Algerijnse kwestie oplossen, indien nodig zonder FLN I Baf m De Gaulle wil medezeggenschap van arbeiders in ontwikkeling Uno contra huurlingen in Katanga TREK VAN ARBEIDERS NAAR DUITSLAND VERONTRUSTEND Bij samenwerking behoeft Navo niets te vrezen Stakende Deense boeren laten melk in de goot stromen VVV bestolen De Bilt: Buien WASHINGTON i ALAN SHEPARD Minister Van Rooij tot Eerste Kamer: Brabant krijgt Venus in bruikleen Mr. D. V. STIKKER TE OSLO PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister beslist over gebruik tv-zenclers 'i Bolletje/* in de zilveren rol OLIFANTWET VAN MIN. VAN ROOY WEER EEN REEBOK IN HILVERSUM Herstel van gezag Zie verder pag. 7 Oude zaagmolen afgebrand Geweld Vlees duur Premier weg Extra krediet voor kunstaankopen in 's-Gravenhage Onderwijzersstakkg in Schotland Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: MIadelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991, Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per twartaü Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van. t 1,—% 16e JAARGANG No. 4851 Dinsdag 9 mei 1961 ZUIVERING VAN FRANSE STAAT Diep doordrongen van de ernst van het ogen blik ziet Alan Shepard toe (foto rechts boven) ter wijl president Kennedy hem de versierselen beho rende bij een hoge onderscheiding op de borst speldt. Kennedy had dit belangrijke onderdeel van deze plechtigheid in de stralend zonnige tuin van het Witte Huis in zijn opwin ding, die afstak tegen de rust van Shepard, bijna vergeten. W ie echt genoot van het plech tige ogenblik? Mevrouw Loui se Shepard. U ziet haar, links van haar man, staan. Na de ontvangst in het W itte Huis volgde de triomftocht, in open auto's door de straten van Washington. Shepard en zijn vrouw (zie inzet) genoten er intens van. Staande in de open auto wuifden zij de tien duizenden toé die langs de rou te stonden en juichten tot hun kelen schor waren. Eigen nieuwsdienst LSOPOLDSTAD. De Verenig de Naties zijn begonnen met de zuivering van Katanga van vreem de Huurlingen. De Belgen worden voorlopig ongemoeid gelaten. Ten minste zeven Zuidafrikaanse onder danen zijn gisteren door troepen van het internationale politieleger gevangen genomen nadat zij zich vrijwillig hadden gemeld. De Ka- tangaanse regering beschouwt hen nu als deserteurs. Het leger van Katanga wordt aan- gevoerd door blanke officieren, in hoofd ;aak Belgen. Hoewel de Uno vastbesloten is de hand te houden aan haar resolutie waarin werd ge zegd dat alle Belgen Congo zouden moeten verlaten, wil men daarmee zolang mogelijk wachten. Wanneer al le andere blanke adviseurs en huur soldaten van Tsjombe uit Katanga zijn weggezonden zal er een beroep op Je Belgische regering worden ge daan cm haar onderdanen die nog in Katanga zijn, eenvoudig terug te roe pen. Deze procedure zou het voordeel hebben da* het leger van Katanga een bruikbaar instrument blijft tot op het laatste ogenblik. Zodra dan het Belgische kader het land verlaten zal hebben, zal het. zo hopen de functio narissen van de Uno, mogelijk zijn om net leger dat Congo bezat toen het ziin vrijheid verwierf, weer op te bouwen. Het Katangaanse leger van nu zal er dan gewoon in worden op genomen. Zo zal het ook gebeuren met de le gers van de andere staten die zich in de loop var de laatste maanden van Congo hebben afgescheiden. Het is de bedoeling dat binnen enkele maanden Congo weer een eenheids staat zal zijn met centraal bestuur en cén leger. Over het lot van de zondag in ver zekerde bewaring genomen Katan gaanse president Tsjombe is nog niets naders bekend geworden. Men ver- wacnt dat hij zeer spoedig naar de hoofdstad Lebpoldstad zal worden overgebracht. De berichten dat de regering van Katanga zich nu met geweld zal ke ren tegen de Uno en tegen de centra le regering zijn tot nu toe nog niet door oe feiter. bevestigd. Troepen van Katanga en van het internationale po- litieleger staan wel tegenover elkaar en ooit zeerst er wel enige spanning, maar net *s nog nergens tot gevech ten gekomen. De indruk