Betuigingen van aanhankelij kheid stromen binnen ZEEARM IS AFGESNEDEN Regering blijft rekening houden met invasie van muiters Burgemeester ontslagen als gemeentesecretaris Lord Mayor in Amersfoort GROOT EERBETOON VOOR SOEKARNO IN AMERIKA I B00U', Feest verdronk in tranen De Bilt: Droog HALSMISDRIJFSLENAKEN Compromis van N.TJS. onthutst ministerie BOIPP SYMFONIE IN ZEVEN DELEN CAISSON ALS FUNDERING VOOR BRUG GRANT Winkelpersoneel wil 1 mei vrij feesten wÊÊÊÊÊÊm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 25 april 1961 DIVISIE OPGEROEPEN Spanning Reserves Zie vertier pag. 7 FRANS FIAT VOOR TULPENRAELY NEDERLAND-HONGARIJE DEZE HELE WEEK: Fabriekstoonzalen: Zie ook pagina 3 Kennedy: „Vader voor zijn land" .ik ld Bolletje in de zilveren rol Uit auto geslingerd en verdronken LAATSTE NIEUWS Vijfdaagse werkweek in het leger REGERING ONTKENT „Geen verklaring over aantal infiltranten" 1 i Tl Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg-, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendjjk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Temeuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 1 cent per woord met een minimum van 1 1,— 16e JAARGANG No. 4839 FRANKRIJK BLOKKEERT ALGERIJE Van onae correspondent PARIJS. Als eerste maatregel tot onderwerping van de muiters in I- rans I\oord-Afrika heeft de Franse regering besloten tot een blokkade van Algerije. Er zal geen centime meer naar Algerije mogen worden overgemaakt en geen schip zal uit een Franse haven mogen uitvaren met als bestemming een haven in Algerije. I)e muitende troepen zullen daardoor, zo hoopt de Franse regering, spoedig gebrek krijgen aan geld en aan voorraden, vooral aan vliegtuigbenzine. Dat-laatste is van bijzonder belang omdat de regering ook gisteravond weer rekening hield met de mogelijkheid van luchtlandingen in het gebied van Parijs, waar dezelfde maatregelen waren getroffen als in de nacht van zondag op maandag toen een landing uitbleef, Om het hoofd te kunnen bieden aan dergelijke vertwijfelde ac ties van de muiters heeft de regering een reeks militaire maat regelen in Frankrijk getroffen. Er is een divisie infanterie onder de wapenen geroepen en er worden negentig afdelingen van de gendarmerie, elk 150 man sterk, gevormd. Voorts zal er een strijd macht van tienduizend man bijzondere politie op de been worden gebracht, die vooral in Parijs orde en rust zal moeten handhaven. De alarmtoestand blijft onvermin derd gehandhaafd. Jachtvliegtuigen staan op de vliegvelden gereed om op te stijgen of patrouilleren in het Franse luchtruim met orders om op alle vliegtuigen te schieten, die niet op eerste aanwijzing willen landen. In Parijs zijn weer alle beschik bare bussen gevorderd om dienst te doen als wegversperring. De eerste besluiten van president de Gaulle, genomen op grond van artikel 16 van de Grondwet, zijn ge publiceerd: ieder die zich bij de re bellie aansluit, ten gunste van de opstandelingen demonstreert of zijn sympathie -.yoor de muiters laat blijken zal zelf als opstandeling worden beschouwd. De tijd van de duur der verzekerde bewaring is van vijf op vijftien dagen gebracht. De geweldige spanning die Parijs in de nacht van zondag op maandag be heerste, was gisteren heel wat vermin derd. Het bericht dat de regering na zonsondergang dezelfde veiligheids maatregelen had gelast, maakte al veel minder indruk. Men went blijkbaar snel aan het beeld van tanks en pant serauto's in de straten. De oproep om pal te staan wanneer de muiters een poging zouden doen om zich van het moederland meester te maken, heeft tot gevolg gehad dat heel Frankrijk zich bewust achter zijn president heeft geschaard. Van apathie