Voorstel DE KONING KUST DE BRUID Negers zetten actie door Amerika weigert zich te beperken tot praktische oplossing Stijkel verworpen n Eerste echte zonnedag in Zweden was prinses Birgitta 'sgrote dag EENVOUD BIJ HUWELIJK HOESSEIN EN TONI Incidenten in proces Eiehmann Vanmiddag „de nieuwe" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Niet afgebroken Lichtpuntje Wie is er morgen jarig? Geef 'n cadeau Huwelij ksaanzoeken voor Adenauer Ontploffing in mijn bij Johannesburg: zeven mensen gedood Zie verder pag. 7 Duitsland bouwt eigen tanks Verdachte in zaak Hans Hermans in september voor „Rassenwetten overal negeren" Té beschermd Zie verder pagina 7 Zaak Delftse politie VERZOEK OM VERSLAG AAN OUD-K.P.-ers LAATSTE NIEUWS Melkactie voor ondervoede kind Vierling geboren in Bogota Zie verder pag. 5 HARINGRACE IN VOLLE GANG De Bilt: Kouder Directeur: JACQ. DE SMIT; Cfcefred.: G. J. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vllssingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Temeuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter#' T cent per woord met een minimum van 16e JAARGANG No. 4864 Vrijdag 26 mei 1961 LANDINGSRECHTEN IN DE KNEL Van onze correspondent WASHINGTON De Ver enigde Staten hebben het voor stel van staatssecretaris Stijkel om bij het Nederlands-Ameri- kaans luchtvaartoverleg de strjjd over de beginselen van het luchtverkeer voorlopig te laten rusten en liever te trach ten tot een praktische oplossing te komen, van de hand gewezen. Dat is onomwonden meege deeld in de vergadering van de voltallige delegaties, die gister morgen in Washington is gehou den onder leiding van de Ame rikaanse onderminister van bui- tendse zaken, Martin. In ant woord op Martins verklaring heeft staatssecretaris Stijkel meegedeeld dat Nederland zich over deze nieuwe ontwikkeling zal dienen te beraden. De heer Stijkel heeft daar aan toegevoegd dat hij nog dezelfde avond naar Nederland zou vertrek ken. Dat stond al tevoren vast, want hij gaat in Wenen de conferentie van ministers van verkeer van de Westeuropese landen bijwonen. Hij zal in de loop van de volgende week naar Washington terugkeren. Aan te nemen is dat de heer Stijkel van deze reis gebruik zal maken om overleg te plegen met de Neder landse regering. Tot goed begrip diéne dat het over leg niet is afgebroken. De overige leden van de Nederlandse delegatie blijven in Washington voor het geval informele contacten wenselijk worden geacht in de tijd dat staatssecretaris Stijkel afwezig is. Het voorstel om te komen tot een praktische oplossing voor het probleem van de landingsrechten in de Verenig de Staten had de heer Stijkel gedaan in de plenaire vergadering, die vorige week werd gehouden. Hij was tot dat voorstel gekomen omdat de besprekin gen in het slop dreigden te raken. Amerika had zich uitsluitend bereid verklaard tot besprekingen over lan dingsrechten voor de K.L.M. aan de Amerikaanse westkust, indien bij het overleg ook het aantal landingen van vliegtuigen van de K.L.M. elders in de Verenigde Staten in het geding zou worden gebracht. Nederland bleef vast houden aan vrijheid van luchtvervoer. De heer Stijkel stelde voor deze be ginselstrijd voorlopig te laten rusten en over te laten aan een internationale conferentie. Hoewel uit de verklaring van Martin moet worden opgemaakt dat de Ame rikaanse delegatie geen alternatieven heeft aangegeven voor het uitgangs punt dat de Verenigde Staten voor het huidige overleg hebben geformuleerd is er nochtans reden om aan te nemen dat er nog andere mogelijkheden wor den gezocht om tot een vergelijk te komen. Het overleg schijnt met de hernieuwde impasse nog niet te zijn afgesloten. Dat is dan het enige lichtpunt in deze sombere