R ONDE-T IFEL EK MET WEST BEGONNEN SURINAME WIL ZIJN EIGEN DIPLOMATEN CHALLE voor ziinleven NEGEN DODEN BIJ ONGELUKKEN OP DE RIJKSWEGEN Europas industriële reuzen concentreren zich op ruimtevaart „Verschil van inzicht maakt wijziging van statuut noodzakelijk" DRAMATISCH BEGIN VAN PROCES IN FRANKRIJK Studenten voor gesloten deur De Bilt: Buien Grote actie van Parijse politie MEISJESBENDE ONDER LEIDING VAN 12-JARIGE Vier jongelui op slag omgekomen Echtpaar Peugeot geconfronteerd y||QB met ontvoerders van Eric Gefantaseerd Loonsverhoging voor metaal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 30 mei 1961 ANDERE BELANGEN Spanningen Niet opportuun Vertegenwoordiger K.L.M. in Congo overleden Hoefijzer Corinne Rottschafer in Libanees ziekenhuis Edith Piaf volgende week uit ziekenhuis ,RUST ROEST" VOOR KAMPEERWAGENS Zie verder pag. 5 Vakraad akkoord LAATSTE NIEUWS Wraak in Zuid-Afrika PUBLIEK BLIJFT FOOIEN GEVEN In 333 gemeenten zijn winkels zondags open Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Temeuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per k 1' Advertentietarieven op aanvrage. - Hubriek Kab^ __r«' T cent per woord met een minimum ven 1,—vj 16e JAARGANG No. 4867 Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de openingsvergadering van de ronde-tafel conferentie lieeft de minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels, duidelijk zijn wensen op tafel gelegd. Het is noodzake lijk, zo zei hij, dat Suriname zijn buitenlandse betrekkingen zelf standig gaat behartigen. Met alle waardering voor het diplo matieke werk van Nederland, heeft Suriname hieraan grote be hoefte. Er kan fundamenteel verschil aan inzicht zijn, een gebrek aan kennis omtrent de Surinaamse behoeften of omstandigheden; in spoedeisende gevallen blijkt dan de weg Paramaribo-Den Haag te lang te zijn. Mr. Emanuels zinspeelde op de houding van Nederland in verschillende internationale vraagstukken (hij noemde België, Portugal en Zuid-Afrika en bedoelde kennelijk Congo, Angola en de apartheidspolitiek), waarmee Suri name zich niet wil vereenzelvigen. Wij hebben, aldus mr. Emanuels, be grip voor het feit dat Nederland lid van de Navo is, met België samengaat in Benelux, historische en economische banden heeft met Zuid-Afrika en dat het daardoor nu eenmaal andere normen moet aanleggen dan Suriname. Evenzo hebben de Nederlandse Antillen andere belangen als internationale doorvoerhaven en centrum van dienstverlening. Van onze correspondent UTRECHT. Vier Utrechtse meisjes, in leeftijd variërend van elf tot veer tien jaar, hebben in de afgelopen we ken kans gezien vijftig portemonnaies te stelen van winkelende dames. Zij maakten drieduizend gulden buit. Voor het grootste deel hadden zij het geld versnoept, toen zij door de politie wer den gepakt. Het viertal opereerde onder leiding van de twaalfjarige Van E„ die hoewel nog op school, geraffineerd te werk ging. ■Meestal zochten de meisjes hun slacht offers onder de bezoeksters van waren huizen. Terwijl drie van hen zorgden voor een afleidingsmanoeuvre, sloeg de vierde toe. Datzelfde deden zij op straat. Het meisje Van E. drukte zich tegen iemand aan, een ander zorgde er voor dat de porte- monnaie uit de tas verdween. Zakgeld Wanneer de meisjes een tas op de grond zagen staan, moest een van hen plot seling een veter vastmaken. Tegelijker tijd werd dan voor wat zakgeld ge zorgd. De bende stal hier en daar ook fietsen om snel weg te kunnen komen. Die werden steeds verder op achtergela ten. De meisjes werden betrapt door een meisje uit Vianen. Die vond het optre den van het viertal nogal verdacht. Toen zij ineens haar portemonnaie kwijt was en de meisjes waren ver dwenen, liep zij naar de politie. Suriname maakt een grootse ontwik keling door, zo zei de minister-presi dent. Veel grote plannen worden stuk voor stuk systematisch uitgevoerd. Een moderne wetgeving, uitsluiting van iedere vorm van discriminatie en alle waarborgen voor rechtszekerheid dra gen tot die ontwikkeling bij. Mr. Emanuels sprak er zijn teleur stelling over uit dat