President de Gaulle: Fransen en 1 "rai nqaises, 1 iel pt mij Generaals bereidden coup goed voor Leiders zijn verwijderde of uit dienst getreden generaals Onbeperkte macht voor de Gaulle PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Beschimpt Dweepzucht OPSTAND VAN UUR TOT UUR gLLANDSE zee Ziekenhuis Coolsingel onder slopershanden ikwi Bolletje/' in de zilveren rol Weinig effect voor hoger personeel in gestolen auto Ijowlwill Jongetje verdronken De BiltBuien „NON, JE NE REGRETTE RIEN," zingt Edith Piaf - ik heb nergens spijt van. Hebt u het aangrijpende verhaal over deze kleine, geniale „straatmus", bij wier optreden de dood voortdurend achter de coulissen loert, gemist? Jammer!Het stond in PANORAMA! k Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,—» 16e JAARGANG No. 4838 Maandag 24 april 1961 PARIJS (A.F.P.) „In naam van Frankrijk gelast ik dat alle midde len ik zeg: alle middelen wor den toegepast om de weg voor deze mannen te versperren. Ik verbied iedere Fransman en vooral iedere soldaat om ook maar één van hun bevelen op te volgen." Een bewogen en ook toornige president de Gaulle sprak in een van de grootste rede voeringen uit zijn lange leven deze woorden gisteravond tijdens een korte radio- en televisierede over de opstand in Algerije voor het Franse volk. „Deze mannen", over wie hij zijn onverholen verachting uitsprak; deze opstandelingen, die „het afschuwelijke en onzinnige Al gerijnse avontuur" hebben ontke tend de in uniform gestoken pre sident noemde hen een stelletje am bitieuze en fanatieke officieren, die de natie niet kennen. „Hun onder neming kan alleen maar tot een nationale ramp leiden." De president stelde artikel 16 van de grondwet in werking en nam daarmee de volle dige leiding van de regering in han den, zonder verdere verantwoorde lijkheid aan de normale wettelijke instellingen. De Gaulle opende zijn vol ingehou den woede uitgesproken boodschap tot de Franse natie met de woorden: „Een opstandige macht is in Alge rije door een militaire kliek geves tigd. De schuldigen van de opstand hebben gebruik gemaakt van de hartstocht van Je officieren van bij zondere eenheden: van de bezielde steun van een deel van de Europese bevolking die misleid is door angst en verdichtsels: van de onmacht van de verantwoordelijke autoriteiten, wier positie ondermijnd is door de militaire samenzwering. Deze macht heeft een bepaalde aanblik: een groep van vier gepen sioneerde generaals. Deze macht be zit ook een realiteit: een groep offi- cieren-partisanen, die ambitieus en fanatiek zijn. Deze groep en dat vier tal hebben een beperkte en abrupte manier van handelen. „Hun onderneming", zo ging de Gaulle voort, ..kan slechts leiden tot een nationale ramp." Hij gewaagde vervolgens van de „geweldige poging om Frankrijks eer en roem te her stellen, de nationale eenheid te hand haven, weer als grote mogendheid te leven en om ons werk in de overzeese gebieden via een noodzakelijke ont- kolonisering voort te zetten. ..Dat al les", aldus de president, „wordt op het spel gezet, aan de vooravond van het slagen van onze onderneming, door dit verachtelijke en domme avontuur in Algerije. En nu wordt de staat beschimpt, het land getart, onze macht naar omlaag gehaald, ons internationale aanzien verminderd, onze rol en on ze plaats in Afrika gecompromit teerd En door wie? Helaas, helaas helaas, door mannen wier plicht, eer en reden van bestaan het was te die nen en te gehoorzamen." Over het lot var de opstandelingen zei de Gaulle „Hun lot moet zijn zoals in de volle strengheid van de wet wordt voorzien Het argument dat