Castro woedend op Amerika Nationale figuur van Israël als spion in arrest I Wilkes terug in het Nederlands elftal Piloot X verklaartWe stegen op van Cubaanse luchtbases „Snel aan de ronde tafel!" Eiehmann Jr. neemt liet voor zijn vader op Duizenden Marokkanen vergiftigd CONFERENTIE TE EVIAN GAAT TOCH DOOR Mr. STIKKERS BENOEMING NU ZEKER Chinees verdronk landgenoten keken toe Vrij zeker in begin van mei Commissie van Avro •vraagt uitstel FOTO WERD OBSESSIE... De Bilt: Rustig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Uit Amerika" „Van Liberdad" Schade In Uno Europese commissie weet niets van toetreding Engeland tot E.E.G. Nieuw straalvliegtuig op Schiphol Russisch antwoord in kwestie-Laos Hebt u de geschiedenis van de jachtvlieger, i die zijn neergeschoten vijand bij testament vele miljoenen vermaakte, gemist? Jammer! Het stond Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Post bus 26, Giro 116666. telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90. Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. —3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38. telefoon 011503189. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwarts et Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T eent per woord met een minimum van 1,—»4 16e JAARGANG No. 4832 Maandag 17 april 1961 5? BOMMEN OP CUBAACHT DODEN Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De Cubaanse regering van premier Fidel Castro heeft de haar getrouwe troepen gemobiliseerd omdat zij zich opnieuw bedreigd gevoelt door de Verenigde Staten. Deze mobilisatie gaat gepaard aan nationale rouw over de slachtoffers van bombardementen die door Cubaanse piloten met Cubaanse militaire vliegtuigen op Cubaanse steden zijn uitgevoerd. Dat is zaterdag gebeurd. Hoewel de piloten na hun bom bardement in Florida zijn geland en daar hebben verklaard dat zij opge stegen waren van Cubaanse lucht bases, heeft de Cubaanse rege ring verklaard, dat de aanvallers uit Amerika afkomstig waren. Alle Cu baanse kranten staan vol over „deze verraderlijke en laffe aanval". Er zijn bij de bombardementen en be schietingen acht mensen burgers om het leven gekomen en vijftig gewond. Gisteren paradeerden tien duizenden Cubanen langs de opge baarde lijken van de slachtoffers. De woede over de aanvallen is op recht en de verontwaardiging is zeer groot. Het lijdt dan ook geen twijfel of verreweg de meeste Cubanen ge loven onvoorwaardelijk het officiële relaas van de gebeurtenissen. Volgens Fidel Castro zijn de vlieg tuigen die -de bombardementen heb ben uitgevoerd in elk geval van Amerikaanse vliegvelden vertrokken. Of zij eerst uit Cuba naar Amerikaans gebied waren gevlogen liet hij in het midden. In elk geval zouden zij door de Amerikaanse luchtmacht van bom men, raketten, munitie en benzine zijn voorzien. Na hun actie zijn zij weer naar hun uitgangspunt op Amerikaans gi'ondgebied teruggevlogen. Tegenover deze lezing van Fidel Castro staat die van de Cubaanse pilo ten. Het is het verhaal van een samen zwering tegen het tegenwoordige re giem op Cuba, zoals er de laatste tijd zoveel zijn geweest. Piloot X (zijn naam werd door de Amerikaanse autoriteiten zorgvuldig geheim gehou den) mocht kort na zijn landing te Miami in Florida een verklaring af leggen. Hij trok zijn pet diep over zijn ogen en weigerde op te zien naar de fotografen. De piloot vertelde: Wij waren met ons drieën opgeste gen van de basis Liberdad. Wij hadden al lang het plan om een paar militaire doelen te bombarderen en dan naar Amerika uit te wijken, maar wij wer den plotseling gedwongen te handelen. Een van onze kameraden, die ook in het complot was, had ik namelijk zaterdagochtend zien praten met een man van wie ik zeker wist dat hij bij Castro's inlichtingendienst werkte. Hij moet een verrader zijn geweest, dat kan niet anders. Wij moesten ons plan dus toch nog zeer plotseling uitvoeren. Ik wilde eerst de verrader een goede les geven. Zodra wij dus in de lucht waren deed ik twee duikaanvallen op zijn vliegtuig. Ik werd echter van de grond af beschoten en moest de aanval afbreken. Toch