Kennedy's zetten door in hachelijke situatie I Negers zongen spirituals achter cordons van politie VIJFTIEN DÖDËNJN VERKEER Ontslagen psychopaat poogt jongen te wurgen behouden Scholier omgekomen bij ongeluk in motorrace MINDER DRUK DAN PASEN Ijoodwffl GS# M®",* DADER MELDT ZICH BIJ POLITIE HARINGRACE REGONNEN Luilakviering erger dan ooit Brand in cafetaria te Barneveld Politie krijgt geen lefpet 1 De Bilt: Bewolkt i PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 23 mei 1961 Gerucht Zie verder pag. 2 Charge Te bont.... Ontploffing in fabriek van raket-brandstof „Kalmte!' Afghaanse infiltranten vanuit lucht bestookt Proces tegen generaals begint op 29 mei „Zwij ntjestoeristen" Tweede dader gepakt Zie verder pag. 5 LAATSTE NIEUWS Sociëteit De Witte door brand verwoest Toegoenezen opteren Ned. staatsburgerschap Du Pont moet aandelen General Motors (waarde 2,5 miljard dollar) verkopen Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. ft—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad toese nummers 18 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter# T cent per woord met een minimum van 1 1,—tj 36e JAARGANG No. 48^1 RASSEN CRISIS IN ALABAMA Eigen nieuwsdienst MONTGOMERY, Alabama. „Grijp ze, die nikkers", gilden hysterische vrouwen zaterdag tijdens een aanval van een menigte woedende blanken op een klein groepje negers en blanken die naar Montgomery waren gekomen om ac tie te voeren voor opheffing van een stuk ras senscheiding. Dat was het begin van een reeks ongeregeldheden die zo hoog liepen dat er ze ker veel bloed zou zijn gevloeid als Washington niet had ingegrepen en in allerijl politieverster- kingen naar Montgomery had gestuurd. Het gevaarlijkste ogenblik kwam op eerste Pink sterdag in de avond, toen een grote menigte blanken de kleine kerk wilde bestormen waar dr. Martin Luther King, de negerpredikant die vooraan staat in de strijd voor verheffing van de negers in de zuidelijke staten, een toespraak hield. De gouverneur van Alabama, John Patterson, kondigde toen de staat van beleg af nadat de politie de menigte zelfs niet met traangasbommen had kunnen verdrijven. Ogenschijnlijk was de rust gisteravond weergekeerd, maar de woede onder de meerder heid van de blanke bevolking van Montgomery was zeker niet gezakt, en het gevaar voor nieu we troebelen niet geweken. „Dit is een schande voor het ge hele land", zei Mike Mansfield, de leider van de Democratische fractie, gisteren in de Amerikaanse Senaat. „Dit is de schuld van de onverlaten die deze schanddaden hebben uitge lokt. Mijn verwijten gelden ook de plaatselijke politie, de plaatselijke overheid en de overheid van de staat Alabama." Gouverneur Patterson dacht daar over anders. Voordat de eerste on lusten uitbraken, voordat de auto bus met actievoerders in Montgo mery was aangekomen hadden zo wel president Kennedy als diens broer Robert, de minister van justi tie, getracht hem telefonisch te be reiken om hem te bewegen die actievoerders te beschermen. Patter son had geweigerd de telefoon van de haak te nemen. Toen de aanval op de actievoer ders kwam zoals was te verwach ten omdat zij eerder al elders in Alabama waren aangevallen kwam ook John Seigenthaler, een door minister Kennedy meegestuur de waarnemer, in het gedrang. Hij werd danig toegetakeld, evenals vele negers. Na die eerste uitbarsting van uitge lokte volkswoede verzochten zowel president Kennedy als minister Ken nedy de overheid van de staat Alaba ma maatregelen ter handhaving van de orde te treffen. Zij maakten de tekst van hun telegrammen aan gou verneur Patterson openbaar. Minister Kennedy liet het daarbij niet. Hij gaf opdracht dat verschei dene honderden federale politieagen ten naar Montgomery moesten