het, gezien van een locaal stand punt uit noodzakelijk zou kunnen zijn om de bevelen van de opstandelingen te accepteren, onder het voorwend sel van militaire of bestuurlijke ver plichtingen, is nul en van gener waar de en mag niemand bedriegen. De president besloot zijn boodschap tot de natie met de volgende woor den: „Ik heb na overleg met de minister-president, met de voorzitters van de beide kamers en met de voor- iitters van de constitutionele raad besloten artikel 16 van onze grondwet in werking te stellen, nu wij geplaatst zijn voor het ongeluk waaronder ons vaderland gebukt gaat en voor de bedreiging, die op onze Republiek LANDINGEN DREIGEN IN FRANKRIJK TAE tragische gebeurtenissen in Algerije begonnen in de nacht van vrijdag om tien voor twee, toen de préfectuur te Algiers pre mier Debré in Parijs belde om hem te vertellen dat er bewegingen van parachutisten in de stad waren waargenomen zonder dat iets be kend was gemaakt van op handen zijnde troepenbewegingen. Van dat ogenblik voltrokken de gebeurte nissen zich in snel tempo: ZATERDAG 02.00 uur: Debré belt Morin om inlichtin gen; Morin antwoordt dat hij in feite een gevangene is en geen vrijheid van spreken heeft. 05.05: Telefoonverbinding tussen Parijs en Algiers afgesneden. 06.27: De Franse regering deelt mee dat in Algiers een militaire staats greep is uitgevoerd. 06.55: Het blijkt dat generaal Chalie aan het hoofd van de beweging staat. 07.30: Gendarmerie en territoriale po litie hebben zich zonder slag of stoot aan de parachutisten overge geven. Alle openbare gebouwen in Algiers zijn bezet. 07.50: Alle verbindingen tussen Frank rijk en Algerije per boot en per vliegtuig worden stopgezet. 08.45: Radio-Algiers meldt dat de „Al gerijnse generaals", onder wie nu ook Salan, een communiqué hebben uitgegeven waarin wordt gezegd dat bet leger de macht heeft overge nomen in geheel Algerije en de Sahara. 08.48: Staat van beleg afgekondigd door de generaals voor geheel Algerije; oproep tot alle troepen om zich bij de opstand aan te sluiten. 09.00: De Gaulle ontvangt Debré. 12.20: Verklaring van Debré: De rege ring zal de wil des volks uitvoeren. Minister Joxe en generaal Olié gaan in Algerije polshoogte nemen. Zij vertegenwoordigen in Algerije het hoogste gezag. 16.30: Generaal Bigot, commandant van de luchtmacht, loopt naar de rebel len over. 16.35: De Gaulle maakt eerste tegen maatregelen bekend. 18.50: Na kabinetszitting wordt noodtoe stand voor Frankrijk afgekondigd. De opstandige generaals worden voor een krijgsraad gedaagd. 22.00: Oran bevindt zich volgens Radio- Algiers in handen van de rebellen. ZONDAG 09.50: Generaal Challe: „Wij hebben het grootste deel van Algerije in handen. Alle vliegvelden hebben wij bezet". 11.00: Radio-Algiers: „Ook Constantine heeft onze kant gekozen". 11.20: Joxe en Olié terug in Parijs. 13.00: Salan komt uit Spanje in Algiers aan. 13.30: Radio-Algiers: „Ook Mostaganem is in onze handen". 14.15: Radio-Algiers: „Geheel Algerije en alle troepen staan aan onze kant". 20.00: Generaal de Gaulle spreekt. PARIJS (Reuter) Frankrijk stond gisteravond aan de rand van de burgeroorlog. Premier Debré verscheen om lialf twaalf onaangekondigd voor radio en televisie om de Fransen te waarschuwen dat op vliegvelden in Algerije transportvliegtuigen gereed stonden om opstandige Franse parachutisten over te brengen naar Frankrijk en daar de vliegvelden te bezetten. In dramatische gespannen zinnen deed premier Debré een hartstochtelijk beroep op zijn land genoten, zich zodra de sirenes loeien, naar de vlieg velden te begeven om de landende troepen uit Al