Rijk legt bouw van duurdere huizen sterk aan banden CUBA NIET IN RODE HANDEN I Gictf WMl] TONYS FOTO VAN TONYS VOGELKOOI Minister Van Aartsen: 2500 extra huizen in 1961 Kennedy contra kaviaar op kosten van schatkist Bouwplannen muziekcentrum Rotterdam op losse schroeven Haags meisje nog zoek Weer moord van terroristen President Kennedy vastberaden Oude botsing in de ruimte ontdekt Geheime dienst sloeg Stalmann al lang gade Ir. Visser gaat in starfighter vliegen De Bilt: Regen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND EERSTE FOTO'S VAX ClIRA XA IXVASIE Comité mag nog geen actie voeren Zie verder pag. S en 26.000 Toegegeven 200 miljoen meer voor de bouw Anti-Amerikaanse betoging in Amsterdam Wie is er morgen jarig? Geef 'n TOMADO cadeau LAATSTE NIEUWS 27 hakenkruizen op Duitse synagoge DERDE CAISSON IN VEERSE GAT Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7»— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4836 Vrijdag 21 april 1961 VOORRANG VOOR WONINGEN Dood aan de invasie! was een kreet die in de eerste dagen na de lan dingen overal werd aangeplakt om de bevolking op te wekken tot verzet. Inderdaad is het niet tot een algemeen overlopen naar de invasiestrijd- kraehten gekomen, hoewel de rebellen daar stellig op hadden gerekend. De onderste tekst behelst een oproep om deel te nemen aan een betoging. WASHINGTON (Reuter). De Verenigde Staten zijn niet van plan Cuba prijs te geven aan het com munisme. Dit verklaarde de Ame rikaanse president Kennedy giste ren in een rede voor dagbladuit gevers in de Amerikaanse hoofd stad. Hij voegde er aan toe, dat „ons geduld niet onuitputtelijk is, zoals de geschiedenis laat zien". Kennedy verklaarde voorts, dat een zijdige Amerikaanse inmenging op Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Maandag is de Rotterdamse wethouder van financiën en kunstzaken, mejuf frouw mr. J. Zeelenberg, bij minister Van Aartsen op bezoek geweest om te praten over een spoedige beslissing inzake de bouw van het Rotterdamse muziekcentrum. Mejuffrouw Zeelenberg heeft van de minister geen enkele toezegging kunnen loskrijgen en heeft zich moeten troosten met de belofte, dat de minister de zaak medio 1961 op nieuw zal bekijken. Dit betekent dus, dat het slaan van de eerste der 803 palen voor een con certgebouw opnieuw naar een nevelige toekomst verschoven is. Op dezelfde dag. dat mejuffrouw Zee lenberg bij de minister op bezoek was, hebben vooraanstaande figuren uit de scheepvaart en de industrie, die de mu ziek een warm hart toedragen, spontaan besloten tot de vorming van een actie comité, dat een snelle totstandkoming van het Rotterdamse concertgebouw wil stimuleren. Gesprek Dit leidde gisteren tot een gesprek met mejuffrouw Zeelenberg, met wie uiter aard eerst overleg moest worden ge pleegd over de te volgen gedragslijn. Gedacht werd hierbij aan een request aan de minister uit brede kringen van de Rotterdamse samenleving. De wet houder van kunstzaken oordeelde het echter raadzamer voorlopig van iedere actie af te zien in verband met het door haar gevoerde beleid. Het is een wethouderlijke beslissing, die het actiecomité heeft te accepteren. Men zou eruit kunnen concluderen, dat mej. Zeelenberg nog zwaarder geschut achter de hand heeft om er de Haagse stellingen mee te bestoken. Steun Aan de andere kant moet het de wet houder van financiën en kunstzaken tot voldoening stemmen, dat zij zich bij haar pogingen om tot een snelle realisatie van het concertgebouw te komen, gedragen weet door de steun van invloedrijke krin gen uit de Rotterdamse samenleving. Cuba na de invasie tegen Castro in strijd zou zijn geweest met de traditie en de internationale verplichtingen der Verenigde Staten. „Ik wil iedereen éch ter duidelijk maken, dat wanneer ooit zou blijken, dat de leer van niet-in- menging op het Aiïjejrikaanse halfrond slechts zou dienen om een politiek van niet-optreden te verhullen of te ver ontschuldigen, wij niet zullen aarzelen onze plichten jegens de veiligheid van ons land na te komen". Duidelijk zette de Amerikaanse pre sident hierbij uiteen, dat dit voor zijn regering belangrijke tijdstip zal zijn gekomen, wanneer de landen van het Amerikaanse halfrond hun verplichtin gen om communistische penetratie van buitenaf tegen te gaan, niet zouden na komen. Zou dat tijdstip ooit aanbreken, dan wensen de Verenigde Staten geen Russische verwijten over Amerikaanse ..interventie". De bloedige straten van Boedapest zullen voor eeuwig getui gen van het optreden van Rusland, voegde Kennedy er in dit verband aan toe, waarmee hij zinspeelde op de Rus sische interventie tijdens de Hongaarse opstand in 1956. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Van het zeventienjarige Haagse meisje Maria van Hees, die is verdwenen met een bedrag van 26.000 gulden van het modemagazijn waar zij werkte, ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Opvallend is wel dat Maria het geld op dezelfde manier in handen kreeg .ils het meisje in de film Psycho van Al fred Hitchcock, namelijk door bij haar werkgever hoofdpijn voor te wenden en te vragen of zij een straat je om mocht. Zij zou wel even het geld naar de bank brengen, wat al tijd door een ander meisje werd ge daan. Omdat Maria niet op kantoor terug kwam, informeerde haar chef of zij bij de bank was geweest. Toen hij vernam, dat het geld niet was ge stort, waarschuwde hij de politie. Het laatste is Maria gezien in gezel schap van de dertigjarige B. C. Hu- gen die pas een veroordeling achter de rug had wegens een roofoverval op een bejaarde weduwe in Voor burg. Maria van Hees is 1.65 meter lang. heeft donkerblond haar en een sproe terig gezicht. PARIJS. Noordafrikaanse terroris ten hebben gisteren te Parijs voor de vierde maal in twee maanden een moord gepleegd op een hoge Franse ambtenaar belast met de zorg voor de Noordafri kaanse arbeiders in Frankrijk. Terwijl hij naar zijn werk ging. hebben drie terroristen de heer Judeaux de Barré, onderdirecteur van de Algerijnse aange legenheden bij de Parijse prefectuur, gisterochtend om half negen bij een me trostation neergeschoten en dodelijk ge wond. De moordenaars vluchtten in drie verschillende richtingen weg, doch een van hen kon worden gearresteerd. De heer Judeaux de Barré was zeer gezien onder de Noordafrikanen in Frankrijk, wat vermoedelijk de woede heeft gewekt van de terroristen. Daar Castro's troepen het bin nenland in' zijn om af te rekenen met de gelande rebellen, wordt de bewaking van openbare gebouwen in Havanna overgelaten aan de vrouwelijke hulptroepen, die er trouwens uitzien alsof zij ruim schoots voor hun taak berekend zijn. WASHINGTON (Reuter) 580 mil joen jaar geleden moet een geweldige botsing in de ruimte hebben plaatsge had, Dat hebben twee Amerikaanse ge leerden, Heymann en Schaeffer. op een bijeenkomst van de Amerikaanse geofysische bond in de Amerikaanse hoofdstad gezegd. De twee geleerden die verbonden zijn aan het laboratorium van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie zijn tot deze theorie gekomen door me tingen van radio-actief materiaal in meteorieten. Daarbij kan de tijd wor den berekend die ligt tussen het ogen blik waarop de meteoorstenen van een groter voorwerp zijn afgebroken en dat van'de aankomst op aarde. De me tingen zijn verricht op de meteoorsteen, die anderhalf jaar geleden in Zuid-Rus- land is neergekomen, de in 1925 in de Amerikaanse staat New Mexico gevon den meteoriet en een meteoorsteen, welke in 1918 in Arkansas is neergeko men. De geleerden kwamen in alle drie ge vallen op een tijd van ongeveer 580 mil joen jaar, waaruit zij hebben afgeleid dat toen twee of meer grote lichamen in de ruimte met elkaar in botsing zijn gekomen. LONDEN. Er is gisteren iets ge> beurd in het aan eeuwenoude tradities rijke Groot-Britannië dat nog nooit eer der is voorgekomen: er hebben onder wijzers gestaakt. Het was nog wel niet in het hele land, maar het feit deed zich toch voor. De vijftien onderwijzers van een r.k. lagere school in het Schotse Johnstone, gaven gisteren geen les omdat hun eis voor meer salaris van de hand is ge wezen. Het gevolg was dat driehonderd juichende en joelende leerlingen de straat op renden en een heerlijke, on verwachte vrije dag hadden. Een typisch Brits trekje bij deze on derwijzersstaking: de kinderen konden ondanks de staking van hun onderwij zers normaal op school het middagmaal gebruiken, zoals dat in dit land de ge woonte is.. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De 2500 extra woningen, inzet van de kabinetscrisis van december, zullen er toch kunnen komen In een nota aan de Tweede Kamer maakt minister Van Aartsen bekend dat hij op het bouwprogramma 1961 alsnog 1250 woning- wet- en 1250 premiewoningen kan opnemen. De woningbouw krijgt in alle opzichten voorrang, zo schrijft de bewindsman. Hij becijfert dat nu de gegevens over de bouwproduktie van vorig jaar bekend zijn er voor dit jaar een extra capaciteit is voor rond tweehonderd miljoen gulden. De woningbouw krijgt hiervan 125 miljoen, de industrie tachtig. In alle andere sectoren gaat de minister sterk afremmen. De belangrijkste punten uit de nota zijn hierover: 1De woningbouw in de zgn. vrije *- sector wordt beperkt. Met ingang van vandaag is voor de bouw van niet-gesubsidieerde huizen met een bouwsom van meer dan 23.000 gulden, 21.000 gulden en negentienduizend gulden (afhan kelijk van de gemeenteklasse) rijksgoedkeuring vereist. Met de ze goedkeuring zal de minister zeer spaarzaam zijn. Hij zal haar alleen daar geven, waar geen spanning op de bouwmarkt is. Behalve voor Amsterdam, Rot- -1 terdam en Den Haag wordt de bevoegdheid van gemeenten tot het afgeven van rijksgoedkeurin gen voor de bouw van scholen met een bouwsom tot honderd duizend gulden, ingetrokken Q. Het bouwprogramma in de sec- tor van het wetenschappelijk on derwijs (universiteiten en hoge scholen) wordt verlaagd met vijf miljoen gulden. 4. Het goedkeuringsbeleid in het algemeen zal „ingrijpend" wor den beperkt. De minister heeft de gemeenten de richtlijn gegeven dat zij per maand niet meer dan de helft van het aantal goedkeu ringen in de overeenkomende maanden van vorig jaar mogen verstrekken. Dit geldt voor bouwwerken tussen de twee- en tienduizend gulden, waarvoor de gemeenten de vergunningen mo gen afgeven. (7. Het aantal rijksgoedkeuringen voor bouwwerken tussen de tien en honderdduizend gulden, be stemd voor de eerste zes maan den voor de provincies en de drie grote steden, zal toereikend moe ten zijn voor zeven maanden. Ook voor de overige vijf maanden van dit jaar moet op beperking wor den gerekend. Met deze nota komt minister Van Aartsen volledig tegemoet aan de mo- tie-Andriessen, zoals zij door de Twee de Kamer was aanvaard. Dit geldt in in het bijzonder voor de 2500 extra volkswoningen en de beperking van de bouw in de vrije sector. Hoewel de minister twee weken ge leden in de Eerste Kamer verklaarde het uitlopen van de vrije sector niet ongewenst te vinden, legt hij de wo ningbouw daar nü aan banden. Van oktober vorig jaar tot maart 1961 zijn in de vrije sector bijna 15.900 huizen gebouwd. Dit aantal zou in het hele jaar 1961 rond dertigduizend of meer kunnen gaan bedragen. Al herhaalt de minis ter dat de regering de woningbouw zonder rijkssteun ziet als de weg om tot meer normale omstandigheden in de bouwerij te komen zij moet hier thans beperken. Het goedkeuringsbeleid wil zij voor namelijk hanteren om de bouw van dure en veel arbeid vergende luxueuze woningen tegen te houden. Buiten de woningbouw zullen het vooral kleinere bouwwerken zijn, die geen goedkeuring zullea krijgen. Dit om te voorkomen, dat de bouwcapaci teit te veel wordt versnipperd; er moet ruimte blijvèn voor werkelijk urgente grotere werken. De minister schrijft voorts dat hij in het bouwprogramma niet verder kan gaan dan thans is aangegeven. Stag naties in de werken, verlenging van de bouwtijd en stijging van de bouw prijzen zou dan niet meer te voorko men zijn. De beperkingen zijn een noodzakelijk kwaad, waartoe de rege ring slechts node overgaat. Zodra er ruimte komt voor wat meer soepelheid in het hanteren van de voorschriften, zaï zij hiertoe direct overgaan. Advertentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft toch nog wat ruimte ontdekt op de bouwmarkt. In 1960, zo schrijft hij in de nota, vergde de bouwproduktie 2760 miljoen gulden. Daar moet bij worden gerekend de be ruchte staking in de bouw, die een produktieverlies van rond veertig mil joen gulden veroorzaakte. Het bouwprogramma 1961 zou oor spronkelijk 2700 min. gulden vergen. Het komt de minister verantwoord voor dit bedrag nu te verhogen tot 2900 miljoen. Hiervan gaat 125 miljoen naar de woningbouw en tachtig mil joen naar de