JONGE RUS VERTELT: 717^ FTAf IJ AT EN DRONK NORMAAL 1 1 ANGOLA: RESERVE WEER IN DIENST GEROEPEN fff 0St', Verwoerd wil Unie verdelen in 7 staten Juichend Moskou ontvangt vandaag zijn ruimtevaarder met grote volksfeesten Lefèvre somber over program coalitie Acht Papoea's met gestolen prauw naar Indonesië MARLEENTJE DURFDENIET TE KIJKEN... Rotje oorzaak van paniek op Het Binnenhof Engeland legt zich neer bij Djakarta's eis N ederland-Mexico niet op televisie Geen bezwaar tegen tolgeld STRAALJAGER VERMIST NA BOTSING IN DE LUCHT *1P 1'llËii TBakker H* m MSttSTfr-rr-r PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND m Na moordpartijen Russische t.v.-film in verkeerd vliegtuig Motief van moeder die kinderen doodde nog onbekend Geen maan gezien Intocht Op school al Spoorwegstaking in Frankrijk op komst Moeilijke berging voor Wijsmuller 6£ersi HONDEN LAATSTE NIEUWS Alarm in KLM-toestel NEDERLAND WEES BEMIDDELING VAN RAHMAN NIET AF De Bilt; Bewolkt Wie is er morgen jarig? Geef n TO MA DO cadeau tfe heesters> planten, iCTÜBiülWBWi "•■""den ook geschenk pakketten M bloernbol,en naar het buitenland. Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Post bus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 Zierlkzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. —3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 1 7,per kwarta# Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4330 Vrijdag 14 april 1961 Eigen nieuwsdienst LISSABON. Het bestuur van de Portugese kolonie Angola is gis teren overgegaan tot mobilisatie van de reserve. Dat geschiedde nadat opnieuw melding was ge maakt van grote onrust, ditmaal zelfs in de buitenwijken van de hoofdstad Luanda. Enige hon derden Europeanen zijn de laat ste weken door rebellen om het leven gebracht. Alle officieren en manschappen die in de jaren 1959 en 1960 hun dienst hadden beëindigd zijn nu weer in actieve dienst geroepen. Militai ren die niet langer dienstplichtig zijn hebben het verzoek ontvangen om zich weer te melden. Zuivering Vooral in het noorden van Angola is het al zeker een maand lang onrus tig. In dat gebied is een grootscheep se zuiveringsoperatie uitgevoerd door Portugese legereenheden die per vliegtuig uit Portugal waren overgebracht. Op geïsoleerde plaatsen in het oerwoud komen er nog dagelijks incidenten voor. ^onderden vrouwen en kinderen zijn al van het platteland naar de steden overgebracht met het oog op de toe nemende onveiligheid buiten de grote wooncentra. Op veel landerijen en ondernemingen weigeren de blanken nog langer hun werk te verrichten. Hervorming Terwijl de berichten uit Angola steeds somberder werden, werd het moe derland gisteren verrast door het bericht dat de dictator Salazar op drastische wijze zijn regering had hervormd. Zonder een woord van toelichting werd bekend gemaakt dat de minister voor het leger, de minister van defensie en de minis ter van overzeese gebiedsdelen van hun post waren ontheven. Salazar zal voortaan zelf de portefeuille van defensie beheren. Generaal Moniz, die tot gisteren minister van defen sie was, nam in 1959 deel aan een samenzwering tegen Salazar. Hij is nimmer in staat van beschuldiging gesteld. Eerder deze week verluidde in Lissa bon dat Salazar van zijn macht was beroofd. De mededelingen van gis teren schijnen deze berichten te logenstraffen. Wellicht is er inder daad sprake geweest van een poging om Salazars bewind omver te wer pen en heeft de dictator op het laat ste moment nog kans gezien over zijn belagers te zegevieren. Alarm Wat er nog aan militaire eenheden in het moederland aanwezig is werd gisteren in alarmtoestand gebracht. Parachutisten betrokken de wacht op strategisch belangrijke punten in het land. Hoe nerveus men in Portugal is bleek goed uit een incident in Monsanto, in de buurt van Lissabon. Daar werd door de wacht bij een kazerne zon der pardon geschoten op twee pilo ten van de Portugese luchtmacht die bij terugkeer in de kazerne niet vlug genoeg het wachtwoord zeiden Een krant in Lissabon vatte de toe stand gisteravond aldus samen: „An gola is Portugal. Angola is in gevaar