Kanonnen bulderden in Seoel Duistere chaos in Londen en zuiden van Engeland GESPREK OVER LAOS BEGINT VANMIDDAG Geen schot in richting van walvisvaarder ELEKTRISCHE STROOM VIEL UIT Ventje vecht weer voor Djakarta NIET STOKEN WE VIEREN TOCH FEEST C.A.O. BOUW BEDRIJF GOED- GEKEURD Twee Nederlanders in Malmö voor de rechters De BiltOpklaringen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eén Korea Minister Korthals: „Ik zal Scheveningeit niet vergeten" „Onbehoorlijk" PROTESTEN TEGEN BRITS BEZOEK AAN ANGOLA -Bolletje. in de zilveren rol Na roofoverval: AANNEMER GEEFT BOUWGROND TERUG IN CULEMBORG Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuren, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7»-— per kwartaiff. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 16e JAARGANG No. 4856 Dingdag 16 mei 1961 LEGER VAN Z.-KOREA NEEMT MACHT OVER SEOEL (Reuter) Het leger heeft gisteravond de macht in de republiek Zuid-Korea aan zich getrokken. Omstreeks middernacht (Nederlandse tijd) meldde Radio-Seoel dat 11a korte doch hevige gevechten de hoofdstad in handen van de revolutie was. De regering van premier Tsjang was gevangen genomen en alle regeringsgebouwen bevonden zich in handen van de militairen. Terwijl deze berichten werden uitgezonden hoorde men in de regeringswijk van Seoel het ge bulder van de kanonnen. De ge vechten die enige slachtoffers geëist zouden hebben schijnen slechts een half uur te hebben geduurd. Radio-Seoel, van het eerste ogenblik af in handen van de opstandelingen, meldde vervolgens dat de meeste grote steden van het land de revolutie steunden. De opstand was in het holst van de nacht begonnen, om drie uur plaatse lijke tijd- De tegenstand van de rege ring schijnt slechte symbolisch te zijn geweest. De militairen die nu de macht in handen hebben zijn in opstand ge komen omdat de regering van Tsjang er niet in was geslaagd de honger en de ellende van het Ko reaanse volk te verdrijven. De toe standen waren sinds president Syng- man Rhee werd verjaagd onge veer een jaar geleden niets verbe terd en als gevolg daarvan begon het communisme vat te krijgen op de bevolking. Bestrijding van het communisme is dan ook het eerste punt op het pro gramma van de militaire junta die nu de macht in handen heeft. Het is de bedoeling dat de vriendschappelijke betrekkingen met de Verenigde Staten wórden gehandhaafd. De junta hoopt op Amerikaanse steun bij de bestrij ding van het communisme. Het tweede punt is de bestrijding van corruptie en armoede. Tenslotte is het de bedoeling van de junta het communisme uit geheel Korea te ver drijven zodat het land weer één staat kan worden. Dit laatste schijnt erop te duiden Nederlandse verklaring na Russische nota: Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse regering ontkent dat twee Neder landse vliegtuigen provocerend zijn opgetreden tegen de Russische wal visvaarder Spokoiny, toen deze op 12 mei het Kanaal van Kiel naderde. In een gisteravond door het Ministe rie van defensie uitgegeven verkla ring wordt een heel andere voorstel ling van zaken gegeven dan in de Russische nota, die zondag in Mos kou aan onze ambassadeur aldaar werd overhandigd. Volgens de Nederlandse lezing zijn op 12 mei een aantal Grumman Trac kers van de Marine Luchtvaartdienst van Valkenburg opgestegen voor het houden van oefeningen boven de Vlie- hors. Omdat de bewolking boven het oefengebied laag was gelastte de com mandant van het squadron andere oefe ningen in het gebruikelijke oefenge bied boven de Noordzee ten westen van Valkenburg. „Enige van de toestellen", aldus het communiqué „zijn daardoor in de drukke scheepvaartroute nabij Hoek van Holland over verscheidene schepen gevlogen, o.a. ook over een Russisch schip. Aan het einde van de oefening heeft een van deze machines op grote afstand van de schepen in veilige rich