Binnen twee drie maanden WL bemande tocht M&m KATANGA MOBILISEERT NA BESLUIT VAN UNO mf Hit*! I Geslaagd proefschot met kabine voor de eerste astronauten Maximum snelheid op grote wegen Kroonprinses in de Kamer Minister beslist vandaag over Russisch circus Atlasraket Meer proeven Zware opleiding Wetsontwerp ingediend PROF. BAVINCK IN ZIEKENHUIS Anarchisten „gooiden"' consulaat in brand Rassendiscriminatie bij uitvoer naar VAR Baby verbrand in bed De Bilt: Zonnig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Na een in alle opzichten geslaagde proef met een kahine van het soort waarin de eerste astronauten vluchten door de ruimte moeten maken, is gisteren te Cape Canaveral be kend gemaakt wie de eerste drie mensen zullen zijn die een ruimte- vlucht moeten maken. Die eerste bemande tocht door de ruimte zal zeer waarschijnlijk binnen twee of drie maanden worden gemaakt. Uit de zeven voor een dergelijke vlucht opgeleide mannen zijn gekozen: John Glenn, Virgil Grissom en Allen Shepard. Zij zijn alle drie getrouwd en hebben alle drie twee kinderen. Pas op het laatste ogenblik zal uit dit drietal de man worden gekozen die de eerste vlucht in de ruimte zal maken. DRIE RUIMTEPIONIERS GEKOZEN JOHN GLENN VIRGIL GRISSOM ALLEN SHEPARD Er heerste gisteren op de grote ra- kettenbasis van Cape Canaveral grote geestdrift: Iedereen was bezield van een nieuw optimisme. De proef die aan de mededeling over het aanwijzen van drie astronauten vooraf was gegaan scheen immers bewezen te hebben dat de kans op succes van de eerste men selijke vlucht door de ruimte zeer groot was. Die proef was zo ingericht dat de onbemande ruimtekabine zou worden blootgesteld aan de grootste gevaren. Zij werd onbeschadigd uit zee opgevist, slechts enkele minuten na dat zij was neergekomen. DE KROONPRINSES heeft gister middag een deel van de debat ten over de buitenlandse politiek in de Tweede Kamer bijgewoond. Het was voor bet eerst bij ons weten, dat prinses Beatrix het dagelijkse parle mentaire werk volgde. Zij beeft bet grondig en bijna vier uur lang gedaan als gast Van de voorzitter in diens loge, voorgelicht door dr. L. G. Kor* tenhorst, de griffier mr. F. A. Schepel en de commies-griffier mr. A. C. de Ruiter. Minister mej. dr. M. A. M. Klompé kwam er ook nog even bij kijken. Minister mr. E. IT. Toxopeus, die er voor zaken was, daar hij wilde boren wat der Kamer zou beslissen over de Nienw-Guinearaad, hield zich wat achteraf. Het hoge bezoek viel geenszins op. Met geen woord werd er uit de Kamer zelfs maar op gezinspeeld en menige bezoeker op de publieke tribune zal haar niet eens hebben opgemerkt. Prinses Beatrix was in gezelschap \a» baar secretaresse mejuffrouw M. C. C. Wijnen. Het debat bad voorts nog buitenlandse belangstelling, nl. van de ambassadeurs van België, Israël en Luxemburg. De raket die voor deze proef is ge bruikt was een Atlas, die in zijn neus de zware kabine meevoerde, die van precies hetzelfde type was als die waar in de eerste Amerikaanse ruimtereiziger plaats zal nemen. De raket bereikte een hoogte van 175 kilometer. Ruim twintig minuten na de lancering kwam de kabine op meer dan 2500 km van de lanceerplaats terecht in de Atlantische Oceaan, op nog geen vijftien kilometer van een van de sche- pen van het eskader, dat in het doel gebied lag te wachten. Een helikopter i had het voorwerp zeer spoedig gevonden en kort daarna werd het aan boord van een oorlogsschip gehesen. Een kort on derzoek wees uit, dat de kabine niet de minste schade had opgelopen en dat een mens die de vlucht zou hebben I meegemaakt ongetwijfeld in leven zou i zijn gebleven. Men had de omstandigheden waar onder de kabine in de dampkring terug- I keerde zo ongunstig mogelijk