Gloeiend schip nu op sleeptouw Geen ontzag voor been in het zere proees - Eichmann Ontslag van lid Nieuw- Guinearaad pi H®*! ANSBACH WORDT GEMEDEN Mensen kwamen om in brand en in van haaien wemelende zee Grote staking in Denemarken Steek in borst na weigering rijksdaalder Verwachting in Jeruzalem Cuba benoemde Amerika wil zich niet in geschil mengen De Bilt: Warmer EERSTE TOMATEN KOSTTEN 41 CENT GgtomhvHi Storm Ontploffing Snelle liulp Onderzoek Ex-koning van Albanië te Parijs overleden Van onze speciale verslaggever Niet correctmaar afgedaan Zie verder pag. 5 LIJK VAN VROUW OPGEHAALD TIEN GEWONDEN BIJ MOTORCROSS AARDBEVING Handel en nijverheid in ernstig gevaar HUISVADERS VERGOKTEN HUN LOON.... Hebt u het tot nadenken stemmende artikel over de epidemie der gokautomaten gemist? Jammer! Het stond in PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Inenting tegen pokken Kwestie-Nieuw-Guinea Van onze correspondent LONDEN I en minste honderdvijftig mensen hebben de dood gevonden bij een scheepsramp in de Perzische Golf. Zij kwamen 0111 het leven aan boord van het brandende Britse vrachtschip Dara of in de van haaien wemelende zee. Hoewel de ramp zich reeds zaterdagochtend heeft voltrokken, was de ver warring zo groot dat het zelfs gisteravond -nog niet mogelijk was 0111 precies na te gaan wat de toedracht is geweest. Volgens sommige berichten is er een bom aan boord ontploft. Volgens andere heeft zich een ontploffing in de machinekamer voor gedaan en volgens weer andere is de ramp het gevolg geweest van een aanvaring of van blikseminslag. Hoe het zij het staat vast dat tussen 150 en 190 opvarenden dood zijn. Niemand weet precies hoeveel mensen zich aan boord van het vrachtschip bevonden. De Dara, die een soort kustdienst onderhield tus sen allerlei kleine havens langs de Perzische Golf, lag vrijdag op de rede van Dabai. Er dreigde een zware storm en de gezagvoerder besloot onmiddellijk open zee op te zoeken uit angst dat zijn schip anders op de rotsachtige kust zou worden geworpen. Hij nam dit besluit in de wetenschap dat zich tal van mensen aan boord bevonden die er niet behoorden. Er waren tientallen mensen die fa milie aan boord hadden gebracht, er waren havenarbeiders, kooplieden, vertegenwoordigers van de agenten, shipchandlers en klerken. De beman- Onder de honderden passagiers van de Dara bevonden zich vele kinderen, van wie er verscheidene zijn omgekomen. Dit Arabische jongetje overleefde de ramp en kon aan boord van het Britse schip British Energy worden gebracht, dat enige honderden geredden heeft opgepikt. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Op de groente- en fruitveiling in Arnhem zijn zaterdag de eerste tomaten van eigen bodem ver kocht. Het waren er twintig. Zij kwa men uit o'e stoomkassen van het Neder lands instituut voor de tuinbouw in Wa- geningen en brachten 41 cent per stuk op. Advertentie binnenveringbed het fceste bed ooit gemaakt schuimrubberbed met versterkte middensector f plaket fabrieken Zevenbergen ning telde 130 koppen. Het aantal werkelijke passagiers was ongeveer 550. Hevige windstoten kondigden de storm aan toen het 5030 ton metende vrachtschip van de rede wegstoom- de. Het raakte daarbij een ander schip maar liep geen merkbare schade op. Toen de kust uit het ge zicht was verdwenen waren honder den passagiers al zeeziek. De storm barstte nu in volle hevigheid los. Het grote aantal passagiers was een gevolg van het karakter van de reis die de Dara maakte. Van haven tot haven stomend nam het schip telkens weer nieuwe passagiers op, meestal Indiërs, Perzen en Pakista ni's. Er waren ook wat Europeanen en Amerikanen aan boord. Deze waren gehuisvest in hutten. De rei zigers uit Indië, Perzië en Pakistan, die meestal slechts kleine eindjes meevoeren, waren