Na plundering en verwoesting van ambassade in Kairo Eisen van Ambtenaar Brussel verworpen MAN WILDE GEZIN DOOR GAS DODEN OPMARS NAAR LEOPOLDSTAD - KASA VOEBOEDREIGT I H»! Vrees voor onrust in Marokko na dood van Mohammed Y hJM1- Uno machteloos door eigen resolutie RECHTERS VAN EICHMANN BENOEMD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 27 februari 1961 Nota Genaast ONTHULD IN UTRECHT VRAGEN VAN KAMERLID OVER OPTREDEN RIJKSPOSTSPAARBANK De BiltZacht Onderzoek gevraagd belastingsstelsel Het stond m Is de doodstraf verantwoord? Hebt u bet schokkende relaas over de afschuwe lijke kwestie-Evans gemist? Jammer! Kanarie overleefde brand op Gudveig Morfinist (24) bekent diefstal in apotheek Nieuw offensief van Kroesjtsjef tegen Hammarskjoeld C.P.M.B. en CJ.B.T.B. Middelburg vierden 15 en 25-jarige bestaan Bromfietser tegen boom Pasta roestte niet Nieuw bejaarden centrum Terneuzen VORST EN SNEEUW ISOLEREN DELEN VAN AMERIKA •lrecteur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorsutraat 90. Postoua 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604. Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 792 BELGIË BREEKT MET NASSER Van onze correspondent BRUSSEL. België heeft zater dagavond de diplomatieke be trekkingen met Nassers Verenig de Arabische republiek verbro ken. Enkele uren later reeds meldden zich vijftig Belgen op het vliegveld van Kairo, in de hoop een plaats te kunnen krij gen in het eerste vliegtuig naar Brussel. De ruim vierhonderd Belgische onderdanen die zich nog in Egypte en Syrië bevinden hebben aanzegging gekregen dat zij het grondgebied van de Ver enigde Arabische Republiek on middellijk moeten verlaten. Zaterdagavond maakte baron Van den Bosch, de secretaris-generaal van het Belgische ministerie van buiten landse zaken, bekend dat het ver breken van de diplomatieke betrek kingen het gevolg was van de plun dering en verwoesting van de Bel gische ambassade te Kairo. Op 12 en 15 februari werd de ambas sade aangevallen door benden be togers. die kwamen demonstreren tegen de dood van Loemoemba. De eerste keer bleef het bij een bekoge ling met stenen, maar de tweede maal trokken de demonstranten, zonder dat de politie optrad, het ge- houw binnen, sloegen er alles kort en klein en staken tenslotte het ge bouw in brand. De brandweer arri veerde pas vier uur na het begin van de aanval. Wel op tijd waren de ver slaggevers van kranten, radio en televisie. Die arriveerden iets voor dat de betoging begon. De Belgische ambassadeur heeft On middellijk een protestnota overhan digd. Daarin stelde de Belgische regering de volgende eisen: I er moesten verontschuldigingen worden aangeboden; o de ambassade zou voortaan af- "9. doende bescherming moeten ont- Vangen; Q de daders zouden moeten worden gestraft; volledige schadevergoeding. Deze nota werd door de regering van de Verenigde Arabische Republiek verworpen met de medeling dat zij niet verantwoordelijk was voor de betogingen of de daaruit voort gekomen schade. Met het verbreken van de betrekkin gen heeft de Belgische regering enige tijd gewacht in de hoop dat de regering van de V.A.R. alsnog excuses zou aanbieden, zoals b.v. de regering van Zuidslavië wel heeft gedaan voor overeenkomstige inci denten te Belgrado. De regering te Brussel heeft nu Zwit serland verzocht de Belgische belan gen in Egypte en Syrië te behartigen. Deze belangen zijn langzamerhand tot bijna nul gereduceerd, zoals ook blijkt uit het geringe aantal Belgen dat nog in de V.A.R. vertoeft. Dat zijn er, volgens berichten uit Egyptische