egde m»\ Proces Eichmann pijnlijk voor V.S. en Engeland vraag uw bakker nu Onafhankelijke maatschappij op tweede net Ondubbelzinnige uitspraak in nota aan de Kamer MR. LUNS: DE GAULLE HEELT ONS NODIG D Schokkende onthulling in nieuw boek Operatie-Duif schilder zelf met PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DE WBAAK MAN BOOK* BEVOL VAN ARRESTATIE IN ZAAK NIVARD Adverteerders geen invloed Eigen studio Gespreide tarieven Onmisbaar LAATSTE NIEUWS Derde net Russisch circus krijgt geen verlenging van vergunning RAKET MET RAT IN DE RUIMTE De Bilt: Zacht Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes. L. Vorststraat 90. Postous 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeenwsch Dagblad Lome nummers IS cent, AJx»»ement«prijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1»— 16e jaargang No. 4T89 Donderdag 23 februari 1961 KABINET WIL COMMERCIËLE Mr. Scholten l dr. Veldkamp Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Minister Luns is er van overtuigd dat van de Gaulle's plannen voor een confederatief Eu ropa van de Zes niets terecht zal komen, als Nederland zijn medewer king blijft weigeren. De minister zette dit gisteravond in de Tweede Kamer als zijn standpunt uiteen, na dat de socialist dr. Patijn bij inter ruptie had gevraagd welke de conse quenties van Nederlands afwijzen de standpunt -zouden zijn. „Een Europese samenwerking vol gens het plan van de Gaulle zou bete kenen dat de grote landen de dienst uitmaken en dat de kleine landen hebben te aanvaarden wat zij beslissen of an ders de schuld van mislukking op zich laden. Wij hebben ons niet bepaald tot neen zeggen", aldus minister Luns. „Alle vormen van voor Nederland wel aanvaardbare samenwerking zijn uit voerig uiteengezet". Bevorderlijk Minister Luns herinnerde hierbij aan de mislukking van de Europese defen siegemeenschap en hij stelde de vraag of het thans tot een samenwerking zou kunnen komen als Nederland niet mee doet. Toen de E.D.G. werd verworpen door Frankrijk zijn de andere vijf im mers ook niet samen verder gegaan. Zie verder pag. Jaren en jaren lang speurt een man die de ver schrikkingen van het con centratiekamp aan den lij ve heeft ervaren, de we reld af naar één man: Adolf Eichmann, die ver antwoordelijk is voor de dood van miljoenen man nen, vrouwen en kinderen. Niet aflatend in zijn ijver trok hij de wereld door tot hij hem vond. Hij leverde hem uit aan Israël waar Eichmann eerstdaags voor zijn rechters zal staan. Simon Wiesenthal heet deze man, en binnenkort verschijnt van hem een boek waarin hij het ver haal van zijn lange speur tocht heeft beschreven. Vandaag beginnen wij op pagina 7 met de publikatie van een uittreksel ervan, dat exclusief voor ons blad werd gemaakt. Vier meter is de eerste wagon van de sneltrein Amsterdam—Maastricht gistermiddag de lucht in gegaan, toen hij met een snelheid van zeventig kilometer op een stilstaande goederenlokomotief op het station van Geldrop inreed. Zeven gewonden, waarvan één tijdens het transport naar het ziekenhuis is overleden en een verschrikkelijke ravage in het eerste rijtuig waren het gevolg. Het ongeluk is door een verkeerde wisselstand veroorzaakt Op pagina 4 wordt het relaas verteld van de soms dramatische redding van de gewonden, onder wie twee jonge kinderen waren LONDEN (Reuter) Duizenden joden zouden in de tweede wereldoorlog aan de nazi's zijn ontkomen als Engeland en Amerika op een aanbod van Adolf Eichmann zouden zijn ingegaan om grote aantallen Israëlieten uit de door Duitsland bezette landen asiel te verlenen. Maar de grote westelijke mogendheden antwoordden hein dat zij ten hoogste een symbolisch aantal wilden opnemen, ofschoon zij in die eerste oorlogsjaren stellig al hadden moeten weten dat de Europese joden een zekere dood wachtte. Deze schokkende