GERUCHTEN OM NIEUW-GUINEA Mr. Luns zaak van kabinet Bourguiba in de hoogte ABBAS TOONT OPTIMISME I fifflï H®»,' MARSHALL-PLAN" VOOR Z. AMERIKA Jaarbeurs verliest super-kort geding: machine blijft! VOLLEDIG BIJ MET DE CONCURRENTIE Aanrander bestelde slachtoffer SOEKARNO: PADVINDERIJ MOET MAAR VERDWIJNEN BEHEER DOOR DRIE LANDEN OF VOOGDIJSCHAP MET NEDERLAND EN INDONESIË ALS ZAAKWAARNEMERS LGRANT De Bilt: Droog Scheidende president-directeur K.L.M. KOFFIE VANDAAG GOEDKOPER ONTVOERING IN DE WOESTIJN Secretaris Mill met ontslag Nieuwe verrassing van Kennedy Dodelijke botsing BOYCOT VAN SIGARETTEN Jodrell Bank staakt het zoeken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Besprekingen Geen belemmering Zes en Zeven Sm& Sê staan. Deze bepalen of en zo ja in welke mate er een sa menwerking zal ko men. Het besluit daar toe is niet binnenkort te verwachten." ALCOHOLMISBRUIK IN ZWEDEN STIJGT HERSTEL AAN BRUG Grote vertraging aan Frans-Spaanse grens Voor prof. Romrae geen definitieve opvolger „Mijn zoon leerde alleen schreeuwen en knopen leggen" Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Post bus 26, Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 —3224. Temeuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0.S6 per week, 7,per kwartet!' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van t 1,—. 16e JAARGANG No. 4805 Dinsdag 14 maart 1961 Van onze correspondent LONDEN Rondom de kwestie- Nieuw-Guinea zijn gisteren in Londen verrassende berichten opgedoken. Er zou thans onder handeld worden over de instel ling van een commissie be staande uit drie landen In- dië, Australië en Malakka die namens de Verenigde Na ties het beheer over Nederlands Nieuw-Guinea zouden moeten voeren. Een variant op dit be richt was dat deze landen als voogden de soevereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea van Nederland zouden overnemen, waarbij Nederland en Indonesië vervolgens als een soort zaak waarnemers in het gebied zou den moeten optreden. „Daar is mij niets van bekend," zo re ageerde minister Luns gisteravond op deze geruchten. Hij zei niet te kunnen meedelen of de Nederlandse regering voorstellen voor het onder beheer van de V.N. stellen van Nederlands Nieuw- Guinea zal aannemen of verwerpen. Alles zal van de voorwaarden afhangen, zo zei hij. Hij voegde daar aan toe dat het hier een kabinetszaak betrof en dat hij het kabinet niet op een uit spraak kon vastleggen. „Maar ik sta open voor ideeën," aldus minister Luns. Merkwaardigerwijs zal minister Luns vandaag juist besprekingen voeren met de premiers van de drie landen, die in de geruchten zijn genoemd: Nehroe, Menzies en Abdoel Rahman. Welke kant die besprekingen zullen uitgaan, wilde minister Luns gisteravond niet onthullen. Hij zal vandaag voorts spreken met zijn Britse ambtgenoot, Lord Home. Met hem zal hij vooral praten over het antwoord dat van Britse zijde moet worden gegeven op de Indonesische nota waarin werd meegedeeld dat En geland niet langer de belangen van Nederland in Indonesië mag beharti gen. Het is heel goed mogelijk, zo zei minister Luns, dat wij tijdens ons on derhoud aan de lunch al tot bepaalde conclusies zullen komen. Aangenomen mag worden dat de zorg voor de spijtoptanten, die met de In donesische maatregel in het gedrang dreigde te komen, 'daarbij veel aan dacht zal krijgen. Een opmerking van minister Subandrio gisteren heeft de mogelijkheid geopend dat voor deze groep toch nog een regeling kan wor den getroffen. Aan repatriëring van mensen uit Indo nesië naar Nederland, zo heeft Suban drio gezegd, zullen geen belemmeringen in de weg worden gelegd. Ook zei hij dat Indonesië „uit humanitaire over wegingen" bereid is rekening te houden met de positie van Nederlanders, die zich nog in Indonesië bevinden. „Even tuele regelingen", zo voegde hij daar aan toe, .moeten