Engeland nog niet bezorgd De Gaulle houdt macht tot wapenstilstand Amerikanen overwegen opnieuw gewapende interventie Groothertogin Charlotte van Luxemburg treedt op 2 mei als staatshoofd af BSf Tsjombe zat twee dagen in leunstoel ZAAK-BABY NOG EEN KEER VOOR RECHTER Jan Cottaar bij auto-ongeluk ernstig gewond Minder buien Vermiste jongen werkte in Keulen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ministersconferentie vrij dag in Bonn Vier dagen Motie over schorsing besluit vij fdaagse Commies van secretarie verdacht van fraude in de zilveren rol Schriivers's om Stoftenhuis T#M^eövrta CITY THEATER ELECTRO BIOSCOOP „De Gordijnen Specialist" MAIS0N VAN WESTEN Interlockhuis Viola Restaurant WÖHLER J. DE JONGE DE MUYNCK Bevahuis V*. Rust S Plannen van Honig op Nieuw-Guinea gaan niet door De Bilt: Bewolkt Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te; Middelburg;, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,S6 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven pp aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—. 16e JAARGANG No. 4843 Zaterdag 29 april 1961 VREDE IN LAOS WEER VER WEG Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. President Tsjombe zat breeduit in zijn leun stoel en weigerde er nit te komen. Twee dagen lang hield hij dat vol. Evenals zijn minister van buiten landse zaken, Kimba, at hij niet, dronk hij weinig en sliep ternauwer nood. Maar toen kwam ook aan het uithoudingsvermogen van de stevi ge Katangaanse leider een eind en was bovendien zijn woede zover gezakt dat hij zich verwaardigde zijn bewakers, zwaar bewapende soldaten van het centrale Congolese leger, aan te spreken om hun hun zin te geven. Tsjombe boog het hoofd, zij het slechts licht, deed alsof hij het gereedstaande vliegtuig voor Eüsabethstad niet zag en reed in de richting van Coquilhatstad. Deze bijna ongeloofwaardige ge schiedenis, die zich op het vliegveld van Coquilhatstad in de Evenaars provincie afspeelde, is overigens nog niet ten einde. Door het verbreken van alle verbindingen met Coquilhatstad is de juiste toedracht van het hele ge beuren nog steeds niet bekend. Boven dien betekende Tsjombe's terugreis naar de stad nog niet dat hij ook daad werkelijk weer aan de ronde tafel zou gaan zitten, zoals zijn bewakers op het vliegveld hadden geëist. Tsjombe zelf zei; „Onder zulke om standigheden kan ik niet werken. Ik moet helemaal vrij zijn". Moboetoe Ook al zal de Katangaanse president, die drie dagen geleden woedend van de ronde-tafelconf eren tie met andere Con golese leiders was weggelopen omdat er te weinig vorderingen werden ge boekt, mogelijk nog niet direct naar Eüsabethstad kunnen terugkeren, aan de ongerustheid over zijn persoonlijk welzijn is nu een eind gekomen. Im mers, generaal Moboetoe is in allerijl naar Coquilhatstad gereisd om een onderzoek naar de toedracht van het gebeurde in te stellen. Hij was de eerste bezoeker voor wie Tsjombe zich verwaardigde uit zijn zetel in het kale verkeersgebouw op het vliegveld op te staan om hem de hand te drukken. Korte tijd later begaf Tsjombe zich samen met Eketebi, de leider van de Evenaarsprovincie, op weg naar Coquilhatstad. Eigenmachtig Wat het aandeel van president Ka- sa voeboe en vooral van de Verenigde Naties in deze onverkwikkelijke geschie denis is, is ook nog niet duidelijk. Men twijfelt er hoe langer hoe meer aan of het optreden van de militairen te gen Tsjombe. wel zo eigenmachtig was als werd voorgespiegeld. Kasavoeboe schijnt vastbesloten dat de conferentie vruchten moet afwerpen en de solda ten op het vliegveld dreigden met hun op scherp gestelde machinegeweren eveneens niemand te zullen laten ver trekken voordat er werkelijke resulta ten zouden zijn bereikt. De Ethiopische troepen van het in ternationale leger op het vliegveld zijn in deze affaire, die de gemoederen in heel Congo sterk heeft beroerd en zon der twijfel de binnenlandse betrekkin gen vertroebelt, merkwaardig passief gebleven. Tot op gisteren blijkbaar, toen de Katangaanse regering bericht ontving dat tien buitenlandse adviseurs die met Tsjombe naar Coquilhatstad waren gekomen, op grond van de reso lutie van 21 februari door de Uno naar Europa zullen worden teruggestuurd. In het licht van de onlangs herstelde samenwerking tussen Kasavoeboe en de Uno, nog ter conferentie fel aange vochten door Tsjombe, is dit een bij zondere coïncidentie. Van onze correspondent BONN. De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de E.E.G.