Zonnig succes na mistige mislukking in Veerse Gat Hele wereld diep onder indruk van rode prestatie Engeland niet tot steun verplicht Nieuw-Guinea in QglfE Mi»! AANBOD VAN RUSSEN NA GESLAAGDE RUIMTEREIS VAN EERSTE MENS 1 Fries benoemd tot opvolger Henry Ford haar Moeder doodt twee kinderen I STEM UIT HEELAL: IK KIJK NAAR DE AARDE [fleXa] 9 RADIO-MOSKOU GAF TIJD AAN De Bilt: Bewolkt m PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vragen over verklaring staatssecretaris Bot Boei bij haven van Seheveningen Nandoe-echtpaar nam de benen Vervroegde uitspraak in zaak-Van der Putten Kennedy: geen aanbod van bemiddeling BEZOEK AAN AMERIKA? DE HEMEL WAS ZWART GESPREK MET KROESJTSJEF Verwijten van senaatsleden aan mr. Luns VRAGEN OVER VLAGVERTOON Minister Visser sprak met Dean Acheson Meevallertje voor Den Haag van ruim vijf miljoen gulden tt! Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Post bus 26 Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Missingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 Zierikzee, Havenpark 24. telefoon 01110—2991. ~3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zeeuwsch Dagblad mik Losse nummers 13 cent i Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartos! Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 5 T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4829 Donderdag 13 april 1961 De Russische ruimtevaar der, Joeri Aleksejewitsj Ga garin, zit weer thuis, bij zijn vrouw Velentina en zijn twee dochtertjes. Na zijn his torische ruimtevaart rond de aarde geniet de luchtmacht officier van een paar dagen prestatieverlof. Hy brengt ze voor een deel door met te lezen wat de Russische kran ten allemaal over zyn tocht weten te vertellen. Dochter Lena moet er nog aan wennen een beroemde vader te heb ben; zy vindt het maar vreemd dat in alle kranten foto's van hem staan. KOM VOLGENDE KEER KIJKEN! LEEUWARDEN. Het Friese dorpje Stiens is sinds gisteravond bijzonder trots op een van zijn geëmigreerde zonen: John Dijkstra, die gekozen is als president van de Ford motor Com pany in Detroit, opvolger van Henry Ford de tweede. Twee jaar geleden stond John, die in de doopboeKen van de Hervormde kerk in Stiens als zoon van Tjidde en Pietsje Dijkstra de naam Johannes meekreeg, nog voor zijn ouderlijk huis, dat hij als vierjarig kind in 1897 verliet. Zoon van koperslager John Dijkstra, die nu met een van de hoogste waardigheden in de Ameri kaanse automobielwereld is bekleed, is de zoon van een koperslager uit Stiens. Rondom de eeuwwisseling be gonnen de zaken in het Friese dorp te verlopen en vader Dijkstra besloot naar "de nieuwe wereld te emigreren, waar hij een baan bij de Fordfabrie ken kon krijgen. Zijn zoon heeft tot 1947 bij General Motors gewerkt en kwam toen ook bij Ford. Op een zakenreis door Europa deed bij twee jaar geleden zijn ge boortedorp aan. De weduwe Bottema, een ver familielid, liet hem de kerk en het ouderlijk huis zien. Prompt schonk de heer Dijkstra een fiks be drag voor de restauratie van de toren Hij nam een stukje steen van het ouderlijk huis, dat in het vroegere klooster van Stiens staat, mee naar de overkant. DEN HAAG Het anti-revolutionaire Eerste-Kamerlid Algra heeft prof. De Quay en minister Toxopeus gevraagd of het waar is dat staatssecretaris Bot in Nieuw-Guinea heeft verklaard dat de Nedei landse krijgsmacht daar niet meer dan duizend infiltranten kan tegenhou den. Zo ja, dan wil de heer Algra van de ministers weten wat het nut is van der gelijke verklaringen, die uiteraard ook in Indonesië worden gepubliceerd. Wat dinsdag niet lukte in een dichte mist, lukte giste ren bij' helder weer: De eerste caisson