FINANCIËLE CRISIS IN VERENIGDE NATIES „Help ons of we kloppen ergens anders aan I Als het orkest op reis Qaat Tanganjika nog dit jaar onafhankelijk WILDE VREUGDEKRETEN Mengele toch gearresteerd Vrije zaterdag niet in alle gemeenten Sensationele mededelingen verwacht De Bilt: Kouder raak is elke streek Zwarte handel in Russisch meel PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND HOEVEEL GELD IS ER? ZES JAAR VOOR INDONESIËR Minister Toxopeus: met Madurodam geen moeilijkheid Zwijgend De groten Massadiefstallen uit Egyptische musea 1 november vrije zaterdag voor politie Generaal de Gaulle spreekt op 11 april AUTO IN RIJN GEREDEN Afscheid van synagogen Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Post bus 26. Giro 116666. telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 —3224. Terneuren, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189 Zlerikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 18 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, i 7,— per kwarts»! Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,—» 16e JAARGANG No. 4819 Donderdag 30 maart 1961 CONGO'S DREIGENDE KLAAGZANG NEW YORK (Reuter) - De Congolese afgevaardigde Jean N'Sele heeft de begrotingscommissie van de Algemene vergadering van de Uno meegedeeld dat zijn land elders om hulp zal moeten aankloppen tenzij de Verenigde Naties zeer spoedig bekend maken wat zij denken te doen om de nood te lenigen van honderdduizenden Congolezen die nu van honger omkomen. „Wanneer de Uno vindt dat wij niet mogen profiteren van hulp van bepaalde landen lioe stelt zij zich dan voor ons te hel pen? De Congolese delegatie wenst te horen hoeveel geld er in de kas is van het speciale fonds voor Congo, welke landen ertoe hebben bijgedragen en welke bedragen ter beschikking van Congo kunnen worden gesteld." De afgevaardigde maakte zijn excuses voor de wat grove wijze waarop hij deze zaak ter tafel moest brengen en vroeg begrip voor de noodtoestand in Congo die dit ongebruikelijke optreden noodzakelijk had gemaakt. „Het is voor ons immers van het grootste belang. Wanneer de Uno ons niet kan helpen, laat zij het ons dan zeggen. Wij zullen dan aan andere deuren aanklop pen want wij hebben brood no dig." Zijn opmerking dat de Verenigde HOLLANDIA. (A.N.P.). In Me- rauke zijn vijftien leden van geheime pro-Indonesische organisaties veroor deeld. De leider, Benjamin Felubun, kreeg zes jaar gevangenisstraf. De anderen werden veroordeeld tot straf fen die varieerden van één tot vier en een half jaar. De leden van de organisaties wa ren bijna allen Indonesische dorpson derwijzers of kantoorbedienden, ge boortig van eilanden in het zuidoos ten van Indonesië. MOSKOU (AFP) Het plaatsje Mineralnye Vody in de Kaukasus blijkt een broeinest van zwarte han delaren te zijn. Een Russisch dagblad heeft mee gedeeld dat een uitgebreide zwarte handel in meel is ontdekt. De leiding was in handen van de plaatselijke meelfabrikant. Deze zwarte handel is er de oorzaak van dat in de Kaukasus een grote schaarste aan meel heerst, wat weer tot gevolg heeft, dat er op allerlei gebied gesjacherd wordt. Br zijn vele arresta ties verricht. Bij de meelfabrikant trof de politie meer dan een half miljoen oude roebels aan, 179 horloges, twee televisie-toestel len. drie foto-apparaten en een grote hoeveelheid geweven stoffen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Mr. E. H. Toxo peus, minister van binnenlandse zaken, heeft gisteren duidelijk la ten merken dat Madurodam hem heel wat minder zorgen baart dan bijna duizend „echte" Nederland se gemeenten waarover hij het wa kend oog laat gaan. In Madurodam, zo sprak de minis ter, geen geklaajg over aantasting van de gemeentelijke autonomie, geen moeilijkheden over subjectieve of ob jectieve uitkeringen uit het Gemeen tefonds en steeds een sluitende be groting met zelfs een