het Nederlandse zakenleven en de industrie nog te veel hun inspanning richten op landen waar integriteit, rechtszekerheid en stabiliteit ver beneden het Surinaamse peil lig gen. Daardoor ontstaat de kans dat niet- Nederlandse bedrijven een rol van be tekenis in Suriname gaan spelen. De conclusie, aldus mr. Emanuels, is onweerlegbaar; Suriname zal zelf zijn buitenlandse betrekkingen moeten waarnemen. Indien de economische en sociale ontwikkeling van het land geen gelijke tred houden, zouden er ernstige spanningen kunnen ontstaan, zo waar schuwde de minister-president. Door geen enkele verantwoordelijke Surinaamse gezagsdrager is ooit ge sproken over een eventueel verbreken van de banden met het koninkrijk of met het koninklijk huis, Suriname wil zeer nadrukkelijk dat koningin Juliana het hoofd blijft van de regering van Suriname. Ook de tegenwoordige rege ling van de defensie vindt Suriname bevredigend. Het stelt op dit punt geen wijzigingen voor. Evenals mr. Emanuels legde de mi nister-president van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer, de na druk op de grote waarde van de samen werking van de drie landen in verband van het koninkrijk. Hij toonde zich tegenover de Surinaamse plannen tot wijziging van het Statuut erg gereser veerd: Op dit moment is een herziening van onze hoogste rechtsregeling niet opportuun, zo zei hij. Voor deze uit spraak gaf hij geen nadere uitleg. De Nederlandse delegatieleider en voorzitter van de R.T.C., minister H. A. Korthals, legde zich in zijn ope ningstoespraak niet vast. Het Statuut is geen „eeuwig edict" en behoort niet te worden gevoeld als een keurslijf, zo zei hij, maar met wijzigingen moet ook weer niet lichtvaardig worden omge sprongen. Daarom is niet te verwach ten dat wij reeds in deze eerste zittings periode van de ronde-tafelconferentie de oplossing van de problemen kunnen formuleren. De minister vond het ech ter ook nodig op korte termijn beslui ten te nemen. purgo, Sedney en Shriemisier en tien statenleden. De uitdrukking „ronde tafel" was voor deze vergadering symbolisch be doeld, want de lange tafel in de Treves- zaal (de delegaties laten zich bijstaan door verscheidene deskundige ambte naren) had de vorm van een hoefijzer. LEOPODDSTAD, (A.F.P.) De ver tegenwoordiger van de K.L.M. in Congo, H. Hè E. L. M. Baron van Voorst tot Voorst, is gistermiddag door een auto ongeluk in Leopoldstad omgekomen. Hij was getrouwd en had twee kinderen, verleden jaar juni was hij naar Congo overgeplaatst, nadat hij vertegenwoor diger van de K.L.M. in Barcelona was geweest. MOTIE IN DE BUS Van onze correspondent LEIDEN. Nederlandse studenten stonden gistermiddag voor een geslo ten deur van de Zuidafrikaanse am bassade in Den Haag. Volgens af spraak met de secretaris van de am bassade zouden om drie uur enkele bestuursleden van de Nederlandse stu dentenraad een brief, bestemd voor premier Verwoerd, aan de ambassa deur overhandigen. De brief bevatte een motie van de N.S.R., waarin de apartheidspolitiek aan de Zuidafrikaanse universiteiten scherp wordt veroordeeld. De ambas sade bleek bij nader inzien niet van zins de delegatie te ontvangen en de deur bleef gesloten. De president van de N.S.R., de heer ti. G. Schimmelpenninck, heeft tenslot te de brief in de bus gedeponeerd. Het is de eerste maal dat de Nederlandse Studentenraad, waarin het grootste deel van de Nederlandse studenten is vertegenwoordigd, een resolutie met een zo duidelijke politieke strekking 'heeft aangenomen. Met deze verklaringen werd het openbare gedeelte van de openings ceremonie van de R.T.C., gistermiddag in de Treveszaal van het ministerie van verkeer en waterstaat, gesloten. De Nederlandse delegatie omvat de ministers Korthals, Luns en Beerman, de Antilliaanse de ministers Jonckheer, Yrausquin en Isa. De Surinaamse af vaardiging is de zwaarste; vijf minis ters de heren Emanuels, Essed, Mor- BEIROET fAP) De Nederlandse Corinne Rottschafer, de voormalige Miss World die in de Libanese hoofdstad Bei roet is voor de verkiezing van Miss Europa 19962. is met een ontsteking