bron iets meer dan vier honderd. Enkele maanden geleden al zijn verscheidene Belgische be drijven door Nassers regering ge naast. Gisteren maakte de Egypti sche regering bekend dat ook de overblijvende Belgische bezittingen op het grondgebied van de Verenig de Arabische Republiek in beslag zijn genomen. De minister van eco nomische zaken van Egypte is belast met het beheer ervan. In Kairo heerst grote voldoening over het Belgische initiatief om de di plomatieke betrekkingen te verbre ken. De opvatting die men het meest hoort verkondigen, is dat de door Nasser gevolgde politiek om België internationaal in discrediet te bren gen vanwege zijn houding in Congo, juist is gebleken. De Belgen hebben blijkbaar geen ander antwoord dan het verbreken van de betrekkingen, schrijft het invloedrijke blad Al Ahram. Binnen een hekje zit achter het stadhuis van Utrecht een ambte naar te kijk. Het is een bronzen beeldje. Prof. dr. B. de Goede, de Utrechtse gemeentesecreta ris, heeft het zaterdag onthuld. „Het hek markeert de grenzen van de functionaris", zei hij. „Het schept zijn eigen domein. Daarbinnen moet men hem zijn gang laten gaan en hem niet er geren met betweterigheid." Van onze correspondent UTRECHT. De politie heeft za terdagavond de 33-jarige voorman- invormer M. uit Utrecht opgesloten, nadat deze had bekend zijn vrouw en drie kinderen twee meisjes van dertien en zeven en een jongen van elf jaar door gasverstikking te hebben willen ombrengen. DEN HAAG Het socialistische Tweede Kamerlid de heer Peschar heeft de ministers van verkeer en wa terstaat en van financiën schriftelijk ge vraagd of het juist is, dat de Rijkspost spaarbank als aandeelhoudster van de Amsterdamsche Bank in de jaarverga dering tegen een voorstel heeft gestemd om voortaan een deel van de accoun tantscontrole op te dragen aan een on afhankelijk bureau. De heer Peschar vraagt ook of de ministers kunnen meedelen waarom de R.P.S. afwijzend tegenover dit voorstel stond en of dat was op grond van een door de ministers verstrekte instructie. Ten slotte vraagt het kamerlid of de regering bereid is haar opvattingen in deze kwestie toe te lichten, zo zij het door de R.P.S. ingenomen standpunt deelt. M. ging vrijdagmorgen om zes uur naar zijn werk, nadat hij met een blikopener een gaatje in de gaslei ding had geprikt. Hij had berekend dat het gas, dat het huis binnen stroomde, zijn dodelijke werk bin nen vijf kwartier zou doen. Zijn vrouw staat namelijk altijd om kwart over zeven op. De vrouw, de 38-jarige A. M.-G., stond echter normaal op en wilde thee gaan zetten. Er kwam geen gas uit de kraan. Zij dacht dat er geen munt meer in de meter zat. Toen ze er een nieuwe in wilde gooien, hoor de zij een sissend geluid. De vrouw waarschuwde het gasbedrijf en een monteur ontdekte het gaatje in de buis. M. ontkende aanvankelijk hard nekkig. Pas zaterdagavond bekende hij. Het huwelijk was niet goed. SCHIPHOL. Mr. J. M. L. Th. Cals, minister dan onderwijs, kunsten en we tenschappen, is zaterdag voor een kor te vakantie naar Zürieh gevlogen. Hij had eind december willen gaan, „maar de kabinetscrisis, de mammoetwet en het vraagstuk van de commerciële te levisie hebben mij dat belet", zei hij bij zijn vertrek. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar, vooral in het westen van het land wat regen. Overwegend mati ge wind tussen zuid en zuidwest. Aan- i houdend zacht. MIESJE: Februari is me nog net lang genoeg! 28 febr.: zon op 7.30, zon onder 18.17; maan op 16.17, maan onder 6.29. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. Terwijl de Verenigde Naties tot machteloosheid zijn gedoemd door hun eigen jongste resolutie om slechts in geval van een gewapend conflict tussenbeide te komen, trekt een sterke Loemoemba-gezinde troepenmacht ongehinderd op in de richting van Leopoldstad, waar president Kasavoeboe vertwijfelde pogingen doet tegenstand te organiseren. De tijd van de opmars uit Oostprovincie was wel bijzonder goed gekozen, want de helft van Kasavoeboe's troepen is op het ogenblik onder generaal Moboetoe gelegerd langs de grens tussen Oostprovincie en Evenaars provincie, waar zij, evenals de troepen van de tegenstanders onder generaal Loendoela op aandringen van de Uno voorshands defensieve stellingen hebben betrokken. De strijdmacht die in de richting van Kasavoeboe's residentie oprukt, heeft inmiddels van Loeloeaburg in Kasai uit bij Port Franqui de grens van de provincie Leopoldstad be reikt en tot dusverre geen tegen stand ondervonden. Integendeel, naar het schijnt sluiten zich in vele dorpen onderweg talrijke vrijwil ligers bij de in vrachtwagens opruk kende legermacht aan die behoren tot aan Loemoemba getrouwe stam men. Ook in het dezer dagen bij ver rassing bezette Loeloeaburg is het niet tot een treffen tussen het gar nizoen en de overvallers gekomen: al heel spoedig bleek er sprake van een algemene verbroedering. DRIE DAGEN Naar schatting zou het bij het hui dige tempo nog maar een dag of drie duren totdat de oprukkende troepen Leopoldstad bereikt zullen hebben, tenzij Moboetoe's garnizoen uit Thys'stad in het geweer komt. In Thysstad lagen vóór het vertrek van Moboetoe naar Evenaarsprovin cie tweeduizend soldaten; de sterkte van de aanvallers wordt op een kleine duizend geschat. Zolang er geen sprake is van een werkelijk gewapend conflict tussen beide machten kunnen de troepen van de Verenigde Naties niet tussenbeide komen, die immers vblgens de jong ste resolutie van de Veiligheidsraad slechts gewapenderhand mogen op treden om vechtenden te scheiden. KLACHT President Kasavoeboe, in het nauw gebracht, heeft eens te meer bij de Uno geklaagd .over de hou ding van Hammarskjoelds vertegen woordiger Dajal, die zijns inziens partijdig is. Dajal had niets gedaan om het oprukken van de troepen uit Oostprovincie tegen te houden en zou wel de bewegingen van de troe pen uit Leopoldstad belemmeren. Al veel eerder had Kasavoeboe de te rugroeping van Dajal geëist, maar de Uno heeft hier nimmer gehoor aan gegeven. Premier Ileo heeft Dajal zaterdag gewaarschuwd dat als de internatio nale troepen de overvallers niet bin nen zes uur uit Leopoldstad zouden hebben verdreven, hij zich zijn vrij heid van handelen zou voorbehou den. Dajal antwoordde dat de in dringers op zijn verzoeken om terug te trekken niet hadden gereageerd. Heeft moeder nog gebeld? MOHAMMED V Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De wetsontwerpen tot algemene herziening van de inkomsten belasting, vermogensbelasting en ven nootschapsbelasting houden in hoofdzaak een technische herziening in, die in be langrijke mate het door de bezetters in gevoerde belastingstelsel bestendigt. Met wijziging van de grondslagen van dit stelsel zouden wellicht jaren gemoeid zijn, maar de praktijk eist allereerst een herziening zonder tijdverlies. Dit behoeft een diepgaand onderzoek naar een prin cipiëlere herziening niet in de weg te staan. Dit verklaren de samenwerkende kamers van koophandel en fabrieken in Noordholland, in Zuid-Holland, in Noord brabant en in Utrecht in een adres dat zij aan de Tweede Kamer hebben ge zonden. Met