Twee dagen na gesprek in Wenen Conferentie in Genève hangt aan zijden draad VOORSTEL: VERSNELD BEGIN MET STAALPLAN ROZENBURG I METAAL" VREEST VOOR HAAR C.A.O. DE KLEINE PEUGEOT OPNIEUW ONTVOERD Uitstel voor Amsterdams Ballet BRITSE BANKDIRECTEUR NA AFSPRAAK GEDOOD 10 oude en 2 nieuwe gezichten in de Tour Dorpje afgesloten voor reconstructie van drama Aanslag in Parijs grote schade Goedkoper reizen Na voorstel tot huurverhoging Trein wilde niet voorbij seinpaal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND (maar niet echt) Internationale berechting van verkeersdelicten Na twee dagen Gedrukte stemming Nieuwe stakingen bij Deense industrie Minister Marijnen: beter niet naar W.-Duitsland Amerikaan vermoord door bende nozems VOORLICHTING VOOR MIDDENSTANDERS >S& De Bilt: Onbestendig Het weer overal Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Brcuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse aufiïneH 13 cent. Abonnementsprijs J 0,56 per week, 7,— per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 16e JAAttGANG No. 4875 Donderdag 8 juni 1961 GEVECHTEN IN LAOS Van een onzer redacteuren ROTTERDAM Dit jaar nog beginnen met de bouw van een of meer hoogovens en een staal fabriek op Rozenburg, die klaar kunnen zijn in 1964. Het terrein op Rozenburg ter beschikking houden voor de bouwers van het fabriekscom plex, tot het geheel klaar is. Meer activiteit van de kant van de landelijke overheid. In deze drie punten vat de initiatief nemer van de Rotterdamse plannen dr. J. P. de Meijer een compromis voorstel samen om uit de gevaarlijke periode van stilstand te raken, waarin het hoogovenproject op Rozenburg terecht is gekomen. Dr. De Meijer, die zijn stellingen van daag in Economisch-Statistische Be richten verkondigt, wordt daarbij kennelijk gedreven door de Belgische plannen voor de bouw van een staal industrie bij Gent. De groep-Sidemar kan op korte termijn met de bouw be ginnen. Er worden al arbeiders ge worven, ook in Nederland. België ligt voor Het plan voor liet eiland Rozenburg is al veel ouder, maar de kans is groot, dat België met zijn vlotte financiering Nederland vóór zaï zijn als gevolg van de onenigheden, die rondom het pro ject op Rozenburg zijn ontstaan. De heer De Meijer blijft volhouden, dat er over Rozenburg in wezen meer overeenstemming dan verschil van mening is. Rozenburg is algemeen aanvaard als een ideale vestigings plaats. Iedereen geeft bovendien toe. dat er in Nederland ruimte is voor de massaproduktie van gecalibreerde walsprodukten. De vraag is slechts, welk bedrijf deze uitbreiding van de produktie moet op> vangen: IJmuiden of Rozenburg. Om dat er ook eenstemmigheid is over het feit. dat een geheel nieuw bedrijf pas goed rendabel wordt, zodra het een jaarcapaciteit van drie miljoen ton voorbij is, meent de heer De Meijer en met hem een grote kring van direct belanghebbenden dat er een voor iedereen aanvaardbare oplossing te vinden is. Mogelijkheden IIIIIMlMlllliuilllllMllimillUlk Zonder eventuele internationale oplos singen van het vraagstuk uit te sluiten on zonder de belangstelling van buiten landse zijde af te remmen wil hij in dit jaar het Rozenburgse gedeelte van de nieuwe industrie proberen te verwezen lijken. Daarmee zou de staalvoorziening van de walserijen in Alblasserdam, die door de Nederlandse Kabelfabriek wor den uitgebreid, kunnen worden gewaar borgd. Dat Rozenburgse gedeelte zou geen eindpunt moeten zijn, maar een eerste fase van een nationaal plan. Daarna voltooien IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Degene, die de verantwoordelijkheid op zich nemen voor deze eerste fase. zou den in principe moeten besluiten het geheel te voltooien, zodra uitbreiding van de staalindustrie op de huidige ves tigingsplaats (IJmuiden) geen voorde len meer biedt boven nieuwbouw op andere plaatsen. Dat zou dan uiterlijk 1970 worden, het jaar waarin de IJmui- dense hoogovens, naar hun eigen mede delingen aan de top van hun expansie zullen zijn. Met een plan als dit kan het Nederlandse industriële