MINISTER LUNS BIJ KENNEDY „Eerst nog praten met Dean Rusk" 1 Zwijgen na onderhoud van vijf kwartier op Witte Huis Balans van ramp met Dara: 212 doden JONGEN (12) REDT TWEE KINDEREN Geruchten over Rus in ruimte FOLKLORE GING TE VER Pokken eisen een leven I STERKE WIL TOT SAMENWERKEN TUSSEN BEIDE DELEN VAN NW.-GUINEA Official stopte verfgat met totogeld Minister Visser wil zekerheid over hulp Mysterie om Duitser nog groter Duitsland lokt met hoge lonen OP WEG NAAR DE „STILLERE BROMFIETS De Bilt: Bewolkt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zie verder pag. 7 Weigering Ambassadeurs Gesmokkelde landmijnen aan boord? Vandaag voor zijn rechters IS GERDES OORLOGSMISDADIGER? DREIGBRIEVEN VOOR BURGEMEESTERS Mr. Scholten dringt aan op oplossing toneelconflict Arnhem Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Post bus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 Zierikzee, Havenpark 24. telefoon 01110—2991. —3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38. telefoon 01150—3189. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kaboutera T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4827 Dinsdag 11 april 1961 -■ door H. J. van den Akker PORT MORESBY. Bij de opening van de wetgevende raad van Australisch Nieuw-Guinea, gisteren in Port Moresby, is ver rassend sterk de wens tot samen werking tussen het Australische en het Nederlandse deel van het eiland tot uiting gekomen. Er was geen rede, waarin niet op de wenselijkheid dier samenwer king werd gewezen. De waarnemend gouverneur-gene raal sir Reginald Dallas Brooks zei in zijn openingsrede: „Wij geloven, dat de bestuurlijke samenwerking (zoals die tot nu toe bestaat) voor de bevolking in beide gebiedsdelen van groot nut is geweest, doordat de amb tenaren van eikaars ervaring heb ben kunnen leren. Ik hoop, dat deze samenwerking duurzaam zal zijn." Grote mogelijkheden Dr. P. J. Platteel, de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, ver klaarde dat de samenwerking met Australisch Nieuw-Guinea zich op de meest vriendschappelijke wijze' heeft ontwikkeld en op verscheidene manie ren vruchten heeft afgeworpen. Dr. Platteel voorzag grote mogelijk heden door de overeenkomstige doel stellingen in de beide delen: De in heemse bevolking voor te bereiden op volledige zelfbeschikkihg. ,,Het uitwis selen van ideeën zal het werk van de bestuurlijke organisaties aanzienlijk vergemakkelijken", aldus dr. Platteel. Van onzie correspondent WASHINGTON Vijf kwartier lang hebben president Ken- nedy en minister Luns gisteren op het Witte Huis over allerlei aspecten van de Nederlands-Amerikaanse betrekkingen gespro ken. Tot vaststaande conclusies lieeft het gesprek blijkbaar niet geleid. Bijzonderheden wilde mr. Luns daarom niet bekend maken. Hij zei, „dat het zowel- de president als mij beter lijkt geen details omtrent het besprokene te verstrekken". De minister beperkte zich tot de me dedeling, dat de besprekingen in har telijke atmosfeer waren verlopen. Er is o.m. gesproken over het Nederlands- Indonesische geschil over Nieuw-Gui nea, de Navo, de begeerde landingsrech ten voor de K.L.M., de Europese inte gratie en over de algemene situatie in het Verre Oosten. De minister weigerde overigens een rechtstreeks antwoord op de vraag of hij zijn teleurstelling had geuit over Amerika's besluit geen vertegenwoor diger te sturen naar de installatie van de Nieuw-Guinearaad. Als reden voor zijn zwijgzame hou ding gaf mr. Luns op, dat hij over alle besproken kwesties nog nader zal spre ken met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk en met andere hooggeplaat- sten van het State Department. Tijdens