V.S. bereid tot actie in Laos Mr. Burger steekt K.V.P. de hand toe BON E i Eenheden van Zevende vloot lichtten het anker Tweelingbroers ontdekten elkaar na 59 jaar i Gfltf H1H«; Novib helpt West-Nigeria DUIDELIJKE UITSPRAAK OP CONGRES VAN DE P.v.d.A. Cadeautje voor de pastoor Minister Klompé kreeg Keukenhof Ulbricht wil grote vlucht intomen Kennedy waarschuwt De Bilt: Droog IP PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Draaien boven de golven Mahalia Jackson komt! Geen beroep op Navo Moskou Concessie VERRASSING VAN BURGERLIJKE STAND Amerika wantrouwt huidig Russisch ruimtevaartnieuws Partij moet ouderen met rust laten W Wie is er i morgen jarig? Geef 'n TOMADO cadeaul SCHADEVERGOEDING VOOR EX-VERDACHTE MEER ITALIANEN EN SPANJAARDEN LAATSTE NIEUWS m «I M W vrljetijdsverf kwaliteitsverf ie/iianten 'folèokkefH* I Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Post bus 26. Giro 116666. telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 —3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van f 1,—n 16e JAARGANG No. 4814 Vrijdag 24 maart 1961 MOSKOU VOOR DE KEUS OOK dat zal met ingang- van 1 juni mogelijk zijn boven de golven van de Scheveningse zee: kinderen draaiend in een draai molen. (Zie pijl) De nieuwe pier van Schevenin- gen krijgt die mogelijkheid op het kindereiland, waar pa's en ma's hun kroost onder bewaking achter kunnen laten als zij fijn op het zonne-eiland bruin willen bakken. De veel gehoorde vraag op het Scfyeveningse strand om een ijsje of een flesje prik zal deze zoingr heel wat minder gehoord worden. Zet de kinderen een draaimolen voor, hebben de pierbouwers ge dacht, dan kunnen heel wat ouders daarheen draaien waar zij werke lijk tot rust komen Advertentie Mahalia Jackson, Amerika's be roemdste zangeres van gospelsongs, komt naar Nederland. Wie is deze negervrouw met haar prachtige, volle stem? Wat weten we van haar gouden hart, haar moed, haar weergaloze levenskunst? Geboren in de armste wijk van New Or leans, staat zij nu op de toppen van de roem. Iedereen kent de donkere, bewogen stem, die het religieuze negerlied uitzingt over de wereld: „Van het Paasfeest zing ik elke dag..." In LIBELLE van volgende week begint een serie van twee verhalen, waarin het leven van Mahalia Jackson ontroerend en zeer in dringend wordt beschreven. Ex clusief voor Libelle, want is nu eenmaal beter! Op de oude rijksweg bij Ede is de 36-jarige A. W. R. Büller uit Bussum gistermiddag met zijn wagen in botsing gekomen met een militaire lesauto, die linksaf sloeg. Vóór de heer Büller uit de wrakstukken van zijn wagen kon worden bevrijd, was hij al overleden. Van onze parlementaire redacteur ROTTERDAM De Partij van de Arbeid is terstond bereid tot vorming van een sociaal en cultureel progressief kabinet, dat ook het vraagstuk Nieuw-Guinea kan afwikkelen, de woningnood kan oplossen, een nieuw uitzicht biedend landbouwbeleid en een poli tiek van vermogensspreiding kan voeren". Met deze uitspraak verklaarde mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de so cialistische Tweede-Kamerfractie, zich gisteren op de eerste dag van het con gres van de Partij van de Arbeid be reid tot hernieuwde kabinetssaimenwer- king met de K.V.P. De oppositie heeft er behoefte aan dat het kabinet-De Quay in 's lands belang verdwijnt om dat het heeft gefaald, zei mr. Burger. Enige alternatief De socialisten hebben er volgens hem geen bezwaar tegen, dat de aan hang van de K.V.P. in ons land tot zijn recht komt. Er dreigt onbestuurbaar heid omdat de K.V.P. in werkelijkheid geen alternatief duldt; maar samen werking met de P.v.d.A. is het enige politieke alternatief in ons land. De bestuurbaarheid van ons land is niet afhankelijk van de