prestige naar het oordeel van de heer De Meijer worden ver groot, waarbij alle mogelijke andere overwegingen van prestige in het niet zinken. De deelneming van buitenlands kapitaal zou. mede als gevolg van deze winst aan prestige, kunnen worden ge kanaliseerd. Van onze correspondent PARIJS. De minister van justitie van de achttien landen van Europa zijn het in Parijs eens geworden over het verdrag voor het berechten van verkeersdelicten. Het verdrag, ontworpen door de Ne derlander prof. mr. A. D. Belinfante. zorgt ervoor dat zij die in het buitenland een verkeersdelict hebben gepleegd en vóór veroordeling naar hun eigen land zijn teruggegaan, toch hun straf kunnen krijgen. Er zijn twee mogelijkheden: De verdachte wordt in het land van het delict veroordeeld en ondergaat zijn straf in eigen land, of de berechting ge schiedt in het eigen land aan de hand van uit het buitenland' verkregen gege vens. Het verdrag moet nog worden goedge keurd door de volksvertegenwoordigin gen van de achttien landen. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. De conferentie over Laos, cEe volgens president Kennedy het enige licht puntje in zijn gesprek niet premier Kroesjtsjef zou hehben opgeleverd, hangt aan een zijden draad. De zitting van gistermiddag ging niet door nadat de ernstigste bestandsschending sedert het begin van de conferentie, de verovering van het bergdorp Pa Dong door de Patliet Lao, was gemeld. De twee voorzitters van de conferentie besloten vandaag weer hijeen te komen om zich over de toe komst van het overleg over Laos te heraden. Toen in Washington de eerste schok was geïncasseerd en de geruchten over een vertrek van de Amerikaanse delegatie uit Genève de kop in waren gedrukt kwam het State Department met de mededeling; Amerika blijft in Genève over Laos onderhandelen. De Amerikaanse regering was niet erg gelukkig met deze nieuwe ontwik keling. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, noem de gisteren het nieuws uit Laos en Genève „niet zeer bemoedigend". Een halve dag eerder had president Kennedy in het verslag dat hij aan het Amerikaanse volk uitbracht over zijn besprekingen in. Wenen met premier Kroesjtsjef het besprokene over Laos het enige lichtpunt van dat overleg genoemd. Terwijl Kennedy sprak don derden bij Pa Dong echter al urenlang de kanonnen. Bovendien had eer Ken nedy zich tot het Amerikaanse volk richtte in de Geneefse conferentie over Laos de Amerikaarise onderhandelaar W. Averell Harriman gezegd dat Ame rika niet verder over Laos wilde con fereren zolang de strijd in Laos niet was gestaakt. Evenals Harriman in Genève en pre sident Kennedy m zijn toespraak tot het Amerikaanse volk bracht minister Rusk in herinnering dat in het Ame rikaans-Russische communiqué in We nen de wenselijkheid van een deugde lijke wapenstilstand in Laos naar voren was gebracht. „Dit is een zeer ernstige zaak", zei Rusk, „die veel aandacht zal vergen." Rusk zei verder dat de westelijke lan den in de Geneefse conferentie tot nu toe hun uiterste best hadden gedaan overeenstemming te bereiken over een deugdelijk bestand in Laos. „Daarover is ook gepraat in Wenen", zei hij. „Het is niet zeer bemoedigend, dat twee dagen na die besprekingen Pa Dong werd bestormd." Het ministerie van buitenlandse za ken deelde later geruststellend mede dat de Amerikaanse delegatie zich niet zou terugtrekken uit de Geneefse con ferentie maar opdracht had gekregen te blijven streven naar een bestand in Laos. Wie ook die conferentie de ge nadeslag zou geven, Amerika beslist niet. zo werd gezegd. Er werd echter fel aan toegevoegd: „De schenders van het bestand bevinden zich in Genève". Die geruststellende verklaring was nodig omdat onderhandelaar Harriman zich in Genève had uitgesproken voor opschorting van de conferentie tot nader order in afwachting van de ont vangst door de westelijke delegaties van nieuwe instructies van hun rege ring. Harriman herhaalde nog eens zijn verklaring van eergisteren dat Amerika en de andere westelijke mo gendheden slechts naar