kreeg zijn plaats in het sluitgat van het Veerse Gat. Vijf sleepboten manoeuvreer den de kolos langzaam en be hoedzaam naar het landings- hoofd. Om vijf minuten voor half zeven weerklonk een sner pend gefluit over het wijde water. Dat was het moment waarop de afsluiters werden geopend; vrij snel zonk de caisson daarop naar de drie en een halve meter lager ge legen drempel. De eerste van de zeven caissons was te be stemder plaatse gearriveerd. Voor het verslag van deze histo rische gebeurtenis zie men pag. 3 Advertentie A i EEN PR0DUKT VAK 1 DE SIKKENS GROEP DEN HAAG. Op enkele mijlen voor de Scheveningse kust zal binnenkort een boei v/orden geplaatst, waardoor het bin nenlopen van de zeer gevaarlijke Sche- veningse buitenhaven gemakkelijker wordt. Door de aanwezigheid van de boei zullen de schippers vooral bij slecht weer zeker een aanlooppunt hebben. Nu gebruiken vele schippers daarvoor het schip van radio Veronica. Opwinding in Blijdorp Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De beide nandoes van Diergaarde Blijdorp, die de trots van de Rotterdamse dierentuin zijn omdat het echtpaar daar niet minder dan 23 jongen heeft grootgebracht, hebben gisteren op het drukste uur van de middag grote opschudding ver oorzaakt door kort na elkaar de (lan ge) benen te nemen. Eerst werkte het mannetje zich over de omheining van de loopweide. Het flink uit de kluiten gewassen dier begaf zich onbeschroomd tussen de bezoekers. Toen een oppasser hem wilde grijpen vluchtte Papa Pampastruis de bloemper ken in. De oppasser kreeg de vluchte ling te pakken waarop het- tot een for mele vechtpartij kwam. Pas toen de op passer versterking had' gekregen kon de bijtende en krabbende nandoe worden overmeesterd. Nauwelijks zat papa veilig opgeborgen of men ontdekte dat ook mama er van door was gegaan. Aan een heel andere kant van de tuin bewoog zij zich vrij tussen het (opgewonden) publiek. Nijdig spartelend met haar stoere benen moest zij zwichten voor de overmacht die ook haar tot de orde riep. Vermoedelijk heeft het mooie weer het Zuidamenkaanse temperament van de nandoes geprikkeld. Wanneer zij beter schap beloven mogen zij vandaag weer I in de loopweide. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijste ring heeft een Amsterdamse huis moeder, mevrouw Van der L., gister avond haar twee kinderen om het leven gebracht en geprobeerd zich zelf te vergassen. Het gebeurde in haar woning aan de Carillonstraat in het zuiden van de stad. Toen een buurman omstreeks el£ uur de politie -waarschuwde omdat hij gas rook, waren de kinderen,'de zesjarige Harry en de vierjarige Freddie, al ge stikt door het gas dat uit de opengezet te kraan was gestroomd. Mevrouw Van der L. zelf leefde nog; zij werd in bewusteloze toestand naar het Wees- perpleinziekenhuis gebracht. Met een zuurstofapparaat werd getracht haar leven te redden. De vader, die bij ean pompstation van een limonadefabriek werkt, kwam om middernacht niets vermoedend thuis. Hij wilde langs de voor de deur te hoop gelopen mensen de trap op gaan de woning van de familie Van der L. ligt op de eerste verdieping maar een inspecteur van politie kon hem opvangen. Na het horen van het verschrikke lijke nieuws raakte hij zo overspannen dat de politie hem in een auto mee nam naar het bureau, waar hij enigs zins tot kalmte kon komen. Ontdekt De heer Pelser, die boven d'e fami lie Van der L. woont, had het misdrijf ontdekt. Hij ging omstreeks elf uur zijn zuster uit Haarlem, die op bezoek was geweest, naar de auto brengen. Bij het passeren van de deur van de familie Van d'er L. rook 'hij een sterke gaslucht. Hij belde aan. maar kreeg geen gehoor. Terstond