gaan om zo nodig in te grijpen. Zij moes ten er in vliegtuigen heen gebracht worden. Tegelijk werd het gerucht ver spreid dat de beruchte Ku Klux Klan bezig was op te rukken naar Mont gomery. Na de vechtpartij van zaterdag, waarbij enkele jonge negers ernstig werden mishandeld, maar het groepje actievoerders waarom alles begonnen was ongedeerd bleef, traden enkele uren van ogenschijnlijke rust in. In Washington sprak men de vol gende dag van een openlijk con flict tussen het Witte Huis en de zuidelijke staten. Gouverneur Pat terson dreigde dat hij de federale politieagenten zou laten arresteren na hun aankomst in Montgomery. Van onze correspondenten Verkeersongelukken, hebben in het Pinksterweekeinde vijf tien levens geëist. Bij twee aan rijdingen in Hoornsterzwaag en in Bunnik kwamen twee mensen om het leven en wer den vijftien anderen gewond. Geen voorrang Bij een botsing iu Hoornsterzwaag is zondagmiddag de 28-jarige M. Huizing uit Groninger Opeinde om het leven gekomen. Op een kruispunt in het dorp botste hij op een wagen die geen voor rang verleende. De auto van de heer Huizing sloeg om en de zeven inzitten den onder wie vijf kinderen wer den eruit geslingerd. De heer Huizing kwam in de Schoterlandse Compag nonsvaart terecht en verdronk. Zijn driejarig dochtertje Greetje en de acht jarige Aukje Ykema kwamen onder de auio en werden zwaar gewond naar het ziekenhuis van Drachten gebracht. De heer Ykema en de drie andere kinde ren liepen minder ernstige verwon dingen op. De andere wagen schoot na de bot sing de weg over en belandde in de Compagnonsvaart. Een passerende auto mobilist hielp de inzittenden, de heer en mevrouw Meijer, op het droge. Zwaar gewond werden zij naar het ziekenhuis van Heerenveen gebracht. Klapband Een inhalende auto kreeg gistermor gen in Bunnik een klapband. De wagen zwenkte naar rechts en botste tegen de auto van de heer Blom, die de macht over zijn stuur verloor en tegen een boom botste. De 46-jarige mevrouw J. Blom-van Barneveld werd daarbij zo zwaai gewond, dat zij kort nadien over leed. Haar man en vier inzittenden van de andere wagen liepen verwon dingen op. Het aantal gewonden steeg tot zeven, toen een motorrijder en een automobilist zó door de botsing in be slag werden genomen, dat zij vergaten op de weg te letten en tegen vóór hen rijdende auto's botsten. 0 Na bange uren in hun belegerde kerkje te hebben doorgebracht wer den de negers, die dr. Martin Luther King hadden aangehoord, onder be waking in vrachtauto's naar huis gebracht. Alabama is afgezakt tot het barbaarse peil van nazi-Duitsland, zei dr. King. Vrouwen en meisjes begonnen te huilen. Buiten brulde het ge peupel. De belegerde negers zongen hun spirituals, uren lang, tot met het ochtendgloren de bevrijding kwam. Van onze correspondent MAASTRICHT. Een ex-ver pleegde uit een psychiatrische in richting, met proefverlof thuis, heeft Eerste Pinksterdag in Maas tricht getracht het dertienjarige jongetje Henkje L. uit de Maas trichtse Jodenstraat te wurgen. In de overtuiging dat het ventje dood was, meldde de 34-jarige on gehuwde los arbeider M. C. D. uit Maastricht zich na de daad zon dagavond op het hoofdbureau van politie. Huilend en overstuur vertelde de man de wachtcommandant' van zijn daad. Op dat moment wist hij niet dat het jongetje nog leefde. Onmid dellijk rukte de politie uit naar de woning van het gezin L. in de smal le Jodenstraat in het centrum van de stad. Intussen arriveerde echter op het hoofdbureau de buurman met het deerniswekkend aangerande ventje. Dokter P. Draayers verleende op het politiebureau de eerste hulp. Het ventje had duidelijke wurgspo- ren aan de hals en andere ernstige verwondingen. Hij werd ter observa tie overgebracht naar -het