in lopende c.a.oïs tot maximaal 46,5uur REGERING SCHORST BESLUIT VAN DE DRIE GROTE STEDEN Gemeente kan niet langer afwachten" D. U. STIKKER Diplomaat van de bemiddeling Kroesjtsjef dreigt met hulp aan Cuba HOE Mr. Stikker volgt Spaak bij Novo op v. d. PUTTEN MET ZIEKTEVERLOF Kind verbrand in boerderij Om de week een vrije zaterdag PARIJSE POLITIE OPENT AANVAL Anti-Amerikaanse demonstratie in Rotterdam OPMARS TEGEN CASTRO GESTUIT Nederlanders verdacht van verkoop van methylalcohol HALF ALMELO OP DE BEEN I BIDPRENTJES NOOIT OP ZONDAG KENNEDY: GEEN INTERVENTIE Britten buigen hoofd voor Djakarta De Bilt: Zonnig I PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 19 april 1961 Voor alle Stappen Opnieuw Vragen over ramp in Rotterdamse haven Hammarskjoeld wil de Gaulle „bekeren" Hoge Raad beslist: LAATSTE NIEUWS Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, ïiieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwarts® Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4834 REM OP WERKTIJDVERKORTING: Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De regering heeft met twee forse maatregelen een rem gelegd op de werktijd verkorting. J In lopende collectieve arbeidsovereenkomsten of loonregelingen mag de arbeidstijd niet verder worden teruggebracht dan tot 46,5 uur per week. Het College van rijksbemiddelaars heeft een daartoe strekkende nieuwe algemene aanwijzing gekregen. 2 De raadsbesluiten van de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en bet besluit van Gedeputeerde Staten van Noordbolland, volgens welke op 1 mei de vijf daagse werkweek zou worden ingevoerd, zullen worden geschorst. De nieuwe aanwijzing aan het College van rijksbemiddelaars is min of meer uitgelokt door het bouwbedrijf, dat met ingang van 5 juni een vijfdaagse werk week wilde invoeren met een werktijd van 45 uur per week. De beslissing van de regering betekent dat in de bouwerij de werktijd hoogstens tot 46,5 uur mag worden teruggebracht zolang de c.a.o. voor het bouwbedrijf loopt, dat is tot 1 maart 1962. IIHIIllllllllllllllllllllllll! Wat voor de bouw geldt, geldt voor alle bedrijfstakken, ook wanneer inder tijd bij het tot stand komen van de c.a.o. afspraken zijn gemaakt over een werktijdverkorting die verder zou gaan dan 46.5 uur per week. In bedrijven waar de vijfdaagse werkweek al is in gevoerd. blijft de situatie echter zoals ze op het ogenblik is. De algemene aanwijzing iaat open of de 46.5 uur moet worden gerealiseerd in één vrije zaterdag om de veertien dagen, dan wel door gen vijfdaagse werkweek met een arbeidsdag van ne gen uur en achttien minuten per dag. Er zijn al voorbeelden, dat de arbeids inspectie vergunningen heeft gegeven voor zulk een lange werkdag. In- het algemeen zijn de werknemers hiervoor evenwei niet erg geestdriftig, zodat het zich laat aanzien, dat meestal zal worden gezocht naar de^oplossing van één vrije zaterdag per veertien da gen. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tegelijk met de bekendmaking van deze maatregel tegenover het bedrijfs leven heeft de minister van binnen landse zaken, mr. E. H. Toxopeus. laten weten dat hij tegen de drie grote ste den stappen zal ondernemen. De raads besluiten van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. evenals het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland tot invoering van de vijfdaagse werk week. zullen aan de Kroon ter schor sing worden voorgedragen. Deze besluiten voorzagen in een in voering van de vrije zaterdag met in gang van 1 mei. Zij gingen tegen de richtlijnen van de regering in, die tegen 1 mei één vrije zaterdag in de veertien dagen had toegezegd en eerst tegen volgend jaar mei een volledig vijfdaagse werkweek Indien de gemeenten gedwongen waren de maatregelen in het bedrijfs leven te volgen, zo had de minister eer der meegedeeld, zou hij zich bij een verkorting in één keer neerleggen. Nu tegen het bedrijfsleven wordt op getreden, blijven de maatregelen tegen de gemeenten niet achterwege. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiim -,ii Voor de drie grote gemeenten zit er niet veel anders op dan een nieuwe regeling te treffen, overeenkomstig de richtlijnen. Het onderzoek naar de vraag of de geschorste besluiten in strijd zijn met het algemeen belang kan zo lang duren, dat er zonder nieuw besluit tegen 1 mei helemaal geen vrije zaterdag voor bet gemeentepersoneel in zit. De gemeente Rijswijk, vorige week door een dergelijke schorsing getrof fen, heeft al een nieuw besluit ge nomen. HILVERSUM. De heer F. H. van der Putten, technisch hoofdambtenaar eerste klasse, is op last van zijn arts met ziekteverlof. De strijd die hij voert tegen het Ministerie van defensie heeft hem zo aangegrepen dat hij het nu wat kalmpjes aan moet doen. De heer Van der Putten vecht al jaren voor zijn recht. Vorig jaar kwam daar de „bloesjesaffaire" bij. Vorige week zei hij aan het eind van zijn krachten te zijn. Nu het ambte narengerecht in Amsterdam vrijdag een hernieuwd onderzoek in zijn zaak gelastte, hééft zijn dokter hem de raad gegeven eerst wat rust te nemen. Van onze correspondent HEERENVEEN. Door een brand in de boerderij van de heer A. Bos scha in Langezwaag is maandagavond zijn vijf jaar oude zoontje Rikele om gekomen. De andere leden van het gezin man, vrouw en nog twee zoon tjes, zeven en één jaar oud konden tijdig het brandende huis verlaten. De Drand was omstreeks elf uur ont dekt door een paar boeren, die van een vergadering kwamen. Zij wekten het gezin, dat al op bed lag. De boerderij ging in vlammen op doordat er in de buurt geen bluswater was. Het vee kon worden gered. Een lek in de rookleiding van de keuken kachel had waarschijnlijk de brand veroorzaakt. „Vernietiging van het raadsbesluit tot invoering van de vijfdaagse werkweek zou niet stroken met de praktijk van het tegenwoordige personeelsbeleid. De gemeente kan zich niet veroorloven de ontwik keling in het bedrijfsleven verder af te wachten. Dit was het com mentaar van de Amsterdamse wethouder W. Steinmetz op de aan kondiging dat het besluit tot invoering van de „vijfdaagse" voor schorsing zal worden voorgedragen. RIJSWIJK EN NIJMEGEN: Van onze Haagse redactie RIJSWIJK. Het Rijswijkse ge meentepersoneel zal ingaande 1 mei eenmaal per veertien dagen een vrije zaterdag krijgen. In Rijswijk was de vijfdaagse werkweek al met ingang van 1 maart ingevoerd, maar het des betreffende besluit van B. en W. is door de Kroon gesehorst bij Konink lijk Besluit van 12 april. Onderzocht wordt of het eerder ge nomen besluit van B. en W. van Rijs wijk in strijd was met het algemeen belang. Het college van B. en W. achtte het onjuist het gemeentepersoneel de voor delen van een vrije zaterdag te ont houden al is het er dan maar één per veertien dagen gedurende de tijd dat het onderzoek zal duren. Door het nieuwe besluit van het Rijswijkse college zal de arbeidstijd voor personeel dat vóór 1 maart 48 uur werkte worden teruggebracht tot 461'2 uur per week: de arbeidsduur voor het personeel dat voor 1 maart minder dan 4o uur werkte blijft onver anderd. Ook het gemeentepersoneel van Nijmegen krijgt met ingang van 1 mei eenmaal per veertien dagen een vrije zaterdag. Het ligt in de bedoeling, zo heeft Nijmegens wethouder voor per soneelszaken in de raad meegedeeld, zo spoedig mogelijk de algehele zaterdag in te voeren; indien enigszins mogelijk al in oktober. Van onze correspondent PARIJS. Na de Franse ultra's zijn nu de Noordafrikanen aan de beurt. Eer- gisternacht om twaalf uur begon de politie een grote actie om te trachten de Noordafrikaanse terroristen, die de laat ste week vrijwel elke dag aanslagen op de Parijse politie gepleegd hebben, te vinden. Ongeveer tachtig Noordafrikanen werden gearresteerd en vastgehouden voor een verdere ondervraging. De actie duurt nog voort. Vlak voordat de operatie begon, was een politiewagen met mitrailleurs en handgranaten door vier Noordafrikanen aangevallen, op luttele meiers van de woning van uw correspondent, Een van de aanvallers werd gedood, de anderen ontkwamen. De politie leed geen verlie zen. ROTTERDAM. Voor het Ameri kaanse consulaat aan de Hoogstraat in Rotterdam hebben gisteravond jongelui van omstreeks twintig jaar een demon stratie gehouden. Er werden spandoeken meegedragen met leuzen als „Hano'en af van Cuba". De politie hoefde niet op te treden. Er werd niet geschreeuwd en het ver keer