Opvarenden allen in 5 veiligheid Straaljagers botsen boven Leeuwarden Zes vrouwen ontsnapt uit Franse gevangenis Veel strengere straffen voor geweldmisdrijven Noorse vrachtvaarder in volle zee door Gele Zee geënterd - |dft|iV Indonesië aanvaardt bemiddeling V.N.. mits.... Kinderarts van zedendelict ver dacht Vurige bal Blijven Gewonnen Gevaar LAATSTE NIEUWS Audrey Hepburn vertelt Proces-Eichmann begint 11 april Lagaillarcle zou moorden hebben gepleegd Reddende sleutel gestolen PRESIDENT ROTTERDAMSE RECHTBANK: Advertentiën t bent altijd uelkom bij Schrijvers's Stoffenhuis Rötisserie ,,'t Veerhuis" CITY THEATER ELECTRO BIOSCOOP „De Gordijnen Specialist" MAISON VAN WESTEN 't Interiockhuis Viola Restaurant WÖHLER J. DE JONGE DE MUYNCK Bevaliuis uit verpleeginrichtingen X-GCüf ONDER VALLEND HEK GEDOOD Nederlander snoert Russen de mond TAPIJTEN De BiltRegen Weer blijft op kalender voor PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND I I Van een onzer verslaggevers s YARMOUTH Kapitein 1 J. van der Ende (34) is gis- I termiddag met zijn Gele Zee, 1 een van de slepers van L. 1 i Smit en Co langszij de bran- 1 dende Noorse vrachtvaarder Gudveig (4100 ton) gescho- 1 1 ten. Vier achtergebleven be- j| I manningsleden van de Noor I H hadden er toen acht «ren har- 1 1 de strijd op zitten tegen een 1 zware scheepsbrand. De Gele 1 1 Zee, die zwaar blusmaterieel 1 op de Gudveig overbracht, 1 H werd als een reddende engel verwelkomd. 1 Ver achter de sleper uit i 1 Maassluis ploegden de Titan en de Simson van Wijsmüller 1 uit IJmuiden en Doeksens g Holland op volle kracht door 1 1 de mist. Zij moesten de stryd 1 opgeven. g Bij Northeast Crossand boei, tien mijl uit de kust van Norfolk, ont stond gistermorgen vroeg brand in de machinekamer van de Noor, die met een lading fosfaatkuns-tmest onderweg was naar Immingham. Het werd een ramp. „Wij moeten in de boten, gaan voor anker, heb ben onmiddellijk assistentie nodig.." Na deze radioboodschap sprongen de reddingboten van Lowestoft, Gor- leston en Yarmouth de Noor te hulp, maar de steeds dichter wordende mist maakte het zoeken niet gemak kelijker. Een paar helikopters, die aan de wal achter de hand werden gehouden, konden de lucht niet in. Een half uur na het uitbreken van de brand moest de bemanning op vier mensen na in de boten. Zeven entwintig mannen en een vrouw het meisje van de messroom gin gen van boord. De brand raasde voort in het middenschip en fakkelde even later over het hele schip, dat als een vurige bal temidden van een hoge rookzuil ronddreef. De Engelse vrachtvaarder Tennyson, nam de schipbreukelingen aan boord. Daar vertelde de Deense scheeps timmerman Niels Nielson: We sloe gen vrijwel allemaal tegelijk alarm, maar er was van het begin af geen houden aan. Ik rende zonder me aan te kleden mijn hut uit. Toen ik m'n bovenbroek wilde halen, kon ik de hut al niet eens meer in. Jack Mulvey, een Engelsman zei: De Gudveig was een withete fakkel. Je kon er niet meer bij komen. Joe Camalleri, afkomstig van Maltha, dacht, dat het vuur de hemel reikte.. De kapitein, de eerste machinist, de derde stuurman en de marconist zijn aan boord gebleven. Hun strijd De kapitein van de Gele Zee, de heer J. v. d. Ende uit Maassluis, die nu met een geblakerd Noors vrachtschip op sleeptouw onder weg is naar Immingham. leek hopeloos, tot er met de redding boten van de kust op het hoogtepunt van de brand blusmaterieel werd overgegeven, waarmee de brand op het achterdek goeddeels kon worden bedwongen. „Het leek, of de Noor uit elkaar zou barsten. Er zijn twee zware ontploffingen geweest" vertel den zij later doodmoe op de Gele Zee. De radio viel uit. Twee uur na het middaguur had de Gele Zee haar concurrenten verslagen en lag het schip langszij de Noor om zware