Lord Home acht kans voor Brits voorstel over Laos gunstig BON Dubbele moord in Amsterdam Amerika bereidt zich voorhoewel spanning vermindert LISA RONNEKLEIVS WONDERBARE REIS West-Duitsland draagt bij tot Europese kunstmanen K.V.P. bekeek mr. Burgers uitgestoken hand koel i Kat liep 600 kilometer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zevende vloot koerst naar Laos ZUID-NOORWEGEN N I 5 Vervolging tegen diensthoofd uit Goes Franse televisieteehnici dreigen met staking Benzine goedkoper Zie ook pag. 6 De Bilt: Zacht Zonnige perioden Röfisserie ,/t Veerhuis" CITY THEATER ELECTRO BIOSCOOP Schrijvers's Stoffenhuis „De Gordijnen Specialist" MAIS0N VAN WESTEN 't Inferlockhuis Viola Restaurant WÖHLER J. DE JONGE DE MUYNCK Bevahuis Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Post bus 26, Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 —3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartast Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—. 16e JAARGANG No. 4815 Zaterdag 25 maart 1961 HULP VAN NEHROE INGEROEPEN 1 an onze correspondent ir ASHING1 ON. President Kennedy heeft gisteren een beroep op de Indische premier Nehroe gedaan om te helpen bij het tot stand brengen van een wapenstilstand in Laos. De Amerikaanse president liet het aan Nehroe over om te bepalen op welke wijze hij van dienst kan zijn bij het bewaren van de vrede. De kansen dat er op het laatste ogenblik toch tiog iets zal gebeuren dat ge wapende interventie door de Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie overbodig maakt, leken gisteravond wat gunstiger dan een etmaal tevoren. In de eerste plaats door liet beroep op Nehroe en in de tweede plaats door een uitzending van Radio-Moskou waarin een boodschap van de Pathet Lao werd aangehaald, de communistische be weging in Laos. Daarin wercl aangedrongen ferentie, „de enige weg om een vreedzame oplossing voor het vraagstuk te vinden". De Verenigde Staten gaan in weerwil van deze gunstige berichten door, zich voor te berei den op het ergste, namelijk op militaire interventie. W ashington gaat er daarbij van uit dat het in elk geval geen kwaad kan wanneer de communisten duidelijk zien dat het II esten paraat is en bereid om Laos te op het houden van een internationale con- hulp te komen. EEN KAT hecht zich aan het huis, niet aan de mensen. Het is een oud gezegde, dat ai vaak door feiten gelogenstraft is en dat elke kattenvriend zal tegenspreken. Maar in het markante geval van de Noorse poes Lisa is het niet precies uit te maken. De vorige zomer ging Lisa met haar bazin een jonge vrouw uit Oslo, mee op vakantie naar de Nord- fjord aan de mooie Noorse westkust. Mej. Oddbjorg Ronnekleiv kon het dier moeilijk achterlaten in Oslo, waar ze inwonend was. Toen de vakantie ten einde spoedde, beraad den Oddbjorg en haar verloofde zich op het lot van Lisa, die immers het best bij de ruim behuisde ouders van de heer Holtmon aan de Nord- fjord kon achterblijven, althans voorlopig, totdat het paar in Oslo een woning zou kragen. Korte tijd nadat Lisa's bazen weer naar de Noorse hoofdstad terugge keerd waren, bleek de poes verdwe nen. Maandenlang, de hele strenge Noorse winter door, bleef het dier zoek. Totdat het kortgeleden in Oslo opdook voor de oude flat van Odd bjorg, die inmiddels verhuisd was. Buren herkenden Lisa en brachten het dier, dat aan haar struise figuur te oordelen niet erg van de zeshon derd km zware terreinmars door het Noorse hoogland te lijden had gehad, terug naar haar gelukkige eigenares. Hoe Lisa haar wonderbare reis kon volbrengen en of zij terugkwam uit wens naar de haar vertrouwde om geving dan wel naar haar bazen, zal wel altijd een raadsel blijven. Op de foto: Lisa in de armen van de heer Holtmon en in de inzet de route van Lisa's barre reis. President Kennedy heeft gisteren de gehele dag geconfereerd met zijn militaire raadgevers. Hoewel er een verbod is afgekondigd van publicaties over de bewegingen van de Zevende vloot, staat het vast dat tal van oorlogsschepen op weg zijn naar de wateren rondom Laos. Het is echter de bedoeling dat, mocht het toch komen tot interventie, eerst troepen van Pakistan, Siam en de Philippijnen naar Laos zullen worden gezonden. Dit om te voorkomen dat de communisten onmiddellijk antwoorden met het zenden van troepen van de Chinese volksrepubliek. Onze Londense correspondent telefoneerde ons gisteravond: Premier Kroesjtsjef is gisteren