waardering* hebben zij geconsta teerd, dat de regering getracht heeft aan verschillende verlangens in het fiscale vlak binnen de grenzen van het redelijke tegemoet te komen. De kamers van koophandel dringen aan op een aantal wijzigingen in de drie wetsontwerpen. RABAT (Reuter, A.P.) Koning Mohammed V van Marokko is gis teren op 51-jarige leeftijd overleden. Het bericht van zijn dood werd door kroonprins Moulay Hassan, die hem opvolgt, via de radio bekend ge maakt. De koning, die aan een maag aandoening leed, is overleden na een operatie. Onmiddellijk na de bekendmaking verzamelde zich een grote me nigte voor het paleis. Sommige mensen konden hun tranen niet bedwingen. Ook in Casablanca, de grootste stad van Marokko, liepen de mensen de straat op om het nieuws te bespre ken. Sidi Mohammed Ben Youssef, zo als de volledige naam van de ko ning luidde, be steeg in 1927 na de dood van zijn vader de troon van het onder Franse heer schappij staande Marokko. Hij voerde toen de ti tel van Sultan. Na de oorlog, toen het nationalisme ook in Marokko begon toe te ne men en hij wei gerde als ledepop voor de Franse regering te dienen, viel hij in ongenade en werd hij ver bannen. Zijn aanhang was echter zo sterk, dat de Fransen in 1955 gedwon gen waren hem vrij te laten. Hij keer de toen als triomfator in Marokko te rug, waar hij als koning Mohammed V van een onafhankelijk Marokko" in 1957 de troon besteeg. LINKSER De nauwe banden met Frankrijk zijn na 1957 steeds losser geworden. De laatste tijd was zelfs duidelijk een linksgerich- te koers merkbaar. In het begin van deze maand heeft de koning de Rus sische president Bretsjnof ontvangen. Terzelfdertijd ontving Marokko een zending Russische vliegtuigen. De koning zal door zijn oudste zoon wor- PRINS HASSAN Advertentie 'te - 'Vy IMMINGHAM (Reuter). Een kanarie, die aan boord van het Noor se vrachtschip Gudveig was achter gelaten, zong het hoogste lied, toen de sleepboot Gele Zee zaterdagmid dag met het zwartgeblakerde schip de haven van Immingham binnen voer. Het diertje had de brand over leefd, die het schip vrijdag tien mijl uit de kust van Norfolk had getrof fen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Een morfinist uit Amsterdam heeft bekend de grote hoe veelheid verdovende middelen te heb ben gestolen, die op 8 januari uit een apotheek in de Van Baerlestraat ver dween. De morfinist is de 24-jarige G. L., die in een inrichting te Amersfoort een ont wenningskuur ondergaat. Hij vertelde de buit te hebben gedeeld met de 22-jarige J. van Z. Die is gearresteerd, verdacht van heling. In het huis van de 22-jari- ge mej. J. W. werd een koffer met een deel van de verdovende middelen ge vonden. Zij is na verhoor vrijgelaten. Het is mogelijk dat zij niet wist wat er in de koffer zat. De gearresteerden hebben de ontbre kende hoeveelheid verdovende midde len waarschijnlijk zelf gebruikt. den opgevolgd. Prins Moulay Hassan, die 31 jaar oud is, zal de troon bestij gen onder de naam Koning Hassan II. VREES Men vreest echter, dat deze troonswis seling politieke moeilijkheden zal ople veren. Het grote prestige dat koning Mohammed V genoot, stelde hem in staat de leiders van verschillende po litieke groeperingen bijeen te houden. Het is echter bekend, dat de kroon prins niet erg gezien is onder de link se republikeinen. Bovendien wensten al vele politieke leiders dat de macht van de koning zou worden beperkt. De koning heeft thans de bevoegdheden van eerste minister. De nieuwe koning was tot nu toe commandant van de Maroikkaanse strijdkrachten. LONDEN. Na