pompen over te geven. Het werd het glorieuze einde van een dappere strijd. Tegen zessen kon de sleper vastma ken op de Noor, nadat de hele be manning van de Gele Zee er op was overgestapt om de ankerketting door te branden, die niet meer door het kluisgat was te krijgen. Aan alle kan ten walmde de zwarte rook nog uit het geblakerde schip, waarvan de dekken hier en daar de rubberzolen van hen. die zich erop waagden, de den smelten. De laatste vier Noren stapten over op de Gele Zee, omdat het gevaar niet denkbeeldig was, dat er zich in de lading of elders nieuwe ontploffingen zouden voordoen. Met een lichte bries en wat beter zicht is de Gele Zee aan de honderd mijl naar de ha- van van Immingham begonnen. Van middag omstreeks twee uur wordt de sleep daar verwacht. Nog zwart van de walm, doorweekt van het zweet en op van de zenuwen komen 37 opvarenden van de Gudveig in Yarmouth aan boord van een motorboot naar de wal. De zeesleper Gele Zee leverde gisteren een huzarenstukje door de bran dende Noorse vrachtvaarder voor de neus van haar concurrenten weg te kapen. Advertentie LEEUWARDEN (ANP) Twee straaljagers van de Konink lijke luchtmacht zijn kort na middernacht hoven Leeuwarden met elkaar in hotsing gekomen. Het zijn een toestel van het type Hunter, afkomstig van de basis in Leeuwarden, en een F86K-Sabre van de vliegbasis Twenthe. De Hunter is juist buiten de kom van het dorp Weidum terecht gekomen. Het toestel sloeg in de grond achter een boerderij be woond door de familie Kalma. De piloot heeft zich met de schietstoel in veiligheid kunnen brengen. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Sabre in zee is gestort. Exclusief voor Libelle schreef de beroemde Engels-Neder landse filmster Audrey Hep burn haar levensverhaal. Een simpel en ontroerend verhaal, waarin we Audrey leren kennen zoals ze werkelijk is. Een vrouw, een moeder, een actrice, die wéét waarover ze praat wan neer ze zegt: „Een vrouw heeft altijd liefde nodig". Natuurlijk in Libelle, want... is nu eenmaal beter] JERUZALEM (AP) Het proces tegen de voormalige SS-leider Adolf Eichmann, die ervan beschuldigd wordt de dood van zes miljoen jo den op zijn geweten te hebben, zal op 11 april beginnen. De beginda tum,-aanvankelijk op 15 maart ge steld, is herhaalde malen verscho ven om de verdediging gelegenheid te geven het zeer uitvoerige bewijs materiaal van het openbaar ministe rie te bestuderen. PARIJS. In een rapport van de heer Patin, voorzitter van de Franse commissie van de rechten van de mens aan eerste-minister Debré wordt met klem gevraagd zo spoe dig mogelijk een onderzoek in te stellen naar de juistheid van een beschuldiging, volgens welke Pierre Lagaillarde op 3 maart 1957 met of, zonder hulp, acht Arabieren zou heb ben vermoord en beroofd. BUSSUM. De Werkgroep Haagse Comedie gaat zich 9 maart aan de televisiekijkers voorstellen. Van onze correspondent PARIJS. Zes vrouwen, ver oordeeld tot zware gevangenisstraf fen wegens hulp aan het Algerijnse vrijheidsfront, zijn er vrijdag in de vroege ochtend in geslaagd, uit de gevangenis Petite-Roquette te ont snappen dank zij hulp die zij van buitenaf hadden gekregen. De di recteur van de gevangenis is on middellijk van zijn functie onthe ven en vervangen door de onderdi recteur. Van de zes vrouwen behoorden er drie tot de organisatie-Jeanson: He- lène Cuenat, de vriendin van Jean- son, Jacqueline Carré, de secretares se van de organisatie en Micheline Pouteau. De drie anderen waren een Egyptische, Eliane Rossario, en twee Algerijnsen. Zina Haraigne en Fati- ma Hamoud. De laatste was reeds tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld en de beide anderen moesten nog voor de rechtbank verschijnen. Tralies doorgezaagd De zes vrouwen, die zich in dezelf de cel