het onderhoud zijn wederzijds uiteen zettingen gegeven over de belangrijkste hangende problemen. Aan het gesprek op het Witte Huis werd ook deelgenomen door de onder ministers Ball en Kohier, de Ameri kaanse ambassadeur in Nederland John Rice en de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten dr. Van Roijen. Vanmorgen heeft mr. Luns een on derhoud met de onderminister van buitenlandse zaken Chester Bowles. Aangenomen kan worden, dat Ken- President Kennedy en minister Luns in gesprek. Op het Witte Huis heeft Nederlands minister van buitenlandse zaken gisteren vijf kwartier lang met de president over de Nederlands-Amerikaanse betrekkingen gesproken. Van onze correspondent LONDEN De zwart-geblakerde romp van de Dara heeft de rede van Bahrein niet bereikt. Toen het uitgebrande Britse vrachtschip gisteren door de Perzische Golf werd gesleept, zonk het. Er was niemand meer aan boord. Terwijl in tal van havens aan de Golf geredde passagiers en leden van de bemanning aan land werden gebracht, werd het officiële dodencijfer bekend gemaakt: 212 mensen zijn bij deze ramp om het leven gekomen. Het aantal geredden bedraagt 565. Er is niet de minste zekerheid dat het officiële dodental ook het juiste is. Noch de reders noch de scheeps officieren hebben enig idee, hoeveel bezoekers er zich aan boord be vonden toen het 5030 ton metende vrachtschip plotseling de rede van Dabai moest verlaten omdat er een storm opstak. Bom? Nu het wrak is gezonken, is er weinig kans meer dat men achter de oorzaak van de ramp zal komen. Noch onder de officieren of man schappen, noch onder de passagiers schijnt zich iemand te bevinden die ton nauwkeurig relaas kan geven van de gebeurtenissen. Vast staat ai- leen dat er een luide knal beneden- deks is gehoord, vermoedelijk in de machinekamer, en dat spoedig daar op het licht uitging. Daarop werd geconstateerd dat er brand woedde. Binnen twintig minuten stond het gehele schip in brand en was het door het grootste deel van de op varenden verlaten. Er was volgens de papieren niets in de lading (dadels en zoethout) wat kon ontploffen. Het zou echter kunnen dat de ge ruchten, als zou er een bom zijn ont ploft, enige grond van waarheid be vatten. Het is namelijk mogelijk dat aan boord gesmokkelde landmijnen, bestemd voor opstandelingen in het sultanaat Oman en Muskaat, de oor zaak zijn geweest van de ondergang van de Dara. Deze rebellen bereiden een groot offensief voor. Onlangs zijn geheime besprekingen in Libanon, over een einde van de opstand, mis lukt. Het werd gisteravond in Bahrein heel goed mogelijk geacht, dat er wapens voor de opstandelingen in Oman aan boord van de Dara ge smokkeld waren. In dit verband her innert men aan een andere geheim zinnige ontploffing in de Perzische Golf. Dat gebeurde negen maanden geleden aan boord van een passa giersvliegtuig, dat acht minuten voor de landing in Sjarjah aan de Zeeroverskust, in de lucht explo deerde. Het kwam in zee terecht, vlak bij de plaats waar de Dara is ondergegaan. In het officiële rapport over deze luchtramp staat dat in het vliegtuig een mijn was ontploft waarna het vliegtuig neerstortte. nedy's denkbeelden inzake de Navo weerklank hebben gevonden bij minis ter Luns, die zich voorts volledig ach ter het Amerikaanse verlangen naar Engelands samengaan met de E.E.G. heeft gesteld. De noodzaak van een harmonisch sa mengaan tussen Nederland en Amerika zal ongetwijfeld zijn beklemtoond bij het gesprek over de houding die in de kwestie-Nieuw-Guinea moet worden aangenomen. De besprekingen van mr. Luns en Kennedy winnen aan waarde, nu de Amerikaanse president pas een onder houd heeft