behoorlijk over schot. Van de kinderbijslag wordt in deze voor kinderen gebouwde stad geen halszaak gemaakt, de revaluatie doet niemand wat en als er sprake is van een grenswijziging zal Madurodam dat wel onderling met Den Haag re gelen. Minister Toxopeus vond dit alles zo plezierig, dat hij zich gaarne bereid had verklaard Madurodam te openen. Hij deed dat door met een miniatuur- sleuteltje de poort te openen van het Madurodamse stadhuis een kopie van dat. van Hilversum. Daar bleef het overigens niet bij: door een druk op een knop stelde hij ook de fontein in de (.bescheiden) Hofvijver in wer king. Naties niet dulden dat Congo pro fiteert van de hulp van bepaalde landen, slaat op de eenzijdige hulp die de communistische landen heb ben aangeboden buiten de Verenig de Naties om. De Uno heeft zich steeds tegen deze vorm van hulp verlening verzet om te voorkomen dat de communisten vaste voet aan de grond zouden krijgen. De Congolese klaagzang werd zwijgend aangehoord door de leden van de commissie die vergaderde om middelen te vinden tot het ver krijgen van een bedrag van 120 mil joen dollar. Dat geld is voor dit jaar nodig om de operaties van de Uno in Congo te kunnen financieren. Er heerst op het ogenblik een financiële crisis in de Verenigde Naties, die een hoogtepunt heeft be reikt toen Frankrijk liet weten dat het niet wenst bij te dragen in de kosten van de militaire operaties van de volkerenorganisatie in Con go. Ook de landen van het commu nistische blok-weigeren mee te be talen. Zij zijn van mening dat alle kosten maar moeten worden verhaald op België, „dat immers de schuld van alles is" omdat Congo een Belgische kolonie is geweest. De Latijns-Ame rikaanse landen vinden dat in de eerste plaats de grote mogendheden moeten betalen (wat in feite al ge beurt). Daarna de landen die „be langen in Congo hebben" en dan pas de andere mogendheden. Die zouden bovendien slechts symbo lisch moeten bijdragen. Deze Zuidamerikaanse opvatting wordt gedeeld door vele landen in Afrika en Azië. Het grote bedrag dat voor de operaties in Congo no dig is tweemaal zo groot als dat van de normale jaarbegroting van de volkerenorganisatie in een ge woon jaar, is maar heel gering voor de grote mogendheden, vinden deze landen. Het bedrag, zo hebben zij uitgerekend, komt overeen met dat van de Amerikaanse defensie-uitga ven gedurende slechts acht uren. KAIRO (AP). Meer dan 250 kostbare oudheidkundige voorwerpen zijn de afgelopen maand gestolen uit Egyptische musea en tempels. Dat heeft het Egyptische ministerie van cultuur gisteren bekend ge maakt. Er zijn dertig duplikaat-sleutels ont dekt van ingangen van het museum in Kaïro. De leden van het Concertgebouworkest zijn gisteren bij de „fourier" geweest. Voor de ko mende grote tournee door de Verenigde Staten hebben alle musici van het orkest twee rok- overhemden, een strikje, sokken, een stel onder goed en twee sportoverhemden in ontvangst ge nomen. De Amsterdammers zullen er dus ge kleed op staan in Amerika. De klarinettist Jan Koene had zjjn vrouw mee genomen om zeker te zijn van de goede maten. Mevrouw Koene zorgde er blijkens deze foto voor dat de maat nauwkeurig genomen werd. Van onze correspondent LONDEN. Duizenden inwoners van het Britse mandaatgebied Tanganjika in Oost-Afrika gilden het gistermiddag uit van vreugde toen Macleod, de Britse minister van koloniën, in hun hoofdstad Dar-es-Salaam aankondigde dat Tanganjika op 28 december onaf hankelijk zal worden. Het zal op die dag als zelfstandige natie zijn intrede doen in het Britse gemene best. Reeds op de eerste mei krijgt het land binnenlands zelfbestuur, aldus minister Macleod tot zijn opgetogen zwarte gehoor. Niemand had durven hopen dat Tan ganjika al zo vlug de onafhankelijk heid zou krijgen. De afgelopen dagen De opening van Madurodam, gistermiddag in Den Haag, was een minutieus