is dat de Ka tangaanse regering, nu zij zeker weet dat Tsiombe niet meer zal terugke ren, niet goea weet wat zij moet be ginnen. DEN HAAG De verantwoordelijk heid voor het gebruik van de televisie zenders ligt bij de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen. In zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Tans, zegt de staatssecretaris de verantwoorde lijkheid te aanvaarden voor het uit draaien van de steunzenders Goes en Roermond gedurende de eerste helft van de voetbalwedstrijd Nederland Hongarije op 30 april. De staatssecretaris geeft een uiteen zetting om welke redenen de N.T.S. had besloten deze twee steunzenders uit te schakelen: De Belgische voetbalbond had er bezwaar tegen als de uitzending voor vijf uur 's middags in België waar neembaar zou zijn. Volgens een af spraak is de K.N.V.B. dan verplicht om aan,die bezwaren tegemoet te komen Toen hem bleek dat een verder ver schuiven van de aanvang van de wed strijd naar vijf uur niet mogelijk was, heeft de bewindsman zijn goedkeuring aan deze regeling gegeven. Over de principiële kant van de zaak, namelijk of het geoorloofd is een deel van het zendernet uit te schakelen en daardoor een discriminatie tot stand te brengen tussen de kijkers in Neder land, zegt staatssecretaris Scholten niets. Dat hoeft hij ook niet, omdat het Tweede-Kamerlid hem (jammergenoeg) hierover geen. vragen heeft gesteld. Advertentie maatregelen aan. Hij deelt mee, dat de Sociaal-economische raad een advies over het vraagstuk van het pendelen voorbereidt. Op de Nederlandse arbeidsbureaus licht men arbeiders, die daar inlichtin gen komen vragen over de werkmoge- lijkheden in Duitsland, zo objectief mo gelijk voor, aldus de minister. De na delige kanten van de pendel krijgen zij dus ook te horen. Die nadelen, zo schrijft minister Van Rooij, worden in Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Steeds meer Nederlandse arbeiders gaan in Duits land werken. Het zogenaamde pendelen (op en neer reizen naar het werk) is de laatste maanden sterk toegenomen. De Duitse arbeids bureaus schatten dat op 1 april bijna dertienduizend mannen en vijftienhonderd vrouwen in Nederland hun werk in Duitsland had den. Dit betekent sinds 1 januari, toen het aantal mannen rond acht duizend bedroeg, een toeneming met 62 pocent. Deze trek van werkkrachten is ver ontrustend, zo schrijft de minister van sociale zaken, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij, in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. De cijfers van de Duitse arbeidsbureaus zijn niet meer dan grove ramingen, omdat juist het werk van de ronselaars bijzonder is toegenomen en zich aan de nauwkeu rige waarneming onttrekt._ Op Neder lands verzoek zullen de Duitse arbeids bureaus bet werk van de ronselaars strenger gaan controleren om zoveel mogelijk paal en perk te stellen aan hun activiteiten. Bouw en metaal Het zijn vooral arbeiders van de bouw- en de metaalnijverheid, die naar Duitsland trekken: daar zijn aanzienlijk hogere lonen te verdienen dan in ons land. Van de grensgangers, een mm of meer constante groep van pendelaars, zijn de gegevens wel bekend. Deze groep bestaat uit 6500 man, die voor 40 procent in de bouwvakken werken en voor 36 procent in de metaalindus trie. Van de andere geraamde groep van 6500 man vindt naar schat ting 63 procent zijn werk in het bouw vak. Minister van Rooij moet erkennen, dat het Nederlandse bedrijfsleven niet de mogelijkheden heeft om de voor delen die voor de arbeiders aan de pendel naar Duitsland zijn verbonden, enigermate te verkleinen. De minister kondigt geen bepaalde Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De minister van socia le zaken, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, heeft de Sociaal-economische raad ad vies gevraagd over een wetsontwerp arbeidsvoorwaarden, een nieuwe loonwet. Het ontwerp is de ministerraad gepas seerd en aan de S.E.R. gestuurd. Het ontwerp heeft, als vervanging van het Bui'eogewoon besluit arbeidsverhou dingen 