gehad met Macmillan. Amerika kan zich nu een beter inzicht vormen over de mate waarin kleinere landen van de Navo de Amerikaanse politiek daadwerkelijk willen steunen. Kijk eens Freddy...?' Van onze correspondent UTRECHT. Een jongen van twaalf jaar die niet zwemmen kan, heeft gisteren in Utrecht twee klei ne kinderen uit het water van de Willem Arntzkade, het Zwarte Wa ter, gehaald. De jongen aan wie de twee kinde ren, de tweejarige Hélène van der Tier en haar vier weken oude zusje Herma het leven hebben te danken, heet Freddy Revoet, een joch met donkere ogen dat gisteravond heel bescheiden zijn verhaal deed. Hij had gisterochtend omstreeks elf uur voor de deur van zijn huis aan de Willem Arntzkade zitten spelen, toen een vriendje uitriep: „Kijk eens Fred dy, daar gaat een wagen het water in". De jongens zagen een kinderwagen, waarin de baby Herma lag, met er achter de tweejarige Hélène, die de wagen in beweging had gebracht, het water in duiken. Freddy sprong zonder na te denken de wagen na. Het water is aan de kant niet diep, zodat hij kon staan. Toch moest hij enkele malen kopje onder in het vieze water het heet niet ten onrechte Zwarte Water voordat hij de trappelende Hélène, die ook al een paar keer onder was ge weest, op de wal kon brengen. Honderden Herma was intussen met de kinder wagen blijven drijven, zodat zij op het droge kon worden gebracht voor dat het water haar had bereikt. Een meisje hielp daarbij. Op de vraag of er geen andere men sen in de buurt waren geweest zei Freddy: „Er stonden er wel honderd te kijken". „Hebben die dan niet geholpen?" Freddy schudde zijn hoofd. Hij was er verlegen van geworden. De ouders van de twee geredde kin deren, die gisteravond bij Freddy's moeder op bezoek waren om te bedanken, vertelden dat Hélène ter stond na de redding door een dokter was onderzocht. Hij had geconstateerd dat zij wel water had binnengekregen, maar dat de eventuele gevolgen wel zullen meevallen. Omdat Herma droog was gebleven, was voor haar geen on derzoek nodig geweest. De redder, de twaalfjarige Freddy Revoet, met de geredden. In Enkhuizen is gisteren de 2l-jarige C. Dirkson uit Wormerveer overleden aan de verwondingen die hij zondag door een verkeersongeluk had opgelopen. Eigen nieuwsdienst MOSKOU. De wildste ge ruchten hebben gisteren na de middag de ronde gedaan in de Russische hoofdstad. Zij vonden hun oorsprong in de stellige ver wachting dat de Russen op de ruimtevaartconferentie in Flo rence zouden meedelen dat zij als eersten erin geslaagd waren een mens de ruimte in te schie ten en hem weer behouden op aarde te laten terugkeren. Het bericht dat de Russische we tenschap dit grote resultaat reeds had bereikt was zo stellig dat er bepaald een feestelijke stemming in Moskou heerste. Uur na uur verstreek echter zonder dat er iets naders bekend werd gemaakt en tenslotte dropen de men sen maar weer teleurgesteld af. Het is een feit dat premier Kroesj- tsjef, die meestal in geval van groot nieuws in de hoofdstad aanwezig is. zich nu in Sotsji aan de Zwarte Zee bevindt. Dat wijst erop dat de lan cering van een spoetnik met een mens aan boord bepaald niet aanstaande is. Daarop wijst ook een uitlating van Russische zijde op het congres in Florence: „De Sowjetunie acht de ver wezenlijking van de bemande ruimte vaart een van haar belangrij leste doe len voor dit jaar". Uit niets bleek dat de Russische afgevaardigden met span ning uitkeken naar een bericht over een Russische astronaut. Van een onzer verslaggevers HAREN. De 41-jarige secretaris- penningmeester van de voetbalvereni ging Haren G. L. K. blijkt sinds het be gin van dit jaar 1200 gulden