KENNEDY STAAT VOOR ZWARE BESLISSING Binnenkort tweeduizend Starfighters in de lucht Pakistan en Siam bereid tot vechten [JEtf MS8»; I Eric Peugeot niet gewoon" ontvoerd Uitgebreide bende spionnen opereert in Groot-Britannië BIJ DERDE TREFFER BEGON HET Hank Hopkins bezocht zijn dure wondersponde LT.-GENERAAL H. SCHAPER: Eerste Kamer aanvaardt prijzenwet MAROKKO EIST SPAANS GEBIED Vroege bloei in bollenstreek Nog een kans voor Danstheater KWESTIE-ANGOLA De Bilt: Bewolkt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Coiigopauwtje is „uitgehuwelijkt" Kiezen of delen Versterken Eén tomaat voor 2,50 bericWte Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Post bus 26. Giro 116666. telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 —3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeenwsch Dagblad losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwarts# Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1,—r, 16e JAARGANG No. 4813 Donderdag 23 maart 1961 C LAOS WORDT KRACHTPROEF Van onze Haagse redactie DEN HAAG. - De F-104g Starfighter zal over enige tijd het meest ge bruikte aanvallen de en verdedigende vliegtuig ter we reld zijn. Niet al leen Canada, Bel gië, Nederland, Duitsland en Italië hebben tot de aan schaf van de Star fighter besloten, ook Noorwegen, Denemarken, Tur kije, Portugal en Griekenland wil len de Starfighter aanschaffen, even als Japan en nog twee andere Azia tische landen. Dat deelde de chef van de lucht machtstaf, luitenant-generaal H. Schaper, ons gistermiddag in een exclusief interview mee. Het totaal aantal te bouwen en reeds gebouwde Starfighters in de g-versie zal dichter bij de tweeduizend dan bij de vijf tienhonderd stuks liggen. Deze mas sale belangstelling is een sterk bewijs voor de juistheid van de Nederlandse keus. Lt.-generaal H. Schaper Luitenant-generaal ons voorts mee: Schaper deelde IDe bouw van de F-104g Starfigter wordt een belangrlike-'zaalc-voor de Noordatlantische verdragsorganisatie. Alle landen van de Navo, die de Star fighter hebben gekozen, zullen samen een „Nato F-104g Starfighter production organisation" opzetten. Hieronder zal dus ook de organisatie vallen, die te Koblenz is gevestigd en die de bouw van de Starfighters door Nederlandse, Duitse en Belgische industrieën regelt. 2 Als elektronische uitrusting van de Starfighters hebben België, Duits land, Italië en Nederland in onderling overleg de Amerikaanse „supernasarr" gekozen, die thans reeds in. gebruik is in de Amerikaanse jager-bommenwer per Thunderchief. Alle veranderingen aan de apparatuur, die nodig zijn voor de inbouw in de Starfighter zijn nu bestudeerd, zodat er geen knelpunten meer zijn. 3 Amerika heeft zich garant gesteld voor de uitvoering van het testpro gramma van de nieuwe Starfighters en zal de nodige faciliteiten beschikbaar stellen. 4 De eerste Starfighter voor de Ko ninklijke luchtmacht zal in de loop van 1962 gereed komen. Begin 1963 zal het eerste squadron worden geformeerd. De luchtmachtstaf is van plan de meeste Starfighters in te delen bij de tactische luchtstrijdkrachten en een geringer aantal bij de luchtverdediging. Van onze correspondent WASHINGTON. In de Amerikaanse hoofdstad wint de overtuiging veld dat er een uiterst ernstige crisis inzake Laos voor de deur staat. Zeer vooraanstaande politici geven toe dat president Kennedy spoedig gedwongen zal worden tot het nemen van een zware beslissing. Hij staat nu voor de vraag of hij zijn pogingen om met de Sowjetunie tot een overeenkomst te komen wat Laos betreft moet opgeven. In dat geval zal hij het Amerikaanse volk moeten inlichten omtrent de ernst van de toestand. Troepen naar Rio de Oro MADRID (AP). De Spaanse re gering is verontwaardigd over een toespraak die de nieuwe Marokkaan se koning, Hassan II, heeft gehouden toen hij de elf ontvoerde oliedeskundi gen teruggaf aan de diplomatieke vertegenwoordigers van hun regerin gen. De koning veroordeelde de ont voering niet hij prees daarentegen de ontvoerders wegens hun vader landslievendheid. Dc ell mannen waren in de Spaanse Sahara (Rio de Oro) ontvoerd door een