bevonden, waren erin geslaagd tralies van een venster van een was lokaal door te zagen. Via een acht meter lange lijn, vervaardigd uit stukken deken, nylon, touw en elek trisch draad waren zij op de binnen plaats gekomen. Dat deze ontsnapping zorgvuldig was voorbereid blijkt uit het feit, dat aan de buitenmuur in de Rue Merlin handlangers moeten heb ben gestaan, die op een afgesproken signaal een ongeveer tien meter lang koord over de muur hebben heenge- gooid, waarlangs de ontvluchtenden zich in veiligheid konden stellen. Daar na zijn zij vrij zeker met een auto ver trokken. Tot nu toe hpeft de politie Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De sleutel van de kist met reddingmateriaal, die op het zui derhavenhoofd is geplaatst na de onder gang van een Scheveningse logger, is ge stolen. Enige weken geleden vernielden onverlaten het glas van het kastje, waarin de sleutel hing. Thans zij het hardboard, dat er voor spijkerd, weggetrokken en de meegenomen. hebben is ge- sleutel Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Rotterdam se rechtbank gaat bij de berechting van geweldsmisdrijven veer strenge re en langduriger straffen opleg gen. ,,Het toenemen van geweldsmis drijven op velerlei gebied heeft de rechtbank ernstig verontrust", zo sprak de president van de Rotter damse rechtbank, mr. J. G. L. Reu der, gistei en bij de installatie van mr. D. van Leyden tot rechter. „Om hieraan het hoofd te bieden", zo vervolgde hij, „heeft zij aller eerst besloten de strafkamers zo veel mogelijk te versterken. Zij is bovendien van oordeel, dat in het vervolg bij de berechting van ge weldsmisdrijven nog meer aan dacht moet worden besteed aan de beveiliging van het publiek. Dit zal leiden tot veel strengere en lang duriger straffen voor dit soort de licten". Mr. Reuder sprak de hoop uit dat van deze aankondiging een zodanige preventieve werking zal uitgaan, dat hierdoor een wending ten goede zal optreden. De president van de rechtbank deelde voorts mee, dat binnenkort twee volledige strafkamers zullen worden geformeerd. De rechtbank is de laatste jaren voortdurend on derbezet geweest en daardoor is langzamerhand een belangrijke ach terstand ontstaan. nog geen enkel spoor van hen 'terug gevonden. De ontsnapping werd ontdekt door de aalmoezenier van de gevangenis, die 's morgens om half zevep de mis ging lezen. Daar de. nonnen, die als bewaarsters fungeren, tussen vier uur 's nachts en zeven uur 's morgens geen enkel toezicht uitoefenen, hadden de vrouwen alle tijd om hun plan uit te voeren. Het staat slechts vast dat zij om vier uur nog aanwezig waren. DJAKARTA (AFP, Reuter) Indonesië kan ermee instemmen, dat de Verenigde Naties bemid delen bij het oplossen van het geschil over westelijk- Nieuw- Guinea, mits het gebied binnen één of twee jaar aan Indonesië wordt overgedragen. Dr. Soebandrio, de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, heeft dit gisteren in Djakarta meegedeeld. Om misverstanden te voorkomen liet hij er meteen op volgen, dat Indone sië niet met de conventionele vorm van beheer door de Verenigde Naties zou instemmen, omdat het zich nog altijd op het standpunt stelt dat het gebied deel van de republiek is. Wijziging Er zijn vele vormen van deelne ming mogelijk, zo lichtte hij toe. In donesië is in ieder geval niet voor het zenden van afgevaardigden van de V.N. naar westelijk Nieuw-Guinea op Nederlands verzoek. Indonesië zou der gelijke vertegenwoordigers eenvoudig niet erkennen. Tot nu toe heeft Indonesië steeds geweigerd bemiddeling door de V.N. te aanvaarden. Wijziging van deze politiek is volgens Soebandrio nood zakelijk geworden, omdat de Neder landse regering zelf een gunstige hou ding jegens interventie door de V.N. had aangenomen. Kennedy De minister