en musea Theaters als trekpleisters Rijksweg 12 werd auto kerkhof Proteus BBitfftf! Glad-natte wegen oorzaak van reeksen ongelukken Paspoorten uit auto gestolen Brand op Bloemgracht: drie opvarenden in hutten verbrand A. VAN DER VIES OVERLEDEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 4 april 1961 Rooii China laat Amerikaan vrij BEELDHOUWERS: „Geen hekken rondom nationaal monument" Pretrit eindigt op spoorbaan Nog 700 gezinnen naar Holambra Veel Denen Naar oosten August Defresne overleden Eichmanns vrouw en kinderen spoorloos DRAMA OP THEEMS EIST TWEE DODEN Anderhalf jaar voor „akelig ventje" LAATSTE NIEUWS KENNEDY(MET ECHTGENOTE) NAAR PARIJS Praalrijder rijdt tegen lichtmast 'ffL /-v GERUCHT OM KENNEDY'S L- DOCHTER - BIERTJE VIEL VERKEERD Vechtpartij op Katendrecht De Bilt: Bewolkt DE ONTVOERING VAN DE KLEINE ERIC PEUGEOT Hebt u het authentieke relaas van de kidnapper Pierre Larcher zelf, met alle bijzonderheden over zijn laffe misdaad, gemist? Jammer! Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Post bus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlisslngen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartsdi Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—» 16e JAARGANG No. 4820 VERREGENDE PASEN RODE BELANGSTELLING NA 9 JAAR GEVANGENSCHAP HONGKONG (Reuter). De Chinese communisten hebben giste ren besloten de Amerikaanse zaken man Robert McCann (60) vrij te la ten. Hij was in 1951 te Peking tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld, verdacht van spionage. McCann werkte voor zijn arrestatie vele ja ren als directeur van een Ameri kaanse firma in China, De Chinese communisten maakten de aanstaande vrijlating van de Ame rikaan bekend, nadat zij melding had den gemaakt van zijn ernstige ziekte. Zij hadden mevrouw McCann de vori ge maand toegestaan de Chinese stad Tientsin te bezoeken om haar daar ge vangen gehouden echtgenoot te bezoe ken. Zelf zei zij over haar bezoek aan Tientsin: „Ik mag hem bezoeken wan neer ik maar wil. Maar hij is een zieke man, die er niet veel voor voelt om te praten". Van communistische zijde gaf men hoog op over het feit, dat McCann wordt vrijgelaten. Zoals het Chinese persagentschap verklaarde: „Mevrouw McCann heeft herhaaldelijk toestem ming gevraagd om haar echtgenoot mee naar huis te mogen nemen. Het hoge gerechtshof van de provincie Hopei heeft dit verzoek om humanitaire rede nen ingewilligd". McCann is een van de vijf Amerika nen, die nog altijd in Chinese gevan genschap zitten. De berichten uit Pe king maken geen melding van de even tuele vrijlating van de overige vier ge vangenen. HAARLEM (A.N.P.). De Ne derlandse kring van beeldhouwers heeft een verklaring uitgegeven naar aanleiding van de af en toe opduikende voorstellen om het na1- tionale monument op de Amster damse Dam ontoegankelijk te ma ken voor het zonnebadende en brood-etende publiek. De kring wijst alle voorstellen af die een verandering van het monument beogen. Zij acht de toestand zoals zij nu is een verrijking van het stadsbeeld. „De overheid beschermt het monu ment het best tegenover het publiek", aldus de verklaring, „door het zelf te eerbiedigen en zijn vorm in geen enkel opzicht aan te tasten." Eigen nieuwsdienst IJSSELMUIDEN Een plezierreisje van een paar vijftienjarige jongens is gistermiddag bijna rampzalig geëindigd. De jongens hadden van het industrie terrein in IJsselmuiden een tractor weg gehaald en waren daarmee aan het rij den gegaan. Midden op een overweg in de spoor baan KampenZwolle sloeg de motor af. De rijkspolitie wist de tractor juist op tijd van de rails te schuiven. