SHEPARD MORREN DOOR DE RUIMTE FRANSEN IN ALGERIJE SABOTEREN ZUIVERING Leger van ultra's groeit snel BESTAND IN LAOS BINNEN BEREIK Kastelein schiet op chauffeur I Stichting v. d. Arbeid regering onder druk BONDSDAGSCHERM VOOR HALVE FINALE GESLOTEN De Bilt: Buien MEISJE-)NDER ZIEKENAUTO SCHOORSTEEN BRAK: KIND VERBRAND Auto onder trein twee doden Handel in bloed wordt verboden TOM AVRIL: TELEFOMSTE JORDAMË'S KONINGIN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losm nummert IS cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartatf Tevergeefs Zekerheid Spanning VOOR HET EERST MEER DAN BLIJ NOG STRIJD Wapens „zoek" Overvallen Wraak JAN COTTAAR MAG NAAR NEDERLAND Kortere werktijd in sociale werkplaatsen TAXI BESTELD?" Werktijd bouwbedrijf Wel of niet Kans Hersteld Vliegend vlootbezoek van prins Bernliard VUURBAL Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendjjk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4816 Woensdag 3 mei 1961 Eigen nieuwsdienst KAAP CANAVERAL. Om niet zonder noodzaak het leven van de eerste Ameri kaanse ruimtevaarder op het spel te zetten viel gisteren het besluit, de voorgenomen lancering van een kunstmaan van het type Mercury ten minste twee etmalen uit te stellen. Het weer was te slecht, boven Kaap Canaveral en boven het gehele zeegebied waar tientallen schepen en vliegtuigen gereed werden gehouden om de ruimtevaar der in veiligheid te brengen na zijn landing. Rukwinden die over de lanceer- plaats joegen maak ten een lanceerpo- ging te riskant. Bo vendien was de he mel zo dicht be wolkt dat optische waarneming van de bemande kunstmaan in haar tot ongeveer 180 kilometer hoogte stijgende kogelbaan al even ondoenlijk zou zijn als soortge lijke Waarnemingen 480 kilometer ver der, op de wachten de schepen en in de patrouillerende vliegtuigen. De teleurstelling was groot, en wel het grootst voor de luitenant ter zee Alan Shepard, de astronaut die voor de eerste kunstmaan- tocht was uitverko- Van onze correspondent PARIJS Jean Morin, de vertegenwoordiger van de Franse regering in Algiers, heeft Parijs laten weten dat de zuivering van Algerije zeer traag verloopt, dat de toestand nog altijd gevaar lijk is en dat hij onmiddellijk politieversterking nodig heeft om de voortvluchtige ultra's en de duizenden vermiste vuurwapens op te sporen. Weliswaar zijn er al zeshonderd arrestaties ver richt in de afgelopen tveek, maar de leiders van de rebellie zijn nog altijd niet opgespoord. De politie ondervindt van de Franse bevolking de grootste tegenwerking. De Franse regering, evenmin als haar vertegenwoordiger Morin tevreden over de gang van zaken, heeft een jonge com missaris van politie benoemd tot leider van de zuiveringsoperaties in Frans Noord-Afrika. Het is de 42-jarige Jacques Reiilat, commissaris van politie te Lyon, die belast was met het onderzoek inzake ALAN SHEPARD Morgen weer klaar voor de start De lanceerraket, een Redstone, zou op zijn vroegst over twee etmalen weer gereed voor de start kunnen zijn, zo werd mee gedeeld. Geen wonder, want tonnen vloeibare zuurstof moes ten eerst weer uit de tanks van de raket gepompt worden, waar na die zorgvuldig schoonge spoeld dienden te worden. Nieuwe tegenslagen buiten be schouwing gelaten kon de vol gende lancering zeker niet voor morgen verwacht worden. Meer dan tienduizend tech nici, arbeiders, soldaten, ma trozen en vliegers waren tevergeefs uren lang in touw geweest in een poging de eerste ruimtevlucht van een Amerikaan, de eerste be scheiden Amerikaanse stap op de weg naar de be mande ruimtevaart, mogelijk te maken. Er klonk gegrom en gezucht op onder de honderden journa listen, radioreporters, journaal filmers, persfotografen en tele visiemensen toen het bericht van uitstel uit de luidsprekers schalde. Eén zekerheid hadden zij in ieder geval: naar de naam van de uitverkoren astronaut be hoefden zij niet langer te gissen. Het stond wel vast dat het ook morgen Shepard zou zijn die opdracht kreeg zich gereed te maken voor de eerste Ameri kaanse ruimtevlucht. Mocht de lancering, wegens aanhoudend slecht weer of an dere oorzaken, op zondag nog op