van buitenlandse zaken sprak ook over de komende ontmoe ting tussen president Soekarno en pre sident Kennedy. Hij zei dat Kennedy er veel belang in scheen te Stellen de mening van Soekarno over een aan tal kwesties te vernemen. Soebandrio voegde eraan toe: „Het bezoek zal zeer nuttig zijn, omdat het niet altijd gemakkelijk is een leider (Soekarno) te begrijpen, die, naar het lijkt, niet de gebruikelijke politieke en economi sche paden bewandelt." In Washington heeft de Australische premier Menzies gisteren besprekingen met de Amerikaanse president ge voerd. Aangenomen wordt dat bij die gelegenheid ook de kwestie-Nieuw-Gui- nea ter sprake is geweest. Lange Vorst Le sanctuaire du bien manger Tel. 0 1198 - 328 - Wolf aartsdijk WATERZOrOI, een visschotel van div. vi*- soorten, kreeft, tong, tarbot, garnalen, oesters, bedekt met twee verseft. sausen. Om gezellig te winkelen. Toonaangevende collectie modestoffeiu MIDDELBURG „UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne vitrages en dekoratïestoffen. Hoek Lange Vorststraat-Ganzepoortstraat Goes Telefoon 7814 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes SPECIAALZAKEN U ontvangt elke dag 10% korting het gehele jaar door. Lange Vorststraat 45-47 Goes V.. en na afloop bij een GEZELLIG onder-onsje BOEK- en KANTOORBOEKHANDEL GOES LANGE KERKSTRAAT 33 tel. 011005309 - Bijna 100 jaar boekhandel OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 Goes Tel. 5214 L. Vorststraat 64 GOES Maak eens ken- nis met Oxford 1 en Superdam cos- tuums. In onze jzaak voordeliger! Ook als maat- confectie MINISTER BEERMAN: Minder ontvluchtingen Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De gruwelijke mis drijven, in de laatste tijd ten aanzien van kinderen gepleegd, maken een grote zorgvuldigheid en nauwkeurige controle op voorwaardelijk in vrijheid gestelden absoluut noodzakelijk, zo deelt minister Beerman de Eerste Kamer mee. Het aantal ontvluchten uit verpleeginrich tingen is gedaald. Het toestaan van be wegingsvrijheid en het voorbereiden van een reclasseringsplan eisen grote voor zichtigheid. De minister acht het juist, dat de Ka mer meer geld heeft gevraagd ten be hoeve van de psychopatenzorg. Het is evenwel niet het gebrek aan geld, maar het gebrek aan geschoold personeel dat hier het meeste klemt. Ouders doen er goed aan, zo meent de bewindsman, hun kinderen te wijzen op de gevaren en hun voorzichtigheid in te prenten, op voorwaarde dat zij daarbij te angstaanjagende details vermijden. jj speciaal voor BRILLEN Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Op Pier 5 aan de Waalhaven is gistermorgen de 42-jarige voorman C. Ketting uit Poortugaal do delijk getroffen door een zwaar ijzeren poorthek dat in reparatie was. Het stond los en viel omver, toen de heer K. dacht het te kunnen dichtgooien. VOOR 8 A AR I Reeds nu mooie VUUKvlAAK costuums en sport- colberts. Ook voor jongens. W. F. STEUTEL ZN. Klokstraat 2 Goes Van onze correspondent GRONINGEN. De politie te Groningen heeft de veertigjarige kinderarts dr. M. J. H,, lid van de gemeenteraad, verdacht van een zedendelict gearresteerd en opgesloten in het huis van be waring. De verdenking tegen de arts rees tijdens een onderzoek naar een reeks diefstallen in en om Groningen. Daar voor werden drie jongemannen aan gehouden. Eén van hen zou vierhon derd gulden uit een collectebus in een kerk hebben gestolen. Met een zes tien- en een achttienjarige jongen zou hij verder oud ijzer hebben gestolen op het spoorwegemplacement van Gro ningen en op scheepswerven in Gro ningen, Haren en Hoogezand. Het geld werd er door gedraaid in Am sterdam en op feesten in diverse Gro ningse plaatsen. Het bleek de politie, dat ook een in braak was gepleegd bij de kinder arts. Deze zou geen aangifte