situatie. Dat de Amerikaanse delegatie acht volle dagen nodig heeft gehad om de Nederlandse voorstellen te overwegen, zou erop kunnen duiden dat zij inmid dels ruggespraak heeft gepleegd met Amerikaanse regeringsinstanties. Er moet daarom rekening worden gehou den met de mogelijkheid, dat het Ame rikaanse besluit voor Nederland weinig kans op hoger beroep toelaat. Advertentie Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen Van onze correspondent BONN. Bondskanselier Adenauer, tnans 85 jaar, ontvangt nu nog talrij ke huwelijksaanzoeken uit vele landen. Dit hebben twee journalisten onthuld in een boek dat zij dezer dagen on der de titel „Kent u hem eigenlijk?" hebben gepubliceerd. De secretaresse van Adenauer beeft de brieven aanvankelijk niet doorgege ven, maar toen zij talrijker werden heeft zij de kanselier om raad ge vraagd. Het antwoord was: „berg de brieven maar op onder het hoofd „niet-aanvalsverdragenl Een. ontroerend moment direct na de burgerlijke huwelijkssluiting. Koning Gustaaf Adolf kust, duidelijk bewogen, zijn kleindochter, terwijl links de bruidegom, prins Johann Georg, door zijn vader wordt omhelsd. Uiterst links de moeder van prinses Birgitta, prinses Sibylla. EXCLUSIEVE FOTO STOCKHOLM (Reuter/A.P.). Het was een zomerse dag gis teren in heel Zweden, de eerste echte zonnedag van het jaar, en de kleine schaduw die de armbreuk van prinses Birgitta's grootmoeder op de trouwdag van Zwedens geliefdste vorstenkind wierp, ver mocht de stemming slechts een ogenblik te drukken. De hertogin van Saksen-Coburg- Gotha, de moeder van prinses Sibylla, Birgitta's moeder, viel op weg naar een diner van een staat sietrap in het paleis en brak haar arm. De 75-jarige hertogin werd behandeld door dr. John Ryottions- son, lijfarts van prins Bertil, de oudste zoon van koning Gustaaf VI Adolf. De hertogin bracht de rest van de dag in haar kamer door; haar arm behoefde niet in gips te worden gezet, maar werd slechts stevig verbonden. Op het stralende humeur van de' charmante 24-jarige bruid had het ongeval slechts kort invloed. Toen zij hoorde dat de hertogin het redelijk wel maakte, was zij in korte tijd weer het vrolijke middelpunt van het feest waarnaar heel Zweden reikhalzend had uitgezien. De eigenlijke huwelijkssluiting nam slechts een half uur in beslag. De burgemeester van Stockholm verbond het paar in de echt, waarna kanonnen 21 vreugdeschoten over de stad afvuurden die het sein wer den voor een algemene feestvreugde. De prinses en haar bruidegom, de 28-jarige prins Johann Georg von Hohenzollern, maakten een korte rijtoer door de stad, waarbij het publiek het jonge paar uitbundig be jubelde. Lange sleep De prinses droeg een trouwjapon van ivoorkleurige zijde met een lange sleep, halve mouwen en ronde hals, en een tule sluier waarop een met parels en diamanten bezet diadeem. Zij had een bruidsboeket van gele rozen in de hand. Op het hoofd droeg ze een tiara van ca meeën en parels. De prins was ge kleed in jacquet. De bruidsmeisjes waren Birgitta's jongste zusje, prinses Christina, en prinses Benedikte van Denemarken, wier moeder, koningin Ingrid, zich JOHANNESBURG. CAP). Een methaangasontploffing in een mijn, tachtig kilometer ten zuiden van Jo hannesburg, heeft gisteren aan zeven mijnwerkers het leven gekost. In januari vorig ,iaar werd dezelfde mijn door een grote ramp getroffen. Bij een instorting kwamen toen 435 mijnwerkers om het leven. De ont ploffing van gisteren trof een ander gedeelte van de mijn. onder de gasten bevond. Als getui gen fungeerden hertog Alexander van Württemberg en graaf Bertil Bernadotte van Wisborg, zoon van de indertijd in Palestina vermoorde graaf Folke Bernadotte. Over vijf dagen zal de burgerlijke