\0 SA LAN PLEEGT ZELFMOORD CHALLE GEEFT ZICH OVER Chaos bij val van Algiers Minister Marijnen in moeilijk parket i UITVAREN VAN VLOOT WAS BEGIN VAN EINDE „Misdadige jeugd wordt te laat opgevangen" Mysterie op overweg Regering niet optimistisch Oneervol ontslag van generaals Langer weekeinde voor militairen Dreigende taal van N.Y.y, AFFAIRE-STALMANN Weinig plezier beleefd van 26.000 gulden De BiltBuien PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Van onze correspondent PARIJS - Sinds gisteravond ongeveer elf uur is Algiers weer in handen van het wet tige Franse gezag. De muitende generaals waren al enige uren eerder uit de stad verdwe nen nadat in de loop van de dag Oran en Constantine hun waren ontvallen. De telefoonverbindingen met het moederland waren omstreeks middernacht al weer hersteld en om kwart over twaalf hoorde men hoe Radio-Algiers, kennelijk weer in ge zagsgetrouwe handen de verklaring uitzond van generaal de Gaulle. Ga naar huis! LAATSTE NIEUWS Massu heeft zijn les geleerd Zie verder pag. 7 MR. VAN DOORN IN TWEEDE KAMER: ,ikid Bolletje/' in de zilveren rol ''m iiuW-' AFWACHTENDE HOUDING Surinaamse politici naar Nederland Landingsrechten f Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummer* 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal' Advertentietarieven pp aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van f 1, 16e JAARGANG No. 1840 Woensdag 26 april 1961 REBELLIE INEENGESTORT SALAN Zelfmoord gepleegd CHALLE Op genade of on genade aan rechters overgegeven. ben geheerst in het door mui ters bezette Algiers. Luisterend naar Radio-Algiers kon men zich daarvan een flauwe voor stelling maken. Terwijl om half elf nog bekend gemaakt werd dat de vier generaals in een werkzitting bijeen waren, en zich daarna vermoedelijk buiten Algiers zouden begeven om enkele officieren te ontmoeten, klonk er om half elf precies een anonieme stem over radio Algiers die een hef tige rede tegen Frankrijk hield. Deze rede werd gevolgd door een korte stilte. Daarna klonk weer een andere stem die bij herhaling en op vrij geagiteerde toon omriep: „Komt allen op het Forum, komt allen op het Forum". Opnieuw volgde er stilte, die onge veer vijf minuten duurde. Toen ging de microfoon over in handen van de Engelse en Amerikaanse journalisten, die gewoontegetrouw gedurende 25 mi nuten hun berichten via deze zender elke avond konden doorgeven aan hun bladen. Radio Algiers scheen daarna niet meer in de ether terug te komen, tot dat ongeveer om vijf over half twaalf een vrouwenstem aankondigde: Hier radio Frankrijk V (de normale aan kondiging van deze zender, voordat zij in handen van de opstandelingen kwam). Zij verzocht tot driemaal toe de bevolking kalm te blijven en vroeg haar daarna naar huis te gaan. Deze vreemde uitzending werd door tien minuten muziek gevolgd. Tot ieders verwondering klonk daar na opnieuw dezelfde vrouwenstem, die haar intrede in de ether maakte door aan te kondigen: „Hier de Franse radio en televisie, zender Frankrijk V. Onze uitzendingen zullen nu gewoon door- Deze verklaring blijkt in feite het begin van het einde te zijn geweest. Het was de aankondi ging dat de regering te Parijs de Franse vloot naar de kust van Algerije had gezonden en de loyale strijdkrachten op dracht had gegeven de muiterij met wapengeweld te onderdruk ken. Kort na die verklaring van de Gaulle hadden de muitende ge neraals de stad Algiers „met onbekende bestemming" verla ten. Hun laatste maatregel was geweest het oproepen van acht lichtingen en het naar huis zen den van soldaten die meer dan achttien maanden hadden ge diend. Een van de eerste berichten die Frankrijk via de herstelde telefoonverbindingen bereikten was dat generaal Salan zelf moord had gepleegd terwijl de verrader Challe, door de Gaulle eerder op de dag van zijn rang en zijn commando ontheven, zich op genade of ongenade had overgegeven. Over het lot of de verblijf plaats van de andere muitende officieren was niets bekend. De opstandige parachutisten had den reeds voor middernacht de stad Algiers ontruimd. Er moet een ontstellende ver warring in die laatste uren heb- Om 0.40 uur maak te het bureau van pre sident de Gaulle be kend dat de opstand in Algerije was geëin digd en dat ex-gene raal Challe zich ter be schikking van de jus titie had gesteld. Van onze correspondent