werkje. Minister Toxopeus moest diep door de knie om h?t deurtje van Madurodams stadhuisje open te laten zwaaien. zijn er in Dar-es-Salaam onderhande lingen over gevoerd tussen de minis ter en de leiders van de nationale partijen in het mandaatgebied. Bloemen Na de aankondiging van minister Macleod brak er een stormachtig oehoeroegeroep los. Oehoeroe bete kent vrijheid. Binnen enkele secon den was de minister volgehangen met trossen bloemen. Het meeste eerbetoon viel ten deel aan Julius Nyerere, de eerste minister president van Tanganjika en de voornaamste politieke leider van het land. Hij ging spontaan op de schouders. In tegenstelling tot vele jonge Afri kaanse staten en landen die de onaf hankelijkheid nog niet hebben ver worven, is het proces van rijpwording in Tanganjika merkwaardig soepel en rustig verlopen. Het land, een vroegere Duitse kolo nie, heeft een bevolking van ruim ne gen miljoen mensen. De betrekkingen tussen de zwarte bevolking (meer dan 98 procent) en de Europeanen en Aziaten was op enkele incidenten na steeds vriendschappelijk. Na de eerste wereldoorlog kreeg Groot Britannië de zorg voor Tangan jika. Het werd een mandaatgebied van het Verenigd Koninkrijk. Van onze correspondent PARIJS Dr. Joseph Mengele, de beruchte Duitse arts die in het con centratiekamp Auschwitz heeft ge werkt, is in Argentinië door een groep joodse vrijwilligers gearres teerd. Op een Panamees vrachtschip zouden zij hem naar Israël vervoe ren. Daar zal Mengele terecht staan, zoals binnenkort ook gebeurt met Adolf Eichmann. Dit bericht stond gisteravond in het Franse blad Paris Presse. MINISTER ADVISEERT: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het Ministerie van binnenlandse zaken heeft de ge meenten met gemeentepolitie gead viseerd de vijfdaagse werkweek voor de politie tegen 1 november 1961 in te voeren. Dit advies is gegeven, om dat anders de dienstroosters voor de politie in korte tijd tweemaal zou den moeten worden gewijzigd. Immers: Van 1 mei van dit jaar af krijgen rijkspersoneel en het per soneel van een groot deel der ge meenten zo deze zich aan de richtlijnen van de regering houden om de veertien dagen een vrije zaterdag. Van 1 mei 1962 af zal die vrije zaterdag over de hele linie gel den. Voor de rijkspolitie zal de vijf- daagseweek ook op 1 november ingaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Waarschijnlijk zal minister Toxopeus verscheidene raadsbesluiten, waarbij wordt over gegaan tot invoering van de vijf daagse werkweek voor vernietiging aan de Kroon voordragen. Om welke gemeenten het hierbij zal gaan staat nog niet vast. Uit hetgeen minister Toxopeus tot nu toe over de vijfdaagse werkweek- voor de gemeenteambtenaren heeft losgelaten valt af te leiden, dat het niet gaat om gemeenten, waarvan een groot deel van de werkende in woners nu of over korte tijd een vijfdaagse werkweek heeft. Deze gemeenten zullen het bedrijfsleven mogen volgen. In gemeenten, waar de werktijd verkorting niet of nauwelijks ingang- vindt is de situatie voor de gemeen teambtenaren veel minder rooskleu rig. Het is niet de bedoeling, dat in deze plaatsen het gemeentepersoneel voorop loopt bij de verkorting van de werktijd. Van onze correspondent PARIJS Generaal de Gaulle zal op 11 april een persconferentie houden, die in hoofdzaak over de Algerijnse kwestie zal gaan, hoewel ook andere Franse en internationale problemen zullen worden besproken. Aldus .is besloten door de Franse ministerraad, die gistermiddag bijeen is geweest onder voorzitterschap van de president zelf. De volgende ministerraad zal in tegenstelling tot de verwachtingen gehouden worden op 6 april, aan de vóóravond dus van dé opening van de onderhandelingen te Evian, vermoedelijk om het Franse standpunt aan te kunnen passen aan de allerlaatste ontwikke lingen. Minister Joxe die gisteravond een uiteenzetting gaf