aan haar voet in het ziekenhuis opgenomen. De infectie is het gevolg van een in enting tegen pokken. Zij zal tenminste twee dagen in het ziekenhuis moeten iblijven. Van een onzer verslaggevers WINTERSWIJK. Vier jonge inwoners van Goor zijn gisternacht om het leven gekomen toen hun auto op de rijksweg Winterswijk Groenlo tegen een boom botste. De slachtoffers zijn de broers G. H. en H. B. J. Welberg (22 en 21), H. Deijk (23) en B. J. M. Andries- sen (21). Een van d'e broers Welberg bestuur de de van een oom geieende, vijf jaar oude auto. Daarmee was het viertal gisteren naar Winterswijk gereden. Op de terugtooh naar Goor, die 's nachts om ongeveer h*if twee was begonnen, zagen enkele ooggetuigen dat de wagen, die met grote snelheid reed, even buiten de bebouwd'e kom op de Rijksweg een slingerende beweging maakte. Daarna botste de auto zonder snelheid te verminderen tegen een rechts van de weg staande boom. De wagen werd praktisch in twee stukken gereten. BREUK? De vier inzittenden moesten uit de wrakstukken worden gezaagd. Medi sche hulp mocht niet meer baten. De lijken werden naar het Alge meen Ziekenhuis in Winterswijk ver voerd, waar gisterochtend familiele den de slachtoffers identificeerden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk staat nog niets vast. Mogelijk is een breuk in het stuur opgetreden. Die zou de slingerende beweging vlak voor de botsing verklaren. Gisterochtend is op de rijksweg bij Ouderkerk aan de Amstel de twintig jarige Amsterdamse elektromonteur R. P. verongelukt. Hij reed met een auto die hij in Amsterdam van een Mexicaanse advocaat had gestolen te gen een pijler van een viaduct. De wagen vloog in brand. Bij het oversteken kwam in Schoon hoven gisteren de 68-jarige J. van Kluijve om het leven. Hij werd over reden door een trekker met twee aan hangwagens. Op de rijksweg Hengelo-Enschede verloor de Ensched'ese mevrouw Mel- ching het leven en werden drie mensen, gewond, toen hun auto frontaal op een tegenligger botste. Het ongeluk ge beurde, toen de un tegemoetkomende auto naar links zwenkte. AANRIJDING Eén dode en één ernstig gewonde vielen gisternacht op de Achtmaalse- weg in Zundert. Daar werden de zestig jarige P. Mertens en de 25-jarige A. Oostvogens door een auto aangereden. De oudste van het tweetal was op slag dood. ï>e twaalfjarige Wim de Man ver ongelukte gistermiddag op de Antonie Fokkerweg in Hilversum. Het knaapje was met de fiets op weg naar school en viel voor d'e wielen van een vracht auto. „Kalmpjes aan, heren", schijnt vice- president drs. H. A. Korthals (rechts) en- kele deelnemers aan de ronde-tafelconfe rentie met de West te willen beduiden. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay (links) bijt zich op de onderlip, zijn Surinaamse ambtgenoot mr. S. Th Emanuels kijkt peinzend toe en de premies van de Nederlandse Antillen mr. E. Jonckheer glimlacht met geloken ogen. ÏSSS 'SS® EX-GENERAAL CHALLE EX-GENERAAL ZELLER tr Van onze correspondent PARIJS. Ongeveer negenhonderd Arabieren zijn in de afgelopen 48 uur in Parijs en omgeving gearresteerd tijdens een grote actie van de Parijse politie. De Parijse prefectuur had tot deze ac tie besloten nadat ten gevolge van de toenemende terroristische activiteit in het afgelopen weekeinde een Parijse in specteur en een agent van politie het leven hadden verloren. Vooral de hotels in de voorsteden van Parijs, waar de Arabieren .plegen te overnachten, waren het doelwit van de ze actie. De politie is er niet in geslaagd wapens te vinden. Hierdoor is het ver moeden van een bestaan van een cen traal wapenmagazijn voor Noordafri- kaanse terroristen vrijwel zekerheid ge worden. Van onze correspondent PARIJS. Edith Piaf, die vorige week een huikoperatie heeft ondergaan, gaat thans goed vooruit. Vermoedelijk zal zij in het midden van de volgende week het Amerikaanse ziekenhuis te Neuilly mogen verlaten. Inmiddels blijft bezoek verboden. Slechts haar medewerker, Charles Du- mont, en haar impresario, Louis Bar rier, hebben haar mogen bezoeken. Bar rier kon nog geen datum noemen waar op Edith Piaf haar tournee mag hervat ten. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Iedere Amster dammer die een kampeerwagen heeft en die daar geen garage voor heeft, zal zijn kampeerwagen elke twee da gen een stukje moeten verrijden. Dat staat in de algemene politieverorde ning waarvan de rechtbank te Am sterdam gisteren heeft bepaald dat zij rechtsgeldig is, in afwijking van het vonnis van de kantonrechter. Hij had de 47-jarige koopman J. S., die ervan werd beschuldigd zijn kam peerwagen langer dan twee dagen op dezelfde plaats te hebben laten staan, ontslagen van rechtsvervolging. In ho ger beroep legde de rechtbank de koopman nu twintig gulden boete op. De koopman had voor de, rechtbank verklaard dat hij iedere twee dagen een paar meter met zijn kampeerwa gen had gereden. De agent die de be keuring had geschreven, getuigde ech ter dat hij op de banden en het as falt merktekenen had gezet, zodat duidelijk was gebleken dat de wagen in langer dan 48 uur niet was ver plaatst. Van onze correspondent PARIJS. Morgen zullen de ex-generaals Challe en Zeiler weten of zij het hachelijk avon tuur, waarin zij zich op 22 april hebben gestort, met hun leven zullen moeten betalen. Hun echtgenoten zullen dit nog eer der vernemen dan zij zelf. Zo wil de procedure van de krijgs raad het nu eenmaal. Tijdens de uitspraken mogen de beschul digden* niet aanwezig zijn, maar wel het publiek. Onder de 25 mensen, waaruit het pu bliek tijdens dit proces bestaat om dat de journalisten vrijwel alle be schikbare plaatsen in beslag hebben mogen nemen bevonden zich op de eerste dag pievrouw Challe en me vrouw Zeiler. ZIELIGE FIGUUR Op de eerste dramatische dag van dit proces heeft Challe voor zijn le ven gevochten, terwijl Zeiler de indruk maakte een zielige figuur te zijn voor wie de spanningen te groot waren. Herhaaldelijk zakte hij in eikaar en moest hij worden bijgebracht. Hij kwam niet eens toe aan het afleggen van de verklaring, die de president de twee beschuldigden over hun beweeg redenen en over hun gedrag voor en tijdens de opstand had gevraagd. Drie, vier maal moest de zitting worden on derbroken. terwijl Zeiler, bevend over zijn gehele lichaam, wit als de natte handdoek, waarmee men zijn gezicht afwiste, onhoorbaar fluisterend, zuch tend en kreunend met spuitjes door een dokter moest worden bijgebracht. Neen, hij had niets meer van de over moedige generaal, die van het balkon van het gouvernementspaleis te Al giers zijn felle opstandige woorden naar een opgezweepte menigte slin gerde. Hij was veel meer de kleine man, die uren voor het einde van de mislukte putsch zijn generaalsuniform door bur gerkleren verving en ongemerkt uit het hoofdkwartier verdween. Ex-generaal Challe daarentegen stond daar, groot en massief, rustig, af en toe gepassioneerd, maar daarna weer snel terugkerend naar een zake lijke, heldere uiteenzetting als antwoord op de akte van beschuldiging, die uit negentien foliopagina's bestond. BESCHULDIGING Men kent de beschuldiging: gewa pende rebellie tegen het wettige gezag, die de Franse republiek in groot ge vaar heeft gebracht. Hierbij wordt in het bijzonder verweten: aan Challe de leiding en de militaire organisatie van de opstand, aan Zeiler de organisatie van het economische leven, aan Jou- haud de propaganda en aan Salan de administratieve organisatie van de re bellie. Salan en Jouhaud staan bij ver stek terecht. „Ik wil kort zijn", begon Challe, „maar ik heb heel veel te vertellen". Daarna releveerde hij hoe hij, in zijn functie van opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije er vrijwel in geslaagd was de strijd op de begane grond te winnen. Hij had zich beijverd verbroedering tot stand te brengen tussen het leger en de Ara bische bevolking ten bate van een vredelievende samenwerking om geza menlijk een nieuw Algerije op te bou wen. „Ik was voorstander van het zelf beschikkingsrecht". zei hij, „alles scheen goed te gaan". Maar toen kwam maart 1960 en de affaire met „actie groep vier" van de Algerijnse natio nalisten. TACTISCHE FOUT De chef