op het dek onder gebracht. Het schip tornde nog altijd tegen de hoge zee op toen zich ergens men zegt in de machinekamer een zware ontploffing voordeed. Slechte een paar seconden later gin gen de lichten langzaam uit. Meteen brak er een paniek uit, want nau welijks waren de lichten gedoofd of het bleek dat het schip in brand stond. Als dollen renden de onbevaren passagiers over de dekken en door de gangen. Ze vertrapten elkaar bij pogingen om de sloepen te bereiken. Toen de sloepen met veel moeite gestreken waren waarbij er een op zijn kop terecht kwam weiger den velen erin af te dalen omdat de touwladders te kort bleken te zijn. Ondertussen raasde het vuur door het gehele schip. In het licht van de vlammen, die nu boven het dek uitsloegen, spron gen tientallen mensen in zee. Som migen werden opgepikt door de sloepen, anderen verdronken of wer den het slachtoffer van haaien. Er ware er ook die zich eenvoudig in een langsdrijvende sloep lieten val len en daardoor om het leven kwa men. Eén sloep sloeg te pletter tegen de scheepswand. Op de direct uitgezonden nood seinen, die waren gevolgd door het bericht dat het schip werd verlaten, waren van alle kanten schepen toe gesneld. Aan die snelle hulp is het te danken dat er van het reddings werk toch nog iets terecht kwam en dat zeker 565 mensen gered kon den worden. Oorlogsschepen probeerden het brandende schip te enteren. Groep jes matrozen werden overgezet maar moesten de fel brandende Dara bij na onmiddellijk weer verlaten. In de loop van zondag mislukte een po ging om de Dara weer naar de kust te slepen. Pas tegen de avond was het vuur bijna uitgeraasd. Toen slaagde een Brits oorlogsschip er op nieuw in, een verbinding tot stand te brengen en het geblakerde wrak op sleeptouw te nemen. De dekken waren toen nog te heet om aan boord een onderzoek naar slachtoffers te kunnen instellen. Onder de opvarenden die veilig aan land zijn gebracht doen allerlei geruchten de ronde. De juiste toedracht van de ramp zal pas blijken uit het officiële on derzoek, dat zich ongetwijfeld ook zal uitstrekken tot de vraag of er voldoende reddingmiddelen aan boord waren voor het wel zeer grote aantal opvarenden. Dat onderzoek zal beginnen zodra de Dara naar Bahrein is gesleept. In de loop van vandaag zal de sleep daar aankomen. PARIJS (AFP) Ex-koning Zog van Albanië is gisteren in een zieken huis te Parijs overleden. Hij is 66 jaar oud geworden Na een politieke loopbaan werd hij in 1928 tot koning van Albanië uitge roepen. In 1939 vluchtte hij naar Lon den toen zijn land werd bezet door de Italianen Tot 1941 woonde hij met zijn gezin in Londen, daarna vertrok hij naar Egypte. De laatste tien jaar heeft hij in Parijs gewoond. JERUZALEM. Een ding leeft in Israël, afgezien van de twijfels die er over het proces Eichmann bestaan, ongemeen sterk: het besef dat de wereld bevreesd is voor wat allemaal tijdens het proces zou kunnen blijken. Tenslotte, zo redeneert men, heeft men Hitier en zijn medestanders tot 1939 ongehinderd hun gang laten gaan. Na de oorlog is algemeen het standpunt ingenomen: wij wisten het niet. Maar dat was een fabeltje. Men verwacht hier algemeen, dat Eichmann over dit aspect wel het een en ander te vertellen zal hebben. En aangezien het er bij het proces om gaat geschiedenis te schrijven denkt men niet, dat hem torwille van de goede betrekkingen met wie ook de mond gesnoerd zal worden. En dat is juist weer iets, wat ambtenaren van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken tot overpeinzing stemt Voor iedereen hier staat vast dat, als Eichmanns verdediger dr. Serva- tius de Israëlische rechters onbevoegd wil verklaren op grond van de be zwaren die tegen de juridische basis van het proces kunnen rijzen, hij weinig gehoor zal vinden bij de rechters