is thans geen sprake meer. De president en de regering zijn gis teren dan ook overstroomd met be tuigingen van aanhankelijkheid. De Gaulle ontving duizenden telegrammen van trouw. Er waren er van buiten landse regeringsleiders, maar ook van eenvoudige Franse mensen. In 250 Franse steden zijn moties van vertrou wen in de Gaulle's beleid aangeno men. Die moties zijn naar het Elysée gezonden. Overal hoort men van de oprichting van comité's van waakzaam heid. Duizenden hebben zich aange meld om, als het ergste mocht gebeu ren. deel te nemen aan de strijd ter verdediging van Frankrijk tegen de verblinde ultra's. Deze geestdrift, die ook gevaren in houdt, is door de regering in goede banen geleid. Meer dan tweeduizend jonge mannen van de partijmilities, van wie de meesten behoorden tot het reservekader van het leger, hadden zich in de nacht van zondag op maan dag verzameld op de binnenplaats 'van het ministerie van binnenlandse zaken, waar zij wel als soldaat werden aan gekleed. maar geen wapens ontvingen. Om hun geestdrift voor de goede zaak vooral niet verloren te laten gaan, ■werd er meteen gezegd dat zij spoedig orders zouden ontvangen en zich maar elke avond moesten komen melden. Zij zouden zo in reserve gehouden kunnen worden voor de verdediging van de stad. DEN HAAG. De otficiële vergun ning van het Franse ministerie van verkeer voor het houden van de Tul- penrally 1981 is bij het organisatie comité gearriveerd. De wedstrijdlei der, de heer Nortier, heeft overleg gepleegd met Q'e Franse autoriteiten, die hem verzekerden dat. ais de om standigheden in Frankrijk zo blijven als zij nu zijn, de vergunning zeker niet zal worden ingetrokken. Van onze correspondent MAASTRICHT. „Burgemeester, u hebt ons nu lang genoeg aan het lijntje gehcuden. Ik stel voor de secretaris te ontslaan." Op deze driftige uitroep van één van de raadsleden, ging de zeven man sterke raad van de gemeente Sle- naken m Zuid-Limburg tot stem- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De K.N.V.B. heeft de N.T.S. toestemming gegeven om de voetbalwedstrijd Nederland Hongarije, aanstaande zondag in het Feijenoord Stadion te Rotterdam, via de televisie uit te zenden. De eerste helft van de wedstrijd zal echter in verscheidene delen van de zuidelijke provincies niet te zien zijn. De zenders van Roermond en Goes worden pas na de rust ingeschakeld. Deze maatregel is getroffen op ver zoek van de Belgische voetbalbond. Tevens hebben de Belgen geëist dat de wedstrijd pas om vier uur zou be ginnen. Ook deze eis is ingewilligd. Op het ministerie van O.K. en W. was men gisteravond nog niet op de hoogte van het besluit om de zenders te Roermond en Goes niet in te schakelen. Men was wel onthutst over onze mededeling daaromtrent. Men kon zich niet voorstellen dat de regeringscommissaris voor het radio wezen, dr. M. van Veen, met deze maatregel akkoord was-gegaan zonder met het departement overleg te plegen. Ook wist men niet wie de overeen komst met de Belgen heeft gesloten. Het is voorts niet duidelijk of de Nozema, de maatschappij die eigenaar van de zenders is, bij het overleg was ingeschakeld. Uit de Voorhaven van het Noordhol lands kanaal te Amsterdam is gisteren het lijk opgehaald van de 83-jarige C. Fray uit Krommenie. Het is niet bekend hoe de man in het water is terechtgeko men. Advertentie Keurmeutjelexpositie „Het beste wonen"van BOUMAN'smeubel- fabrieken n.v. Elke dag van 9-17 uur,dinsdag- en vrijdagavond ook van 19-22 uur. meubelen met keur mrnmê. Rotterdam: Ijsselmondselaan 17Ï, (Kralingsevëerj Amsterdam: Willem Leeyend- straat 30 (bij Station Sloterdïjk) ming over. De uitslag was vier te gen drie en dus moest de gemeen