1945, een zeer grote betekenis en is wat dat betreft wel eens vergeleken met de Mammoetwet van minister Cals. vele gevallen door hen minder zwaar genomen dan de voordelen van het hogere loon. Van onze correspondent ARNHEM Inbrekers hebben gis ternacht meer dan tienduizend gulden gestolen uit de brandkast van het kan toor van de V.V.V. te Arnhem. De brandkast was goed gevuld dank zij een geslaagde voorverkoop van kaar ten voor My Fair Lady. Opgewekt was rondgebazuind: De kaarten voor alle voorstellingen zijn in één ochtend verkocht. De inbrekers kunnen dat ook hebben gehoord. De buit zou nog veel groter zijn ge weest als de boekhouder zaterdag niet een deel van het geld naar het post kantoor had gebracht. HILVERSUM, In Hilversum is in een van de woonwijken wederom een reebok door de politie „aangehouden". De politie krijgt in deze aanhoudingen een zekere bedrevenheid. Het is nog maar iets meer dan een week geleden dat zij op de Groest een reebok aan trof. Ook na deze tweede aanhouding heeft de politie de reebok in de bossen tussen Hilversum en Baarn weer los gelaten. Van onze correspondent PARIJS President de Gaullë heeft het Franse volk laten weten dat het toekomstige beleid van de Franse regering op drie punten gericht zal zijn: zuivering van leger en bestuur, ter versterking van het gezag van de Franse staat; 2 oplossing van de Algerijnse kwestie, desnoods wanneer de besprekingen te Evian mochten mislukken zonder de Al gerijnse nationalistische leiders; medezeggenschap van de Franse arbeiders in de toekomstige ontwikkeling van Frankrijk door het Nationale Ontwikke lingsplan uit de schaduw van het departement van financiën te voorschijn te halen en te verheffen tot een zelfstandige instelling. In de door radio en televisie uitgezonden redevoering die meer dan twintig minuten duurde en die werd uitgesproken op de zestiende verjaardaj van de geallieerde overwinning in de laatste wereldoorlog, gaf de president de volgorde aan waarin dit beleid zich in de toekomst zal ontwik kelen. Het eerst dient het gezag van de staat hersteld te wor den om zo krachtig en zo snel mogelijk de Algerijnse kwestie op te kunnen lossen. Zonder deze oplos sing kan Frankrijk niet voldoende aandacht besteden aan zijn eigen ontwikkeling. Hierdoor viel de rede in drie dui delijke stukken uiteen; In het eerste deel besprak hij de ge volgen van de opstand van de gewezen generaals in Algerije. Na de lof van het Franse volk in het moederland verkondigd te hebben, zei hij, dat het er nu eerst om ging de lichamen, belast met de handhaving van de openbare orde en van het landsbestuur te ont doen van de elementen, die hun plicht hebben verzaakt. Eerst ook zullen die genen moeten worden gestraft die de opstandelingen tot hun optreden heb ben aangezet of die medeplichtig wa ren. Passende sancties zijn of worden genomen, hoe verdrietig dat ook moge zijn voor degenen, vooral de Gaulle zelf, die tot opdracht hebben de schul digen te straffen. „Wat de belangrijkste schuldigen betreft, zij zullen voor de justitie moeten verschijnen." Door zichzelf hierin te betrekken schijnt de Gaulle te willen zeggen dat men binnen afzienbare tijd ook een zuivering van zijn naaste medewerkers tegemoet kan zien. Er wordt dan ook reeds gesproken van een vervanging van de ministers Terrenoire (voorlich ting), Michelet (justitie) en Rochereau (landbouw) MONNIKENDAM (ANP). De oude zaagmolen in Monnikendam is gisternacht, kort na een hevig on weer, in vlammen opgegaan. Omwonenden zagen de bliksem in slaan en waarschuwden de heer N. Dekker, die naast de molen woont. De heer Dekker nam een kijkje, maar kon niets verdachts vinden. Enkele uren later ontdekte een pas serende fietser, dat de molen in brand stond. Toen de brandweren van Monni kendam en Kacwoude waren gearri veerd, viel aan redding al niet meer te denken. De molen, de daaronder gele gen houtopslagplaats en een schuur brandden uit. Majoor F. C. Spits, bekend door zijn militaire commentaren voor de radio, is bevorderd tot reserve-luitenant-kolo