Moerdijkbrug: zes doden Kroesjtsjef en Kennedy praatten twaalf uur lang met elkaar Kans op conflict zeer openhartig onder ogen gezien jeeïileés KAPITEIN SLAAT VRIEND DOOD OP RONDVAARTBOOT PRETTIGE WASDAG mSUNIL Trieste stapel wrakken na treinbotsing Na gezellig avondje LAATSTE NIEUWS Auto reed op de verkeerde rijbaan Aardbeien minstens 45 cent per kilo Theo Middelkamp emigreert naar Amerika Klinkend slotfeest hervormde jeugd Scherpe verwijten aan commissie-Do Jager RUMBER OM ONDERZOEK IN AVRO Zie verder pag. 2 OVERSTROMING IN LIMBURG Luchtverbinding Eelde-Ameland De Bilt: Zonnig Water in Overijssel wordt duurder 1 jood will Gevaar „Nuttig" Moskou Zie verder pag. 5 NEDERLANDS MEEST GEM WASMIDDEL Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwarts«1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—» Maandag 5 juni 1961 Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Zes. doden en vier zwaar gewonden zijn vannacht omstreeks een uur gevallen op de rijksweg DordrechtBreda. Een auto, komende uit Dordrecht, reed met een snelheid van zeker 120 kilo meter op de verkeerde rijbaan en botste op twee elkaar inhalende wagens, die uit de richting Breda kwamen. Kort tevoren bad een automobilist, die eveneens uit de richting Dordrecht kwam, maar die op de goede rijbaan reed, vergeefs geprobeerd de bestuur der van de voortjakkerende ongeluks wagen op zijn fout attent te maken. Enkele kilometers reed hij naast deze wagen tot hij getuige was van de af schuwelijke botsing, twee kilometer vóór de Moerdijkbrug. Toen te hulp snellende automobilis ten bij de wrakstukken kwamen von den zij zes doden en vier zwaargewon den op de weg. In de uit de richting Breda komende auto's vonden zeker vijf mensen de dood, evenals de bestuurder van de op de verkeerde rijbaan rijdende auto. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog niet bekend in welke wagens de zwaargewonden hebben gezeten. De politie was op dat moment nog bezig uit de ravage het drama te recon strueren. De doden en gewonden zijn naar twee ziekenhuizen in Dordrecht over gebracht. De slachtoffers zijn naar de politie aanneemt afkomstig uit Rotterdam, Dordrecht en Oud-Bejjerland. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De aardbeien zullen dit seizoen zsker niet goedkoper worden dan 45 cent per kilo. Het Centraal bureau van de tuinbouw veilingen heeft bepaald, dat op de Nederlandse veilingen de aardbeien dit seizoen niet onder die prijs zullen wor den verkocht. NIEUW-NAMEN. Theofiel Middel- kamp, de oud-wereldkampioen wielren nen, woonachtig in het Belgische plaats je Kieldrecht bij Nieuw-Namen, gaat emigreren. Middelkamp gaat zich in Amerika vestigen in de nabijheid van zijn zwager, de bekende oud-renner Frans Pauwels, voorheen woonachtig in Nieuw-Namen, die enkele jaren ge leden naar de nieuwe wereld is ver trokken. Theo Middelkamp die op 23 februari 1914 in Nieuw-Namen werd geboren als zoon van een Zeeuwse vader is een van Nederlands grootste wielrenners geweest. Zijn grootste victorie behaalde hij in 1947 in Reims toen hij wereldkampioen werd bij de beroepsrenners. Tevens werd hij driemaal nationaal kampioen bij de professionals in de jaren 1938, 1943 en 1945. In 1934 werd hij kam- oen van Nederland bij de onafhanke- lijken. Zijn wielerloopbaan begon in 1931 en reeds in de eerste twee jaren dat hij bij de nieuwelingen reed, flitste hij deertig malen als eerste over de streep. Het was toen al duidelijk dat hij grote klasse bezat. Begaafd met een sterk „eindschot", was hij overal in crite riums de grote man. Zo werd hij o.m. in 1945 koning der Belgische kermis- koersers met liefst 24 overwinningen. Toch bezat hij ook fond genoeg om zich op ander terrein met de sterksten te meten. Zo nam hij in 1936 ddel aan de tour de France en won de zware alpenrit Aix-Les-Bains-Grenoble over eeen afstand van 325 km. Tevens heeft hij ons land enkele malen zeer goed- vertegenwoordigd in de wereldkampi oenschappen. De enige Zeeuwse wie- lerclub draagt zijn naam. GOES. Als sluitstuk van het open jeugdwerk en het instuifwerk in dit sei zoen werd zaterdagavond in de kantine van de ambachtsschool vanwege de hervormde jeugdraad een klinkende slotavond gehouden. Zoals elk jaar gebruikelijk is was het een gecostameerd slotfeest. Ditimaal moest iedere