werd niet belemmerd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid, de heer Baart (soc.), heeft aan de mi nister van sociale zaken en volksgezond heid gevraagd of de arbeidsinspectie een onderzoek heeft ingesteld naar de oor zaken van de ramp aan boord van de Mathieson bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij. Zoals bekend kwamen bij het ongeluk zeven mensen om het leven. De heer Baart vraagt verder of er maatregelen genomen kunnen worden om in de toekomst de gevaren die het werk aan koolzuurbrandblusinstallaties aan boord van schepen met zich brengen: te ondervangen. Verwacht wordt dat de kwestie van middag in de raad van Amsterdam nog wel nader ter spraKe zal komen. NADER BERAAD Ir. W. Merks, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland en speciaal belast met personeelszaken, sprak van een vrij ernstige beslissing van de mi nister. Over de consequenties ervan zaj het college zich vanmorgen nader be raden. A<r In Den Haag en Rotterdam wilde men gisteravond nog geen commen taar verstrekken. Gewacht wordt op officiële mededelingen, waarna beraad in de kring van B. en W. zal volgen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Na de Belg Henri Spaak staat dus nu de Neder lander Dirk Stikker aan het hoofd van het politieke en organisatofi- Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. De troepen van de Cubaanse premier Fidel Castro schenen zich gisteren wat van de eerste schrik te hebben hersteld. De invasiestrijdkrach ten van de revolutionaire raad meldden ten minste voor het eerst dat zij op zware tegenstand waren gestuit. Volgens eigen zeggen staan hun troepen reeds op 120 km. van de hoofd stad Havanna. Hun opmars zou echter tot staan zijn gebracht door zware tanks, maanden geleden reeds door de Sowjetume aan Castro geleverd, en door aanvallen van vliegtuigen, even eens van Russische makelij. De radio stations die in handen van Castro zijn hebben de gehele dag berichten aan gekondigd over militaire successen te gen de aanvallers, maar toen de avond viel was er nog geen enkele overwin ning gemeld. VERWARD De militaire situatie is dus nog even verward als een etmaal geleden. De politieke toestand is echter in die 24 uur zeer gevaarlijk geworden. In de eerste plaats door de onverholen drei gementen van Russische zijde dat de Sowjetunie niets zal nalaten om het regiem van Fidel Castro in het zadel te houden. In de tweede plaats door berichten dat Russische oorlogsschepen naar Cuba onderweg zijn. Deze oorlogsschepen het zouden twee torpedoboten zijn zijn al enige tijd geleden aan Castro beloofd en vor men een onderdeel van de Russische militaire hulp voor Cuba. Hun komst heeft op zichzelf dus met de strijd van dit ogenblik niets te maken. Niettemin heeft het bericht van hun komst in Washington grote bezorgdheid gewekt omdat de schepen Russische bemannin gen hebben die de Cubaanse zeelieden moeten opleiden Het is volstrekt niet onmogelijk dat zij meteen in de strijd geworpen worden, waardoor de kans op een internationaal conflict zeer groot zou worden. Ook is het mogelijk dat Castro's tegenstanders de schepen on der vuur nemen en de Russen daardoor dwingen terug te schieten. Waar de twee oorlogsschepen zich op het ogen blik bevinden, was te Washington niet bekend. BRIEF De dreigementen dat de Sowjetunie Castro te hulp zal komen, warén ver vat in een brief van Kroesjtsjef aan president Kennedy en in artikelen in de twee grote Russische kranten, de Izwestia en de Prawda. De toon deed denken aan de waarschuwingen van Boelganin ten tijde van de Brits- Franse actie in de zone van het Suez- kanaal. Uit elk woord bleek dat de Sowjetunie de Verenigde Staten direct aansprakelijk stelt voor de invasie op Cuba. Het Witte Huis heeft een paar uur na de ontvangst van de brief van Kroesjtsjef laten weten dat de Ameri kaanse president al was begonnen aan het opstellen van een gepeperd ant woord. Voor het nieuws over de invasie is de wereld nog steeds aangewezen op de berichten die de strijdende partijen per radio uitzenden. Die van de rege ringstroepen kenmerken zich door va ge termen als „heldhaftige tegenstand tegen de huurlingen van het impera- lisme". Plaatsnamen worden