Verwoerd bij terugkeer uit Londen als held bejubeld REUZEN STUW VAN HAGESTEIN llli!i ementen van Belgische kaasimporteurs Duwboot gezonken I $0 Herdenking Sharpeville ontaardde in strijd Knipperbollën verdwijnen TOUWTREKKEN OM HEYDSE PEEL MOEDER ZOEKT HAAR KIND Onderwijzers contra de vijfdaagse PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Arrestaties Zwijgend. „Ondervraging*"1 Bespreking over Indiërs en Pakistani in Z.-Afrika Geen aprilfeest in Den Briel Hoofdredacteur Vrije Volk treedt af Voetbalspeler na schop in ziekenhuis Snelle berechting SCHIPPER VERMIST Supergemaal in Zwartsluis onverantwoord LAATSTE NIEUWS# De BiltGuur Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Post bus 26. Giro 116666. telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90. Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4811 Dinsdag 21 maart 1961 SPANNING IN JOHANNESBURG Eigen nieuwsdienst JOHANNESBURG. Als een held is gisteren dr. Hendrik Verwoerd, de premier van Zuid-Afrika, bij zijn terugkeer begroet. Meer dan vijftig duizend mensen juichten hem toe op het vliegveld van Johannesburg, dat is ge noemd naar Verwoerds grote voorganger Jan Smuts, voorvechter van het Gemenebest. Zij jubel den zo mogelijk nog har der toen zij Verwoerd hoorden zeggen: „Zuid- Afrika's uittreden uit het Gemenebest betekent geen nederlaag. Integendeel, het is een grote overwinning want wij hebben ons nu bevrijd van de druk van de Afrikaanse en Aziatische landen." „Leider der blanken in de gehele wereld" werd Verwoerd gisteren ge noemd in de toespraken van zijn po litieke vrienden. Terwijl zijn volge lingen hem toejuichten en als waan zinnigen tekeer gingen waren er elders in Johannesburg verwoede vechtpar tijen aan de gang tussen blanken en negers. De regering van de Unie had overi gens gisteren bij de terugkeer van Ver woerd uit Londen geen. enkele risico genomen. De zon was nog niet op of zij liet tien leiders van politieke organi saties arresteren. Het zijn alle negers. Onder hen bevindt zich o.a. de vice-voor- zitter van de liberale partij. Ook zijn er twee geestelijken' bij. Zij werden ge arresteerd op grond van de „wet op de verboden organisaties en de onderdruk king van het communisme". In weerwil van de vreugde en het op timisme dat werd betoond bij de aan komst van Verwoerd („Onze banden met Engeland zullen inniger worden dan ooit tevoren") leefde in de harten van zeer veel blanken de vrees. Vandaag immers is het een jaar gele den dat in Sharpeville een verschrik kelijk bloedbad werd aangericht. Gis teren werden pamfletten verspreid in Johannesburg waarin werd opgeroepen de doden heden te herdenken. Negervrouwen liepen gisteren in op tocht door Johannesburg als zwijgend protest tegen de handelwijze van Ver woerd op de gemenebestconferentie in Londen. Blanke studenten vielen de vrouwen lastig. Voor het stadhuis stond een ware muur van blanken waar de negerstudenten niet door konden bre ken. Er brak een handgemeen uit dat anderhalf uur duurde. Zeer veel negers werden duchtig af geranseld. Zij wierpen lege flessen uit de ramen van de omliggende gebouwen naar de mensen die hun rasgenoten be neden belaagden. Met ferme stokslagen joeg de politie tenslotte blank en zwart uiteen. In Kaapstad hebben vijfhonderd kleur lingen de doden van Sharpeville gisteren al herdacht op een groot plein in het centrum. Onder een zwarte vlag dachten zij aan hun broeders en zusters, 67 in getal, die daar het leven lieten. Er heerste gisteravond intense span ning in Kaapstad. Vandaag houdt pre mier Verwoerd daar een toespraak in het parlement. Er schijnen in Kaapstad uit voorzorg reeds arrestaties te zijn ver richt onder tegenstanders van de rege- ring. In Sharpeville waren gisteren zeer veel politie-agenten en mannen van de speciale veiligheidsbrigades op de been. Ook daar zijn bekende tegenstanders van de apartheidspolitiek „voor ondervra ging" opgepakt. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De knipperbollen gaan althans in de bebouwde kom verdwijnen en de bestuurders van alle voertuigen, waaronder ook trams, die nen binnen afzienbare tijd op een offi ciële oversteekplaats aan voetgangers onbelemmerde doorgang te verlenen. In die zin is bij Koninklijk Besluit het Wegenverkeersreglement gewijzigd. De minister van verkeer en waterstaat zal de datum bepalen, waarop de wijzigin gen van kracht worden. In het K.B. wordt verder bepaald, dat voetgangers de rijweg niet mogen over steken binnen een afstand van dertig meter van een oversteekplaats. De over steekplaatsen zullen worden aangeduid door zogeheten zebra's. DJAKARTA (Reuter) President Soekarno heeft aangekondigd dat Dja karta de grootste moskee ter wereld zal krijgen. Het gebouw zal plaats bieden aan 25.000 mensen en op de binnenplaats zal plaats zijn voor nog eens 35 a 40.000 mensen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Morgen bespreekt het produktschap zuivel in zijn wekelijkse vergadering ook een brief van de Belgische kaas importeurs, die hebben verklaard door de herwaardering van de gulden onthutst en bitter gestemd te zijn. Zij beschouwen haar als een beschaming van het goede vertrouwen, dat zij in de Benelux- partner hadden. Op 11 maart hebben deze impor teurs, in vergadering bijeen, zelfs met verhitte gemoederen „gespeeld" met de gedachte aan een totale blokkering van de kaasinvoer voor een maand en aan een totale stopzetting van de betalingen. NEW YORK (Reuter) De uit 99 leden bestaande politieke commis sie van de Verenigde Naties heeft besloten de bespreking van vandaag te wijden aan de behandeling van Indiërs en Pakistani in de Unie van Zuid-Afrika. De agenda ver meldde eerst een Tsjechoslowaaks voorstel waarin aangedrongen werd op sterke steun voor pas onafhan kelijk geworden landen. Van onze correspondent DEN BRIEL Den Briel. dat eeuwen lang de eerste april feestend heeft ge vierd, laat die dag dit jaar gewoon voor bijgaan. Het 1 aprilcomité ziet geen heil in feesten. A.,J Het is niet bekend of die stilte iets te maken heeft met de komst van de Spaanse arbeiders van Verolme. Er trek ken op 1 april namelijk 25 Spanjaarden het stadje binnen, die uitgerekend gaan wonen in het Geuzengesticht. Beroep op Zijlstra Omdat zij het zouden betreuren, dat hun Hollandse collega's door een of andere actie benadeeld zouden worden, besloten zij eerst een beroep te doen op de Nederlandse minister van finan ciën en het produktschap zuivel ten einde hun koersverlies opgeheven te krijgen. Zij hebben dat becijferd op 220.000 a 250.000 gulden. Aan minister Zijlstra hebben zij ver zocht of zij de facturen voor kaasleve ranties aan België van vóór 6 maart mogen verrekenen tegen een koers van 13,20 franken per gulden. Het produkt schap hebben zij nu om ondersteuning van dit verzoek gevraagd. De Belgische kaasimporteurs zien in de door hen voorgestelde afdoening van de kwestie „een grote billijkheid, waarbij de Benelux-idee eer aan gedaan wordt". AMSTERDAM. De hoofdredacteur van Het Vrije Volk, de heer K. Voskuil, treedt deze week tijdens het congres van de Partij van de Arbeid te Rotter dam af. Hij heeft de pensioengerechtig de leeftijd bereikt. Tijdens het congres wordt zijn opvolger gekozen. In de Lek bij Hagestein krom men zich twee sierlijke bogen: het gigantische stuwcomplex, dat hier zijn voltooiing nadert als onder deel van de kanalisatie van Rijn en Lek. Bij Doorwerth en Driel zullen nog twee van deze machtige wa kers over de Nederlandse stroom verrijzen. Dan zal de waterhuis houding voor komende generaties zo goed mogelijk verzekerd zijn. Niet alleen wordt hiermee de zoetwater voorziening van het IJs- selmeer gewaarborgd de Gelder se IJssel kan na het in werking ko men van de drie stuwen veel meer zoet water op het meer lozen maar ook de Deltawerken zijn er mee gebaat. Zodra het Haringvliet zal zyn afgesloten kunnen de stuwen hun volle profijt afwerpen. Worden de drie stuwen in de rivieren gesloten, zonder dat het Haringvliet is af gegrendeld, dan zou niet alleen de stand van de rivier hij Vrees wijk veel te laag worden, maar bo vendien krijgt het gevreesde zoute water uit de Noordzee zijn kans. Het kan dan gemakkelijk door dringen tot voorhij Rotterdam. De drie reuzenstuwen, wier vorm een wereldprimeur is op water bouwkundig gebied, moeten teza men ongeveer 145 miljoen gulden kosten. (Luchtfoto Aero camera) Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De nood zaak tot invoering van een vijf daagse schoolweek is uit sociaal noch uit pedagogisch opzicht aanwezig. Daarom is het ook niet gewenst een aanbe veling tot algemene invoering te geven. Dit is een van de conclusies van een