zich laten wachten, dan is langer uitstel nodig. Dan zullen namelijk de vele op zee op post liggende schepen eerst een ha ven aan moeten lopen om brand stof bij te tanken. Shepard maakte, nadat hij wist dat de keus op hem was gevallen, gisteren vijf zenuw slopende uren door. Het naarst waren voor hem de laatste uren omdat, na een aanvankelijk voorlopig uit stel, de spanning toen tot het ondraaglijke begon te stijgen. Shepard doorstond de teleur stelling beter dan de verpleeg sters van het ziekenhuis van de lanceerbasis, die hem en de an dere astronauten de laatste tijd zo goed hebben leren kennen Enkele van de meisjes barstten in snikken uit toen het bevel van uitstel was gegeven. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Hoewel het zeker nog te vroeg is om te zeggen dat de strijd in Laos geheel gestaakt is, bestaat er nu een goede kans dat binnen zeer korte tijd een wapen stilstand kan worden gesloten. Ver tegenwoordigers van de strijdende partijen hebben elkaar gisteren voor het eerst ontmoet. Op één punt aan het front is de strijd reeds gestaakt. Er worden nu pogingen gedaan om ook in andere sectoren tot een soort gelijke regeling te komen. Gelukt dat en wordt er een algemene wapenstilstand bereikt, dan zullen de Britse regering en de Russische de wa penstilstandscommissie (India, Polen en Canada), die nu in New Delhi op or ders wacht, opdracht geven zich naar Laos te begeven. Op 12 mei kan dan de conferentie van Genève beginnen met het zoeken naar een permanente oplossing voor de moeilijkheden m Laos. Hoewel de wettige regering van Laos niet aan die conferentie wil mee doen, kan zij toch doorgaan. Het zal dan voor het eerst zijn dat de Verenigde Staten en de Chinese vplksrepubliek samen aan een conferentietafel plaats nemen. De man die gisteren in de Laoti- aanse hoofdstad Vientiane meedeelde dat er tenminste op één front niet meer wordt gevochten was overste Siho Lamphoenthakhoen, wiens welluiden de naam zoveel betekent als Meer dan blij. In het strategisch zeer belangrijke gebied van Vang Vieng, 80 km ten noordén van de hoofdstad, had hij enige uren tevoren contact gehad met de commandant van de communistische opstandelingen in die streek. Dat was gebeurd na drie dagen ononderbroken doch vergeefse pogingen. De rebellen- commandant stemde onmiddellijk m met een bestand in dat gebied. Hij wilde graag verdere besprekingen voeren. De overste vloog gisteren weer terug naar het gebied van Vang Vieng om te trachten besprekingen tussen beide par tijen op hoger niveau te arrangeren, teneinde" een wapenstilstand aan het gehele front tot stand te brengen. In het zuiden van Laos schijnt in tussen, aldus werd gisteren bericht, de strijd nog voort te duren. Of er op grote schaal gevochten wordt, moet be twijfeld worden. de moordaanslag op Blanc, de burge meester van Evian, waar de Frans- Algerijnse besprekingen zouden wor den gehouden. Zijn nieuwe opdracht is het houden van een rigoureuze schoonmaak in Algerije. De O.A.S., het leger van de ultra's (Organisation de l'armée secrète), is nog altijd actief. In sterkte groeit het met de dag. Iedere ultra, die vreest dat hij voor arrestatie in aanmerking komt, voegt zich bij dit ondergrondse leger, dat naar een officiële schatting vijftienduizend vuurwapens bezit van allerlei kaliber. Daar zijn jachtgeweren bij en pistolen, maar ook stukken licht geschut. Bij de rebellie zijn driedui zend machinepistolen in verkeerde handen geraakt. Vijfhonderd zijn weèr ingeleverd. De rest is „zoek". De oproep om alle vuurwapens bij de politie in te leveren heeft een oogst van tienduizend stuks opgeleverd. Voor het overgrote deel zijn dat echter kleine wapens of heel oude. Er zijn ook zeer veel jachtgeweren bij. De van het leger gestolen (of gekregen) wapens schijnen naar de O.A.S. te zijn gegaan. De O.A.S. is ervan overtuigd dat de ultra's in Algerije nog een nieuwe kans zullen krijgen. Om aan geld te komen worden er nu aan de lopende band overvallen gepleegd op villa's. De buit bestaat steeds uit juwelen en geld. De organisatie moet ook wel veel geld nodig hebben. Gisteren zijn er bij een razzia te