KOPER KAN ZUN RECHT ZOEKEN Geen oproep voor Van der Putten Onderhandelen over Algerije JAARBEURS BREEKT MET TRADITIE NA SEPONERING BLOESJESAFFAIRE: AMBTENARENGERECHT ZENDT KENNISGEVING s? nrszias» —sïk Akkoord te Tananarive: Congo statenbond programma's Een huis met gebreken valt niet terug te sturen maar Ben Essing eist schadevergoeding Doodstraf geëist tegen drie Esten Maandag 13 maart 1961 ZLEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 3 Arbitrage Overeenkomst tmmmm Tips Heel krasse schrijver Microfoon stond open bij Radio Veronica MERKWAARDIG KNOEIERIJEN VERBINDING VAN RIJN-MAIN-DON AU BESPROKEN Vervolg van pag. 1 „ERGSTE MIDDELEN" PROTEST Russen met collectieve inzending IN HET KORT Korter werken ja of neen? Scheepsbouw Ruimtevaart door Th. van Bergen "PEN nieuwe stofzuiger die niet deugt geef ik terug aan -L» de handelaar, of ik stuur hem naar de fabriek", zei een zich bedrogen voelende koper, „maar mijn huis kan ik niet terug sturen". Hij zit met brokken in zijn pas gekochte nieuwe woning en kan zijn recht niet krijgen, zoals hij het noemt. Het huis heeft volgens hem gebreken. De bouwer weigert die te herstellen. Het huis is betaald. Een ander. Hij trok in zijn woning voordat zij helemaal klaar was. De bouwer heeft nog een deel van de bouwsom te goed, maar de eigenaar wil niet betalen, omdat er nog verscheidene dingen aan het huis moeten gebeuren. Nu krijgt hij dreigbrieven en de aanzegging van een gerechtelijke vervolging. Vraag: „Wat moet ik doen?" Zo zijn er meer. Mensen die het niet eens kunnen worden met hun bouwer over al dan niet gerecht vaardigde eisen, en zich nu afvragen. Waar kunnen wij ons recht krijgen? Wat schieten wij op met de nogal zelfverzekerde dooddoener van on ze bouwer als hij zegt: „Als het huis u niet bevalt, kunt u zó uw geld terugkrijgen. Liefhebbers genoeg!" Op die manier zouden wij kopers al tijd aan het kortste eind trekken, me nen lezers in hun reacties op onze ar tikelenreeks over slechte woningbouw. Zo is het echter ook weer niet hele maal. In Amsterdam zetelt de Raad van arbitrage voor de bouwbedrijven in Nederland. In zijn kantoor aan de Ri vierenlaan 255 staat „een kast vol ge schillen". De dossiers met kwesties rijen zich aaneen; ieder jaar zijn het er dan tweehonderd. Zij worden stuk voor stuk behandeld volgens ,,de alge mene rechtsbeginselen van verbindend heid van overeenkomsten, uitlegging, uitvoering te goeder trouw, overmacht, wanprestatie, risico, enz. Zij gelden in het bouwrecht evenzeer als in elk an der deel van het recht". De raad is opgericht door de Ver eniging van Delftse ingenieurs, de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, bond van Nederlandse ar chitecten en de Nederlandse aanne- mersbond en patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland. Hij is dus samengesteld uit ingenieurs, architec ten en aannemers als leden. Juristen maken als buitengewone leden deel van de raad uit. Zijn taak is het beslechten van ge schillen die zich in de bouwwereld voordoen, met name tussen aannemers en hun opdrachtgevers. Uiteraard we ten de bouwers beter de weg naar de Rivierenlaan te vinden dan de vaak wel heel erg ondeskundige en onvoor zichtige kopers van huizen. De meeste geschillen betreffen daarom vorderin gen van bouwers op kersverse eigena ren die een deel van de aanneemsom hebben ingehouden in afwachting.van de dag waarop de bouwer het huis tot hun genoegen zal hebben afgemaakt of hersteld. Tn welke gevallen nu kan een koper zich met zijn klachten tot de Raad van arbitrage wenden? Alleen dan indien tussen partijen een arbitraal beding is overeengekomen. Daarvoor