen. Deze t/slissingen «ver de lang slepende zaak van de verpleegsterssalarissen zijn gistermiddag in de Centrale commissie voor georganiseerd overleg met algemene instemming gevallen. Zowel de regeringsdelegatie als de deelnemende ambtenarenorganisaties toonden zich ingenomen met het besluit. Over de uitwerking van enige meer technische kwesties wordt het. overleg voortgezet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De bonden van de belastingambtenaren hebben het overleg met het Ministerie van finaneiën afgebroken. Gistermorgen kwam de bijzondere commissie van overleg bijeen, waarbij de voorzitter, de direc teur-generaal der belastingen, meedeelde dat de regering geen verbetering van de positie van haar fiscaal personeel kan toestaan. ONDER DE ALGEMENE richtlijn van rust in de ambtenarensalarissen tot 1 januari 1962 valt, volgens dit standpunt, ook een herziening van de promotieregeling voor een bepaalde groep ambtenaren. Op dit ogenblik kan daarom niets voor hen worden gedaan. PRECIES HETZELFDE was aan de bonden al op 2 juni meegedeeld. Toen zij dezelfde argumenten gisteren nog eens te horen kregen en moesten constateren, dat hun wensen niet in bespreking konden komen, hebben zij het overleg afgebroken. 0 IN EIGEN KRING is er thans beraad over de vraag op welke manier het belastingpersoneel de zijns inziens zo gegronde grieven naar „buiten" kan uitdragen. De algemene en de christelijke bond van overheidspersoneel hebben in beginsel besloten een grote protestvergadering in Den Haag te beleggen. De particuliere ziekenhuizen zullen de extra kosten moeten opvangen door een verhoging van de verpleegprijzen. Deze ziekenhuizen werken op kostprijs basis. Verhoging van de prijzen bete kent hier ook een hogere uitkering van de ziekenfondsen en vermoedelijk eveneens verhoging van de premie. Om deze redenen hebben de ambte narenorganisaties er in het overleg niet op aangedrongen de salarisverho ging met terugwerkende kracht te doen ingaan; verhoging van de verpleegprij zen achteraf brengt immers moeilijk heden met zich mee. Tijdens het over leg is wel afgesproken dat het vraag stuk van de terugwerkende kracht nog nader zal worden bekeken. Het salaris van de leerling-verpleeg ster in de A-opleiding stijgt van 148 tot maximaal 185 gulden per maand, in de B-opleiding van 161 tot 200 gulden. Het Rijk verleent de leerlingen vrije kost, inwoning, medische verzorging, bewas- sing en een regeling voor periodiek bezoek aan hun woonplaats. Alle leer lingen krijgen voor aanschaf van de eerste kleding een bedrag van twee honderd gulden, dan wel een uniform- kledingpakket. WASHINGTON (Reuter). Arthur Dean, de leider van de Amerikaanse delegatie naar de conferentie te Genève over de kernproeven, is naar Washington teruggeroepen. Het was gister avond niet duidelijk of hij zou terugkeren. Het State depart ment liet doorschemeren dat Deans terugkeer afhankelijk was van nieuwe initiatieven van Russische zijde. De Amerikaanse delegatie zal nu onder leiding staan van Deans plaatsvervanger Charles Stelle. Vrij dag komen de delegaties weer bijeen. Er is al geruime tijd sprake van dat de conferentie, die een overeen komst moet opstellen over het stop zetten van alle proeven met kern wapens, uiteen zou gaan omdat het duidelijk is geworden dat de Sowjet- unie zulk een overeenkomst niet wenst. Gisteren heeft Lord Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, echter nog in het Lagerhuis gezegd dat zijn regering blijft stre ven naar een overeenkomst. Volgens hem zal het Westen tot het laatst toe aan de conferentietafel blijven zitten. BONN (AP). West-Duitsland zal dit jaar hoewel het een behoorlijk verlies op de transactie zal lijden 180.000 ton tarwebloem leveren aan de Chinese Volksrepubliek. De rege ring van de Bondsrepubliek heeft hiertoe besloten om het groeiende overschot op de binnenlandse markt te helpen verminderen. De 180.000 ton ruim een kwart van de Westduitse export van tarwebloem zal worden geleverd tegen de wereld marktprijs van ongeveer 240 mark per ton. De gesubsidieerde binnenlandse prijs bedraagt 440 mark. De Westduitse boeren zullen de bin nenlandse prijs voor hun produkt krij gen. De regering zal het verlies dra gen. 58ste CONGRES I.O.C.: Olympische Spelen '64 van 9 tot 26 oktober ATHENE (ANP). De Olympische Spelen van 1964 zullen van 