onthullingen zouden volgens de Amerikaanse schrijver van een vandaag in Londen verschijnend boek over Eichmann niet de enige zijn, die men kan verwachten tijdens het komende Israëlische proces tegen de massamoordenaar van zes miljoen joden. De schrijver, Quentin Reynolds, acht het waarschijnlijk dat niet alleen de westelijke, maar ook de Arabi sche wereld geschokt zal worden door totnogtoe onbekende feiten die dan aan het licht zullen treden. Advertentiën TURKSTRA echte Friese beschuit - in de Split-Strip-Rol - handig open! REGINA KLASSIEK REGINA MODERN Met name verwacht Reynolds wiens biografie „Eichmann, minister of death", gebaseerd is op dossiers, ver zameld door Ephraïm Katz en Zwy Aldouby, twee vroegere leden van een joodse ondergrondse beweging dat de naam van de groot-moefti van Je ruzalem, Haj Amin El-Hoesseini, ge ducht in opspraak zal komen. Deze Arabische leider, naar verluidt nog steeds een grote inspiratiebron voor president Nasser en vele andere Ara bische prominenten, heeft meermalen een bezoek gebracht aan Hitier. Volgens Reynolds zou hij ook in con tact hebben gestaan met Eichmann, die hem zelfs eens op een rondreis langs de concentratiekampen zou hebben begeleid „om te laten zien hoe de jo den stierven". Van een verklaring over de verhouding van Duitsland en Italië tegenover de Arabische wereld gaat één artikel, voorzien van kanttekenin gen in het handschrift van de moefti, over „het recht van de Arabieren om het joodse vraagstuk op dezelfde ma nier op te lossen als geschiedde bij de As-mogendheden". Reynolds stelt dat het wel duidelijk is wat de moefti van plan was met de joden van Palestina en de Arabische landen. Zie verder pag. 7 prachtig tafelcouvert voor u kijk op de rol daar staat alles precies op Van onze correspondent NICE Om algehele vervuiling van de stad en beschadiging van de ge bouwen tegen te gaan, hebben de bond van huiseigenaren en de afde ling van de nationale dierenbescher ming te Nice een overeenkomst ge sloten om de meer dan tienduizend duiven, die in deze stad verblijven, over te brengen naar de Camargue. Dit is een soort natuurreservaat, ge legen tussen Arles en de Middelland se Zee. De duiven zullen worden gevangen door middel van in een slaapmiddel gedrenkte maiskorrels. Daarna zullen de duiven door de dierenbescherming worden overgebracht naar de Camar gue en daar in vrijheid worden ge-, steld. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse zedenpolitie heeft in de zaak van de moord op het achtjarige jongetje Marcel Nivard een arrestatie ver richt. Zij volgt thans een spoor dat, naar zij hoopt, tot ontmaskering van de dader zal leiden. De politie wilde in verband met het onderzoek geen inlichtingen ver strekken over de stand van zaken. Ook over de identiteit van de gear resteerde en over zijn antecedenten wilde zij voorlopig nog geen mede delingen doen. De arrestatie zou het resultaat zijn geweest van inlichtingen en aanwij zingen, die zijn verkregen uit het maandagmorgen begonnen uitgebrei de buurtonderzoek, dat overigens nog niet is beëindigd. Tientallen recher cheurs trokken er maandagmorgen op uit om in het Beukelsdijkkwartier huis aan huis informaties in te win- Van particuliere zijde vernamen wij dat de politie een ongeveer ?A- jarige jongeman in verhoor genomen zou hebben, die vlak bij de woning van het jeugdige slachtoffer in dienst betrekking is. Het zou zeer wel mo gelijk zijn dat hij Marcel Nivard daardoor van nabij kende. Een merkwaardige bijkomstigheid is dat het ventje veertien dagen ge leden op een dinsdagmiddag ver dween, op een middag waarop be doelde man beroepshalve vrij was. UTRECHT. De gemeentesecretaris van Utrecht, prof. dr. B. de Goede, zal zaterdag het beeldje De Ambtenaar ont hullen. Het beeldje is op 5 mei I960 aan het gemeentebestuur aangeboden en