hebben gedaan, omdat hij een ongeoorloofde verhouding met de jongens zou hebben onderhouden. NEW DELHI (Reuter) Op een vergadering van de Wereldgezondheids organisatie in New Delhi heeft een Nederlander het Kremlin de mond ge snoerd. De Russische afgevaardigde gebruikte een ontwerp-resolutie over de taak van de organisatie in de koloniën om een memorandum in te dienen waarin hij stelde, dat in gekoloniseerde gebieden op grote schaal ernstige ziekten voor komen. De Nederlandse vertegenwoordiger, de heer G. J Jongejans, beschuldigde daar op Rusland ervan het debat te willen misbruiken voor propaganda. Hij zei, dat de Russen schaakmat konden wor den gezet door in plaats van over Loe- moemba over Imre Nagy te praten en in plaats van over Centraal-Afrika over EsÓand en Letland. Het ontwerp-resolutie, die de aanlei ding van de felle woordenstrijd was, werd op voorstel van IJsland inge trokken. EEN GROTE KEUS IN Fa. ORANJE VOORSTAD GOES AMSTERDAM (ANP). De 27-jarige mejuffrouw N. E. uit Amsterdam, die op 7februari een stilet gebruikte om zich te verweren tegen de twintigjarige loodgieter J. D.. die haar op de stille Passeerdersgracht had aangevallen, zal niet door de justitie worden ver volgd wegenis verboden wapenbezit. Stiletten (messen, waarvan het lem met door middel van een veer uit de huls kan worden gedrukt) vallen wel iswaar onder de verboden wapens, maar de Amsterdamse substituut-officier van justitie, mr. H. Bouma, is van mening dat mejuffrouw E. „onder hevige ge moedsbeweging uit zogenaamd nood weerexces" heeft gehandeld. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Zacht weer met plaatselijk enige regen en slechts een enkele op klaring. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich- tingen. MIESJE: Zonder ski's lukt het helemaal niet! 26 februari: zon op 7.34, zon onder 18.13; maan op 14.20, maan onder 5.17. 27 februari: zon op 7.34, zon onder 18.15; maan op 15.16, maan onder 6.29. Van onze weerkundige medewerker De kalender moet ons maar vertellen in welke tijd van het jaar wij ons bevinden, aan het weer is dat niet meer te zien. De temperatuur liep gistermiddag in Zuid-Limburg weer tot veertien graden op en in de noordelijke provincies was negen graden de hoogste temperatuur. Dit week einde zal het weer aan de warme kant blijven, er zullen zelfs nog hogere temperaturen mogen wor den verwacht dan gisteren, maar ook is er reden tot de verwach ting dat het niet droog zal blij ven. Het enorme gebied var* hoge- druk dat de laatste weken liet weer bij ons heeft bepaald, be dekt nu Oost-Europa en wel van Noord-Scandinavië tot de Middel landse Zee. Het blijft dus zeer omvangrijk. Boven de oceaan is de activiteit van depressies groter geworden. Vooral boven de Golf van Biskaje daalde de luchtdruk gisteravond. Dit zal tot gevolg heb ben dat de zuidenwind bij ons wat sterker zal worden, zodat de vrij warme lucht (in Frankrijk werd gistermiddag vijftien tot achttien graden en aan de voet van de Tyreneeën zelfs 21 graden ge meten) snel naar ons land kan worden overgebracht. Zondag zal liet dan mogelijk weer wat min der zacht zijn. De fronten van de depressies zullen tot dicht bij ons land doordringen. Vandaag zal er op slechts enkele plaatsen regen vallen; de kans bestaat dat deze zondag enige tijd meer algemeen ©itecteur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. i. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, postbus 4, Gtro 116606, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuten, Nteuwstraat 38, tel. 01130-3189; Zieriktee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwarta# Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4791 Zaterdag 25 februari 1961 Sleper redt laaiend schip*

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1