gekozen ongunstiger dan bij de eerste proef met bemande ruimtevaart het geval zal zijn. Alles was zo geregeld, dat de kabine aan een fantastische "hitte werd blootge steld, tot enkele duizenden graden toe. Ook is het voorwerp onderworpen ge weest aan krachten die zestien maal zo groot waren als de zwaartekracht op aarde. Op 29 juli is een eerste proef van dit soort mislukt doordat de raket na een minuut ontplofte. Er zullen nu nog ver scheidene proeven van dit type worden genomen eer het werkelijk zover is, dat een man in de kabine zal plaatsnemen. De opleiding van alle zeven astronau ten als één team gaat gewoon door. De drie uitverkorenen echter zullen in snel tempo nog een bijzondere opleiding krij gen. Zij zijn gekozen om in aanmerking te komen voor de eerste vlucht door de ruimte vanwege hun lichamelijke en geestelijke conditie. Vlak voor de eerste vlucht zal uit de drie opnieuw de beste worden gekozen. De oudste van de drie mannen is Glenn. Deze 39-jarige overste van de mariniers heeft verschillende vlieg records op zijn naam staan. Hij heeft in de laatste jaren van de oorlog en ook in de Koreaanse oorlog vele duizenden uren gevlogen. De jongste van de drie is Grissom, die 34 jaar is. Hij kwam in 1944 bij de lucht macht en heeft ais piloot in Korea ge vochten. Tussen deze twee in komt de 37-jarige Shepard, die marine-officier is. Ook hij heeft veel gevlogen. Net als hun vier lotgenoten zijn zij Dit is Allen Shepard in de houding waarin hij in de kabine zal moeten plaatsnemen wanneer het zijn beurt is om een reis door de ruimte te maken. De foto is gemaakt toen men een afdruk in plastic vervaar digde van zijn lichaam. Deze afdruk, overgebracht in schuimrubber, zal Shepards „zetel" zijn in de kabine. De vreemde houding waarin de eerste ruimtereizigers hun korte vlucht zullen maken is de gunstigste die men heeft kunnen vinden. Zij beschermt o.a. tegen de geweldige krachten waaraan het menselijk lichaam tijdens een dergelijke vlucht is blootgesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister H. A. Kort hals wil de bevoegdheid krijgen maximumsnelheden voor het verkeer te kunnen vaststellen op wegen bui ten de bebouwde kom. Hij heeft daartoe bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend. Het ontwerp opent de mogelijkheid dergelijke maximumsnelheden bij ministeriële beschikking in te stellen. Het betreft hier, zo schrijft de bewinds man. incidentele gevallen. Hij denkt daarbij aan wegen of delen van wegen, die in zodanige staat verkeren, of boch ten hebben, dat hoge snelheden hierop gevaarlijk kunnen zijn. Ook het invoe ren van maximumsnelheden bij wer ken aan wegen, wegomleggingen, e.d. kan na de wetswijziging gemakkelijk geschieden. Bescheiden In het algemeen zal de minister een be scheiden gebruik van zijn bevoegdhe den maken, aldus de bewindsman. Hij deelt de Kamer mee. dat hij nog geen beslissing heeft genomen over de wenselijkheid een algemene snelheids beperking op alle wegen buiten de be bouwde kom in te voeren. Tot zulk een maatregel heeft de commis sie veiligheid wegverkeer geadviseerd, waarbij werd gedacht aan een algeme ne snelheidsbeperking tot 120 km per uur. De bewindsman zal dit advies nog nader overwegen. Wellicht zo zou uit zijn toelichting op te maken zijn geeft hij er de voorkeur aan hierover met de Tweede Kamer van gedachten te wisselen. De ingediende wetswijziging zou daartoe een goede gelegenheid bie den. Indertijd is op rijksweg 13 toen nog de rijksroetsjbaan een tijdelijke ma ximumsnelheid ingevoerd van zeventig km per uur. Dit was alleen mogelijk door in het Wegenverkeersreglement een afzonderlijke bepaling op te ne men. Een dergelijke bepaling hoort in dit reglement echter niet thuis, zo