deelnemer (ster) een boe kentitel uitbeelden. Het was dan ook een fleurig en kleurig gezelschap, dat zich over de kantinevloer bewoog. Voor de mooiste en origineelste „uitvindin gen" waren er aardige prijzen. In een goede sfeer is de slotavond verlopen Het programma bood veel variatie: er was muziek en dans, het echtpaar Roo- se zorgde voor de vokale noot, vader Cats declameerde in de persoon van Simon Berrevoets en de leden van de instuifcommissie en van het modera- men van de herv. jeugdraad moesten gespeelde gedeelten uit boeken raden Kortom: het was een en al gezelligheid. Willka D. E. Hiensch met zijn mede werkers (sters) hebben eer gehad van hun vele werk. De wifca had de leiding van deze avond en dr. R. Vermeer jeugdouderling en waarnemend voorzitl ter van de jeugdraad sprak een riot- Woord. GESPREK GUNSTIG VERLOPEN Eigen nieuwsdienst WENEN. Amerikaanse diplomaten zwermden gisteravond uit over West-Europa om de belangrijkste leiders van de Westelijke wereld op de hoogte te brengen van de resultaten van de eerste ontmoeting tussen president Kennedy en de Russische premier Kroesjtsjef. Twaalf uur lang hebben de twee staatslieden gecon fereerd. Daarna werd er een opmerkelijk kort communiqué uitgegeven slechts 175 woorden tellend waaruit de belangrijkste mede deling wel was dat de heren overleg zullen blijven plegen over alle vraagstukken die de wereld verdeeld houden. Nu de rust is teruggekeerd in de gastvrije Oostenrijkse hoofd stad en de diplomaten zijn begonnen aan het opmaken van de balans, is de eerste indruk dat de ontmoeting een succes is ge weest. AMERSFOORT „Met grote ver wondering en verontwaardiging hebben wij kennis genomen van het in het Algemeen Dagblad van 1 juni opgenomen bericht, dat de commis sie van onderzoek van de Avro haar rapport heeft voltooid en verzonden naar haar opdrachtgever, het be stuur van de Avro, zonder nader overleg met ondergetekenden". Dat schrijven jhr. mr. W. W. Feith, dr. W. L. Groeneveld Meijer en mr. S. Wiilinge Gratama, aan de leiding van de oppositie in de Avro, voor wie zij optraden ais gesprekscom- missie in het onderzoek van de com missie-de Jager. De drie leden van de oppositionele gesprekscommissie hebben besloten het stilzwijgen te verbreken. In hun brief, die voor publicatie is vrijgegeven, bren gen zij ernstige feiten aan het licht. Zij achten de handelwijze van de com missie van onderzoek onder voorzitter schap van mr. De Jager uit Utrecht in strijd met gedane toezeggingen. Al in het begin van dit jaar hadden de on derzoekers toegezegd vóór het uitbren gen van het rapport de voorlopige be vindingen met de gesprekscommissie te zullen bespreken. Ernstig bezwaar heeft de gespreks commissie ook tegen de gang van zaken met de notulen van de besprekingen. Nadat zij geprotesteerd had tegen omis sies in de notulen van de eerste bespre king, is er van behoorlijke notulering of herziening nooit meer iets terecht gekomen. ROERMOND. Op verscheidene plaatsen in Limburg staan de weilan den blank, doordat de Roer door de overvloedige regenval van de laatste dagen in Duitsland buiten zijn oevers is getreden. De overstroming is voor de boeren als een verrassing gekomen. Toen zij zondagochtend op de gebruikelijke tijd wilden gaan melken, stonden op veel plaatsen de koeien in het water. Er zit voor de boeren niets anders op dan de dieren weer op stal te zet ten. Dat betekent een nieuw probleem want velen zijn al lang door hun win tervoorraad hooi heen. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN Met een één-motorige Mosquetaire (s zaterdag een luchtverbin ding geopend tussen de luchthaven Eelde en Ameland. Van 1 juli af zal een zelfde (taxi) dienst worden onderhouden tussen Schiphol en Texel. Het vliegtuig biedt plaats aan drie volwassen passagiers en bagage. De eerste passagiers waren de heer en mevrouw Reinders uit Assen, die per vliegtuig naar hun vakantie-adres op Ameland reisden. Het K.N.M.I. in t De Bilt berichtte om uur: Zonnige perio den en vrij warm weer. Op de mees te plaatsen droog. Zwakke wind. MIESJE: Blij dat ik een vrije dag heb. 6 juni zon op 4.22, zon onder 20.55; maan op 1.32, maan onder 12.57. President Kennedy merkte, toen hij zaterdagavond op de gala-avond in het slot Schönbrunn naast me vrouw Kroesjtsjef kwam te