is geplaatst op de fonteinbak voor de ach teringang van het stadhuis van Utrecht. Het stelt een zittende figuur voor. Op de fonteinbak staat ,.Ik dien de vroed schap en de burgerij, ik leef, laat leven, laat den burger vrij". TELEVISIE Van onze Haagse redactie EN HAAG In haar lang verwachte nota over de reclame-televisie spreekt de regering zich ondubbel zinnig uit voor een concessie aan een onafhankelijke maat schappij, die op een tweede net commerciële televisie-uit zendingen zal verzorgen. Zij kiest een systeem als in Enge land reeds bestaat, met dat verschil dat in ons land aan de concessie een reeks van voorwaarden en voorschriften zal zijn verbonden. De nota, ondertekend door de twee staatssecretarissen mr. Y. Scholten (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) en dr. G. M. J. Veldkamp (Economische Zaken) somt in grote lijnen de eisen op, die de regering aan een concessie wil verbinden. De maatschappij, die de concessie zal krijgen, dient geheel zelfstandig voor haar televisie-programma's te zorgen. De adverteerders mogen op die programma's geen invloed hebben. Het Amerikaanse systeem van zoge naamde „sponsored programs" (door de adverteerder aangeboden program ma's) mag in geen geval worden toegepast. Een door de Kroon te benoemen programmaraad dient toezicht (zowel vooraf als achteraf) te houden op de uitzendingen. Een reclameraad, waar van de leden eveneens door de Kroon worden benoemd, zal de reclame boodschappen beoordelen. Die reclame, aldus de nota, moet worden uitgezonden tussen de duide lijk onderscheiden onderdelen van een programma, dan wel tijdens de natuurlijke onderbrekingen", waar onder de bewindslieden bijvoorbeeld verstaan de pauzes in toneelvoorstel lingen of sportwedstrijden. Per uur zou ten hoogste acht minu ten en over de gehele zendtijd bere kend niet meer dan tien procent aan reclame mogen worden besteed. De twee staatssecretarissen willen een code doen opstellen, waaraan de t.v.-rëclame zal moeten voldoen dit om uitwassen ö'an wel ongewenste reclame tegen te kunnen gaan. De maatschappij, die voor de con cessie in aanmerking wil komen, zal daar een bepaald bedrag voor moeten betalen. De nota noemt dit niet pre cies: het kan een bedrag zijn dat in een bepaalde verhouding staat tot de omzet. Daarnaast zal de concessionaris zo danige garanties moeten geven voor de betalingen van de zenderhu-ur, dat op deze basis de nodige middelen voor de bouw van een tweede zen dernet kunnen worden verworven. Deze zenderbouw krijgt géén rijksbij drage. Voorts dient de concessionaris de beschikking te krijgen over eigen studio's en apparatuur. De houdster van de concessie zal bereid moeten zijn een nader over een te komen deel van haar winst af te staan ten behoeve van algeme ne. culturele doeleinden, direct of in direct ten bate van de televisie. Met deze bepaling willen de be windslieden de kritiek tegen de com merciële televisie als zou die er uit sluitend op gericht zijn hoge winsten te maken, de wind uit de zeilen ne men. Die winst zal worden afge roomd. tot een „redelijk" bedrag overblijft als winst van de geïnves teerde kapitalen. De maatschappij zal moeten zijn samengesteld uit zo 'breed mogelijk samengestelde groeperingen, waarbij in beginsel geldt dat de aandelen in Nederlandse handen zijn. De aandeelhouders mogen geen voorkeur doen gelden of kortingen ont vangen voor de uit te zenden reclame. De reclametarieven dienen gesipreid te zijn, opdat niet alleen de grote, maar ook middelgrote en combinaties van kleinere bedrijven de t.v.