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Een Engelsman, twee Ethiopiërs en twee Irakezen hebben hun vakantiereis naar Noor wegen moeten onderbreken. Zondag avond sloeg een negentienjarige musicus zijn slag in de auto van de toeristen en hoewel de dader inmid dels is gegregen, zijn de paspoorten van de buitenlanders nog steeds zoek. Agenten van de radio-autodienst za gen de jongeman bij de aan de Konin ginneweg in Amsterdam geparkeerd staande wagen rondscharrelen. Toen zij naderbij kwamen gooide de knaap iets in de struiken. Het was een slof siga retten. Hij ontkende overigens de siga retten uit de auto te hebben gestolen. Bij nader onderzoek bleken tevens een camera, een aantal reischèques en de paspoorten uit de wagen te zijn verdwenen. De politie vermoedt, dat de arrestant, Van B„ die als een Leidse- plein-type bekend staat, door iemand anders bij de diefstal is geholpen. WASHINGTON (A.P., Reuter) De intergouvernementele commissie voor Europese migratie heeft een lening van 1.250.000 dollar (circa 4,5 miljoen gulden) verstrekt voor uit breiding van de Nederlandse land- bouwKolonie Holambra in Brazilië. Als financieel agent treedt de Inter- amerikaanse ontwikkelingsbank op. Het ge d dat afkomstig is uit de Ver enigde Staten en van Braziliaanse en Nederlandse banken, zal worden ge bruikt voor de vestiging van nog zeven honderd Nederlandse gezinnen in de ko lonie, die al 1500 leden telt. Er zullen hoofdzakelijk land en landbouwmachi nes voor worden gekocht. Holambra werd in 1948 in de staat Sao Paulo gesticht. De coöperatie kreeg toen van de Braziliaanse regering de beschikking over vijftig km2 land. VIEL MEE Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De regenrijke, kille paasdagen ten spijt is het toeristisch bezoek aan ons land toch nog meegevallen. Zonnig is Pasen 1961 alleen geweest voor de directies van restaurants, theaters, bioscopen en musea, die duizenden buitenlanders en land genoten het vertier moesten bezorgen, dat de natuur weigerde te leveren. Groot was dit weekeinde het aantal botsingen op de drukbereden, glimmend-natte wegen. Door ver keersongelukken kwamen ongeveer tien mensen om het leven. De Westduitsers die vrijdag en zaterdag de regen ontvluchtten in de hoop aan Neerlands kust te kunnen zonnebaden zijn teleurgesteld. Zo teleurgesteld zelfs, dat zich reeds op Eerste paasdag een opmerkelijk groot aantal Duitse auto's in oostwaartse richting bewoog. De Duitsers bleven overigens wel in ons land. In, oostelijker provincies hoopten zij het weer te krijgen, waarop zij in het westen vergeefs hadden gewacht. Eigen nieuwsdienst GOUDA. Op de rijksweg tussen Utrecht en Gouda was het gister avond één grote chaos. Vrijwel over het hele traject lagen wrakken van auto's in de berm en stonden tientallen wagens schots en scheef door elkaar, ge deukt en gekreukeld. Aan één stuk door werden er ketting botsingen gemeld; onder de ge meente Waarder zelfs tien over een afstand van nog geen vijf kilometer. Rijksweg 12 was bijkans onberijdbaar geworden. Mensen die in de buurt wo nen, probeerden met zaklantaarns en witte zakdoeken het verkeer nog een beetje in goede banen te leiden. In lange files kropen de auto's tussen de wrakken door. Af en aan Ziekenauto's reden af en aan om de gewonden af te voeren. Overal was men druk in de weer om de veronge lukte auto's weg te slepen. Het leek een schier eindeloos karwei, de kraanwa gens konden het werk niet aan. De politie moest de kapotte auto's naar de kant van de weg duwen, omdat voor wegslepen geen tijd was. Gewonden Ongeveer vijf mensen liepen verwondin gen op. De vrouw van een van de automobilisten viel uit een openslaand portier op het wegdek. Zij liep waar schijnlijk een hersenschudding op. Van de buitenlandse toeristen waren de Duitsers verreweg in de meerder heid. Daarop volgden de Fransen, Belgen en geallieerde militairen. Uit Scandinavië tenslotte kwam een op merkelijk groot aantal Denen. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is alles zins tevreden, al is de drukte van vo rig jaar dan bij lange na niet geëven aard. Gezien het slechte weer en de vroege Pasen acht zij de drukte ver heugend groot. Die vreugde wordt niet door alle hoteleigenaren in de kuststreek gedeeld. In menige badplaats bleef menig bed onbeslapen en bleven de extra voor raden waarmee men de verwachte gas ten wenste te voeden en te laven onaan geroerd. De Amsterdamse rondvaart- bedrijven klaagden eveneens over ge brek aan belangstelling. Hoe groot het bezoek aan ons land precies is geweest valt niet te zeggen, om de eenvoudige reden dat nergens is geteld. Vast staat dat de Logies Infor matiedienst met twintig medewerkende V.V.V.'s en de centrale post in Den Haag vijftienduizend mensen aan on derdak heeft geholpen. Vorig jaar wa ren het er veertigduizend. In Amsterdam, Rotterdam en Utrecht moesten buitenlanders naar andere plaatsen worden verwezen. Den Haag en Scheveningen en in andere bad plaatsen was het al niet anders heb ben daarentegen alle dagen nog ruimte over gehouden. De kleinere badplaatsen hebben wel vrij veel bezoek gehad van vreemdelingen, die hotel of pension voor hun zomervakantie wilden reser veren. Waren zij daarin geslaagd, dan trokken zij dieper het binnenland in. Het gevolg was, dat Utrecht en omstre ken, de Veluwe en Arnhem onverwacht grote drommen toeristen moesten on derbrengen. Opmerkelijk is, dat het slechte weer veel Nederlanders er niet van heeft weerhouden er op uit te trekken. On danks de bijna niet aflatende regen zijn tussen de zestig- en zeventigduizend mensen naar de Keukenhof geweest; Madurodam trok twintigduizend bezoe kers. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben vanaf donderdag 155 extra treinen ingelegd, waarvan er 68 op Tweede paasdag reden. Voorts werden tal van andere treinen versterkt. AMSTERDAM In de nacht van zaterdag op zondag 'is in Amsterdam overleden de roman- en toneelschrij ver en regisseur August Defresne. Hij werd 67 jaar oud. De heer Defresne was lid van de Raad voor de kunst en de Amster damse kunstraad en voorzitter van de Nederlandse vereniging van to neelkunstenaars. De begrafenis zal in alle stilte ge schieden. Voor een levensbeschrijving van August Defresne verwijzen wij naar pag. 11. ■X- Automobilisten die er tijdens de paasdagen ondanks het slechte weer toch op uittrokken, hadden alle gelegenheid om het landschap In zich on te nemen. In lange files zoals hier op de Schiphoiweg schoof het vetleer moeizaam voort over de gladde, natte wegen. BUENOS AIRES Vera Eichmann is samen met drie van Adolf Eichmanns vier kinderen sinds zaterdag verdwenen. Zij woont in een voorstad van Buenos Aires. Donderdag is zij voor het laatst gezien. Eichmanns oudste zoon, Klaus (23), is op bezoek bij familie in Duitsland. Mevrouw Eichmann woonde sedert Eichmanns ontvoering bij Duitse vrien den. HELSINKI/LONDEN. Tij dens het paasweekeinde zijn op twee Nederlandse schepen in het buitenland