natuurlijk wel een einde maken aan alle Nederlandse ac tiviteiten in Indonesië". Intussen is gisteren in Londen bekend geworden, dat op last van de Indone sische autoriteiten de speciale afdeling van de Britse ambassade, die zich bezig hield met het verstrekken van visa aan spijtoptanten is verzegeld. Het werk van die afdeling gevestigd in het ge bouw van de vroegere Nederlandse ver tegenwoordiging moet worden afge wikkeld. Alleen daarvoor mag het ge bouw nog worden betreden. In een der zeer schaarse berichten in de Britse pers over de jongste Indonesi sche nota, wordt de mogelijkheid ge opperd dat de spijtoptanten de gelegen heid wordt geboden met Britse visa Indonesië te verlaten. Via Engeland zouden zij dan naar Nederland kunnen doorreizen. Minister Luns heeft gistermiddag in het gebouw van het Lagerhuis een ont moeting gehad met Edward Heath, de grootzegelbewaarder die de Europese zaken behartigt. Het onderwerp van gesprek was het probleem van het Europa van de Zes en de Zeven. Het gesprek was een logisch vervolg op de besprekingen, die Engeland de laatste tijd heeft gevoerd met een aantal lan den van de Zes en op het jongste over' leg in de Westeuropese unie. Vandaag begint minister Luns zijn be sprekingen al zeer vroeg. Om negen uur treft hij aan het ontbijt de Cana dese premier Diefenbaker, met wie hij zaken de Navo betreffende zal bespre ken. Daarna volgen zijn belangrijke ge sprekken met Nehroe, Menzies en Rahman en met Lord Home. Van onze correspondent PARIJS. Het optimisme, dat de laatste weken en vooral de laat ste dagen heerst over de oplossing van de Algerijnse kwestie, heeft gisteren twee nieuwe impulsen gekregen. Voor de eerste maal heeft Ferhat Abbas, de premier van de voorlopige Algerijnse nationalisti sche regering een zeker teken van optimisme gegeven; voorts heeft president Nasser Ferhat Abbas in een officiële boodschap aange moedigd om met president de Gaulle in onderhandeling te treden. Beide uitingen zijn afkomstig van interviews, die maandagochtend ge publiceerd zijn. Ferhat Abbas heeft een journalist van het Italiaanse blad Avanti (officieel orgaan van de socialistische partij van Nenni) ont vangen en hem verklaard: „Indien de Gaulle, patriot als hij is, even eens rekening houdt met ons patriot tisme, dan is het niet onmogelijk, dat wij met elkaar tot overeenstemming komen." Om zichzelf in zijn optimis me te beperken, voegde hij er echter aan toe: „Maar hij is ook generaal en hij is conservatief. Hij steunt op een leger, waarvan de officieren nog ouderwetse ideeën huldigen wat be treft het kolonialisme." Ommezwaai De mededeling over Nassers omme zwaai in de richting van onderhan delingen tussen Algerijeen Frank rijk, is afkomstig uit de New York Times. De correspondent te Kairo van dit blad, die deze mededeling heeft gelanceerd, voegde eraan toe, dat president Nasser Ferhat Abbas ook heeft laten weten, dat hij geen enkel bezwaar meer had tegen de pogingen, die president Bourguiba had ondernomen ten gunste van de vrede in Algerije. Deze boodschap, die Belkacim Krim uit Kairo had meegebracht, waarschuwt Ferhat Abbas echter niet te ver te gaan met zijn verbintenissen met Frankrijk en vooral alle politieke en militaire ver dragen af te wijzen. Aan de andere kant zal president Nasser zich niet verzetten tegen een financiële over eenkomst tussen Algerije en Frank rijk, omdat deze geheel Noord-Afrika ten goede zou kunnen komen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De koffie wordt met ingang van vandaag acht tot twaalf cent per half pond goed koper. De prijsverlaging is mogelijk ge worden door de situatie op de wereldkoffiemarkt en door de re valuatie van de gulden, die de in voer van koffie goedkoper heeft gemaakt. De prijs van de thee zal voorlopig niet veranderen. Het voordeel van de revaluatie kwam wat de thee betreft voor een