-reclame kunneii betalen. De exploitanten van de commerci ële t.v. dienen zich te verbinden tot een samenwerking met de NTS en de omroepen, waarbij de staatssecreta rissen denken aan een vaste, organi satorische vorm. In dit verband zou den beide partijen moeten overleggen over de coördinatie der programma's, het overnemen van Eurovisie-uitzen dingen en van bepaalde evenemen ten, gelijke beloning van de techni sche staf en van artiesten, e.d. De regering wil voorkomen, dat tussen commerciële t.v. en de NTS (resp. omroepverenigingen) een moor dende concurrentie ontstaat in het van elkaar wegkopen van technici, artiesten en regisseurs of het tegen elkaar opbieden om bepaalde evene menten (sportwedstrijden) te kunnen uitzenden. In Engeland is bij invoeren van de commerciële t.v. geen enkele vorm van samenwerking ofoverleg tot stand gekomen met de bestaana* b.b.C. en dit voorbeeld strekt tot waarschuwing, aldus de nota. Advertentie de verf voor het schilderfeest De kwestie of reclame in de t.v. in ons land toelaatbaar is, wordt in de nota uitvoerig besproken. De econo mische motieven hier is kennelijk staatssecretaris Veldkamp aan het woord wegen zwaar: voor de ex pansie van het Nederlandse bedrijfs leven op de „thuismarkt" zijn de mogelijkheden tot ontplooiing van reclame van groot belang. Juist in ons land, waar in een open volkshuishouding de concurrentie wordt aangemoedigd en de vorming van kartels bestreden, is een bona fide reclame economisch onmisbaar. Onder bepaalde voorwaarden past die reclame ook in de televisie. Daarbij moet Nederland oppassen, niet achter te raken: dertig procent van de Nederlandse kijkers kunnen Westduitse programma's ontvangen, die al reclame uitzenden. Wij moe ten er tijdig bij zijn, zo meent de staatssecretaris, om straks niet over spoeld te raken met buitenlandse t.v.- recla-me. Het zijn echter niet economische motieven alleen. Ook vraagstukken van de vrije meningsuiting en van het vrije, particuliere initiatief zijn in het geding. Een programmamaat- schappij, die een aanvraag doet om een concessie, kan zich terecht be roepen op deze twee zaken. Hier is het staatssecretaris Scholten, die er op wijst dat de con cessiehouder slechts vraagt om de formele vrijheid gebruik te mogen maken van het communicatiemiddel televisie. Zij vraagt niet een gelijk stelling met de omroeporganisaties, die hun televisie-uitzendingen betalen met door de staat geheven kijkgeld. Er is dus geen sprake van een mate riële gelijkstelling. lh geloof, dat het toch verstandiger is het kijkgeld voor de t.v. te betalen. PARIJS Gisteravond is bekend gemaakt dat presi dent de Gaulle en president Bourguiba elkaar maandag op Rambouiliet zullen ontmoeten. EEN PRODUKT VAN DESIKKENS-GROEP De bezwaren die de NTS en de omroepverenigingen tegen de com merciële televisie hebben ontwikkeld, vinden in de nota een uitvoerige be strijding. Zoals reeds gezegd, stellen de staatssecretarissen dat de mate riële positie en de verworven rechten van de omroeporganisaties niet wor den aangetast. Maar ook zij, zo me nen de bewindslieden, zullen onder vinden dat een tweede zendernet met een commerciële exploitatie hun meer voordeel dan nadeel zal bren gen. Een tweede net betekent meer mo gelijkheden voor de t.v.-kijkers en dus zeer waarschijnlijk een nog snel lere groei van hun aantal, waardoor meer kijkgeld binnenkomt voor de omroepverenigingen en de NTS. Het zou zonder commerciële tv. thans niet te voorspellen zijn wan neer een tweede zendernet uitslui tend te betalen met kijkgeld tot stand zou kunnen komen, zo waarschuwen de staatssecretarissen. Met commerciële televisie kunnen zij veel verder vooruit zien: met de snellere groei zou zelfs een derde zendernet in zicht komen, dat dan aan de NTS en de omroep verenigin gen ter beschikking kan komen. De toekomst der televisie ziet er, vol gens de visie van de nota, dan zo uit: drie zendernetten, waarvan twee voor de NTS en de omroepen en één voor de commerciële t.v. Voor da kijkers, die meer mogelijkheden krij-r gen en door de te scheppen concur rentie meer