uit Marokko afkomstige bende. Na di plomatieke protesten werden de ontvoer den door de Marokkaanse regering vrij gelaten. De Spaanse regering, die ondertussen versterkingen naar Rio de Oro lieeft ge zonden. had verwacht dat de Marok kaanse koning verontschuldigingen zou aanbieden voor de ontvoering en voor de grensoverschrijding die eraan was voorafgegaan. In plaats daarvan eiste hij de Spaanse Sahara op voor zijn land. Toen Marokko in 1956 onafhankelijk werd is er een verdrag met Spanje ge sloten waarbij de Spaanse soevereini teit over Rio de Oro door Marokko werd erkend. Dit gebied is nooit deel van Marokko geweest. SCHIPHOL (ANP). Een Congo-pauw- e dat in augustus vorig jaar in de diergaarde Blijdorp in Rotterdam uit het ei kroop, wordt „uitgehuwelijkt". Gisterochtend is het diertje in een k mnt een vlegtuig van de K.L.M. naar Kopenhagen gevlogen, waar een eenzaam Congo-puuwhaan- tje zat te wachten. Hij zal dan het Amerikaanse volk duidelijk moeten maken dat de vrees niet ongerechtvaar digd schijnt dat Laos een tweede Korea zal worden. Er wordt nu in Washington ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid van Amerikaanse interventie. Ook wordt gedacht aan inter ventie door de leden van de Zuidoostaziatische verdragsorga nisatie. Volgens te Washington ontvangen berichten zijn Pakistan en Siam be reid strijdkrachten voor interventie in Laos ter beschikking te stellen indien de Zuidoostaziatische ver dragsorganisatie daartoe oproept. Ook de Phiiippijnen zouden tot een dergelijk optreden bereid zijn. Zou militaire steun voor Laos onver mijdelijk worden dan zal het, zo schrijft de New York Times, voor de Verenigde Staten niet gemakke lijk zijn zich te onttrekken aan het leveren van troepen. De keus waarvoor de Amerikaanse regering zich nu gesteld ziet is dus militair optreden of riskeren dat al thans in een deel van Laos de com munisten vas'ce voet behouden. In het laatste geval zouden Siam en een deel van Zuidoost-Azië openliggen voor communistische aanvallen. Een der gelijke toestand zal president Kennedy dwingen de aard van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sow jetunie aan een herziening te onder werpen. Met andere woorden; He'c streven naar ontspanning zou moe ten worden opgegeven. In zijn zaterdag gehouden bespre kingen met de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko heeft de Amerikaanse minister Rusk reeds na drukkelijk op deze laatste mogelijk heid gewezen. Een reactie op die waarschuwing van de zijde van Mos kou is tot nu toe uitgebleven. Inmiddels heeft de Amerikaanse regering reeds directe stappen ge daan om het leger van Laos in zijn strijd tegen de communistische rebel len te versterken. Te Bangkok, waar zaterdag de mi nisters van buitenlandse zaken van de Zuidoostaziatische verdragsorgani satie bijeen zullen komen ook mi- Op de Venlose groenteveiling werden woensdagmorgen de eerste kastomaten uit Limburg aangevoerd. Het waren acht doosjes met elk vijf tomaten. De doosjes brachten in totaal honderd gul den op, dat is twee gulden vijftig per tomaat. De opbrengst werd afgestaan aan de Stichting Unesco Centrum 1e Amsterdam, die het geld bestemt voor hulp aan die gebieden die met hongers nood te kampen hebben. nister Rusk zal er zijn staat een bespreking van de kwestie-Laos als eerste punt op de agenda. Het is he laas niet onmogelijk dat scherpe me ningsverschillen omtrent de kwestie Laos tussen de leden van het pact het bondgenootschap zullen bedreigen. De persconferentie die Kennedy gis teren had zullen houden is wegens de moeilijkheden in Laos tot vanmid dag uitgesteld. Men verwacht dat de president dan via radio en televisie een verklaring over de toestand zal afleggen. (\MDAT HET inclusief de accessoires 25.000 gulden moest kosten wilde de Amerikaanse miljonair Hank Hopkins zijn nieuive bed wel eens van dichtbij bekijken. Hij kocht deze legerstede, die tot zeer bijzondere prestaties te brengen is door middel van knoppen en hendels op de huis houdbeurs te Amsterdam. Gisteren was hij met zijn echtgenote in Amsterdam. Mevrouw Hopkins was onder meer bijzonder