Londen: direct contact kan verbetering brengen over invitatie van Engeland aan Soekarno Onverwacht vlootbezoek, commandant vraagt asiel -HOOGSTAANDE-, KLEUTERSCHOOL GROOTSCHEEPSE RAZZIA'S IN FRANKRIJK i j0 H®n; Bonn: Geen inmenging MYSTERIE OPGEHELDERD: „VERDRONKEN" DUITSER VAN BEDROG VERDACHT Opklaringen Indonesië nodigt Macmillan uit PRINSES ZETTE BOOM OP Ouders kozen bestemming van flat-dak Minister tekent beroep aan De Bilt: Bewolkt r PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 8 april 1961 RUSSISCHE NOTA Eigen bommenwerper neergeschoten LAATSTE NIEUWS Acht nieuwe bomaanslagen in Algerije Britse zorg Britse hoop COCOSMATTEN COCOSLOPERS Brits dilemma het ZEEUWSCH DAGBLAD DE krant voor DE ZEEUW Schrijvers's 0m te Hottenhuis Toonaangevende CITY THEATER ELECTRO BIOSCOOP „De Gordijnen Specialist" MAIS0N VAN WESTEN 't Interlockhuis Viola Restaurant WÖHLER J. DE JONGE DE MUYNCK Bcvahuis Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Post bus 26. Giro 116666. telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90. Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. —3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4825 NEDERLAND VERONTWAARDIGD Van onze correspondent STOCKHOLM Het Zweedse eiland Gotland in de Oostzee heeft gisteren Russisch vlootbezoek gehad. Het was niet aangekondigd en verliep nogal dramatisch. Het was namelijk een oorlogsscheepje waarvan de jeugdi ge commandant wenste te deserte ren om in Zweden politiek asiel te verkrijgen. Binnen de Zweedse territoriale wateren, ongeveer een kilometer uit de kust van Gotland kwam het oorlogsscheep je, een verzorgingsschip voor onderzee boten van ongeveer driehonderd ton, ten anker. De jeugdige commandant liet zich in een jol aan land brengen. Een boot van de Zweedse kustwacht haalde hem vervolgens af; de matroos die hem aan land had geroeid, roeide met het jolletje terug naar het oorlogs schip. Spoedig daarop verschenen twee Zweedse oorlogsschepen die het Rus sische vaartuig verzochten onmiddel lijk uit de Zweedse wateren te verdwij nen. GEEN GESCHUT iiiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dat bleek echter boven de krachten van de Russische zeelieden te gaan. Zonder hun commandant konden zij niet na vigeren. Er bleken slechts negen man op Set Russische schip te zijn. De twee Zweedse oorlogsschepen en een schip van de kustwacht hebben de Rus toen geëscorteerd naar een kleine haven aan de zuidelijke punt van Gotland. Het schip voert geen geschut, maar de bemanning is bewapend. Het zal in de Zweedse haven moeten blijven tot er een nieuwe commandant is gearriveerd. Geen van de negen op varenden schijnt het voorbeeld van de vorige commandant te willen volgen. Iemand van de Russische ambassade in Stockholm is bij hen aan boord ge weest om inlichtingen in te winnen. De gedeserteerde commandant was ge boortig uit Litauen. Hij was ongeveer dertig jaar. GEHEIM iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Zweedse autoriteiten houden zijn naam en antecedenten geheim. De vraag of hij politiek asiel kan krijgen wordt nu onderzocht. Sinds het einde van de oorlog hebben duizenden poli tieke vluchtelingen uit de voormalige Baltische staten politiek asiel in Zwe den verkregen. Van onze correspondent BONN. Naar aanleiding van het Russische protest tegen de benoeming van luitenant-generaal Foertsch tot inspecteur-generaal van de Westduitse strijdkrachten, is gisteren van West duitse zijde meegedeeld dat de West duitse zaakgelastigde te Moskou heeft geweigerd een schriftelijke verklaring hierover van Semjonow, de Russische onderminister van buitenlandse zaken, aan te nemen. De Russen hebben de benoeming een onvriendelijke daad genoemd, omdat Foertsch in de Sow- jetunie na de oorlog tot 25 jaar is veroordeeld wegens misdaden tegen de menselijkheid. De Westduitse woordvoerder noemde het Russische protest „een ondragelijke inmenging" in een binnenlandse aan gelegenheid. Hij gaf de Russen de raad zich meer te bemoeien met de mannen, die in communistisch Oost-Duitslanó' aan het hoofd staan van het zogenaamde nationale volksleger. Foertsch behoorde, aldus de woordvoerder, tot de Duitse krijgsgevangenen aan wie in 1955 door de Russische