ting raketten afgevuurd. Dit vliegtuig is vervolgens op weg naar zijn basis opnieuw langs enkele daar tevoren waargenomen schepen gevlogen. Hier uit blijkt dat van enige gevaarlijke han- met boordwapens, waarbij de veiligheid van een koopvaardijschip in gevaar had kunnen worden gebracht, geen sprake is geweest," Vergelijking van beide lezingen leert dat alleen de datum overeenstemt. Ver der mag men, hoewel defensie daarover niets zegt, wel aannemen dat ook de registratienummers van de vliegtuigen (159 en 163) wel kloppen. Plaats van handeling en de handeling zelf blijken zeer te verschillen, want volgens de Russische nota speelde de gebeurtenis zich af bij het naderen van het Kieler kanaal. Men mag aannemen dat de Neder landse regering in de antwoordnota aan Moskou in grote lijnen hetzelfde zal zeggen als in het communiqué van defensie, dat gisteren op grond van een snel onderzoek van defensie werd op gesteld. Met de procedure zullen nog wel enige dagen zijn gemoeid, want de Russische nota was gisteren nog niet in Den Haag gearriveerd. Wel had de Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. A. H. Helb, inmiddels de voor naamste punten overgeseind. Onjuist De Grumman Tracker is bewapend met rakettenbommen en torpedo's. Het is dus onjuist als in de Russische nota gewag wordt gemaakt van het schieten met boordwapens, waarbij granaten in de buurt van het schip explodeerden. De S 2 F Grumman Tracker is sinds korte tijd bij de Koninklijke marine in gebruik als verkenner en onderzee- boot-bestrijdingsvliegtuig. Nederland heeft indertijd twintig van deze toestel len uit Amerika ontvangen op grond van het militaire hulpprogramma. dat de militairen van plan zijn de communisten te verjagen uit Noord- Korea. Voor een verre toekomst stelt de junta weer een burgerlijk bewirid in het vooruitzicht. Dat zal pas zijn „wan neer alle doelen van de revolutie zijn bereikt". Het opperbevel van de Verenigde Naties heeft nog geen contact gehad met de nieuwe bewindhebbers in Zuid-Korea. De enige mededeling die het hoofdkwartier verstrekte was dat de Uno hoopt buiten de binnenlandse moeilijkheden van het land te worden gehouden. Alle militairen van de Uno hebben daarom strikte order gekregen om binnenshuis te blijven. GENÈVE. Na vier dagen vertraging kan de conferentie van veertien landen over de kwestie-Laós vandaag beginnen. In een korte mededeling hebben de twee voorzitters, de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Höme en zijn Russische ambtgenoot Gromyko, onthuld dat de conferentie, om verdere moeilijkheden te vermijden, zich uitsluitend zal bezighouden met de internationale aspecten van de kwestie-Laos. Om vijf uur vanmiddag zullen de afgevaardigden bijeenkomen. De In groten getale stroomden gistermiddag Scheveningers door het poortje het Binnenhof op (bovenste foto). De vrouwen waren meegekomen om de aanbieding van een petitionement, waarin haast werd gevraagd met de verbetering van de Scheveningse buitenhaven, met gezang te onder steunen (onderste foto). De voorzitter van het Actiecomité verbetering Scheveningse buitenhaven, die het petitionement had aangeboden, boog zich na zijn gesprek met minister Korthals uit een van de ramen van diens departement (hier boven, om de verzamelde menigte met luider stemme mee te delen dat de minister in 1962 wel eens zou zien. DEN HAAG Gesteund door het gezang van Scheveningse vissers vrouwen op het Binnenhof heeft de voorzitter van het Actiecomité verbe tering Scheveningse buitenhaven, de heeriC. P. Damme. gistermiddag aan minister Korthals een resolutie over handigd waarin wordt aangedron gen op snelle verbetering van de Scheveningse buitenhaven. In de re solutie, die eerder op de middag tij dens een vergadering van Scheve ningse vissers was aangenomen, wordt een opsomming gegeven van de lange lijdensweg die de Schevenin