zieken huis. Tweede Pinksterdag maakte de jongen het redelijk wel. Zondagavond was D. op bezoek ge komen bij het gezin L. in de Joden straat. Hij kwam er vaker aan huis sinds hij onlangs uit een psychiatri sche inrichting was ontslagen. Hij had de moeder en de kinderen leren kennen bij gemeenschappelijke ken nissen in het logement waar D. woon de. De moeder, een gescheiden vrouw, die alleen woont met haar vier kin deren, had de jongste drie kinderen al naar bed gestuurd. Ook haar oud ste zoontje Henkje zou om half elf naar bed gaan. Omdat zij zelf nog naar een vriendin moest vroeg zij verdachte D. ook naar huis te gaan. Daarop vertrok zij. Zedendelict Alleen in de kamer met Henk heeft D getracht met het jongetje een ze dendelict te plegen. Toen het jonge tje zich heftig verzette werd D. agres sief. Hij kneep zijn handen om het halsje. Toen het jongetje bewusteloos was dacht D. dat het dood was. D. rende de straat op. Buiten kwam hij tot bezinning. Even later bekende hij zijn afschuwelijke poging tot moord huilend op het politiebureau. D. is al meerdere malen voor an dere feiten in aanraking geweest met de politie en justitie, nooit echter we gens een zedendelict. Hij is al enige malen verpleegd in psychiatrische in- richtingerf. D. «wérdt vandaag voorgeleid voor de officier van justitie te Maastricht, rr-r. W. A. Moors. Van onze Haagse redactie SCHEVENINGEN Een van de Nederlandse kijkers naar de gepa- voiseerde haringvloot in de Scheve- ningse haven heeft zieh vreselijk boos gemaakt. De oorzaak daarvan was een lintje. Zoals op feestelijke dagen in ons land gebruikelijk is werden er ook in Scheveningen zaterdag strikjes in de nationale kleuren aan de man gebracht. Een rustige Hagenaar die met zijn zoontje langs de versierde loggers liep liet zich overhalen een strikje te kopen. Zonder te zien wat hij in zijn handen gedrukt kreeg, betaalde hij een kwartje. Daarna wilde hij het lintje op de kraag van zijn zoontje spelden. Pas toen zag hij dat het niet de Neder landse maar de Duitse kleuren droeg. Boos wierp hij het weg. WASHINGTON 'Reuter, AP). Een zware ontploffing heeft gisteren een fa briek van vaste brandstof voor raketten in Cumberland (Maryland) volledig ver nield. De fabriek was eigendom van Hercules Powder Co., een grote spring- stoffenonderneming. Tegen de avond van de eerste Pinksterdag kwam de crisis. Dr. King zou de negers van Montgomery toespreken in hun kerk, en aan die bijeenkomst zouden de actievoerders, die met hun komst de spanningen hadden uitgelokt, luister bijzetten. Een menigte blanken pakte zich dreigend samen voor het kerkje, dat zwaar door de politie werd bewaakt. De politie gooide traangasbommen. De houding van de menigte bleef dreigend. Opeens sloegen vlammen uit een auto die vlak bij de kerk geparkeerd stond. Er volgde een charge. Er werd ge vochten en geschreeuwd. In de kerk was dr. King juist met zijn toespraak begonnen. „Albama", zei hij, „is af gezakt tot een barbaars peil gelijk dat van nazi-Duitsland." Een kerkraam, getroffen door een steen, viel aan scherven. Dr. King kon zich niet meer verstaanbaar maken, zo luid was het geschreeuw en gejoel buiten. Dr. King belde minister Kennedy in Washington op. Hij vroeg hulp. De politie hier staat machteloos, zei hij. Gouverneur Patterson had, het gevaar inziende, toen al de staat van beleg afgekondigd. Meisjes en vrouwen in de kerk begonnen te schreien. Sommige ne gers wilden in paniek vluchten. Hun voorganger bracht de bevreesden tot kalmte. Hij liet alleen zingen, negro spirituals, terwijl buiten het gevaar van een'stormloop op de kerk bleef dreigen. Uren scheen het dreigende gevaar aan te houden. De cordons van de plaatselijke en de federale politie hielden echter stand. Toch was