heb ik nog drie toe stellen vermeld. Mijn vrienden waren al onderweg naar hun eigen doelen. Ik merkte dat ik te weinig benzine had en week daarom uit naar Florida, waar ik veilig landde. Zijn toestel zal vol kogelgaten en het was duidelijk dat hij onderweg zwaar beschoten was. de vrede in de wereld in gevaar bren gen. Namens de Verenigde Staten ant woordde Adlai Stevenson dat hij niets anders te zeggen had dan dat er in Florida twee Cubaanse vliegtuigen wa ren geland waarvan de piloten ver klaarden dat zij het tyrannieke bewind van Castro waren ontvlucht. Hij liet foto s van de twee vliegtuigen zien. Vervolgens werd de vergadering ge schorst tot maandag. De Cubaanse revolutionaire raad, die in het leven is geroepen om het regiem van Castro „dat steunt op de geweren van de vuurpelotons" te verjagen, heeft te Miami bekend laten maken dat er zes vliegtuigen aan de actie hebben deelgenomen. Vijf daarvan zijn veilig geland en één is in zee neergekomen. Waar de andere vliegtuigen zijn geland is niet bekend. De andere piloten het is niet vol komen duidelijk hoeveel man en hoe veel vliegtuigen aan de massale actie hebben deelgenomen hebben op ver scheidene militaire bases en vliegvelden enige schade aangericht. Ook de hoofdstad Havanna werd aan gevallen. Op verscheidene plaatsen trad het luchtdoelgeschut in werking en enkele van de aanvallende vliegtuigen werden zwaar gehavend. Ten minste één is in zee terechtgekomen De scher ven van de luchtdoelgranaten hebben ook nog enkele slachtoffers gemaakt onder de bevolking van Havanna, want er waren duizenden mensen op straat geicomen om naar de vliegtuigen te kijken. Slechts enkele uren na de verrassen de aanvallen kwam de politieke com missie van de Uno in spoedvergade ring bijeen om de Cubaanse klacht (agressie door de Verenigde Staten) te bespreken. De beschuldiging luidde dat de Verenigde Staten nu hun toevlucht hadden genomen tot geweld om te komen tot oplossing van hun geschillen met Cuba. Deze gewelddaden zouden MINISTER KORTHALS: WILLEMSTAD (ANP). - „Als er een ronde-tafelconferentie moet komen, dan op vrij korte termijn", zo heeft drs. H. A. Korthals, vice-premier en minister van verkeer en waterstaat, zonobg in Willemstad op Ouragao ver klaard Met de Surinaamss regering heelt hij gesproken over de procedure, die bij het ronde-tafelgesprek moet wor den gevolgd Bijzonderheden daarover wilde de minister niet bekend maken. Eerst w'l hij met Antilliaanse en Neder land* leden van ö'e regering over z>' .esprekken in Suriname praten. „De conferentie is een aangelegen- beid", zo zei de minister, „waar ik met lang tegenop wil kijken." BUENOS AIRES (Reuter). Eieh- manns 25 jaar oude zoon Klaus heeft, er zich in Buenos Aires bitter over beklaagd dat er zo onvriendelijk over zijn vader wordt gepraat en geschreven, „Vader wordt in de pers voorgesteld als een bloeddorstig beest, maar. wij, zijn kinderen, de Hemel en honderden joden weten dat hij het tegendeel daarvan was", aldus Klaus. „Vader was er juist op uit om het joodse probleem zonder bloedvergieten op te lossen. Hij was er een groot voorsan der van de joden een eigen staat te geven, maar hij werd door ieö'ereen tegengewerkt, niet alleen door zijn su perieuren, maar ook door internationale en joodse organisaties. „Niemand kan de belachelijke beschul diging bewijzen dat vader honderd Tsjechoslowaakse kinderen in Polen heeft laten vermoorden en dat hij een half miljoen Polen heeft laten depor teren. Niets liever „Vader wilde na de oorlog niets liever dan voor een internationaal hof ver schijnen om een einde te maken aan de verwarrende verhalen over de joden tijdens de oorlog en aan de nonsens die na de oorlog over hen werd geschre ven." Klaus Eiehmann kan zich er echter niet mee verenigen dat zijn vader daar voor dan nu die kans krijgt voor een Israëlisch hof. Hij vindt dat de rech ters bevooroordeeld en onrechtvaardig zijn. Volgens hem is het proces verre van oprecht. Het hof van Neurenberg daarentegen zou volgens Klaus wel in staat zijn om de zaak-Eichmann te behandelen. „Dat hof zou naar de waarheid omtrent de