uit de toto- pot van zijn club te hebben gehaald om uit financiële moeilijkheden te komen. Hij had van zijn patroon, een schilder, verf verduisterd en moest de tegen waarde aanzuiveren Hiervoor gebruik te hij aanvankelijk kleine bedragen uit de poolpot. Toen hij daar veertien dagen geleden niet meer mee uit kwam, gooide hij de bij hem ingeleverde totoformu- lierenz.j&LhotwHoornse diep en hield het geld per keer ongeveer 250 gulden aohter. De K.N.V.B. vond het vreemd, dat de voetbalclub Haren plotseling niet meer „poolde" en vroeg het bestuur om opheldering. Dat deed aangifte en K. viel door de mand. Adolf Eichmann, de voortref felijke medewerker van Hitier, de man die het „jodenprobleem" wel even de wereld zou uithelpen, verschijnt vandaag voor zijn rech ters in Jeruzalem. Miljoenen jo den heeft hij de dood ingedreven. Wat zullen de gedachten zijn van deze man? Beseft hij de draag wijdte van zijn daden, vreest hij de toekomst? Onze rechtbankverslaggever, op het ogenblik in Israël, wijdt op pagina 3 een voorbeschouwing aan het proces. Eigen telefoto. VRIJDAG NAAR AMERIKA Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van defensie, ir. S. H. Visser, zal vrijdag naar de Verenigde Staten vertrek ken. Hij zal er zekerheid proberen te krijgen over de aard en de omvang van de Amerikaanse militaire hulp aan Nederland in de komende jaren. De minister zal daar dinsdag met zijn Amerikaanse ambtgenoot, It. S. Mcnamara, over spreken. Voorts hoopt ir. Visser tijdens zijn reis, die twee weken zal duren, een aantal militaire installaties en fabrie ken te bezoeken. Onlangs heeft minister Visser in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van defensie onomwonden gezegd teleurgesteld te zijn over de Amerikaanse hulp voor dit jaar. De be windsman zei toen ook, dat de Ameri kaanse hulp geen recht is waarop wij de eerstkomende drie jaar kunnen re kenen bij onze aankopen en het maken van plannen. Nieuw materieel Kennelijk wil minister Visser, nadat de Ver. Staten enkele maanden geleden hadden aangekondigd minder Neder landse Starfighters te willen betalen dan was aangenomen, een tweede te leurstelling voorkomen. Zijn besprekingen met het Ameri kaanse ministerie van defensie zullen gaan over de mogelijke aanschaf van nieuw materieel voor de drie onder delen van de krijgsmacht. Daarbij zal de minister mogelijke aanschaf van een nieuw geweer voor de Nederlandse strijdkrachten ter tafel brengen. Van onze correspondent HELMOND. In het gehucht Vreek- wijk onder Deurne is een brok pril huwelijksgeluk de bodem ingeslagen. Toen het jonge echtpaar Adriaans na de bruiloft in de vroege zondag morgen het eigen nestje in Vreekwijk opzocht, trof het daar een verschrik kelijke ravage aan. Alle meubelen waren vernield, geen lamp was meer heel, de bedden waren met viezige olie begoten en vijfhonderd eieren tot struif gegooid. Onder leiding van de burgemeester van Deurne, mr. Hoe- bens, is de politie een uitgebreid on derzoek begonnen. Overigens lijkt het een uitwas van een in het zuiden van het land vrij algemeen verspreid gebruik. Dat ge bruik wil dat als een pasgetrouwd paartje een woning betrekt, het daar op vele plaatsen een schilderachtige wanorde moet vinden, aangevuld met alerlei soorten „grappige" situaties. In de meeste gevallen accepteren de jonggehuwden dat wel, maar de „grap pen" gaan doorgaans heel wat minder ver. Van onze correspondent BONN Het is lang niet onmogelijk, dat de vorige week woensdag bij Huissen in de Rijn „verdronken" Duitser H. Gerdes, een oorlogsmis dadiger is, die gepoogd heeft van het toneel te verdwijnen. Zoals wij reeds gemeld hebben nam de politie te