commissie, ingesteld door de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (Anof), die een onderzoek heeft ingesteld naar de consequen ties van de vijfdaagse werkweek voor de school. Aanpassing Andere conclusies: Het is niet gewenst dat de school bij de invoering van de vijfdaagse werkweek, respectievelijk schoolweek, een vooruitstrevende positie inneemt. In bepaalde plaatsen of streken kunnén zich omstandigheden voordoen, die aanpassing van de school nood zakelijk maken. In dat geval geeft de commissie in overweging: a. Invoering van een beperkt aantal vrije zaterdagen kort voor en na de zomervakantie; b. Invoering van vrije zaterdagen van half mei tot half september. De commissie geeft de voorkeur aan verlenging van de schooltijden (ter compensatie van de vrije zaterdag) bo ven het laten vervallen van de vrije woensdagmiddag. Daar het in de lijn van de ver- wachting ligt, dat in de loop van dit jaar in een aantal gemeenten een proef wordt genomen met een vijfdaagse werkweek voor het lager onderwijs, stelt de commissie zich voor later op deze zaak terug te komen. Van onze correspondent NIJMEGEN. De binnenspeler H. Roos van de Nijmeegse Boys, een voet balclub die in de vierde klasse van het district oost speelt, is met ernstige ver wondingen opgenomen in het Canisius- ziekenhuis. Hij werd tijdens de zondag gespeelde wedstrijd tegen de Groes- beekse Boys in zijn rug geschopt. Toen Roos voor een aanval op het doel van de Groesbekers afstormde, hield een van de verdedigers hem zo af, dat hij kwam te vallen. Een andere verdediger schopte hem vervolgens in de rug. Met ernstige kwetsuren moest Roos in het ziekenhuis worden opgenomen. De recherche heeft de zaak in onder zoek. Van onze correspondent BREDA De justitie wil een snelle berechting van de 24-jarige Tilburgse terrazzowerker, die zaterdagavond voor een passief toekijkend publiek een half uur lang roet een politieagent heeft ge vochten. Hij zal zich woensdag al voor de politierechter moeten verant woorden. De officier van justitie, mr. G. Tem mink, heeft spoed achter de zaak gezet omdat hij' het een ernstig geval van. verstoring van de openbare orde vindt. Van een onzer verslaggevers KRIMPEN AAN DE LEK. Tij dens een proeftocht op de Noord is gistermiddag de Franse havenduw boot Boutteur I omgeslagen en twee uur later gezonken. De enige opva rende van het vaartuig, de veertig jarige schipper G. Kersbergen uit Dordrecht, wordt vermist. De duwboot zes meter lang en even breed was gebouwd door de Dordtse scheepswerf Biesbosch voor de Franse Rijnrederij C.F.N.R. Bij wijze van experiment duwde de Boutteur X de Antimea, een tot duwboot verbouwd Frans motorvrachtschip. Door tot dus verre onbekende oorzaak kapseisde het kleine duwvaartuig ter hoogte van Slikkerveer. Een duiker heeft nog tevergeefs ge probeerd het ondersteboven drijvende schip binnen te dringen om te pogen schipper Kersbergen te bevrijden. Om zes uur zonk de afgedreven Boutteur I op de Nieuwe Maas onder de gemeente Krimpen aan de Lek tegenover de werf Gusto. Gisteravond vertrok uit Rotterdam een drijvende bok. Hij zal vandaag het duwbootje lichten. Rijkswaterstaat: Eigen nieuwsdienst GIETHOORN. De directie Overijs sel van Rijkswaterstaat acht de bouw van een supergeniaal" in Zwartsluis voorshands onverantwoord. De directie heeft het (gemeentebestuur van Zwart sluis weliswaar laten weten dat een be heersen van het water van het Meppeler* diep onder alle weersomstandigheden slechts mogelijk is door het stichten van een supergemaal", maar het zou zo ui terst zelden geheel worden gebruikt en zo hoge investeringen vergen, dat het naar de „aanvankelijke mening" van de hoofdingenieur-directeur onverantwoord is tot deze maatregel over te gaan. De overstromingen van december in zuidwestelijk Drente en noordwestelijk Overijssel moeten voor een zeer groot deel worden toegeschreven aan de uitzonder lijk slechte weersomstandigheden, zo meent de directie. Minister Korthals heeft enige tijd gele den een commissie ingesteld, die een nader onderzoek moet instellen naar de wateroverlast in deze gebieden. Daarbij zal ook de stichting van een gemaal te Zwartsluis ter sprake komen. Als ik zegdat het verrukkelijk is, kook je hetzelfde morgen en overmorgen wéér! Van onze correspondent PARIJS Volgens een bericht van het Tunesische