deel tegemoet aan de stijging van de prijs op de we reldmarkt. Van onze luchtvaartredacteur DEN HAAG. De heer I. A. Aler heeft gistermiddag voor de laatste maal als directeur-generaal van de K.L.M. een toelichting ge geven op de zomerdienstregeling, die op 1 april van kracht wordt. Over een eventuele samenwerking met andere luchtvaart maatschappijen zei de heer Aler: „De studie gaat voort. Zij is zeer WÊÊÈÊ& interessant, maar veel m hangt af van de moei- lijkheden, die bij ■ÏA, S.A.S. en Swissair be- Wat de gewenste landingsrechten op de westkust van de Verenigde Staten be treft, zei de heer Aler: „Een zegsman van de Amerikaanse regering moet hebben gezegd: Stelt u zich er voor lopig maar niets van voor. De Nederlandse regering heeft niette min gevraagd binnen redelijke tijd de be sprekingen hierom trent te willen hervat ten. Het antwoord was, dat zij zou wor den gewaarschuwd en dat is nog niet gebeurd". De K.L.M. zal met ingang van de komende zomer zeventig a 75 pro cent van haar vluchten uitvoeren met turbinevliegtuigen: D.C.-8, Elec ta en Viscount. Vorig jaar werd een kwart van de produktie uitgevoerd door deze typen vliegtuigen. „Wij zijn nu volledig bij met de concur renten", aldus de heer Aler. De scheidende president-directeur van de K.L.M. verheelde zich niet, dat het moeilijk zal zijn om bij een pro- duktieverhoging van dertig procent overeenkomstige inkomsten te krijgen. Daarom ligt er „bepaald geen gemak kelijk jaar in het vooruitzicht. Volgend jaar zal er slechts een geringe pro- duktieverhoging zijn. Dat lijkt niet Dhr. I» A. ALER voor het laatst zo spectaculair, maar de zaak is dan veel gezonder". In vergelijking tot vorig jaar zullen de inkomsten achttien tot twintig pro cent moeten stijgen om de ongemakken op te vangen van de „zeer ruime jas", die de K.L.M. aangemeten heeft ge kregen bij het intreden van de tweede fase van het straaltijdperk. Alle twaalf Electra's van de K.L.M, komen volgende maand weer in de lucht. Zij zullen dan niet meer aan be perkingen zijn onderworpen. De K.L.M. gaat niet in navolging van Amerikaanse maatschappijen dit toestel nu als super- Electra presenteren. „Het is onzin om een vliegtuig, dat eigenlijk nu pas helemaal in orde is, „super" te noemen. Wij spreken over Electa II', aldus de heer Aler. De DC-8 gaat ook naar Curagao vliegen, reisduur twintig uur. Ten dele geschiedt dat in samenwerking met de Amerika en via de Noordpool naar Biak. De heer Aler sprak tenslotte over de tarieven van de vrachtenmarkt in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, waarover de luchtvaartmaatschappijen in hun internationale organisatie (I.A.T.A.) geen overeenstemming heb ben kunnen bereiken. Iedereen was het er over eens, dat er tariefsverlagingen moesten komen, maar de wijze waarop zij moesten wor den geconstrueerd, werd niet ge vonden. De K.L.M. betreurt deze gang van zaken. Zij heeft gisteren haar nieuwe tarieven gedeponeerd. Deze hebben dezelfde structuur als voor heen, onder invoering van een vaste prijs per kilogram met een aflopende schaal bij toeneming van het gewicht, De heer Aler: „Het is best mogelijk, dat wij de tarieven spoedig moeten herzien, maar ik verwacht dan niet in opwaartse richting". Op de schouders van twee politie agenten heeft de Tunesische president Bourguiba gisteren een korte zegetocht gemaakt over het vliegveld van Tunis. Hij was juist teruggekeerd uit Zwit serland, waar hij zijn vakantie had doorgebracht. De reden van de geest drift was echter het succes van zijn missie naar Parijs, die tot gevolg zal hebben dat nog deze week directe onderhandelingen beginnen tussen de Fransen en de Algerijnse nationalisten. Eigen nieuwsdienst STOCKHOLM Vijf jaar na de we derinvoering van de vrije verkoop van alcoholische dranken in Zweden is, zoals uit een enquête van enkele kranten en een verklaring van