regering gratie is verleend. Bij het vertrek van de Duitse generaals in 1955 uit Moskou heeft een Russische militaire kapel gespeeld' en de gene raals. onder wie Foertsch. zijn met een Russische salonwagen naar Duitsland teruggezonden. Er is te Bonn voorts aan herinnerd, dat de Westduitse commissie van onder zoek, bestaande uit onafhankelijke man nen zonder politieke smet. indertijd geen enkel bezwaar had tegen het opnemen van Foertsch in het nieuwe Westduitse leger. Deze commissie had tot taak de morele geschiktheid van alle officieren in de rang van kolonel en hoger te onderzoeken. NEW YORK. Een Ameri kaanse jachtvlieger heeft gister avond boven de woestijn van Nieuw Mexico een van de groot ste Amerikaanse straalbommen- werpers neergeschoten, een acht- motorige B-52. De jager en de bommenwerper hielden oefenin gen. Het jachtvliegtuig moest aan vallen doen op de B-52 met ra ketten van het type Sidewinder. De bommenwerper had zes man aan boord. Over hun lot is nog niets bekend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Veertig meter boven de begane grond ligt Neerlands hoogste kleuterschool boven op een torenflat van elf verdiepingen aan de Schouten- dreef in de Haagse wijk Bouw- lust. Een kleuterleidster „lift" elke ochtend naar boven om de kinderen de vouw- en plakkunst bij te brengen en voor de klein tjes die dergelijk tijdverdrijf „kinderachtig" mochten vinden, zijn er nog een zandbakje en een piasvijvertje om lekker in te knoeien. Uitkomst Voor de moeders van de (55) gezinnen die in de flat wonen, is de school een uitkomst. Hun kroost kende tot nog toe geen ander vermaak dan het op en neer gaan met de liften, want buiten is er weinig speelruimte en de dichtstbijzijnde kleuter school lag vijf kilometer ver weg. De ouders waren het gauw met elkaar eens. De ruimte die de woningbouwvereniging boven op het dak van de flat had laten bouwen en over de inrichting waarvan de bewoners mits unaniem zelf mochten heslis sen, moest een kleuterschool worden. Een commissie, ge vormd uit de gezinnen, enquê teerde alle bewoners. Er was maar één afwijkende mening laten we er een biljartzaaltje van maken, zei een van de man nen. Eigen geld Toen het besluit eenmaal was gevallen, werd de zaak flink aangepakt. Eerst was er geld nodig en dat zou er wel komen, dacht men, want de gemeente lijke instanties en de woning bouwvereniging waren enthou siast over het plan. Maar ten slotte bleken al die officiële in stanties alleen bereid morele steun te geven. De bewoners moesten zelf voor het geld zor gen. Twaalfhonderd gulden brachten de gezinnen bij elkaar Daarna begonnen zij zelf met het inrichten van „hun" school, timmerden zelf stoeltjes en ta feltjes en haalden overal het nodige materiaal. Bezoek Vandaag komt de Haagse wet houder van volkshuisvesting en stadsontwikkeling kijken, wan neer het schooltje officieel in ge bruik wordt genomen. Tweehon derd gulden per maand kost de exploitatie de bewoners, zes en een halve gulden schoolgeld be talen zij maandelijks voor elk kind. Maar voor de ouders is het een hele geruststelling, dat hun kleintjes boven met de blokken doos zitten te spelen. APELDOORN Eén marechaussee kwam om het leven en twee werden zwaar gewond toen gistermiddag op de Apeldoornseweg in Otterlo de jeep, waar in de marechaussee der vierde klasse, D. G. van der Heide, les kreeg, na een slippartij tegen een boom botste. De chauffeur en de rij-instructeur van de marechaussee Postma, die naast hem zat. werden ernstig gewond. De mare- schaussee der vierde klasse J. P. van Mie lis werd gedood. De kinderen zijn wat trots op hun ouders, want waar in Nederland vind je een kleuterschool zo hoog. LONDEN (A.P.). De Britse premier Macmillan is uitgeno digd voor een bezoek aan In donesië, zo is gisteren van de zijde van de Engelse regering bekend gemaakt. Het bezoek zou moeten worden gebracht tijdens de reis die Macmillan aanstaande herfst naar het Ver re Oosten zal maken. DEN HAAG. De minister van justitie heeft hoger beroep laten aan tekenen tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht in de zaak van de heer J. P. de Wilde, werkmeester bij het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort. Het ambtenarengerecht had in zijn uit spraak het aan de heer De Wilde ge geven ontslag nietig verklaard. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Nederlandse regering is „niet aangenaam getroffen" door de Britse invitatie aan Soekarno een officieel bezoek aan Engeland te brengen. Het officiële commentaar zoals dat gisteren door het Ministerie van buitenlandse zaken is gegeven, wordt in het diplomatieke verkeer als een vrij sterke uitdruk king beschouwd. Te meer, omdat kan worden aangenomen dat minister Luns al enige tijd van de Engelse plannen op de hoogte was en het commentaar dus niet heet van de naald" is gegeven. De datum van Soekarno's bezoek staat nog niet vast. Het Indo nesische staatshoofd heeft de uitnodiging, die al enige tijd geleden is gedaan, zelfs nog niet aangenomen. Van een onzer verslaggevers HUISSEN Het mysterie van de verdronken Duitser, die vorige week woensdag bij Huissen met zijn auto in de Rijn reed, is opgehelderd. De 49- jarige H. Gerdes, die in de auto zou hebben gezeten doch naar wiens lijk tevergeefs is gezocht, is in Duitsland, in het plaatsje Montabaur, gearres- teerd. De politie van Huissen vond de om; standigheden waaronder de auto bij het Looveer te water reed nogal ver dacht, mede ook omdat de Duitse mevrouw H., die bij de plaats van het ongeluk werd aangetroffen, verklaarde achter deze wagen te hebben gereden omdat de chauffeur haar de weg naar de grens zou wijzen. Zij is tot de vol gende ochtend toen de wagen aan land gebracht werd, in Huissen gebleven. Zij reed onmiddellijk weg toen bleek dat de inzittende van de auto verdwenen was. Van onze correspondent PARIJS. In geheel Frankrijk heeft de politie razzia's en huiszoekingen gehouden bij ultra-rechtse elementen. Volgens de eerste berichten zou alleen de vroegere medewerker van Lagaillarde, Guy Forzy, die te Castillon (departement Gers) woonde, gearresteerd zijn en vastgehouden voor ondervra ging. Forzy nam indertijd aan de barricadenopstand deel en werd op grond daarvan later uit Algerije gewezen. Tijdens de huiszoekingen zouden granaten en wapenen, alsmede vrij veel belastend materiaal gevonden zijn. De razzia's begonnen gisteren heel vroeg in de ochtend. Te Parijs wer den invallen gedaan bij ongeveer vijf tig bekende ultra's. Zij werden in hun huizen aan een verhoor onderworpen. Te Toulon werden aanvankelijk twee personen vastgehouden, maar later losgelaten met de opdracht zich elke dag bij de politie te melden. Te Mar seille gebeurde dat met drie mensen. NIEUWE ORGANISATIES TE TOULOUSE moesten vooral de poujadisten het ontgelden. Verscheide ne van hen werden voorlopig vastge houden. Te Bordeaux, te Nimes en vooral in de Haute Savoie het de partement waarin Evian ligt wer den tientallen mensen ondervraagd, maar voor zover bekend is, zijn er geen arrestaties verricht. Daar de actie voorlopig nog niet is afgelopen wenst de politie nog geen enkele me dedeling over het resultaat te doen. Naar aanleiding van de schietpartij in het ziekenhuis te Montfermeil zijn 150 Arabieren uit het kamp te Bo- bigny gearresteerd en aan een ver hoor onderworpen. Een taxichauffeur, die eveneens wor'dt vastgehouden, heeft na door een politieversperring te zijn opgevangen, verklaard, dat hij onder bedreiging twee Arabieren, die uit het ziekenhuis van Montfermeil gevlucht waren, naar het kamp te Bobigny heeft gebracht. Overigens meent men te weten, dat het F.L.N.-commando, dat deze over val ondernam een vergissing heeft be gaan. In plaats van een lid van de M.N.A., die verraad zou hebben ge pleegd, hebben zij per abuis in de kamers een van hun eigen leiders doodgeschoten. Het lid van de M.N.A. voor wie deze strafexpeditie bestemd was, wordt met drie kogelwonden in het ziekenhuis verpleegd. ZWARE SCHADE INTUSSEN is het terrorisme in Al gerije naar een nieuw hoogtepunt onderweg. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn meer dan acht bom aanslagen gepleegd, vier te Algiers en vier te Bóne. De eerste aanslag te Algiers was gericht op het consulaat-generaal van de Verenigde Staten, dat op de derde verdieping ligt van een gebouw in de hoofdstraat van Algiers, de rue Miche- let. Daar het consulaat op dat ogen blik verlaten was, werd alleen zware schade aangericht. In Algiers werden zeven mensen gewond, van wie één ernstig;. Te Béne, waar de vier bom men in een tijdsverloop van tien minuten ontploften, vielen geen slacht offers. De aanslagen waren voor namelijk gericht tegen de Kamer van Koophandel en tegen de chef van het militaire kabinet van de prefect van Bóne. PAPIERSTROOM INMIDDELS is een stroom van vlug schriften op Genève neergedaald. Overal zijn zij gevonden; in de bus sen bij particulieren, bij kranten, in regeringsgebouwen en krantenkios ken. Alle waren zij ondertekend met A F. (Algérie frangaise) en bevatten zij slechts luttele woorden: „Evian kan geen verandering brengen. Alge rije blijft Frans. Op jacht naar ver raders". De inwoners van Genève vragen zich bezorgd af of hun stad een twee de Evian zal worden. De Zwitserse politie heeft een onderzoek ingesteld in de kringen bij de Franse ultra's, voornamelijk in de omgeving van Kovacs, een beruchte ultra, die in verband met de Basoeka-affaire in Algiers ter dood was veroordeeld. Geen ruimte Later bemerkte de politie te Huissen, dat de „verdronkene" zich onmogelijk uit de wagen heeft kunnen verwijde ren. Zijn signalement luidde, dat hij corpulent was en van de opgetakelde wagen waren alleen de zijraampjes van de voorportieren open. Daar heeft hij dus onmogelijk door kunnen ont snappen. De politie te Huissen stelde de Duitse politie van haar bevindingen op de hoogte. Omtrent de beweegredenen van de „verdronkene" staat nog niets vast. Men neemt aan dat hij een poging heeft willen doen de verzekering op te lichten. Derde auto Het mysterie van de Duitse auto werd overigens aanvankelijk nog gro ter, toen de politie te Huissen hoorde, dat niet alleen de verongelukte auto en die van mevrouw H. bij het Looveer waren gesignaleerd. Op de avond van het ongeluk is er ook nog een derde Duitse auto geweest, waarin een in woner van het Duitse plaatsje Biele feld zat. Een vrolijke prinses. Margaret plantte gisteren te Batford een jonge boom vlak bij de plaats waar een nieuwe kerk zal worden gebouwd. Zij deed dit in haar functie van voorzitster van de jeugdraad van de Engelse kerk. Na de plechtigheid juichten een reeks moeders met kinderen de glimlachende prinses hartelijk toe. De Britse uitnodiging komt op een ogenblik dat de Indonesische regering aan Engeland heeft laten weten dat zij geen prijs stelt op Britse behartiging van Nederlandse belangen in Indonesië. Dit be tekent niet alleen een affront aan Nederland, maar ook aan Engeland; .van Indonesische zijde steeds dreigender taal wordt uitge slagen tegen Nederland, een door de Navo en vele vriend schapsbanden met Engeland ver bonden land. Onze Londense correspondent tele foneerde ons gisteravond: De Britse regering moet een direct gesprek met president Soekarno thans wel bijzonder gewenst achten. Zij moest zich immers wel realiseren minister Luns heeft dat natuurlijk aan Lord Home laten weten a'at Neder land zich door een Britse uitnodiging aan Soekarno voor het hoofd gestoten zou voelen. Ook in Londen is men natuurlijk met enige zorg vervuld over de keer die de gebeurtenissen rondom Nieuw-Gui- nea kunnen nemen indien Indonesië tot militair ingrijpen mocht overgaan. In de Britse pers is de laatste tijd verscheidene malen gewezen op het gevaar dat op den duur zou kunnen voortvloeien uit de Russische wapen- leveranties aan Indonesië. Wellicht koestert de Britse regering met het oog op dit alles d'e hoop Soekarno tot matiging te kunnen bewegen. Besprekingen tussen de Britse re gering en president Soekarno kunnen van nut zijn voor het westen in het algemeen en daardoor ook voor Ne derland. Aldus de indruk die men gis teren in Whitehall had' na het bekend worden van de uitnodiging aan het Indonesische staatshoofd. Van officiële zijde achtte men het op dit ogenblik nog prematuur veel commentaar te geven op de uitnodiging, aangezien die van Indonesische zijde nog niet is aangenomen. Desondanks wijst men in Londen toch al wel op de mogelijkheid door middel van direct contact met Soe karno de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië wat te verbeteren. In verband met dit laatste wijst men er in Whitehall op dat de Nederlandse regering van de uitnodiging