Duitsers komen ondanks de slechte vooruitzichten BON \0 K&SIJ Optimisme over bestand in Laos NIEUW RECORD VAN DE X-15 JOE WALKER VLIEGT 49 KILOMETER HOOG AMERffiA HEFT 57 BASES OP Vele Nederlanders trekken naar het buitenland STRIJD NEEMT AF Welslagen hangt van Russen af SABOTAGE BIJ VLIEGRAMP IN DUITSLAND Gemeenten kunnen te ver gaan i De BiltKouder Bezorgd maar niet gedrukt Pamfletten klaar DE SOMBERE PROFETEN Bollen bloeien Wie is er morgen jarig? Geef 'n TOMADO cadeau! Kernwapenconferentie MINISTER OVER DE VIJFDAAGSE: Zie verder pag. 7 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GRILLIG WEER MET PASEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Lente wordt het zeker niet oostelijke richting, in drommen naar ons land Niettemin zullen de vreemdelingen, vooral uit tijdens de komende Paasdagen, trekken. Of er de dag na Pasen sprake zal zijn van een nieuw record na dat van 1960, hangt af van het spel van wind, regen en zon. Er is nóg een verschil met bet Paasfeest van het vorige jaar. Toen begon de stroom paastoe- risten donderdagmiddag ons land al binnen te stromen. Nu niet; er was gisteren aan de grens posten geen sprake van een stormloop. Het was er nog rustig. Vandaag zal het wel anders worden, gezien het aantal boe kingen bij de hotels. In Am sterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem en Zandvoort is een groot aantal kamers bespro ken, hoewel de hotels er nog niet helemaal vol zijn. Be hoorlijk bezet zijn ook Den Haag, Scheveningen, Arnhem, Katwijk en Noordwijk. Er is echter nog vrij veel plaats. Het slechte weer van de laatste dagen heeft Katwijk en Noord- wijk zelfs wat afboekingen op geleverd. Met de herinnering aan de veertigduizend mensen die vo rig jaar door de logiesinforma- tiediensten onder dak moesten worden geholpen, wordt ook nu met alle mogelijkheden reke ning gehouden. Het hele, van Den Haag uit centraal geleide apparaat staat klaar. Twintig V.V.V.-kantoren zullén zo no dig dag en nacht open zijn. Mocht het weer „krankzinnig druk" worden, dan liggen aan zeven grensposten pamfletten klaar, waar in buitenlanders zonder besproken logies wordt aangeraden, eerst te gaan informeren bij een van de negen opvangcentra in het grens gebied. Indien nodig, kan dan meteen aan de grens al regelend en advi serend worden opgetreden. Opmerkelijk is, dat er dit jaar met de paasdagen aanzienlijk meer Ne derlanders naar het buitenland wil len gaan dan andere jaren. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het veel gro tere aantal aanvragen bij de A.N.W.B. Vooral België, Luxem burg, Parijs en het Rijnland zijn in trek. KEULEN. De vakantieplannen van de Duitsers voor de komende paasdagen zullen in niet geringe mate worden afgeremd door de vry sombere weersvooruitzichten der Westduitse meteorologische stations. Voor de Nederlandse kust voor spellen de Duitse weerkundigen veel bewolking, regen, temperaturen rondom de acht graden, stormachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind en allengs dalende temperaturen. Ook in Duitsland zelf zal het vol gens de Duitse voorspellers verre van aangenaam weer worden: het Zwartewoud en de Harz zullen re kening moeten houden met zeer koude nachten en veel regen. Ook de Nederlandse weerkundigen z\jn verre van optimistisch: de si tuatie wijzigt zich in een ongunstige zin. Vandaag en morgen moet in elk geval op tamelijk koud weer worden gerekend, nu gisteren weer lucht uit het Poolgebied in Nederland is bin nengestroomd. Vandaag komt ook liet Zuiden In de greep van deze kilte. Een voor deel is, dat de regenzone zich van ons land zal verwijderen zodat "de zon af en toe een kans krijgt. De kans op nachtvorst stijgt inmiddels, maar zo bar als het in Finland en Zweden is, wordt het hier niet: daar is weer sneeuw gevallen. Ook voor het binnenlandse toe risme zal