persagentschap zullen de on derhandelingen tussen Frank rijk en de voorlopige Alge rijnse regering op 5 april te Evian beginnen. Naar ver luidt zouden de Fransen de keuze van de datum aan de Algerijnen hebben overgela ten. De terugkeer van Verwoerd uit Londen, waar hij brak met het Gemene best en de herdenking van de 76 doden van Sharpeville, hebben grote spanningen opgeroepen in de Unie van Zuid-Afrika. Op verscheidene plaatsen is het tot relletjes gekomen tussen blanken en inheemsen^ NIJMEGEN. Vier ministeries (landbouw, sociale zaken, defensie en o., k. en w.) voeren een vreedzame strijd over de bestemming van de Heydse Peel, het laatste stukje nog onontgonnen natuurterrein op de Peelhorst. De Ne derlandse Vereniging tot bescherming van natuurmonumenten daarin ge steund door het ministerie van o., k. en w. en dat van sociale zaken tracht het gebied in zijn woeste staat te be waren. Venray heeft de omstreden grond ingebracht in het ruilverkavelingsplan Lollebeek. Defensie stak evenwel vo rig jaar een spaak in het wiel: Op zoek naar militair oefenterrein ontdekte het ministerie de woeste ruigte op de Heyd se Peel. De trieste consequentie voor Venray zou zijn, dat het zijn ruilgrond verliest en er niets voor terugkrijgt De gemeente Venray kwam tegen de plannen in het geweer en slaagde erin ook het ministerie van landbouw ach ter zich te krijgen. Het meest voor de hand liggende compromis lijkt, dat de Heydse Peel militair ofenterrein wordt, maar niet voor tanks. De Heydse Peel kan dan te vens als natuurterrein blijven gehand haafd. Zoals gemeld hebben de minis ters van defensie, landbouw en sociale zaken vergezeld door de staatsse cretaris van o., k. en w. inmiddels een bezoek aan het terrein gebracht. Eigen nieuwsdienst METZ. Burgemeester Schultz van het dorpje Algrange, ge legen in het Franse departement Moselle, heeft geheel Lotharingen opgeroepen om hem te helpen een Russisch meisje van achttien jaar terug te vinden. De moeilijkheid is echter, dat h\j niet over een signalement beschikt. Het meisje spreekt Frans en zij weet vermoe delijk niet eens, dat zij Rus sische is. In 1943 werd een familie uit de Oekraïne door de Duitsers naar Frankrijk gedeporteerd. Man en vrouw werden van elkaar geschei den en de vrouw ondergebracht in een „werkkamp" in de buurt van Algrange. Enkele dagen na aankomst bracht zij een dochtertje ter wereld. Een van de S.S.- wachten nam het kind van de moeder af en gooide het over een muur, waar het op een mestvaalt terechtkwam. EEN JONGETJE van ongeveer tien jaar, dat in de buurt speelde, vond het daar en nam het mee naar huis. Kampgenoten van de ongelukkige vrouw, die er getuige van waren geweest, zagen het jongetje bijna dagelijks en uit ondervragingen kwamen zij te weten, dat hij Roger heette, een ouder broertje had, dat de naam Marcel droeg en dat zijn vader Nicolas werd genoemd. Zij kwamen ook te weten, dat de baby de val had overleefd en in goede gezond heid verkeerde. Na de bevrijding heeft de vrouw nog getracht contact te krijgen met de kleine Roger, die echter onvindbaar bleek en zij moest zonder haar kind naar huis. Daar vernam zij, dat haar man inmid dels was overleden. BLEEF zij alleen, slechts met Zj de wetenschap, dat ergens in Frankrijk haar kind iffoest leven. Onvermoeibaar is zij bljjven zoe ken door middel van de uitermate langzaam draaiende Russische ambtelijke molen. Pas tegen het einde van de «vorige week bijna achttien jaar later kreeg de burgemeester van het plaatsje Al grange via de Parijse correspon dent van het persbureau Tass het verzoek om na te gaan of het kind te vinden was. De burgemeester, ontroerd door het verhaal, heeft onmiddellijk alarm geslagen. Tot nu toe heeft dit niets opgeleverd. Bij de Interunie werd mr. P. Heering tot commissaris benoemd in de plaats van drs. F. W. graaf van Limburg Stirum, die zich niet herkiesbaar had gesteld. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Nu en dan buien met regen, hagel of natte sneeuw, af gewisseld door en kele opklaringen. Stormachtige tot krachtige wind uit noordwest tot noord. Guur weer met maximumtem peraturen van om streeks 6 graden. MIESJE: Ik zou het niet geloven als het er niet stond! 22 maart: zon op 6.40, zon onder 18.56; maan op 9.53, maan onder

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1