9 tot 26 ok tober in Tokio worden gehouden. Dit is definitief besloten tijdens het 58ste con gres van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) in Athene. De Winterspelen in Innsbruck begin nen op 29 januari 1964 en eindigen op 9 februari 1964. GRONINGEN. Een ontploffende band heeft gisteren in Groningen de 46-jarige constructiewerker H. Slink onthoofd. Het ongeluk gebeurde in een con structiewerkplaats, waar de construc tiewerker bezig was een wiel van een hooipers te lassen. De band om dat wiel explodeerde. S. kreeg enkele grote repen rubber tegen het hoofd. De beide boeren voor wie hij het karwei uitvoerde werden een eind weggeslingerd. Zij werden licht ge wond. Eigen nieuwsdienst NEW YORK De film „Faja Lobbi" van de Nederlandse cineast Herman van der Horst heeft op het film festival van Boston de eerste prijs ge wonnen. Er waren dertig films in gezonden. „Faja Lobbi" heeft reeds eerder twee hoge bekroningen gekregen. Op de festivals in Berlijn en Edinburgh werd de film eveneens met eerste prij zen bekroond. Twee nieuwe salarisschalen doen hun intrede, alsook de nieuwe rang hoofd verplegende A-waarnemend directrice. Voor deze rang is een voorlopige toe lage, maar nog geen schaal opgeno men. Eerst moet de functie van ad junct-directrice nader worden bekeken. Het behalen van het tweede diploma wordt aangemoedigd door de verpleeg sters daar een extra toelage voor te verstrekken; De gediplomeerde ver pleegsters, die in opleiding zijn voor een tweede diploma, werden tot nu toe weer als leerling betaald. Dit gaat ver anderen: Zij krijgen het salaris van een gediplomeerde en na het behalen van het diploma krijgen ze twee perio dieke verhogingen extra. In het georganiseerd overleg van gis teren zijn de verpleegsters-pensioenen alsook andere kwesties rond de arbeids voorwaarden niet ter sprake gekomen. Het gesprek is beperkt gebleven tot de salarissen. Met het resultaat stemde iedereen in. Hiermee is de belofte van de regering van 22 november dat aan de verpleegsterssalarissen extra aan dacht zou worden gegeven, ingelost. De mate van overeenstemming over het resultaat is in het georganiseerd overleg geen alledaagse zaak. DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gistermiddag terug gekeerd van hun korte verblijf in hun villa in Porte Ercole. Prinses Margriet die met de conrec- trix van haar school en een klasgenote tien dagen in Rome is geweest, keerde tegelijk met haar ouders terug. Prins Bernhard vertrekt vanavond naar New York. Hij zal daar een ver gadering bijwonen van de Flight safety foundation. Kort na aankomst in Nederland begaf de Koningin zich gisteren naar Amster dam, waar zij een bezoek bracht aan het Nederlands Kankerinstituut. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Bij leven en welzijn zal het kabinet-De Quay nog vóór 1963 een algemene spaarregeling voor het hele Nederlandse volk gereed hebbenAStaatssecretaris drs. Schmel- zer maakte dit gisteren bekend in de Tweede Kamer, die zonder veel geest drift, maar wel met instemming, was begonnen aan de behandeling van een dergelijke regeling voor de loon- en salaristrekkenden. De ondernemingen zullen volgens dit voorstel vrijdom van belasting en van sociale premies krijgen voor elke 390 gulden per jaar of zeven en een halve gulden per week die zij bijdragen aan spaarfondsen voor hun werknemers, die daarin uiteraard ook hun aandeel stor ten. Naar gelang van de hoogte van de werknemerspremie: de helft, honderd procent of het dubbele van wat de werknemer in het fonds stort, mag dan na vier, zeven of tien jaar over het ge spaarde bedrag worden beschikt. Het zelfde geldt als de onderneming voor dit doel een winstdelingsregeling heeft inge steld. Dit alles is bedoeld om „duurzaam be zit" te verwerven. Dit kan zijn een huis of een uitzet, men kan er een hypo theek mee aflossen, een levensverzeke ring voor sluiten en ook effecten kopen ter bevordering van bezitsvorming. Staatssecretaris Van den Berge be loofde „uit een soepel vaatje te zullen tappen" als het zou gaan om studiekos ten, indien de studie tenminste te con troleren was. Hij kwam hiermee tege moet aan een wens van de grote meer derheid van de Kamer. Om de aankoop van effecten te vergemakkelijken wilde men ook kleinere coupures. Dit punt is al in Behandeling bij de Raad van Sta ten, zo zei staatssecretaris