Tussen Nederland en Nieuw-Zeeland 30 cent per minuut Kamer en minister wensen afstoting van staatsbezit i BDiDfE kW; Engels-Frans plan voor net van communicatie-satellieten Hartverscheurend rouwbeklag bij uitvaart koning Mohammed V Mammoet staat te dringen Ambtenaar leende tienduizenden guldens Rock n roller klem op Schiphol Vier maanden cel voor koopman De Bilt: Zachter PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Mr. H. van Doorn waarschuwt tegen geschreeuw van jonge Surinamers Ontslag P.T.T.-er nietig verklaard KLEINE JONGENS GINGEN OP ROOF Haagse raad ongerust over positie van Residentie-Orkest Wakker schudden Miljoen Marokkanen langs de route Ook t.v. en radio In 1964 Engelse industrie wil naar Rotterdam Wegens aanranding bijna blind kind 6 jaar geëist Huisvrouwen willen hogere straf voor zedendelicten MR. LUNS ONTMOET PREMIER MENZIES CANADESË" TANKER GEZONKEN Vrij zacht begin van lentemaand Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Posttms 4, Giro 216096. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlisslngen, Nieuwendpk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189: Zierlkzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losit nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4794 Woensdag 1 maart 1961 OPBELLEN SPOTGOEDKOOP PER KUNSTMAAN SCHIPHOL CANP). ,jk hoop dat men zich in Suriname niet te veel zal aantrekken van het geschreeuw van een nationale jongerengroep, die daar nogal te keer gaat en pleit voor een algehële en definitieve verbreking van de Ko- vin d fr i?Den"' zei de v°orzitter van de K.V.P., mr H. van Doorn, giste ren toen hij op Schiphol terugkeerde v?" e,en bezoek aan Suriname en de ■Nederlandse Antillen. Hij geloofde dat de jongerengroep, die biefu^ ^frneln rTubUek Suriname, klem is. Hij had goede hoop dat de lei ders van Suriname het belang van de dpV^g t0t "W™ ?ullen nemen en to? de conclusie zullen komen dat het niet teervoaigem We"S V3n de jongeren Communisme „Ik weet dat ik hiermee een tere kwestie aanroer", zo zei mr. Van Doorn ai *1 dat het eens wordt' wacht •?U1n1ame wat ik niet ver gifde banden met het Konink rijk zou wensen te verbreken, dan geloof dt dat Nederland er verstandig aan zou doen daar geen grote bezwaren tegen aan te tekenen Mr. Van Doorn geloofde I'6} 0611 der£elijke ontwik keling m het belang van het volk van Suriname zou zijn. De jongerengroep zegt zelf niet com munistisch getint te zijn, maar toch was mr. Van Doorn bang voor een sluimerend communisme in deze gelederen. Meer armslag De voorzitter van de K.V.P. was van mening dat m de Antillen, politiek ge zien, de Koninkrijksgedachte beter is ingeburgerd aan in Suriname. „Men staat er in de Antillen zeer positief tegenover Ik heb de indruk dat men er niet haakt naar een spoedige nieuwe ronde-tafel- conferentie. In Suriname", aldus mr. Van Doorn, „voelt men zich enigszins aan banden gelegd inzake de mogelijkheden voor het aangaan van financiële transacties met andere landen en men wil meer armslag hebben op het terrein van de buitenlandse politiek". Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Mammoetwet kal waarschijnlijk nog voor het zomerreces by de Tweede Kamer in openbare behandeling kunnen komen. Er zullen met de debatten over dit wetsontwerp tot regeling -van het voortgezet onderwijs acht weken gemoeid zyn, zo is de ver wachting. Als deze tijd niet in mei en juni beschikbaar komt, betekent dat voor de Mammoetwet uitstel tot het volgen de jaar. Er zal na september geen ge legenheid zijn een dergelijk omvang rijk stuk werk in de begrotingsbehan deling in te passen. In de commissie van voorbereiding is nu overleg gaande om tot een op lossing te komen. Voor een jaar uitstel is men blijkbaar nog al huiverig. Een beslissing is nog niet gevallen, maar de gedachten gaan naar een gebroken behandeling, voor en na het paasreces. Het gevolg daarvan zou zijn dat de algemene kinderbyslagverzekering