Genève geko men waren op voorwaarde dat er in Laos niet gevochten zou worden zo lang in Genève geconfereerd werd over dat land. Ondanks de geruststellende verkla ring van het State Department, die een einde maakte aan allerlei geruchten over een op handen zijnd vertrek van de Amerikaanse delegatie uit Genève, veroorzaakte het nieuws over de val van Pa Dong een sterk gedrukte stem ming in de Amerikaanse hoofdstad, waar men toch al niet uitgelaten was over de rede van Kennedy. In Genève ging de uitgeschreven middagzitting van de conferentie over Laos niet door. De twee voorzitters van de conferentie, Malcolm Macdo- naid (Engeland) en Georgi Poesjkin (Sowjetunie) kwamen tot dat besluit na kort overleg over het nieuws uit Laos. Vele van de veertien delegaties hadden de wens te kennen gegeven nieuwe instructies van de regering van hun land te vragen. Macdonald en Poesjkin stelden geen nieuwe datum vast. Vandaag zullen zij weer overleg plegen. Ook in Genève was de teleurstelling groot. Bij de meeste westelijke deel nemers aan de conferentie lag wat Ken nedy in zijn radiorede had gezegd over het allerhoogste belang dat beide par tijen aan de conferentietafel moeten hechten aan een deugdelijk bestand nog vers in het geheugen. Van de zijde van de Russische dele gatie werd het onofficieel voorgesteld alsof de middagzitting van gisteren niet door was gegaan omdat er zich geen sprekers zouden hebben .aangemeld maar het onofficiële westelijke ant woord daarop was dat de ware reden ó'e voortdurende schending van het be stand in Laos was. De slag kwam vooral hard aan voor de delegaties van Engeland en Frank rijk die eergisteren ondanks het oplaai en van de strijd bij Pa Dong toch ver der hadden willen onderhandelen en niet mee wilden gaan met de Ameri kaanse delegatie wat de bestandskwes tie betrof eerst spijkers met koppen wil de slaan. Van onze correspondent KOPENHAGEN. - De rust op de Deense arbeidsmarkt die na de stakin gen van de vorige maand was inge treden. blijkt op zwakke pijlers te steu nen. Reeds is er opnieuw een staking uitgebroken en wel bij de grote Kopen- haagse scheepswerf van Burmeister und Wain, die de grootste industriële onderneming van Denemarken is. Duizend ongeschoolde arbeiders heb- Den er het werk neergelegd omdat zij opnieuw hogere lonen eisen. De direc tie weigert hun wensen in te willigen en de bonden hebben de staking onwet tig verklaard. Dat heeft tot gevolg dat de stakende arbeiders tot hoge geldboe tes kunnen worden veroordeeld, maar een dergelijk argument schijnt geen indruk meer te maken. Ook 'bij een grote cementfabriek te Aalborg wordt gestaakt. AMSTERDAM De opheffing van het Amsterdams Ballet is voorlopig uitgesteld. De gemeente raad van Amsterdam heeft het voorstel van B. en W. tot liquida tie van de groep met 27 tegen 14 stemmen aanvaard onder voor waarde dat het ballet niet eerder wordt opgeheven dan nadat de raad akkoord is gegaan met de resultaten van het overleg tussen B. en W. van Amsterdam en de staatssecretaris van O., K. en W. Met deze beslissing kwam een èinde aan een bewogen vergade ring, die bijna zeven uur heeft ge duurd. Geen enkele spreker bleek on verdeelde bewondering voor het voorstel van B. en W te hebben. Van verscheidene kanten werd zeer ernstige kritiek geleverd op het beleid van de wethouder voor kunstzaken, mr. De Roos. De bezwaren wogen voor de meerderheid van de raad evenwel niet zwaar genoeg om het voorstel te verwerpen. In de situatie in de balletwereld treedt voorlopig geen verandering op. De leden van het Amsterdams Ballet en van het Nederlands Danstheater die zich bij deze groep zouden aansluiten, houden hun ongewisse toekomst. Zie verder pag. 9 c ROTTERDAM. Minister Marijnen heeft zijn Westduitse ambtgenoot SchwaTZ geruime tijd geleden langs di plomatieke weg laten weten dat het wel licht beter is zijn bezoek aan West- Duitsland uit te stellen. Dit bezoek had op 1, 2 en 3 juni moeten plaatsvinden, Naar wij in bevoegde kringen in Den Haag vernemen, hebben voor dit besluit waarvoor geen concrete