de mislukte Rus sische poging in de Veiligheidsraad om Hammarskjoeld ten val te bren gen, heeft premier Kroesjtsjef dit weekeinde langs andere weg een nieuw offensief tegen de secretaris generaal van de Verenigde Naties en het internationale optreden in Congo gelanceerd. In brieven aan Afrikaanse, Azia tische, Zuidamerikaanse en Europese politieke leiders stelde de Russische premier voor, het herstel van Congo in handen te leggen van louter Afri kaans leiders die op het ogenblik troepen in Congo hebben. In samenwerking met „Loemoem- ba's opvolger in Stanleystad, Gizen- ga, moeten zij het land vrijwaren voor de agressie van kolonialisten en Congo's onafhankelijkheid herstel len". Tot de leiders die door Kroesjtsjef werden aangeschreven, behoorden pre sident Nkroemah van Ghana (die zelf al eerder een dergelijk voorstel had ge daan), president Nasser van de V.A.R. en de Indische premier Nehroe. Nog maar enkele dagen geleden had Nehroe laten doorschemeren dat de kans groot was dat Indië binnenkort troepen naar Congo zou sturen om de Internationale strijdkrachten te versterken. MOORDENAAR In zijn brief aan Nehroe schreef Kroesjtsjef dat Congo moet worden be vrijd van alle buitenlandse inmenging, waarmee hij maar al te duidelijk het optreden van de strijdmacht der Uno bedoelt. Hij drong er op aan de rege ring van Gizenga als de enige wettige te erkennen en brandmerkte Hammars kjoeld als „de moordernaar van Loe moemba", wiens strijdkrachten zo snel mogelijk uit het land teruggetrokken moesten worden. Kroesjtsjef wees op dat Rusland bereid is het goede voorbeeld te geven en hulp te verstrek ken aan de regering-Gizenga. Kroesjtsjefs voorstel voor vervanging van de internationale strijdmacht door een Afrikaanse alliantie gaat duidelijk m tegen president Kennedy's waar schuwing van twee weken geleden te gen een dergelijk Russisch streven. Kennedy ontving geen brief van Kroesj tsjef. De brief is kennelijk gericht op verwezenlijking van Kroesjtsjefs plan tot reorganisatie van de Verenigde Na ties. Zoals men weet wil hij de een hoofdige leiding vervangen door eën driemanschap. MIDDELBURG. Met een fees telijke bijeenkomst in de Bogard- zaal hebben de christelijke platte landsjongeren, georganiseerd in de afdeling Middelburg van de C.P.M.B. en CJ.B.T.B.hun vijf tien en 25-jarig bestaan respek- tievelijk gevierd. Voorzitter P. Ton konstateerde in zijn openings woord dat de achterliggende jaren niet zonder moeite zijn geweest. Dit jubileum bewijst echter dat de Christelijke plattelands jongeren organisaties nog steeds de interes se van de jeugd hebben. Het stil zetten van een C.P.M.B.groep in Middelburg wegens gebrek aan le den noemde hij een symptoon van de tegenwoordige tijd. Toen de af delingen in Middelburg werden opgericht was het zo dat praktisch alle kinderen in het bedrijf mee werkten. Dit is nu geheel anders, de landbouw is zelfs een minder heidsgroep geworden. Spreker vroeg zich af of het misschien be ter was als organisatie te verdwij nen. Ook kan het werk anders worden aangepakt zodat bredere groepen erbij worden betrokken. Hij meende dat de C.P.M.B. en de CJ.B.T.B., hun werk op dezelfde voet moeten voortzetten en verder bouwen aan de organisatie. De eerste C. J.B.T.B.