rende hij daar op naar een telefooncel, vanwaar hij de politie waarschuwde. AMSTERDAM Het ambtenaren gerecht te Amsterdam zal niet op dins dag 18 april, zoals aanvankelijk be paald, maar reeds morgen uitspraak doen in de zaak-Van der Putten. WASHINGTON (AFP) President Kennedy heeft gisteren tijdens zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten niet hun goede diensten of bemiddeling zullen aan bieden in het geschil tussen Neder land en Indonesië over Nieuw-Guinea, tenzij beide partijen hierom vragen. Van onze correspondent WASHINGTON Het sensationele bericht uit de Sow jet unie dat de Russische piloot Joeri Gagarin als eerste mens een vlucht door de ruimte heeft gemaakt en behouden op aarde is teruggekeerd, is gisteravond gevolgd door een bijna even sen sationeel aanbod. Leonid Sedof, een Russische ruimtevaartdes kundige, die. in Amerika een wetenschappelijk congres bijwoont zei namelijk' „Wanneer de spanning in de wereld blijft afnemen zal het mogelijk zijn waarnemers uit andere landen uit te nodigen wanneer er opnieuw een Russische astronaut op aarde terugkeert." Tot woede van de Amerikaanse ruimtevaarders-in-opleiding (al was het volstrekt niet onaangenaam bedoeld) zei hij verder dat het niet onmogelijk was dat Joeri Gagarin in staat gesteld zal worden een bezoek aan Amerika te brengen. Hij kan dan zijn ervaringen vertellen aan zijn Amerikaanse collega's, die er wel licht van zullen kunnen profiteren. De Sowjetunie zal alle uit deze en toekomstige proeven verkregen wetenschappelijke gege vens ter beschikking van de gehele wereld stellen. Teleurstelling heerste gisteren bij de Amerikaanse astronauten die in opleiding zijn. Weliswaar verklaarden zij zonder uitzondering dat zij hun programma kalm zouden afwerken tot ook hun tijd gekomen zou zijn, maar zij voelden zich toch kennelijk verslagen. De verwachting is dat een Amerikaanse ruimtereiziger over enkele weken reeds de eerste vlucht zal maken, maar dat was maar een schrale troost. Hoewel het nieuws van de eerste Russische astronaut verre van onverwacht was twee dagen lang al hadden de wildste geruchten de ronde gedaan maakte het toch in de gehele wereld een geweldige Indruk. Mét technische details waren de Russen, traditiegetrouw, zeer zuinig. Alle nadruk werd daar entegen gelegd op het menselijk aspect van deze eerste geslaagde poging tot bemande ruimtevaart. Onze correspondent te Moskou seinde ons: ,,De hemel was zwart, maar de aarde blauw als een duif en alles was duidelijk zichtbaar." Dit verklaarde majoor Joeri Ga garin toen hij gisterochtend, van zijn adembenemende tocht te rugkerend, zijn ruimtecabine verliet. Gekleed in een hemelsblauw vliegerskostuum en valhelm werd hij omhelsd en gekust door uitgelaten Russen, die onder leiding van dr. Vitalie Valovitsj onmiddellijk boven de landingsplaats per parachute waren neer gedaald. Dr. Valovitsj is medisch expert op het gebied van de ruimtevaan. Hij heeft speciaal in de Noordpoolgebieden grote ervaringen opgedaan bij proeven met het menselijke uithoudingsvermogen. Onder zijn toezicht stonden ook de twee honden Bjelka en Strejelka die in augustus van het vorig jaar Gagarins vlucht voorbereidden. Tijdens zijn 108 minuten durende ruimtevlucht had Gagarin te kampen met drie problemen. Hij moest de gevolgen van de zwaartekracht over winnen tijdens lancering en landing, hij was onderhevig aan voortdurende trillingen en ten slotte was er het probleem van de gewichtloosheid. Kranig heeft de robuste piloot deze uiterst zware belastingen doorstaan en hij kon onmiddellijk na aankomst premier Kroesjtsjef te woord staan. Nadat deze zich had overtuigd, dat Joeri Alexevitsj ongedeerd