PARIJS. Generaal Massu. die als gevolg van de opstand van de barri caden van zijn commando in Algiers werd ontheven en die bekend stond als een aanhanger van een Frans Algerije, is nog altijd in Frankrijk en heeft be slist geweigerd zich bij de opstand aan te sluiten. „Degenen die zich in dit avontuur hebben gestort", zei hij, „hebben be paald niet geweten wat zij zijn begon nen. Zij zijn in hoge mate onverstandig en ik denk er niet aan, mijn lot aan het hunne te verbinden." Van onze correspondent PARIJS. Het eerste decreet dat de Gaulle heeft getekend sedert hij alle macht aan zich heeft getrokken, was het oneervol ontslaan van de muitende ge neraals en kolonels. Het decreet treft de generaals Challe, Salan, André Zei ler, Jouhaud, Garby en Pétit en de ko lonels Godard, Argould, Broizat en Gar des. Zij zijn niets meer dan ex-generaals en ex-kolonels, die alle rechten verlo ren hebben, die hun vroegere rang met zich mee bracht. Zij worden gedegra deerd, geschrapt uit de officiersstand, verliezen hun toelage en alle rechten op pensioen. Ook de overdracht van hun toelage aan familieleden, die zich in het moederland bevinden, wordt onmiddel lijk stopgezet. Zo voer gistermiddag het Franse vliegkampschi> Arromanches de haven van Toulon uit op weg naar de kust van Algerije. Het schip kan enige tientallen vliegtuigen herbergen. De vierjarige Francina de Rond uit Amsterdam is daar gisteren in een sloot langs de Melkweg gevallen en verdron ken. gaan. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De misdadige jeugd wordt in vele gevallen te laat opgevangen, pijnlijk laat, zei giste ren de K.V.P.'er mr. H. W. van Doorn in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over het nieuwe kinderstrafrecht. Het was hem een grief dat het geheel on doorzichtig is waar het werk van de justitie begint. Er is geen goede terreinafbakening. Het voorterrein van de kinderrechter is een slordig gebied, aldus mr. Van Doorn, die er bij de regering op aan drong een algemene jeugd'wet m stu die te nemen. Vorige week sprak de christelijk-historische woordvoerster jonkvrouwe Wittewaal van Stoetwegen reeds in deze geest. Mr. C. W. Berkhouwer (lib.) was niet pessimistisch over de misdadig heid van de jeugd. Het zg. nozempro bleem vindt zijn oorsprong in kortslui ting in het gezin, waarbij de ouders dus de schuld dragen. Ook zijn de kie men van het kwaad vaak al gelegd op jongere leeftijd, omstreeks het ne gende jaar. Daarom vond mr. Berk- Aduertentie 'houwer d'e grens van twaalf jaar, be neden welke kinderen niet mogen wor den berecht, te hoog. Hij wilde die grens op tien jaar gesteld zien, maar wilde er geen halszaak van maken. Ook moet het volgens hem mogelijk zijn om gevaarlijke gevallen na hun 21ste jaar volgens het kinderrecht te 'blijven behandelen. De meerderheid van de Tweede Ka mer neemt een afwachtende houding aan ten opzichte van de werking van de nieuwe voorstellen. Ook mr. Van Doorn en mr. Berkhou wer meenden dat het helemaal zal af hangen van de mensen en van de in richtingen. De liberaal mr. B. P. van der Veen voorzag plaatsgebrek in de inrichtingen en pleitte voor de moge lijkheid om het verblijf in de opvang tehuizen te verlengen. Mr. Van Doorn wilde de tuchtschool handhaven, het geen vorige week ook al van andere kanten was -bepleit. Mr. A, C. W. Beerman, de minister van justitie, zal morgen antwoorden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De invoering van de vijfdaagse werkweek tegen 1 no vember op het departement van de fensie en in de gehele krijgsmacht be tekent onder meer dat de recruten op vrijdagmiddag na afloop van de dienst naar huis zullen gaan in plaats van op zaterdagmorgen zoals nu gebruikelijk is. De terugkeer op zon dagavond zal gehandhaafd blijven. De invoering van de vijfdaagse in de parate onderdelen is een bijzonder moeilijke zaak. Vele onderdelen moeten immers pa raat zijn. Men denkt thans aan bepaal de compensaties, zoals wisseldiensten. Voor de meeste dienstplichtigen die pa raat zijn en thans eens in de veertien dagen een lang weekeinde vrij hebben, zal de invoering van de vijfdaagsewerk- week waarschijnlijk betekenen, dat het vrije weekeinde langer wordt. Men wil zoveel mogelijk voorkomen, dat die vrije uren in of bij legerplaatsen moe ten worden zoekgebracht. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Het is te hopen dat de interpellatie in het parlement ertoe zal leiden dat er een halt wordt toegeroepen aan het „heilloze drijven" van de regering. Mocht het parlement daarin niet slagen, dan zal het N.V.V. zijn eigen weg gaan, met alle conse quenties daaraan verbonden. Dit dreigement werd gisteren uitge sproken door de heer H. Korte jr., tweede voorzitter van het N.V.V., toen hij het woord voerde op het congres van de Nederlandse bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel in Rotterdam. Met haar loonpolitiek heeft de rege ring een toestand in het leven geroepen die ernstige gevaren voor de arbeidsvrede in zich bergt, aldus de heer Korte. Van de beloofde grotere vrijheid voor het be drijfsleven op het punt van de lonen en de arbeidsvoorwaarden is niets terecht gekomen. Het ingrijpen in de werktijd verkorting voor de bouwvakarbeiders be schouwde hij als „het meest ergerlijke staaltje" dat de regering sinds de in voering van de vrijere loonpolitiek te zien heeft gegeven. De regering heeft het daarbij blijkbaar niet nodig gevonden redelijk overlég te plegen met het bedrijfsleven, i.e. de Stichting van den Arbeid. Zij heeft zi n gesteld tegenover de Stichting College van rijksbemiddelaars, aldus de heer Korte. hoord. Kort daarna werd dr. Stalmann Van onze speciale verslaggever op vrije voeten, gesteld. Van onze correspondent VIERLINGSBEEK. In Vier lingsbeek doet zich het eigenaardi ge verschijnsel voor dat paarden slechts met grote moeite de over weg Schafferaen in de spoorlijn Nijmegen—Venlo over zijn te krij gen. De dieren worden onrustig als zij er in de buurt komen. De boeren moeten soms vechten om de paarden naar de andere kant te krijgen. Het is al meermalen gebeurd, dat paarden van schrik recht overeind gingen staan of dat zij over de overweg moes ten worden geduwd. De eigenaardige gedragingen schrij ven de boeren toe aan een zwerf- stroom op de spoorlijn. Zij menen dat de stroom afkomstig is van de knipperlichten die daar zijn ge plaatst. De boeren voelen zich ge dupeerd. Zij willen de Nederlandsche spoorwegen vragen een onderzoek in te stellen. BRUSSEL. Een van de meest besproken figuren in de zaak Stal mann zou tegenstrijdige beweringen hebben geuit, waardoor minister Marijnen in een uiterst moeilijk par ket is gekomen. Dit kan men conclu deren uit enkele stellige verklarin gen die wij gisteren uit welingelichte „Europese" bron te Brussel ontvin gen. Volgens deze verklaringen on derzoekt de minister op het ogenblik of de man, die hem de feiten be zorgde waarop hij zijn twijfel aan de integriteit, van 'dr. Stalmann grondde, vorige week tegenover de Haagse officier van justitie en diens twee Duitse collega's een afwijken de verklaring heeft afgelegd. Naar wij in Brussel hoorden, zou den enige Nederlandse parlementsle den van plan zijn geweest minister Marijnen vragen te stellen over de zaak-Stalmann. Hun bedoeling daar mee zou zijn geweest de minister de kans te geven zich te redden uit het moelijke parket, waarin hij door de vrijlating van dr. Stalmann was ge raakt. Twijfel Dr. Stalmann, het hoofd van de af deling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van landbouw, werd vorige week gearresteerd onder de verdenking, dat hij steekpennin gen had aangenomen. De arrestatie gebeurde nadat minister Marijnen zijn Westduitse collega Sehwarz had ver teld, dat hij was geen twijfelen aan de integriteit van de hoge ambtenaar. Mi nister Marijnen zou zijn wetenschap op dat punt hebben geput uit mede delingen van de heer Prins, aldus vernamen wij uit welingelichte krin gen te Brussel. Na de arrestatie kwamen twee West duitse officieren van justitie naar ons land. Zij stelden samen met de Haagse officier van justitie, mr. Maris, een on derzoek in, o.a. naar de vraag of van Nederland uit steekpenningen waren gegeven aan dr. Stalmann. Tijdens het onderzoek is ook de heer Prins, voor zitter van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland, ge- De parlementsleden, die door het stellen van vragen de minister de ge legenheid wilden geven deze gang van zaken uiteen te zetten, hebben op ver zoek van de minister zelf aldus nog steeds volgens onze inlichtingen uit Brussel dit nagelaten. De minister zou hun hebben gezegd, dat het onder zoek in de zaak Stalmann niet alleen nog niet was afgelopen, maar nu ook in een nieuw stadium