Portugal is dus in gevaar". Praag in plaats van Amsterdam BRUSSEL Een Russische tele visiefilm van de feestelijkheden om de geslaagde wereldvlucht in Mos kou, die gistermiddag om één uur op Schiphol had zullen aankomen, is in Moskou in een verkeerd vlieg tuig geladen en in Praag beland. De film was bestemd om via het Eurovisienet te worden uitgezonden. Van Praag is de film naar Brussel gestuurd, waar hij om half zes is aan gekomen. De Belgen hebben de film om half zeven op het Eurovisienet gezet en later nog twee keer in het filmjournaal ge draaid. Ook in Bussum is die uitzending ont vangen. maar de journaaldienst van de NTS had betere opnamen van het tele visiestation in Leningrad opgevangen en heeft die in het nieuwsbulletin ver toond. Een blijde Joeri Gagarin stapte uit het Russische ruimteschip na zijn ge slaagde vlucht in de ruimte. (Telefoto) VOOR GAGARIN JOHANNESBURG (A.F.P.) Premier Verwoerd zou een plan hebben opgesteld om de Unie van Zuid-Afrika te verdelen in zeven politiek souvereine staten. Elke staat zou een eigen parlement en grond wet hebben en om toelating tot de Verenigde Naties kunnen verzoeken. De zeven staten zouden gedurende een periode van 25 jaar onderling ver bonden zijn door een vriendschaps verdrag en een verdrag tot technische, diplomatieke, economische en militaire samenwerking. Dr. Verwoerd zou de bladen van zijn partij hebben opgedragen de openbare mening op dit plan voor te bereiden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdamse recherche tast nog steeds in het duis ter omtrent het motief van de 39-jari- ge mevrouw Van der L., die woensdag avond in haar woning aan de Carillon straat in Amsterdam-Zuid haar twee zoontjes door het opendraaien van een gaskraan om het leven heeft gebracht. Zoals wij in een deel van onze edities reeds meldden, trachtte de moeder zich na het plegen van deze verschrikkelijke daad van het leven te beroven. Toen de politie omstreeks elf uur de woning binnenkwam was de vrouw al bewusteloos. Zij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. Hoewel haar toestand nog ernstig is, is zij buiten levensgevaar. De recher che kreeg geen toestemming haar een verhoor af te nemen. Zij zal vandaag evenmin kunnen worden gehoord. Het gezin stond bijzonder goed be kend. De politie staat voor een raadsel. De vader die het verschrikkelijke nieuws hoorde toen hij tegen midder nacht thuiskwam, is nog steeds ernstig overstuur. Hij is bij familie onderge bracht. Van onze correspondent BRUSSEL De besprekingen tussen delegaties van de Christelijke Volks partij en van de Socialistische partij, die, onder voorzitterschap van kabinets formateur Lefèvre (C.V.P.), zijn ge houden over de mogelijkheden om een regeringsprogramma op te stellen, zijn gistermiddag 'praktisch afgesloten. Merkwaardig genoeg bleken de socia listische onderhandelaars optimistisch doch was Lefèvre 's avonds in zijn dagelijkse praatje met de journalisten somber gestemd. Vrees Over het eigenlijke regeringsprogram bestaat een grote mate van overeen stemming. doch blijkbaar vreest Lefèvre dat de opvattingen van de twee par tijen over de gevolgen van de staking elkaar nog niet voldoende zijn genaderd. De socialisten willen dat men over de stakingsaffaire de spons haalt. De katholieken kunnen dit moeilijk aan vaarden. Lefèvre. die gisteren twee keer door koning Boudewijn is ontvangen, ver klaarde 's avonds dat hij over enkele moeilijke kwesties zij hebben be trekking op de staking nog geen duidelijk antwoord van socialistische kant bezat. Hij verwachtte dit antwoord zater dagochtend. Hij zal dan kunnen na gaan of het zin heeft de poging om samen met de socialisten een regering te vormen, voort te zetten. HOLLANDIA fANP, AP) Een In donesiër en acht Papoea's zijn in een gestolen prauw met buitenboordmotor van het eiland Pandjang bij Fak-Fak naar Indonesië gevaren. Zij hadden de prauw van een Chine se handelaar gehuurd om op het eiland te gaan picknicken. Tevoren hadden zij er benzine en kleren gebracht. Plotse ling gingen de mannen er vandoor, de Chinees op het eiland achterlatend. MOSKOU (Reuter). De eerste