Salan nog niet opgespoord RUIMTETELESCOOP RONDOM DE AARDE Verdwenen jongen teruggevonden I Tsjombe niet vrij Nog een poging tot verzet van regiment parachutisten BOUMAN „KIJKGELD TERUG", EIST MAASTRICHT GEBAKVORKJES eiSUNIL I QgllE MIS"! „Geen joden in gemeenteraad" Kinderbijslag in de Kamer nog vóór zomerreces JONG ECHTPAAR IN ARREST KRAANDRIJVER VRIJGESPROKEN De Bilt: Warmer Leve de para's Spoor hijster Rechtbank Vragen in Kamer over halve t.v.-uitzending Lancering in Amerika Vlootoefening in Zuidchinese zee Bolletje: in de zilveren rol Zie verder pag. 7 Unie van hoofdsteden van Europese Genieenschappen d Antillen akkoord met ronde-tafelconferentie in Den Haag Parlementaire missie krij gt geen consignes BOURNEMOUTH: Soep wordt niet zo heet gegeten PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND HET LEGIOEN GAAT VERDWIJNEN flgT Van onze correspondent PARIJS Het befaamde Vreemdelingenlegioen zal verdwij nen. Daartoe zou president de Gaulle, die persoonlijk de zuive ring en de reorganisatie van het leger ter liand beeft genomen, gisteren bebben besloten. De 25.000 legionairs die zich in Algerije bevinden worden verdeeld over het gehele leger, dat ongeveer 600.000 man telt. In de onderdelen waaraan zij zullen worden toegevoegd zullen zij dezelfde functie krijgen die zij hadden bij hun onderdeel in het Legioen. De Franse beroepsmilitairen die als gevolg van deze maatregel ter beschikking komen zullen her schoold worden zodat hun de be diening kan worden toevertrouwd van kernwapens. Dat zal geschieden in samenwerking met het Franse commissariaat voor de kernenergie. Dat de ontbinding van het Vreemde lingenlegioen enige moeite zal kosten bleek reeds gisteren. Gedachtig aan de rol die het eerste regiment parachutis ten van het Legioen heeft gespeeld bij de jongste opstand had de legerleiding besloten tot onmiddellijke ontbinding ervan. Het was de eerste eenheid die ontbonden zou worden. Daaraan was de bekendmaking voorafgegaan dat alle wervingsbureau's van het Legioen ge sloten waren. Het eerste regiment parachutisten had na het mislukken van de opstand Al- De ruimtetelescoop, die gisteren door de Verenigde Staten in een baan om de aarde werd gebracht, zal gege vens doorseinen over gammastralin gen, afkomstig van verre sterren stelsels. giers verlaten en had zich teruggetrok ken op zijn basiskamp te Zeralda, 35 km van Algiers. Daar had het zich om zo te zeggen ingegraven. Het heeft een hele dag van onderhandelingen gekost eer de bevelvoerende officier, kolonel Saint Mare, gehoor wilde geven aan de bevelen van de generaals Gambiez en Olié en van de minister van defensie Messmer. Nadat een deel van het kamp de lucht in was gegaan door het laten explode ren van de voorraden munitie die niet konden worden meegevoerd, trok het regiment met uitzondering van 37 de serteurs in een lange kolonne vracht wagens gisteravond naar Sidi-bel-Ab- bes. Daar is het hoofdkwartier van het Legioen gevestigd en daar zal het regi ment worden ontbonden. Kolonel Saint Mare werd in een hefschroefvliegtuig van de militaire politie naar Sidi-bel- Abbes overgebracht. Na de ontbinding van het regiment zal hij terechtstaan wegens zijn aandeel in de opstand. Bij het passeren van het dorpje Ze ralda reed de kolonne door een dubbe le haag toeschouwers die de parachu tisten geestdriftig toejuichten. „Leve de para's, leve Frans Algerije" werd er ge roepen. Vrouwen en kinderen wierpen bloemen in de auto's. De soldaten ant woordden door hun geweren leeg te schieten in de lucht en door rookgra- naten te laten ontploffen. Ook het eerste regiment cavalerie van het Vreemdelingenlegioen zal worden ontbonden. Dit is een van de roemruchtste regimenten van het Le gioen. Na de mislukking van de op stand heeft het naar het zuiden probe ren te ontkomen.