Initiatief in de koude oorlog: mr. Luns naar Rahman Dl Eichmann voor het symbool V.S. vrezen gevolg en Gizenga raakt macht kwijt JAARBEURS TREEDT VERNIEUWD UIT WOELIGE STRIJD DEN HAAG: Inbreuk op gebruik in diplomatie Djakarta bereidt nieuwe stap tegen Nederlandse belangen voor Verwijt van België en Luxemburg fe/tózftée/t I H00M; RAAD VAN TWEEDE KAMER De Bilt: Zonnig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 10 maart 1961 Op Ook anderen NA REVALUATIE KANS OP MEER SAMENWERKING SNELHEIDSRECORD VERBETERD MET DUIZEND KM Vijfde gegadigde olieopslagplaats Slagvaardig bestuur iverkt nu samen met bedrijfsleven A B Dynamiek Zonder precedent Spijtoptanten dupe Steun houdt op Russische hond ging aardbolletje om Bourguiba naar Washington Wie is er morgen jarig? Geef 'n TOM A DO cadeau Nijd in erfeniskwestie LOMPENKOOPMAN STICHTTE BRAND Scholier moet hand missen Zelfgemaakte granaat ontplofte te vroeg De schoonmaak woedt... Directeur: JACQ. DE SMIT; Chef red.: G. 3. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Post bus 26, Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 90, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Viissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184 —3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwkrtatf Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters' T cent per woord met een minimum van 1 16e JAARGANG No. 4802 DOODVERKLARING OP KOMST Van onze Haagse redactie EN HAAG. Onverwachts heeft de Nederlandse rege ring het initiatief genomen in de „psychologische oor log om Nieuw-Guinea. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal zondag naar Londen gaan om daar te spreken met de premier van Malakka, tenkoe Abdoel Rahman. De tenkoe neemt thans in Londen deel aan de confe rentie van ministers-presidenten van het Britse Gemenebest. Het bezoek van minister Luns is niet het gevolg van een Brit se, Maleise of andere uitnodiging. Uit de korte verklaring, die het Ministerie van buitenlandse zaken gistermiddag heeft ver strekt, valt met weinig moeite af te leiden dat de minister op eigen initiatief gaat. Dat is opvallend omdat minister Luns zich bij zijn pogingen om steun te vinden voor het Nederlandse beleid inzake Nieuw- Guinea tot nu toe heeft beperkt tot besprekingen achter de schermen. Tegenover de pogingen van Rahman om te bemidde len in het conflict om Nieuw-Guinea heeft de Nederlandse rege ring zelfs altijd een strikt afwachtende houding aangenomen. Het is mogelijk dat het onverwachte besluit van minister Luns om naar Londen te gaan samenhangt met de raad, die de Tweede Kamer hem bij de behandeling van zijn laatste begro ting gal om met het probleem Nieuw- Guinea de boer op te gaan. Overigens doet „Den Haag" bepaald geheimzinnig over het doel van het be zoek. Officieel wordt zelfs niet eens gezegd over welk onderwerp de mi nister met premier Rahman zal praten. Het staat echter wel vast dat minister Luns speciaal wil spreken over Rah mans gedachten over de uitzending van een neutrale commissie van drie man van de V.N. naar Nieuw-Guinea. De Maleise premier was tot die gedach te gevorderd, toen hij vorig jaar zijn bemiddelingspoging opgaf, omdat Indo nesië er bijzonder onaangename opmer kingen over maakte. Staande tegenover het symbool waarmee hij miljoenen joden liet dood verven, de Davidsster, hoort Adolf Eichmann (links) het besluit tot automatische verlenging van zijn voorarrest met twee weken aan. Zittend achter het bureau, onder de vlag van Israël, Alfred Bach, de magistraat die de afgelopen maanden het voorarrest telkens met twee weken heeft verlengd. gang In Den Haag maakt men er geen ge heim van dat Abdoel Rahman de kwes tie Nieuw-Guinea, ondanks het falen van zijn bemiddelingspoging toch be hoorlijk op gang heeft gebracht. De In donesische minister van buitenlandse zaken. Subandrio, heeft het eergisteren zelfs nodig geoordeeld Abdoel Rahman via de Maleise ambassadeur in Djakar ta, nog eens met klem het