zelf. Hetzelfde lot, zo luiden de voorspellingen van de officiële zegslieden, zal hem beschoren zijn als hij wil betogen dat Eichmann niet terecht kan staan, omdat hij op onwettige wijze in Israël is gebracht. Er zijn heel wat grote en kleine voorlichters naar de stad Davids op geroepen, om het pandemonium van de meer dan vijfhonderd journalisten te bedienen. In hun kringen hoort men het volgende verweer op het kipnap- argument van dr. Servatius: de ontvoering van Eichmann was wel niet correct, het was een krenking van de rechten van de Argentijnse staat, niet die van Eichmann, maar Argentinië en Israël hebben de zaak inmiddels bevredigend afgedaan. Dus valt er niets meer over te zeggen. EINDHOVEN Uit het Eindhovens Kanaal in Mierlo is zaterdagochtend het lijk opgehaald van de 54-jarige mevrouw A. G. Bayens-Beigersfof uit Eindhoven. De vrouw, moeder van dertien kinde ren, werd sinds 27 maart vermist. Zij verliet die dag haar woning, met de me dedeling dat zij kennissen in de stad ging bezoeken. De voorlopige hechtenis van Nic. den Besten, de president-directeur van de n.v. Socrates, die in november op ver denking van bedrieglijke bankbreuk werd gearresteerd, is opnieuw met dertig da gen verlengd. SCHINNEN. Tien toeschouwers zijn gistermiddag gewond toen bij een inter nationale motorcross in het Limburgse plaatsje Sweyckhuizen een der coureurs op een haag van toeschouwers inreed. Drie hunner en de coureur (Meierdres uit Breda) liepen vrij ernstige verwon dingen op. Zij werden naar een zieken huis in Sittard overgebracht. Onder de gewonden was een jongetje van vier jaar. Zeven andere toeschouwers liepen kneuzingen en ontvellingen op toen de coureur, die op een heuveltje in het terrein de macht over het stuur ver loor,'recht op hen inreed. Uit de lucht gefotografeerd door een verkenningsvliegtuig van de Britse luchtmacht maakte de brandende Dara een verschrikke lijke indruk. Het vliegtuig wierp zwemvesten uit bij het wrak na dat er mensen in zee waren waar genomen. Het bleken echter ge blakerde lijken van passagiers te zijn. SAN FRANCISCO (Reuter) Noord- Californië is zaterdag getroffen door een aardbeving, die in verscheidene dorpen schade heeft aangericht. In Hol lister, 300 kilometer ten noorden van San Francisco, werden elektriciteits draden vernield, braken vele ruiten en scheurden de muren van verscheidene woningen. Een hotel van drie verdiepingen werd uit voorzorg ontruimd, omdat er grote scheuren in de muren kwamen. Een verkeersweg ten zuiden van Hollis- ter werd door de aardbeving onbegaan baar. Er zijn geen slachtoffers. Tot burgemeester van De Lier is met ingang van 1 mei benoemd de heer G. van Hofwegen (a.r.), secretaris van de gemeente Loenen. HOLLANDIA (A.P.) De af gevaardigde van Japen-Wacopen, Eliëzer Bonay, heeft zaterdag, drie dagen na zijn installatie als lid van de Nieuw-Guinearaad, zijn ontslag aangeboden. Hij is het niet eens met de wijze waarop het college van ge delegeerden uit de Nieuw-Guinea- raad zaterdag is gekozen. „Theoretisch zijn de leden partijloos, maar" zo rede neert Bonay „in de praktijk hebben pater Van den Berg en dominee Kamma kans gezien op basis van hun religie mensen om zich heen te verzamelen door wie zij in het college zijn geko zen." Behalve pater Van den Berg en ds. Kamma zijn ook mr. De Rijke, Jouwe, Kaisiepo, Tang- gahma en Torey in het college gekozen. Het college zal in de tijd dat de raad niet bijeen is het leeuwedeel van het werk doen. Nieuwe verkiezingen In Japen-Wacopen zullen nu nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. Bonay beeft inmiddels verklaard dat hij zijn werk als districtshoofd op het eiland Japen weer zal hervatten. Leden van de Nieuw-GUinearaad stellen als nog pogingen in het werk Bonay tot andere gedachten te brengen. Minister Toxopeus. staatssecretaris Bot en gouverneur Platteel zijn zater dag van Hollandia naar Port Moresby vertrokken. Daar wonen zij vandaag de opening van de Australisch wetgevende raad bij. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vandaag heeft Cuba weer een vertegenwoordiger in Den Haag: de 22-jarige Roberto Yeppe is benoemd tot zaakgelastigde. Hij zal zijn introductiebrieven op het Ministerie van buitenlandse zaken aan staatssecretaris dr. Van Houten overhandigen. De heer Yeppe was pas kort eerste secretaris van de Cubaanse ambassade, toen de staf daarvan vorige maand ont slag nam uit de dienst van de Cubaanse regering. De jonge secretaris, die het regiem van Fidel Castro is toegedaan, bleef op zijn post en is nu officieel belast met de lopende zaken. Van Cuba uit zal te zijner tijd een nieuwe ambassadeur naar Den Haag worden gezonden. Eerste taak voor de zaakgelastigde is: kantoorruimte zoeken voor de Cubaanse ambassade. Het vorige pand, aan de Ruijchrocklaan, heeft de eigenaar na de uittocht van de Cubaanse diplomaten aan anderen verhuurd. Van onze correspondent KOPENHAGEN. Het open bare leven in Denemarken zal deze week te lijden hebben on der een grote staking die voor lopig 150.000 man zal omvatten. Waarschijnlijk zal zij zich snel uitbreiden. Om de twee jaar worden er in Dene marken algemene loononderhandelin gen gevoerd tussen de organisaties van werkgevers en van werknemers. Boven dien worden elk half jaar de lonen automatisch aangepast aan het index cijfer van de prijzen. De meerderheid van de geschoolde arbeiders is akkoord gegaan met de nieuwe lonen maar de ongeschoolde arbeiders hebben, zij het met een ge ringe meerderheid, de nieuwe regelin gen verworpen. De metaalarbeiders en de transportarbeiders zullen nu het werk neerleggen. Hun staking treft de belangrijkste fabrieken van het land, aile werven, alle schepen behalve die zich buiten de Deense wateren bevinden, en bijna het gehele transportwezen. De spoorwegen zijn van de staking uitgezonderd even als zeer belangrijke transporten zoals van levensmiddelen en brandstof. Het eiland Bornholm, dat alleen over bet water te bereiken is, zal geïsoleerd geraken. Men verwacht dat de staking reeds binnen weinige dagen een catastrofe zal betekenen voor handel en nijver heid. De grondstoffenvoorraden zijn niet groot. Deze gevaarlijke toestand heeft de regering voor de vraag ge steld of zij tot optreden moet overgaan. Voorlopig wil premier Kampmann (sociaal-democraat) afwachten. De libe ralen, die samen met de socialisten de regering vormen, zijn voor verplichte arbitrage. De mogelijkheid bestaat dus dat er uit de stakingen een kabinets crisis voortkomt. ROTTERDAM. ,,Geef mij een knaak", zei gisteravond in de Jon ker Fransstraat een voor hem on bekende jongeman tegen de negen tienjarige militair M. C. Koppens uit de Driebergenstraat. Toen de ze ook na herhaling van het ver zoek, weigerde daarop in te gaan, stak de jongeman de militair met een mes in de borst. Het slachtoffer wist de woning te bereiken van een familielid in de Dirk Smitsstraat, dat de geneeskundige dienst en de politie waarschuwde. De heer Koppens kon slechts een vaag signalement van zijn aanvaller opge ven, maar dat was voor een brigadier van liet bureau Boezemsingel voldoen de om op het Goudseplein de twintig jarige varkensslachter C. J. R. aan te houden. „Heb ik hem geraakt?" was het eerste wat deze de politieman vroeg. De brigadier wist toen meteen dat hij de dader te pakken had. Het slachtoffer is via liet ziekenhuis Bergweg naar een militair hospitaal vervoerd. De wond is niet levensge vaarlijk. Advertentie Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Post bus 26. Giro 116666. telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. —3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zeeuwsch