jo denvervolging kunnen zoeken en kun nen bewijzen dat vader altijd heeft ge pleit voor een oplossing zonder bloed vergieten, juist zoals hij in zijn memoi res heeft geschreven. Eigen naam Over de belevenissen van het gezin Eiehmann na de oorlog vertelde Klaus dat zijn moeder met de drie oudste kinderen op haar eigen paspoort naar Argentinië was gereisd, en dat de kin deren daar onder hun eigen naam op school gingen. „Later werkten we bij verschillende bedrijven. De meeste er van waren van joden." Klaus leeft nu met zijn vrouw, een Ar. gentijnse onderwijzeres, in een eenvou dig huis in de buitenwijken van Buenos Aires. Er is een anderhalf jaar oude baby. BRUSSEL. De Europese commissie weet niets af van een officieel voorstel van Engeland om zich bij de E.E.G. aan te sluiten. Dat blijkt uit een verklaring die de Europese commissie gisteren in Brussel heeft afgelegd, als reactie op de geruchten van de laatste tijd dat En geland van plan zou zijn met de Zes van de E.E.G. te gaan meedoen. In de verklaring wordt erop gewezen, dat het toetreden van andere landen tot de gemeenschap alleen mogelijk is wanneer alle bepalingen van het Ver drag van Rome. de „grondwet" van de Europese gemeenschappen, worden aan vaard. De berichten, als zou de Europese com missie aan de mogelijke wijziging van de economische en politieke doelstellin gen van het verdrag werken, worden „louter verzinsels" genoemd. Verder wordt gewezen op de andere mogelijkheden voor samenwerking die het verdrag van Rome biedt. Hier is dr. Israël Baer (in het midden) nog de grote man, een figuur voor wie heel Israël ontzag had. Met één hand in de zak en een sigaret in de andere luistert hij naar wat de twee mannen die hem staande hiel den hebben te vertellen. Dat zij politiemensen in burger hem een ogenblik later zouden arresteren wist hij nog niet. De man links, ontvouwt juist het bevel tot arrestatie om Baer dat voor te lezen. Van onze rechtbankverslaggever JERUZALEM. Het proces-Eichmann is niet langer publieke zaak nummer één in Israël. Het is verdrongen door een opzien barend geval van spionage. Eén van Israëls nationale figuren, nota bene een persoonlijke vriend van premier Ben Goerion, wordt ervan verdacht dat hij heeft gespioneerd voor Rusland. De Sowjetunie zou de gegevens hebben doorgegeven aan president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, het land waarvan Israël eigenlijk voortdurend een aanval verwacht. De V.A.R. gedraagt zich steeds als een doodsvijand van Israël. Het is dan ook niet meer dan begrijpe lijk dat dit land de grootst mogelijke militaire paraatheid in acht neemt. In zulk een situatie worden mili taire geheimen bloedig ernstig ge nomen. Natuurlijk ontstond er dus grote deining toen bleek dat de man die op militair gebied eigenlijk alles wist, spioneerde. De man om wie het gaat, de 49- jarige luitenant-kolonel b.d. Israël Baer, genoot groot aanzien. Hij werd beschouwd als een van de parade paarden van Ben Goerions regering. Zelf voelde hij zich kennelijk al niet al te zeker meer. Kort voor zijn arres tatie had hij tenminste een uitreis visum aangevraagd, maar dat was hem geweigerd. Baer ontleende zijn gezag aan een indrukwekkende staat van dienst: in structeur van de Hagana. officier tij dens de onafhankelijkheidsoorlog, au teur van een standaardwerk daarover, veelgelezen militair commentator, enz. Hij was de laatste jaren hoofd van de militair-historische faculteit van de- universiteit van Tel-Aviv. Uiteraard onderhield Baer goede betrekkingen met vele hoge Israëli sche officieren. tot de meest geheime archieven van het land. Nu is dus gebleken dat de in houd daarvan wel eens bekend kon zijn bij Israëls vijanden. Baer zou al sinds 1956 voor Rusland hebben gespioneerd, uit ideële over wegingen. Onlangs trad hij toe tot de regeringspartij van Ben Goerion, de Mapai. In krantenartikelen bepleitte hij nauwere banden met het Westen. Nog een kwestie Alsof het geval-Baer en het proces- Eichmann nog niet genoeg zijn, is er ook nog de kwestie van de parade op onafhankelijkheidsdag, donderdag. Ter viering van zijn dertiende