schrijft minister Korthals, omdat daar alleen algemene maatregelen in ver meld behoren te zijn Ook dit is een argument om de Wegenverkeerswet te wijzigen. De Commissie veiligheid wegverkeer heeft zich bij haar advies om over te gaan tot een algemene snelheids beperking op alle wegen laten lei den door de resultaten van de maxi mumsnelheid van vijftig km in de be bouwde kom. Beperking van de snel heid op buitenwegen zou volgens de commissie kunnen leiden tot verminde ring van aantal en ernst van de ver keersongevallen. RIJKSBEMIDDELAARS Vier procent toeslag voor grafische bedrijven Eigen nieuwsdienst DEN" HAAG. Het College van rijks bemiddelaars heeft besloten voor het gra fische bedrijf een toeslag op de lonen van vier procent met terugwerkende kracht tot 1 januari 1961 goed te keu ren. Het college heeft dat meegedeeld aan de partijen, die zijn betrokken bij de collectieve arbeidsovereenkomsten voor het grafische bedrijf. Zoals bekend waren de werkgevers en de werknemers het met elkaar eens ge worden over een toeslag van 4y2 procent- Het Centraal bureau voor de grafische vrijwilligers die zich reeds lang geleden j bedrijven (het orgaan van overleg van hebben gemeld voor de ruimtevaart. De opleiding die zij hebben gekregen zij nebben gekregen is waarschijnlijk de zwaarste die ooit een mens heeft gehad. werkgevers en werknemers) beraadt zich nog over het besluit van de rijksbemid delaars. Eigen nieuwsdienst ELISABETHSTAD Een oorlogs verklaring van de Verenigde Naties aan Katanga en geheel Congo, zo heeft president Tsjombe gisteren in een radiorede de machtiging van de Veiligheidsraad aan de troepen van de Uno bestem peld om „zo nodig geweld te gebrui ken ter vermijding van burgeroor log in Congo". De Katangaanse pre sident, die ontwapening van zijn troepen vreest, noemde de jongste resolutie van de Veiligheidsraad „in menging in Congo's binnenlandse aangelegenheden" en kondigde een algemene mobilisatie van alle Ka- tanganen. zwart en blank. af. Tsjombe zei de grenzen van Ka- tanga te willen sluiten om de Uno te verhinderen de bepalingen van de resolutie tot uitvoering te brengen. Gewapenderhand zou Katanga zich verzetten tegen pogingen het land onder een neo-kolonialistisch be wind te plaatsen. Tezelfdertijd wees Tsjombe alle verdere technische hulp van België van de hand. Hij kondigde aan dat Katanga voortaan zelf de Belgische technici zal betalen. Voorts zei hij president Kasavoeboe uit Leopoldstad, president Kalonji van Mijn- staat, en de Loemoemba-gezinde leiders uit Oostprovincie en Kivoe, Gizenga en Kasjamoera, uitgenodigd te hebben voor een ronde-tafelgesprek op 6 maart in Genève. Dit zou dan de voorbereiding moeten worden voor het langverwachte nationale overleg in Elisabethstad. Grote stap AMSTERDAM (ANP). Prof. dr. J. H. Bavinck. hoogleraar aan de theolo gische faculteit der Vrije Universiteit te Amsterdam, is in het Julianazieken- huis opgenomen. Hij zal voorlopig rust moeten houden. „Desnoods met wapengeweld" zullen de Katangaanse troepen zich volgens president Tsjombe verzetten tegen ontwapening door de strijdkrachten van de Verenigde Naties. Of het bij een dreigement zal blijven weet niemand, maar de soep is al vaker in Congo niet zo heet gegeten als zij werd opgediend. Dat geldt waarschijn lijk ook voor de afgekondigde „algemene mobilisatie van blank en zwart" in Katanga. Onze correspondent in Washington wijst er op dat de machtiging om ter voorkoming van burgeroorlog in Congo desnoods machtsmiddelen te gebruiken, voor de Veiligheidsraad een stap is zon der precedent in de geschiedenis van de volkerenorganisatie. Het was een bewo gen zitting die tot diep in de ochtend uren duurde en die haar hoogtepunt vond in de aanneming