moeten in het bestek of in het koopcontract de „algemene be&teksbepalingen", de „algemene voorschriften" of de „al gemene administratieve voorschriften" van toepassing zijn verklaard. Is dat niet het geval, dan is de Raad van arbitrage niet bevoegd en blijft alleen over de mogelijkheid van een compromis of het beroep op de over- heidsrechter. De klager moet er wel rekening mee houden dat hij dient te beginnen met het storten van een waarborgsom van minimaal 250, in enkele gevallen 150. Geldt als uitgangspunt een eis boven achtduizend gulden, waarvoor drie arbiters zullen worden aangewe zen. dan zal de waarborgsom meestal vier- of vijfhonderd gulden bedragen,. Spiegelen wij ons aan enkele voor beelden die als leerzame waarschuwin gen mogen gelden. Vier en veertig aanstaande kopers hadden zich laten verleiden door het fraaie prospectus, waarin hun droom- idealen waren aangeprezen als „riante herenhuizen, volkomen doordacht en tot in de kleinste details bekeken". Zij kochten, zonder bestek, dat dus ook geen deel uitmaakte van de koopover eenkomst. Niettemin achtten de arbiters de 44 eisers gerechtigd de aannemer te hou den aan de omschrijving in het pros pectus. De man had op de verdieping houten vensterbanken gemaakt, of schoon een tekening door middel van streepjes tegels deed veronderstellen. Ook ae smakelijke zin: „Via de eiken houten trap komen wij dan op het por taal", moest hij waar maken Er was alleen een eikenhouten balustrade aangebracht, geen dito trap. Alle 44 kregen een vergoeding we gens tekortkomingen van 1161. In een ander geval ging het schilder werk zodanig bladderen en andere ge breken vertonen, dat de opdrachtge ver een deel van de aanneemsom in hield. De adviseur van de Raad liet een chemisch onderzoek instellen, waaruit bleek dat het verfwerk niet voldeed aan de eisen. De aannemer werd niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering, zolang het buitenschil derwerk niet geheel zou zijn overge daan. 's v v Zo zouden vele voorbeelden zijn aan te halen. Beter lijkt het, enkele tips te geven aan hen die denken over een eigen huis: 1 Sluit geen koop af anders dan op basis van een deugdelijk bestek en dito koopcontract; 2 Bedenk dat het honorarium voor een architect slechts een klein on derdeel vormt op de totale koopsom. Bespaar u een hoop eventuele narig heid en neem een betrouwbaar archi- Van onze correspondent STOCKHOLM. De bekende schrij ver Bo Bergmanr, is f2 jaar oud ge worden. Ondanks deze hoge leeftijd geeft hij jaarlijks een nieuwe dicht- bundel uit. Zojuist heeft Bergmann ook het ma nuscript voor een nieuwe roman by de Zweedse uitgeverij Bonnier in Stock holm afgeleverd. Daarmee nog niet te vreden. heeft hij ook een hoorspel voor de Zweedse radio geschreven. teet in de arm, bij voorkeur iemand die is geregistreerd en dus gebonden aan zijn erecode; Let er terdege op of in het koop contract of het bestek een bepa ling is opgenomen over de mogelijk heid van bemiddeling bij eventuele geschillen; A Verkijk u niet op de bouwsom al- leen. U doet er beter aan ook re kening te houden met een bepaalde marge voor mogelijke risico's en even tueel niet in het bestek omschreven werk. Tenslotte kan het goed zijn te weten dat na het verstrijken van de garan tietermijn alleen nog art. 1645 van het Burgerlijk Wetboek van kracht is. Volgens dit artikel blijft de bouwer gedurende tien jaren aansprakelijk in geval van geheel of gedeeltelijk ver gaan van het gebouwde. De enige uit zondering na de garantietijd vormen de zogenaamde verborgen gebreken die bij het aanvaarden van het huis niet zichtbaar waren, bijvoorbeeld verzak king als gevolg van onvoldoende ont graving van de grond, of fouten in de fundering. Zo ooit dan geldt bij het kopen van een woning, dat een gewaarschuwd man voor twee telt. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD De verwach ting dat de op Madagascar verga derde Congolese leiders de idee van een Congolese statenbond zouden begunstigen, is dit weekeinde be waarheid geworden. De min of meer onafhankelijke „staten" van de presidenten Kasavoeboe, Tsjom- be en Kalonji zullen in de toe komst de „Confederatie van Congo lese staten" gaan vormen, waarmee de eerste stap op weg naar een de finitieve statenbond is gezet. Een eerste stap slechts, want zo lang de provincie-staten Kivoe en Oost provincie nog niet in het overleg be trokken zijn en een afwijkende me ning aanhangen, is de statenbond nog fictief Wel zal de nieuwe eenheid on getwijfeld leiden tot betere samenwer king met de Verenigde Naties. Er schijnt trouwens toch ai een betere sfeer te zijn ontstaan nu de Indische plaatsvervanger van Hammarskjoeld, Dajal, tijdelijk en naar de Congo- lezen hopen voorgoed van het Afrikaanse toneel verdwenen is. Een andere opmerkelijke conclusie uit het akkoord van Madagascar is dat president Tsjombe van Katanga zich bereid heeft verklaard om zijn staat in het geheel van een groter Congo te laten opnemen en zichzelf aan een bondspresidentschap van Kasavoeboe te onderwerpen. Welke functie hij zelf in de toekomstige Congolese staat zal gaan bekleden is nog niet duide lijk, al is Tsjombe er de man niet naar om zich in een hoek te laten drukken. Hazepad? Een reactie uit Stanleystad, op de resultaten van de pan-Congolese con ferentie is tot nog toe uitgebleven. De situatie is er ietwat verward. Nie mand weet meer wat er waar is van de berichten dat „premier" Gizenga, die door de communistische wereld als opvolger van Loemoemba wordt ge protegeerd, nog aan de macht is dan wel het hazepad heeft gekozen na een staatsgreep van de gematigder ge neraal Loendoela. In ieder geval lijkt Loemoemba's ideaal van een centra listisch staatsbestel voor Congo nu verder dan ooit van de werkelijkheid verwijderd. De vergaderde leiders, die ruim twee derde deel van Congo vertegen woordigden, legden in een resolutie neer dat zij Congo als eenheidsstaat een onmogelijkheid achten, bestaande uit bondspresident Kasavoe- De technici van Radio Veronica zijn blijkbaar nog niet helemaal doordron gen van de mogelijkheden en de reik wijdte van de installatie waarmee zij werken. Zaterdagmiddag hebben vele luis teraars gehoord hoe de microfoon hen betrapte. Om één uur was de Engelse uitzen ding afgelopen en zou men overgaan op de Nederlandse. Er volgde een stil te. Die werd plotseling afgebroken door een stem, cie het slot van een wel zeer scabreus grapje vertelde. Bepaald is dat een raad van staten, boe en de presidenten van de leden- staten, de binnenlandse en buitenland se politiek van de statenbond zullen uitmaken, terwijl een uitvoerend or gaan belast zal zijn met de uitvoering van de besluiten van de raad. De taak van de huidige „centrale Congolese re gering" onder Ileo zal ten einde zijn zodra dit uitvoerend lichaam gevormd is. De conferentie van Tananarive, die wellicht van historisch belang voor Congo zal blijken te zijn, besloot met de aanvaarding van een resolutie, waarin men de Verenigde Naties ver zocht de jongste resoluties van de Vei ligheidsraad in te trekken „omdat de ze zinloos geworden zijn nu de eenheid tussen de overheden van Congo her steld is". ALKMAAR (A.N.P.) Ben Es sing, de organisator van de festivals in Blokker, heeft een civiele vorde ring tegen veertien inwoners van Blokker