onaf- hankelijkheidsfeest wil Israël tanks en artillerie naar Jeruzalem brengen, om die donderdag in een grootse parade den volke te tonen. De Jordaanse rege ring heeft daartegen geprotesteerd. Zij vat het plan van Israël op als een schending van de wapenstilstands overeenkomst van 1949. Daarin is uit drukkelijk bepaald dat er geen zware wapens binnen een grens van. tien kilo meter van Jeruzalem mogen worden gebracht. Israël beschouwt het Jordaanse pro test a's een politieke manoeuvre van koning Hoessein, bedoeld om zich te verzekeren van de goede gunsten van president Nasser, met wie hij de laatste tijd nogal eens moeilijkheden heeft ge had. Jordanië kan moeilijk bezwaar tegen onze parade hebben, zo betogen de Is raëliërs. Drie jaar geleden hebben zij immers ook in Jeruzalem geparadeerd. Daar kwamen zelfs straaljagers aan te pas. Veel nadruk leggen zij er ook op dat in de parade geen munitie zal wor den meegevoerd. Ondanks dat alles heeft Jordanië met zijn protest toch weerklank gevonden in de Veiligheidsraad. Deze heeft er bij Israël op aangedrongen van de parade af te zien. Of Israël daar gehoor aan zal geven, weet nog niemand. In het proces-Eichmann intussen, zal het gerechtshof vanmorgen een tussen vonnis wijzen. Het zal een antwoord zijn op de stelling van dr. Servatius, de verdediger van Eiehmann, dat de Israëlische rechters zich op grond van het internationale recht onbevoegd moeten verklaren. In afwachting van het tussenvonnis zijn in de Israëlische dagbladen weer enkele aanvallen verschenen op de Duitse verdediger. Men vindt hem tact loos en ongeremd. Vooral zijn argu ment dat Eiehmann geen gevaar meer is voor de mensheid omdat hij vijftien jaar als vredelievend burger heeft ge leefd, vindt het publiek een onsmake lijke bewering. Van onze luchtvaartredacteur AMSTERDAM. Van morgen af wordt ook het straalpassagiersvliegtuig Comet 4B een trouwe bezoeker van het vlieg veld Schiphol. De Griekse luchtvaart maatschappij Olympic Airways gebruikt dit toestel dan op haar dienst tussen Amsterdam en Athene. Naast de Boeing, de Caravelle, de DC-8 en de Toepoelof wordt de Cornet dan het vijfde type straalvliegtuig, dat Schiphol regelmatig zal aandoen. Olympic Airways is in enkele jaren tijds sterk gegroeid. Precies vier jaar ge leden nam de scheepsmagnaat Onassis het heft in handen. De maatschappij beschikt nu over 23 vliegtuigen, waarvan vier Comets. Met dit kwartet worden de in ternationale routes in Europa en naar het Midden-Oosten onderhouden. PARIJS (AP). Vier politieman nen op zoek naar stropers zagen gis teravond in de buurt van St. Paul- de-Vence bij Nice een aantal man nen uit een auto springen en haastig in het donker verdwijnen. In de verlaten auto vonden zij 24 schilderijen. Ze namen ze mee naar het bureau, waar men niet wist wat men er mee moest doen. Pas uren later bleek dat de schilde rijen twintig minuten voordat de poli tiepatrouille ze vond, uit het huis van de kunstverzamelaar Aimé Maeght wa ren gestolen. De schilderijen waren van Matisse, Picasso, Braque, Chagall, Miró en Lé ger. De gezamenlijke waarde bedraagt een twee miljoen gulden. De eigenaar heeft ze weer terug. De daders zijn nog niet gevonden. Van onze correspondent PARIJS. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. D. U. Stikker, voorzitter van de permanente Nederlandse delegatie bij de Noordatlantische verdragsorganisatie tot secre taris-generaal van de Navo. Hij zal de opvolger zijn van de Belg Spaak. Mr. D. U. Stikker De benoeming wordt verwacht hetzij de kamende woensdag tijdens een ver gadering van de permanente raad van de Navo te Parijs, hetzij op 8 mei tijdens het algemene congres van de Navo te Oslo. Dertien van de vijftien landen, die lid zijn van het Atlantisch pact, hebben de kandidatuur-Stikker altijd gesteund. Slechts Frankrijk en Italië waren voor de benoeming van Brosio, de Italiaanse ambassadeur te Washington. Nu de Italiaanse regering Brosio be noemd heeft tot ambassadeur te Parijs en diens kandidatuur daardoor is ver vallen, hebben het Elysée en de Franse regering besloten de kandidatuur-Stik