gelukkig met de afstandsregeling voor een televisietoestel, die een van de vele gemakken van deze kostbare sponde vormt. Van onze correspondent PARIJS. Bij het onderzoek naar de wijze waarop Eric Peugeot werd ontvoerd heeft rechter-commissaris Re- nard iets ontdekt wat hem ongetwij feld nog vele moeilijkheden zal be zorgen. In de afgelopen twee dagen heeft hij, vergezeld door de arrestanten Rolland en Larcher, huiszoekingen ver richt in hun woningen en in beide huizen bleek een inbraak te zijn ge pleegd terwijl de bewoners in de ge vangenis zaten. Rolland wist te ver tellen dat hij een partij „heel goede wijn" miste; wat er in het huis van Larcher wordt vermist is niet bekend gemaakt. Toen men onmiddellijk daarop een bezoek bracht aan de garage waar de kleine Fiat stond, waarin men de rest van het losgeld had gevonden, bleek dat ook in deze garage was ingebro ken. Het is niet bekend of er iets wordt vermist. Uiteraard is het gerucht verspreid dat de inbrekers wijs geworden door de adressen die door de versla gen in de kranten bekend zijn gewor den gezocht zouden hebben naar overblijfselen van het losgeld. Nadat Larcher vrijwillig gezegd had waar het restant zich bevond is dit gerucht ech ter onhoudbaar geworden. Bovendien is in het villaatje in Epiais-Rhus, waar Eric Peugeot verborgen werd gehou den en dat ook aan beide verdachten toebehoorde, niet ingebroken. Hieruit zou men de conclusie kun nen trekken dat de inbrekers niet naar geld hebben gezocht, maar naar do cumenten en foto's, die in deze zaak van steeds meer belang schijnen te worden. Door dit alles wordt de affaire met de dag mysterieuzer en er zijn weinigen die nog geloven in een „ge wone" ontvoering. De omzetbelasting op alle in Neder land gedolven kolen zal worden aange past aan de omzetbelasting op import kolen, die anderhalf procent bedraagt. Dit heeft minister De Fous meegedeeld in de Eerste Kamer. LISSE. Het bloemenfeest op de geestgronden begint dit jaar eerder dan vorige jaren. Oorzaak daarvan is de „warme" wijze waarop de winter af scheid heeft genomen. In de bollenstreek steken de velden gele narcissen kleur rijk af tegen de nog groene velden vroe ge tulpen en hyacinthen. Tegen Pasen zullen ook de eerste hya cinthen in bloei staan. Enkele weken la ter, op 22 april, wordt het jaarlijkse bloemencorso gehouden, gevormd door 27 praalwagens en acht.personenwagens. Tachtig figuranten en 22 muziekkorp sen zullen aan het corso meewerken. Op een praalwagen uit de Duitse stad Rheijdt rijdt de Duitse bloemenkoning- in Brigitta mee, in gezelschap van haar beide prinsessen. In de week voorafgaande aan het cor so wordt een bloemenmozaïekwedstrijd tussen de streekgemeenten gehouden. EYGELSHOVEN, Het gezin Lindik uit Eygelshoven wond gistermiddag een rokende puinhoop op de plaats waar zijn huis had gestaan. Niemand was aanwezig geweest toen het huis tegen het middaguur was be gonnen te branden. Buren hadden de brand ontdekt en in allerijl meubels naar buiten gesleept. Korte tijd later was er weinig brand baars meer. De brandweer stond niets anders te doen dan de huizen van de behulpzame buren nat spuiten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Er is toch nog een kans dat het Nederlands Dans theater niet opgeheven behoeft te worden. Door particulieren worden pogingen in het werk gesteld om de dansgroep te financieren. Het ziet er naar uit dat deze pogingen zullen slagen. Voorts zou het Danstheater nog kans hebben op subsidie van een der grote gemeenten. Het voorstel daartoe is evenwel niet van B. en W. te verwachten. De gemeenteraad zou in dat geval een initiatiefvoor stel moeten aannemen. De beslissing moet spoedig genomen worden, an ders is het voor het Nederlands Danstheater definitief te laat. en dit was onze eerste twist Van een onzer verslaggevers DEN Haag De minister van eco nomische zaken, dis. J. W. de Pous, heeft gisteren het fiat van de Eerste Kamer op zijn prijzenwet gekregen, maar niet met algemene stemmen. Evenals in de Tweede Kamer kwam ook aan de overzijde van het Binnen hof de oppositie uit de liberale hoek. Er was nog een parallel