aanhangig gemaakt, welke de rechtbank te Alkmaar op 23 maart zal behandelen. Essing vraagt een schadevergoe ding van 25.000 wegens aantasting van eer en goede naam, alsmede pu- blikatie van het vonnis op kosten van de gedaagden. Aanleiding tot het proces is een verleden jaar als advertentie in een weekblad geplaatste open brief, waarin werd gesuggereerd dat de financiële verantwoording van een indertijd gehouden festival niet juist zou zijn. De twee ondertekenaars van de open brief zijn enkele maanden ge leden door de politierechter te Alk maar veroordeeld tot elk 250 boete. De veertien thans gedagvaarde per sonen zijn de leden van een actie comité, dat de open brief had laten plaatsen. Van onze speciale verslaggever a MSTERDAM. Wordt de zaak-Van der Putten verder zonder l\ hem afgehandeld? Deze vraag is gerezen nu blijkt, dat het Ambtenarengerecht te Amsterdam hem zonder opgaaf van redenen niet heeft opgeroepen voor de voortgezette behandeling op dinsdag 28 maart. Het ambtenarengerecht heeft er mee volstaan de heer F. H. van der Putten de kennisgeving te sturen, dat zijn zaak opnieuw in behandeling zal komen op de terechtzitting van 28 maart. De heer Van der Putten, die bij het Ambtenarengerecht een klacht heeft ingediend tegen zijn zijns inziens on wettige overplaatsing van Amsterdam naar Nieuw Millingen, wordt zelf niet op de zitting verwacht. In de kennisgeving staat uitdrukkelijk, dat hij niet verplicht is aanwezig te zijn. Mocht hij de zitting toch bijwonen dan zal hij daarvoor geen vergoeding van reis- en eventuele andere kosten ont vangen, zo is hem ten overvloede meegedeeld. Uit deze kennisgeving blijkt, dat het Ambtenarengerecht meent dat zijn zaak verder zonder hem kan worden behandeld, in tegenstelling tot de twee vorige zittingen, die het Ambtenaren gerecht aan deze zaak heeft besteed. Toen ontving de heer Van der Putten een oproep waaraan hij verplicht was gevolg te geven. Een kennisgeving, al dus is hem thans meegedeeld, brengt deze verplichting niet mee. Deze onverwachte wending bij de be handeling van deze geruchtmakende zaak wordt hoogst merkwaardig gevon den. De raadsman van de heer Van der Putten, mr. J. Geleijnse te Amsterdam, zal vandaag om opheldering vragen. Hij is zo goed als de heer Van der Putten zelf van mening, dat de aan wezigheid van de klager in het geding tegen het ministerie van defensie juist in het huidige stadium noodzakelijk is. Deze noodzaak spruit o.m. voort uit het feit, dat de z.g. „bloesjes-affaire" naar de archiefkast is verwezen. Het onverkwikkelijke geval van de in scène gezette aanranding te Oudewater vormt het uitgangspunt van de klacht, die de heer Van der Putten heeft inge diend tegen zijn overplaatsing wegens opheffing van zijn functie te Amster dam. Daar was hij als hoofdambtenaar van het ministerie van defensie belast met de controle van bedrijven in Noord- en Zuid-Holland die voor defensie werk ten. Daartoe behoorde ook het earros- seriebedrijf v. d. B. te Oudewater. En kele jaren geleden werden daar door de heer Van der Putten ernstige knoeierijen ontdekt. Het gevolg was, dat drie officieren van de aanschaffingsdiensten van de fensie op staande voet uit hun functie DEN HAAG Vorig jaar heeft de inzamelingsactie van het Nederland- sche Roode Kruis voor het eerst meer dan anderhalf miljoen gulden opge bracht. Er kwam 1.547.260 gulden bij elkaar tegen 1.475.417 gulden in 1959. In Sint Philipsland (Zeeland) waren de mensen het gulst. Elk gezin gaf er gemiddeld 5,08 gulden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Zuid-Duitsland hecht grote waarde aan een snelle totstandkoming van de scheepvaart