tesecretaris, welke functie door burgemeester Speetgens werd ver vuld, de laan uit. Dat gebeurde ove rigens niet zonder slag of stoot. „Leden van de raad", zei burgemeester Speetgens, „volgens de wet heb ik 24 uur de tijd, maar ik deel u nu al mee, dat ik tegen dit besluit in be roep ga." Dat was de klap op de vuurpijl in een rumoerige vergadering, waarin de burgemeester met zijn ei kehouten voorzittershamer deuken in de tafel had geklopt. V uistslagen De oppositie had daar lak aan. De no tulen waren al meer dan twee jaar niet reglementair aangeboden. Hoe wel de raad had besloten, dat zij ter inzage moesten worden gelegd, ge beurde ook dat niet. Een halsmisdrijf noemden de opposanten dat. Bij voortduring moeten in Slenaken raadsbesluiten op afdoening wachten. Zelfs na bemiddeling van de commis saris der Koningin in Limburg is er geen steek veranderd. Na elk argument dat de raad naar vo ren bracht viel er .een dreunende vuistslag. De burgemeester schudde misprijzend het hoofd. „Het staaltje dat jullie nu willen uithalen kost de gemeente min stens vierduizend gulden", zei hij. Met een verwijt in zijn stem voegde hij er aan toe, dat hij zijn dubbele functie niet meer kon bijhouden en al vaker had gevraagd er een ambtenaar bij te benoemen. De oppositie had naar dit verweer geen oren, wat zij liet blij ken bij de stemming, die de burge meester boven het rumoer uit aan kondigde. AMERSFOORT „Ik wist niet dat ik zulke knappe voorouders had", zei gisteren Sir Bernhard Waley-Cohen, de Lord Mayor van Londen. Hij stond met zijn vrouw in het stadhuis van Amersfoort en wees op het portret van Willem de Vijfde. Onder grote hilariteit wees Lady Waley-Cohen haar man erop, dat hij voor het verkeerde schilderij stond. Naast het schilderij van de prins hing een portret van Benjamin Cohen, die wèl een van de voorvaderen van de Lord Mayor is. De Lord Mayor is gisteren zijn officiële bezoek van drie dagen aan Nederland begonnen. Hij was 's morgens in Amster dam ontvangen in de raadzaal, die vol stond met bloemen en planten en waar heel wat autoriteiten aanwezig waren. Hij werd verwelkomd door burgemeester mr. G. van Hall. De burgemeester maak te met het Londense gezelschap een autotocht door de Amsterdamse tuin steden. Na een lunch in het haven gebouw begaf Sir Bernhard Waley- AMSTERDAM (ANP) De Amster damse zedenpolitie heeft bij de fotograaf W. de G. een grote hoeveelheid porno grafische films in beslag genomen. De films waren door de fotograaf gemaakt en in opdracht van de Amster damse tijdschriftenhandelaar D. ge- copieerd. Zij waren bestemd voor het buitenland. Luchtfoto Bart Hofmeester Luchtfoto A.N.P. TTET feilloos gedirigeerde orkest van werkers, dat de Deltadienst in het Veerse Gat vormde, zette gis termiddag de kroon op zijn werk: de symfonie Caisson is voltooid! Op deze twee luchtfoto's is het in varen van de zevende en laatste caisson in het 52 meter brede sluitgat vastgelegd: links boven ligt Noord- Beveland, geheel rechts het witte jacht Piet Hein, waarop koningin Juliana het boeiende schouwspel heeft gevolgd. Een gigantisch karwei is tot een goed einde gebracht: de zeven cais sons zijn uit de werkhaven naar de dijk tussen Walcheren en Noord- Beveland gebracht. Daar zijn zij pre cies volgens plan tot zinken gebracht: als donderdag alle schuiven neerge laten worden is het Veerse Gat een voormalige zee-arm! Van onze correspondent WASHINGTON Met groot eer betoon is president Soekarno giste ren op de vliegbasis Andrews bij Washington ontvangen voor een ééndaags bezoek aan Washington. President Kennedy was zelf ter be groeting aanwezig. De Amerikaanse president noemde Soekarno een „vader voor zijn land", omdat