Schmelzer, die het leeuwedeel van de verdediging van het wetsontwerp voor zijn rekening had genomen. Tegen de socialist Den Uyl, die het allemaal eigenlijk niet zo belangrijk vond en liever een forse herverdeling van het bezit had gezien, zei drs. Schmel zer dat herverdeling nog geen duurzaam bezit waarborgt, waar het ten slotte om begonnen is. Wij moeten niet hakken aan de top, maar bouwen aan de voet, zo meende hij. Concurrentie Ook kondigde drs. Schmelzer een wetsontwerp aan met faciliteiten ter ver werving van het bezit van aandelen in de eigen onderneming. De beduchtheid van de Kamer dat de bedrijven met de premiespaa'rregeling zullen gaan con curreren op de arbeidsmarkt deelde staatssecretaris Roolvink niet. Rijksbe middelaars moeten immers oordelen over het geheel van de overeengekomen arbeidsvoorwaarden, waarbij dergelijke regelingen dan inbegrepen zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Vijf Amsterdamse vrouwen en 25 mannen hebben op in stigatie van het Auschwitz-comité een klacht ingediend tegen de president van de rechtbank en regeringsraad van Brunswijk, dr. Friedrich A. Knost. Zij beschuldigen hem van medewerking aan de beruchte Neurenbergse rassen wetten in 1933, waarover hij tot 1942 ettelijke publikaties met voor de joden grievende commentaren had laten ver schijnen. De aanklacht uit Amsterdam is een gevolg van een gesprek, dat een onder geschikte van Knost, de regeringsraad dr. Raschen onlangs had met een paar leden van het Amsterdamse Auschwitz- comité. Dr. Raschen vertelde, dat zijn pogin gen om dr. Knost juridisch de voet dwars te zetten waren vastgelopen. Eni ge malen is dr. Knost vrijgesproken van de beschuldiging, door zijn onder geschikte geuit, als zou hij hebben deel genomen aan de Duitse rassenvervol- ging. Volgens het vrijsprekend vonnis zou hij geen schuld hebben gehad aan de dood van mensen. Het Amsterdamse Auschwitz-comité heeft zich onder meer tot doel gesteld de oud-nazi's in de verschillende West duitse regeringsorganen aan de kaak te stellen. Van onze correspondent PARIJS. De opstandige Bretonse boeren hebben zich gisteren nogal rustig gehouden. Het was dan ook erg warm. Slechts op enkele plaatsen hadden de boeren de wegen versperd. Meestal wer den de versperringen op last van de po litie snel weer opgeruimd. Het is mogelijk dat er ook meer in het zuiden van Frankrijk versperringen op de wegen zullen komen. De boerenor- ganisaties in de provincie Gard hebben gisteren namelijk besloten de Bretonse actie te steunen. Optocht Door de straten van Vannes trokken gisteren zeshonderd boerinnen in optocht door de straten. De stoet werd vooraf gegaan door tractoren. De boerinnen gin gen naar de prefectuur om de prefect een motie aan te bieden. In Bretagne verwacht men dat de ac tie van de boeren morgen een hoogte punt zal bereiken. Dan zullen namelijk de twee leiders van de boeren die ge vangen zijn genomen voor de rechtbank te Morlaix verschijnen. BIRMINGHAM (Reuter) Op het fa brieksterrein van Austin automobielfa brieken in Birmingham stonden gisteren splinternieuwe auto's in lange rijen te wachten op de allerlaatste afwerking. Er kon echter geen hand naar worden uitgestoken omdat het personeel van een Londense firma, die instrumenten voor het dashboard zou leveren, een wilde staking was begonnen. In de wagens moest alleen nog een snelheidsmeter worden gebouwd. Hef K.N.M.I. in Dc Bilt bericht te gisteren om 23.15 uur: Aanvankelijk nog vrij veel bewolking, later weer enkele op klaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtin gen. Koel voor de tijd van het jaar. MIESJE: De langste dag. Dc blijf nog even liggen! 23 juni: zon op 4.20, zon onder 21.04; maan op 13.47, maan onder 1.12. Helsinki Stockh- Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Athene Rome Ajaccio Madrid Malorca Lissabon weer wind max.t. n.sl. onbew. WNW 18 0 l.bew. W 19 0 zw.bew. WNW 21 0 zw.bew. W 18 0 regen stil 16 2 zw.bew. NNW 22 0 onbew. NW 19 0 onbew. nno 21 0 onbew. NNO 22 0 onbew. N 24 0 onbew. NNO 30 0 l.bew WNW 29 0 onbew. zw 25 0 l-bew. WNW 20 0 onbew. n 25 o onbew. ONO 22 0 onbew. ONO 24 0 onbew. ONO 29 0 zw.bew. stil 30 0 onbew. NNO 23 0 l.bew. O 27 0 h .bew. NNO 27 0 onbew. ZW 34 0 onbew. Z 26 0 onbew. ZO 33 0 onbew. w 30 0 h.bew. WNW 30 0

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1