Indonesische inzicht in de zaak te doen weten. Het gesprek van minister Luns met Abdoel Rahman krijgt nog meer ach tergrond als men bedenkt dat deze thans in Londen in dagelijks contact staat met zeker drie premiers van Aziatische landen, die eveneens in meerdere of mindere mate geïnteres seerd zijn bij de kwestie Nieuw-Guinea (Pakistan, Indië en Ceylon, evenals Malakka lid van het Britse Gemene best). Onze Londense correspondent meldde gisteravond dat minister Luns mogelijk ook met andere premiers van het Ge menebest ontmoetingen zal hebben. Afspraken daarvoor zijn echter nog niet gemaakt. Dinsdag zal minister Luns de lunch gebruiken met zijn Britse ambtgenoot, lord Home. Over het onderwerp van de besprekingen, die zij daarbij zullen voeren wordt nog het stilzwijgen be waard. Behalve Nieuw-Guinea en het eventuele bezoek van president Soe- karno, (waartoe de Britse regering de Indonesische president overweegt uit te nodigen) zal evenwel zeker het Europa van de Zes en de Zeven ter sprake komen. Men laat er in Whitehall echter geen twijfel aan bestaan, dat de be sprekingen, die minister Luns zal voe ren met andere regeringsleiders van het Gemenebest, het hoofddoel van zijn bezoek aan Londen vormen Van onze correspondent BRUSSEL. België en Luxem burg hebben bij de Nederlandse regering formeel stappen gedaan wegens de wijze waarop de her waardering van de Nederlandse gulden tot stand is gekomen. Hun ambassadeurs in Nederland, resp. de heren F. X. baron Van der Straten-Waillet en J. B. Kremer, hebben zich daartoe enige dagen geleden gewend tot het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Tegen verdrag Van Houtte, de Belgische minister van financiën, verklaarde gisteren in Brus sel dat beide partners in Benelux Ne derland als derde partner hebben moeten verwijten dat het bij de her waardering in strijd met het Benelux- verdrag had gehandeld. Dit verdrag schrijft de ondertekenaars nl. voor dat zij slechts in gemeenschappelijk over leg tot herziening van de wisselkoers kunnen overgaan. „Laten wij echter niet al te veel mis baar maken over de genomen beslui ten". aldus minister Van Houtte. „Der gelijke beslissingen moeten immers worden genomen onder een zo groot mogelijke geheimhouding." Noodzaak Iiij was van mening dat België en Lu xemburg deze stap hadden moeten doen, omdat men ook in andere om standigheden aan de regels van het verdrag de hand zou moeten houden. Van de gunstige gevolgen voor België van de herwaardering van de gulden en de mark was hij overtuigd. Het K.N.M.I. In De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: In de ochtend hier en daar mist, overigens zonnig en zeer zacht weer. Overwegend zwak ke wind uit zuide lijke richtingen. WASHINGTON (Reuter, AP) Toe lating van de Chinese volksrepubliek tot de lino in september en gelijktijdige ver wijdering van Nationalistisch China uit de volkerenorganisatie zal volgens Dean Rusk, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, zeer ernstige politieke gevolgen hebben. Rusk gaf gisteren uiting aan zijn be zorgdheid in een persconferentie. Hij zei dat de Amerikaanse regering tot sep tember over dit moeilijke vraagstuk voortdurend overleg zal plegen met de regeringen van andere landen. De Amerikaanse regering, aldus Rusk, blijft vasthouden aan het beginsel van de handhaving van de rechten van het westen in West-Berlijn. Wie daaraan mocht twijfelen zal er volgens hem goed aan doen van gedachten te veranderen. In dit opzicht wil de Amerikaanse rege ring van geen wijken, van geen com promis zelfs, weten. MIESJE: Jaag die mist er maar uit, zon. 11 maart: zon op 7.05, zon onder 18.36; maan op 3.22, maan onder 12.15. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. Het meest opzienbarende nieuws uit Con go sedert de dood van Loe- moemba kwam gisteren uit Stan- leystad: Antoine Gizenga, die zichzelf als opvolger van Loe- moemba beschouwt, zou dooi de meer gematigde generaal Victor Loendoela zijn afgezet. Men verwacht, dat - Loendoela en de zij- nen meer geneigd zullen zijn met de overige autoriteiten in Congo samen te werken dan Gizenga, die sterk extremis tische ideeën aan hing en zich gesteund wist door de landen van het communis tische blok. Volgens het bericht, dat echter nog niet bevestigd kon wor den, had Gizenga oorspronkelijk zijn links bewind op de conferentie op Mada gascar willen ver tegenwoordigen; Mos kou zou daarover zijn veto hebben uitge sproken. In die rich ting wijst ook een bericht uit Kairo, waar een „vertegen woordiger van Gizen ga" de conferentie van Tananarive ver oordeeld heeft als „bijeengeroepen door verraders van het volk". LOS ANGELES (A.P.) Het nieu we onofficiële absolute snelheidsrecord blijkt 4.730 kilometer per uur te zijn ruim duizend kilometer meer dan het voorgaande. EUROPOORT LOOPT VOL Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De vijfde gegadigde voor een opslagplaats van olie in Euro poort heeft zich gemeld bij het Rotter damse gemeentebestuur. Het is de Ame rikaanse oliemaatschappij Tidewater Oil Company. Zij wil een terrein huren van twintig hectaren. Binnenkort zal de ge meenteraad hierover beslissen. Het voornemen van Tidewater Oil maakt deel uit van een plan om in Euro pese havens een netwerk van nieuwe opslagplaatsen voor olie te stichten. In Denemarken nadert een raffinaderij van Tidewater Oil haar voltooiing. TORONTO (ANP). De Bell Telephone Company of Canada gaat nieuwe aan delen uitgeven tegen de koers van 38. Het bezit van tien oude aandelen geelt recht tot inschrijving op een nieuw. Van een onzer verslaggevers drs. Van der Kwast UTRECHT De Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs krijgt een nieuwe bestuursvorm. Er is een nieuwe beleidslijn uitgestip peld en direct na de aanstaande voorjaarsbeurs zal met de bouw voor nieuwe uitbreidingen worden begonnen. I.OKNDOELA DAJAL VERTROKKEN De op Madagascar vergaderende Congo lese leiders Tsjombe, Kasavoeboe. Ileo, Ka- mitatoe, Moekenge en Kalonji kwamen gisteren overeen, de Verenigde Naties te- legrafiscn te verzoe ken geen nieuwe maatregelen in Congo te treffen zolang de conferentie op Mada gascar nog voort duurt, hetgeen naar verwachting nog een dag of vier zal zijn. Hammarskjoelds vertegenwoordiger in Congo, de Indiër Dajal. is inmid dels uit Leopoldstad naar New York vertrokken, waarheen de secretaris generaal hem had teruggeroepen. Naar het heet is dat voor overleg, maar algemeen verwacht men toch wel, dat Dajal, op wie de Congolese regering meermalen kritiek heeft laten horen, zal worden vervangen. Twee maanden nadat hij als direc teur van de Jaarbeurs in functie was getreden heeft drs. J. H. D. van der Kwast gisteravond de plannen be kend gemaakt. Er is „na bezinning en diepgaand onderzoek" een nieuwe „topstruc tuur" ontworpen, die een einde moet maken aan de moeilijkheden van de laatste jaren en aan de kritiek van het bedrijfsleven. Zij steunt op twee grondgedachten de nieuwe opzet moet een slag vaardig bestuur garanderen; GIZENGA het bedrijfsleven moet nauw bij het beleid worden betrokken. De belangrijkste maatregelen, die thans nader door de Raad van beheer worden uitgewerkt, komen op het vol gende neer: IHet algemeen bestuur zal een be perkter aantal leden krijgen, waarin de deelnemers aan de jaarbeurs en het georganiseerde bedrijfsleven ruim vertegenwoordigd zijn. Het zal geen bemoeienis hebben met de dage lijkse leiding van de jaarbeurs, maar Advertentie ,A ROZEN, HEESTERS, PLANTEN, GLADIOLEN, DAHLIA's, enz. enz. Wij verzenden ook geschenkpakketten bloembollen naar het buitenland. Bel even of stuur een kaartje aan: POSTBUS 204 HILLEGOM TEL. (02520) 6388* de grote beleidslijnen uitstippelen, de „policy" maken; o Uit dit nieuwe algemeen bestuur zal een klein college van gedele geerden worden gevormd, waarop de directie voor beleidsvragen kan terug vallen. Voorts zal dit college, waar no dig, op de uitvoering van het beleid door de directie toezicht