er nauwe lijks in genoemd. De radio van de invasiestrijdkrachten noemt plaatsnamen genoeg. Volgens haar berichten zijn er zeven kolonnes in opmars tegen de troepen van Castro: drie in de westelijke provincie Pinar del Rio, twee in de provincie Matan- zas, een in Oriente, in het uiterste oosten, en een in de provincie Las Villas. Op zee zouden zich nog verscheiden schepen met troepen bevinden die, wanneer er versterkingen nodig zijn, op elk gewenst punt van de kust aan land kunnen worden gezet. De revolu tionaire raad meent dat het binnen drie etmalen duidelijk moet zijn wie als overwinnaar uit de strijd zal komen. Binnen dat tijdsverloop moet de rege ring van Castro ten val zijn gebracht, hetzij door een militaire nederlaag, hetzij doordat het Cubaanse volk in zijn geheel tegen Castro in opstand komt. De revolutionairen zijn er zich van bewust dat Castro zeer spoedig hulp uit het buitenland zal krijgen. Niet in de eerste plaats van de Sowjetunie, maar uit enkele Zuid- en Middenameri- kaanse landen waar internationale brigades worden gevormd om Castro's regiem te redden. VOLKSWOEDE Om uiting te geven aan'hun afschuw over het optreden van de „door Ame rika gesteunde reactionairen" hebben de communisten weer hun toevlucht genomen tot uitbarstingen van spon tane volkswoede. Het ergst was dat in Moskou, waar duizenden jongelui in gesloten gelederen oprukten naar de Amerikaanse ambassade en alle ruiten van het gebouw ingooiden. Zij smeten met stenen, flessen en potten met ge kleurde inkt zodat de muren van de ambassade dropen van de meest bizarre kleuren. Een veel kleinere groep Russen hield een betoging voor de ambassade van Cuba om te getuigen van de vriend schap die de Sowjetunie voor dat land gevoelt. In Belgrado en andere hoofdsteden van communistische landen hebben zich soortgelijke gebeurtenissen afge speeld, maar op kleinere schaal dan in Moskou. Ook in de Zuidamerikaanse staat Bolivia' zijn anti-Amerikaanse be togingen gehouden waarbij schade is aangericht aan Amerikaans bezit. PARIJS Volgens het Amerikaan se blad Newsweek zou secr.-gen. Ham marskjoeld na afloop van deze zitting van de Verenigde Naties naar Parijs gaan om te trachtén de Gaulle ervan te overtuigen, dat hij er beter aan doet zijn negatieve houding jegens de Ver enigde Naties te laten varen. sche centrum van de machtigste militaire samenwerking die de wereld ooit heeft gekend: de Noordatlantische Verdragsorgani satie. Of de 64-jarige diplomaat mr. Dirk Uipko Stikker nu nog tennist is ons niet bekend; dertig jaar geleden was het zijn geliefde sport. Noordwijk weet er nog van mee te praten. De jonge mr. Stikker was toen bankier, in de voetsporen van zijn vader, die hem in Groningen rechten had laten studeren. De rijzige, blonde Groninger be hartigde in die jaren de bankzaken van de bollenstreek; zaken die hem toen al naar het buitenland voerden, naar Frankrijk en de Verenigde Sta ten. De wijde wereld is daarna zijn werkterrein gebleven, eerst als di recteur van Heineken. OEFENING De oorlog kwam, maar tijdens de bezetting oefende mr. Stikker zich in de diplomatie op de Duitsers. Hij trad op als financier van de illegali teiten onderwijl legde hij de grond slagen voor het instituut dat nog altijd enig is in de wereld, de Stich ting van den Arbeid, die in 1945 onder zijn voorzitterschap haar werk begon. De vooruitstrevende politieke op vattingen van mr. Stikker werden toen belichaamd in de door hem geleide Partij van de Vrijheid, die twee jaar later met de groep-Oud opging in de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, van welke par tij mr. Stikker Ook voorzitter werd. De politicus Stikker werd in 1948 staatsman in het eerste kabinet- Drees, als minister van buitenlandse zaken. Twee jaar later ging hij zich ook nog bezighouden met de Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking. De houding van de liberale Tweede-Kamerfractie inza ke Nïeuw-Guinea leidde in 1951 tot een kabinetscrisis en een breuk met de partij, maar hij bleef minister tot 1952. KWALITEITEN Na zijn aftreden werd mr. Stikker actief diplomaat als Nederlands ambassadeur bij het hof van St. James. Zijn Londense tijd, langer dan vijf jaar, bevestigde