^om daar een guerrilla te beginnen. Het bevindt zich nu weer in goede handen en was gisteravond eveneens op weg naar een garnizoens plaats waar het zal worden ontbonden. Over het lot van de officieren die het regiment (tanktroepen) tijdens de op stand commandeerden is niets bekend. Evenmin weet men iets over de ex- generaals en ex-kolonels die de op stand hebben geleid. Salan en Jouhaud zijn gesignaleerd in de buurt van Lag- houat, maar daar is men hun spoor bijs ter geraakt. Wel is kolonel George de Boissieu (niet te verwarren met de zwager van de Gaulle, kolonel Alain de Boissieu), die de brief van overgave van Challe naar Frankrijk vloog, gearresteerd en in een vesting ingesloten in afwach ting van een oordeel over zijn aandeel in de opstand. De constitutionele raad in Parijs is hfzig de bijzondere rechtbank samen te stellen waarvoor Challe zal moeten verschijnen. Deze bestaat uit drie rech ters (de voorzitter van de Hoge Raad en twee presidenten van gerechtsho ven), een senator, een kamerafgevaar digde en de grootkanseliers van het Legioen van Eer en van het Bevrij- dingskruis. De eerste is de beroemde generaal Catroux en de tweede gene raal Francois Ingold. Zie verder pag. 5 Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid, dr. J. G. H. Tans (soc.) heeft aan minister Korthals schriftelijke vragen gesteld over het uitschakelen van de steunzenders Goes en Roermond bij de televisie-uitzending van de voetbal wedstrijd Nederland-Hongarije. Hij vraagt op welke gronden en krachtens welke bevoegdheden dit ge beurt en of de minister kan bevorde ren dat deze steunzenders tijdens de wedstrijd normaal zullen werken. PRINS BERNHARD ontmoette gis teren in Den Haag een oude vriend: mr. D. U. Stikker. Beiden waren pas kort in Nederland: De Prins was 's ochtends om zeven uur op Schiphol aangekomen na een be zoek aan Canada, de V.S. en Mexico en mr. Stikker de avond daarvoor om in zijn nieuwe functie van secre taris-generaal van de Navo een onderhoud te hebben met verschei dene leden van de Nederlandse regering. Mr. Stikker leek niet van plan de wereld nu al op te schrikken met kernachtige uitspraken. In feilloos lopende volzinnen beantwoordde hy zonder veel te zeggen de vragen die verslaggevers hem stelden. „Er wordt te veel gesproken over een malaise in de Navo. Dat is overdreven, de Navo zit niet in een malaise. Ga maar eens na wat wij de laatste tyd hebben bereikt met de politieke consultatie. Er zijn natuurlijk problemen, maar malaise, neen." DE nieuwe secretaris-generaal lykt geen man om mee te spotten. Hij rookt niet en kijkt ieder die iets vraa.gt strak aan. Een grapje kan hij echter wel waarderen. AI ging het gesprek voor een groot deel over ernstige dingen als de bewapening van de Navo. Daar zei hij over: „Het begrip Navo als vierde atoom macht is onzuiver. Het gaat er om of de Navo moet beslissen over het gebruik van kernwapens, de politieke beslissing dus. Dat is een onderwerp van studie". Overigens vond mr. Stikker het juist om te streven naar een zo krach tig mogelijke conventionele bewa pening. „Deze bewapening is als een drempel en deze drempel moet zo hoog mogelijk zijn". De uniformiteit in de bewapening van de landen van de Navo was volgens mr. Stik ker niet erg bemoedigend. „Alleen als een groep van landen samen met een groep industrieën in een vroeg stadium om de tafel gaat zitten om belangrijke projecten uit te werken, kan men tot uniformiteit komen. Als men te lang wacht zijn de nationale belangen, die uniformiteit verhinde ren, veel te groot geworden." PRINS BERNHARD had by zijn aankomst op Schiphol een opti mistischer geluid laten horen, al ging dat dan niet over de Navo. „Hoewel het niet op mijn terrein ligt erover te spreken, ben ik er vrij zeker van dat binnen korte tijd de onderhande lingen met Amerika worden her opend over de landingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles", aldus