redenen zijn ge noemd, de huidige sfeer en de talloze ge ruchten over de zaak-Stalmann die te Bonn de ronde hebben gedaan, de door slag gegeven. Er is nog geen nieuwe da tum voor een bezoek van de heer Marij nen aan de Bondsrepubliek vastgesteld. Over het afzeggen van het bezoek kon geen rechtstreeks overleg met minister Schwarz plaatsvinden, daar de West' duitse bewindsman met vakantie was. Men ontkent in Den Haag, dat het uit stel een gevolg zou zijn geweest, van een zogenaamde koele brief van de heer Schwarz aan de heer Marijnen. Een der gelijke koele brief waarover te Bonn de wildste verhalen zijn gedaan, is tot dus ver niet in Den Haag ontvangen. In deze brief zou van Westduitse zijde teleurstelling zijn uitgesproken over de wijze waarop minister Marijnen te Bonn de zaak tegen de hoge ambtenaar van het Westduitse ministerie van landbouw, aanhangig had gemaakt. Stalmann korte tijd in hechtenis geweest, maar werkt thans weer normaal te Bonn oj> zijn departement. PARIJS. De organisatie van het geheime leger heeft een tweede sensa tionele aanslag in Parijs gepleegd. Op de vijfde etage van een gebouw aan de Avenue Malesherbes voor de. woning van oud-minister Pierre Ferri, is een plastic bom ontploft, die grote schade heeft aangericht maar niemand ver wondde. De dokter vond het niet goed dat Erie Peugeot zelf optrad by de recon structie van zijn ontvoering en daarom werd er een ander jochie gezocht. De keus viel op Philippe Nicot, die op het eerste gezicht nogal op Eric lijkt. Phi lippe's grootvader bracht hem naar de villa waarin de ontvoerders de kleine Eric dagen lang gevangen hebhen ge* houden. (Telefoto). Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Nederland se ploeg, die in de Ronde van Frank rijk zal uitkomen, is als volgt samen gesteld: Martin van den Borgh, Ab Gelder mans, Piet Damen, Piet van Est, Wim van Est, Jaap Kersten, Sjef Lahaye, Coen Niesten, Dick Ent hoven, Mies Stolker, Jo de Haan en Jo de Roo. Reserves zijn Piet Rentmeester, Jacques van der Klundert, Jan Westdorp en Joop Captein. In deze ploeg zijn dus twee debu tanten opgenomen: Jo de Haan en de winnaar van de Ronde van Ne derland, Dick Enthoven. Sjef Lahaye heeft de Ronde van Frankrijk reeds onder Kees Pelle- naars gereden. Over je hoofdsufferd FOLKESTONE (Reuter). In de herfst van dit jaar worden goedkope passagetarieven voor zeereizen tussen Europa en de Verenigde Staten en Canada van kracht. De Atlantic passen ger steamship conference heeft beslo ten, dat deze tarieven die 25 pet. bene den de normale prijzen liggen, zullen gelden van 1 november tot en met fe bruari 1962. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De berichten over de komende huurverhoging zijn in het bedrijfsleven met gemengde gevoelens ontvangen. In het bijzonder is de aandacht gevallen op de brief waarin de staatssecre taris Roolvink de Stichting van den arbeid advies heeft gevraagd over de looncompensatie. De bewindsman schrijft daarin: deze com pensatie moet uit de produktiviteitsruimte komen. In het bijzonder de metaalindustrie, die juist haar voorstel tot wijziging van de c.a.o. heeft ingediend, heeft het gevoel met een nieuwe §ituatie te wor den geconfronteerd. De voorstellen van de vakraad metaal zijn: verhoging van de uurlonen met tien cent op 1 juli 1961 en met vijf cent per 1 april 1962. Juist 1 april 1962 wordt genoemd als ingangsdatum van de eerste huurver hoging van tien procent en aangezien Van onze correspondent PARIJS. De eerste van een se rie reconstructies in de zaak van de ontvoering van Eric Peugeot is gis teren gehouden. Het ging er de poli tie om meer gegevens te verkrijgen over het verblijf van Eric in de villa te Gricy-les-Platres, waar de jongen ■k Leden van het Amsterdams Bal let volgden op de publieke tribune vol spanning de debatten in de Amsterdamse gemeenteraad, die gisteren over het voortbestaan van hun groep moest beslissen. Van onze correspondent LONDEN. Een directeur van een bankfiliaal in Newcastle en een man van de Amerikaanse luchtmacht zijn de