op de hoogte is gesteld. Aangenomen kan voorts worden dat Lord Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, vorige maand tijdens zijn onderhoud met minister Luns al over de invitatie van het Indonesische staatshoofd heeft gesproken. In Whitehall maakt men er geen ge heim van dat Engeland nog altijd de hoop koestert Indonesië en Nederland weer enigszins tot elkaar te brengen. Vandaar ook dat de Britse regering er Den Haag van op de hoogte heeft ge steld welke onderwerpen ze met Soe- Papwaar komen de ooievaars vandaan? Advertentie EEN GROTE KEUS IN FA. C. ORANJE LZN., VOORSTAD GOES Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veel bewolking met tijdelijk re gen of motregen. Later vanuit het westen enkele op. klaringen. Over wegend matige noordoostelijke wind. Dezelfde middagtempera- turen als gisteren of iets lagere. MIESJE: Kom, ik neem nog een bon-bon. 9 april: zon op 5.58, zon onder 19.26; maan op 3.04, maan onder 12.17. Van onze weerkundige medewerker Een depressie die over Engeland en de Noordzee naar het zuiden van Zweden is getrokken, heeft het weer in ons land een flinke terugslag gegeven. Na temperaturen tot 23 graden, zoals die donderdag werden geme ten, werd het gistermiddag niet warmer dan zestien graden. In het uiterste noorden haalde de meter zelfs nog geen tien graden. Het front dat de voorzijde van de koude lucht begrenst, passeerde gisteren heel Nederland. Deze lucht zal zich nog enige tijd handhaven, doordat de luchtdruk boven, ae Britse eilanden flink is gaan. stij gen. Desondanks komt er verbetering in het weer. Voor vandaag worden al opklaringen verwacht. Zondag zal deze verbetering aanhouden. Het is evenwel de vraag of het morgen de hele dag mooi weer zal zijn. Dat hangt af van de activiteit van een nieuwe depressie die gis teravond bij Ierland lag karno wil bespreken. In Londen wil men hierop thans niet nader iiïgaan, maar aangenomen kan worden dat jn de eerste plaats de kwestie-Nieuw- Guinea ter tafel zal komen en voorts het lot van de Nederlanders die nog altijd in Indonesië vertoeven. Zoals bekend, werd een deel van hen tot voor kort met behulp van de Britse ambas sade in Djakarta financieel gesteund. Intussen heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken nog altijd geen antwoord naar Indonesië gezonden op de nota van Djakarta, waarin werd meegedeeld dat Engeland de Neder landse belangen in Indonesië niet lan ger mag behartigen. Er is daartoe nog altijd overleg gaande met Den Haag. Minister Luns heeft, toen hij vorige maand in Londen was, duidelijk laten blijken dat de handelwijze van Indo nesië ook op de regering in Londen een bepaald slechte indruk had gemaakt. Zoals uit de mededeling van het Fo reign Office van gisteren blijkt is Soe karno uitgenodigd voor een officieel be zoek en niet voor een staatsiebezoek. Bij een officieel bezoek is men de gast van de regering, bij een staatsiebezoek treedt koningin Elizabeth op als gast- vrouwe. Gewoonlijk duren officiële be zoeken aan Engeland drie tot vier da gen: in bepaalde gevallen worden ze verlengd. Het is in Londen bepaald geen ge heim dat president Soekarno er zeer veel waarde aan heeft gehecht door Londen voor een staatsiebezoek te wor den uitgenodigd. Zo ver wilde men hier blijkbaar thans nog niet gaan. Overigens wil de figuur van een officieel bezoek niet zeggen, dat de gast niet in contact komt met de Britse vorstin. Advertentie 0 bent altijd jvelkofti 'UifTC^: N f. 11 1 winkelen. collectie Lange Vorst modestoften. en na afloop bij MIDDELBURG „UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne vitrages en dekoratiestoflen. Hoek Lange Vorststraat-Ganzepoortstraat Goes Telefoon 7814 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes SPECIAALZAKEN U ontvangt elke dag 10% korting het gehele jaar door. Lange Vorststraat 45-47 Goes een GEZELLIG onder-onsje BOEK- en KANTOORBOEKHANDEL GOES - LANGE KERKSTRAAT 33 tel. 01100—5309 - Bijna 100 jaar boekhandel OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 Goes Tel. 5214 L. Vorststraat 64 GOES Maak eens ken nis met Oxford en Superdam cos- tuums. In onze zaak voordeliger! Ook als maat confectie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1