gers met hun verouderde haven zijn gegaan en van alle vage en minder vage ministeriële toezeggingen sinds de jaren twintig. Minister Korthals, die uit het raam van de Statenzaal het oog had op de honderden Scheveningers, hun de monstratieve leuzen en de Scheve ningse dorpsomroeper, die de stoet op weg naar het Binnenhof was voorgegaan, heeft ook gisteren geen concrete toezeggingen gedaan. Wel zei hij bij het opstellen van de be groting voor 1962 op de meest ern stige wijze te zullen overwegen iets voor Scheveningen te doen. „Ik zal Scheveningen niet vergeten," zei hij. Toen voorzitter Damme zich, uit een van de ramen van de Staten zaal buigend, de ministeriële woor den luidkeels had herhaald, gingen de Scheveningers vol goede hoop naar huis. openingszitting zal niet gewijd zijn aan formaliteiten, zoals meestal het geval is op dergelijke conferenties. De gedelegeerden zullen meteen aan het werk gaan. Om vijf uur vanmiddag zullen de afgevaardigden bijeenkomen. De openingszitting zal niet gewijd zijn aan formaliteiten, zoals meestal het geval is op dergelijke conferenties. De ge delegeerden zullen meteen aan het werk gaan. Het doel van de conferentie is het vinden van een status voor het koninkrijk Laos die volkomen neu traliteit waarborgt. Als voorbeeld wordt Oostenrijk genoemd, dat bij verdrag verplicht is om ten eeuwi gen dagen strikt neutraal te zijn. De kwestie van de vertegenwoor diging van Laos op de conferentie is tamelijk elegant opgelost door een compromis waaraan vooral de Engelsen en de Indiërs hebben ge werkt. Vertegenwoordigers van de drie stromingen in Laos zullen wor den toegelaten en op gelijke voet worden behandeld. Over de vraag welke van de drie groeperingen nu het meeste recht heeft om geheel Laos te vertegenwoordigen zal niet worden gepraat. Men hoopt dat die drie partijen het eens kunnen, worden tijdens besprekingen die zij nu in hun eigen land voeren. Het doel van die besprekingen is het vormen van een regering die genade kan vinden in de ogen van het gehele volk van Laos. Als alles gaat zoals men hoopt zal de coa litieregering die uit die besprekingen geboren moet worden een verdrag slui ten waarbij de neutraliteit van haar land wordt geregeld. De Verenigde Staten hebben zich zon der enige geestdrift bij deze gang van zaken neergelegd. Zij blijven van me ning dat het onbehoorlijk is dat de communistische Pathet Lao tot de con ferentie wordt toegelaten op gelijke voet met de „wettige regering". De Amerikaanse regering heeft een ver klaring in die geest afgelegd. Juist om aan die Amerikaanse bezwaren tege moet te komen hadden de twee voor zitters van de conferentie uitdrukkelijk gesteld dat er geen binnenlandse kwes ties aan de orde zouden komen. Of nu op de eerste zitting Laos zelf vertegenwoordigd zal zijn of niet was gisteravond nog niet duidelijk. De „wettige koninklijke regering" te Vien tiane wenst niet aan de conferentie deel te nemen wanneer zij en de Pathet Lao op dezelfde voet behandeld zouden worden. TOURS. De Franse grootindustri eel Patrice Michelin die zijn vrouw het vorig jaar tijdens een jachtpar tij met een geweerschot doodde, is door de rechtbank van Tours ten slot te wegens „onvoorzichtigheid, de dood tengevolge hebbend", veroordeeld tot een geldboete. Tegen hem was een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden geëist. Van onze correspondent LONDEN. Een onbeschrijflijke chaos heerste gisteravond in een groot deel van Londen en Zuid-En- geland als gevolg van een ernstige storing in de stroomvoorziening. Duizenden automobilisten raakten muurvast met hun wagens in ver keersopstoppingen, die schier on ontwarbaar waren. Tientallen trei nen zowel boven als onder de grond stonden stil, de straatverlichting viel uit, in de huizen zat men in het donker, politiebureaus en ziekenhui zen zaten zonder licht, kortom