Oran dertig ultra's gearresteerd, maar drieduizend bleken te zijn verdwenen. Men moet aannemen dat zij de gelederen van het onder grondse leger hebben versterkt. Van de generaals en kolonels die de opstand hebben geleid is nog geen spoor gevonden. De politie neemt aan dat zij zich in Algiers schuil houden. Dat is niet zo vermetel als het wellijjit lijkt, want in het huis van vrijwel iedere Algerijnse Fransman zouden deze voortvluchtige ex-officieren wel kom zijn. De stemming in de Europese wijken van de grote steden is nog net als zij was toen de opstand uitbrak: fel anti-gaullistisch. De politie wordt openlijk uitgefloten en bespot als zij huiszoeking doet en zoveel mogelijk tegengewerkt. Uit alles blijkt dat de Fransen in Algerije zich met hand en tand zullen blijven ver zetten tegen uitvoering van de Gaulle's plannen voor een „Algerijns Algerije". Ook in het moederland is de O.A.S. actief. Via de post worden op het ogen blik in Parijs vlugschriften verspreid waarin wordt aangekondigd dat elk doodvonnis dat wordt uitgesproken tegen een deelnemer aan de mislukte rebellie zal worden gewroken door het vermoorden van honderd aanhangers van de Gaulle's politieke opvattingen. De namen van d'e slachtoffers van deze moorden zijn al op lijsten ver zameld. Zij behoren tot allerlei kringen. Er zijn politici onder, maar ook la gere ambtenaren en journalisten die „in woord of geschrift de regering steunen". Zij worden beschouwd als verraders van hun land en zullen daar om d'oor het Geheime leger worden terechtgesteld, wanneer de regering het waagt zich te vergrijpen aan het leven van Algerijnse patriotten. Met enige bezorgdheid vraagt de Franse regering zich af hoe zij het hoofd moet bieden aan de aangekon digde terreur. Er bevinden zich enkele honderó'en leden van het Geheime le ger in arrest, maar dat zijn bijna uit sluitend Algerijnse Fransen. Over de sterkte van de O.A.S. in Frankrijk zelf weet men niets. De 71-jarige P. Jansen te Papendrecht is gisterochtend in de vliet achter zijn huis gelopen en verdronken. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. De toestand van de sportjournalist Jan Cottaar, die de vorige week in de buurt van Brus sel bij een auto-ongeluk betrokken is geweest, is op het ogenblik bevre digend. Binnen een zestal weken zal hij naar Nederland mogen wor den vervoerd. Dr. Nauta, hoofdassistent van prof. dr. Brom, longspecialist uit Leiden, heeft dezer dagen in het ziekenhuis te Zinnik de heer Cot taar onderzocht. Behalve gebroken ribben en verwondingen aan de reehterlong en rug, heeft hij een ge broken schouderblad en een breuk in de linkerarm, vlak boven de elle boog, opgelopen. Het zal op zijn minst nog een half jaar duren voordat de heer Cottaar volledig hersteld zal .zijn. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De arbeidstijd van werknemers die onder voorwaarden van de gemeentelijke sociale werkvoorzie- niriigsregeling zijn geplaatst wordt met mgang van deze maand verminderd' met anderhalf uur. Zij bedraagt dan 46% uur. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid heeft dat in een cir culaire aan de gemeentebesturen mee gedeeld. H'ij stemt ermee in, d'at ge meentebesturen deze arbeidstijdverkor ting realiseren door één vrije zaterdag in de veertien dagen te geven. De staatssecretaris^vraagt aandacht voor maatregelen die de productiviteit in de sociale werkplaatsen kunnen ver hogen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In zijn woning aan de Oude Brugsteeg in Amster dam heeft de 46-jarige caféhouder J. D. G. gistermiddag in een dron ken bui een pistoolschot gelost op de 23-jarige taxichauffeur E. Ber kenvelder. De kogel sloeg vlak naast de man in de stijl van de deur. De caféhouder is gearresteerd we gens poging tot doodslag. Hij kon geen enkel motief opgeven voor zjjn daad. De taxichauffeur Berkenvelder werd om half drie op zijn standplaats aan het Centraal-Station opgebeld. Hij moest bij het café „Maasstad" aan de Oude Brugsteeg voorrijden. Het café was dicht. De chauffeur belde daarop aan de deur ernaast aan. Toen de heer Berkenvelder naar bin nen ging en omhoog keek, zag