het gevaar pas tegen het aanbreken van de dag bezworen. Onder gewapende geleide werden de negers toen in vrachtauto's naar huis gebracht. Niemand bleek een haar te zijn ge krenkt. Eigen nieuwsdienst KARATJSJI. Voor de tweede dag achtereen voerden vliegtuigen van de Pakistaanse luchtmacht gisteren aan vallen uit op Afghaanse infiltranten in een betwist gebied langs de noordweste lijke grens van Pakistan. In deze streek, genaamd Bajaur, zijn zware verliezen toegebracht aan militairen van het leger van Afghanistan die daar een opstan dige stam steunen. Al verscheidene maanden is het in het noordwestelijke grensgebied onrus tig. Agenten uit Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, stoken de onrust steeds meer aan. Twee maanden geleden ver dreven Pakistaanse militairen een groot aantal infiHranten die het betwiste ge bied waren binnen gedrongen. Van onze correspondent ÏJMUIDEN. Met zwemvesten om stonden de vier opvarenden van de 198 ton metende Nederlandse kustvaarder Democraat gisternacht aan dek, toen uit inktzwarte duisternis de Deense coaster Bettinaborg opdoemde. Het Deense schip had de noodseinen opgevangen die de Democraat zondag op vijftig mijl ten westen van IJ muiden had uitgezonden. Met een slagzij van meer dan 25 graden dobberde het met aardappelmeel geladen scheepje stuur, loos rond. Terwijl de bemanningsleden van de Democraat op verhaal kwamen, lever den de slepers Gele Zee van Leen Smit en Titan van Wijsmuller een verwoede strijd om de kustvaarder te bereiken. Drie minuten vóór de Gele Zee arri veerde de Titan bij de Democraat, waarop de Gele Zee huiswaarts keerde, Drie mensen van Wijsmuller werden aan boord van de Democraat gebracht. Zij slaagden erin de slagzij tot onge veer vijftien graden terug te brengen. Het schip lag evenwel zeer diep en voortdurend stroomde water over het dek. Voor alle zekerheid voer ook de Simson van Wijsmuller uit, maar zij kon zich beperken tot het konvooieren van de sleep naar IJmuiden. Gister middag is de Democraat daar behou den aangekomen. De bemanning van de kustvaarder was gedwongen aan boord van de Bet tinaborg te blijven, daar de motorsloep van de Titan defect was geraakt. Ka pitein Veenstra en de drie andere op varenden moesten zeer tegen hun zin de reis naar Londen meemaken. Van onze correspondent PARIJS Het proces tegen de ex-generaals Challe en Zeiler zal worden gehouden op 29, 30 en 31 mei in de grote zaal van het Hof van Appel, dezelfde zaal waar in 1945 Pétain en Pierre Laval terecht stonden. Op 5 juni zullen ex-com- mandant Saint-Marc en de ex- generaals Bigot en Petit voor het hoge militaire tribunaal verschijnen en op 10 juni generaal Nicot. Na deze vier processen zal het hoge mi litaire tribunaal nog twaalf andere zaken te behandelen krijgen. Alle andere beschuldigden zullen voor andere krijgsraden verschijnen. De aanklachten tegen de ex-gene raals Salan en Jouhau zullen bij verstek worden behandeld tijdens het proces tegen Challe en Zeiler. TUBBERGEN. Tijdens motorra ces is gisteren in Tubbergen een ern stig ongeluk gebeurd dat de elfjarige jongen A. Vlutters uit Oldenzaal het leven kostte. Hij werd getroffen door een van een motor losgeraakte ben zinetank en overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde in de laatste bocht van het circuit bij de Croese- boom, waar de Nederlander Jan Hu berts de macht over het stuur verloor en kwam te vallen. Wedstrijdcommis sarissen waarschuwden dadelijk de aanstormende renners en om Huberts te ontwijken reden twee van hen een roggeveld in. De renner Heiner Butz is met ern stige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis te Enschede. Voor zijn le ven wordt gevreesd. Bovendien liepen Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Om