dat hij kwaliteiten had. Hoewel hij zich toen het liefst, als zestigjarige, had wil len terugtrekken om in zijn huisje aan het Comomeer te gaan wonen, nam hij de benoeming tot perma nent vertegenwoordiger bij de Navo te Parijs aan, als opvolger van mr. E. N. van Kleffens. Het verhaal gaat, dat hij deze hoge Parijse post aanvaardde, omdat er niet zoveel representatieve verplichtingen aan vast zaten. BOUWER Veel minder spectaculair dan de Bourgondische figuur van Spaak is Stikker eerder een onderhandelaar dan een redenaar. Hij spreekt zacht, maar zijn kracht ligt in het gesprek aan de conferentietafel, nog meer in dat van man tot man. Hij is de bemiddelende diplomaat, die zijn le ven lang in het bedrijfsleven, in de sociale organisatie, in de partijpo litiek, als minister en als ambassa deur, bruggen heeft gebouwd en heeft geleerd in alle mogelijke on derhandelingen zakelijk zover te gaan tot hij op het merg van het beginsel stoot. Dit heeft hem overigens weieens het verwijt van beginselloosheid be zorgd. wellicht ten onrechte. Hoe het zij. mr. Stikker is een internationaal befaamde en gewaardeerde persoon lijkheid geworden, een zakenman diplomaat van grote bekwaamheid, die nu is beland op een „van de hoogste posten, die de internationale organisatie in de wereld kent. Een Canadees hef schroef vliegtuig i: in de buurt van Cold Lake in de pro vincie Alberta neergestort. Daarbij zijn acht mensen gedood; alleen de piloot werd gered. Onrust in Malniö Van onze correspondent KOPENHAGEN. In de Zweedse stad Malmö heerst grote onrust tengevolge van een groot aantal gevallen van vergiftiging, veroorzaakt door als brandewijn verkochte methylalcohol. Het gif is afkomstig van de in de ha ven van Malmö liggende Nederlandse kustvaarder Trigon. Twee havenarbei ders verkeren in levensgevaar. Hun ademhalingsorganen zijn aangetast; zij liggen in een ijzeren long. Zondagavond kreeg de politie voor het eerst lucht van de zaak. Een ziekenau to werd naar een adres geroepen, waar iemand met vergiftigingsver schijnselen ziek lag. Voordat de man het bewustzijn verloor, kon hij nog vertellen, dat hij met zijn kameraden drank had gekocht op een boot. OPROEP Twee van zijn kameraden werden met dezelfde verschijnselen thuis aange troffen. Een van hen was er zeer ern stig aan toe. De politie vond bij hem twee halve-litersflessen, waarvan de ene al voor de helft leeg was. De politie heeft een dringende oproep tot de bevolking gericht om alles wat maar enigszins op vergiftiging lijkt, direct te melden. In de loop van gis teravond waren al zeventien mensen opgenomen. Twee leden van de bemanning van de Trigon zijn gearresteerd, de tweede machinist J. S. en de zestienjarige lichtmatroos N., beiden afkomstig uit Groningen. De matroos heeft verteld de machinist in contact te hebben ge bracht met de havenarbeiders. De machinist ontkent evenwel iets te heb ben verkocht. Twee kinderen waren soek ALMELÖ (ANP). De verdwij ning van twee kinderen heeft Almelo in rep en roer gebracht. Omstreeks half vijf maandagmiddag misten de heer en mevrouw Coppens hun driejarige dochter Lydia en vier jarige zoon Peter. Na lang zoeken waarschuwden zij de politie, die met een geluidswagen liet omroepen dat de kinderen zoek waren. Daarop s-troomde het politiebureau vol vrij willigers, met wie de hele stad werd uitgekamd. Steeds meer mensen met fietsen, brommers, scooters en andere vervoer middelen namen aan het zoeken deel, zodat tenslotte half Almelo op de been was. Ook de hulp van de helderziende Max Croiset werd ingeroepen. Alles was echter vergeefs, totdat 's avonds om half elf het verlossen de telefoongesprek kwam. De kinderen waren zonder medeweten van de ouders met hun autoped naar een ver familielid gegaan, een 89-jarige al leenwonende dame, bij wie zij altijd eens per jaar met hun ouders op be zoek gaan. Omdat deze dame ver wachtte dat de ouders hun kinderen zouden afhalen, liet zij, onbewust van de opschudding, de buren opbellen om te vragen wanneer de ouders zouden komen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Het verkopen van bid prentjes op zondag is niéc toegestaan. Een beroep op het Verdrag van Ro me inzake de rechten van de mens