nel voor speciale diensten. Een foto van de Gaulle tijdens zijn toespraak voor televisie en radio: de vader die straffen moet hoewel het hem pijn doet, en de staatsman die zich door niemand en door niets van zijn weg zal laten afbrengen. En hier zit ik even uit te rusten Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Noordbrabant krijgt, wanneer de gelegenheid zich daartoe voordoet, de steen met het danseresje in bruikleen. Zoals wij gisteren hebben bericht was het Provinciaal Noordbrabants genootschap voor kunst en wetenschap er ontstemd over dat de Venus van Geldrop (het meisje is door onze krant zo gedoopt, en haar naam heeft thans algemeen ingang gevonden) naar Groningen was gebracht. Het be stuur van het genootschap zou probe ren om de Venus terug te krijgen. Geen reden De Rijkscommissie voor oudheidkun dig Bodemonderzoek heeft gistermid dag onder andere over deze zaak be raadslaagd en is tot de conclusie ge komen dat er geen reden is om de steen in Noordbrabant in bewaring te geven. Hij bevindt zich thans op de plaats, die een internationaal cen trum is van de studie van de cultuur waaruit de vondst stamt, het Bio logisch archeologisch instituut van de Rijksuniversiteit van Groningen. Dr. A. Bohmers, onder wiens lei ding het onderzoek bij Geldrop ge schiedt, is een internationaal bekende deskundige op het gebied van de cul turen var; de oude en midden-steen- tijd. De directeur van het instituut, prof. dr. H. T Waterbolk, zelf lid van rijkscommissie, deelde ons mede dat hij bereid is de Venus van Geldrop voor kortere of langere tijd, bijvoor beeld voor een tentoonstelling, in bruikleen af te staan. Van onze correspondent KOPENHAGEN De stakingen in Denemarken duren nog steeds voort. Weliswaar zijn vorige week negentigduizend arbeiders in de metaalindustrie weer aan het werk gegaan, maar nu hebben de Deense boeren besloten de aflevering van alle agrarische produkten stop te zetten. Bovendien staken nog 45.000 transportarbeiders en zee varenden, vierduizend arbeiders m de landbouw, drieduizend in de bosbouw en elfduizend werkne mers in de slachthuizen. De boeren lieten gisteren duizen den liters melk in de goot stromen. Zij zullen tijdens de stakingsactie alleen melk leveren aan gezinnen met kleine kinderen en ziekenhui zen. Sommige kleine boeren die niet aan de staking willen deel nemen kunnen hun produkten niet naar de markt brengen omdat stakingsposten dit met geweld ver hinderen. De boeren eisen van de regering subsidie ter waarde van 290 mil joen gulden. De regering is bereid een subsidie te verlenen van 155 miljoen gulden, maar de boeren zijn daar niet mee akkoord gegaan. De actie van de boeren betekent voor de Deense bevolking nog meer ongerief. Door de staking van de arbeiders in de abattoirs is de aanvoer van vlees geheel tot stil stand gekomen. Vers vlees is nog slechts tegen zeer hoge prijzen te krijgen. Waarschijnlijk zal ook het gevogelte van de markt verdwij nen, waardoor er een toestand dreigt te ontstaan die vele Denen zich nog zullen herinneren uit de oorlog. Voor de oppositiepartijen in het parlement is het niet zo aangenaam dat hun aanhangers zulke radicale wegen bewandelen. Interventie van de regering is voorlopig niet te verwachten. Minister-president Kampmann reist woensdag naar Engeland voor besprekingen met premier Macmillan over toetreding van Engeland en Denemarken tot de Zes. Kampmann blijft de hele week weg en tot zolang kunnen de boeren in ieder geval hun gang gaan. OSLO (A.N.P.) De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren, op de eerste dag van de ministersconferentie van de Navo gezegd dat de Amerikanen ten aanzien van Berlijn een krach tige houding handhaven. Een Rus- siseh-Oostduits vredesverdrag zou een inbreuk zijn op bestaande ver dragen. De toegang tot Berlijn moet open blijven en de status van Berlijn zal met alle middelen gehandhaafd blijven. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, pleitte er voor dat de Navo in een aan tal gevallen eerder tot een gemeen schappelijke gedragslijn komt. De Ne derlandse minister vroeg voorts begrip voor België wat de Congolese kwestie betreft. Verder drongen velen ter conferentie, onder wie ook minister Luns, er op aan in concrete tot een duidelijker uitspraak over Berlijn te komen. Uiteraard schonk vooral de Westduitse minister van buitenlandse zaken, von Brentano, hieraan aandacht. Hij zei dat de Navo tot onderlinge overeenstemming over deze kwestie moet komen en dat offers nodig zijn. Von Brentano waarschuwde Rusland ervoor de houding van de vrije wereld ten aanzien van Berlijn niet te onderschatten. Afrika Afrika was op de eerste dag van de conferentie, die geheel gewijd was aan behandeling van de internationale toestand, ook onderwerp van gesprek. Voor de Portugese minister van bui tenlandse zaken, Nogueira, was bet de hoofdschotel. Hij gaf een duidelijke uit eenzetting van het standpunt van zijn regering maar scheen zich wel ge matigder te hebben uitgedrukt dan zijn voorganger, Matthias, op de vo rige conferentie in december te Parijs. Ook de Britse minister van buiten landse zaken. Lord Home, besteedde aandacht aan Afrika. Lord Home, die zich optimistischer over de internatio nale toestand uitliet dan zijn Portugese ambtgenoot, wees op de noodzaak dat de landen die verantwoordelijkheid dra gen voor minder ontwikkelde gebie den, de tijd wordt gegeven de plichten die uit deze verantwoordelijkheid voort vloeien, na te komen. De conferentie begon met een Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft vierhonderdduizend gulden gestort in het Fonds voor de ver zameling van kunst en wetenschap. Uit dit fonds zal de aankoopcommissie van het Haagse gemeentemuseum enige kunst werken kunnen aankopen. Binnenkort komt de commissie bijeen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen ook schilderijen uit de collectie-Thompson worden gekocht. Deze verzameling, die kortgeleden in Den Haag geëxposeerd is geweest, is door zijn eigenaar ten ver koop aangeboden. openbare bijeenkomst waarin de se cretaris-generaal, mr. D. U. Stikker, zei d'at de vijftien landen van de Navo voor geen enkel land of lan dengroep onderdoen of in de toe komst zullen onderdoen op het gebied van beschikbare mensen, economi sche hulpbronnen. de levensstan daard en de produktiviteit en ten slotte vooral ook op intellectueel en moreel terrein. 5 De Navo kan aan elk gevaar het' hoofd bieden indien de aangesloten lan. den bereid zijn zoveel mogelijk samen te gaan en de individuele en collectieve offers te brengen die in het verleden de prijs van de grootheid zijn geweest en die thans de prijs van de vrede zijn. Voorbij Mr. Stikker wees erop dat ö'e da-i gen waarin de Sowjetrussische drew ging werd afgemeten naar de militai-' re kracht van de Russen en him po-: litieke agressiviteit in een beppaalde sector in Europa voorbij zijn. De lan den van de Navo weten nu dat het gevaar zich over de gehele wereld voordoet, nee, d'at het zich uitstrekt tot in de wereldruimte. Op politiek terrein is het noodza kelijk dat krachtig gestreefd wordt naar harmonisering van de bmtcn- landse politiek van de aangesloten landen aan de vooravond van belang-' rijke en misschien beslissend'e nieuwe ontwikkelingen, aldus mr. Stikker; die hulde bracht aan zijn voorgan gers, Lord Ismay en Paul-Henry Spaak. LONDEN. Waarschijnlijk nimmer in de geschiedenis zijn de schoolkinde ren van Glasgow hun ondewijzers zo dankbaar geweest als deze week. Vier duizend schoolmeesters en -juffrouwen in deze stad staken deze week namelijk om hun eisen voor hogere salarissen meer kracht bij te zetten. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselend bewolkt met hier en daar enige buien. Weinig ver andering in temperatuur. Aanvankelijk krachtige tot harde, later matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. MIESJE: Merkt u al wat van het naderen van de zomer? 10 mei: zon op 4.57, zon onder 20.18: maan op 3.26, maan onder 15.07,

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1