in Moskou teruggekeerd van zijn tocht door de landbouwgebieden in Siberië. Hij liet de onderminister van buiten landse zaken Koeznetsof onmiddellijk een rapport uitbrengen over de nota die de Russische regering uit Londen heeft ontvangen over Laos. Zoals boe kend riep Londen daarin de medewerking van de Sowjetunie in om te komen tot een wapenstilstand in het Zuidoostaziatische land dat door een burger oorlog verscheurd dreigt te worden. Men verheelt in Londen niet dat de toestand nog altijd een gevaarlijk karakter draagt. Niemand verwacht dat Kroesjtsjef in milde bewoordingen op de Britse nota zal antwoorden, maar men put tooh hoop uit de stellige verklaring die de Sowjetunie eerder heeft gegeven: er moet een internatio nale conferentie over Laos bijeen worden geroepen. De internationale commissie die indertijd voor Indochina werd gevormd, heeft volgens de Russen haar bestaansrecht verloren. Men verwacht dat Kroesjtsjef pas zal instemmen met een oproep tot een bestand, wanneer de andere partij zijn voorstel voor een internationale conferentie aanvaardt. De Britse onderminister van buiten landse zaken. Edward Heath, zei gisteren in het Lagerhuis dat er bij de raadpleging tussen Engeland en Amerika niet gesproken is over het gebruik van Britse troepen in Laos. Maar, zo voegde hij er veelbetekenend aan toe, wij hebben op grond van het verdrag van Manilla bepaalde ver plichtingen op ons genomen met be trekking tot dit gebied. Lord Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, zei gisteren voor hij naar Bangkok vertrok waar hij de conferentie van de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie zal bijwonen: „Er bestaat goede kans dat de Sowjetunie de Britse voorstellen voor Laos zal aannemen." Engeland en Frankrijk hebben er Advertentiën EEN GROTE KEUS IN COCOSMATTEN COCOSLOPERS FA. C. ORANJE LZN., VOORSTAD GOES. BONN. De Westduitse regering heeft in beginsel besloten het Engels-Franse plan voor oprichting van een Europees orgaan voor de produktie van kunstmaanraketten te aanvaarden. De West duitse bijdrage in de kosten van dit project waarmee in de eerste vijf jaren ruim zevenhonderd miljoen gulden gemoeid zal zijn zijn voorlopig geraamd op 120 miljoen gulden. De bijdrage van West-Duitsland is lager dan die welke onlangs werd voorgesteld in Straatsburg in de in ternationale conferentie van zestien landen over het grote project. Dit is ten dele het gevolg van de revalua tie van de mark en ten dele het ge volg van het Westduitse besluit de resterende schulden aan Engeland ruim 675 miljoen gulden vervroegd af te lossen, en wel binnen de ko mende twee of drie weken. Aangezien ook Nederland heeft ge revalueerd. mag men verwachten dat Den Haag bij de regeringen van Engeland en Frankrijk zal aandrin gen op een kleine verlaging van de voorgestelde Nederlandse bijdrage in de kosten van het project, die op ruim 20 miljoen gulden was geraamd. In Den Haag is over het project overleg gaande tussen de departe menten van financiën, verkeer en waterstaat, onderwijs, kunsten en we tenschappen, economische zaken en buitenlandse zaken. De Engelse re gering heeft half vorige maand in een nota aan de Nederlandse rege ring gevraagd voor het eind van- de ze maand haar beslissing over het Engels-Franse voorstel bekend te maken. De bijdragen van Engeland, Frank rijk en West-Duitsland in de kosten van het rakettenproject zijn samen ongeveer vijfhonderd miljoen gulden, of twee derden van het totaal. Nu West-Duitsland in beginsel heeft be sloten mee te doen, zal Italië onge twijfeld dat voorbeeld volgen. Zoals bij planten, dieren en mensen beslist ook bij uw dagblad "het hart" over het "leven" ervan. Lees het Zeeuwsch Dagblad en U leest Zeelands best geinformeerde krant. Eigen correspondenten en contacten over de gehele wereld, maar een ZEEUWSE redactie en ZEEUWSE redacteuren, die het laatste nieuws voor U verwerken. Het dagblad voor de Zeeuw, die Zeeuw wil blijven, maar toch met alles op hoogte wil zijn. Laat U deze krant 3 we ken op proef zenden voor slechts f 0.56. O) "O c <1) c> IJO U) u M- w 2. S1" CD m O Ui -K S O Zeeuwsch Dagblad o Ui Z3 <u a3 03 o ■v CD Q. SZ O c U CD N w ca O ca ca Ui <1) TJ co CO de laatste dagen met nadruk bij president Kennedy op aangedrongen behoedzaam te werk te gaan in de kwestie-Laos. Premier Macmillan zal begin april in Washington besprekin gen o.a. over Laos voeren met het Amerikaanse staatshoofd. GOES. De