ruimtevaarder in de geschiedenis, de Rus sische majoor Joeri Ga garin (27), verklaarde gisteren over zijn 108 minuten lange ruimte vlucht: „Er zal een tijd komen, dat er kaartjes zullen worden uitgedeeld voor ruimte- vluchten om de aarde. Deze eer ste keer leverde de toestand van gewichtloosheid reeds geen moei lijkheden op. Het was weliswaar een vreemde gewaarwording, maar ik kon best lezen en schrij ven. Ik at en dronk zelfs nor maal. Alles was alsof ik op aar de was, eigenlijk gingen alle handelingen me nog makkelijker af. Mijn handschrift werd zelfs niet anders, hoewel mijn hand gewichtloos was. Wel moest ik mijn blocnote goed vasthouden, omdat zij anders zou wegvliegen uit mijn handen. Alle losse voor werpen in mijn cabine zweefden als stofdeeltjes rond, terwijl ik zelf in de lucht hing." Gagarin was bijzonder enthousiast over de indrukken van de ruimte om hem heen tijdens zijn vlucht. „Het zicht uit het ruimteschip was zo goed, dat ik voor het eerst de bolvorm van de aarde met eigen ogen kon zien. De horizon bood een prachtig beelder was een oranje streep die overging in blauw en zwart". Gagarin is bepaald De zon of was het verlegen heid? maakte het de vierjarige Mariene Vuyk gisteren in Boskoop zo moeilijk, da' zij gauw haar hand jes voor de ogen sloeg toen zij aan prinses Irene, die de bloementen toonstelling Flora Nova 1961 kwam openen, een welkomstboeket had aangeboden. De Prinses zette met de opening van de tentoonstelling van azalea's, rhododendrons, seringen, clematis en coniferen een traditie voort die het koninklijk huis al meer dan zestig jaar in ere houdt. Elk jaar wordt de Boskoopse bloementen toonstelling door een lid van liet koninklijk huis bezocht. De Vereniging voor Boskoopse culturen, die met de tentoonstelling haar honderdjarig bestaan viert, kreeg niet alleen de Prinses op be zoek, zij kreeg ook een onderschei ding van de Koningin. Zij schonk de vereniging het predikaat Ko ninklijk. Deze onderscheiding bracht de voorzitter van de vereniging zo in verlegenheid, dat de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaascsz, hem te hulp schoot. „Zeg het maar met bloemen", was zijn raad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De knal op Het Bin nenhof. die dinsdagavond nogal wat consternatie veroorzaakte en politie en brandweer op de been bracht, is veroorzaakt door een rotje. De politie heeft gisteren overblijfse len van dit stukje vuurwerk gevon den. Aanvankelijk werd gedacht aan een zelfvervaardigd bommetje, omdat ter plaatse een stukje plastic buis en wat elektriciteitsdraad was gevonden. Thans is gebleken dat dit materiaal was achtergelaten door de elektriciëns die op Het Binnenhof de elektrische installatie op een ander voltage had den overgeschakeld. niet van plan het bij deze eerste en tot dusver enige ruimtevlucht te laten. Hij wil graag naar Venus om te zien wat deze planeet achter haar wolken ver bergt; ook is hij uiterst nieuwsgierig of er op Mars werkelijk kanalen zijn. Volgens de jonge Russische majoor zal de maan, die het dichtst bij de aarde ligt, binnen niet al te lange tijd bereikt worden. Tijdens zijn tocht door de ruimte heeft Gagarin de maan evenwel niet gezien; de zon zag hij als een tientallen malen helderder lichtbol dan men haar op aarde kan aanschouwen. De sterren waren als lichtende en zeer goed zicht bare punten langs zijn ogen getrokken. De overgang van gewichtloosheid naar het onderhevig zijn aan de zwaarte kracht was tenslotte bijzonder soepel verlopen. Gagarin had, zo vertelde hij verder, best nog wat langer aan boord van het ruimteschip kunnen blijven. De duur van de vlucht was evenwel van tevoren nauwkeurig vastgesteld. Lyrisch uitte de ruimtevaarder zich over zijn terugkeer op aarde. „Toen ik uit het ruimteschip klom, heb ik het lied „Het vaderland hoort, het vader land weet" gezongen. Ik was nu een maal dolblij, toen ik terug was. Het telegram van Kroesjtsjef heeft mij tot tranen toe ontroerd, zo was ik getrof fen door zijn vaderlijke bezorgdheid en aandacht". Gagarin zou zich persoonlijk wel verheugen over ruimtevaartpresta ties van de