tussen het verloop in beide Kamers bij de goed keuring van de prijzenwet: in beide gevallen was er één lid van de libe rale fractie die er anders over dacht dan zijn fractiegenoten. Was het in de Tweede Kamer mr. Van der Veen die zijn stem tenslotte niet aan het wetsontwerp meende te kunnen ge ven, in de Eerste Kamer was het gisteren niemand minder dan de fractievoorzitter mr. H. van Riel die als enige liberaal voor stemde. Mijn sympathie gaat uit naar het be toog van mijn politieke vriend prof. Wit- teveen, maar toch acht ik een kwestie van verstandig opportunisme dat de prij zenwet er wel overeenkomstig het ont werp komt, zo motiveerde mr. Van Riel gisteren zijn stem. Uit het hooggeleerde duel waarmee prof. Witteveen en minister De Pous de Kamer geruime tijd hadden geboeid, had hij de praktische conclusie getrokken dat economie een kwestie is van massapsychologische reacties op lan ge termijn. Van de prijzenwet gaat juist het schrik- effect uit dat ondernemers nodig heb ben om niet te veel te gaan investeren en de burgers om niet te veel te gaan besteden, aldus mr. Van Riel. NEW YORK (Reuter). De Agen dacommissie heeft besloten de kwes- tie-Angola op de agenda van de Al gemene Vergadering van de Uno te plaatsen. Portugal heeft hiertegen ge protesteerd, omdat het een „nieuwe poging is tot onwettige inmenging in. de binnenlandse aangelegenheden van Portugal". Van onze correspondent LONDEN. De Britse geheime dienst is ervan overtuigd dat er in Groot-Britannië nog altijd een zeer uitgebreid spionagecomplot aan het werk is. De vijf spionnen die gisteren tot zware gevangenisstraf fen zijn veroordeeld in de Old Bailey zouden maar een klein onderdeel hebben gevormd van deze bende. Zeker nog twee mannen moeten be trokken zijn geweest bij de geheim- ROTTERDAM. Zes-twee. Dat was de verrassende uitslag van de interlandvoetbalwedstrijd tussen Nederland en België, die gisteravond in het Stadion Feijenoord gespeeld is. Zes-twee. Niemand had dat durven denken, toen de Belgen in de eerste helft, door beter spel, een voorsprong van 2-1 namen. Maar als herboren keerde de Nederlandse formatie na de hervatting terug. Het ging profiteren van de vele kansen en ging die benutten. Met het schot op de foto bezorgde Henk Groot Nederland voor de tweede maal een voorsprong. Het doelpunt betekende een stand van 3-2, betekende ook de inleiding tot een grote zege, een met 6-2. Hoe deze onverwacht grote overwinning tot stand kwam vertellen onze verslaggevers u op pagina elf. zinnige activiteiten in het huis van het echtpaar Kroger in Ruislip, dat in het nu geëindigde proces zo vaak is genoemd. Zonder twijfel, zo meent de Britse contraspionagedienst, bestaat er elders in Engeland nog zo'n huis, volgestouwd met spionagemateriaal, radiozenders, ontvangers en dergelijke. Er is een grootscheeps onderzoek aan de gang dat zich uitstrekt over het gehele land De Amerikaanse inlichtingendienst en In terpol verlenen hun medewerking. Aanwijzingen Er zijn aanwijzingen dat een aantal spionnen, sinds de arrestatie van de vijf zojuist veroordeelden, Engeland heeft verlaten. Een deel van hen zou van buitenlandse nationaliteit zijn. Men neemt aan dat het centrum van de nog niet gearresteerde spionnen zich m*?et.noorden van het land bevindt vT^£ie5enen Aie wisten te ontkomen voordat de politie opnieuw kon toe slaan, zo meent de contraspionage be- vinden zich zonder twijfel de twee mannen die vaak in de woning van het echtpaar Kroger kwamen. Ook zij 6? BoïnWal maken met de spionage £n W nW^ar gehe™e documen- stolen marine werden ge- Tiende deel Men neemt aan dat de bende in Portland slechts een tiende van de maakte. Va" het eomPlot Als gevolg van dit alles is er een verscherping te verwachten van de gelden om"!016 t de strijdkrachten geiden om te voorkomen dat er ge- staanders" VaUen Vaa M- Bewolkt, maar geen regen van betekenis. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Iets hogere tem peraturen. Miesje Een tien voor dat elftal 24 maart: zon op 6.35, son onder 18.59; maan op 11.20, maan on der 2.27.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1