partijpolitieke verlangens van de Partij van de Arbeid naar verkiezingswinst, maar van de vraag welke offers de K.V.P. bereid is te brengen ten behoeve van een pro gressief beleid. Volgens mr. Burger zal ons land binnenkort onbestuurbaar blijken. Een van de oorzaken daarvan is ,,het automatisme van de Anti-Revo lutionaire Partij", die nog steeds bezig is een vorm van kabinetscoalitie na te jagen, die dr. Kuyper zestig jaar gele den tot stand bracht onder totaal an dere verhoudingen en omstandigheden. Kinderbijslag De diepere reden van het afwijzen van een alternatief is dat de K.V.P. wel de reële invloed van de liberalen, maar niet die van de socialisten ac cepteert, zei mr. Burger. De K.V.P. zou er beter aan doen, in plaats van te peinzen over de vraa.g hoe zij de kin derbijslagverzekering met behulp van de P.v.d.A. in het Staatsblad kan krij gen, zich af te vragen of haar conser vatieve vleugel bereid is een socialis tisch alternatief te honoreren. Eigen nieuwsdienst IJSSELMUIDEN. Twee jongens uit Kampen (achttien en negentien jaar oud) hebben in de rooms-katho- lieke school van IJsselmuiden inge broken om de pastoor ter plaatse op diens verjaardag een cadeautje te kunnen aanbieden. De jongens sloegen een raampje in, klommen naar binnen en stalen een bedrag van negentig gulden en een horloge. Gisteren bekenden zij de in braak, toen ze wegens een andere diefstal door de politie van Kampen werden verhoord. Het geld kon voor een groot gedeelte worden achter haald. Ook het horloge is terecht. WASHINGTON (AP) De regering van de Verenigde Staten heeft gisteravond haar veertien Atlantische hondgenoten ervan in kennis gesteld dat president Kennedy niet werkeloos wenst toe te zien terwijl Laos in handen van communistisch^ troepen geraakt. De vertegenwoordigers van de veertien landen waren op het State department ontboden, waar zij op de hoogte werden gesteld van de steeds slechter wordende militaire toestand in Laos en van de impasse in de pogingen om tot een vreedzame politieke oplossing te komen. President Kennedy zou later omstreeks midder nacht, Nederlandse tijd zijn met spanning ver beide verklaring afleggen. De vertegenwoordigers van de Atlantische bondgenoten kregen te horen wat de strekking van zijn verklaring zou zijn. Er is geen beroep op hen gedaan om op te treden wanneer de Verenigde Staten tot actie zouden overgaan. Kennedy zou het Amerikaanse volk willen door dringen van de ernst van de toestand. Hij zou erop willen wijzen dat er nog een laatste poging wordt gedaan om de Sow jetunie te bewegen tot het aan- vaarden van een redelijke politieke oplossing. Ondertussen is het voor niemand meer een geheim dat Amerikaanse strijd krachten reeds onderweg zijn naar de wateren rondom het vroegere Indo china. Het Amerikaanse vliegdekschip Midway en twee torpedobootjagers zijn gisteren onverwachts uit Honkong vertrokken. Ook andere eenheden van de Zevende vloot hebben het anker gelicht. De bestemmingvan al deze bodems is geheim gehouden, maar hun koers is zuidelijk. Uit Tokio is een contingent van tweeduizend mariniers plotseling teruggekeerd naar de basis op Okinawa, waar zij gereed worden gehouden voor actie. neemt het karakter aan van een tweede Of gewapende interventie door de Verenigde Staten en andere leden van het Zuidoostaziatische verdedigingsver drag noodzakelijk zal zijn of niet, leek gisteravond een vraag die in laatste instantie door Moskou beantwoord moest worden. Eerder op de dag was in de Russische hoofdstad een Britse nota over Laos overhandigd. Over de tekst daarvan hadden de grote mogend heden van het Westen volledige over eenstemming bereikt. Deze nota be lichaamt „de laatste poging om tot een politieke oplossing te komen", waarover