gerije te bezweren af te zien van hun plan. Op de grootst denkbare schaal zijn voorzorgsmaatregelen genomen, zo verzekerde Debré. Met ingang van mid dernacht zijn de vliegvelden voor elke vlucht geslo ten. De regering heeft hevel gegeven om van alle middelen, „hoort u goed: van alle middelen" gebruik te maken om een overval door muitende troepen uit Algerije het hoofd te bieden. Een paar uur eerder had generaal de Gaulle alle macht in de staat aan zich getrokken. Hij zal regeren buiten het parlement en huiten het kabinet om overeenkomstig de gewel dige volmachten die de Grondwet hem in buitenge wone omstandigheden verleent. Deze omstandigheden waren sinds zaterdagochtend vroeg aanwezig. Toen hadden enkele gepensioneerde generaals, ontevreden over de Gaulle's Algerijnse politiek, in Algerije de macht in handen genomen „tot redding van Algerije en Frankrijk". De Gaulle had er geen twijfel aan laten bestaan dat hij van zijn volmachten gebruik zou maken om, desnoods met geweld, jde muitende mili tairen in Algerije weer tot gehoorzaamheid te dwin gen. Hij had een dramatisch beroep gedaan op alle Franse mannen en vrouwen om hem te helpen. Omstreeks middernacht, toen iedereen die kennis had Igenomen van Debré's oproep, in angstige spanning aan zijn radio of televisietoestel zat de uitzen dingen zouden de gehele nacht doorgaan ontving de Gaulle op het Elysée bezoek van de Amerikaanse ambassadeur, James Gavin. De indruk die men uit Debré's woorden had gekregen was dat de parachu tisten en luchtlandingstroepen uit het opstandige Al gerije elk ogenblik in de huurt van Parijs konden landen. Hoewel er over het onderhoud tussen de Amerikaanse ambassadeur en liet Franse staatshoofd niets hekend is gemaakt spreekt het vanzelf dat de dreigende burgeroorlog onderwerp van gesprek was. Kort nadat Debré had gesproken werd het Franse volk opgeroepen om uiterst waakzaam te zijn en alles wat verdacht mocht lijken onmiddellijk te melden aan het dichtstbijzijnde politiebureau. BiZERre SALAN CHALLE ZELLER JOUHAUD De leiders van de revolte zijn uit de dienst getreden of verwijderde generaals. Van alle vier was reeds lang bekend dat zij de Gaulles inzichten niet delen: Van allen is bekend dat zij vrij veel aan hang onder het Franse kader in Algerije hebben. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De firma Joh. Lekkerkerker gaat vandaag aan een nieuw karwei beginnen: Het slopen van het omvangrijke complex dat in de wandeling nog altijd „het zieken huis Coolsingel" wordt geheten. Het imposante bouwwerk dat met recht zo werd genoemd, veranderde in mei 1940 in een puinhoop. Het complex achter het hoofdgebouw dat, voorzover het werd beschadigd, kon worden her steld, heeft nog twintig jaar dienst ge daan. De slopers zullen er een hele kluif aan hebben. Naar schatting zullen zij an derhalf jaar nodig hebben om alle ge bouwen met de grond gelijk te maken. Met het trekken van de heipalen is nog een half jaar gemoeid, zodat het wel medio 1963 zal worden alvorens de Lijn baan kan worden doorgetrokken tot de Binnenweg. Salan Generaal Salan is de meest be sproken figuur van de mannen die in verzet zijn gekomen tegen het wettige gezag. Hij is 62 jaar oud. Als opper bevelhebber in Algerije werd hij in 1958 afgezet omdat zijn betrouwbaar heid in twijfel werd getrokken na her haaldelijke kritiek op de politiek van de Gaulle. Bij de opstand der barri caden in mei 1958 was hij nog opper bevelhebber. Achteraf is gebleken dat hij toen al een dubbele rol had ge speeld. In 1959 werd het hem ronduit verboden zich in Algerije op te hou den. Sinds maanden leefde hij