het weer de bepalende factor zijn. De Wegenwacht rekent echter op een grote drukte. Er ko men extra wegenwachten op de weg en er zal een versterkte dienst wor den gereden in het centrum van het land, op de grote invalsweg uit het oosten en op de wegen naar zee. De bollenstreek heeft nog zelden zo vroeg zoveel bloeiende velden ge kend als nu. Met Pasen zal van veel zijn te genieten: narcissen, tulpen en vroege hyacinthen. Een flink zonnetje en ook de andere soorten zullen te pronk staan. Advertentie ff Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. Eigen nieuwsdienst GENÈVE Het hangt nu volledig van de Sowjetunie af of de kernwapen- conferentie kan slagen. Dit oordeel gaf David Ormsby-Gore, de leider van de Engelse delegatie, gisteren naar aan leiding van een verzoek van Amerika en Engeland. Die twee landen vroegen de Sowjetunie af te zien van verder aandringen op het recht van veto in een driemanschap dat de leiding zou moeten krijgen van een internationale organisatie voor uitoefening van con trole op naleving van een verbod van proeven met kernwapens. Amerika en Engeland zijn tegen een driemanschap. Zij willen een eenhoof dige leiding. „Het hangt nu helemaal van de Sowjetunie af", zei Ormsby-Gore, „of wij het over een al in het verschiet liggend verdrag eens kunnen worden." WEER OBSTAKEL Als de Sowjetunie het sluiten van een verdrag mogelijk maakt, aldus de Engelse delegatieleider, zal dat een be langrijke stap in de richting van een oplossing van het ontwapeningsvraag- stuk betekenen. Ormsby-Gore wees de Russische onderhandelaar. Semjon Tsarapkin, op de belangrijke westelijke concessies die opgesloten liggen in de nieuwe voor stellen. Engeland en Amerika waren volgens hem de Sowjetunie daarmee meer dan halverwege tegemoet ge komen. De Amerikaanse onderhandelaar, Arthur Dean, zag in het Russische streven naar een recht van veto een betreurenswaardige poging, weer een obstakel op de weg naar algemene overeenstemming te leggen. Het internationale gerommel dat bij tijd en wijle over Nieuw-Guinea op klinkt, schijnt de goede stemming van deze Kamerleden bij hun vertrek naar Hollandia niet te hebben ge schaad. Zij vertrokken gisteren van Schiphol om aan de andere kant van de aardbol de installatie van de Nieuw-Guinearaad te gaan bijwonen. Het zjjn de vice-voorzitter van de Tweede Kamer, mevrouw J. M. Stof- fels-van Haaften, leidster van het ge zelschap, en (v.I.n.r.) de heren M. M. A. A. Janssen (kath. v.), J. M. Wil- lems (arb.), beiden lid van de Tweede Kamer, en W. P. Berghuis, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de A.R.P. De internationale opinie had hen intussen toch blijkbaar wel bezig ge houden. Zo zei mevrouw Stoffels: „Ik had het natuurlijk wel pret tiger gevonden als de Verenigde Staten bij de installatie zouden zijn vertegenwoordigd, maar ik kan me voorstellen dat zij zich helemaal vrij willen houden tot Soekarno komt". Het Tweede Kamerlid mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de C.H.U., is dinsdag al van Schiphol vertrok ken. Hij zal zicli in Karatsji bij de overigen voegen. Gistermiddag vertrokken minister Toxopeus en staatssecretaris Bot naar Hollandia. Het hele gezelschap zal op 10 april ook de installatie van de Wetgevende raad van Australisch Nieuw-Guinea bijwonen. Mr. Bot zal daarna nog bezoeken brengen aan Australië en de Verenigde Staten. Zoals bij planten, dieren en mensen beslist ook bij uw dagblad "het hart" over het "leven" ervan. Lees het Zeeuwsch Dagblad en U leest Zeelands best geinformeerde krant. Eigen correspondenten en contacten over de gehele wereld, maar een ZEEUWSE redactie en ZEEUWSE redacteuren, die het laatste nieuws voor U verwerken. Het dagblad voor de Zeeuw, die Zeeuw wil blijven, maar toch met alles op hoogte wil zijn. Laat U deze krant 3 we ken op proef zenden