-landen die oorspronkelijk giste ren in Bonn zou zijn gehouden maar op Frans verzoek werd uitgesteld, is nu voor vrijdag 5 mei vastgesteld. Daags daarop komen volgens plan de ministers van de Westeuropese unie ook in' de Duitse hoofdstad bijeen. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De regering der Verenigde Staten acht de kans dat er binnen enkele dagen een wapenstilstand in Laos wordt gesloten nog maar uiterst gering. Zij meent stellig te weten dat de strijdkrachten van de Patliet Lao communistenin volle opmars zijn tegen de twee hoofdsteden van Laos. Vientiane en Loeang Prabang (de koninklijke residentie). Zij neemt aan dat de com munisten zich pas zullen laten overhalen tot een wapenstilstand wanneer deze twee steden hun in handen zijn gevallen. ventie via de Zoavo. laat zij geen ge legenheid voorbij gaan om overleg te plegen dat wellicht toch nog tot een politieke oplossing zou kunnen leiden. Gisteren heeft president Kennedy, van wie men weet dat hij zich zeer bezorgd maakt over de toestand in Laos, ge luncht met Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de Verenigde Naties. Geruchten dat de president de kwestie voor de Veiligheidsraad wil brengen werden gisteravond tegengesproken. Kennedy heeft gisteren geconfereerd met oud-president Hoover en met ge neraal MacArthur, de vroegere Ame rikaanse opperbevelhebber in de Stille Zuidzee en in Korea. Eerder had hij over de kwestie-Laos gesproken met Eisenhower en Rockefeller, de goever- neur van New York. Dit schijnt erop te wijzen dat hij probeert de gehele natie achter zich te krijgen voor de moeilijke uren die weldra zouden kunnen aanbreken. Eert zonnige foto van koningin Juliana, die zondag haar 52ste verjaardag viert. De Amerikaanse hulp aan de wettige regering zal daarom versterkt worden en in Wash ington zullen de leden van de Zuidoostaziatische verdragsor ganisatie (Zoavo) nog vandaag bijeenkomen om met de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, over leg te plegen over de mogelijk heid van interventie ten gunste van de regering van Laos. Het was gisteren vier dagen geleden dat Groot-Britannië en de Sowjetunie gezamenlijk een oproep tot de strijden de partijen richtten om de wapenen neer te leggen. Sindsdien heerst er in Washington, in New York, in Londen en in New Delhi, waar de commissie van toezicht op de naleving van de wapenstilstandsovereenkomst naarstig vergadert, een koortsachtige diploma' tieke activiteit. De internationale commissie van toe' zicht, waarin Indië, Polen en Canada zijn vertegenwoordigd, is het eens ge worden over de inhoud van een rap port over de toestand, dat naar Lon den en Moskou zal worden gezonden. De commissie kan pas met haar werk beginnen wanneer er werkelijk een wapenstilstand is. Hoewel de regering van de Verenig de Staten kennelijk opnieuw denkt aan de mogelijkheid van gewapende inter- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De beslissing Of de Oostenrijkse baby Adèle Paul, die sinds acht, maanden in een gezin in Oegstgeest leeft, het land zal moeten verlaten, zal dinsdag niet worden ge nomen. De vice-president van de Haagse rechtbank, die vorige week in een kort geding de pleidooien van de Neder landse staat en de pleegvader aan hoorde, heeft beide partijen uitgenodigd woensdag 3 mei bij hem te komen om tezamen naar een oplossing te zoeken. Dit tussenvonnis maakte hij gisteren bekend. Zoals men zich zal herinneren eiste de minister van justitie enkele weken geleden de uitzetting van de tien maanden oude baby, omdat