industrie, om de wacht tijden op de rijksbegroting in deze sector wat te bekorten. Op de bouw voor het wetenschappelijk onderwijs wordt vijf miljoen beperkt. AMSTERDAM (ANP) Honderden Amsterdammers, onder wie vele jonge ren, hebben gisteravond deelgenomen aan een optocht, die was georganiseerd door het Algemeen Nederlands Jeugd- verbor.d en die was bedoeld als een pro test tegen de invasie op Cuba. De demonstranten voerden borden en spandoeken met zich mee met de leu zen: „Handen af van Cuba" en „Vrijheid voor Cuba". De betogers deelden pam fletten uit, waarin de invallers op Cuba „Amerikaanse huurlingen" werden ge noemd. De demonstratie had een rustig ver loop. Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. Nederland: Geen sprake van een intrigue Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De procureur- generaal in Den Haag, mr. D. J. van Gilse, ontving gisteren twee officie ren van justitie uit Bonn. in ver band met het Duitse justitiële on derzoek in de zaak tegen de gearres teerde dr. Otto Stalmann, leider van de afdeling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van landbouw. Inmiddels heeft het Nederlandse mi nisterie van landbouw meegedeeld, dat er geen sprake is van een Nederlandse intrigue tegen Stalmann. Er was maar één motivering voor het ministerie, toen het tegenover Duitse instanties twijfel uitte aan de integriteit van de hoge ambtenaar te Bonn: Den Haag achtte grond aanwezig voor een gerech telijk onderzoek. Mr. van Gilse heeft de beide Duitse officieren van justitie verwezen naar de Haagse officier van justitie, die hun hulp zal kunnen verlenen als het on derzoek zich op Nederlands grondge bied zou moeten uitstrekken. Geen proces-verbaal Mr. van Gilse heeft overigens van de Duitsers geen proces-verbaal ontvangen en heeft ook geen kennis genomen van het dossier in de zaak-Stalmann. Zowel van bepaalde Westduitse als van Scandinavische kant blijft men er bij, dat het wel degelijk mogelijk is dat het hier om een uitgesproken politieke intrigue gaat. Stalmann staat er om bekend, zo wordt gezegd, evenals de meeste andere toonaangevende man nen van het Westduitse ministerie van landbouw een tegenstander te zijn van de landbouwpolitiek van de commissie van de Europese Economische Ge meenschap te Brussel. Hij is een groot voorstander van Duitse samenwerking op landbouwgebied met de landen Van de Europese vrijhandelszone, waaron der Zweden en Denemarken; hij heeft voor alles een uitbreiding van de goe- derenruil van de Bondsrepubliek met landen buiten de EEG gewenst. Hulp van Nederland Tegenover deze beweringen, die voor namelijk ten doel lijken te hebben Ne derland uit landbouwpolitieke over wegingen in een kwaad daglicht te stellen, staat het feit, dat de Westduitse veiligheidsdienst Stalmann voor zijn arrestatie geruime tijd in het oog heeft gehouden. Deze dienst zou daarbij steun van Nederlandse zijde hebben gehad? Stalmann heeft tijdens de Westduitse landbouwtentoonstelling De groene week te West-Berlijn met goedkeuring van zijn regering onderhandeld met Poolse vertegenwoordigers. Zijn voor naamste 'Poolse gesprekpartner zou volgens een bericht uit Bonn toen een leidinggevende functionaris van de Poolse geheime dienst zijn geweest. Het is in West-Berlijn overigens op gevallen, dat dg vertegenwoordigers van de landen, aangesloten bij de EEG, waaronder Nederland, zich indertijd van Stalmann verre hielden. De represen tanten van de landen van de vrijhan delszone zochten evenwel contact met hem. MIAMI (A.P.). Volgens een van de organisaties van Cubaanse bannelingen in Amerika heeft maandag een uit een vliegtuig geworpen bom Fidel Castro, de Cu baanse premier, getroffen. Hij zou gewond zijn. WASHINGTON Minister Visser, die een rondreis maakt langs militai re installaties in de Verenigde Sta ten, wil in Los Angeles een vlucht maken in een Starfighter. Hoge ambtenaren van de Ameri kaanse luchtmacht hebben minister Visser uitvoerig ingelicht over nieu we technische vindingen. Er zou even wel met geen woord zijn gesproken over de gezamenlijke produktie van de Amerikaanse Starfigliters door Nederland, België, Italië en Duits land. Van onze correspondent BONN. Gisteren zijn voor de nieu we synagoge te Hamburg-Eimsbüttel 