officier van justitie te Middelburg, mr. T. Lebret, heeft be- slotén een dagvaarding uit te bren gen tegen de heer O., directeur van de dienst gemeentewerken te Goes. De heer O. zal te last worden ge legd het plegen van valsheid in ge schrift en het aannemen van een ge schenk van een Goesenaar. Vele re keningen van de dienst gemeente werken zouden zijn „aangepast" aan de methode wan verschrijving, die men 'tot voor ongeveer een half jaar in Goes toepaste. De zaak O. zal vermoedelijk in het midden van de volgende maand wor den behandeld. Het is niet bekend of nog meer ambtenaren of functionaris sen van de gemeente Goes zullen wor den gedagvaard. Het onderzoek is nog gaande. In Siams hoofdstad wapperden lot gisteren de vlaggen van de landen die lid zijn van de Zuidoostaziatische ver- dragsorganisatie. De militaire leiders van die landen zijn tivee dagen bijeenge weest om de toestand in Laos te bespre ken. Op grond van hun adviezen zullen de ministers van deze landen maandag besluiten eveneens in Bangkok wat er moei worden gedaan om de opmars van het communisme in Laos tot stilstand te brengen. 0 PARIJS. Na een bespreking met de directie hebben de technici van de Franse televisie laten weten dat, in dien zij vóór 31 maart niet de loons verhoging van 500 nieuwe franken per jaar krijgen, zij drie dagen in sta king zullen gaan. De stakingsdagen zijn 1, 2 er. 3 april, dus paaszater dag en de beide paasdagen. De directie schijnt niet van plan te zijn toe te geven. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Een 72-jarige Amsterdamse kapper in ruste, G. A. de G., heeft gistermorgen om half elf in zijn keurige middenstandswo ning aan de Bonairestraat 80 te Am sterdam zijn 73-jarige vrouw C. F. L. de G. gewurgd. Zijn om zes uur 's avonds van het werk thuiskomen de 41-jarige zoon G. de G. heeft hij daarna met een hamer de sche del ingeslagen. Daarna heeft hij gepoogd door het opendraaien van de gaskraan zich zelf van het leven te beroven. Omstreeks kwart voor zeven wer- In dit onopvallende huis aan de Bonairestraat te Amsterdam gebeurde gisteren een dubbele moord de vrouw en de zoon van een vroegere kapper werden om het leven gebracht. De politie betrok de wacht direct na de ontdekking van het drama. UTRECHT De partijraad van de K.V.P. is gisteravond niet inge gaan op de avances die de socialis- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De grote oliemaat schappijen in ons land zullen met in gang van maandag de benzineprijzen verlagen met 0,3 cent per liter. De prijzen van tractor- en lichtpetroleum en van haardolie zullen met 0,25 cent per liter worden verlaagd. De verlaging is een gevolg van de revaluatie van de gulden. De revaluatie heeft er verder toe ge leid dat de prijsverhogingen, die eerder zijn aangekondigd voor enkele andere aardolieproducten, niet door zullen gaan. tische fractievoorzitter mr. Burger, in de richting van de K.V.P. heeft gemaakt. Slechts met een enkel woord heeft de voorzitter van de partij, mr. H. W. van Doorn, de vrij age van de heer Burger in zijn ope ningswoord ter sprake gebracht. Dat de socialisten in de regering wil len terugkeren, aldus mr. Van Doorn, is wellicht de meest pikante aanwij zing voor het feit dat in het algemeen gunstig over het beleid van het kabinet De Quay wordt gedacht. Evenzeer pikant vond de partijvoor zitter de stelling van ir. Vos dat de slag om de doorbraak in principe ge wonnen zou zijn. Hij concludeerde dat de doorbraak in elk geval in katholie ke kring een min of meer theoretisch geval is gebleven. den de buren opgeschrikt door la waai op de benedenetage. De doch ter van de bovenburen, Jeanne Bennse, rende op het geluid van de ruzie naar beneden en keek door het smalle ruitje in de voordeur. In de gang zag zij een bebloede spiegel. Uit de deuropening van de woonka mer staken twee benen van een lig gende man. De schuin aan de overzijde wonende groenteman, die de familie De G. goed kende, was inmiddels ook toegeschoten. Hij belde de politie op. Niets bijzonders Toen de eerste wagen van de recher che van het bureau Overtoom arri veerde was aan de buitenkant van het huis niets bijzonders op te merken. De politie kreeg geen gehoor op het bellen aan de voordeur. Via de eerste etage verschaften de politiemannen zich toe gang tot de achterzijde van het huis, waar zij door het inslaan van een ruit in de keukendeur binnen wisten te komen. In de keuken vonden zij de 