naar zijn mening de opvoeding van het kind in het Oegstgeester gezin niet in goede handen was. AMSTERDAMSE RAAD Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De vrijwel voltallige raad van Amsterdam heeft gistermiddag de kortste vergadering sinds heugenis gehouden. Zonder hoofdelijke stemming nam de raad een motie aan, waarin hij betreurde dat de Kroon het raadsbesluit over de invoering van de vijfdaagse werkweek op 1 mei, heeft geschorst. B. en W. werd gevraagd al het mogelijke te doen om de schorsing zo snel moge lijk ingefcmkken te krijgen. Van onze correspondent PARIJS. President de Gaulle zal zich op 8 mei in een rede tot het Franse volk richten. Daarin zal hij aankondigen, dat hij de macht, die hem volgens artikel 16 van de Grondwet is ge geven, zal blijven hanteren tot een wapenstilstand in Algerije is verkregen. Tevens zal hij bekend maken, dat de uitzonderingstoestand eerst op 21 mei aan de vooravond van het begin van de verkiezingscampagne zal worden opgeheven. De reden hiervan is, dat de Gaulle zich ten doel heeft gesteld niet alleen de opstand neer te slaan, maar boven dien de oorzaken en de gevolgen van deze opstand te doen verdwijnen. „Doet hij dit niet", zei Terrenoire, minister van voorlichting, „dan zou alles van Van onze correspondent DEVENTER. De 36-jarige commies H. van de gemeentesecretarie te Deven ter is gearresteerd omdat hij de gemeen te zou hebben benadeeld, voorzover be kend voor ongeveer 7500 gulden. Hij zou dat hebben gedaan door op vervalste nota's geld uit de gemeentekas te incas seren. Voorzover gebleken heeft H., die op de afdeling financiën werkte, geen hulp van buitenstaanders gehad. Advertentiën Advertentie S\UUI lllll/// Vz////inuv2 f-U, beht idtijd mdkhin bij"... HET ZEEUWSCH DAGBLAD DE KRANT VOOR DE ZEEUW winkelen. Lang* Vont »<*»«*>««- «n na afloop bij MIDDBLBVRO „UW SPECIAALZAAK'* voor x«®r modern® vitrag®» «ti dekoratl««tof£en- Hoek Lange Vor«tstraat-Ganx®poortotm4 Go«« Telefoon 7814 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lang* Vor*tstr*at Oo e* SPECIAALZAKEN U ontvangt elke dag 10% korting het gehele jaar door. Lang® Vorststraat 45-47 Go®« «en GEZELLIG onder-onsje BOEK- en KANTOORBOEKHANDEL GOES LANGE KERKSTRAAT *1 tol. 01160-330® - Bijna 100 jaar boekhandel OPTIEK F0T0HANDEL Oauapoortatraat I Oom Tel. 1714 li. Vorststraat 64 GOES Maak eens ken- nj* met Oxford en Superdam cos- tuums. In onze jzaak voordeliger! Ook als maat- I confectie I voren af aan kunnen beginnen. De tegenstanders zijn wel verslagen, maar nog niet ontwapend". In dit verband wees hij op de her verschijning van vlugschriften van de organisatie van het geheime leger" in Algerije, waarin wordt gezegd, dat als door de slappe houding van enkele generaals deze opstand niet is ge slaagd, dit niet betekent, dat de neder laag definitief is. Dit is de reden dat er opnieuw pantserwagens en troepen voor de belangrijkste gebouwen in Al giers zijn neergezet. Grote organisatie Volgens Terrenoire heeft de presi dent over het gebeurde de volgende inzichten: „In deze Algerijnse affaire zijn er twee dingen duidelijk: de waan zinnige staatsgreep van de ex-gene raals en de hulp die zij van alle kan ten, oox uit Parijs, hebben gekregen. Deze hulp kwam van een geweldige organisatie, die wijde vertakkingen had: in de administratie, in de magis tratuur, in de departementen van de ministeries. De president wil nu een grondige zuivering. Dat kost tijd. Zo lang de wapenstilstand in Algerije nog geen feit is geworden, wil hij voorko men dat hij door een tweede aanval in de rug in de uitvoering van zijn plannen gehinderd wordt. Bovendien is er nog iets anders. Sedert üe opstand in Algerije geëin digd is. zijn in Parijs de linkse groe pen, uiteraard met de communisten aan het noofd, weer begonnen sociale onrust te kweken. Uitgaande van de gedachte dat de opstand achter de rug 's, wijzen zij" er de arbeiders op, dat de regering van deze opstand ge profiteerd heeft om hun looneisen naar de achtergrond te schuiven, in de hoop