Huissen eerst aan, dat de 49-jarige Gerdes in zijn nieuwe auto had gezeten toen deze bij het Looveer de Rijn inreed. In arrest Verleden week donderdag werd Gerdes in een hotel te Montabaur (Rijnland) aangehouden. Hij is daarna even op vrije voeten geweest, maar hij is thans opnieuw gearresteerd. De officier van justitie te Bielefeld acht het niet onmogelijk dat hij dezelfde is als Bertus Gerdes, die tot 1945 een Van onze correspondent PARIJS. Op één na zijn alle bur gemeesters die president de Gaulle in de loop van de week tijdens diens rond reis zullen begroeten, met de dood be dreigd. De president vertrekt morgen uit Pa rijs. Hij zal een reeks plaatsen in het zuidwesten van Frankrijk bezoeken. Op burgemeester Chaban-Delmas van Bordeaux na, die tevens voorzitter van de Franse volksvertegenwoordiging is, hebben allen zich voor het hoge bezoek opmakende burgemeesters in lugubere termen gestelde dreigbrieven ontvan gen. De brieven waren door verschillende organisaties of met een pseudoniem on dertekend. De politie denkt met het werk van een naargeestige grappenma ker te doen te hebben. Van onze correspondent BONN Een van de drie met pokken besmette inwoners van Ans- bach is gisteravond overleden. Het is de moeder van de fotograaf die met pokken besmet geraakte in Indië. In overeenstemming met de voor schriften zal haar stoffelijk over schot worden gecremeerd. hoge nationaal-socialistische functie heeft gehad: plaatsvervangend gouw leider van het district München-Opper Beieren. Hij zou tegen vrienden heb ben gezegd, dat hij enige tijd wilde verdwijnen, omdat hij bang was in het proces-Eichmann verwikkeld te wor den. Wegens zijn lidmaatschap van een mis dadige organisatie is deze Bertus Ger des in december 1948 tot gevangenis straf veroordeeld. Zijn naam zou ook genoemd zijn in het proces tegen de Duitse oorlogsmisdadigers in Neuren berg. Oplichting Afgezien daarvan wordt Gerdes nu ook poging tot oplichting van een ver- zekeringsmaatschapppij te last gelegd. Gerdes werkte voor een fabriek van landbouwmachines in Oldenburg. Hij heeft bij zijn eerste arrestatie beweerd, dat hij gechanteerd werd wegens de betrekkingen, die hü met een andere vrouw onderhield. Daarom had hij het ongeluk bij Huissen in scène gezet. De politie in Huissen kwam een dag na het ongeluk tot de conclusie, dat Ger des niet uit de auto, die de volgende dag uit het water getakeld werd, had kunnen ontsnappen. Alleen de kleine zijraampjes van het voorportier ston den open en zelfs een slangemens zou geen kans hebben gezien daardoor uit de wagen te ontsnappen. ARNHEM De staatssecretaris van O. K. en W„ mr. Y. Scholten, heeft in een brief aan burgemeester en wethouders van Arnhem laten we ten dat hij verwacht dat alle pogingen worden aangewend om het conflict met de toneelgroep Theater tot een be vredigende oplossing te brengen. Bij de opening van de schouwburg in Nijmegen had minister Cals reeds aangedrongen op het zoeken naar een compromis. Weinig uitzicht De brief van ti'e staatssecretaris komt op een moment dat er weinig uitzicht is op een spoedig einde van het con flict. Een poging tot bemiddeling van de Commissaris der Koningin in Gel derland, mr. H. W. Bloemers, is mis lukt. Hij had voorgesteld het gevraagde repetitielokaal op kosten van ö'e pro vincie, te laten bouwen op voorwaarde dat er twee provinciale afgevaardig den in de schouwburgcommissie zit ting zouden nemen. Intussen heeft ook de federatie van Arnhemse personeelsverenigingen haar stem laten horen. In een brief aan alle belanghebbenden heeft zij een dringend beroep gedaan om een zoda nige oplossing te vinden dat Theater in Arnhem zal