hij een soortgelijke plaats in neemt als indertijd de stichters van de Verenigde Staten. Soekarno toonde zich de bescheidenheid zelve toen hij zei slechts de spreekbuis te zijn van het Indonesische volk. „Ik vertolk al leen maar de aspiraties, de verlangens en de wensen van de Indonesische natie". Op de verklaring van Kennedy, dat Indonesië altijd tot de verbeelding van de Amerikanen heeft gesproken, zei Soekarno, dat de Verenigde Staten een zeer speciale plaats innemen in de harten van de Indonesiërs". Beide presidenten hoopten op innige Advertentie) n\\UIIMM//// ''tn n WN en nauwe betrekkingen tussen de twee landen. Kennedy voegde daaraan toe: „Wij streven hetzelfde na als u een beter leven voor het volk in onafhan kelijkheid, gebaseerd op veiligheid." Gesprek Na het officiële vertoon reden de staatslieden per autonaar het Witte Huis. In de werkkamer van Kennedy hadden de presidenten een gesprek van anderhalf uur. Daarbij waren aanwezig de ministers van buitenlandse zaken Dean Rusk en Subandrio en de Ifido- nesische plaatsvervangend-premier Lei- mena. Vandaag vertrekt Soekarno naar Mexico. Daarvóór gaat hij nog naar het Witte Huis om afscheid van president Kennedy te nemen. Dan zal waar schijnlijk ook een communiqué over de onderhandelingen worden uitgegeven. De premier van de Maleise federatie Abdul Rahman heeft gisteravond in Koeala Loempoer verklaard, dat hij Soekarno voor een bezoek aan Malakka had uitgenodigd, maar dat de Indone sische president geen antwoord had ge geven op de uitnodiging. De tenkoe zei dat ih antwoord op vragen van socialisten, die de premier kritiseerden, omdat deze vrijwel alle staatshoofden had geïnviteerd behalve Soekarno. Op de vraag aan welke kant Malakka staat in het geschil om Nieuw-Guinea zei Rahman: „Als we onze diensten wil len aanbieden, dienen we neutraal te zijn". Van onze correspondent HILVERSUM Uit het water van het Luye Gat langs de weg 's-Graveland— Amsterdam heeft de politie het lijk op gehaald van cie 28-jarige fabrieksarbeider J Ruizendaal uit Bunschoten. Hij was vrijdag het slachtoffer geworden van een ongeluk met de auto waarin hij meereed. Omstanders en de andere inzittenden van de wagen, die tegen een brugleuning was gebotst, hadden aanvankelijk gedacht dat hij was uitgestapt en weggelopen. Toen de heer Ruizendaal ook zaterdag nog niet thuis was gekomen, was de politie gewaarschuwd. Van Brienenoord Van een onzer verslaggevers BOLNES Niet alleen in Veere, ook in Bolnes stond gisteren een caisson in het middelpunt der belang stelling. Bij Boele's Scheepswerven en Machinefabriek N.V. ging gister morgen een logge, stalen kolos van 38 meter in het vierkant en een hoogte van ruim tien meter voor spoedig te water. Het was de stalen bekisting voor een keldercaisson, die als fundering voor de oprit van de brug bij Van Brienenoord moet dienen. De caisson wordt, eenmaal op de plaats van bestemming aangeko men, volgestort met beton en krijgt een hoogte van 52 meter. Hij wordt daarmee ongeveer even hoog als het gebouw van de Shell aan het Hofplein in Rotterdam. Scheepsbouwers uit de omtrek van Ridderkerk, ingenieurs van Rijkswater staat en tal van andere belangstellenden volgden met spanning de voorbereidingen tot deze ongewone tewaterlating. Bij dood tij gleed het 415 ton metende ge vaarte uiterst traag van de helling om vervolgens eenmaal van zijn helling bevrijd zachtjes deinend het midden van de rivier op te zoeken. De gisteren te water gelaten kelder- caisson vormt mèt vier andere caissons de fundering van de Van Brienenoord- brug, die met haar dertienhonderd meter een van de langste bruggen van ons land wordt. Rijkswaterstaat heeft afgezien van een