hij G. boven aan de trap staan met een pistool in zijn hand. „Is er hier een taxi be steld", vroeg de chauffeur lakoniek. Het enige antwoord was een beweging van de caféhouder. Met zijn rechter hand trok hij de slede van het wapen naar achteren. Geen grap Toen begreep de chauffeur, dat het niet om een grap ging. Uit zijn dienst tijd herinnerde hij zich het wapen, een f.n. kaliber 7.65. Hij deinsde achteruit, de straat op en probeerde de deur dicht te trekken. Op dat ogenblik schoot de caféhouder. De chauffeur rende naar het dicht bijgelegen politiebureau aan de War moesstraat. Toen de rechercheurs bij het huis kwamen, vonden zij de café houder achter de tapkast. In zijn ene hand had hij het pistool, in de andere hield hij een stilet. Zonder moeite kon de man worden overmeesterd. Hij werd overgebracht naar het bureau, waar juist een meisje doods bleek was komen vertellen, hoe de caféhouder haar dreigend had toe geroepen: „Waar is je vader; ik schiet hem dood". De man moet na het incident met de taxichauffeur de straat zijn opgelopen en de winkel aan de Warmoesstraat zijn binnengegaan, waar het meisje werkte. De caféhouder kon gisteravond nog niet worden verhoord. In de buurt staat hij nogal ongunstig bekend. RECIFE (AP). Aan boord van de Franse tanker NovMce le Maou is voor de kust van Noordoost-Brazilië brand uitgebroken. De Braziliaanse tanker Presidente Wenceslaus heeft de gehele bemanning van 42 koppen opgepikt. Er is weinig hoop diat de brand aan boord van het ruim tienduizend ton me tend® Franse schip geblust zal kunnen worden* Van onze correspondent LONDEN. Twintig jaar is de toekomstige koningin van Jorda nië. Zij heeft blauwe ogen, is een eenvoudig meisje met heel goede manieren, ze leert al Arabisch, zij heeft zich tot het mohammedanis me bekeerd en heet Antoinette Avril Gardiner. Haar vrienden noemen de bruid van koning Hoes sein Toni Avril. Voortaan heet ze Mona el Hoessein, wat zoveel wil zeggen als Wens van Hoessein. Wanneer de bruiloft is wilde de jonge verloofde van de koning niet zeggen. Men neemt aan over een maand of twee. Haar huwelijks uitzet is al in Londen besteld. Toni vertelde dat ze dol is op paard reden en lezen en graag naar sportwedstrijden kijkt. Ze wil zich graag verdienstelijk maken op sociaal gebied en is al druk in de weer voor hulpverlening aan Ara bische vluchtelingen. Toni Gardiner werd in april 1941 in Ipswieh in Engeland ge boren. Haar vader, luitenant-kolo nel Gardiner, maakt deel uit van de Britse militaire adviescommis sie in Jordanië. Hij kwam met zijn gezin ruim een jaar geleden in Amman aan. Voordat Toni naar Jordanië ging heeft zjj enige tijd als telefoniste gewerkt bij een fabriek in Strat- ford-on-Avon, de geboorteplaats van Shakespeare. Ze verdiende toen vyf pond per week. Hoewel iedereen haar een schat van een meisje vond, was men het er over eens dat zij geen erg goede tele foniste was. Toen ze haar directeur vertelde dat ze naar Jordanië ging, kreeg ze te horen: „Kijk maar of je geen rijke man kunt vinden daar bij al die oliesjeiks". Dit grapje is werkelijkheid ge worden voor Toni Gardiner, die nu Mona el Hoessein heet. 25ste vonnis voor 79-jarige AMSTERDAM. De 79-jarige M. H. van der S. uit Amsterdam, die 32 jaar van zijn leven in de gevangenis heeft gezeten, heeft gisteren zijn 25ste ver oordeling gekregen: een jaar voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. De officier had een jaar en zes maan den gevorderd, maar de rechtbank hield rekening met de leeftijd en de gezond heid van de verdachte. Van der S. was heling van twee bromfietsen te last ge legd. Het ging echter om veertig brom mers. Hij kreeg die van een zekere Jan Plank, die nooit is opgespoord. Van der S. onderhield het instrumen tarium, waarmee een neef de voertuigen onherkenbaar maakte. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De regering, de Stichting van den Arbeid, het College van rijksbemiddelaars en het bouwbedrijf zullen volgende week om de tafel gaan zitten om de werktijdverkorting voor het bouwbedrijf nogmaals te be spreken. Dat is het resultaat van de bespreking die regering, stichting en rijksbemidde laars gistermiddag hebben gehouden. De stichting zal dus haar werk als ad vieslichaam voor de regering voortzet ten. De regering en de stiching ble ken het gistermiddag volledig eens te zijn over de positie van de stichting als advieslichaam. Als basis voor het overleg, dat waar schijnlijk vandaag over een week zal worden gehouden, zullen de voorstel len van het bouwbedrijf dienen. De regering zal voor die tijd nog een nota opstellen, waarin zij zal uiteenzetten waarom haars inziens van een tekort aan ruimte in de voorstellen sprake is. Op de vorige bespreking, zo deelde staatssecretaris Roolvink van sociale zaken gistermiddag mee, zijn de argu menten van de regering namelijk on voldoende uit de verf gekomen. Het zal bij het komende overleg gaan om de vraag of de werktijdverkorting kan worden goedgemaakt door produktie- verhogende maatregelen in het bouw bedrijf. De regering daar liet de staatssecre- taris gistermiddag geen onzekerheid over bestaan is nog steeds van oor deel dat dit met de huidige voorstellen niet mogelijk is; de stichting is una niem van het tegendeel overtuigd. Mocht de stichting er in slagen de re gering te overtuigen dan zal de alge mene aanwijzing, die de werktijdver korting in het bouwbedrijf tegenhoudt, worden ingetrokken. Tijdens de bespreking van gisteren, die namens de regering werd bijgewoond door minister-president prof. dr. J. de Quay, de minister van economische zaken Vi., prof. dr. J. Zijlstra, de mi nister van sociale zaken, mr. dr. J. M. A. van Rooy en de staatssecretaris van sociale zaken, de heer Roolvink, heeft de regering onder sterke druk van de stichting gestaan. Dat blijkt duidelijk uit het feit dat zij nogmaals wil praten over de door het bouwbedrijf voorge stelde werktijdverkorting. Vorige week woensdag verzekerde staats secretaris Roolvink de Tweede Kamer nog met veel nadruk dat de algemene aanwijzing alleen zou worden inge trokken als het bouwbedrijf met voor stellen zou komen, die de regering deugdelijk zou achten. Gistermiddag heeft de regering zich bereid verklaard om, met deze reeds afgekeurde voorstellen op tafel, nogmaals te gaan praten. Het is dus nu mogelijk gewor den dat de regering zich van de juist heid van de voorstellen Iaat overtuigen en de algemene aanwijzing intrekt. De goede verhouding tussen regering en stichting die na de laatste bijeenkomst ver te zoeken was, blijkt volledig te zijn hersteld, want ook de looncommis- sie van de stichting zal haar werk weer voortzetten. Volgende week woensdag zal deze commissie het gesprek over de tweede fase van de spelregels voor de loonvorming weer voortzetten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Kort voor schooltijd is gistermorgen de zevenjarige Kitty Rutgers uit de Snellinckstraat bij het oversteken van de Mathenesserlaan aan gereden door een ziekenauto. Het ongeluk gebeurde op een door zebrastrepen aangeduide oversteekplaats waarbij een jeugdige verkeersbrigadier de wacht hield. Hij had juist zijn plak opgestoken toen hij de signaalhoorn van de ziekenauto hoorde. Onmiddellijk waarschuwde hij de kinderen die op het punt stonden over te steken. Kitty heeft dit waarschijnlijk niet gehoord of be grepen. Toen zij toch overstak probeer de het verkeersbrigadiertje haar nog te grijpen, maar toen was het al te laat. Met een schedelbasisfractuur, een ge broken rechterdijbeen en schaafwonden aan hoofd en handen bracht de auto het ongelukkige meisje naar het zieken huis Dijkzigt. LONDEN. Prins Bernhard is gis termiddag naar Hr. Ms. kruiser De zeven provinciën gevlogen, die in Portland aan de Engelse zuidkust lag, samen met de jager Gelderland en de onderzeeboot Zeeleeuw. De drie Nederlandse schepen, het opleidings smaldeel 1 vormend, oefenen tot za terdag in het Kanaal met de West- duitse marine. m mi i Fijn Van Dalen! Een minuut geleden dacht ikdat je dood was. van krotivoning) Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE. Een vijf jarig jongetje, Wemmes den Elzen, is gisteravond het slacht offer geworden van een ten hemel schreiende woningsituatie in Zoeterwoude. Daar brandde een onbewoonbaar