president Kennedy tot het Amerikaanse volk zou spreken. De inhoud ervan komt hierop neer: het Westen is bereid in te stemmen met de eis van de Sowjetunie dat er een veertienmogendhedenconferentie moet worden belegd over Laos op voor waarde dat de Sowjetunie akkoord gaat met het onmiddellijk in het leven roepen van een orgaan dat een wapen stilstand moet waarborgen. Deze verklaring van het Westen vormt een grote tegemoetkoming aan een eis van de Sowjetunie, want een van de landen die aan die conferentie van veertien mogendheden zouden mee doen, is communistisch China, De Ver enigde Staten erkennen het regime van Peking niet, doch zouden, om de vrede in Laos te redden, bereid zijn in te stemmen met het bijeenroepen van een conferentie waaraan ook de Chinese volksrepubliek zou meedoen. Wanneer de Sowjetunie het in de Britse nota vervatte voorstel van het Westen aanvaardt kan militaire inter ventie door de Verenigde Staten' achter wege blijven. Wijst het Kremlin het voorstel van de hand, dan kan het moeilijk anders of de kwestie-Laos Van onze correspondent UTRECHT. De burgerlijke stand, die pas heeft gejubileerd en die zo dik wijls de samenleving voor grote ver rassingen heeft geplaatst, heeft al zijn records geslagen door er aan mee te werken dat twee broers, die 59 jaar lang van eikaars bestaan onkundig wa ren gebleven, elkaar als tweeling- Zoals bij planten, dieren en mensen beslist ook bij uw dagblad "het hart" over het "leven" ervan. Lees het Zeeuwsch Dagblad en U leest Zeelands best geinformeerde krant. Eigen correspondenten en contacten over de gehele wereld, maar een ZEEUWSE redactie en ZEEUWSE redacteuren, die het laatste nieuws voor U verwerken. Het dagblad voor de Zeeuw, die Zeeuw wil blijven, maar toch met alles op hoogte wil zijn. Laat U deze krant 3 we ken op proef zenden voor slechts f 0.56. Dagblad i O) -O c <D v_ ■n «O <D ID O) O TD C/) JO ff "5 u T5 sz »- O O (f) O m O n s. (D CL JZ O z? c E "O O s N co (O O E A A "O ns ra broers 5n de armen zijn gevallen. De een, Andreas Johannes de Bruy- ne, is stoker te Amsterdam en daar hij wilde emigreren had hij papieren nodig. De burgerlijke stand zorgde voor een en ander. Daarbij bleek dat An dreas Johannes te Amsterdam een tweelingbroer bezat, die nota bene dezelfde voornamen had. Die woonde in Utrecht, waar hij een eigen boer derij heeft aan de St. Antoniedijk 109. De Utrechtse Andreas Johannes wist evenmin van het bestaan van de Amsterdamse af. Nu hebben Zij ken nis gemaakt, of liever de kennisma king hernieuwd, die na het tweede le vensjaar teloor was gegaan. Toen was door allerlei omstandighe den een scheiding in het paar ge bracht. De een kwam bij pleegouders terecht en de ander vond een tehuis in een tehuis. Gisteren is de Amsterdamse Andreas Johannes naar de Utrechtse broer ge reisd en dat nog wel op beider 61ste verjaardag, om voordat hij de boot naar Canada neemt de verzwakte fa milieband op stevige basis te funderen. Borgward stopt met helikopterproject BREMEN. De nieuwe directie van de Borgward Werke A.G. te Bre men is tot de conclusie gekomen dat de reeds jaren lopende proeven met haar hefschroefvliegtuig type Kolibri I en Kolibri II beter gestaakt kun nen worden. De door prof. Focke ge construeerde types hebben geen be vredigend resultaat kunnen opleveren. Het hierdoor vrijgekomen personeel, plm. 60 man, zal elders worden onder gebracht. Korea. „Hulp V) De communisten in het vroegere Indochina houden reeds terdege reke ning met deze mogelijkheid. Prins Souphanouvong, de leider van de com munistische strijdkrachten die in Laos vechten met de regeringstroepen van prins Boen Oem, heeft reeds gedreigd dat hij de „vredelievende mogendheden" om hulp zal vragen. Met die mogend heden bedoelt hij Noord-Vietnam, dat communistisch is, en de Chinese volks republiek. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Is men er in de Sowjetunie in .augustus 1960 en op 9 maart van dit jaar werkelijk in ge slaagd een kunstmaan met dieren en andere vormen van leven aan boord naar de aarde te laten terugkeren? Uit een wetenschappelijke Amerikaanse publikatie kan men opmaken dat Ame rikaanse geleerden die elk voorwerp dat een baan om de aarde beschrijft van dag tot dag volgen die vraag ontkennend beantwoorden. Die twee spoetniks zijn opgenomen in de officiële lijst van in de dampkring vergane kunstmanen en andere voor werpen, die korf geleden is gepubli ceerd. De lijst is een aanhangsel van de uitgebreide „kunstmaan-catalogus" die wordt bijgehouden door een gespe cialiseerde afdeling van het Amerikaan se nationale bureau voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA), de luchtwacht dienst van de Amerikaanse strijdkrach ten en de sterrenwacht van het Smith sonian Institute. Volgens de Amerikaanse lijst, die aan alle sterrenwachten in de wereld wordt gezonden, is de vijfde spoetnik op 20 augustus van het vorige jaar in de dampkring vergaan en de negende op 9 maart van dit jaar. In een voet noot is vermeld dat volgens Russische bekendmakingen deze twee kunstma nen naar de aarde zijn teruggekeerd. Eigen nieuwsdienst LISSE. De voorzitter van de Keukenhof, mr. T. M. de Graaf, heeft gistermiddag bevestigend geantwoord op de vraag, door Wim Kan in zijn oudejaarsconference gesteld: „Hebt u ooit bloemen aan Marga gebracht?" Mr. De Graaf bood dr. M. A. M. Klompé, minister van maatschappelijk werk, namens het Nederlandse volk zelfs de gehele nationale bloementuin aan. Als symbool daarvan ontving zij een boeket narcissen. Minister Klompé, die de Keukenhof officieel opende, vond het toch wel plezierig, dat niet alle Nederlanders haar bloemen hebben geschonken. Ze zou niet geweten hebben, waar ze al die bloemen had moeten laten. Van onze correspondent BONN De voortdurende vlucht van veel vooraanstaande Oostduitse staatsburgers naar het westen baart de regering in Pankow al geruime tijd grote zorgen. Zo groot, dat Wal ter Ulbricht, Oostduits staatshoofd en leider van de communistische partij, tot een frontverandering is overgegaan en op de jongste bijeen komst van het centrale partij comi té in Oost-Berlijn ernstige kritiek op functionarissen van zijn partij heeft geoefend omdat zij „de oudere ge neratie niet met rust laten met hun ideologie". Ulbricht vond dat er juist goede be trekkingen moesten worden geschapen met de oude intelligentsia, die nog in de geest van de burgerlijke ideologie is opgevoed. „Beoefenaren van weten schappelijke, technische en medische beroepen kunnen zich niet zo snel ver anderen. Geen druk Men moet hen niet onder druk zet ten, want er bestaat geen gevaar voor het socialisme als leden van de intelli gentsia nog deze of gene ideeën uit het verleden aanhangen en als zij daaraan willen vasthouden", aldus Ulbricht. „Maar tegen de vlucht uit Oost-Duits- land en vooral tegen de oorzaken die tot uitwijken leiden, dient ener giek te worden opgetreden. Het is de plicht van de staats- en partijorganen om elk geval nauwkeurig te onder zoeken om vast te stellen of en m hoe verre bureaukratisch en harteloos ge drag van deze organen aanleiding tot de vlucht zijn geweest." Ulbricht stelde voorts de oprichting van een „vredescomité" voor, bestaan de uit vertegenwoordigers van beide Duitse staten. Zijn taak zou het zoeken naar een gemeenschappelijke basis voor een vredesverdrag met de beide Duitse staten zijn. Hierop dringt de Sowjet unie al geruime tijd aan; het westen wil er echter niet op ingaan, omdat