in bal lingschap in Spanje, waar hij zich had omgeven met andere gevluchte ^ultra rechtse elementen. Challe Generaal Challe, door de Gaulle persoonlijk aangesteld als opperbe velhebber in Algerije, gold tot voor drukt. Met ingang van vandaag zal ik. zonodig rechtstreeks, de maatre gelen treffen, die, door de omstan digheden geboden, mij als noodzake lijk voorkomen. Ik zal de rechtsorde, die het land mij heeft toevertrouwd, handhaven, wat er ook gebeurt, voor de volle duur van mijn mandaat, of tot het ogenblik dat mijn krachten het begeven, of tot ik niet meer leef. Fransen, Franjaises, helpt mij." Advertentie 's\\uinri///// ''m i n u\SN enkele maanden als een betrouwbaar volgeling van de politiek van de pre sident. Hij was de opvolger van Salan, met wie hij nu nauw blijkt samen te werken. Hij is 56 jaar oud. In april 1960 werd hij benoemd tot onderbe velhebber van de Atlantische strijd krachten in Europa. Reeds in januari 1961 vroeg hij ontslag omdat hij zich niet langer kon verenigen met de strategische inzichten van de Gaulle. Of hij toen de Algerijnse politiek van de Gaulle nog aanhing is niet bekend. In het licht van de jongste gebeurte nissen lijkt het weinig waarschijnlijk. Jouhaud Generaal Edmond Jouhaud, 56 jaar oud, is onderbevelhebber geweest van de twee militaire leiders in Algerije, Salan en Challe. Hij is afkomstig van de luchtmacht. In 1957 was hij nog commandant van de luchtstrijdkrach ten in Algerije. Tijdens de opstand van de barricaden bleek hij te sym pathiseren met de ultra's, doch werd om een of andere reden in zijn functie gehandhaafd. Op 15 oktober 1960 vond hij zelf dat zijn inzichten niet meer te verenigen waren met zijn militaire taak. Hij nam ontslag uit de actieve dienst. Zeiler Generaal Zeiler is 63 jaar oud. In 1959 nam hij ontslag uit de actieve dienst. Reeds in 1956 had hij de dienst voorgoed willen verlaten. Hij werd echter binnen twee jaar weer terugge roepen om bij toerbeurt dienst te doen als chef van de legerstaf. Verkorting werktijd: OOSTERBEEK. Een verkorting van de werktijden heeft voor de ho gere functionarissen bij overheid en bedrijfsleven in het algemeen weinig of geen effect. Zij delen daardoor slechts m geringe mate in de stij ging van de welvaart. Uit deze constatering hebben de Cen trale van hogere ambtenaren en de Ne derlandse vereniging van hoger perso neel de conclusie getrokken, dat be paalde maatregelen deze achterstelling moeten opheffen. Zij denken daarbij o.m. aan een ver lenging van de totale vakantietijd, waarvan drie weken aaneengesloten zouden moeten worden opgenomen. Me dische inzichten ondersteunen deze wens. In de constatering zien de beide ver enigingen een extra aanleiding tot een onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden over de hele linie van de hogere func tionarissen. Behalve het relatieve peil van de salarissen zal daarin o.m. ook de lengte van de arbeidsdag moeten worden betrokken. Beide verenigingen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Allebei uitstap pen, aldus beduidde een Rotterdamse politieman, in de Van Oldenbarne- veltstraat, twee jeugdige buitenlan ders die op roekeloze wijze door de binnenstad hadden gereden. Een hunner gaf aan deze somma tie gevolg, maar nauwelijks was hij uitgestapt of zijn vriend gaf vol gas. Zijn poging om er vandoor te gaan had weinig succes. De agent liet zich met zijn arrestant door een behulp zame automobilist naar het bureau Westersingel rijden, waar hij de meldkamer van het hoofdbureau ver wittigde. Weinige minuten later had de beman ning van een politie-auto de vluchteling al te