Dagblad Loss* nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1 1,— 16e JAARGANG No. 4826 Maandag 10 april 1961 SCHEEPSRAMP EIST 150 LEVENS Van vissen gesproken: mijn vader heeft eens een meermin gevangen. Van onze correspondent BONN. Ansbach, het Beierse stadje dat dezer dagen van zich heeft doen spreken door het ge ruchtmakende proces tegen de oor logsmisdadiger Chmielewski en voorts door twee gevallen van pok ken, is nu geheel in de greep van deze ziekte. Niet alleen dat er een derde geval is geconstateerd, maar het hele stadje klaagt over de in vloed die de voorzorgsmaatregelen tegen de ziekte op het maatschap pelijk verkeer hebben. In café's en hotels is de omzet aan merkelijk achteruit gegaan en handel en industrie klagen steen en been dat afnemers van buiten de stad voor lopig niets uit Ansbach willen betrek ken. De inenting van de bevolking gaat gestaag door: tot nu toe zijn elf duizend mensen ingeënt. Het derde slachtoffer van de pokken Cs de 63-jarige vader van de 28-jari- ge fotograaf, bij wie het eerst de verschijnselen werden waargenomen. De man was juist teruggekomen van een reis door Indië Enkele dagen la ter bleek zijn 55-jarige moeder te zijn besmet. De drie patiënten liggen geïsoleerd in een school, waar in een ander lo kaal ook enkele mensen in quaran taine worden gehouden die met de be smetten in aanraking zijn geweest: enkele familieleden en medisch per soneel. WASHINGTON (Reuter, AP) „Het Amerikaanse besluit geen vertegen woordiger naar de installatie van de Nieuw-Guinea-raad te sturen toont duidelijk aan, d'at de Verenigde Staten, zich niet willen mengen in een geschil, dat door een teken van Amerikaanse steun gemakkelijk heftiger vormen kan aannemen." Een zegsman van het Amerikaanse Ministerie van buitenlandse zaken, die dit zaterdag in Washington meedeelde, voegde daaraan toe: „Wij zullen ons best doen opdat er een regeling komt, maar wij zullen dit niet doen langs de weg van de politieke interventie." WEERSPROKEN Nadrukkelijk is in Washington het bericht weersproken, dat Kennedy zich in het geschil over Nieuw-Guinea zal mengen om te trachten tot een compro mis te komen. De vraag langs welke wegen een oplossing voor het vraag stuk kan worden gevonden komt van morgen aan de orde tijdens een be spreking op het Witte Huis tussen president Kennedy en minister Luns. Voorts wordt o,m. gesproken over landingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles, de versterking van de Navo en zoals mr. Luns het formuleerde het conflict met president de Gaulle over sommige kwesties die de Navo raken. „Elke stap die Indonesië zou nopen zijn agressie tegen Nederland te staken zou welkom zijn", zo heeft de minister gisteren bij aankomst in Washington verklaard. Na het gesprek met president Kenne dy, waarbij ook de onderminister van buitenlandse zaken Kohier en de pas benoemde ambassadeur in ons land John Rice aanwezig zijn, zal minister Luns besprekingen voeren met zijn Amerikaanse collega Dean Rusk. In Washington heeft hij inmiddels be sprekingen gevoerd met Stevenson, Amerika's vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Twee zweefvliegers zijn gisteren ge dood toen hun toestellen met elkaar in botsing kwamen. Het ongeluk gebeurde boven het vliegveld van Genck in Bel gisch Limburg voor de ogen van honder den toeschouwers, onder wie echtgenote en kinderen van één van de vliegers. Het K.N.M.l. in De Bilt berichtte gisteravond om 23,15 uur: Veranderlijke be wolking en plaatse lijk enige regen. Matige tot vrij krachtige ooste lijke wind. Iets hogere tempera turen. MIESJE: Ik houd het wel bij. II april: zon op 5.54, zon onder 19 30; maan op 4.22, maan onder 14.48,

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1