voor slechts f 0.56. -5 <D i NEURENBERG (DPA). Het neerstorten van het Tsjechoslowaakse vliegtuig in de buurt van Neurenberg op dinsdagavond schijnt te wijten te zijn aan sabotage. Bij het ongeluk kwamen alle 52 inzittenden van het toestel om het leven. De deskundigen die het ongeluk met de fljoesjin onderzoeken, verklaarden woensdag al dat zij sabotage als oor zaak niet wilden uitsluiten. Gisteren zeiden zij dat. zij steeds meer de in druk kregen „dat dit geen gewoon ongeluk is." Advertentie Tweede Paasdag GROTE PIASSHOW van Bouman's Meubelfabrieken n.v. FABR1EKSTOONZALEN Rotterdam: IJsselmondselaan 175 (Kralingseveer) Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL ,,Als ik raads- besluiten bij de Kroon voor ver nietiging zal voordragen, doe ik dat met bloedend hart, want ik grijp niet graag in de auto nomie van de gemeenten in. Maar het zou noodzakelijk voor me kunnen worden in het alge meen belang." Dit zei minister E. H. Toxo peus gistermiddag op Schiphol, kort voor zijn vertrek naar Nieuw-Guinea, waar hij de in stallatie van de Nieuw-Guinea- raad zal bijwonen. Algemeen belang De minister van binnenlandse za ken erkende, dat er misschien ge meenten in ons land zijn waar de volledige invoering van de vijf daagse werkweek op 1 mei a.s. op geen enkel bezwaar stuit. In sommige gemeenten, aldus mr. Toxopeus, bestaat evenwel de ten dens van 1 mei af alle gemeentelijke bedrijven op zaterdag te sluiten, hoewel de vrije zaterdag daar voor de particuliere bedrijven nog nauwe- welijks bestaat. De bewindsman dacht hier bijv. aan agrarische ge meenten. „Dat lijkt mij in strijd met het algemeen belang en in die ge vallen zal 'ik niet aarzelen een zo danig besluit voor vernietiging voor te dragen". Je hebt 'cm nu een tveek. Nóu moet'ie maar naar de stalling. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur; Half tot zwaar bewolkt en mees tentijds droog weer. Zwakke wind, over wegend tussen noord en west. Lagere tempera turen. MIESJE: Pas mor gen op nw tellen. 1 april: zon op 6.16, zon onder 19.13; maan 19.33. maan onder 6.40. SAIGON (Reuter). De kok van een restaurant in Saigon heeft het voedsel vergiftigd dat was bestemd voor een groots diner waaraan vier honderd gasten aanzaten. Honderden van hen moesten na de feestmaaltijd in ziekenhuizen worden opgenomen. De kok bekende later dat hij voor zijn gifmenger] vijfduizend gulden be loning had gekregen van de eigenaar van een concurrerend restaurant. De kok en zijn opdrachtgever zijn beide gearresteerd. LONDEN (Reuter) De Britse regering verwachtte gisteravond nog het antwoord op haar nota aan het Kremlin over Laos. Zij wist dat het antwoord onderweg was en ook dat het gunstig zou zijn. Het Foreign office rekende er stellig op dat Moskou grotendeels met het Britse voorstel zou instemmen, zodat er spoedig een wapenstilstand in Laos zou kunnen worden gesloten. Men meende gisteravond in Whitehall te weten dat het Russische antwoord zou inhouden dat de wapenstilstands commissie voor Laos ten spoedigste bijeen geroepen zou worden. Kort daarna zou de befaamde conferentie van-veertien bijeen moeten komen. Daar zouden dan de Verenigde Staten voor het eerst aan de conferentietafel komen te zitten met vertegenwoordi gers van de Chinese volksrepubliek. Deze conferentie zou een beroep moe ten doen op de strijdende partijen om een wapenstilstand te sluiten. Vervol gens zou er een regering voor Laos gevormd moeten worden, waarin alle partijen vertegenwoordigd zouden moe ten zijn. Rusk en Nehroe Een ander optimistisch geluid kwam uit New Delhi, de Indische hoofdstad, waar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken de kwestie-Laos heeft besproken met premier Nehroe. Zoals men weet heeft Nehroe op ver zoek van de Verenigde Staten bij Mos- Een B-52 laat de X-15 los LOS ANGELES (Reuter, AP) Ruim