de Zweedse gezond heidsdienst blijkt, het alcoholmisbruik in Zweden erger dan ooit tevoren. Het aantal zieken ten gevolge van al coholmisbruik is in de laatste vijf jaar verdrievoudigd en de gevallen van deli rium zijn verzevenvoudigd. De inrichtin gen voor geesteszieken zijn voor zestig procent bezet door aan alcohol verslaaf den. De algemene opinie verhindert een wederinvoering van de rantsoenering van alcohol. De enige hoop die men heeft is dat men door intensievere voorlichting en hogere prijzen het misbruik tegen kan gaan. Een wervelstorm heeft grote schade aangericht in de Amerikaanse staten Missouri en Arkansas. Daken werden van de huizen gerukt, auto's van de weg afgeslingerd, bomen ontworteld. Vele we gen raakten versperd. Een vrouw werd gedood, 57 mensen liepen verwondingen op. Eigen nieuwsdienst MADRID. Marokkaanse ter roristen hebben tijdens het week einde een overval gedaan op een kamp van mensen die in Spaans West-Afrika naar olie zochten. Twaalf onderzoekers werden ont voerd. Het kamp was op elf kilo meter van de grens van Marokko gevestigd. Het werd door de terro risten met de grond gelijk gemaakt. Alle materiaal werd vernield. Ontvoerd zijn drie Amerikanen, drie Canadezen, vijf Spanjaarden en een Fransman. De terroristen zouden deel uitmaken van wat genoemd wordt „het bevrijdingsleger van Zuid-Marokko". Spaanse vliegtuigen hebben gisteren hoven het gebied van de overval ge vlogen maar zij konden niets ontdek ken dat enige aanwijzing over het lot van de ontvoerden zou kunnen geven. Het exploratiewerk in de Spaanse Sahara wordt uitgevoerd door een maatschappij die werkt met Ameri kaans en Spaans kapitaal. Onderdelen van het Spaanse vreem delingenlegioen zijn gisteren met spoed naar het gebied gezonden. Ook in 1957 hebben Marokkaanse benden een over val op Spaans gebied gepleegd. Eigen nieuwsdienst MILL, De gemeenteraad van Mill en Sint Hubert heeft de gemeen tesecretaris, drs. J. P. van de Geijn, ontslagen. De heer Van de Geijn was al geruime tijd geschorst. Dat was gebeurd, nadat de burgemeester, de heer G. H. M. Hofmans, hem na een ruzie zijn kamer had uitgezet. Dat was een climax in de jarenlange vijandige rivaliteit tussen de beide no tabelen. Het werk op het gemeentehuis had daar dikwijls ondër te lijden. De raad is niet over één nacht ijs ge gaan. Meer dan een uur is er in beslo ten zitting gepraat voor men het eens was over het ontslag. Het wordt verleend met het predi kaat eervol. PARIJS. De internationale brug te Hendaye die de belangrijkste grens overgang tussen Frankrijk en Spanje vormt, heeft de laatste dagen tekenen van zwakte vertoond en zal vijf weken worden gesloten voor herstelwerkzaam heden. De brug gaat op 20 maart dicht en zal vermoedelijk op 23 april weer worden geopend. Gedurende deze vijf weken zal het grensverkeer over de internationale brug van Béhobie geleid worden. Ge zien de beperkte afmetingen van deze brug en de kleinere bezetting van de douaneposten daar moet vooral ge durende de Paasdagen met. grote ver tragingen rekening worden gehouden. Waterloo! WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft op een receptie voor Zuidamerikaanse diplomaten een economisch hulpprogramma voor Latijns Amerika aangekondigd. Het plan, dat herinnering wekt aan het economische hulpprogram ma aan Europa, dat bekend stond onder de naam plan- Marshall, bevat tien punten. 