dat de arbeiders ze wel zullen verge ten. Zij roepen nu hun volgelingen op om van de dag van 1 mei een grote manifestatie te maken. Geen manifestaties Dat de communisten veel succes zul len hebben, gelooft niemand. In de eerste plaats is het vrij zeker dat vanwege de uitzonderingstoestand el ke openbare manifestatie op 1 mei zal worden verboden. In de tweede plaats hebben de andere vakverenigingen die veel gematigder zijn geweigerd zich bij de oproep van de communisten aan té sluiten. Zij raden hun volgelingen aan wel waak zaam te blijven, maar de regering in de oplossing van het tragische Algerijnse probleem niet te storen. Dan is er nog een derde punt: Het gaat in Algerije nog niet helemaal op rolletjes. Drie dingen zijn er, die de militaire autoriteiten nog veel zorgen baren: 1 De parachutisten die niet tot het -*■ vreemdelingenlegioen behoren be ginnen het allengs voor hun kameraden van dit legioen op te nemen. Zij begin nen zelf het prestigeverlies te onder vinden, dat hun wapen door de Alge rijnse opstand heeft geleden. Zij wagen het zelfs openlijk te manifesteren. Vooral de territoriale politietroepen vormen het doelwit. o Onder de troepen waait er een 1 wind van ongehoorzaamheid. Aan vankelijk rebelleerden deze soldaten tegen de officieren, die openlijk hun sympathie hadden betuigd met de op stand. Nu proberen zij door eenzelfde ongehoorzaamheidsbeweging ook die officieren weg te werken, die hen niet sympathiek zijn. Er zijn vrij veel valse aanklachten binnengekomen. o Ongeveer een kwart van de wapens, die door de opstandelingen aan de burgerbevolking zijn uitgereikt, is pas teruggekeerd. Ongeveer duizend van de vierduizend wapens zijn verdwenen. Hoewel de inlevering nog altijd voort gaat, vreest men toch, dat slechts de helft zal terugkomen. De andere helft blijft als een gevaar boven de vrede van Algerije zweven. Onze Londense correspondent telefo neerde ons gisteravond: De wat ze nuwachtige sfeer die het uitblijven van een wapenstilstand in Laos in de Ver enigde Staten blijkt te hebben veroor zaakt contrasteert sterk met het ver trouwen waarmee de Britse diploma tie de zaak beziet. Er is voortdurend overleg tussen de Britse regering en Parijs en Wash ington. Voorlopig overheerst in Lon den de mening dat er best nog een paar dagen mogen verlopen eer de wapenstilstand itigaa», zolang er maar zekerheid heerst dat in dit geval van afstel geen uitstel komt. Het Foreign office is geneigd veel vertragende in vloed toe te kennen aan de bijzonder moeilijke verbindingen in het binnen land van Laos. Aan de andere kant verheelt men zich niet dat het uitblijven van enige Russische pressie op de leiders van de communisten in Laos het sluiten van een wapenstilstand ernstig in ge vaar kan brengen. Voor enige vorm van gewapende interventie „om te voorkomen dat Laos in communisti sche handen valt", zoals in Washing ton wordt overwogen, gevoelt men in de Britse hoofdstad voorlopig niets. Toestand verontrustend BRUSSEL. De heer J. Cottaar, sportredacteur van de Nieuwe Rot terdamse Courant en voorzitter van de Nederlandse Sportpers (NSP) is gisteren bij een auto-ongeluk ten zuiden van Brussel zeer ernstig ge wond. Hij is opgenomen in een zie kenhuis te Brussel. Zijn toestand geeft aanleiding tot verontrusting. De heer Cottaar had in zijn functie als voorzitter van de NSP, samen met de penningmeester van deze organisatie, de heer B. in 't Hout uit Rotterdam, het congres van de internationale Sportpers te Parijs bijgewoond. Ook de echtgenoten van beide heren had den de reis meegemaakt. Op de terugweg kwam, even ten zuiden van Brussel, een tegenligger over de weg slingeren. De heer Cottaar trachtte de wagen, waarvan de be stuurder dronken was, te ontwijken, hetgeen niet gelukte. Een frontale botsing volgde. De heer Cottaar liep daarbij een ernstige ver wonding aan de rug op waarbij een long werd geraakt. In zorgwekkende toestand is hij in een ziekenhuis te Brussel opgenomen. Mevrouw Cottaar liep een gebroken sleutelbeen op. De heer