het leek precies op de donkere dagen van de verduistering tijdens de Tweede Wereldoorlog. In grote delen van het land duurde de storing langer dan een uur. In een gedeelte van de Londense city en in een groot deel van Londen bezuiden de Theems had men na twintig minu ten weer licht, doordat men op een re- servenet kon overschakelen. Naar de oorzaak van de storing, de ernstigste sinds ruim twee jaar, werd gisteravond laat nog naarstig gespeurd. Trein gemist Grote delen van de graafschappen Kent. Sussex, Surrey en Londen wer den door het uitvallen van de elek trische stroom .getroffen. Duizenden mensen misten hun treinaansluitingen in Zuid-Engeland. Zij konden in elk geval met bussen nog naar hun plaats van bestemming worden gebracht. Op de hoofdstations van de spoorwegen, LONDEN (Reuter) Verscheidene leden van het Engelse Lagerhuis heb ben gisteren geprotesteerd tegen het be zoek dat een Brits fregat brengt aan de Portugese kolonie Angola. De socialistische afgevaardigde Paget zei dat deze goodwillreis op de Afrika nen een bijzonder slechte indruk zou maken en hij eiste dat het schip onmid dellijk zou worden teruggeroepen. Het lagerhuislid Orr-Ewing stelde daar tegenover dat het bezoek al in fe bruari was vastgesteld en dat het een belediging zou zijn voor een bevriende mogendheid en lid van de Navo, wan neer het nu zou worden afgelast. die verbindingen onderhouden van Londen met het zuiden van Engeland heerste de grootst denkbare chaos. De politie had daar en op straat de han den vol. De commerciële televisie ondervond veel hinder van de storing. Midden in een nieuwsbulletin viel de zender uit. De B.B.C. had geen last van het uit vallen van de stroom, zowel haar radio als televisieuitzendingen gingen normaal door. Fleet Street Fleet Street, de Londense kranten wijk, kampte met geweldige moeilijk heden. De eerste edities "van de grote dagbladen stonden op het punt om ter perse te gaan. toen de stroom om half tien uitviel. Twintig minuten lang zat men op de redactiebureaus zo goed en zo kwaad als het ging bij kaarslicht te werken. De telexen vielen uit, dus de stroom nieuws uit de gehele wereld was onderbroken. Dat er een opstand in Zuid-Korea was uitgebroken, vernam men per telefoon uit het buitenland. V erkeersknopen Het verkeer raakte niet alleen in Londen maar ook ver buiten de stad volledig in die knoop., De verkeerslich ten werkten niet meer en de automo bilisten verblindden elkaar met hun koplampen die men vol liet schijnen. Door het uitvallen van de stroom be- gonneh bij tal van winkels en banken de alarmbellen te rinkelen. Tot aan Brighton toe aan de Britse zuidkust zat men gisteravond een uur lang in vol slagen duisternis. Dat gaslantaarns toch nog wel ergens goed voor zijn, behalve als weemoedige herinnering aan voorbije rustiger tij den, ondervond men gisteravond in de buurt van Fleet Street: daar kon men ten minste op straat wat zien. DJAKARTA (AP) Ventje Su- mual, een van de kolonels die in 1958 in opstand kwamen tegen de regering in Djakarta, heeft thans het comman do over drieduizend man regerings troepen en is belast met het neerslaan van de opstand op Celebes. Dat blijkt uit een bericht dat gisteren uit Dja karta werd ontvangen. In hetzelfde bericht wordt gemeld dat Nasution, die in Celebes op inspec tie is geweest, er op rekent dat de re bellie op Celebes nog slechts enkele weken zal duren. Advertentie Nog een stulc of zes en het avondje is afgelopen,' lieverd. - Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een Haags gezin is gisteravond in paniek achter stoelen en tafels weggedoken toen een onbe kende met de hoed over de ogen ge drukt en met een grote motorbril op zwaaiend met een pistool de kamer binnenkwam. De man eiste geld. Toen de eis niet onmiddellijk werd ingewilligd, loste hij in het wilde weg zes schoten uit zijn traangaspistool. Het