de prins. „Ik geloof niet dat de zaken ongunstig liggen." Dinsdag had prins Bernhard presi dent Kennedy bezocht. Zijn persoon lijk oordeel over de Amerikaanse president luidde: „Bijzonder rustig, goed op de hoogte van de Neder landse belangen, bijzonder scherp in zyn vragen en bijzonder sympathiek". „Welke vragen? Laten we zeggen hoe het met mijn familie gaat", lachte prins Bernhard. Advertentie „NOG SLECHTS TWEE DAGEN Keurmeubelexpositie „Het beste wonen" van 9-17 uur. Vrijdag avond óók van 19-22 uur! Bouman's meubelfabrieken n.v. meubelen met CAPE CANAVERAL (Reuter/AP) In de ruimte rondom de aarde tuimelt sedert gisteren een elektro nische telescoop, die de Verenigde Staten hebben afgeschoten om de kosmische straling in de zone van 500 tot 1200 kilometer boven de aarde te kunnen bestuderen. Men verwacht dat de „ruimtetelescoop" ruim drie jaar in haar baan zal blij ven. maar haar apparaten zullen slechts een half jaar blijven werken. In Amerika, Zuid-Afrika en Austra lië heeft men al duidelijke seinen van de nieuwe satelliet, 's werelds eerste ruimte-observatorium, opgevangen. Het was een viertraps raket van het type Juno-H die de 42 kilo wegende Ex- plorer-XI gisterochtend in haar baan bracht. Twee uur na de lancering was men er zeker van dat de telescoop met de daarvoor noodzakelijke snel heid (29.000 km per uur) in haar baan was gekomen. Gammastraling Uiterlijk lijkt de satelliet veel op een gewone telescoop, maar het binnenste van het 2,30 meter lange instrument is geheel anders gebouwd. Voorin zit ten instrumenten die miljoenen kilo meters in de ruimte kunnen spieden, en de gammastralen die van ver ver wijderde sterrenstelsels komen kunnen meten. Verder naar achteren zit de apparatuur die de gegevens naar de aarde zal doorseinen zolang de batte rijen het uithouden Doordat het instrument om de 98 minuten langzaam koppeltje duikelt in de ruimte, verkennen de instrumen ten elke paar seconden telkens een ander deel van de kosmos. De Amerikaanse geleerden hopen in de gegevens over de gammastraling de sleutel te vinden van de elementen waaruit het heelal bestaat. keur Fabriekstoonzalen Rotterdam: IJsselmondselaan 175 (Kralingseveer) Amsterdam: Willem Leevend- straat 30 (bij Station Sloterdijk) LONDEN (Reuter). Een Ameri kaanse reactor-onderzeeër maakt deel uit van de zeestrijdkrachten die thans oefenen in de Zuidchinese Zee, ten noor den van Borneo. De vlootoefening is er een van de zeestrijdkrachten van de lan den van de Zuidoost-Aziatische ver dragsorganisatie. Aan de oefening nemen ruim zestig oorlogsbodems deel. Een van -de hoog tepunten van de twee weken durende oefening is een landing op de kust van Brits Noord-Borneo. Daaraan zuillen de komende maandag 6.000 mariniers deel nemen. Ook de honderd vliegtuigen die aan de oefening deelnemen zullen tij dens die landingsoperatie actief zijn. Advertentie v\\\ni i rit//// I l m\N N MAASTRICHT. Toegejuicht door de kijkers in ae binnenstad, hebben de Maastrichtse sportlief hebbers in groten getale donderdag avond hun protestmars gehouden. Achter de harmonie Kunst door Oe fening, in gala, droegen werknemers van de Maastrichtse industrieën, sportenthousiastelingen en jeugdige voetbalfans tientallen borden en spandoeken mee. Door velen werden de leuzen boven de deinende men senmassa gedragen. „Kijkgeld terug", „Sufferds uit het zuiden, wordt wakker", „Gelijk recht voor allen". „Hier wonen ook Neder landers", „Alles of niets", of „Nee, dat Kan Niet Voetbal Bond", stond er in felle letters op. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Haagse rechtbank heeft de 47-jarige kraandrijver J. J. van der Z. uit Delft vrijgesproken van schuld aan de dood van een medear beider. Van der Z. was verweten, dat door zijn onachtzaamheid de grijper van zijn kraan op de man was gevallen, waar door deze was gedood. Ter zitting bleek, dat Van der Z. vermoedelijk met zijn elleboog tegen een knop heeft gestoten, die de grijper deed vallen. Deze knop was niet beveiligd. De officier van justitie had zestig gul den boete geëist. BRUSSEL. Vijf jaar geleden zijn bijzondere banden gelegd tussen de hoofdsteden van de drie landen van Be nelux. Gisteren zijn deze betrekkingen uitgebreid' tot de drie andere hoofdste den van de Europese Gemeenschappen. De zes hoofdsteden, vertegenwoordigd door hun burgemeesters, hebben op Brussels stadhuis een „unie van hoofd steden van de Europese gemeenschap" aangegaan. ,,Het is geen nieuwe orga nisatie", zo betoogde de Amsterdamse burgemeester Van Hall, „doch wel een symbool van ons aller vurige wens tot samenwerking" Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Johnny Wïl- leijns, die sinds woensdag werd ver mist is teruggevonden, gezond en wel. Een jong echtpaar, waar het ventje heeft overnacht, is gearres teerd onder verdenking van vrij heidsberoving. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor vier was de vijfjarige Johnny het laatst gezien in de Cronjéstraat in Rot terdam-Zuid, waar hij woonde. Gisteren tegen vijven zag een rechercheur het kereltje staan in een boter- en kaas winkel in Rotterdam-Noord; hij her kende hem direct van de door de politie verspreide foto. Eén etmaal De politie, die dacht aan een ongeluk of een misdrijf, had toen al bijna een etmaal met man en macht naar hem gezocht. De herinnering aan de zaak- Marcel Nivard drong zich op. Gelukkig bleek Johnny in de beste welstand; hij had alleen een formida bele honger. Op grond van getuigen verklaringen kon de politie intussen de 29-jarige A. C. V. en zijn 25-jarige vrouw G. H. V.-B. aanhouden. De man zou woensdag in dronkenschap het kind hebben meegenomen naar zijn huis in het centrum. Donderdag gaf de vrouw het ventje mee aan een oude man, om het weer kwijt te raken. De onbekende café bezoeker, van wie de politie het signa lement had verspreid, heeft waarschijn lijk niets met de kwestie te maken. Woensdag had Johnny de hele middag op straat gespeeld. Dat ge beurde vaak. Hij was met een speel kameraadje even in het café geweest en had een eindje met de schilleman meegereden. De familie Willeijns werd ongerust. Toen hij met etenstijd nog niet kwam opdagen waarschuwde zijn moeder de politie. De hele nacht werd gezocht in de buurt van Rotterdam-Zuid, tussen de havens. Mensen uit de buurt, arbeiders van de nachtploegen, zelfs onbekenden die toevallig langs kwamen, zochten samen met de politiemannen in de havenloodsen, langs de loswallen en op het grote treinemplaoement van de Spoorweghaven. Donderdag zette commissaris J. A. Kwast van de zeden, en kinderpolitie zijn onderzoek voort. Hoofdinspecteur P. Lichtvoet had de directe leiding. De zedenpolitie werkte samen met de rivierpolitie en de mannen van de af deling Nassaukade. Er werd gedregd in de Maashaven Het spoorwegempla cement werd nog eens systematisch uitgekamd. Geen Johnny. de buurt leefde intens mee. Ettelijke bewoners, die Johnny woensdagmiddag nog hadden gezien, gingen naar het hoofdbureau om de politie aan moge lijke aanwijzingen te helpen. Tegen de avond had men de hoop eigenlijk al opgegeven. Toen kwam het verlossende bericht: Hij is gevonden. Gezond en wel. in een winkel in de Zwart Janstraat. Een auto van de politie haalde zijn moeder naar het hoofdbureau aan het Haagseveer. Daar zat Johnny Willeijns, doodgemoedereerd. Hij had al de avond boterhammen van de rechercheurs op gegeten. JOHNNY at op het hoofdbureau Advertentie /waar verzilverd op basis 90 s WILLEMSTAD (ANP). De Antilli- aanse regering gaat akkoord met het Surinaamse voorstel de ronde-tafelcon ferentie m Den Haag te houden. De of ficiële beslissing over de plaats van sa menkomst zal dezer dagen afkomen. De besprekingen kunnen 29 mei begin