kwaliteit, is dat een ple zierig vooruitzicht. Te meer cmdat de regering voorlopig het kijkgeld niet wil verhogen. I Zie verder pag. 2 Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Russische staatscircus zal niet in Hilversum kunnen optreden. Minister mr. dr. Ch. J. M. A. Van Rooy heeft geen voldoende redenen kunnen vinden daarvoor alsnog een werkvergun ning voor de Russen in het voor uitzicht te stellen. Hij heeft de Hilversumse burgemeester, de heer Boot, telegrafisch van zijn besluit op de hoogte gesteld. Het is met het bezoek van dit circus aan ons land nogal vreemd gelopen. In het algemeen zijn de Nederlandse auto riteiten er niet happig op, buitenlandse circussen toe te laten. Normaal krijgt slechts één buitenlands circus per jaar een werkvergunning onder de voorwaar de dat het Nederlandse musici voor zijn orkest engageert. Deze beperking be schermt de Nederlandse circussen Strass burger en Boltini, die toch al moeite hebben om rond te komen. Drie weken Het Russische circus heeft zelf ge vraagd een week op te mogen treden in één plaats. Deze aanvraag voor zulk een korte tijd en buiten het seizoen is ingewilligd. De voorwaarde van Neder landse musici is niet gesteld. In een briefwisseling met de Russi sche ambassade is een en ander vastge legd. Het verlenen van visa voor de tijd van 21 dagen stond daar buiten. De Russen hadden voor een deel van het technisch personeel, dat voor het opbouwen en het afbreken van het cir cus moest zorgen, visa voor drie weken aangevraagd. Gemakshalve is toen aan alle Russische medewerkers een visum voor drie weken verleend. Minister Van Rooy is min of meer in een dwangpositie geraakt, toen men in Hilversum wat te voorbarig van stapel liep om ook daar het circus te willen laten optreden. Van Russische zijde waar men uiteraard geheel op de hoogte was van de voorwaarden heeft de mi nister geen verzoek ontvangen om ver lenging van de werkvergunning. De Rus sen zijn in deze zaak toeschouwers geble ven en hebben de leider van de toernee, de heer Kersten, en de Hilversumse bur gemeester en wethouders voor zich la ten pleiten. De bewindsman heeft door deze voor geschiedenis weinig keus gehad en een verlenging van de werkvergunning niet kunnen toestaan. Druk van Nederlandse circussen, aldus is ons van de kant van het departement verzekerd, heeft daar bij geen ander gewicht in de schaal ge legd dan tot uiting komt in de algemene voorwaarden voor het optreden van bui tenlandse circussen. De directeur van het Russische circus, de Duitser J. H. Mattner zei ons gisteravond: „Ik blijf een week langer in Rotterdam. ïr- die week zullen wij optreden in een tent. Ik moet nog zien wie ons dat zou kun nen beletten. Ik ben een vrij zaken man en als ik in mijn werk wordt gehinderd, zal ik schadevergoeding eisen." COLOMB BECHAR (Reuter) Frankrijk heeft zich na Rusland en Amerika als derde op het lijstje ge plaatst van landen die dieren de ruim te in hebben Oeschoten. Het dier, een witte rat, heeft de vlucht overleefd. De rat Hector werd gisteren bij Co- lomb Béchar in de Sahara met een Franse raket van het type Véronique honderd-vijftig kilometer de ruimte in geschoten. De neuskegel van d-e één- trapsraket. waar Hector in zat, werd later op 45 kilometer afstand gevon den Hector had een ruimtepakje aan. Hij is sinds december op zijn reis voorbereid. Tijdens de vlucht werden gegevens over de werking van zijn hersens, zijn hart en zijn longen naar de aarde uitgezonden. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte om 23.15 uur: Aanvankelijk en kele mistbanken in hoofdzaak in het noorden van het land, overigens droog en vrij zon nig weer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige oostelijke wind. MIESJE: Ik kom in een schoonmaak- stemming!

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1