op hun ge mak de stad te kunnen bekijken, sta len drie Duitse kampeerders zondag avond op de Amstelveenseweg in Am sterdam drie fietsen. Een automobi list, die hen zag rondpeddelen, kreeg argwaan en waarschuwde de politie. De Duitsers waren hoogst verbaasd, dat zij wegens diefstal in de cel wer den gezet. „Het waren toch geen nieuwe fietsen", zo luidde hun com mentaar. Zij zullen als ongewenste vreemdeling over de grens worden ge zet. DEN HAAG. De Haagse politie heeft nu beide mannen, die op 15 mei een overval trachtten te plegen met een traangaspistool, achter slot. Zij pleegden de aanslag op 15 mei op een taxichauf feur in diens huis aan de Haag weg. Een van de daders werd kort daarna gepakt. De tweede, die zaterdag is ge arresteerd, had buiten bij een auto de wacht gehouden. De :.ian heeft zijn aan deel in de overval bekend. SCHEVENINGEN. De haringrace is begonnen. Vanmorgen om zes uur is de Nederlandse vissersvloot uitge varen om de Hollandse nieuwe te gaan verschalken. De schepen met een motorvermogen van minder dan honderd pk hadden een voorsprong van zes uur gekregen en waren al om twaalf uur vannacht op zee. De Hollandse nieuwe wordt op zijn vroegst vrijdagmorgen in ons land verwacht. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Minder buiten lands bezoek dan met Pasen en vorig jaar Pinksteren; veel kam peerders; veel Nederlanders die voor een of meer dagen het buiten land of een ander deel van het eigen land opzochten en daardoor toch drukke wegen. Dat was het beeld van Pinksteren 1961. LITTLE ROCK (Reuter). Gouverneur Faubus van Arkan sas heeft de minister van justi tie, Robert Kennedy, gisteren een telegram gestuurd waarin hg het vermoeden uit dat Kennedy de ongeregeldheden in Montgomery had uitgelokt door de actievoerders aan te sporen naar Montgomery te gaan. er van de toeschouwers tenminste tien min of meer ernstige verwondingen op. De gewonden zijn naar ziekenhui zen in Almelo, Oldenzaal, Hengelo en Enschede overgebracht. Voor een verslag van de motorraces zie men onze sportpagina's. Advertentie BINNENVERINGBED het fceste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De zolder van de nieuwe of litteraire sociëteit De Witte aan het Plein in Den Haag is zater dagavond uitgebrand. De brandweer, die spoedig met groot materieel ter plaatse was, kon voorko men dat de brand zich uitbreidde naar de benedenverdiepingen. Wel ontstond in de lager gelegen verdiepingen veel waterschade, vooral in de biljartzaal, waar tien biljarts stonden. Niet alleen spoot de brandweer stralen water naar binnen, maar ook sprong nog een buis van de waterlei ding door oververhitting. Het plafond van de onder de zolder gelegen speelzaal stortte gedeeltelijk in. Veel meubels, die op de zolder ston den opgeslagen gingen in vlammen op. De brand werd omstreeks half acht gemeld door een voorbijganger, die grote rookwolken uit het dak zag ko men. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De schade be draagt vermoedelijk meer dan een ton. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Dè luilakviering is in Amsterdam erger geweest dan ooit. Er kwamen dit keer 263 meldin gen bij de politie binnen, tegen vorig jaar 177. Op verschillende punten in de stad moest de politie op de vroege zaterdag morgen hardhandig ingrijpen, omdat de jeugd het bij het wekken van langsla pers te bont maakte. De baldadigheid concentreerde zich vooral op de buurt van het Bos en Lommerplein, de Roose- veltlaan en de Albert Cuypstraat. Op tal van plaatsen moest van de gummistok gebruik worden gemaakt, In de Quellijnstraat raakte een poli tieman gewond toen een opgeschoten knaap hem plotseling met een boksbeu gel aanviel. In het Bilderdijkpark kreeg een