nen. Aanvankelijk hadden de Antillen het eerste deel van de conferentie in Para maribo of Willemstad willen houden en daar nod Nederland al mee ingestemd, maar om he, begin van het gesprek zo veel mogelijk te bevorderen heeft de Antilliaanse regering zich nu neergelegd bij het Surinaamse voorstel. DEN HAAG. De parlementaire mis sie naar Nieuw-Guinea zal geen taak omschrijving mee krijgen, zoals zij zelf met het oog op de Nieuw-Guinearaad had gevraagd. De Tweede Kamer heeft zich gisteren neergelegd bij het stand punt van de Eerste Kamer om de mis sie geen opdracht te verstrekken. Uh..,. ik geloof, dal meneer vóór mij binnenkwam. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. De neve len rondom het lot van presi dent Tsjombe van Katanga zijn nog niet opgetrokken. Door het verbreken van alle verbindin gen met Coquilhatstad is het nog steeds niet bekend wat er precies met de Katangaanse president is gebeurd, waarom en hoelang hij nog gevangen wordt gehouden. Immers, dat is het enige wat onomstotelijk vast staat: Tsjombe is niet te ruggekeerd van zijn bezoek aan Coquilhatstad, waar hij een ronde-tafelconferentie met an dere Congolese leiders over het toekomstige nationale staatsbe stel bijwoonde. Bij Elisabethstad moest de politie gisteren een grote menigte wachten den van het vliegveld teleurgesteld naar huis zenden omdat het met het verstrijken van de tijd wel duidelijk werd dat de Katangaanse leider al thans die dag niet zou terugkeren. Ongedisciplineerd Het schijnt inderdaad een feit te zijn dat de centrale regering uit Leopoldstad niet rechtstreeks bij het incident betrokken is, maar dat het vasthouden van Tsjombe en enkele Katangaanse hoogwaardigheidsbe kleders die hem vergezelden het on bezonnen werk is van een groep on gedisciplineerde soldaten. LONDEN (Reuter) Alfred David, een van de socialistische kan didaten voor een zetel in de ge meenteraad van Bournemouth, heeft zijn kandidatuur ingetrokken om dat antisemieten hem hadden voor gehouden dat Bournemouth geen joden in de raad wenst. David, die tijdens de tweede wereldoorlog sergeant was in het Engelse achtste leger, zei dat hij en zijn vrouw dat de laatste dagen zeker dertig maal telefonisch van antisemieten hadden gehoord. Bournemouth is een luxebadplaats aan de zuidkust van Engeland. Het K.N.M.Ï. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Af en toe zonne- maar ook en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen zuidwest en zuid oost. Iets hogere middagtempera- turen dan gisteren. MIESJE: Het einde de opklaring! 29 april: zon op b.15, onder 20.00: maan op 18.37, maan onder 5.06. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De kinderbijslagverzekering kan nog vóór het zomerreces bij de Tweede Kamer in openbare behandeling komen. Het ziet er niet naar uit dat deze kwestie noodzakelijkerwijs tot een kabinetscrisis en een breuk in de be staande politieke samenwerking zal behoeven te leiden. Tot deze slotsom kwam men gisteren in politieke kringen na de laatste vergadering van de bijzondere Tweede-Kamercommissie die de voorbereidine van de openbare behandeling in handen heeft. ,r ,,y.oor tweede maal was deze commissie gisteren onder leiding van de K.V.P.-er dr. L. P. M. de Kort bijeen voor mondeling overleg met minister mr dr. Ch. J. M. A. van Rooy (sociale zaken). Tot enig nieuw uitzicht op een tussenweg heeft ook dit overleg niet geleid zodat de beslissing viel om eindrapport aan de Kamer uit te brengen. Dit rap-' port zal begin volgende week verschijnen en dan staat niets meer de behan deling in het openbaar in de weg. De debatten kunnen nog in mei of juni worden gehouden. J Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. ZeenwscJi Dagblad - t Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4842 Vrijdag 28 april 1961

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1