huwelijkssluiting worden gevolgd door een inzegening in de katholieke kerk van Sigmaringen in Beieren, waar de prins vandaan komt. Van onze correspondent BONN Het bericht uit Londen dat West-Duitgland in Engeland 2500 kanonnen van 105 mm zal kopen, bestemd voor inbouw in tanks, bete kent in feite dat de Bondsrepubliek die in Duitsland zelf zijn ontworpen en gebouwd. Deze Duitse tank is in zoverre opzienbarend dat hij zal kunnen lopen op dieselolie, petrole um en benzine. Hij zal de opvolger zijn van de nu verouderde Amerikaanse tanks van het type M-47 en M-48. De Amerikanen heb ben ook een nieuwe tank ontworpen, maar deze M-60 kan de Duitsers niet bekoren. Hij zou namelijk in het na deel zijn tegenover Russische tanks van vergelijkbare typen. De Duitsers schenken vooral aandacht aan de snel heid van hun tanks, die zij belangrij ker vinden dan de dikte van de pant sering omdat vanwege de kracht van de tegenwoordige anti-tankraketten de pantsering nu eenmaal nooit dik ge noeg kan zijn. haar leger zal uitrusten met tanks Advertentie <=Zwanc SIGAREN j. i-J Geniet er van! PARADiso22ct. AMMAN. Tijdens een eenvoudi ge mohammedaanse huwelijksplech tigheid in een paleis dat gebouwd is op de heuvels buiten Amman, werd het twintigjarige Engelse meisje To ni Gardiner gisteren de vrouw van koning Hoessein van Jordanië. Voor haar was het de eerste maal dat zij in het huwelijk trad; voor de Jor daanse vorst de tweede keer. Moena el Hoessein, zoals de vrouw van de koning voortaan heet zoals men weet kreeg ze nog niet het recht zich koningin te noemen droeg gis teren een eenvoudige blauwe japon met een sluier. Aan haar vingers en op haar japon droeg de charmante bruid geen enkel sieraaa. De gehele plechtigheid, die door 23 getuigen werd bijgewoond, nam slechts vijf minuten in beslag. Koning Hoessein was gevoelig ge bleken voor de vele kritiek die o.m. in zijn eigen land tegen zijn huwe lijk met een vrouw uit Engeland was Koning Hoessein van Jordanië en zijn bruid Moena el Hoessein, die op het moment dat deze foto gemaakt werd, nog gewoon Toni Gardiner heette. geuit. Hij had namelijk zijn volk ge vraagd geen al te uitbundig feest te verbinden aan zijn tweede huwelijk. Dat nam niet weg dat zeker een kwart miljoen Jordaniërs naar Am man was gekomen om de vorst met zijn bruid, eens een eenvoudige ty piste en telefoniste in een Engelse fabriek, toe te juichen. De menigte verdrong zich in de stoffige met zon overgoten straten van Amman om het paar te zien toen het in een open auto een korte rijtoer maakte. Tot heel laat in de avond werd er uitbundig feest gevierd in Jordanië; op muziek die werd voortgebracht door een doedelzakkorps van het le ger, werd er in de straten van Am man gedanst dat het een lust was. ROERMOND De 54-jarig.e Theo van B., die heeft bekend vorig jaar septem ber de elfjarige Hans Hermans te heb ben gewurgd, komt pas in september voor de rechtbank te Roermond. Het proces Is wegens ziekte van de verdediger verschoven. De zaak zou op 13 juni worden behandeld. Van onze rechtbankverslaggever VOOR het eerst Is het proces- Eichmann onderbroken, om dat er zich incidenten in de zaal voordeden. Vijftien minuten lang hebben de rechters zich in de raadkamer teruggetrokken. Twee mannen hadden luidkeels hun ver ontwaardiging geuit over het ge drag van een van de getuigen tij dens de oorlog. Frsudiger heet hij, een van de leiders van de Hongaar se joden in de jaren tussen 1940 en 1945. „U hebt", zo gilde een vroegere Hongaar van de publieke tribune, „de Duitsers geholpen en de joden aan de slachtbank overgeleverd." Een ander riep: „jij moordenaar, beest. Er zijn nog joden die niet zijn uitgeroeid. Ze zullen getuige zijn van je ondergang." De twee mannen