1 De Verenigde Staten zullen zo- -*• danige hulp verlenen, dat succes van het groots opgezette programma bij voorbaat verzekerd is. 2 Spoedig zal er een ministers-confe- rentie worden gehouden van de inter-Amerikaanse economische en sociale raad. q Kennedy zal een verzoek tot het *-* congres richten om een bijdrage van vijfhonderd miljoen dollar. A Hulp van de Verenigde Staten voor de economische integratie in Zuid-Amerika. (r De Verenigde Staten zijn bereid om mee te werken aan de oplossing van de problemen, die samenhangen met de nog kwetsbare economie van Latijns Amerika. f. Uitbreiding van het Amerikaanse programma „Vrede door voedsel", dat is opgesteld om hongerige mensen te voeden die niet kunnen wachten op economische besprekingen of diploma tieke conferenties. n Samenwerking op wetenschappelijk gebied. ARNHEM (ANP) De 58-jarige loodbrander M. Raaymakers is giste ren bij een aanrijding in de Oranje- wachtstraat te Arnhem om het leven gekomen. De heer Raaymakers kwam met zijn motor in botsing met een vrachtwagen, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Mr. J. J. Plugge, de president van de rechtbank te Utrecht, heeft gisteren, bedenkend dat de Jaarbeurs slechts een kwestie van dagen is, snel gehandeld. Hij heeft op de eerste dag van de Jaar beurs in een paar uur tijds een heel kort geding afgehandeld. In een eind vorige week gerezen geschil tussen het Rotterdamse ingenieurs bureau Peulen en de Jaarbeurs is het ingenieursbureau als overwinnaar uit de strijd gekomen. In zijn stand in de Marijkehal had het ingenieursbureau een zaagmachine voor kunststoffen en non-ferrometalen op gesteld. De Jaarbeurs was echter van mening dat het een houtbewerkings machine was en liet vrijdag telegrafisch weten dat zij moest worden verwijderd. Dit jaar worden dergelijke machines namelijk niet geëxposeerd. SNELLE MOLEN Het ingenieursbureau Peulen volgde het bevel niet op, omdat het in de aan wezigheid van de machine geen schen ding zag van het contract met de Jaar beurs. De zaag was namelijk ongeschikt gemaakt voor houtbewerking. De Jaar beurs heeft de machine toen zelf laten weghalen. Daarop begon gisterochtend kort na negen uur de molen van het gerecht snel te draaien. De Rotterdamse ex posant liet zijn raadsman mr. C. C. Bos- selaar een kort geding tegen de Jaar beurs aanspannen. In ijltempo werd een dagvaarding opgesteld en even voort varend bepaalde de president van de rechtbank het uur van behandeling op één uur 's middags. Na het hoor en wederhoor zei de pre sident„Goed, ik kom straks zelf kijken". Om half vijf was mr. Plugge ter plaatse tussen de machines en even later wees hij al vonnis. Vanmorgen om negen uur moet de ma chine weer op haar plaats staan. Zo niet, dan zal de Jaarbeurs voor ieder uur honderd gulden moeten betalen. 0 Snelle uitbreiding van het „vredes- corps", bestaande uit vrijwilligers, die aan een snelle economische ont wikkeling van Zuid-Amerika willen meewerken. q Een hernieuwde bevestiging van de Amerikaanse belofte om iedere Amerikaanse natie, welker onafhanke lijkheid in gevaar verkeert, te helpen, 1 n Uitbreiding van de culturele betrekkingen tussen Noord- en Zuid-Amerika. SCHOENHAK BRACHT MAN TOT KALMTE Van onze correspondent DEN HELDER Op een adres waar zij zich niets vermoedend als babysitter had gemeld, is het acht tienjarige meisje D. M. D. in Den Helder aangerand. Door krachtig verweer wist zij evenwel haar aan valler, de timmerman W. A. v. d. B., zo te ontnuchteren dat hij ten slotte zijn verontschuldigingen aanbood. De vrouw van de timmerman was een dag of tien geleden na een ruzietje vertrokken. De verlaten man had daar op door een advertentie van een baby sitcentrale het idee gekregen een baby sitter te bestellen. Hij deed dat onder de valse naam Klaassen. Natuurlijk liep hij de kans dat er een mannelijke babysitter zou komen, maar dan zou hij hebben gezegd: „U bent verkeerd, misschien moet u bij een andere Klaassen zijn." „Baby wijzen" Dat was niet nodig, want klokslag acht uur meldde zich zaterdagavond een meisje, de achttienjarige D. M. D. Nadat hij het meisje uit haar mantel had geholpen, nam hij haar mee naar de slaapkamer, „om de baby te wijzen". Daar greep hij haar vast. Het meisje zag evenwel kans haar aanvaller met de hak van haar schoen een trap te geven, die hem kalmeerde. Toen besefte hij pas goed wat hij deed; hij haalde een glas water voor het meisje en bood haar zijn veront schuldigingen aan. Het meisje kwam overstuur thuis, waarna haar vader terstond met haar naar de politie ging. Die arresteerde de man korte tijd later. Na t.v.