paalfundering, omdat de bodem ter plaatse zeer weinig draag kracht heeft. Advertentie die lekkere shag in de handige doos 95 cti Ik kom niet thuis etenlieverdik eet wel een broodje op kantoor PARIJS Het hoofdkwar tier van het Vreemdelingen legioen te Sidi bel Abbas en de stad zelf zijn overgelopen naar de muiters. Generaal Perrotat, wiens commando in Sidi bel Abbas was gevestigd, is de regering te Parijs trouw gebleven, evenals zijn troe pen. Hij heeft zijn hoofd kwartier naar elders overge bracht. De enige Algerijnse steden die zich nu in handen van de muiters bevinden zijn volgens officiële Franse op gave: Algiers, Oran, Constan- tine en Sidi bel Abbas. Van onze correspondent VENLO De bezoekers van de Beierse avond van de Harmonie Concordia te Helden-Panningen zijn huilend de patronaatzaal uitgerend. Bij de zaal was een traangashand granaat neergegooid en het gas was daarop door een w.c.-raampje naar binnen gedrongen. De ongeveer tachtig feestvierenden dromden met vochtige ogen naar de uitgang. Toen het gas was verdwenen en de tranen waren gedroogd gingen de mensen de zaal weer in, maar de pret was er af, ook al doordat de gerechten waren aangetast. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Onder het winkel personeel heerst grote teleurstelling en verontwaardiging over de plannen van verschillende bedrijven in het zuiden en oosten des lands om de winkels op 1 mei, de dag waarop de verjaardag van de Koningin wordt ge vierd, open te houden. Dit hebben de drie in de commissie detailhandel samenwerkende organisa ties van winkelpersoneel in een tele gram laten weten aan de centrale on dernemersorganisaties in de detailhan del. „Verzoeken dringend advies aan aan gesloten ondernemingen te sluiten en ge bruik te maken van vergunning colle ge van rijksbemiddelaars tot geven vrije dag. Winkelbedrijf tone zich ook zonder ingrijpen overheid in staat tot deelne ming aan nationale feestviering", zo besluit het telegram. DEN HAAG Voor de ambtenaren van het Ministerie van defensie en voor de militairen van de drie onderdelen van de krijgsmacht zal de vijfdaagse werk week ingaan op 1 november 1961. Deze beslissing Jieeft minister ir. S. H. Visser genomen; zij is vervat in de gisteren verschenen militaire orders. De bewindsman heeft om organisato rische redenen besloten niet de voor het overheidspersoneel algemeen geldende richtlijn te volgen, volgens welke de vijfdaagse werkweek in twee etappes zou moeten worden ingevoerd. Dit zou twee maal een zeer ingewikkelde her ziening van de dienstroosters meebrengen. Hetzelfde probleem deed zich voor bij de politie, waarbij toen eveneens de da tum 1 november 1961 is gekozen voor een invoering ineens. In de desbetref fende orders wordt geen onderscheid ge maakt tussen beroeps- en dienstplichtig militair personeel. De aanstaande vijfdaagse werkweek zal dus ook voor de dienstplichtigen gelden. DEN HAAG Staatssecretaris Bot heeft op Nieuw-Guinea geen verklaring afgelegd, die er op neer komt dat er een limiet zou zijn aan het aantal infiltranten, dat de Nederlandse krijgsmacht zou kun nen tegenhouden. Dit zeggen de minister-president prof. dr. J. E. de Quay en de minister van bin nenlandse zaken mr. E. H. Toxopeus in antwoord op vragen van het Eerste Ka merlid, de heer Algra. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk op klaringen, in de loop van de dag toenemende bewol king maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelf de middagtemperaturen als giste ren of iets hogere. MIESJE: Warmer wordt het wel, nu de zomer nog. 26 april: zon op 5.21, zon onder 19.55; maan op 15.02, maan onder 3.56. hp

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1