Amerikanen. „Maar wij zullen proberen de Verenigde Staten voor te blijven", voegde hij er aan toe. Joeri Gagarin wacht vandaag in een met vlaggen versierd Moskou een triomfantelijke intocht. Kanonnen zul len twintig schoten afvuren, straal jagers zullen over de stad gieren, op dertig grote pleinen zullen circusartis- ten en orkesten het volk onderhouden van vanmorgen zes uur af! Miljoenen Russen zullen Gagarin in hun hoofdstad met een van boven af georganiseerd volksfeest ontvangen, een vijf uur lange parade zal aan hem voorbijtrekken en minister-president Nikita Kroesjtsjef en andere Russische leiders zullen per soonlijk naast hem staan Kroesjtsjef heeft er apart zijn vakantie aan de Zwarte Zee voor afgebroken. Reeds zijn een bergtop, een gletscher, een reeks straten en zelfs pasgeboren baby's naar de eerste ruimtevaarder genoemd, die dezer dagen voorts tot held van de Sowjetunie zal worden benoemd. Een plein in het centrum van Moskou wil men verder, op voorstel van de Rus sische schrijversbond, in de toekomst het Plein van de Ruimtevaarder noemen. Wie is Joeri Gagarin? Op deze vraag van miligenen Russen heeft men thans te Moskou een zeker niet uitvoerig ant woord gegeven. Hij wordt geschetst als een man, die op school al veel heeft gevoeld voor wis- en natuurkunde. Gagarin bezocht een handels- en een technische school en was twee jaar lang straaljagerpiloot. Hij is een bewonderaar van de boeken van Jules Verne. Het boek De nevel van Andromeda, waarin de negentien de eeuwse Franse schrijver over de wereldruimte heeft geschreven, noem de hij een goed verhaal. Maar nu hij zelf de ruimte had gezien, kon Gagarin verklaren dat Jules Vernes beschrij ving niet in alle opzichten klopte met de werkelijkheid. Gagarins vrouw Valentina heeft van tevoren niet geweten, dat haar man als eerste mens de ruimte in zou wor den gezonden. „Ik wist," zo heeft ze in een gesprek met het Russische pers bureau Tass gezegd, „dat hij voor iets zeer belangrijks onderweg was. Een buurman stormde gisteren bij mij bin nen en vertelde dat hij via de radio had gehoord wat Joeri had gedaan." Van onze correspondent PARIJS. Het socialistische vak verbond van Franse spoorwegarbei ders, dat ongeveer dertig procent van het personeel der spoorwegen omvat, heeft een spoorwegstaking van 24 uur voor 19 april afgekondigd om kracht bij te zetten aan zijn looneisen. Het heeft de katholieke en de communistische vakbonden gevraagd zich bij deze actie aan te sluiten. Wanneer hieraan gevolg gegeven wordt kan men op genoemde datum een algehele spoorwegstaking in Frankrijk verwachten; wanneer de twee vakbonden niet aan de staking deelnemen, moet men met grote ver tragingen rekening houden. LONDEN (AP) De Britse re gering heeft zich met tegenzin neer gelegd bij de Indonesische eis om de behartiging van de Nederlandse belangen in Indonesië te staken. Naar verluidt komt daar het Britse antwoord op neer, dat binnen enkele dagen ter kennis van de Indonesi sche regering zal worden gebracht. De Britse regering is er evenwel in geslaagd Djakarta te overtuigen van de dringende behoefte aan een noodrege- ling voor ongeveer duizend van de drieduizend Nederlanders die zich nog in Indonesië bevinden. GEEN RODE KRUIS De Indonesische regering zou een voorstel hebben afgewezen om het Internationale Rode Kruis voor deze behoeftige onderdanen te laten zorgen. Inplaats daarvan zou Djakarta erin hebben toegestemd dat het Indonesische equivalent van het Rode Kruis, de Rode Halve Maan, de verantwoorde lijkheid op zich neemt voor Nederland se onderdanen die hulp nodig hebben. Op het ogenblik wordt aan 250 Ne derlandse gepensioneerden via de Brit se ambassade in Djakarta pensioen uit gekeerd. HALF MEI IN INDIË Van onze correspondent IJMUIDEN Half mei begint Wijsmuller in Indië aan een van de moeilijkste en zwaarste bergingen waarvoor Nederlandse bergers ooit zijn komen te staan. Op de snelstromende rivier de Hooghly wordt dan in opdracht van de Am sterdamse Ballast Maatschappij be gonnen met de berging van de Lake Fitian, de Nederlandse snijkopzuiger die vorig jaar op 8 november is gezonken en