hiervan, een zekere In Salah, was bereid de wapenen neer te leggen om zich over te geven. Hij slaagde erin In Salah met nog twee andere leiders van actiegroepen voor onderhandelingen over een capitulatie naar het Elysée te brengen. Overgave van deze mannen zou gelijk staan met het instorten van de gehele Algerijnse opstand. Het zou het begin betekend hebben van volledige pacificatie van Algerije. Tegelijkertijd vernam Challe echter tot zijn grote ontsteltenis, dat de Franse regering reeds voorbereidingen trof voor onderhandelingen met de voorlopige Algerijnse regering in Melun. Dit deed zijn plan ineenstorten. PRESIDENT: „Gelooft gij, dat het mislukken van uw initiatief een fout van de regering was?" CHALLE: „Ja. Het was een tactische fout". PRESIDENT: „Wij kunnen dit incident niet in het openbaar behandelen. Ik zou hiervoor de zaal moeten laten ontrui men". CHALLE: „Hiervoor zult u de heren Delouvrier, kolonel Jacquin en ex-gene raal Nicot moeten horen". Aldus zal vandaag geschieden. Van onze correspondent PARIJS. Ruim drie uur heeft mr. Renard, rechter van instructie in de zaak van de ontvoering van Eric Peugeot, besteed om te trach ten te weten te komen of de heer en mevrouw Peugeot de ontvoer ders van hun zoontje Eric, Rolland en Larcher, voor de ontvoering misschien al kenden. Een confrontatie was noodzakelijk geworden door een verklaring van Larcher volgens welke Rolland de fa milie Peugeot goed zou hebben ge kend, waardoor het hem mogelijk was geweest een nieuwe Peugeot 404 ver binnen de gewone wachttijd afge leverd te krijgen. Ook zou Rolland zich erop hebben beroemd dat hij en kele malen met mevrouw Peugeot had gedanst. Zowel de heer als mevrouw Peu- geoj verklaarden bij het verlaten van het gerechtsgebouw: „Wij kennen de ze individuen niet en wij hebben ze evenmin gekend." Dat laatste was in strijd met oudere gegevens volgens welke de heer Peugeot Rolland kort na diens arrestatie herkend zou heb ben als de man die van hem het los geld zou hebben aangenomen. Rolland zou hebben gezegd dat Lar cher zijn verklaring had gefantaseerd en dat hij de familie Peugeot niet beter had gekend dan alle anderen, die de beide Peugeots eveneens alleen maar van gezicht kenden. Zij hadden te Megève vaak in hetzelfde restau rant gegeten als de Peugeots. Verder zou mr. Renard een onder zoek hebben ingesteld naar het gedrag van de ontvoerders jegens de heer Peugeot. Rolland en Larcher lieten hun wagen herhaaldelijk wassen in de garage waar ook de heer Peugeot zijn wagen stalde eer hij naar zijn kantoor ging. „Wij hebben de heer Peugeot daar enkele malen ontmoet", verklaarden zij, „maar hij scheen geen acht op ons te slaan." Aan deze confrontatie nampn ook deel Rolande Niemezyk, Lise Bodin en Jean Rothman. Lise Bodin zal ver moedelijk na de terugkeer van de on derzoekcommissie, die op het ogen blik heel Europa afzoekt naar frag menten van het losgeld, in vrijheid worden gesteld. Het schijnt dat haar onschuld in deze affaire vaststaat. Op 7 juni zal een begin worden ge maakt met een aantal reconstructies en dan zal Eric Peugeot voor de eer ste maal zijn ontvoerders terugzien. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In de grote metaal industrie zullen de minimum uurlonen voor de volwassen werknemers (ru briek A) op 1 juli 1961 met tien cent en op 1 april 1962 met nog vijf cent worden verhoogd. Voor de tariefbasis- lonen zal de verhoging in tabellen op 1 juli negen cent bedragen. Een en ander zal gelden bij een werktijd' van 45 uur per week. Dit is de vakraad voor de metaal industrie gisteren overeengekomen. Het akkoord over deze wijziging van de loonbepalingen in de e.a.o. behoeft nog het fiat van de bevoegde organen in de organisaties van werkgevers en werknemers en van het college van rijksibemid'delaars. Bij een langere normale wekelijkse werktijd wordt het weekinkomen nave nant verhoogd. De werkgevers zullen de door de mi nister van economische zaken vereiste verklaring van niet-doorberekening in de prijzen kunnen afgeven. JOHANNESBURG In de ge- Jiele Unie van Zuid-Afrika werd