ernstige onge lukken gebeurd, die tezamen vijf levens hebben gekost. Van de kustvaarder Bloemgracht zijn zondagochtend drie opvarenden om het leven gekomen en twee zwaar gewond door een brand in de haven van Turku in Finland. Omgekomen zijn de Nederlandse matrozen Donald van der Pal (18) uit Alkmaar en Johan G. van den Berg (30) uit Den Haag, ook de Spanjaard José Joventine Quinants- Torrado (54) kwam om. De Spanjaard was getrouwd, de Nederlanders niet. De 24-jarige Gerrit van Zanen uit Sche veningen en de 25-jarige Andreas H. A. Stoter zijn met levensgevaarlijke brandwonden in het ziekenhuis opge nomen. De brand ontstond nadat een van de tien leden van de bemanning met een brandende sigaret in slaap was geval len. De Bloemgracht (500 brt.) is eigendom van de c. v. Vrachtmij in Amsterdam. Het schip had in Turku hout geladen voor Amsterdam. Het beeld van Pasen 1961. Zo zagen gisteravond de weerrapporten er uit, die bij het K.N.M.I. binnenkwamen. MAASTRICHT. Het Goede heertje in miniatuur uit Kerkrade, de 39-jarige welbespraakte vertegenwoordiger L. V., is zaterdag door de Maastrichtse recht bank conform de eis tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. V., die door de officier een akelig ventje was genoemd in vergelijking met het „echte" Goede heertje omdat de vertegenwoordiger zijn eigen vrienden ,tot op het hemd toe had uitgeschud had in vrij korte tijd Limburgse onder nemingen en kennissen 119.000 gulden ontfutseld. Hij is veroordeeld wegens verduistering, oplichting en valsheid in geschrifte. UTRECHT (ANP) Naar van nacht pas bekend is geworden is gistermiddag uit de Dr. H. van der Hoeven-kliniek in Utrecht de negentienjarige J. K. ontsnapt. Hij was ter beschikking van de rege ring gesteld. Hij zou zich indertijd aan moord schuldig hebben ge maakt. Opvarenden ontdekten de brand om streeks zes uur in de ochtend. Zij ren den naar een telefooncel op de kade om de brandweer te bellen, maar het toestel in de cel was kapot. De be manning van een Fins schip dat vlak bij de Bloemgracht lag, waarschuwde daarop de brandweer. De brandweer heeft enige uren werk gehad om het vuur te blussen. Zij vond de drie verbrande zeelieden in hun hutten. Het andere ongeluk gebeurde bij Greenwich in Engeland. Terwijl haar vader daar op Eerste Paasdag op de brug van zijn Nederlandse kustvaarder Despatch stond, kwam de vierjarige Afiena Lugthart om in het water van de Theems. De scheepskok, Willem Frederik Post (42), met wie het meisje even te voren vrolijk aan dek had gespeeld, struikelde en viel met het meisje over boord. De schipper draaide ogenolikke- Hjk bij en gooide een reddingsboei in het water. Het was vergeefs: zijn dochtertje en zijn scheepskok verdron ken. Zij werden door de zeer krachtige stroom meegesleurd. De heer Post klemde Afiena dicht tegen zich aan. Hij slaagde er net niet in de boei te grijpen die vlak bij hem in het water dreef. Hij kon niet zwemmen. STROOM TE STERK Het ongeluk gebeurde toen de twee honderd ton metende Despatch bij Greenwich naast enkele andere schepen zou afmeren na een voorspoedige reis van Denemarken via Duitsland naar Engeland. De machinist van een dou anebootje, die het drama zag gebeuren, dook gekleed in de Theems om te pro beren de man en het kind te redden. De stroom was evenwel te sterk voor hem hij kon het tweetal niet berei ken. Kapitein Lugthart en zijn Engelse vrouw van 36 jaar zijn door de dood van Afiena, hun enig kind, wel zeer zwaar getroffen. Zij hadden al drie kinderen verloren. Die waren kort na hun