ver- klaard huis af, dat werd bewoond door een gezin met twaalf kinderen. De heer J. den Elzen arbeider bij Nutricia hoorde om half negen een plof op zolder, waar de tien kinderen die nog thuis zijn in geïmproviseerde bedden sliepen. Hij zag vuur bovenaan de trap, vloog naar boven en kon de vijf jongsten van de trap gooien; vier anderen redden zichzelf. In de tuin telde de vader zijn kin deren. Wemmes ontbrak. Het met riet gedekte huisje was één vuurbal toen de brandweer arriveerde. Een uur latei- werd het verkoolde lijkje van de kleine jongen gevonden. Het gezin Den Elzen, dat eerder een kind door verdrinking verloor, pro beert al dertien jaar een beter huis te krijgen. De huiseigenaar die de andere helft van het wrakke bouwsel be woont, was niet van zins iets aan het huisje te laten opknappem Vermoede lijk is eerf breuk in'de schoorsteen de oorzaak van de brand geweest. Van onze correspondent BONN Gerstemaier, de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, heeft maatregelen genomen om te verhin deren dat een groot aantal leden van de Bondsdag de zitting verlaat om te gaan kijken naar de televisie-uitzen ding van de halve finale om de Euro pese voetbalbeker die vandaag tussen de elftallen van SV Hamburg en SC Barcelona wordt gespeeld. Hij heeft alle televisietoestellen dicht bij de ver gaderzaal laten afzetten. Een voorstel om de zitting te schorsen tijdens de voetbalwedstrijd heeft Gerstenmaier van de hand gewezen. Gerstenmaier heeft enige tijd gele den reeds ter gelegenheid van een be langrijke voetbalwedstrijd dezelfde maatregelen genomen. De vorige week woensdag op het congres van de Christen-democratische unie te Keulen heeft de partijleiding er daarentegen wel mee ingestemd dat het congres tijdens de voetbalwed strijd werd onderbroken. Wij zijn de mocraten en kunnen de mensen niet dwingen te blijven, aldus lichtte Aden auer het standpunt toe. Van onze correspondent LIEMPDE De 81-jarige W. Kel ders en zijn 28-jarige dochter, beiden uit Liempde, zijn gisteravond om het leven gekomen, toen hun auto op een onbewaakte overweg in de Lagevoortseweg nabij Liempde door een trein werd verpletterd. De vrouw, die achter het stuur zat, heeft de trein vermoedelijk pas gezien, toen een ongeluk al niet meer te voor komen was. Door de hoge snelheid vloog gister ochtend in Didam de 24-jarige Ensche- deër N. B. met zijn scooter uit de bocht. De man botste tegen een paal en was op slag dood. Zijn verloofde die op de duo zat, werd zwaar gewond. In Beetsterzwaag kwam de 46-jarige G. U. Faber uit Sneek om het leven door een autobotsing op het kruispunt van de rijksweg 43 en de Beetsterweg. De 28-jarige W. Bisschoff bezweek gisteren aan de gevolgen van het onge luk, dat hem maandagavond in Doe- tinchem was overkomen. De man was aangereden door een auto, toen hij de Terborgseweg had willen oversteken. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De bestaande rege ling voor de bloedtransfusie, zoals die al jarenlang in handen is van het Rode Kruis, zal binnenkort een wettelijke be krachtiging krijgen. De Tweede Kamer beeft zich daar gisteren mee verenigd. De handel in menselijk bloed zal ver boden zijn, alles wat er met het bloed gebeurt zal u'itsluitend onder medisch toezicht kunnen geschieden. De bloed gevers worden beschermd en hun be langen worden behartigd; de wet be vat verder waarborgen voor de patiën ten die bloed ontvangen. DEN HAAG (ANP). De eerste fa se van de drooglegging van de Lauwers- zee de aanleg van een werkhaven bij Oostmahorn is gisteren in Den Haag aanbesteed. Er waren vijftien inschrijvers Van hen was de Baggermaatschappij Hol land uit Hardinxveld met bijna twee en een half miljoen gulden de hoogste De combinatie Zaanen en Verstoep en C van der Hoeven uit Den Haag was met 2.085.000 gulden de laagste. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselende bewol king met enkele buien. Matige tot krachtige wind tus sen zuidwest en west. Iets lagere niddaglemperaturen. MI ES JE: Wat zal 'k nu groot worden. wAmei: zon op 506' z<>n onder 2(109; maan op maan onder

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1