gekapseisd. Achttien opvarenden, onder wie twaalf Nederlanders, kwamen daarbij om het leven. Het werk wordt uitgevoerd door het bergingsvaartuig Help en de zuiger Queen of Holland. Het wrak van de Lake Fitian wordt onder water gedemonteerd, waarna de verschillende secties zullen worden gelicht. De zuiger, waarvan nog slechts een klein deel van het dekhuis boven water uitsteekt, is in de kleibodem gedrukt op één mijl ten zuiden van Fulta Point. Het wrak moet verdwijnen omdat het oorzaak kan zijn van een steeds verder gaande aanslibbing. Miauw!! MIAMI (Florida) (A-P.) Een vliegtuig van de K.L.M., dat van nacht juist was opgestegen van het vliegveld van Miami, is terugge keerd toen een employé van de K.L.M. de telefonische mededeling kreeg, dat een bom aan boord van het toestel was geplaatst. Na de landing hebben detectives het toe stel, een DC-6 die op weg was naar Aruba, onderzocht, maar zij kon den niets vinden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Van een Nederlandse afwijzing van enig bemiddelingsvoor stel van Abdul Rahman is nimmer sprake geweest. Prof. De Quay deelt dit mee mede namens minister Luns in antwoord op vragen van het so cialistische Tweede-Kamerlid De Kadt. De regering kan niet duidelijk ma ken waarop de verklaring van de pre mier van Malakka over afwijzing van zijn voorstellen is gebaseerd. Parkeergelegenheid Gelijke kansen voor schijf en meter Van onze Haagse redactie DEN HAAG De parkeermeter en de parkeerschijf zullen in de grote ge meenten in ons land gelijke kansen krijgen. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, deelt minister Korthals mee, dat hij de wet op de motorrijtuigenbelasting zo zal wijzigen, dat gelijktijdige invoering van parkeer meter en parkeerschijf mogelijk wordt. De gemeenten zullen daardoor na enige tijd zelf een keus kunnen doen. De wetswijziging zal op korte termijn bij de Tweede Kamer worden ingediend. Eigen nieuwsdienst BUSSUM De voetbalwedstrijd NederlandMexico, die op 19 april wordt gespeeld, komt niet op de tele visie. Het bestuur van de KNVB heeft besloten in geen geval toestemming voor uitzending te geven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Korthals acht tolheffing om objecten als een brug over het Haringvliet en een tunnel bij Vlaardingen vervroegd te kunnen uit voeren, aanvaardbaar. De tolheffing zou dan een tijdelijk karakter moeten heb ben en moeten eindigen op het ogenblik waarop het object door het rijk zou worden overgenomen, zo deelt hij mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. HAAMSTEDE. Omstreeks kwart voor elf gisteravond zijn twee straaljagers van de Konink lijke Luchtmacht in botsing geko men boven de Oosterschelde. Na de botsing, die zich afspeelde boven de Roompot, in een rechte lijn van het dorp Haamstede naar de Westhinder, circa tien kilome ter uit de kust, is een der toestel len vermoedelijk in zee gestort. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog niet bekend of de piloot zich tijdig in veiligheid had kunnen stellen. Het tweede vliegtuig is veilig op zijn basis teruggekeerd. De vlieger is onge deerd. Toeu de vliegbasis Soesterberg, van waar de vliegtuigen waren opgestegen, het ongeluk had ge-meld -stegen onmid dellijk vliegtuigen op van vliegveld Val kenburg om reddingspogingen in het werk te stellen. Om kwart over elf voer e reddingsboot Blankenheij-m, die sinds kort bij Burg-hsluis is -gestationeerd, uit om naar wrakstukken en een eventuele overlevende te speuren. Om half een van nacht werden ook de loodskotters van Vlis-singen ingezet. Beide toestellen namen deel aan een tweedaagse luchtverdedigingsoefening, die maandelijks wordt gehouden. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Iets minder zacht. Ma tige tot vrij krach tige zuidwestelijke wind. MIES JE; Over goed weer valt ook al weinig te zeggen! 15 april: zon op 5.45, zon onder 19.37; maan op 4.16, maan onder 19.55 Advertentie Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. (Advertentie) GLADIOLEN, DAHLIA's, enz. enz! POSTBUS 204 HILLEGOM TEL. (02520) 6388*

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1