ker eveneens te steunen. Dit ondanks het feit, dat de heer Stikker zich een voorstander getoond heeft van de Europese en Atlantische integratie, waar Frankrijk tegen gekant is. Van onze correspondent RABAT. Enkele duizenden Ma rokkanen zijn ernstig ziek geworden na het eten van een couscous (de traditionele Arabische maaltijd) na afloop van een pelgrimstocht. Alle ambulances, doktoren en verpleeg sters rondom Oujda, niet ver van de Algerijnse grens, zijn opgeroepen om medische hulp te verschaffen. De zalen van het ziekenhuis Maurice Lousteau te Oudja waren vrij spoedig vol en daar ook de gangen niet vol doende ruimte boden, heeft men enke le scholen en openbare gebouwen als ziekenhuis ingericht om alle patiënten te kunnen bergen. Tot nu toe hebben er zich nog geen sterfgevallen voorge daan. Na afloop van de pelgrimstocht werd de ruim twintigduizend deelnemers een maaltijd voorgezet. Tegen drie uur 's middags deden zich de eerste ver schijnselen van een massale voedsel vergiftiging voor: braken, hoofdpijn en hevige buikkramp. De politie zorgde onmiddellijk voor medische hulp en nam de resten van de maaltijd in beslag. De doktoren heb ben opdracht gekregen rapport uit te brengen over hun bevindingen. MOSKOU (Reuter). Het Russische antwoord op de Engelse voorstellen in take Laos is gisteravond aan de Brit se ambassadeur in Moskou, Sir Frank Roberts, in de vorm van een memo randum overhandigd. Over de inhoud zijn nog geen mededelingen verstrekt. De Britse voorstellen voor een wa penstilstand in Laos en de bijeenroe ping van een conferentie van veertien landen zijn op 23 maart aan de Russi sche regering gezonden. Sindsdien heeft de Britse ambassadeur drie ontmoetin gen gehad met de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko. Lievelingje hebt nog precies vijftien minuten om op te staanje te wassen, te scherente kleden, te ontbijten en in een verrukkelijk humeur te komen, AMSTERDAM. Terwijl een paar van zijn landgenoten stonden toe te kijken, is zaterdagavond laat in 't Kolk je in donker Amsterdam de 23-jarige Chinees Chan Chiong Yuk verdronken. Het slachtoffer was bij een vechtpartij tussen in Amsterdam wonende Chi nezen en enkele Chinese bemannings leden van het Zweedse schip Atlantic Queen in het water geduwd. Geen van de vechtersbazen deed een poging Chan te redden. Het was dinsdag allemaal begonnen in een eethuis in de Amsterdamse bin nenstad. Daar hadden de zeelieden en de Amsterdamse Chinezen een ruzie uitgevochten, omdat zij het over een meisje niet eens konden worden. Am sterdam won, maar de tegenpartij kon digde aan zaterdagavond terug te zul len komen. Op de brug tussen 't Kolkje en de Oude Zijds Voorburgwal begon de re vanche. Er werden fikse klappen uit gedeeld, voordat een van de vechtjas sen zijn 23-jarige landgenoot in het water duwde. De man verdronk door dat hij niet kon zwemmen en niemand hem de helpende hand toestak. De rijkspolitie te water heeft het lijk later opgehaald. Nog dezelfde nacht werden vijf Chinezen, opvarenden van de Atlantic Queen, gearresteerd. Onder de arrestanten moet zich de man be vinden die Chan in het water heeft geduwd. Van onze correspondent PARIJS. De voorlopige Alge rijnse nationalistische regering is op haar besluit teruggekomen. De on derhandelingen met Frankrijk, die op 7 april te Evian hadden moeten beginnen, zullen nu vrij zeker begin mei worden geopend. De leiders van het Algerijnse bevrij dingsfront (F.L.N.), Ferhat Abbas, Ben Tobal en Boussouf, zijn gisteravond naar de Tunesische president Bourgui- ba gegaan. Zij hebben hem van het besluit de onderhandelingen te begin nen, op de hoogte gesteld. De nieuwe datum van de conferentie zal in de loop van deze week (men denkt woensdag of donderdag) bekend worden gemaakt. Deze ontwikkeling, die volkomen in de lijn van de verwachtingen van de laatste dagen lag, kwam in Tunis noch in Frankrijk onverwachts. Het Tunesi- Van onze sportredacteur BOEDAPEST. De bondscoach Elek Schwartz heeft gisteravond in de Hongaarse hoofdstad het Neder landse elftal samengesteld voor de strijd tegen Mexico, die woensdag avond