-voórzitter, de heer M. Ton, sprak over het onderwerp ,,Toen en nu." Hij schetste de politieke en economische omstandigheden, waar onder de organisatie werd opgericht. Een simpel begin noemde hij de eerste jaren toen niemand buiten' het eigen be roep terecht kon, terwijl de landbouw nu mensen moet afstoten. Hij concludeerde dat procentueel gezien de landbouw niet meer die plaats inneemt als 25 jaar ge leden. Heeft de jeugd van tegenwoordig ■nog wel oog voor de hoge geestelijke waarde die de landbouw altijd heeft ge had", vroeg de heer Ton. „Ik geloof dat de jeugd van vandaag dit niet zo duidelijk meer ziet." Eigen nieuwsdienst HEERHUGOWAARD. Een bus chauffeur vond gisteravond langs de weg te Heer Hugowaard (Noordholland) het iijik van de 22-jarige landarbeider E. M. Stoep uit Slootdorp. De man was de vorige nacht op weg naar zijn ouderlijk huis met zijn brom fiets tegen een boom geslipt. Hij viel daarna met de bromfiets in een sloot. Hij had een schedelbasisfractuur opge lopen. TERNEUZEN. Bij de stichting Pro testantse Bejaardenzorg in Zeeuws- Vlaanderen bestaan reeds lange tijd plannen om te komen tot de bouw van een nieuw bejaardencentrum. Deze plan nen beginnen thans vastere vormen aan te nemen en het is te verwachten, dat in een van de eerstvolgende gemeente raadsvergaderingen van Terneuzen een verzoek tot medewerking behandeld zal worden. Dit bejaardencentrum, dat een capaciteit van circa 100 bedden zal kry- gen, komt in de Serlippenspolder. Te oor delen naar de reeds binnenkomende aanvragen mag aangenomen worden dat het nieuwe centrum straks in een grote behoefte zal voorzien. Naar wij verne men ligt het in de bedoeling van de stichting om het bestaande rusthuis Schelde-oord" te blijven exploiteren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ongeveer dertig maal heeft de 58-jarige vertegenwoordiger H. M. van W. dezelfde pot anti-roestpasta verkocht voor evenzoveel maal elf gul den. Vorige week heeft de Haagse re cherche hem in een logement gearres teerd, nadat een gedupeerde aangifte had gedaan. Als de man de pot pasta had ver kocht kwam hij later op cle dag terug met het verhaaltje, dat hij ergens moest demonstreren en dat hij geen materiaal meer had. Hij vroeg de pot even te rug en zou later wel een andere bren gen. Dat deed hij nooit. Opmerkelijk is dat de man heeft be kend in Den Haag en Rijswijk tenmin ste dertig mensen te hebben opgelicht en dat slechts één gedupeerde aangifte heeft gedaan. CHICAGO (A.P. Sneeuw en vorst teisteren grote gebieden in het oosten en het midden-westen van de Verenig de Staten. In het zuiden hebben zware regens ernstige overstromingen veroor zaakt. In het midden-westen, in Indiana, is meer dan twee decimeter sneeuw ge vallen. Op vele plaatsen is de sneeuw meters hoog opgewaaid. Het verkeer is daardoor vrijwel verlamd. Een groot deel van het elektriciteitsnet is uitge schakeld. In het zuiden zijn de rivieren de Coo sa, de Tallapoosa en de Alabama na dagenlang aanhoudende zware regenval buiten hun oevers getreden. Daarop ingetreden hevige vorst maakte de toe stand nog erger. Duizenden hebben hun huizen moeten verlaten. Voor zover be kend zijn zes mensen verdronken. In het oosten hebben stormen de stad Los Angeles bedekt met een laagje zand van een halve centimeter dikte. Er zou ongeveer tien miljard kilogram zand op de stad zijn gevallen. JERUZALEM (Reuter). De presi dent van het Israëlische Kooggerechts hof heeft de rechters aangewezen voor het proces-Eichmann. Tot president van de rechtbank waar voor Adolf Eichmann terecht zal staan, is benoemd de 49-jarige in Danzig ge boren Mosje Landau, een van de rech ters bij het Hooggerechtshof. Als rechters zijn aangewezen Benja min Halevy, president van de recht bank te Jeruzalem, en Isaac Rave, rechter bij de rechtbank van Tel Aviv.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1