verbinding Rijn-Main-Donau. Dit bleek uit het bezoek, dat mr. dr. K. P. van der Mandele als voorzitter van de Unie van Rijnkamers heeft gehad van Neurenbergs burgemeester dr. A. Uhrslechter in diens kwaliteit van voorzitter 'van de Rijn-Main-Donau- vereniging in Duitsland. In het te Rotterdam gehouden ge sprek, waaraan ook deelnam de heer Jacquet, die namens de Zwitserse ka mers van koophandel zitting heeft in het bestuur van de Unie van Rijnka mers, zijn de economische en politieke vraagstukken rondom deze vaarweg te berde gebracht. Dit jaar zal de scheep vaartverbinding gereed komen tot Bam berg. Aan het stuk tot Neurenberg is men bezig. Het duurt nog enkele jaren voordat deze afstand zal zijn voltooid. Dan wil men zo spoedig mogelijk de „doorsteek" naar de Donau tot stand brengen. Optimisme Komende zomer zal op breder niveau worden gesproken over de mogelijkhe den om met de Oosteuropese landen tot samenwerking te komen. Dr. Uhr slechter is daarover vrij optimistisch. Hij neemt aan, dat Rusland de voorde len van een ijsvrije verbinding tussen Noordzee en Zwarte Zee zeker ten nut te zal willen maken. In Oostenrijk heeft hij voor dit standpunt begrip gevonden tijdens onlangs gehouden besprekingen. Niettemin moet er ook rekening mee worden gehouden dat sinds 1940 vele omstandigheden zijn veranderd. Mr. v. d. Mandele zei onder meer dat de olie maatschappijen, die voorheen ook in Roemenië olievelden exploiteerden, er nu geen belang meer bij hebben dat Russische olie via Donau, Main en Rijn snel naar het Westen komt. De voorzitter van de Unie van Rijn kamers beseft, dat het voor Nederland een punt van ernstige overweging kan zijn of het verantwoord is financieel deel te nemen in het aanleggen van de kostbare kanalen, die de rivieren moe ten verbinden. Omdat een gemakkelijke scheepvaartweg naar het Donaugebied een Europees belang is, acht hij de be tekenis evenwel groot voor ons land. Afrique Action zegt zijn gegevens ontvangen te hebben van zijn cor respondent te Parijs. Het heeft ze in werkelijkheid ontvangen van de Tunesische leiders; ze zijn ongeveer een week in Tunis vastgehouden. De leiders van het Algerijnse bevrij dingsfront konden echter niets zeg gen, omdat zij beloofd hadden over deze eeTste contacten het zwijgen te bewaren. „Wij willen'niet", aldus de heer Boumendjel, die reeds in juni 1960 de Algerijnse onderhandclings- commissie te Melun leidde, „dat onze onderhandelingspartners aan onze woorden twijfelen". Daarom zijn de Algerijnse ministers zeer onaangenaam getroffen door de indiscretie van de Tunesische leiders. Zij zijn bereid rechtstreekse onderhan delingen met Frankrijk te voeren, maar zij willen hun vrijheid van handelen en besluiten behouden. Deze indiscre tie voelen zij als een inbreuk van Tu nesische zijde op deze rechten. Ongetwijfeld zullen zij president Bourguiba, die vandaag uit Zwitser land in Tunis terugkeert, hierover in terpelleren. Dinsdag komt het Alge rijnse nationalistische kabinet bijeen om de rapporten over de eerste con tacten te bestuderen, een studie die vermoedelijk pas donderdag of vrijdag zal eindigen. Eerst dan zal men weten of de Algerijnen positief of negatief op de nieuwe Franse voorstellen zullen antwoorden. Naar verluidt zouden tijdens de eer ste contacten de grootste hinderpalen nog niet uit de weg geruimd zijn. Het schijnt, dat de standpunten vrij ver uit elkaar liggen, maar aan de andere kant zijn de partijen het er wel over eens, dat zij niet onoverkomelijk zijn. Men hoopt, dat tijdens de tweede fase van de (geheime) onderhandelingen de standpunten dichter bijeengebracht kunnen worden, zo dicht, dat