negen en veertig kilometer boven de zeespiegel. Dat is de recordhoogte die de invlieger Joe Walker van de Ameri kaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart gisteren bereikte in een raketvliegtuig van het type X-15. De zuivergemeten hoogte was 49,89 km. Anderhalve minuut lang onderging Walker de toestand van volkomen ge wichtloosheid. Hij ondervond daarvan geen nadelige gevolgen. Walker had nog hoger kunnen stijgen als hij dat gewild had. Hij gebruikte maar driekwart van het maximale vermogen van de raketmotoren van de X-15. Op 35 kilometer hoogte zette hij ze. in een steile stijgvlucht, af. Walker is de eerste mens die ander halve minuut lang in een toestand van gewichtloosheid is geweest. Ook dit is een record. Deze prestatie leverde Walker hoog boven de Amerikaanse luchtbasis Ed wards in Californië. Een grote bommen werper bracht hem met zijn X-15 tot zeer grote hoogte. Daar werd de X-15 losgelaten. Het vorige hoogterecord werd ook met een X-15 gevestigd. Ook het abso lute wereldsnelheidsrecord, 4.648 kpu., is met een X-15 gevestigd. Over enige tijd zal een van de in- vliegers van de Amerikaanse rijks dienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) in een X-15 trachten een hoogte te bereiken van 160 kilometer. Joe Walker: 49 kilometer kou aangedrongen op een gematigde houding. Hij zou de verzekering heb ben ontvangen dat ook de Sowjetunie een niet-militaire oplossing nastreefde. Minister Rusk en premier Nehroe zijn het gisteren volkomen eens geworden over de kwestie-Laos. Uit Laos zelf blijven de verzekerin gen binnenkomen dat de strijd reeds is begonnen te luwen, blijkbaar in afwach ting van een officiële wapenstilstand. De regering van Laos heeft zelfs door de minister van defensie laten verkla ren dat zij de militaire toestand op het ogenblik niet ernstig genoeg meer vindt om nog een beroep te doen op de Zoavo, de Zuidoostaziatische verdrags organisatie. Mocht de toestand opnieuw ernstig worden dan zal zij echter niet aarzelen, de Zoavo te vragen, haar ma terieel te steunen. WASHINGTON (Reuter, A.P.) De Amerikaanse regering heeft gis teren besloten een en twintig mili taire bases in het buitenland geheel of gedeeltelijk op te heffen. Dit nieuws, dat verband houdt met het streven naar evenwicht op de Amerikaanse betalingsbalans en naar een vergroting van het aandeel van Amerika's bondgenoten in de defensie- inspanning, werd gisteren door de mi nister. van defensie, Robert McNamara, bekend gemaakt. Als gevolg van deze bezuinigings maatregel zullen 19.000 Amerikanen, onder wie circa 15 000 militairen, naar de Verenigde Staten terugkeren. De meeste terugkerenden behoren tot de luchtmacht. 100 miljoen De maatregel zal een besparing van naar schatting 100 miljoen dollar per jaar aan deviezen opleveren. Minister McNamara deelde niet mede om welke bases het gaat. Hij zei wel dat in acht landen bases opgeheven zullen worden, maar hij noemde die landen niet. McNamara maakte ook de opheffing bekend van 36 militaire bases in de Verenigde Staten. De totale besparing als gevolg van de opheffing van de 21 buitenlandse en 36 binnenlandse bases, alsmede be zuinigingen op de kosten van 16 andere binnenlandse bases, schatte McNamara op 2^) miljoen dollar. Op de rijksweg Nijverdal—Kaalte is gisterochtend een auto na een slippartij tegen een boom gebotst. De bestuurder de 24-jarige H. Bokhove uit NiiverdaL kwam om het leven. Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Post bus 26. Giro 116666. telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 —3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38. telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsen Dagblad Losse nummert IS cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4820 Vrijdag 31 maart 1961

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1