kunnen blijven bestaan. En ik voel geen tocht. IN ONTSLAGKWESTIE Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Vandaag zal de kantonrechter in Rotterdam beslissen of twee monteurs, in dienst van een montagebedrijf, ontslag mogen nemen omdat zij meer geld kunnen ver dienen in West-Duitsland. Vooral de vakorganisaties hebben grote be langstelling voor deze beslissing. De laatste tijd is er ook van Rotter dam uit een trek van vaklieden naar West-Duitsland. De mannen kunnen daar netto tweehonderd mark per week verdienen; daarvoor moeten zij echter minstens zestig uur werken en vijf weken achtereen van huis zijn. Het Gewestelijk arbeidsbureau te Rotterdam registreerde in de afgelopen drie weken veertig Nederlanders die liever naar Duitsland gingen om met langer werken meer geld te verdienen, dan in ons land te profiteren van een vijfdaagse werkweek. Het daaraan ver bonden maximum van 52 werkuren slechts beperkt en bij uitzondering toe gestaan stelt tevens paal en perk aan de beloning. Bezwaren Gezien de situatie op de arbeidsmarkt kan het Gewestelijk arbeidsbureau niet alle ontslagaanvragen inwilligen. In het geval van de beide monteurs die zich tot de kantonrechter hebben gewend, heeft de werkgever bezwaar gemaakt tegen de eenzijdige verbreking van de arbeidsverbintenis. De situatie van de arbeidsmarkt in Rotterdam is bedenkelijk en ongezond, aldus het Gewestelijk arbeidsbureau. Iets meer wrijvingswerkloosheid zou de zaak goed doen, zo meent men daar. De revaluatie van de gulden heeft geen invloed gehad, de verschillende bedrijfstakken hebben geen mensen ontslagen. De geregistreerde arbeids reserve bedraagt bij de mannen 1146, en dat in het voorjaar. Vorig jaar om dezelfde tijd Was dat meer dan drie keer zoveel. Hopeloos Bij de vrouwen is het helemaal een hopeloze zaak. Er wordt „geschreeuwd" om administratief personeel. Typistes bijvoorbeeld zijn bijna niet te krijgen. Binnenkort zullen vijfduizend Span jaarden en Italianen in ons land aan het werk zijn. Bij Verolme werken sinds twee weken 75 Spanjaarden, die goed voldoen. De Spanjaarden hebben vergeleken bij de Italianen het voordeel dat zij meer geschoold zijn. Ook andere bedrijven hebben aanvragen voor hen ingediend. Van de Italianen werken er tweehonderd in Rotterdam en er komen er nog 150 bij. Bij het arbeidsbureau in Rotterdam zijn nog geen aanmeldingen binnenge komen van mensen, die een karwei voor hun vrije zaterdag zoeken. In mei al zal driekwart van de beroepsbevol king een verkorte werkweek hebben, wat niet in alle gevallen een vrije zaterdag betekent. Eigen nieuwsdienst DELFT. Binnen afzienbare tijd zal er een wettelijke regeling komen om het bromfietslawaai te bestrijden. Die regeling zal het mogelijk maken niet alleen tegen de berijders van bromfietsen die de grens van de toe gestane geluidssterkte overschrijden op te treden, maar ook tegen de fa brikanten ervan. De nieuwe regeling zal zijn geba seerd op de eisen die door het Rai- T.N.O. instituut voor Wegtransport middelen te Delft zijn opgesteld op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals. Volgens het instituut willen de fa brikanten eraan meewerken een „stil lere" bromfiets te ontwerpen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Veranderlijke be wolking met plaat selijk regen, maar vooral in het noor den van het land ook zonnige perio den. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Iets la gere middagtempe- raturen, vooral in het zuiden van het land. MIESJE; Dat wasje kan nu al naar binnen: 12 april: zon Op 5.51, zon onder 19.31; maan op 4.53, maan onder 16.06.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1