gezin (vader, moeder, dochter en verloofde) zocht dekking en de man beende naar de achterkamer. Toen de vrouw begon te gillen ging de onbe kende er vandoor. De heer des huizes had open gedaan. De onbekende ongeveer 35 jaar oud had hem meteen een pistool op de borst gezet Moeder en dochter hebben kleine verwondingen opgelopen aan het ge zicht. Nadat zij in het Ooglijderszieken- huis waren behandeld gingen ze naar huis om zoals tevoren was afgespro ken feest te vieren. Eerst werd de politie opgebeld: „Maakt u onze naam niet bekend. Wij willen niet gestoord worden", zo luidde de mededeling. Van onze correspondent CULEMBORG. De Hillegomse aan nemer H. J. C. Sweris heeft afgezien van de bouw van de omstreden 54 wo ningen in Culemborg. Hij heeft de grond aan de gemeente teruggegeven. Een andere bouwonderneming, de N.V. Nijdam uit Amsterdam heeft nu het oog op de grond laten vallen. De raad van Culemborg heeft zich gisteravond met het voorstel tot over dracht van de grond verenigd. Nijdam is bereid de aspirant-kopers van de 54 woningen die zich hebben teruggetrokken of dat alsnog willen doen het geld dat zij hebben gestort terug te betalen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het College van rijksbemiddelaars heeft gisteren zijn fiat gegeven aan de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf. Daarmee werd een streep gezet onder een rumoerige en verwarde zaak die de afgelopen dagen regering, bedrijfsleven, college van rijksbemiddelaars en Stichting van den Arbeid heel wat zorgen heeft ge baard. De strijd om de vijfdaagse voor het rijkspersoneel is nog niet geëindigd. Gisteren was het een dag waarop van deze strijd naar buiten weinig zichtbaar ■werd. De regering, die niet haar fiat wil geven aan het voorstel van het geor ganiseerd overleg om de vijfdaagse op 1 juli in te voeren, heeft geen nieuw initiatief genomen. Men neemt nu aan dat er binnen het kabinet tijdens de laatste uitvoerige ver gaderingen enkele suggesties zijn gedaan die thans nader worden uitgewerkt, zodat zij binnen korte tijd aan het georgani seerd overleg kunnen worden voorge legd. De gissingen over een nieuwe ingangs datum variëren tussen 1 september en 1 november. Zij berusten echter op wei nig feitelijke gronden. Methylalcohol verkocht Van onze correspondent MALMÖ. De geruchtmakende zaak van de als brandewijn verkochte me thylalcohol in de Zweedse havenstad Malmö wordt vandaag voor de recht bank in Malmö behandeld. Twee Neder landers, de eerste en de tweede machi- nist van de kustvaarder Trigon, zullen terechtstaan. De ene wordt dood door schuld, de andere toebrengen van ern stig letsel ten laste gelegd. De beide Nederlanders hadden op 17 april twintig flessen methylalcohol ver kocht en de kopers in de waan gelaten dat zij Spritz bevatten. Na het drinken van het gif werden 37 mensen ziek, vier van hen overleden later. Verscheidenen zullen hun hele leven blind blijven. De politiechef van Malmö, Sten Ru- nerheim', heeft vorige week woensdag de aanklacht bij het gerechtshof inge diend. Naar verwacht zullen zware ge vangenisstraffen worden geëist. De zaak heeft zoveel opzien gebaard, dat Zweedse medici nieuwe voorschrif ten hebben verstrekt voor de verkoop van spiritus. Met haar scooter is zondagavond de 37-jarige mejuffrouw M. C. J. Dorbeek uit Den Haag daar geslipt en door een bus van de H.T.M. overreden. Mejuf frouw Dorbeek was op slag dood. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Nu en dan op klaringen en slechts enkele verspreid voor komende buien. Zwakke tot matige, aan de kust matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. On geveer dezelfde middagtempera- turen. MIESJE: Voorjaarsweer bestaat zeker alleen op papier. 17 mei: zon op 4.45, zon onder 20.29; maan op 7.02, maan onder 23.02.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1