houden; o Voor de zich per branche voor- doende problemen op het gebied van het beurswezen zullen adviescom missies met de directie samenwerken. Deze commissies zullen niet langer door de jaarbeurs maar door de branchege noten zelf worden samengesteld als re presentatieve colleges; a De adviescommissies zullen wor- den gebundeld in een raad van advies. Deze raad zal worden gekend in beleidszaken van de jaarbeurs. De ad viescommissies en de raad van advies zullen worden gevormd uit exposanten en exponenten van het georganiseerde bedrijfsleven, met eventueel een ver tegenwoordiging van de bezoekers. Het is de bedoeling, de raad van advies te betrekken bij de benoeming van leden van het algemeen bestuur. Het bestuur van de jaarbeurs is er van overtuigd, dat op deze manier de dynamisch dienende taak van de jaar beurs weer tot haar recht kan komen. Tevoren is met representanten van deelnemers en groepen uit het be drijfsleven uitvoerig overleg gepleegd. Drs. Van der Kwast meende: „Deze contacten zijn zeer vruchtbaar geweest en ik kan u zeggen, dat wij verwach ten dat het verder nodige overleg over de vernieuwing eveneens vruchtbaar zal zijn." Voor een nadere motivering, het nieuws over de bouwplannen en de visie van de jaarbeurs op de revaluatie zie men pag. 2. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Indonesië is voor nemens de Engelse regering te verzoeken het behartigen van de Nederlandse belangen in Indonesië te staken. De Britse ambassadeur in Djakarta heeft de Engelse regering van de plannen op de hoogte gesteld en deze heeft op haar beurt de Nederlandse ambassadeur in Londen ingelicht. Onze ambassadeur, mr. A. W. C. Baron Bentinck van Schoon- heten, hoorde het nieuws giste ren, toen hij op Brits verzoek een bezoek aan het Ministerie van buitenlandse zaken in Lon den bracht. Hij heeft terstond de Nederlandse regering op de hoogte gesteld. Het Ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde gisteravond laat, dat de regering de consequenties van de aangekondigde stap die zonder precedent en een inbreuk op de diplo matieke gebruiken werd genoemd op korte termijn onder het oog zal zien. Indonesië, dat de diplomatieke betrek kingen met ons land op 17 augustus vorig jaar heeft verbroken, heeft geen reden voor zijn houding opgegeven. Het kan haast niet anders of het is de wens van Indonesië dat de belangen van ons land helemaal niet meer wor den behartigd. Dat zou neerkomen op een soort politieke doodverklaring. Een groep, die zwaar door de Indone sische houding zal worden gedupeerd, is die van de spijtoptanten. Na de verbreking van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië is het gelukt voor die groep nog enige bijstand te verzekeren via de Britse ambassade. Er werd een speciale afdeling gevormd, bemand door Nederlanders, die voor de overbrenging van visumaanvragen en de uitreiking van visa zorgde. Straks zal die weg dus wegvallen. De vraag hoe de daarvoor in aanmerking ko mende spijtoptanten dan aan hun visa zullen moeten komen, is thans nog niet te beantwoorden. Een andere ernstig gedupeerde groep zal die van de behoeftige Nederlanders zijn, die nog in Indonesië wonen. Het gaat hier om circa duizend mensen, van wie de meesten ouden van dagen zijn. Zij ontvingen* maandelijks steun van Nederland om in hun bestaan te voorzien. De Indonesische belangen in Nederland worden behartigd door de Verenigde Arabische republiek. Het schijnt dat Indonesië de V.A.R. al te verstaan heeft gegeven dat van haar diensten niet lang meer gebruik zal worden gemaakt. LONDEN (Reuter-AP). De Sow jetunie heeft volgens het persbureau Tass gisteren een hondje in een baan om de aarde gebracht en het enige tijd later gezond en wel naar de aarde laten terugkeren. Het hondje, Tsjernoesjka. maakte na de start op een niet bekend ge maakte laneeerplaats een niet bekend gemaakt aantal reizen om de aarde en landde vervolgens op een niet be kend gemaakte plaats in het district Tsjadanny, ergens