72-jarige man, zittende voor de opengeschroefde gasleiding van het fornuis. De man was al lichtelijk versuft geraakt. Hij werd in de tuin tot zijn positieven ge bracht, waarop De G. schreeuwde: „Ik heb mijn vrouw en mijn zoon ver moord, maar ik zeg nooit waarom!" De man werd daarop in een patrouille wagen naar het bureau overgebracht. Motief? Het is de politie nog niet gelukt een motief voor deze afschuwelijke daad uit de man los te krijgen. Hij was wel onder doktersbehandeling, maar buren schetsten hem als een vrij evenwichti ge en vooral rustige figuur. Dat is heel lief van je schal je. Maar je moet links bedienen en rechts afhalen, slaat er in het boekje. Het driejarige zoontje van de familie Nijboer te Musselkanaal is gistermiddag dood gereden door een achteruit rijdende vrachtauto. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Droog weer met nu en dan opkla ringen Zwakke tot matige weste lijke wind. Weinig verandering in. temperatuur. MDESJE: 't Enige buitje voor het weekeinde, hoop ik! 26 maart: zon op 6.30, zon onder 19.02; maan op 13.01, maan onder 3.55. 27 maart: zon op 6.28. zon onder 19.04; maan op 14.06. maan onder 4.30. Dé temperatuur Is de laatste dagen geleidelik weer wat omhoog gegaan. Gisteren is in het zuid oosten van het land plaatselijk veertien graden bereikt. Op IJ- muiden na werd overal tien graden of meer gemeten. In deze toestand met rustig, be trekkelijk zacht weer komt tij dens het weekeinde niet veel ver andering. Het gebied van hoge druk, dat zich van de Britse eilanden tot over Italië uitstrekt, handhaaft zich. De lucht die aan de noordzijde van dat gebied over de Noordzee naar ons land stroomt, is tamelijk vochtig, waardoor wolkenvelden meedrijven. In het hoge noorden bewegen zich depres sies van IJsland naar Scandina vië, op te grote afstand van ons land om hier regen van betekenis te brengen. Er is zelfs al reden te veronder stellen, dat het dit weekeinde ge heel droog za! blijven, waarbij ook zonnige perioden zijn te ver wachten. t. K. Tijdens het eerste onderzoek dat de politie in de woning instelde bleek dat de vrouw des huizes omstreeks half elf gistermorgen moet zijn gewurgd. Zij lag gekleed naast het echtelijk bed. Het bed was opgemaakt. De vrouw droeg een schort. Ruzie De moord op de zoon een be zorger is als volgt gereconstru eerd: Hij moet omstreeks zes uur van zijn werk thuis zijn gekomen. Hij stond als lichtelijk debiel bekend. De vader heeft hem in de hal opgewacht. Daar moet onmiddellijk èen heftige ruzie zijn uitgebarsten. De hamer waarmee het misdrijf werd gepleegd is in twee stukken te ruggevonden. De ongeveer 22 cm lan ge, bebloede steel lag in de keuken. De ijzeren kop vond de politie onder een cocosmat in de gang. De kop kan daar niet zomaar terecht zijn gekomen. Vol gens de politie moet het brok ijzer er door de dader ondergeschopt zijn. Vandaag sectie Er werd veel bloed gevonden in de gang, de keuken en de voorkamer. Omstreeks acht uur werd een onder zoek begonnen onder leiding van twee officieren van justitie, mr. W. Tonc- kens en mr. Baron W. K. van Dedem. Inmiddels waren oók de hoofdcommis saris van politie, de commissarissen Moll en De Jong, alsmede de chef van het bureau Warmoesstraat, hoofdin specteur Landman, bij de plaats van het misdrijf aangekomen. Daar waren toen al de dactyloscopische dienst, de politiefotograaf êft de politiedeskundi ge drs. Eskes. Vanmorgen zal dr. Zeldenrust sectie verrichten. Advertentie Le sanctuaire du bien manger Tel. 0 1198 - 326 - Wolfaartsdijk WATERZOOI, een visschotel van div. vla soorten, kreeft, tong, tarbot, garnalen, oesters, bedekt met twee versch. sausen. en MIDDELBURG Lange Vorst Om gezellig te winkelen. Toonaangevende collectie modest off en. ..UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne vitrages en dekoratiestoffen. Hoek Lange Vorststraat-Ganzepoortstraat Goes Telefoon 7814 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes SPECIAALZAKEN U ontvangt elke dag 10% korting het gehele jaar door. Lange Vorststraat 45-47 Goes en na afloop bij een GEZELLIG onder-onsje BOEK- en KANTOORBOEKHANDEL GOES LANGE KERKSTRAAT 33 tel. 011005309 - Bijna 100 jaar boekhandel OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 Goes Tel. 5214 L. Vorststraat 64 GOES Maak eens ken- nis met Oxford I en Superdam cos- tuums. In onze jzaak voordeliger! Ook als maat- I confectie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1