pakken toen hij via rijksweg 13 Rotterdam wilde uitrijden. Het duurde wel even alvorens de iden titeit van beide jongemannen kon wor den vastgestel.d want zij hadden zowel Amerikaanse als Duitse, Franse en Belgische papieren. Met de auto had de recherche minder moeite. De Duitse nummerplaat en het merk wezen uit dat die vorige week in Frankfurt am Main was gestolen. Nadat Interpol een handje had gehol pen bleek dat de politie twee deserteurs had gevat: De 22-jarige Brusselaar R. A. H. deserteerde uit het Belgische le ger en de twintigjarige Parijzenaar P. M. uit het Franse. Met de in Frank furt gestolen auto waren zij voor ver dere avonturen naar Nederland geko men. Zij zijn ter beschikking van de vreemdelingendienst gesteld. Advertentie BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector ffabrieken Zevenbergen Omstreeks middernacht ver schenen kolonnes vrachtauto's met soldaten en gendarmes in de Parijse straten. De troepen be gonnen strategische punten in en rondom de hoofdstad te bezetten. Zij beschikten over tanks en pantserauto's. Het Elysée, het paleis van president de Gaulle was van de rest van de stad af gesloten door een dichte haag troepen in oorlogsuitrusting. Overal in Parijs, vooral aan de buitenkant van de stad, stonden van nacht de grote Parijse bussen ge reed om in geval van nood te wor den gebruikt als versperring. Ook werden rollen prikkeldraad gereed gezet om onmiddellijk over de wegen te worden geplaatst. Aan de kust In het zuiden van Frankrijk, langs de kustgedeelten die in aanmerking zou den kunnen komen voor landingen van zee uit, worden eveneens maatregelen genomen om een aanval af te kunnen slaan. De jachtvloot van de lucht macht heeft order om te schieten op elk vlegtuig dat zonder voorafgaande melding in het Franse luchtruim ver schijnt. Rondom de grote vhegvelden staan auto's die op de landingsbanen kunnen worden gezet om landingen te voorkomen. Op de burgers is een beroep gedaan om op het eerste signaal naar de vlieg velden te gaan, niet alleen om de lan dende soldaten uit Algiers te bewegen af te zien van hun krankzinnig plan, maar ook om, als dat mocht mislukken, de wegen onbegaanbaar te maken. Half drie Om half drie in de ochtend, een uur voor het licht zou worden en men de luchtlandingstroepen kon verwachten, was er uit Algerije nog geen enkel be richt ontvangen waaruit kon worden opgemaakt of er werkelijk een lucht landing op komst was. Evenmin was er een reactie geweest op de rede van de Gaulle of op de oproep van pre mier Debré. Rust in Algerije De coup van de gepensioneer de generaals moet al lang gele den zijn voorbereid. Het plan werkte perfect. Bijna geluidloos bezetten de parachutisten in de nacht van vrijdag op zaterdag de belangrijkste punten van de stad Algiers, waar zij reeds twee maal eerder het wettige gezag hadden getart. In hun camou flagetunieken, beschermd door het duister, rukten zij de rege ringsgebouwen binnen en arres- Zie verder pag. 5 DINTELOORD De tweejarige Hansje de Koek is zaterdagmiddag in zijn woonplaats Dinteloord in een sloot gevallen en verdronken. Het jongetje, dat met zijn vader en grootvader was meegegaan naar een stuk land bij zijn ouderlijk huis, was in een onbewaakt ogenblik weggelopen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Opklaringen maar op enkele plaatsen ook een bui. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. In het noordoosten van het land iets lagere middagtemperatu- ren, elders weinig verandering in tem peratuur. MIESJE: De kachel heeft langzamerhand afgedaan! Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1