geboorte aan een nierziekte over leden. Van onze correspondent LONDEN. Hoewel alle officiële in stanties weigeren er zich over uit te laten, staat het vast dat de Britse en Amerikaanse geheime diensten in Schotland een nauwgezet onder zoek instellen naar de herkomst van geheimzinnige radioseinen die van het noorden van Groot-Britannië uit zijn verzonden. Deze seinen waren zonder twijfel bestemd voor Russische trawlers die de laatste weken in vrij grote aantallen in de Schotse wateren, net buiten de Britse territoriale wateren, voor an ker lagen. Het was al eerder opgevallen dat deze trawlers, die opvallend veel radio- en radarantennes aan boord hebben, de aankomst van de Proteus geschaduwd hebben en later die van de Patrick Henry, een van Amerika"s reactor- onderzeeërs die Polarisraketten aan boord heeft. TWEE TRAWLERS De Patrick Henry heeft langszij de Pro teus een verzorgingsbeurt ondergaan en is zaterdag onder strikte geheim houding weer vertrokken. Men weigert op de Proteus te zeggen waar de Pa trick Henry heen vaart, en hoe lang het schip weg blijft. Er bestaat geen twijfel aan dat de ge heimzinnigheid rond de onderzeeër in verband staat met de berichten over de geheimzinnige radioseinen. De aan komst van de onderzeeboot werd in dertijd vooraf bekend gemaakt en kon door de pers worden bijgewoond. Het staat vast dat vorige week tenmin ste twee Russische trawlers verschei dene dagen voor anker hebben gele gen bij de noordelijkste Hebriden. Dit was ter hoogte van Stornoway. Twee tot vier dagen geleden voeren de Rus sen weer weg. Nimmer tevoren zijn Russische trawlers zo lang in deze buurt gebleven. Volgens krantenberichten wordt er voor al in de buurt van Glasgow gezocht naar de radiozender die gebruikt zou zijn voor het uitzenden van berichten naar de Russische schepen. Deze lagen in een streek waar de Amerikaanse onderzeeërs die naar Holy Loch varen of daar vandaan komen, zeker door moeten. Het is de laatste tijd opge vallen dat de Russische trawlers in wateren komen vissen waar zij nim mer tevoren kwamen. Uiteraard hebben de onthullingen, ge daan tijdens het pas in Londen ge- eindigde spionageproces. ertoe bijge dragen dat de contra-spionagediensten van Engeland en Amerika thans de grootste voorzichtigheid in acht nemen. Men kan het zich niet veroorloven de oplettendheid ook maar een luttel ogenblik te laten varen. Vooral niet omdat onlangs werd bericht dat er el ders in Engeland ten minste nog één centrum moet bestaan zoals het huis in Ruislip dat door de spionnen Kroger en Lonsdale werd gebruikt. Zij wer den, zoals bekend, tot langdurige ge vangenisstraffen veroordeeld wegens spionage voor de Sowjetunie. Irma Ia douce uitgesteld ROTTERDAM (ANP) In zijn woning te Rotterdam is gisteravond op 61-jarige leeftijd overleden de heer A. van der Vies, een van de directeuren van het Rotterdams Toneel. De première van Irma la douce, die het Rotterdams Toneel vrijdag in de Rotterdamse Schouw burg zou geven, is daarom uitgesteld tot zaterdag 15 april. PARIJS. President Kennedy zal, vergezeld van zijn vrouw, een officieel bezoek aan Frankrijk brengen. Dit is tegelijkertijd te Washington en te Pa rijs bekend gemaakt. De data van het bezoek staan al vast: van 31 mei tot 2 juni. Het is het eerste staatsiebezoek dat de president aan een vreemde mogend heid brengt. Kennedy is nog nooit te voren m Frankrijk geweest maar zijn vrouw, die Frans bloed in de aderen heeft, kent Frankrijk goed. Zij heeft gestudeerd aan de Sorbonne en woon de in die tijd bij een Parijs gezin. Bijzonlerheden over het program ma voor het bezoek, de plaats waar de Kennedy's zullen logeren enz. zijn nog niet bekend gemaakt. ROTTERDAM. Op het Blijdorp- plein reed zaterdagnacht de 23-jarige magazijnbediende J. A. met zijn auto tegen een lichtmast op. Als gevolg daar van sloeg hij met zijn hoofd 'cegen de voorruit. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek dat hij méér dan hoofdpijn had. Zijn geweten knaagde, omdat hij de auto van zijn patroon 'in de soep had gereden. Hij was er mee uit toeren gegaan nadat hij de motor had gestart met behulp van een door hem nagemaakt contactsleuteltje. Van het ziekenhuis kwam hij op het hoofdbureau van politie terecht, waar hij voorlopig is opgesloten. I 2+Z- 4 -tfu 6+6 li 3+3-6 (P ÏJ' 545-/6 Zeg! Ze kan rekenen! PALM BEACH, Florida (Reuter, AP) Een gerucht heeft volgens de Miami Herald de geheime dienst aanleiding gegeven de bewaking van Caroline Kennedy, het parmantige driejarige dochtertje van president Kennedy, te verdubbelen. Die maatregel houdt ver band met de bezorgdheid die enige dagen geleden ontstond nadat was be weerd dat Cubanen zouden willen proberen de kleine Caroline te ont voeren. Dat gerucht zou in de wereld zijn gekomen nadat Portoricanen in Miami een Castro- gezinde Cubaan hadden horen zeg gen: Wij zouden eigenlijk Caroline Kennedy moeten ontvoeren om de Amerikaanse rege ring te dwingen op te houden zich met Cubaanse aange legenheden te be moeien. Een Portoricaan gaf deze uitlating aan bij Frank Wat- terson, een functio naris van de veilig heidsdienst van het ministerie van buitenlandse zaken. Watter son stelde zich toen meteen in verbinding met de geheime dienst. Die dienst ver scherpte vervol gens de bewakings maatregelen. Caroline Kennedy speelde op de eer ste paasdag rustig in de tuin van het landgoed van haar grootvader, waar zij met haar ouders logeert. President Caroline Kennedy en zijn echtgenote gingen rustig naar de kerk Kennedy in donkerblauw streepjes pak en zijn vrouw in een deux-pièces van lichtblauwe shantung. Bewakers in burger hielden onopvallend een oog in het zeil. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Een zwierend danspaar broer en zus stootte per ongeluk een tafeltje om. De gla zen vielen op de grond en de inhoud van een bierglas viel op de japon van een 23-jarige bezoekster. Toen viel er nog veel meer: eerst vielen er boze woorden en vervolgens klap pen, want de door het bier getroffen dame was vergezeld van een Griek, die het ,,even voor haar opnam". Dat alles gebeurde gisteravond in een dansgelegenheid op Katendrecht, in de Rechthuislaan. Hoe het handgemeen verliep wordt nog onderzocht door de politie d'ie voorlopig alleen de eindstand noteerde. De dame die door het bier was getroffen had tijdens de vechtpartij een gebroken arm, een gebroken been en inwendige kneuzingen opgelopen. Het danspaar, een 33-jarige buffetjuffrouw die een avondje vrij had, haar broer, de 35-jarige opperman W. S. en de Griekse zeeman werden meegenomen naar het politiebureau. De opperman wordt ervan verdacht verantwoordelijk te zijn voor de gebroken ledematen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: yarns' t °ver het alge- meen veel bewol- t'/v. king met nu en dan regen, maar ook snkele opklaringen, r Overwegend zwak- ke veranderlijke wind. Weinig ver- 1 andering in tempe- ratuur. MIES JE. Ook zo genoten met Pasen? 5 maart: zon op 6.07, zon onder 19.20; maan op -.-, maan onder 8.35. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1