in de Sowjetunie. Volgens Tass zou de kunstmaan, een voorwerp van 4.700 kilo, die niet alleen het hondje meevoerde maar ook levende organismen van lagere orde, volledig naar de aarde terug zijn gekeerd. ALLES WERKTE In de bekendmaking van Tass over de eerste maal dat honden een re tourvlucht per kunstmaan zouden heb ben volbracht, in augustus van het vorige jaar, was sprake van schei ding van de kunstmaan en een cabine met levende have. Toen werd wel het aantal omwentelingen achttien bekend gemaakt. Bij het experiment van gisteren, dat een onderdeel was van de voor bereidingen in de Sowjetunie op de ..bemande ruimtevaart", werkten vol gens Tass alle instrumenten normaal. In Washington maakte het Witte Huis later bekend dat president Ken nedy al op de hoogte was gebracht eer Tass het nieuws over de nieuwe hondekunstmaan bekend had gemaakt. WASHINGTON. Habib Bourguiba de president van Tunesië, zal in mei een bezoek van drie dagen aan Washington brengen. Hij komt op 3 mei. Na zijn bezoek aan Washington, waarbij de kwestie-AIgerije zeer zeker besproken zal worden, blijft Bcurgu ja nog een week i V e Staten Hij zal een reis langs verscheidene gro te steden maken. Je hebt gelijk: Er loopt een stier in de wei! Advertentie Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. Van een onzer verslaggevers DOETINCHEM. De 61-jarige lompenhandelaar Piet van H. heeft gisteravond tegenover de recherche in Doetinchem bekend, dat hij de avond tevoren brand had gesticht in het huis je van zijn zwager. De brand brak uit na een feest in het huis, waarbij bier en jenever rijkelijk hadden gevloeid. Het lijk van de hoofdbewoner, de 75- jarige handelaar in lompen Jantje Kin- naer, werd na de brand verkoold uit de resten van een zijkamertje gehaald. Van H. vertelde de politie, dat hij petroleum door het huis had gespren keld en er een paar lucifers in had la ten vallen. Hij was bang, dat zijn zwa ger een belofte om hem de inboedel na zijn dood na te laten, niet zou houden. Tijdens het feestje bij zijn zwager rijpte het plan het huisje liever in brand te steken dan het met inhoud aan een ander te laten. Toen het eenmaal brand de heeft van H. naar zijn zeggen nog ;eprobeerd door schreeuwen de aan- acht van de heer Kinnaer te trekken. Aanvankelijk zocht de politie meer achter deze affaire, omdat de arrestant bloed op zijn jasje had. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het oude vlekken waren. Van onze correspondent AMERSFOORT Bij een experiment met een zelfgemaakte handgranaat ■heeft de vijftienjarige Amersfoortse scholier A. J. Kreuger een hand zo ern stig verwond, dat hij haar zal moeten missen. De jongen werd voor de ampu tatie naar het Academisch ziekenhuis in Utrecht gebracht. De scholier was zo bezeten van de scheikundelessen die hij op school kreeg, dat hij eerst thuis, en toen dat van zijn ouders niet meer mocht in een bunker proeven ging nemen. Met op een militair terrein gevonden slagpennen en uitgeholde stukken hout prutrte hij handgranaten in elkaar, die hij vulde met ontplofbare stoffen. De jongeman bracht de granaten met patronen uit een alarmpistool tot ontploffen. Een te vroege ontploffing veroorzaakte woensdag het ongeluk. De politie heeft na het ongeluk huis zoeking gedaan bij schoolvrienden van de jongen. Bij sommigen vond zij ge vaarlijke voorwerpen in één geval zelfs een antitankgranaat die in be slag werden genomen. Advertentie en Li belle verschijnt met 1001 tips voor schoonmakende huis vrouwen. Met handige wenken voor het zelf bekleden van lampen en het zelf repareren van stekkers. Met extra ge makkelijke menu's. Met bruik bare adviezen voor het bestrij den van voorjaarsmoeheid in die drukste weken van het jaar. Bovendien een compleet le vensverhaal, twee feuilletons en maar liefst acht sprankelende reportages van Libelle's eigen redactiestaf! En dit allemaal in één Libelle, want... is nu eenmaal beter! i

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1