slachtoffers van twee moorden die gisteren in Engeland zijn gepleegd. De directeur van het bankfiliaal in Newcastle, de 57-jarige Henry Hart ley, heeft zelf het moment bepaald waarop hij zou worden gedood. Hij deed dat toen hij een week geleden telefonisch een afspraak maakte met iemand die met hem wilde komen praten over een lening. Gisterochtend werd deze man, een verpleger van 25 jaar, bij de directeur gebracht. Schoten Niet lang nadat de man bij de direc teur was binnengelaten, belde deze om een van zijn assistenten. Toen deze daarop de kamer van de directeur bin nen ging zag hij de bezoeker een pis tool op zijn directeur richten. Er klonk een schot en de heer Hartley zakte dodelijk getroffen in elkaar. Van dit ogenblik af voltrokken de gebeurtenissen zich in razend tempo. Een politie-agent die buiten op wacht stond werd tc hulp geroepen. De agent rende naar binnen, maar voor hij iets kon doen. klonk er opnieuw een schot. De verpleger had op de agent gescho ten en hem in de schouder geraakt. Even later weerklonken nog twee knal len: de moordenaar had geprobeerd zelfmoord te plegen. Hij kreeg een kogel in het hoofd. Gisteravond was zijn toestand zeer kritiek. Men neemt aan dat de verpleger onder bedreiging van zijnowapen geld probeerde los te krijgen Van de bank directeur. Met verlof De moord op de Amerikaan werd in Londen gepleegd, kort na middernacht van dinsdag op woensdag. Daar kregen op de drukke Bayswater Road twee Amerikanen het aan de stok met een bende nozems, vrijwel allemaal Cyprio ten. De twee Amerikanen die allebei bij de Amerikaanse luchtmacht in Enge land dienden, brachten twee dagen ver lof in Londen door. Pal voor een blok luxueuze flatwoningen bereikte de vechtpartij tussen de twee Amerikanen en wel tien nozems een hoogtepunt. Er werd een mes getrokken en een der Amerikanen, een man van 22 jaar, viel hevig bloedend neer. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Zijn vriend raakte gewond. Tot gisteravond waren er nog geen arrestaties verricht. DEN HAAG. De Nederlandse r.l middenstandsbond heeft een commissie gevormd die de belangen zal. gaan be hartigen van de middenstanders in het zuidwesten van Nederland. Dit is ge beurd met het oog op de problemen, die de uitvoering van het Deltaplan voor de middenstanders met zich brengt. Advertentie NS» w 6° >f .a o<» <8 06 na zijn ontvoering was heenge bracht. Het was bepaald een teleurstelling voor rechter-commissaris Renard dat vader Peugeot daags tevoren op zijn bureau verschenen was met een briefje van de dokter, waarin verboden werd de kleine Eric aan de reconstructie te doen deelnemen. Verder waren alle deelnemers aan het drama aanwezig: Larcher, Rolland, Rothmann en de beide meisjes Lise Bo- din en Rolande Niemezieck, die echter gedurende de drie kwartier, dat de re constructie duurde, de politiewagen niet hebben verlaten. De enige, die als getuige was opge roepen, was mevrouw Accorsi, een buur vrouw die steeds beweerd heeft, dat zij gedurende die dagen ook Rothmann in de buurt van de villa heeft gezien. Rothmann heeft dit altijd ten stelligste ontkend. Dat deed hij ook gisteren. Hij was zó zeker in zijn verklaringen, dat mevrouw Accorsi tenslotte moest toege ven: „Als hij het niet was, dan moet het iemand geweest zijn, die sprekend op hem leek." Tijdens de reconstructie waren de toegangswegen tot het dorpje door tweehonderd agenten afgesloten terwijl boven de villa voortdurend een heli kopter van de politie cirkelde. Op een veiling te Amsterdam heeft gisteren een schilderij van Jan van Goyen 33.000 gulden opgebracht. Een werk vali Philips Xoninck kwam tot dertigduizend gulden, een doekje van Balthazar van der. Ast tot 23.000. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om „23.15 uur; Veranderlijke be- "lwolking met plaat selijk enkele regen- Bbuien. Zwakke tot matige wind. Over wegend tussen west en zuidwest. Ge- matigde tempera turen. MIESJE: Wachten tot de zomer terugkomt. 