zitten, dat de echtgenote van de Russische premier zich uitstekend' in het En gels kon uitdrukken. ZWOLLE Het tarief van de Water leidingmaatschappij Overijssel zal voor alle gebruikers met twintig percent wor den verhoogd. Het zal dan twee maal zo hoog zijn als in 1938. Op de vergadering van aandeelhouders waarop tot de tariefsverhoging werd be sloten, werd een nieuw vijfjarenplan goedgekeurd. Daardoor zal in 1966 de hele provincie op het waterleidingnet zijn aangesloten. Nog dit jaar wordt be gonnen met de aansluiting van de laatste veertienduizend percelen. Zij staan in de zogenaamde superonrendabele gebieden. Het werk zal ongeveer veertig miljoen gulden kosten, vandaar de tariefsver- Advertentie BINNENYERIKGBED het beste bed ooIt gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector tfabrieken Zevenbergen Onaangenaamheden zijn geheel achterwege gebleven en zo is het ook met het ultimatum inzake de vraagstukken Berlijn en' Duitsland, dat men toch met vrij grote zeker heid van Kroesjtsjef had verwacht. De Amerikaanse diplomaten uit het gevolg van president Kennedy heb ben de indruk gekregen dat de Rus sische premier niet van plan is in de naaste toekomst de kwestie-Berlijn in ultimatieve vorm aan de orde te stellen. Zelfs gelooft men niet dat Kroesjtsjef deze kwestie als erg dringend beschouwt. Het korte communiqué vermeldde dat de vraagstukken van de proeven met kernwapens, van de ontwape ning en van de toekomst van Duits land besproken waren. Alleen over Laos was het stuk wat uitvoeriger zodat de conclusie moet luiden dat de twee mannen het daarover in derdaad in beginsel zijn eens ge worden. Zeer spoedig zal blijken of dat in derdaad zo is. Zeer openhartig hebben de twee regeringsleiders verder gesproken over het gevaar van het uitbreken van een derde wereldoorlog als ge volg van een misrekening. Vooral president Kennedy is sinds zijn ambtsaanvaarding van zorgen hier over vervuld. Kennedy schijnt Kroesjtsjef rond uit gezegd te hebben dat hij vindt dat de Sowjetunie en de Verenigde Staten ten koste van alles positieve stappen moeten doen om te voorko men dat er een oorlog „per ongeluk" uitbreekt. Hij schijnt op dit punt een bepaald positieve reactie van Kroesj tsjef te hebben verkregen. Daarop vooral zou de zinsnede uit het com muniqué slaan, dat de twee leiders Met een verschrikkelijke klap zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee goederentreinen op elkaar gebotst, even voorbij de brug over het Wilhelminakanaal in Tilburg. De lijken van de twee machinisten konden pas na uren uit de hoop verwrongen staal worden gezaagd. De hele zondag is men bezig geweest met het opruimen van de wrak stukken. Op de foto liggen rechte de resten van de lokomotief waartussen men het lijk van de machinist J. B. Bressers vond. Zie verder paghia 5 van plan zijn van nu af aan gere geld contact te hebben. Wat in het communiqué verder opvalt is het woord „nuttig". Dat doet niet op het eerste gezicht den ken aan een groot succes. In dat geval had er toch wel iets gestaan als „vruchtbaar". Wellicht is het woord „nuttig" gekozen omdat het slechts een eerste ontmoeting was, een inleiding tot verder contact. De Amerikaanse diplomaten zijn er vrij zeker van dat Kennedy op de Russische leider de indruk heeft gemaakt van een man die weet wat hebben doen uitkomen dat hij niet hij wil. De president zou duidelijk zou dulden dat er van communisti sche zijde een aanslag zou worden gepleegd op de „westelijke wijze van leven". Kroesjtsjef zou dat goed hebben begrepen. Premier Kroesjtsjef scheen het ook uitstekend met Jacqueline Ken nedy te kunnen vinden. Zijn brede glimlach maakte allerminst de in druk geforceerd te zijn. Alles bij elkaar genomen hebben de besprekingen tussen de twee staatslieden veel langer geduurd dan was voorzien. Men moet dus aannemen dat er heel wat meer besproken is dan het dorre com muniqué laat doorschemeren. Aan gezien iedereen het er over eens is dat de toon aangenaam was mag men wel aannemen dat ook de kwestie van een nieuwe topconferentie en van een bezoek van Kennedy aan Moskou Of andersom ter sprake is gekomen. Het schijnt dat Kroesjtsjef inder daad een poging heeft gedaan om Kennedy te bewegen tot het maken van een reis naar Moskou. In de Russische delegatie was men ietwat verbaasd dat de Amerikaanse pre sident daar niet op scheen te willen ingaan. Kroesjtsjef zou hebben ge zegd: „Als u ooit naar Moskou wilt gaan, zult u er zeer welkom zijn". De Russen hadden verwacht dat de president dat als een invitatie zou opvatten en meteen antwoord zou geven. De Amerikaanse delega tie zette gisteravond echter uiteen dat men een dergelijke losse op merking van Kroesjtsjef moeilijk als formele uitnodiging kan beschou wen. Van een persoonlijk bezoek, in welke richting dan ook, zal dus voorlopig geen sprake zijn. Evenmin zijn er plannen bekend gemaakt voor het voeren van verder overleg. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Een aanvankelijk zeer mysterieus schijnende moord door een onbekende met een onbekend wapen ge pleegd op een onbekende is zaterdagmiddag door de rivierpolitie te Rotterdam in luttele uren tijds opgehelderd. Het lijk was toen geïdentificeerd en de vermoedelijke dader was opgesloten. Weer enkele uren later legde hij tegenover commissaris A. M. Starren- burg een bekentenis af. Een employé van de rederij P. Tieleman, de zestienjarige B. Kuttschreuter, vond zaterdagmor gen het slachtoffer toen hij op de aan de Oosterkade gemeerd liggende rondvaartboot Rijnhaven naar de salon liep. Onder aan het trapje van vijf treden zag hij het bebloede lijk liggen. Drie, vier meter verder lagen een omvergeworpen tafel en enige aan scherven gevallen lege bierfles sen. De deur van de proviandkast was geforceerd. Het verminkte gelaat van het slacht offer maakte voor de rivierpolitie her kenning onmogelijk. Jas, overjas en hoofddeksel ontbraken en de zakken van zijn broek waren kennelijk leeg gehaald. Als enig persoonlijk bezit werd od het lijk een boekje met siga rettenvloeitjes gevonden. Niet onder indruk In overleg met de officier van justi tie, mr. J. M. van Leeuwen, werd be sloten de rondvaartboot te verhalen naar het bureau van de rivierpolitie aan de Parkhaven. Van deze opdracht kweet zich de 28-jarige kapitein J. E. V. die allerminst onder de indruk scheen te zijn van het misdrijf dat die nacht aan boord van zijn rondvaartboot was gepleegd. Bij het eerste onderzoek had hij, op zijn hurken bij het lijk gezeten, ver klaard dat hij er geen idee van had wie het slachtoffer was. Nadat hij de Rijnhaven naar een van de steigers van de rivierpolitie had ge bracht informeerde hij nog wanneer hij zijn boot weer kon terugkrijgen. Toen hij hoorde dat dat nog wel even zou duren antwoordde hij: Dan ga ik maar weer terug naar mijn rederij Lang heeft hij daar niet vertoefd want commissaris Starrenburg van de rivierpolitie wilde hem nog wel het een en ander vragen. Het was hem opge vallen dat kapitein V. zich zo onbe roerd had getoond: een onbewogenheid die verdacht scheen. Daar kwam nog iets bij: V.'s ene broekspijp vertoonde een vochtige piek en daarom werd hem gevraagd zijn broek uit te trekken. Het onderzoek van het gerechtelijk laboratorium wees uit dat de vochtige plek met bloed door drenkt was geweest. In V.'s woning waren Inmiddels nog meer kleren ge vonden die als stille getuigen tegen hem konden worden gebruikt. Vingerafdrukken van het slachtoffer maakten het de dactyloscopisehe dienst mogelijk het slachtoffer te identificeren als de 33-jarige Wilhelmus van Leeu wen, los-werkman uit de Rozemarijn straat te Rotterdam. Met deze Wim was kapitein V. vrij dagavond tot diep in de nacht op stap geweest en na allebei minstens veer tien biertjes te hebben gedronken had V. zijn oudere vriend uitgenodigd er nog een paar aan boord van de Rijn haven te drinken. Dat zou omstreeks drie uur 's nachts zijn geweest. V„ onder de indruk van de feiten die de politie tegen hem wist aan te voeren, bekende zaterdagmiddag. Met staaf Volgens zijn verklaring zou „Wim" hem tijdens het in de salon van de Rijnhaven voortgezette nachtelijke ge lag oneerbare voorstellen hebben ge daan. Daarbij zou het tot handtaste lijkheden zijn gekomen. Met een voor het grijpen liggende ijzeren staaf zou V. daarop zijn belager hebben neergesla gen. Het wapen en de aan Van L. toe behorende kledingstukken had hij in het water gegooid. Een jas van het slachtoffer is op- gedregd; naar de ijzeren staaf en de overige kledingstukken wordt nog gezocht (Advertentie) *-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1