-uitzending NEW YORK (AP) Een groep Amerikanen van Italiaanse af komst heeft een landelijke boy cot aangekondigd tegen vier siga rettenmerken van dezelfde fa briek. De Italiaanse Amerikanen zijn boos op de fabrikant omdat zijn merken op de televisie wer den geadverteerd tijdens een pro gramma over gangsters van Ita liaanse afkomst. De initiatiefnemers zullen een kwart miljoen aanplakbiljetten verspreiden om anderen tot de boycot op te wekken. Een aantal exploitanten van automaten heeft al toegezegd geen sigaretten meer van de fabrikant te betrekken. Er wonen 21 miljoen mensen van Italiaanse afkomst in de Verenigde Staten. LONDEN (AP) Hoewel de Russi sche ruimtesonde onderweg naar Venus zoek is geraakt, heeft de Sowjetunie tot nu toe niet willen voldoen aan het ver zoek van de directeur van de grootste radiotelescoop ter wereld, sir Bernard Lovell, de gegevens bekend te maken die nodig zijn voor het opsporen van de sonde. Lovell heeft daarom besloten het zoe ken in Jodrell Bank met de radioteles coop naar de ruimtesonde te staken. Hij heeft bericht naar de Sowjetunie ge stuurd dat het zoeken pas hervat zal worden wanneer hij de gevraagde ge gevens krijgt. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De heer Andriessen blijft voorlopig het voorzitterschap van de K.V.P. in de Tweede Kamer waarnemen. Hij is echter om persoonlijke redenen niet bereid prof. Romme in die functie definitief op te volgen, wat het alge mene verlangen van de fractie is. De fractie heeft daarom gisteravond besloten het bestuur van de K.V.P. op te dragen de definitieve voorziening in de vacature voor te bereiden. Advertentie I half zwaar w die lekkere shag in de handige doos 95 cb Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Droog weer met enkele opklaringen. Overwegend matige westelijke wind. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. MIES TE: Mannen de deur uit! 15 maart: zon op 6.56, zon onder 18.44; maan op 6.22, maan onder 17.09. NEW YORK (Reuter) President Soekarno, zo schrijft de New York Times in een hoofdartikel, heeft besloten de Indonesische padvindersorganisatie te ont binden en ervoor in de plaats een andere vereniging te vormen met zichzelf als leider. Soekarno is ontevreden over de padvinders- beweging omdat ér maar weinig Indonesiërs lid van zijn en omdat zijn zoon, die zes maan den padvinder is geweest, in die tijd niets anders heeft geleerd dan „schreeuwen, knopen leggen en woudlopen". President Soekarno heeft mogelijk gelijk wat betreft de geringe belangstelling voor de padvinderij in Indonesië. Zijn andere be zwaren laten echter ruimte voor een nadere beschouwing, zo zegt het Amerikaanse blad. soekarno ir Soekarno heeft zich een grote reputatie alleen knopen' verworven als een van de schreeuwerigste sprekers in Azie en wat de knopen betreft, wie weet of, wat de brave padvinders daar van leren, niet een goede voorbereiding is om op latere leeftijd de politieke warboel in Indonesië wat te ontrafelen, iets wat zelfs boven de macht gaat van de handige president. Ook kennis van het woudlopen kan van aan zienlijk nut zijn in een land waar het af wijken van gebaande wegen zou kunnen leiden naar de holen van de in het bos verscholen opstandige guerrillastrijders. Vermoedelijk echter komen deze over wegingen niet in aanmerking bij president Soekarno, aldus de New York Times. In zijn land van geleide democratie worden open bare instellingen maar al te vaak veranderd in massa-organisaties waarvan Soekarno zelf de leiding heeft. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1