zijn door de politie de zaal uitgebracht. Een van hen, Cassirer, vertelde la ter dat hij in de dodenkampen 69 familieleden had verloren. Ook zijn vrouw en twee kinderen waren daar bij. Omstreden Freudiger vertelde als getuige dat hij Eiehmann had gezien, terwijl die persoonlijk de leiding had van depor taties. Hij had hem in zijn hoofd kwartier in Boedapest ontmoet tijdens een van de onderhandelingen, die de leiders van de joden met hem voer den. Deze onderhandelingen zijn in Is raël steeds een onderwerp van he vige discussie geweest. Wij hebben al enkele malen herin nerd aan het geval van dr. Israël Kastner, die ten behoeve van een kleine groep Hongaarse joden met Eiehmann overeenkomsten had geslo ten. Rechter Halevy brandmerkte hem enkele jaren geleden als een collaborateur. Tegen de achtergrond hiervan moet men de felle uitlatin gen van de twee Israëli gisteren in Beth Ha'am zien. (Gegevens ontleend aan de bericht geving van Associated Press). Aan de gevolgen van een aanrijding door een auto, is in het ziekenhuis gis ternacht de zestienjarige J. Bovy uit Maastricht overleden. Het ongeluk was gebeurd toen hij woensdag op zijn fiets plotseling de Lage Kanaaldijk in zijn woonplaats overstak. Eigen nieuwsdienst NEW YORK Alle negers, overal in de Verenigde Staten, moeten de rassenwetten negeren niet alleen in de autobusstations maar ook op de vliegvelden en in de spoorwegstations. Deze oproep was vervat in een proclamatie die gisteren in New York werd gepubliceerd door de landelijke leider van het actiecomité voor ge lijkheid voor de negers, James Farmer. De oproep kwam neer op een af wijzing van het verzoek van de mi nister van justitie, Robert Kennedy, om een „afkoelingsperiode" waarin de negers hun verzetsactie zouden moeten opschorten. Het was niet de enige afwijzing. Uriah Fields, een van de plaatse lijke leiders van de verzetsactie in het zuiden, had al eerder in een zeer scherp gesteld telegram aan minis ter Kennedy gevraagd of een af koelingsperiode van 99 jaar mis schien niet lang genoeg geweest was. Verder had de algemene synode van de United Presbyterian Church, een Calvinistisch kerkge nootschap met ruim drie miljoen lidmaten, de actie morele steun ge geven. De bescherming van de deelne mers aan de actie voor gelijke rech ten van de negers in het autobus- verkeer is in de zuidelijke staten Alabama en Mississippi zo doeltref fend gebleken dat de minister van justitie, Robert Kennedy, op hon derd na alle federale politieagenten die hij daarheen had gezonden gis teren weer naaf hun standplaatsen terug moest zenden. De bescherming, verleend met Advertentie cJLugema SIGAREN Geniet er van salvatore 27ct ROTTERDAM. Half juli begint in Frankrijk een reizend Cinerama- theater een toernee door de provincie. Het theater bestaat uit een grote circustent met drieduizend zitplaat sen en een projectiescherm van 33 bij 10 meter. Dit scherm is geconstrueerd dooi de Rotterdamse firma Lens N.V. De bedrijfsleider van 'het Cinerama-thea ter te Rotterdam, de Fransman Co- lombe, heeft voor de constructie van het doek adviezen gegeven. een overmacht van gewapende sol daten en politieagenten en zelfs met patrouillevliegtuigen en helikopters, was ook de deelnemers aan de actie teveel van het goede. Een van hun leiders, de predikant James Lawson, protesteerde als volgt tegen die bescherming. „Dit is geen normale toestand. Dit is niet in overeenstemming met ons doel. Wij reizen nu niet als gewone bur gers, maar als beschermelingen van de overheid. Wij zouden het liever zonder al die bescherming stellen. Wij willen geen daden van geweld, maar als zij komen zijn wij bereid ze te aanvaarden en ze te onder gaan." Van een onzer verslaggevers DELFT De vroegere leider van de Westlandse K.P. (Knokploeg), de heer Doelman in Naaldwijk, heeft de K.P.