dit jaar niet meer aan de orde zal komen en dat ook de nota over de reclame televisie op de lange baan gaat. Op 23 maart gaat ae Tweede Kamer met paasreces en zij hervat haar arbeid op 11 april Dan staan de finan ciële verhouding rijk-gemeenten en het ontwerp-afbetalingswet als belangrijk ste en de meeste tijd vergende punten op de agenda. Van onze correspondent DEN HAAG „Wie leent een amb tenaar tegen aanzienlijke rente!" Deze advertentie plaatste de 58-jarige amb tenaar bij het departement van defen- fie ,F- £h-H. E. tussen 1956 en 1960 herhaaldelijk in diverse bladen, toen hij geen andere mogelijkheid meer zag om uit zijn grote financiële nood te komen. din^,^nPR„HÏ-'am<?n er iien'allen aanbie- Bedrasen van rond de duizend „ulden werden E. aangeboden. Niemand vroeg naar meer dan een schuldbeken tenis. Men geloofde in de veertig tot zestig procent rente, die E. in het voor uitzicht stelde, en niemand informeer de ooit naar de gang van zaken. ..Ik heb het geld nodig voor mijn han- ',n, tweedehands schrijfmachines", vertelde E. Als ambtenaar zou hij oude machines van de ministeries kunnen op kopen en deze zeer voordelig kunnen Verkopen. STOPPEN In feite handelde hij helemaal niet Hij stopte het ene gat met het andere en administratie van de leningen voer de hij niet. Tenslotte liep de zaak gron dig mis. Na 38 dienstjaren bij de over heid stond E. op straat en bovendien moest hij voor de Haagse rechtbank verschijnen wegens oplichting. De officier van justitie zag nog wel reclasseringskansen. maar deze zouden bij de voorwaardelijke invrijheidstelling benut moeten worden. Hij eiste een jaar en negen maanden met aftrek. De raads vrouwe wees op de hebzucht en goed gelovigheid van de slachtoffers. Zij be- P, gedeeltelijke voorwaardelijke straf, opdat E. spoedig met het vereffe nen van zijn schulden, die inmiddels vele tienduizenden guldens bedragen, zal kunnen beginnen. Van onze correspondent LONDEN Over ongeveer vijf jaar behoeft een intercontinen taal telefoongesprek, overgebracht via een net van kunstmanen, niet meer te kosten dan dertig cent per minuut ongeacht de afstand. De miljoenen die nodig zijn voor het lanceren van vier of vijf kunstmanen en voor een uitgebreid net van zend- en ont- vangposten op aarde zullen er, bij dergelijke ongekend lage ge- sprekkosten, zeer snel weer uitkomen, en al spoedig zal het be richtenverkeer met kunstmanen zeer winstgevend kunnen worden. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De staat moet meer van zijn bezit afstoten. Daar over zijn de meerderheid van de Tweede Kamer en minister Zijlstra het eens. Gisteren bleek dat duidelijk uit het debat over de begro ting van financiën. De woordvoerders van de regeringsgezinde fracties doelden daarbij met name op verkoop van een deel van de staatsaandelen in het Delfzijlse sodabedrijf, de K.L.M. en Breed band, Koninklijke zout en de Maatschappij Zeeland. Sinds 1959 gaan wij de goede rich ting uit, meende de a.r. afgevaardig de Kieft. De liberaal mr. Van Leeu wen vond dat de staat met zijn geld niet verder behoort door te dringen in de chemische industrie, nu de staatsmijnen met hun nevenbedrij- ven steeds meer die richting uit gaan. De c.h. woordvoerder Van de Wete ring, knoopte aan het afstoten van staatsbezit de wens vast om dan met een kleine coupures uit te geven om ook de kleine spaarders in de gelegen heid te stellen een aandeeltje te ver werven. Deze manier van bezitssprei- ding vond bijval van de heer Kieft. Mr. Van Leeuwen meende evenwel dat de beleggingsfondsen dat moeten doen en dat er trouwens over het hele pro bleem van de bezitsspreiding eerst nog maar eens diep gedacht moet worden- Bezitsspreiding De bezitsspreiding zal zeker nog in het kabinet aan de orde komen, ant woordde minister Zijlstra, ook dus de mogelijkheid van kleine coupures. Overigens wilde de minister zich niet vastleggen op een absoluut oordeel over de verkoop