tijdens de derde fase (de openlijke onderhan delingen) een oplossing gevonden kan worden. Zou dit het geval zijn, dan zullen deze onderhandelingen bekroond worden met een ontmoeting tussen Ferhat Abbas en de Gaulle. Pas dan zullen de grote lijnen voor de toekomst van Algerije worden uitgestippeld. Inmiddels heeft Messali Hadj, de in Frankrijk geïnterneerde leider van de Algerijnse nationalistische beweging, die de tegenspeler is van het Algerijn se bevrijdingsfront, een bericht van Afrique Action ontkend, volgens welk er tussen hem en Ferhat Abbas een overeenkomst zou zijn bereikt. Volgens dat bericht had hij de regering van Abbas erkend als enige vertegenwoor digster van Algerije bij de onderhande lingen met Frankrijk. Wat de stad in Savoye betreft, waar de tweede fase van de onderhande lingen zich moeten kunnen afspelen, neemt men in Frankrijk algemeen aan dat dit Thonon-les-Bains zou zijn, waar het kasteel van Thonon een ideale „geheime" onderhandelingsplaats biedt. Het kan namelijk geheel van de buiten wereld worden afgesloten. Daartoe be hoeft men slechts de brug op te halen. DEN HAAG De N. V. Gemeenschap pelijk Eigendom, Maatschappij tot ex ploitatie van woon- en winkelhuizen, zal aan de op 24 april te houden jaarverga dering over 1960 14% dividend op de gewone en 6,9% op de preferent winst- delende aandelen voorstellen. Over 1959 werd resp. 13% en 6% be taald. Bovendien zal op de gewone aan delen 5% in aandelen uit de agioreserve worden voorgesteld. werden gezet. Zij werden terugge plaatst naar de troep. Het bedrijf te Oudewater werd echter niet uitgesloten, zoals dat anders altijd gebeurt met firma's die hebben ge fraudeerd. Het carrosseriebedrijf te Oudewater scheen een streepje voor te hebben. Dat stak de eigenaar van het bedrijf ook niet onder stoelen of banken. Hij beriep zich verscheidene malen op zijn goede relaties bij het ministerie van defensie, waar hij vaker werd ontvan gen door staffunctionarissen. Kort voor de gefingeerde aanran ding te Oudewater zou volgens het getuigenis van mevrouw v. d. B., echtgenote van de carrosseriemaker te Oudewater, in een gesprek op het ministerie er op zijn gezinspeeld dat de ergste middelen goed genoeg wa ren om de lastige controleur weg te werken. Enkele dagen later ontmoet te de heer Van der Putten mevrouw v. d. B. in het kantoor van het bedrijf te Oudewater. Bij die gelegenheid bekende me vrouw v. d. B. dat een burgerambte naar van het ministerie haar had ge vraagd Van der Putten in een com promitterende positie te lokken door een aanranding voor te wenden. De rest (het wegwerken) zou die ambte naar wel verzorgen. Dezer dagen hebben wij uitvoerig bericht hoe het met het zo traag ver lopen onderzoek in deze zaak is ge gaan. Mevrouw v. d. B. zou haar eer ste verklaring hebben ingetrokken en thans de naam hebben genoemd van een sergeant te Utrecht, die haar zou hebben gevraagd de heer Van der Putten in de val te lokken. Daarop deed de officier van justitie te Rotterdam de zaak over aan de auditeur-militair bij de krijgsraad in Den Haag, die al direct Ret weten, dat hem niets van een strafbaar feit door een miRtair was gebleken, waar om hij de zaak niet zou vervolgen. Officieel is de bloesjes-affaire daar mee van de baan. Tegen deze gang van zaken tekende zowel de heer Van der Putten als diens raadsman mr. Geleijnse protest aan. Op de zitting van 28 maart zou de bloesjes-affaire, zo dachten zij, on getwijfeld een punt van bespreking uitmaken. De heer Van der Putten was zich daarop aan het voorberei den. Nu blijkt opeens, dat hij zelf niet meer te pas komt aan de verdere behandeling van zijn zaak. Van