en mevrouw In 't Hout kwamen er met lichte verwondingen af. Te Brussel wordt vandaag de inter nationale jaarbeurs geopend. Voor het eerst is er een aparte afdeling gewijd aan de watersport en de scheepvaart. Donderdag zal de Nederlandse dag worden gehouden. Voor de beurs heb ben dit jaar 4504 deelnemers meer dan ooit tevoren uit dertig landen ingeschreven. (Advertentie) LUXEMBURG (AP). Prins Jan van Luxemburg zal zijn moeder, groothertogin Charlotte (65), op 4 mei opvolgen als staatshoofd van het groothertogdom. Het Luxemburgse huis van afgevaardigden zal twee dagen eerder bijeenkomen voor het aanhoren van een regeringsverklaring over het aftreden van de groothertogin. Enkele maanden na de eerste wereldoorlog kwam groothertogin Char lotte aan het hoofd van het land te staan. In 1919 trad zij in het huwelijk met prins Felix van Bourbon Parma; het echtpaar kreeg zes kinderen, van wie de oudste, prins Jan, in 1939 werd uitgeroepen tot troonopvolger. Prins Jan is gehuwd met de Belgische prinses Josephine. Hij is veertig jaar. Schiet op schat, meneer en mevrouw Petersen hebben honger. Eigen nieuwsdienst KOOG-ZAANDIJK. De N.V. Honig Stijfselfabriek De Bijenkorf heeft de plannen tot vestiging van een sagobedrijf op westelijk Nieuw- Guinea opgegeven. Honig had in het project al ongeveer een half miljoen geïnvesteerd. Zij heeft de zaakwaar nemer in Sorong, mr. W. J. van der Stappen, opdracht gegeven alle ma chines en materialen te verkopen. Honig is al sinds 1955 bezig met onderhandelingen met het gouverne ment van Nieuw-Guinea over de ves tiging van een dergelijk bedrijf. De sagopalmen in het gebied waar Honig zich wilde vestigen, groeien in het wild in dermate grote hoeveelheden dat het vestigen van een eigen plantage niet nodig was. TWINTIG MILJOEN Wel zouden aanzienlijke bedragen nodig zijn geweest voor de vestiging van een sagoverwerkende fabriek. Niet alleen voor de fabrieksinstallaties maar ook voor de huisvesting van perso neel, de aanleg van steigers en de bouw van opslagruimte. Deze investe ringen zouden ongeveer twintig mil joen gulden bedragen. Wij zijn er niet bang voor een der gelijk bedrag in Nieuw-Guinea te ste ken, zo zei ons de directeur van Honig, maar wij willen daartegenover, gezien de politieke moeilijkheden, toch wel een garantie van het gouvernement hebben. Dit heeft echter de voorstellen van Honig afgewezen. ARNHEM Karei Spoor, de vijf tienjarige Arnhemse tnagazijnibediende die een week geleden verdween, is terecht. Hij was er met zijn weekloon vandoor gegaan en had sindsdien taal noch teken gegeven. De politie ver moedde dat hij naar Duitsland' was ge gaan. Dat vermoeden is juist gebleken. Een in Keulen werkende Nederlan der viel de gelijkenis op tussen de jongen op een krantefoto die na de vermissing werd gepubliceerd' en het knaapje dat hij bij een Keulse firma had zien werken. Hij waarschuwde de politie. Toen de Keulse politie de jongen onder haar hoede nam protesteerde hij heftig: „In Keulen gut. 2,50 Mark verdiene ieh dien Stunde!" De Arn hemse politie is Karei gisteren in Keulen gaan halen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Weinig ver andering in tem peratuur. MIESJE: Nu nog een regenjas! 30 april: zon op 5.13; zon onder 20.2; maan op 19.39, maan onder 5.32; 1 mei: zon op 5.11, zon onder 20.04; maan op 20.52, maan onder 6.00. Van onze weerkundige medewerker Boven Scandinavië bevindt zich nu een gebied van hoge druk die oorzaak is van de vorst, die in Noord-Scandinavië nog op veel plaatsen voorkomt. Het gebied van hoge druk breidde zich gisteravond uit in de richting van de Britse eilanden, zodat dc wind nog wel even in de noordhoek zal blijven en die temperatuur dus niet belangrijk hoger zal worden dan de twaalf tot zestien graden, die gisteren als hoogste temperatuur in ons land zün gemeten. Wolkenvelden en mistbanken van de Noordzee kunnen vooral aan de kust het weer verkillen, maar er zyn ook opklaringen te ver wachten. i

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1