het daarmee de splitsing van Duitsland volkenrechtelijk zou erkennen. Advertentie Tornado biedt u zo'a rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. AMSTERDAM (ANP) Het Am sterdamse gerechtshof heeft aan de 31-jarige chauffeur Arie A. uit Rot terdam, die indertijd door dit hof is vrijgesproken van moord op zijn kost baas, een geldelijke tegemoetkoming toegekend als vergoeding van de schade, die hij door twee jaar voor arrest heeft geleden, In de nacht van 18 op 19 november 1954 was de kostbaas, de 39-jarige admi nistrateur L. L. P. van W., op een binnenplaatsje achter zijn woning aan de Sint Agathastraat te Rotterdam met een verbrijzelde schedel gevonden. In eerste instantie legde de rechtbank de chauffeur twaalf jaar op. De vrouw van de kostbaas werd voor een deel van het haar telastgelegde vrijgespro ken en voor de rest van rechtsvervol ging ontslagen. De rechtbank nam aan, dat de vrouw onder dwang had gehan deld. Het Haagse gerechtshof veroordeelde A. tot tien jaar, waarna de Hoge Raad de zaak naar het Amsterdams gerechts hof verwees. Na zijn vrijspraak dien de de chauffeur in het begin van di! jaar een eis tot schadeloosstelling in. Eigen ni- -wsdienst DEN HAAG Er zullen nog meer Italiaanse en Spaanse arbeiders .ïaar ons land kunnen komen. Tot nu toe mochten 3500 Italianen en Spanjaarden worden toegelaten. De regering heeft besloten dit aantal te verhogen tot vijf duizend. Sinds de werving van arbeiders in Italië en Spanje begon zijn tweeduizend Italianen en vijfhonderd Spanjaarden naar ons land gekomen. HOLLANDIA (AP) Naar in Hollan- dia verluidt zijn de resterende elf man van de oorspronkelijk ruim twintig man sterke groep infiltranten, die vorig jaar november aan de zuidkust van Nieuw- Guinea aan land ging, waarschijnlijk om gekomen. Zij werden voor het laatst gezien op een eigen gemaakt vlot, waarmee zij de rivier afzakten, die bij Napan-Weinami in de Geelvinkbaai uitmondt. Aangeno men wordt dat zij kort daarna zijn om gekomen bij een hevige bandjir. Ach laat maarze is pas een week getrouwd, t-s WASHINGTON (Reu ter) President Kennedy heeft het Amerikaanse volk gisteravond meege deeld dat dertien Russische vliegtuigen sinds december meer dan duizend vluch ten hoven Laos hebben ge maakt. Militaire deskun digen uit communistische landen zijn Laos binnen gestroomd om de neutra liteit van dat land teniet te doen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bevrijding van de honger is het motto van de Neder landse Organisatie voor Internationa le Bijstand (Novib), die in mei be gint -met een -grootscheepse antihon- gercampagne. Aan alle werknemers zullen kaarten worden uitgereikt. Hun wordt gevraagd op deze kaart een gulden aan extra postzegels te plak ken. Op die manier wil de Novib een eerste stap doen in de strijd tegen de honger in de wereld. De aandacht van de Novib is ge richt op West-Nigeria. Nederlandse deskundigen zullen de mensen daar leren de produkten die zij nodig heb ben te verbouwen, zodat in dit onder ontwikkelde gebied de mensen op den duur zelf de nood zullen kunnen le nigen. Behalve de kaartenactie zullen tnog andere acties worden gevoerd; ook de Nederlandse Jeugdgemeenschap wordt daarbij betrokken. Advertentie Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Wolkenvelden, maar ook plaatse lijk opklaringen. Op de meeste plaatsen droog. Overwegend ma tige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Ik wil ook een Keukenhofje! Advertentie ROZEN, HEESTERS, PLANTEN, GLADIOLEN, DAHLIA's, enz. enz. Wij verzenden ook geschenkpakketten bloembollen naar het buitenland. Bel even of stuur een kaartje aan: «POSTBUS 204 HILLEGOM TEL. (02S20) 6388*

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1