tien jarig meisje tijdens een vechtpartij van onbekend gebleven jongens, een zo harde klap op het hoofd, dat zij bewusteloos naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. Door de hele stad werden vuurtjes ge stookt, die door de brandweer moesten worden geblust. Een ontelbaar aantal ruiten van scholen en gebouwen sneu velde en menige eigenaar van een fiets, heeft zijn rijwiel in de loop van de och» tend gedemonteerd teruggevonden. BARNEVELD. Midden in Barneveld is gisteravond tegen elf uur een felle brand uitgebroken in de cafetaria De Straaljager. De eigenaar, H. de Jonge, zijn echtgenote en hun twee kleine kin deren hebben zich ternauwernood kun nen redden. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat het nog gloeiende vet in het frituur- fornuis in brand is gevlogen. De Bar- neveldse brandweer riep terstond de assistentie in van korpsen uit omliggende plaatsen omdat het brandende gebouw groot gevaar opleverde voor de aangren zende huizen. MINISTER TOXOPEUS: DEN HAAG. Minister Toxopeus heeft de voorstellen, die de zgn. uni formcommissie voor de vaststelling van een nieuwe uniform voor de ge meentepolitie bij hem had ingediend, op twee onderdelen na overgenomen. De minister heeft bepaald dat de pet iets kleiner van afmeting zal wor den dan de lefpet, die hem was voor gesteld. Verder heeft hij het dragen van handschoenen, behalve in bijzon dere gevallen, facultatief gesteld. De overige adviezen blauw-grijs jasje, donkerblauwe broek met hel blauwe bies op de zijnaden, donker blauwe pet met helblauwe bies om de rand heeft de minister overgeno men en neergelegd in een „kleding voorschrift gemeentepolitie 1961". De minister heeft de vraag of bij de nieuwe uniform een witte knuppel zal worden gedragen nog in studie. HOLLANDIA (ANP). De Toegoe- nese gemeenschap, een Indonesische groep die zich in 1950 in een kampong bij Hollandia heeft gevestigd, heeft bij het gouvernement van Nederlands Nieuw-Guinea en bloe geopteerd voor het Nederlandse staatsburgerschap. De wetenschappelijk ambtenaar van het kantoor voor bevolkingszaken heeft over dit verzoek een gunstig advies in gediend. Een circusleeuw heeft gisteren in Brussel de duim en wijsvinger van een 74-jarige man afgebeten, toen deze het dier 'brood wilde voeren door de tralies van de kooi. Geverfde hakenkruisen zijn gisteren aangetroffen in de Londense wijk Ham mersmith, o.a. op de synagoge. De poli tie heeft de nazi-symbolen, die een halve meter groot waren, verwijderd. Het K.N.MX in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Bewolkt, maar weinig of geen re gen. Overwegend matige westelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren, of iets la gere. MIESJE: Meer schraal door de wind dan bruin door de zon. WASHINGTON, (Reuter). Het Amerikaanse Opperste Gerechtshof heeft met vier tegen drie stemmen en twee onthoudingen beslist dat Du Pont Company zijn bezit van 63 mil joen aandelen General Motors moet verkopen. Dit bezit vertegenwoordigt een waarde van 2,5 miljard dollar en maakt ongeveer 23 procent uit van het gehele uitstaande aandelenkapi taal van General Motors. De regering, die op grond van de antitrustwetten, al jaren lang tegen deze grote concentratie vecht, heeft nu eindelijk het pleit gewonnen. Eer der had een rechter in Chicago be slist, dat het voldoende zou zijn als Du Pont van zijn stemrecht zóu af zien De regering heeft met deze uit spraak geen genoegen genomen en is bij het Opperste Gerechtshof in be roep gegaan. De uitspraak heeft op de New York- se effectenbeurs een heftige koers schommeling tot gevolg gehad. De maatregel betekent voor Du Pont der ving van een aanzienlijk bedrag aan jaarlijkse dividenden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1