9 juni: zon op 4.21, zon onder 20.57; maan op 2.48, maan onder 16.37. Helsinki weer wind max.t n.sL h.bew. ZZW 28 0 Stockh. onbew. ZZO 27 0 Oslo l.bew. Z 25 0 Kopenh. zw.bew. Z 22 0 Aberdeen regen Z 13 0 Londen h.bew. zw 21 0 Amsterd. zw.bew. NW 18 6 Brussel regen stil 20 12 Luxemb. zw.bew. W 18 3 Parijs zw.bew. w 20 0 Bordeaux h.bew. w 21 0 Grenoble regen NW 20 0 Nice h.bew. O 21 0 Berlijn l.bew. stil 24 10 Frankf. geh.bew. WNW 21 22 München geh.bew. W 20 13 Zürieh zw.bew. ZZW 18 0 Genève l.bew. N 20 0 Locarno zw.bew. NNO 26 0 Wenen zw.bew. Z 20 60 Innsbrück regen ZZO 22 0.1 Athene onbew. z 25 0 Rome zw.bew. NNW 20 6 Ajaccio h.bew. ZW 21 Madrid l.bew. N 24 0 Majorca l.bew. ZW 25 0 zowel huurcompensatie als loonsver betering uit dezelfde „produktiviteits ruimte" moeten komen, zou het verho gen van de lonen gevaar kunnen lopen. Voor een loonsverhoging die meteen door kan worden gegeven aan de huis baas kan geen werknemer veel geest drift opbrengen. GEVAAR De werkgevers kunnen dat evenmin, juist in de metaalnijverheid, die met een groot tekort aan werkkrachten heeft te kampen. De onderbezetting van de bedrijven is, als onkostencijfer, veel ernstiger dan enige procenten loonsverhoging. Een recent onderzoek bij vijfhonderd bedrijven in de metaalsector toonde aan dat de personeelsbezetting van deze bedrijven tussen 1 oktober 1959 en 1 maart 1961 met een half procent is ge daald. De uitbreiding van de metaal industrie over dit tijdvak beloopt 4,5 procent. Daaruit valt af te leiden dat nieuwe bedrijven nog wel arbeids krachten kunnen vinden, maar dat het behouden van personeel een veel moei lijker zaak is. Een te geringe loonsverhoging is hier dan ook een gevaarlijke zaak, want de metaalindustrie (en dat geldt ook voor de bouwvakken) verliest gedurig per soneel aan allerlei beroepen, waarin meer te verdienen valt. Ook dat is on derzocht. Daaruit bleek onder meer dat ook overheidsdiensten personeel weg trekken, tot gemeentelijke vuilophaal- en plantsoendiensten toe. De werkclas- sificatie bij de overheid maakt dit aan trekkelijk. DUITSE TREK Tenslotte begint ook in de metaal de trek van arbeiders naar Duitsland voel baar te wordenf welke trek niet alleen beperkt blijft tot de grensgebieden, maar tot diep in ons land is te merken. De metaalindustrie een der om vangrijkste bedrijfstakken in ons land heeft in zijn c.a.o. al verschei dene malen de spits afgebeten. Zij was de eerste, die bepalingen in het con tract opnam over werktijdverkorting. Een voorgenomen tussentijdse herzie ning van de c.a.o. lokte eind vorig jaar een nieuwe aanwijzing aan het College van rijksbemiddelaars uit, waarin dit werd verboden. Thans wordt de her ziening de eerste onder de zogenaam de tweede fase van het vrijere loon- beleid. SPOED NODIG Zolang de Stichting van den arbeid geen advies heeft kunnen geven over de loonconipewsaitie van de aangekon digde huurverhoging, valt niet te zeg gen of de voorstellen van de vakraad metaal gevaar lopen. De beslissing moet zeer spoedig vallen. Zouden er wederom bezwaren tegen de loonsver hoging ontstaan, dan dreigt de metaal industrie in ernstige moeilijkheden te komen. Gistermiddag is de looncommissie van de Stichting van den arbeid in een eerste voorlopige bespreking van de metaalvoorstellen bijeen geweest. De indruk zou zijn dat de loonsverhogingen acceptabel zijn, maar dat de compensa tie voor huurverhoging een onzekere factor vormt. Maandag zal het bestuur van de Stichting van den arbeid de voorstellen behandelen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Voor een onveilig sein stond een goederentrein. Het sein was kapot. Toen het was gemaakt, wer den ook pogingen gedaan om de trein op gang te krijgen. Een onmogelijke taak bleek al gauw. De trein was en bleef voor het sein. Dat gebeurde omstreeks acht uur gis teravond bij Oud Zwijndrecht. Toen om half negen sein en goederentrein weer liepen zoals zij lopen moesten, waren de gevolgen al te merken op het Rotter- damse Centraal station, cn verder op. Vele treinen kwamen aan met vijftien tot twintig minuten vertraging.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1