een onzer verslaggevers. UTRECHT In Utrecht wordt van morgen om tien uur met een tradi tie gebroken. De opening van de 76ste internationale Utrechtse jaarbeurs zal niet zoals gebruikelijk in alle stilte geschieden. Ir. W. van Osselen, de voorzitter van de Vereniging van metaalindus- strieën, zal de voorjaarsbeurs in de congreszaal op het Croeselaanterrein officieel openen. Zoiets is nooit tra ditie geweest en het is ook niet de bedoeling er een traditie van te ma ken, vertelde ons de nieuwe directeur van de jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast. We hebben deze keer al leen eens het accent op de opening willen leggen. De heer Van der Kwast heeft in het bijzonder de aandacht gevestigd op het internationale karakter van deze beurs. Op een totaal van 2900 deelnemers zijn 1500 buitenlandse firma's en buitenland se collectieve inzendingen, te weten van TALLIN (A.P.) In de Estlandse hoofdstad Tallin is zaterdag de dood straf geëist tegen drie Esten, die terecht stonden wegens moord op duizenden Joden tijdens de Duitse bezetting in de tweede wereldoor log. Een van hen, de vroegere chef van de veiligheidspolitie Mere, is bij verstek veroordeeld. Mere woont in Engeland, waarheen hij na het einde van de oorlog gevlucht is. En geland heeft een Russisch verzoek om uitlevering van de hand gewezen. Mere heeft alle beschuldigingen ont kend. Hij noemde het proces een Rus sische propagandastunt en beweert nooit een kamp in Estland te hebben gezien. De beide anderen hebben de misdaden toegegeven. Tijdens het pro ces, waarbij zes joodse kampbewoon sters van Tsjechische nationaliteit als getuigen werden gehoord, kwamen gru welijke bijzonderheden aan het licht. De twee Esten die gefusilleerd zullen worden, vroegen clementie. Zij zeiden hun houding te betreuren. De veroor deelden zullen niet in beroep kunnen gaan. DINSDAG 14 MAART TELEVISIE 14.25 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Gevar. progr. (herh.) 16.00 V d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Taken van het bijzonder opbouwwerk. 18.00 Lich te muz. 18.20 Polit lezing. 18.30 V. d. jeugd. 19.00 Nws 19.10 Act. 15.25 Vasten meditatie. 20.00 Cello en piano. 20.30 Avondcollege. 21.00 Don Giovanni, opera 22.40 Nws. 22.50 Gehuwd en ongehuwd, le zing. 23.05 Pianorecital. 23.40 Gram 23.55- 24.00 Nieuws. RADIO HILVERSUM L 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 R.V.U.: Goethe en de industrie, door prof. R W. Broekman. 11.30 V. d zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Rege ringsuitz.: Uitz. v d. landbouw 12.30 Land' en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Oude muz. 14.25 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V.d. vrouw. 15.30 Gram. 16.00 Voordr. 16.15 Gram. 16.30 V d jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nws. 18.15 Pia nospel 18.30 RVU.: Techniek en de struc tuur van de samenleving, door prof. dr. Sj. Groenman. 19.00 V. d kind. 19.05 Paris vous parle. 1910 Gram 20.00 Nws. 20.05 Quizprogr. 22.00 Vocaal sext 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23.00 Swing-Express. 23.30 Studentenhaven. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Lichtbaken, lezing 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Vol- aan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platen- nieuws. 13.40 Lichte muz. 14.00 Chanson*, sche kunsten. 22.55 Nws. NEDERLAND NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.30 TV-spel. DUITSLAND 17.00—18.00 V. d. jeugd. (Regionaal- progr.: NDR: 18.25 Progr. overz. 18.30 Die Nordschau 19.25 Voor de natuurvrienden. WDR: 18.45 Hier und Heute. 19.25 Muzi- kaal amus.) 