van staatsaandelen. Welk deel van het staatsbezit moet worden overgedragen aan particulieren hangt volgens hem geheel af van de omstandigheden. Hij dacht er ook niet aan van te voren aan te kondigen wat hij zou gaan doen, hetgeen de heer Kieft had ge vraagd. Ik ga de markt die ik nodig heb niet bederven, zei de minister. In het algemeen hield minister Zijl stra zich aan zijn nota van vorig jaar november, waarin hij duidelijk zijn ge zindheid liet blijken. Het is niet de bedoeling dat deze nota een archiefstuk wordt, zo voegde hij er nu nog ten overvloede aan toe. Daaruit bleek dat hij zijn plannen voor overdragen van staatsbezit inder daad zal gaan uitvoeren. Een begin is eind vorig jaar trouwens al gemaakt met verkoop van aandelen in de Hoog ovens. Geen grapjes De Kamer maakte zich nogal bezorgd over plannen van de Rijkspostspaarbank om voor geld dat gedurende een half jaar vast blijft staan een rente van 31» pet. te geven. Er was nogal wat bezwaar tegen, daar men concurrentie vreesde voor de particuliere spaarbanken De minister kondigde aan dat hij „vlak voor de beslissing" stond in over- Eigen nieuwsdienst UTRECHT Het ontslag van de vakman van de P.T.T., de heer T. H. Douma te Wolvega, is gisteren nietig verklaard door de Centrale raad van beroep in ambtenaren zaken te Utrecht. De heer Douma was ontslagen omdat hij geen uniform wilde dra gen. Hij had daar principiële bezwa ren tegen. De raad zei er bij dat de heer Douma wèl een uniform dient te dragen als een rechterlijk vonnis be slist dat ambtenaren van de P.T.T. dat moeten. Als hij daaraan geen gehoor zou geven, zou hij weer wor den ontslagen. leg met minister Korthals. Het adres van de spaarbankbond beloofde hij in zijn overwegingen te betrekken. Wel zei hij dat men de R.P.S. niet kan be letten te doen wat de handelsbanken al lang doen. Ook beloofde hij krasse maatregelen te zullen nemen als er met dergelijke deposito's „grapjes" uitgehaald zouden worden. Daarmee doelde hij op de mo gelijkheid om de hogere rente uit te betalen zonder dat men zich houdt aan de termijn van een half jaar. Een speciale belasting voor de hulp aan minder ontwikkelde gebieden vond minister Zijlstra maar een moeilijke zaak. Een dergelijke belasting past slecht in ons fiscale bestel. Hij zou het eens bekijken! Dit is „onze" communicatiekunst maan, vertelde dr. Hilton (rechts) ons de vorige zomer in Stockholm. Hy liet ons het model zien van de kunstmaan die hij samen met S. R. Dauncey (links) had ontworpen. VENLO De Venlose politie heeft gisteren twee jongetjes aangehouden, van acht en tien jaar oud. Zij hadden in Venlo een tijdlang allerlei kwaad bedreven. De knaapjes legden een vindingrijk heid en hardleersheid aan de dag, die bepaald ontmoedigend zijn. Zij zagen niet op tegen inbraak, insluiping, in klimming, diefstal, vernielingen, balda digheid en zelfs brandstichting. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft in een motie zijn ongerustheid uitgesproken over de op dracht die staatssecretaris Scholten heeft gegeven aan de commissie Witteman om te onderzoeken of aan het Concert gebouworkest de status van nationale instelling gegeven moet worden. In de motie wordt B. en W. verzocht stappen te ondernemen om een discrimi natie door de overheid van het Residen tie-Orkest te voorkomen. De motie was ingediend door mevrouw M. Sicman-Hardeman van de WD en ondertekend door leden van de andere fracties in de Haagse raad. Dit nieuws werd gisteren te gelijk in Londen en Parijs be kend gemaakt uit naam van de grootste groep vliegtuigfabrie ken van het Britse gemenebest, Hawker Siddeley, en de SE REH, een grote Franse induS' triële combinatie, die zijn over eengekomen samen de moge lijkheden van nuttig gebruik van kunstmanen te gaan onder zoeken. De genoemde gesprekkosten zijn schier onvoorstelbaar laag in vergelij king met de tegenwoordige. Een tele foongesprek tussen Nederland en Nw.