van het Franse standpunt op deze onderhandelingen, een standpunt, dat door de ministerraad werd goedgekeurd zal zijn eigen delegatie kiezen. Het zal er vermoedelijk een zijn van tien man, daar er in de conferentie zaal te Evian op het ogenblik twintig stoelen gereed staan. VRAGEN Men vraagt zich in Parijs af wat de bedoeling van generaal de Gaulle is met het houden van een persconferentie, vier dagen, nadat de onderhandelingen begon nen zijn. Het zou machiavellistisch zijn om aan te nemen, dat hij met een mis lukking van deze conferentie in de eer ste vier dagen rekening houdt. Het zou van zijn kant van overdreven optimisme getuigen, indien hij meende, dat Frank rijk en Algerije het na vier dagen al over de belangrijkste punten eens ge worden zouden zijn. Daarom verwacht men, dat de Gaulle op deze conferentie enkele sensationele mededelingen of aan biedingen zal doen, die van grote in vloed kunnen zijn op het beloop van de onderhandelingen. SCHOOL VOOR 1 ✓SS: SCHOTSE DANSEN - Nou, ik zul hel nog één keer voor doen en let deze keer goed op! HUISSEN (ANP) In Loo, een dorpje ten zuidoosten van Arnhem, is gister avond een Duitse personenauto in de Rijn gereden. Aangenomen wordt, dat de inzittenden zijn verdronken. Hoeveel mensen in de auto zaten, was vannacht nog niet bekend. De auto reed op de noordelijke oever van de zogenaamde hoge veerkop in het water. Deze veerkop wordt bij hoog water als aanlegsteiger gebruikt voor het pontveer dat de verbinding onderhoudt tussen Loo en Huissen. LAGOS (A.P.) Bij een storm op de rivier de Oron, 25 kilometer van Ca labar in Zuid-Nigeria, is een motorboot omgeslagen eh zijn veertig personen verdronken. Onder hen bevond zich een 32-jarige zwangere vrouw met vier kin deren. •S Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Het be stuur van de Nederlands-Israëliti sche hoofdsynagoge in Amster dam heeft gistermorgen afscheid genomen van de oude synagogen de Hoogduitse sjoelen en gebouwen van de joodse gemeen te aan het Jonas Daniël Meyër- plein. De voorzitter van het be stuur. de heer S. A. Themans, droeg tijdens een plechtige bij eenkomst in het Amstel Hotel óp symbolische wijze de laatste sleu-, tel over aan burgemeester Van Hall. De burgemeester .ontving het boek „Het Jonas Daniël Mey- erplein. Bezinning op drie eeuwen Amsterdams Jodendom", dat dr. J. Meyer te Haarlem in opdracht van de Joodse gemeente heeft ge-' schreven. De heer Themans verzocht de burgemeester de aanbieding van het boek te willen zien als de overhandiging van de sleutel tot de historie van het Amsterdamse jodendom. De gebouwen aan het Jonas Daniël- Meyerplein zijn reeds in 1954 aan de gemeente verkocht. Thans is er de inboedel van de Nieuwe Kerk in ondergebracht. Als deze kerk is gerestaureerd zal de gemeente trachten een pas sende bestemming te vinden. Zie verder pagina 4 Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veel bewolking met af en toe enige regen. Matige tot krachtige wind tus sen zuidwest en noordwest. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets MIESJE: Zou ik er nog een kopen voor Pasen? 31 maart: zon op 6.19, zon onder 19.11; maan op 18,24, maan onder 6.16. Advertentie de lak vloeit glanzend strak de kleuren weerspiegelen jarenlang uw Flexa-schilderfeesc VRAAG 0E 85 KLEURSTAIEN VOOR 10 ct ■H LU S1KKEN5 Zoals bij planten, dieren en mensen beslist ook bij uw dagblad "het hart" over het "leven" ervan. Lees het Zeeuwsch Dagblad en U leest Zeelands best geinformeerde krant. Eigen correspondenten en contacten over de gehele wereld, maar een ZEEUWSE redactie en ZEEUWSE redacteuren, die het laatste nieuws voor U verwerken. WêA Het dagblad voor de yg - Zeeuw, die Zeeuw wil blijven, maar toch met alles op hoogte wil zijn. Laat U deze krant 3 we ken op proef zenden voor slechts f 0.56. Dagblad

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1