de Russische bodem had bereikt noemde hij hem „zoon van het grote socialistische vaderland". Van onze correspondent LONDEN De Britse regering heeft zich op geen enkele wijze ver plicht militaire steun aan de Neder landse regering te verlenen voor het beschermen van Nederlands Nieuw- Guinea. Aldus Edward Heath, Brits onderminister van buitenlandse za ken gisteren in het Lagerhuis. Minister Heath, die in het Britse ka binet de functie van grootzegelbewaar der vervult, zei dit in antwoord op een vraag van het lid van de Labourpartij Denis Healey. De vraag was gesteld naar aanleiding van de opmerking die mr. T. Bot, staatssecretaris van binnen landse zaken, in Hollandia zou hebben gemaakt toen hij daar was voor de in stallatie van de Nieuw-Guinearaad. Overigens heeft mr. Bot later ontkend dat hij die opmerking had gemaakt. Healey herinnerde eraan dat Neder land volgens de woorden van de staats secretaris blijkbaar rekende op militaire bijstand van Engeland, de Verenigde Staten en Australië, ingeval van een militaire aanval van Indonesië op wes telijk Nieuw-Guinea. „Wilt u de .Neder landse regering ervan op de hoogte stellen", aldus Healey, „dat deze ver klaring niet in overeenstemming ie met de feiten?" t WELKE LANDEN In het gisteren in Den Haag ver schenen voorlopig verslag over de be groting van buitenlandse zaken wordt de verdediging van Nieuw-Guinea eveneens ter sprake gebracht. Enkele Eerste Kamerleden vragen minister Luns welke landen Nederland militaire steun hebben toegezegd bij een even tuele Indonesische aanval op westelijk Nieuw-Guinea. Indien Nederland militaire steun toegezegd heeft gekregen, zo vragen zij'verder, zal deze dan bestaan uit mankracht of materieel dan wel uit beide. Minister Luns wordt verweten dat hij „vele kostbare contacten met belang rijke staatslieden steeds opnieuw voor- namaliik heeft gebruikt voor het ver dedigen van en het steun zoeken voor het Nederlands beleid in de kwestie- Nieuw Guinea. Hierdoor is de Neder landse invloed in de wereld in grote mate verzwakt". Enkele leden zouden het op prijs stellen als de regering opnieuw wil overwegen het vraagstuk-Nieuw-Gui- nea aan de orde te stellen op een internationale conferentie, waarvoor bijzonder bevriende mogendheden zou den kunnen worden uitgenodigd. Russische geleerden hadden nog kort tevoren gewezen op het verschil in geestelijke conditie tussen een „kapi talistische" en een „socialistische" kos monaut. De Amerikaanse bemanning van de onderzeeboot, die dagen lang onder de ijskap van de Noordpool voer, werd volgens deze geleerden van de waanzin gered door films „speciaal met erotische inslag". Dit zouden Rus sen niet nodig hebben, want zelfs op de eerste vlucht zou de toen nog onbe kende ruimtevaarder niet alleen zijn. „Onzichtbare draden zouden hem met de aarde verbinden". Zonder contact met de aarde is Ga garin inderdaad geen ogenblik ge weest. Radioconversaties. 200 km bo ven de aarde, kwamen redelijk over en muziek van Russische radiostations hebben zijn eenzame minuten gekort, o.a., zo meldt Izwestia, door de „ware golven van liefde" in verband met het voorgaande interessante detail. Op het Rode Plein, zoals elders in de hoofdstad, is de rust inmiddels enigszins teruggekeerd. Het historische trefpunt was gistermiddag het toneel van grote uitgelatenheid. Onder arg wanend toezien van enige politieman nen werd een kapitein van het rode leger door een juichende massa Mos- kovieten drie maal gejonast. In de avonduren weerklonken over het lege plein de hamerslagen, want alles wordt in gereedheid gebracht voor de intocht van Gagarin, de man die in één dag van volkomen onbekend de nationale held is