- Zeeland een van de langste afstan den kost veertien en een halve gul den per minuut, met een minimum van drie minuten. Het duurst is voor een Nederlander een telefoongesprek met Paraguay, in Zuid-Amerika. Dat kost negentien gulden vijf en dertig cent per minuut, ook met een minimum van drie minuten Het grote Engels-Franse plan is er enerzijds op gericht die Europese lan den wakker te schudden die na de re cente conferentie in Straatsburg nog steeds aarzelend staan tegenover het Engels-Franse plan voor de produktie van grote kunstmaan-raketten, en houdt anderzijds de aanwijzing voor sommige grote Amerikaanse industrieën in dat de grootste vliegtuigfabrieken van Eu ropa niet van plan zijn zich de kaas van het brood te laten eten op dit onge kend grote mogelijkheden biedende ter rein dat nog braak ligt. In verband met dit laatste dient op gemerkt te worden dat een zeer grote Amerikaanse telefoon- en telegraaf- maatschappij onlangs toestemming heeft gekregen zelf communicatiekunstmanen te gaan lanceren. RABAT (Reuter) Een menigte van ongeveer een miljoen Marok kanen had zich gisteren opgesteld langs de route van de lijkkoets, wel ke het stoffelijk overschot van hun geliefde vorst, Mohammed V, ver voerde op weg naar de koninklijke graftombe. Er hebben zich langs de drie kilometer lange route hartver scheurende taferelen afgespeeld. Het rouwbeklag van de bedroefde onderdanen bereikte hier het hoogte punt. Vele vrouwen hadden zich zo lang in het gezicht gekrabd, tot het bloed uit de wonden stroomde. Ande ren trokken zich de haren uit het hoofd. Het geschreeuw en het geweeklaag van de menigte was tot ver in de omtrek hoorbaar. Flauw gevallen De stoet kwam vele uren te laat bij de moskee aan, omdat de hysterische menigte verscheidene malen het verder gaan belette. Politie en militairen had den grote moeite de mensen terug te dringen. Zelfs de brandweer moest er aan te pas komen. Vele duizenden men sen zijn flauwgevallen door het lange wachten in de brandende zon. Boven dien is het de maand Ramadan, de mo hammedaanse vastenmaand. In deze maand is het voor de gelovige Moham medaan niet geoorloofd te eten of te drinken van zonsopgang tot zonsonder gang. Het stoffelijk overschot van de ko ning lag in een eenvoudige houten kist. De lijkkoets, getrokken door een paard, werd voorafgegaan door vijftig paleis dienaren, die gebeden uit de koran zon gen. Zij droegen lange witte gewaden. Wit is de traditionele Islamietische rouwkleur. De vele tienduizenden Marokkanen, die wachtten op het langskomen van de lykstoet met het stoffelijk overschot van koning Mohammed V hadden veel te lijden van de hitte. Duizenden mensen zijn flauwgevallen. De foto toont een vrouw, voor wie de hete zon teveel werd. De man rechts schreeuwt om assistentie. De premier van de Algerijnse regering in ballingschap, Ferhat Abbas, werd pas na de begrafenis in Rabat ver wacht. De sobere begrafenisdienst in de moskee werd geleid door koning Has san II. Het Engels-Franse plan voorziet in: j een net van kunstmanen hetzij -L van Engels, hetzij van Frans ont werp voor het relayeren van berich ten over de gehele wereld; O een net van kunstmanen ten dienste van de navigatie op zee en in de lucht; D het ontwerpen van verdedigings- «A middelen tegen militaire kunst manen. De kunstmanen ten dienste van het berichtenverkeer zouden ook televisie- en radioprogramma's naar alle delen van de wereld kunnen heruitzenden, en zo kunnen helpen bij de culturele ont sluiting van nu geheel geïsoleerd lig gende gebieden. Het Engels-Franse plan is aan de regeringen van beide landen voorge legd. Volgens de directie van Hawker Siddeley zou de uitvoering van het plan de Engelse staat in de eerste vijf jaar niet meer behoeven te kosten dan 25 miljoen pond (ongeveer 250 miljoen gulden). De Franse bijdrage zou klei ner zijn. Uit dit laatste kan men opmaken dat Hawker-Siddeley er rekening mee houdt dat voor de lancering van