was gekomen. Niet bekend De voorzitter van de Algemene Bond van groente- en fruitexporteurs, de heer J. J. J. Bos, ontkende gisteravond tegenover ons pertinent dat hij in de zaak-Stalman „door de knieën" zpu zijn gegaan en bekend zou hebben dat hij betrokken was bij het omkopen van de leider van de afdeling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van Landbouw. „Ik ben nimmer ver hoord en er zou ook geen enkele aan leiding voor enige bekentenis zijn." Er was de laatste jaren tenslotte geen en kel motief voor welke omkoperij ook, omdat de import in Duitsland van tuin- bouwprodukten óf formeel öt practisch reeds geliberaliseerd was. De heer Bos was de afgelopen dagen afwezig geweest, maar heeft wel voort durend contact gehad met het departe ment van landbouw in Den Haag en andere instanties. Hij beschouwt de gehele kwestie hoe zij ook zal aflo pen als een ernstige stap voot onze tuinbouw, ja voor onze gehele agrari sche export. De heer Bos ontkende niet, dat het hier ging om een zaak die eigenlijk al jaren onder de oppervlakte broeide. Men kan uit zijn woorden op maken, dat het hier een affaire betreft die al „van oude datum" is, en die op tot dusver raadselachtige wijze opgera keld is. Niets Ten aanzien van het onderzoek, waarin ook de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal bureau van de tuinbouwveilin gen, is betrokken, wenste de heer Bos geen nadere mededelingen te doen. Hij wil, zo verklaarde hij ons, op geen enkele wijze iets doen wat ten nadele van de heer Prins zou kunnen zijn. Ten tweede wenst hij rekening te houden met de Nederlandse exportbelangen. Hebt u een doos vuurwerk gezien meneer? Van onze Haagse redactie DEN HAAG Maria van H. uit Den Haag, die er op 10 april met 26.000 gulden van haar baas en de 38-jarige bankwerker B. C. H. van door ging, heeft maar weinig plezier van het avontuur beleefd. De bank werker was van plan met zijn vrouw en het geld naar het buitenland te gaan en het meisje achter te laten. Maria was meteen met het geld naar H. gegaan. Samen gingen ze naar Lei den, waar een nieuwe bromfiets werd gekocht. Daarmee reed het tweetal naar Woudenberg, waar het onderdak kreeg bij familie van H. H.'s vrouw kwam diverse keren naar Woudenberg. Zij kreeg dan geld en ging terug naar huis. Maria en haar vriend gingen van Woudenberg naar Amersfoort, waar zij zich als broer en zus in een pension lieten inschrijven. De pensionhouder waarschuwde de politie, die hen 's avonds in een café inrekende. Van het geld was toen nog ruim zeventien duizend gulden over. Het meisje heeft verklaard, dat ze niet veel profijt van het geld heeft gehad. H. gaf haar alleen wat zakgeld en een paar geschenken. Zij had al gauw het gevoel voor H. een blok aan het been te zijn. Eigen nieuwsdienst PARAMARIBO'DEN HAAG De minister van opbouw van Suriname, dr. ir. F. Essed, en de fractieleider van de Nationale Partij Suriname, de heer J. Pengel, zullen dinsdag naar Neder land vertrekken voor de komende ronde tafelconferentie. De overige deelnemers aan de r.t.c. zullen in de eerste helft van mei komen, aldus een bericht uit Paramaribo. Onze Haagse redactie tekent hierbij aan dat het nog geen uitgemaakte zaak is dat de r.t.c. in Nederland zal wor den gehouden. Minister Korthals heeft vorige week juist verklaard da't de Antillen en Nederland aan Paramaribo of Willemstad denken als plaats van samenkomst. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De regering is niet optimistisch over de kansen op landings rechten voor de K.L.M. op de Ameri kaanse westkust, aldus deelde minister Luns gisteren mee na zijn terugkeer uit Amerika. De opinie van de regering is gegrond op het verzoek van Amerikaanse zijde om statistieken over het Amerikaanse passa giersvervoer van de K.L.M. over te leg gen. Hieruit zou immers kunnen voort vloeien dat Nederland in ruil voor lan dingsrechten op de Westkust genoegen zou moeten nemen met minder landingen in andere luchtvaart-centra. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen, voornamelijk in het zuiden en westen van het land. Mati ge tot vrij krachti ge wind uit ooste lijke richtingen. Iets lagere middag- temperaturen dan gisteren. MIESJE: Ik houd een regenjas hij de hand! 27 april: zon op 5.19: zon onder 19.57; maan op 16.08, maan onder 4.19.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1