27 hakenkruizen gevonden, gemaakt van bordpapier, vijf bij vijftien, centimeter groot. Ze zijn woensdagnacht op het grasveld voor de synagoge gestrooid. Het gemeentebestuur van Hamburg heeft de hoop uitgesproken dat de da ders zo snel mógelijk zullen worden aangehouden en zo zwaar mogelijk wor den gestraft. Veel bewolking en nu en dan wat regen. Overwegend matige zuidelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. MIESJE: Als de regen het weekeinde maar over slaat. WASHINGTON (Reuter). Presi dent Kennedy heeft een campagne aangekondigd tegen het ontduiken van belasting in Amerika. Hij zal bij het Congres voorstellen indienen tot het invoeren van een investeringsaftrek, die varieert van zes tot vijftien pro cent. De president wil daarmee de modernisering van het Amerikaanse produktie-apparaat bevorderen. Het gezegde „het is toch aftrek baar" zal moeten verdwijnen, zo zei de president. Talrijk zijn de gevallen waarin d'oor middel van onkostenre- keningen de belasting is ontdoken. Het moet uit zijn met champagne en kaviaar op zakenrekeningen, waar door de fiscus een deel daarvan be taalt. Strenger De president wil strenger optreden tegen Amerikanen met hoge inkomens, die om aan de Amerikaanse fiscus te ontkomen, naar het buitenland ver trekken. Dit geldt vooral voor film sterren. Amerikaanse bedrijven die zich m Zwitserland en Panama heb ben gevestigd om aan de belasting druk te ontkomen, zullen ook door de fiscus onder de loep worden geno men. Een aantal belastingvoordelen voor Amerikaanse bedrijven, die zich in hoog-geïndustrialiseerde gebieden heb ben gevestigd, zullen dus verdwijnen met uitzondering van landen met een zware belastingdruk Voor Ame rikaanse vestigingen in onderontwik kelde gebieden blijven de belasting voordelen bestaan. Eerste reeks Een aantal andere maatregelen zul len worden voorgesteld: rechtstreek se belastingafdracht op dividenden en interest, afschaffing van belastingfa ciliteiten op binnenlandse dividenden en belasting op brandstof voor straal vliegtuigen. Het gehele schema van belasting voorstellen is nog maar een eerste stap, zo verklaarde president Kenne dy. Volgend jaar komt een tweede se rie bepalingen en een volledige her ziening van de inkomstenbelasting. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. Vijf sleepboten heb ben gisteren de derde caisson in het Veerse Gat getrokken, aansluitend op de dam aan de kant van Noord-Beveland. Vanmiddag wordt de vierde caisson geplaatst, ook aan Noordbevelandse zijde. LONDEN. Dit vreemde geval is het model van een volière door nie mand minder dan Antony Armstrong- Jones ontworpen voor de Zoo, de die rentuin van Londen. Hij heeft er heel lang over gedaan, bekende hij giste ren. Het ontwerp heeft hij samen met twee andere deskundigen op het ge bied van de architectuur uitgewerkt, maar het model werd door prinses Margarets echtgenoot zelf gemaakt. In Kensington palace had hij er een speciale kamer voor ingericht. Ook deze foto van het model van de volière maakte Tony zelf. Hij wil de niet hebben dat men een verkeer de indruk van zijn ontwerp zou krij gen als er foto's gemaakt zouden wor den van uit een verkeerde hoek. De volière moet de indruk wekken in de lucht te zweven met haar construc tie van draden en buizen. De vogels zullen er zoveel mogelijk vrijheid in genieten, aldus Antony Armstrong- Jones. Het publiek kan door een gor dijn van metalen ringen de volière binnen gaan om het doen en laten van de vogels goed te kunnen observeren. De echtgenoot van prinses Margaret onthulde dat hij de volière heeft ont worpen in zijn vrije tijd. Dit werk had niets te maken met zijn normale dagtaak bij het design centre, waar men zich bezig houdt met het pro bleem van de industriële vormgeving. Hij was al aan de volière bezig vóór hij bij het centre ging werken. Dit deed ik, aldus Tony Armstrong-Jones, toen de kranten mij verweten dat ik niets uitvoerde en maar een beetie rond hing. De luchtige volière wordt ongeveer 45 meter lang en 24 meter hoog. On getwijfeld zal het ultra moderne ont werp van de heer Armstrong-Jones, met zijn elegante pyramidevormige opbouw, een storm van goedkeurende en afbrekende kritiek uitlokken,

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1