gisteravond wraak genomen op kleurlingen die maandag nor maal gewerkt hebben. Bussen met arbeiders die van hun werk kwa men werden met stenen bekogeld. Politiebureaus werden over stroomd met mensen die bescher ming zochten omdat ze bedreigd werden door voorstanders van een staking. Twee inboorlingen vie len een politieagent aan die een trein met arbeiders bewaakte. Een der negers werd gedood. Bij de kapper Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het afschaffen van het fooienstelsel heeft veel mensen in en buiten het kappers- bedrijf een groot plezier gedaan. Na een half jaar praktijk kan men tevreden zijn met' het resultaat, hoewel het publiek nog niet ten vol le meewerkt. Het heeft kennelijk moeite de sleur te doorbreken. Deze opmerkingen maakte gisteren tijdens een congres van de Nederland- sche kappersbond in Amsterdam de voorzitter van deze bond, de heer F. J. Werner. De bond viert zijn zeven tigjarig bestaan. De prijsstop, die het Ministerie van economische zaken voor het kappers- bedrijf heeft afgekondigd, vond de heer Werner voor de dameskappers overbodig en beledigend. „Wij zullen niet beweren, dat de prijzen in het da mesvak hoog genoeg zijn, maar de dameskappers maken door de extra behandelingen en de vrij hoge fre quentie waarmee de dames de sa lons bezoeken behoorlijke omzetten", zo zei hij. Eigen nieuwsdienst PARIJS. Een zeer groot aantal grote industriële ondernemingen uit vele Europese landen, waaronder ook Nederland, hebben gisteren be sloten tot oprichting van een Euro pees industrieel instituut voor lucht vaart en ruimtevaart. In de conferentie over de oprichting van dat instituut waren de voornaam ste Europese vliegtuigfabrieken, vlieg- tuigmotorenfabrieken, electronische in dustrieën, chemische industrieën en fabrieken van prcisie-instrumenten vertegenwoordigd. Samen kunnen die industrieën Engelse. Franse, Westduitse, Italiaan se, Belgische, Nederlandse, Zweedse en Zwitserse een machtige combine vormen die de Amerikaanse en Rus sische monopolieposities op het gebied van de ruimtevaartindustrie moet kun nen breken. Men zag gisteren in Parijs, waar de industriële conferentie samenviel met DEN HAAG. Voor kerkgangers uit de omtrek zijn nog veel winkels in het zuiden van het land op zondag enkele uren open. Staatssecretaris dr. G. M. J. Veld kamp antwoordt dit op vragen van de Tweede-Kamerleden H. van Eijsden (a.r.) en F. H. van de Wetering (c.h.). De openstelling van de winkels op zon dag komt nog voor in 333 gemeenten. De gemeentelijke verordeningen die dat mogelijk maken zijn volgens de staatssecretaris in overeenstemming met de Winkelsluitingswet-1951. Zij zijn tot stand gekomen in het belang van hen die op grote afstand van het win kelcentrum wonen. De staatssecretaris is bereid aan de 333 gemeentebesturen te vragen de in trekking van de verordeningen te be vorderen, voor zover de openstelling op zondag niet meer nodig is. de jaarlijkse luchtvaartentoonstelling, de oprichting van het instituut als een teken dat de grote Europese industrie- en zich nu al gaan voorbereiden op aan vaarding van het Engels-Franse plan voor de oprichting van een Europees orgaan voor de produktie van grote kunstmaanraketten. Volgens een communiqué dat werd gepubliceerd na afloop van de confe rentie namen 55 raketdeskundigen en andere technici van dertig grote onder nemingen deel aan het overleg. Het leggen van vele contacten tussen de grote industrieën enerzijds en de al bestaande of op te richten intergouver- nementale Europese organisaties op ruimtevaartgebied zou de voornaamste taak van het instituut zijn. De confererenden kozen als voorzit ter van het instituut Jean Delorme, de president van een grote Franse zuur- stoffabriek, Air Liquide. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 nur: Veranderlijke be wolking met enkele verspreid voor komende buien. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost M1ESJE: Het is weer mis vandaag. 31 mei: zon op 4.27, zon onder 20.48; maan op 22.02, maan onder 5.53. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1