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmreportages. 21.10 TV-spel. 23.30 Laatste nws. BELGIË - FRANS 19.30 Air et Espace. 20.00 Journ. 20.30 TV-spel. 22.20 Journ. BELGIË - VLAAMS 19.00 Trektochten door de ganse wereld. 19.30 Tekenfilms. 19.45 Filmrep. over die ren. 20.00 Nws. 20.25 Vrije politieke tribu ne. 20.40 Speelfilm, 22.10 Kron. v. plasti- De detailhandel zal zich woens dag bezig houden met de vraag, of er al dan niet korter moet worden gewerkt. In de congres zaal op het Croeselaanterrein zal prof. dr. H. O. Goldschmidt eerst om één uur een inleiding over dit vraagstuk houden. Dan volgt een forum, zodat iedereen die dat wil er het zijne over kan zeggen. Achter de groene tafel zit dr. G. van der Wal als voorzitter. Hij wordt bijgestaan door prof. dr. P. L. van der Velden namens de Raad voor het grootwinkelbe drijf, mevrouw A. Hellendoorn als vertegenwoordigster van de Nederlandse huishoudraad, de heer P. Maltha namens de orga nisaties van winkelbedienden, en mr. F. Porteine, die de mening van de Centrale middenstands organisaties zal vertolken. Rusland, Hongarije, Luxemburg, Polen en Zweden. Frankrijk, Italië, West- Duitsland, Zwitserland, Ierland en Oos tenrijk zullen alleen met een informa tiestand aanwezig zijn. Bijzonder belangrijk acht de directie de groeiende belangstelling voor de voorjaarsbeurs van die bedrijven die di rect of indirect met de scheepsbouw samenhangen, juist gezien de beteke nis van deze tak van industrie voor ons land. Wij schreven reeds dat in de scheepsbouwsector de communicatie middelen sterker zijn vertegenwoor digd. Mét de aanwezigheid van alle toonaangevende firma's op het gebied van de scheepsnavigatie draagt dat in krachtige mate bij tot een uitstekende presentatie van de groep scheepsbouw. Behalve produkten van Nederlands fabrikaat zullen materialen, machines en installaties van buitenlandse her komst worden geëxposeerd. De drie honderd ondernemingen hebben samen bijna de gehele benedenverdieping van de gloednieuwe Marijkehal in beslag ge nomen. De Russen, met hun grootste collec tieve landeninzending, hebben hun in trek genomen in de Merwedehal. Zij willen de bezoekers daar een in druk geven van wat zij zelf noemen „de moderne technische verworvenhe den der Sowjetunie". Behalve motor fietsen en brommers hebben zij drie merken auto's meegebracht: de Tsjai- ka voor zeven, de Wolga* voor vijf en de Moskwitz voor vier personen. In de stand zullen doorlopend demon straties worden gegeven met vijf draai banken, een moderne zetmachine en de nieuwste radio- en televisie-apparaten. Met een klein slagje om de arm heb ben de Russen aangekondigd, dat zij de laatste modellen op het gebied van de ruimtevaart zullen tentoonstellen. Wij willen nog eens extra de aan dacht vestigen op de ongeveer honderd inzendingen van de Nederlandse tex tielindustrie. Zij vullen de gehele par terre van de gebouwen aan het Vreden- burg. Het accent is deze keer gelegd op de woningtextiel. Vier etages hoger "to de importeurs en groothandelaren PP—dit gebied aan het woord Croesetoanterrein.e'nC we*w«*er °P het verwarmings- en kookapparaten 7°°^. fas' kolen en olie staan met el kaar te wedijveren in de Margriethal De wasmachines, koelkasten, fornuizen stofzuigers, boilers, enz. verlenen dé Julianahal een extra glans roy°°r de meer in techniek geïnteres seerden: De installaties en materialen voor de industrie zijn, 278 firma's sterk 7m,den .in de BernhardhaT Evenzo de toeleveringsmaterialen en -produkten twaalfVr3,™?'*6 deelneming van twaalf Nederlandse ijzergieterijen Ma-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5