gaat niet op, zo heeft de Hoge Raad uitgemaakt in een zaak tegen de Haagse koopman J. H. H. Op een zondag in met vorig jaar had H. voor een rooms-katholieke kerk m Gouda een proces-verbaal gekre gen wegens het verkopen van bid prentjes van de H. Rita van Cassia. Het verkopen van bidprentjes werd be schouwd als normale straathandel en deze is ingevolge artikel 8 van de Winkelsluitingswet op zondag verbo den. Cassatie De economische politierechter te Rotter dam had H. van rechtsvervolging ontslagen. Hij vond, dat artikel 8 van de Winkelsluitingswet onverenigbaar is met het Verdrag van Rome dat vrijheid van meningsuiting garan deert. De officier van justitie was in cassatie gegaan en de Hoge Raad heeft hem nu in het gelijk gesteld. De Winkelsluitingswet, aldus de Hoge Raad, heeft niet ten doel de verkoop van geschriften, houdende een me ningsuiting, te beletten, maar beoogt door het verbieden van de verkbop van waren in het algemeen op zon dag en buiten de officiële uren op de werkdagen het keren van de uit maatschappelijk oogpunt onaanvaard bare toestand, die zou ontstaan als winkeliers en andere detailhandela ren vrij zouden zijn te allen tijde hun zaak open te hebben. Toch boete De vraag of bidprentjes een „menings uiting" bevatten kwam niet aan de or de, zo oordeelde de Hoge Raad. Het vonnis van de politierechter werd vernietigd en H. werd tien gulden boete opgelegd. Nouvertel wat er gebeurde toen het stuk zeep onder de wasbak was ge vallen WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft van nacht in een telegram premier Kroesjtsjef laten weten, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn in Cuba te interveniëren. Van onze correspondent PARIJS De regeringen van de vijftien landen van de Navo hebben eenstemmig besloten mr. D. U. Stik ker, voorzitter van de Nederlandse permanente delegatie bij de Navo, tot secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisa- tie te benoemen. De officiële benoeming van de 64- jarige mr. Stikker kan binnen een week vermoedelijk reeds vrijdag of zater dag worden verwacht. De Neder lander zal zijn benoeming, na Overleg met de Nederlandse regering, zonder twijfel aanvaarden. Hij wordt, na Lord Ismay en Paul Henri Spaak.' de derde secretaris-generaal van de Navo. Spaak verklaarde gisteren dat de benoeming van mr. Stikker een uitste kende keuze zou zijn. „De heer Stikker is goed op de hoogte van alle proble men van de Navo en zijn gezag in de raad is groot", aldus Spaak. ANTWOORD OP NOTA Van onze correspondent LONDEN. Enkele dagen ge leden, zo is gisteren door het Foreign Office bevestigd, heeft de Britse regering in Djakarta het antwoord laten overhandigen op de Indonesische nota, waarin werd medegedeeld dat Groot-Britannië niet langer de Nederlandse belan gen in Indonesië mag behartigen. De inhoud van het Britse antwoord werd niet openbaar gemaakt. Al doet Londen er officieel het zwij gen toe, men kan veilig aannemen, dat er voor de Britse regering weinig anders overbleef dan het hoofd buigen voor de Indonesische handelwijze, die zoals men weet zonder weerga is in de geschiedenis. Het is bekend dat de nota van Indonesië, die algemeen wordt toegeschreven aan het persoonlijk in grijpen van president Soekamo, ook bij de Britse regering een slechte in druk heeft gemaakt. Men moest zich in Londen echter hebben gerealiseerd dat men op dit punt volkomen machteloos was. Zorg onzeker Men kon gisteravond in White Hall niet mededelen of de ontwikkeling van de zaken op de speciale Nederlandse afdeling, verbonden aan de Britse am bassade in Djakarta, al is voltooid. Door bemiddeling van deze afdeling werd o.a. financiële steun verleend aan behoeftige Nederlanders. Ook kon men niets zeggen over de manier waarop in het vervolg aan deze mensen bijstand zal worden verleend. Dezer dagen werd gemeld dat het Indo nesische Rode Kruis deze zorg op zich zal nemen. Het K.N.M.I. In De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. Overwegend mati ge wind tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. MIESJE: Dat belooft wat vandaag. 20 april: zon op 5.34, zon onder 19.45; maan op 9.11, maan onder 0.18.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1