de communicatiekunstmanen in de eerste plaats Engelse raketten in aanmerking zullen komen. Opvolger Onmiddellijk achter de baar liep ziin zoon en opvolger, koning Hassan II, met naast hem de Tunesische presi dent Bourguiba. Verder waren o.a. aanwezig: de afge vaardigde van president Kennedy, Harriman, de vertegenwoordiger van president De Gaulle, Courcel, kroon prins Hassan van Libye en twee zonen van koning Saoed van Saoedi-Arabië. Dood door schok Onze correspondent uit Parijs meldt nog: De dood van koning Mohammed V is de directe oorzaak geweest van het overlijden van twee van zijn fa milieleden. Zijn oudste broer Moulay Hassan, die in een ziekenhuis in Parijs was opgenomen en voor wie men de dood van zijn broer tot gisteren ge heim had gehouden, stierf aan een hartverlamming toen hij het bericht ver nam. Zondag is te Rabat eveneens aan een hartverlamming, overleden kalif Moulay Ottman, een oudoom van ko ning Mohammed. De kalif stierf, na dat hij een bezoek had gebracht aan het stoffelijk overschot van de koning. ROTTERDAM Een van de be langrijkste petrochemische indus trieën van Engeland, de Imperial Chemical Industries Ltd., wil bin nenkort een groot chemisch bedrijf vestigen in de buurt van Rotterdam. Met de bouw hoopt men het volgen de jaar te kunnen beginnen. Verwacht wordt, dat in de komen de tien jaar een bedrag van onge veer 1055 miljoen gulden in het bedrijf zal worden geïnvesteerd. De voorgenomen vestiging bij Rot terdam is een onderdeel van een programma van de ICI voor het oprichten van produktiebedrijven in de landen van de Euromarkt en van de Europese vrijhandelsassociatie. De eerste communicatiekunstmaan moet volgens het nieuwe plan al in 1964 kunnen worden gelanceerd. Vijf jaar later zouden er acht om de aarde kumlen draaien. Uiteraard zouden de opstellers van het plan het liefst zien dat zoveel mo gelijk Europese landen aan de uitvoe ring gingen deelnemen. Ook een aan deel van niet-Europese landen van het Britse gemenebest zou welkom zijn. De geestelijke vaders van het plan zijn, ten minste wat het Engelse aan deel betreft, dr. W. F. Hilton en S. R. Dauncey, beio'en van Hawker Siddeley. Zij legden de afgelopen zomer in Stock holm een uitvoerig plan voor in 'het jaarlijkse internationale ruimtevaart congres. In de recente ruimtevaartconferen tie in Straatsburg kregen de delega ties van de vele deelnemende Europese landen te horen dat de eerste Europese communicatiekunstmanen vermoedelijk tussen 180 en 230 kilo zouden wegen en zich op 8000 kilometer in een cirkelvor mige baan om de aarde zouden bewe gen en dat er daarna kunstmanen van 320 tot 360 kilo zouden kunnen gaan draaien op ongeveer 4.400 kilometer hoogte. Op grond van de mededelingen van dr. Hilton in Stockholm kan men ver wachten dat het nu bekend gemaakte plan minder ambitieus is, in zoverre dat gemakkelijker te verwezenlijken elliptische banen de voorkeur zullen hebben boven cirkelvormige, en dat ó'e levensduur van de eerste kunstmanen betrekkelijk kort zal zijn. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De officier van jus titie bij de rechtbank te Rotterdam heeft zes jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 21-jarige stuurman op de bin nenvaart J. J. S., die terecht heeft ge staan, verdacht van aanranding van een half blind jong meisje te Capelle a. d. IJsel. De zaak, die op 11 november in eerste instantie werd behandeld, werd aange houden, opdat een psychiatrisch rapport zou worden uitgebracht. Ook op 11 no vember had de officier zes jaar geëist. Van onze correspondent HILVERSUM. De afdelingen Hil versum en Badhoevedorp van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen willen zwaardere straffen voor zeden misdrijven. Zij hebben daarom voorge steld alle damesverenigingen in Neder land te vragen een brief aan de minis ter van justitie te schrijven waarin wordt aangedrongen op zwaardere straften. Dit voorstel staat op de agenda voor de jaarlijkse algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging van I Huisvrouwen, die op 12 mei in Amster dam zal worden gehouden. ik zeg: Hij speelt nu onze tune!! Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De zeventienjarige Amerikaanse rock 'n roll-zanger Bobby Rydell is gisteravond op Schiphol bijna bezweken onder het enthousiasme van een grote schare bewonderaars(sters). De politie van Schiphol moest hem ont zetten. Het lukte hem al bijna niet het vlieg tuig uit te komen. Toen hij eindelijk onder aan het trapje stond, werd! hij bijna op de grond gedrongen. Een paar stevige bewakers van Schiphol brachten hem naar de 1CA- wachtkamer, waar hij even op adem kon komen. Zijn rust duurde maar kort. Toen de jeugdige schare hem weer ontdekt had, moest hij handteke ningen en foto's uitdelen. Het duurde een uur voordat Bobby Rya'ell zich naar het Amsterdamse restaurant kon begeven, waar hij gisteravond is op getreden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Luns en de Australische premier R. Menzies zullen elkaar in de loop van deze week in Genève ontmoeten. Men mag wel aan nemen dat het gesprek zal gaan over de kwestie die beide diplomaten bezig houdt Nieuw-Guinea. Minister Men zies heeft een dezer dagen met de Amerikaanse president Kennedy ook al over dit onderwerp gepraat en gis teren is hij in Genève aangekomen, waar hij zal spreken met de Austra lische diplomaten in Europa. Minister Luns is direct na de confe rentie van de Westeuropese Unie in Parijs voor een korte vakantie naar Zwitserland vertrokken. Hij zal daar onder meer zijn dochter opzoeken, die in Lausanne een internationale school bezoekt. Het toeval wil dat deze school ook een dochter van de heer Menzies onder haar leerlingen telt. Een minder ongezochte gelegenheid om elkaar te treffen kunnen beide staatslieden moei lijk wensen. Minister-president Menzies zal maan dag in Londen aankomen om daar de conferentie van premiers van landen van het Gemenebest bij te wonen. Mi nister Luns zal zondag in ons land terugkeren. VALSE PERMEKE VERKOCHT Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank heeft de koopman C.J.W. te Amsterdam wegens het verkopen van een vals schilderij veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. W. had van een zekere l'H. uit Soester- berg een met „Permeke" gesigneerd schilderij ontvangen en het voor driehon derd gulden verkocht. In feite was het schilderij niet door de beroemde Vlaam se schilder gemaakt, maar in 1947 door de Amsterdammer N. Huppes. MADRID (A.P.). De Canadese tan ker Andros Fortune, die maandag bij een aanvaring met een Liberiaanse tanker zwaar werd beschadigd, is gisteren in de Golf van Biskaje gezonken. Het schip werd gesleept door de Duitse sleepboot Atlantic en was op weg naar Hamburg. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Ma tige tot vrij krach tige wind tussen west en zuidwest. Iets zachter dan gisteren. MIESJE: Natuurge- zicht boompje, buitje, beestje. 2 maart: zon op 7.25, zon onder 18.21: maan op 18.24, maan onder 7.25. Van onze -weerkundige medewerker Het is de laatste dagen mis met het tveer. Bij bakken is de regen uit de lucht komen vallen. Hoe veelheden van twintig millimeter binnen één etmaal zijn gisteren op heel veel plaatsen gemeten. Vooral een kleine depressie, die over Noordbrabant en dicht langs Nijmegen naar Duitsland trok, heeft aanleiding tot de regen ge geven. Bovendien kwamen grote verschillen in de temperatuur voor. Midden in de nacht stond de thermometer in oostelijk Noord brabant en in Limburg op veertien graden, terwijl in het Noorden van het land maar twee graden werd gemeten. Op een gegeven ogenblik bedroeg het verschil tussen de vliegvelden van Glize-Rijen en Eindhoven zelfs zeven graden. Gisteravond kwam een nieuwe, kleine depressie van de Britse eilanden recht op ons land af, zo-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1