-ers, die aan de over val op het Delftse politiebureau hebben deelgenomen en die nu nog in leven zijn, een brief geschreven, waarin hij hun verzoekt hun erva ringen van die nacht op schrift te stellen en naar hem te zenden. De heer Doelman schrijft in deze brief, dat hij tot dit verzoek is ge komen naar aanleiding van het arti kel over de Koninklijke onderschei ding, verleend aan de Delftse adju dant B., dat zaterdagmorgen in onze krant verscheen. - Stom, dat je je sleutel steeds vergeet. De Amerikaanse invlieger Joe Walker heeft gisteren in een raketvliegtuig, een X-15, een topsnelheid bereikt van ruim 5422 kilometer per uur. Dat is een nieuw absoluut we reldrecord, indien men vluch ten in kunstmanen buiten be schouwing laat. Walker verbe terde zijn eigen record met ongeveer 475 kilometer in een vlucht die op 13,5 kilometer hoogte begon nadat de X-15 van een grote bommenwerper los was gekomen. De X-15 steeg in 73 seconden tot 27 kilometer hoogte op eigen kracht. Met stilgezette raketmotor koerste de X-15 toen nog verder tot 33 kilometer boven de aarde. Wal ker was langer dan een minuut gewichtloos. HILVERSUM. Het „Unicef Melk- fonds Nederland" zal op 23 juni een actie beginnen om grote hoeveelheden Nederlandse melk beschikbaar te krij gen voor ondervoede kinderen in ande re delen van de wereld. Met medewerking van levensmiddelen- bedrijven en melkslijters zullen aan de Nederlandse huisvrouwen waardebon nen worden aangeboden. Voor elke bon die bij de melkboer of kruidenier ge kocht wordt, betaalt de huisvrouw een gulden, bestemd om melk aan een be hoeftig kind in een ver land ter be schikking te stellen. Elke cent wordt voor dit doel besteed, want de kosten van het Unieef-comité voor deze actie zijn al door anderen gedekt. Ook de Nederlandse veehouders zul len aan de actie meewerken en van de opbrengst van de melk van hun koeien een halve cent per geleverde kilogram afstaan, aan het Unicef-melk- fonds. Unicef is het kindemoodfonds van de Verenigde Naties. BOGOTA (AP). In de Columbi- aanse hoofdstad Bogota is woensdag een vierling geboren, drie jongens en een meisje. De kinderen die in gewicht variëren van elfhonderd tot vijftienhonderd gram zijn in couveuses gelegd. Ze zijn met tussenpozen van tien minuten tot een uur geboren. Het echtpaar had al drie kinderen. Van onze Haagse redactie SCHEVENINGEN. De haringrace is in volle .gang. Vanmiddag zal de beslissing vallen dan worden de eerste jagers in Scheveningen of IJmuiden verwacht. Zeven jagers, die samen ruim vier honderd kantjes aan boord hebben, varen zo snel zij kunnen huiswaarts. De Katwijk 73 Maria Jacoba had gis teren de leiding. Vlak er achter za ten de Vlaardingen 85 Bertina en de Scheveningen 72 Tony. Een kleine kans hadden ook nog de drie Scheve- ningse jagers Oceaan III, Oceaan IV en de Noordster en de Katwijk 141. Niet zo duur De aanvoer van de nieuwe haring voor de eerste dag ziet er volgens de berichten nogal redelijk uit. Hij zal groter zijn dan in andere jaren. Dat zal natuurlijk zijn weerslag krijgen op de prijs van de eerste Hollandse nieuwe. De schippers van de haringvloot hebben tot nu toe zeer wisselende vangsten gemeld. De resultaten lo pen uiteen van nul tot tien kantjes. Eén kantje is duizend kleinere harin gen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Veranderlijke be wolking met in hoofdzaak in het zuiden en zuidoos ten van het land kans op een on weersbui. Aanvan kelijk zwakke tot matige, later mati ge tot vrij krach tige wind uit noordelijke richtin gen. Lagere mid- dagtemperaturen. MIESJE: De laatste ouwe!

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1