in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gehouden. Het team, dat in zijn laatste ontmoeting met de Belgen zo succesrijk was, is op drie plaatsen gewijzigd. „Veteraan" Wilkes maakt zijn rentree in de oranjeploeg. Aange zien Kruiver (PSV) geblesseerd is, staat Wilkes als middenvoor opge steld. Ook Van dér Kuil is weer opgeno men. De PSVer vervangt Moulijn, die eveneens met een blessure sukkelt, op de linkervleugel. Verder heeft de niet geheel fit zijnde Van Wissen in de halflinie plaats moeten maken voor de weer in conditie verkerende Klaassens. De opstelling luidt thans als volgt Doel Pieters Graafland (Feijenoord) achter Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); midden Muller (Ajax), Van der Hart (Fortunq) en Klaassens (Feijenoord); voor Swart (Ajax), H. Groot (Ajax), Wilkes (Fortuna), Schuurman (ADO) en Van der Kuil (PSV). Reserves zijn Lagarde (DHC), Veld hoen (Feijenoord). Notermans (Fortu na), Bleyenberg (Blauw Wit) en Pronk (Ajax). Vergaande aanbevelingen over leiding op komst HILVERSUM. De commissie van onderzoek die door de Avro werd ingesteld, heeft vier weken uitstel gevraagd. Hoewel het rap port, voorzien van enige aanbevelin gen, reeds klaar was, bleek een ver der onderzoek nodig van grieven betreffende het beleid bij de ver nieuwing van de Avro-bode. Naar het schijnt doet de commis sie onder voorzitterschap van mr. De Jager vergaande voorstellen in zake de leiding van vereniging en bedrijf, die zouden knnnen resul teren in vervanging van enkele top figuren in de Avro. (Advertentie) sche weekblad Afrique Action, dat zeer nauwe betrekkingen met president Bourguiba onderhoudt, verscheen gis terochtend reeds met een kop over de gehele breedte van de eerste pagina, waarin de hervatting van de onderhan delingen door de F.L.N. werd aange kondigd. Geprezen Dit blad, dat de jongste rede van de Gaulle prijst om haar intelligentie en duidelijkheid, raadt de F.L.N. zelfs aan om het aanbod van de Franse presi dent om zich met Frankrijk te asso ciëren, aan te nemen. Het vindt deze associatie niet alleen wenselijk, maar zelfs noodzakelijk. Deze toenadering van de Algerijnse leiders is in de eerste plaats veroor zaakt door de redevoeringen die de Gaulle tijdens zijn reis door Zuidwest- Frankrijk heeft gehouden. Daarin gaf hij een synthese van de verschillende onderwerpen die hij op zijn persconfe rentie van II april heeft aangesneden. Bereid Gisteren vatte Terrenoire, de Franse minister van voorlichting, deze rede voeringen samen door in een commu niqué te verklaren, dat duidelijk was aangetoond dat de Gaulle bereid is, vooral met de leiders van de rebellie („degenen, die tot nu toe de door ons uitgestoken hand hebben afgewezen") zo spoedig mogelijk besprekingen te openen zonder voorwaarden en zonder dubbelzinnigheid. De F.L.N. heeft geweigerd zich voor lopig te binden aan een associatie met Frankrijk, zoals die door de Gaulle wordt aangeboden. Zij meent, dat de terugkeer van de vrede in Algerije de stichting van een soevereine Algerijnse staat mogelijk maakt, maar dat het „Algerijnse Algerije" zelf zijn binnen landse en buitenlandse politiek in volle vrijheid moet kunnen bepalen. Inmiddels is in Algiers, waar de spanning ten top stijgt en waar de aan slagen niet meer van de lucht zijn, een verscherpte eensuur ingesteld, die voor al betrekking heeft op de berichtgeving over aanslagen, arrestaties en commen taren daarop. Ook in Parijs duren de aanslagen voort. Ontploffing in Assendelft ASSENDELFT De achttienjari ge zoon van de aan het Smeekeven m Assendelft wonende familie Kool haas is gisterochtend onder een door een ontploffing weggeslagen binnen- nenmuur bedolven. De jongen was op slag dood. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Plaatselijk opkla ringen, maar hier en daar ook wat regen. Zwakke tot matige wind, over wegend uit ooste lijke richtingen. Dezelfde tempera turen als zondag of iets hogere. MIESJE: Ook naar de bollen geweest? 18 april: zon op 5.38, zon onder 19.42. maan op 7.48, maan onder 23.21. i

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1