geworden. De Columbus van de Sowjetunie, zoals een poëet hem hier reeds noemde, zal voorlopig niet in ar moede sterven. Hem wacht een groots en welverdiend onthaal. Collecte voorbij Al heel vroeg was het nieuws over <ïe historische vlucht van Gagarin in zijn „Wostok" begonnen. Radio-Moskou gaf een compleet tijdschema van de vlucht. Niettemin blijft zowel in de Westelijke wereld als in Moskou zelf de indruk be staan dat de vlucht niet gisteren, maar reeds vrijdag is gemaakt. Men zou met publicatie hebben willen wachten tot de cosmonaut, zoals Gagarin werd' ge noemd. wat op adem was gekomen en tot definitief vaststond dat hij geen na delige gevolgen van zijn reis had onder vonden. Om 8.58 uur meldde de radio dat Ga garin zich in de ruimte bevond. Over de plaats van de lancering werd niets bekend gemaakt. 9.41 uur: Gagarin bevindt zich boven Zuid-Amerika en maakt het goed. 9.49 uur: de cosmonaut bevindt zich boven Afrika. De snelheid is ongeveer acht kilometer per seconde. 10.12 uur: de vaart van de spoetnik wordt afgeremd en het voer tuig begint in de atmosfeer terug te keren. 09.07 uur: Gagarin is veilig op aarde teruggekeerd. Zijn portret verschijnt op de televiesie en grote zeldzaamheid in een communistisch land er ko men extra-edities op straat. DEN HAAG In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van buitenlandse zaken komt opnieuw het vlagvertoon van smaldeel V ter sprake. Vele leden vragen de minister welk belang met deze reis moest worden gediend. Voorts vragen deze leden waarom de minister zijn verzoek aan Japan had her haald om het smaldeel zij het officieel te ontvangen. Deze leden menen te weten dat de bewindsman al was ge bleken dat de Japanse regering er weinig voor voelde op de uitnodiging in te gaan. DEN HAAG De minister van defensie ir. S. H. Visser heeft gister middag op zijn departement een on derhoud gehad met de vroegere Ame rikaanse minister van defensie Dean Acheson, thans adviseur van president Kennedy in Navo-zaken. Het onderhoud, dat éen half uur duur de. was een inleidende bespreking over zaken die de Navo betreffen. Minister Visser gaat vrijdag voor veertien dagen naar Amerika en zal daar besprekingen voeren met zijn Amerikaanse ambtgenoot McNamara. Acheson vertoeft in Den Haag als pleiter voor Cambodja in een geschil tussen dit land en Thailand, welke zaak wordt behandeld door het Internationale gerechtshof. DEN HAAG Den Haag heeft een meevallertje van ruim vijf miljoen. De zogenaamde doorlichting van de ge meentebegroting heeft aangetoond dat in vergelijking met de raming een voor delig verschil van 5.250.000,— Is te constateren. Dit betekent dat het begrotingstekort, geraamd op 8.350.000,is terugge bracht tot 3,1 miljoen. Hierbij is dan nog geen rekening ge houden met de verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente fonds, die voor 1960 een inkomsten- verhoging betekent van ruim twee miljoen. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteren om 23.15 uur: Half tot zwaar be wolkt met plaatse lijk enige regen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Iets minder zacht. Mi esje: 't Zonnetje heeft er weer genoeg van 14 april: zon op 5.47, zon onder 19.37; maan op 5.49, maan onder 18-40. MOSKOU (AP) De stem van een mens heeft door het heelal geklonken In een radio-uitzending van Radio-Moskou om vier minuten over vijf westeuropesé tijd klonk de stem van Gagarin uit de ruimte: „Ik kijk naar de aarde. Het zicht is goed. Ik kan alles zien. Alles is normaal, ik voel me goed en ben opgewekt" Het gesprek van majoor Gagarin werd gevoerd met een controlepost op aardei t.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1