van de resolutie met negen tegen nul stemmen (Rusland en Frankrijk onthielden zich). Hammarskjoeld toonde zich verheugd met deze krachtige en duidelijk omlijn de opdracht en zei goede hoop te heb ben dat men nu ook nieuwe troepen contingenten beschikbaar zou stellen. Even tevoren was met acht tegen één stem (Rusland) en twee onthoudingen (V.A.R. en Ceylon) een Russische eis tot terugtrekking binnen een maand van alle internationale troepen en ontslag van Hammarskjoeld verworpei Daarentegen sloten de Afrikaans-Azia tische naties zich bij het Amerikaanse standpunt aan dat de Uno een instru ment moet zijn voor beëindiging van de koude oorlog in Afrika, zonder dat dit nochtans uitdrukkelijk onder woorden werd gebracht. Ongetwijfeld is de positie van de Verenigde Naties door dit alles ten zeerste versterkt en zijn de banden van de Verenigde Staten met de jonge Afrikaanse landen weer nauwer aange haald. Door het herbevestigen van vroe ger aangenomen resoluties heeft de Veiligheidsraad doen uitkomen dat aan Hammarskjoeld de leiding van de ope raties in Congo blijft toevertrouwd. In die zin kan het besluit van gisternacht eveneens als een vertrouwensvotum voor de secretaris-generaal worden op gevat. Verschillende leden legden er de nadruk op dat de resolutie slechts be doeld is om in laatste instantie botsin gen tussen groeperingen van burgers te voorkomen en dus niet om een be paalde politieke oplossing op te leggen. Behalve de machtiging voor het ini tiatief tot wapengeweld behelsde de aangenomen resolutie tevens het aan dringen op een onpartijdig onderzoek naar de dood van Loemoemba, op een nieuwe bijeenkomst van het Congolese parlement, reorganisatie van de Congo lese militaire eenheden en hun ver wijdering uit het politieke leven, en tenslotte terugtrekking van alle Bel gisch en ander buitenlands militair of paraTmilitair personeel uit het land. België deelde mee hier niet onwelwil lend tegenover te staan mits men zon der onderscheid te werk zou gaan. Tot twee maal toe heeft Rusland voorts van zijn vetorecht gebruik moeten maken om te voorkomen dat een veroordeling van de wreedheden en executies in Congo ook zou slaan op die, bedreven door de regimes in Stanleystad en Ki voe. Niet ernstig In Congo zelf neemt men de dreige menten van Tsjombe voor gewapend verzet tegen een nieuw optreden van de Verenigde Naties niet ernstig op. Al eerder was er met „mobilisatie" ge dreigd en ook toen hadden de inter nationale troepen ongehinderd Kataiiga kunnen binnentrekken. In Leopoldstad verklaarde premier Ileo dat zijn rege ring onkundig was geweest van de zes terechtstellingen in Mijnstaat GENUA (Reuter). Anarchisten hebben gisternacht „molotov-cocktails" (zelf gemaakte brandbommen) in het gebouw van het Spaanse consulaat in Genua geworpen. De consul, zijn echt genote en zijn 17-jarige dochter werden door twee luide explosies gewekt. Vlam men blokkeerden de weg naar de bui tendeur, zodat zij gedwongen waren via het raam naar buiten te springen. De brandweer heeft het vuur snel kunnen bedwingen. 1 Op de tuinmuren waren leuzen ge schilderd zoals ..lang leve de anarchie", .dood aan Franco" cn de initialen van ;en Spaans-Portugese anarchistische or ganisatie. ja en toen de kinderen getrouwd ivoren hebben we de zaak maar verkocht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Zeer waar schijnlijk zal minister C. J. M. A. van Rooy vandaag definitief be slissen over het verlenen van een werkvergunning aan het Rus sische staatscircus voor een op treden in Hilversum. Gisteren ontving de minister laat in de middag de burgemeester van Hil versum. de heer J. J. G. Boot, die was vergezeld van de Hilversumse wethou der van financiën en van sportzaken. Zij hebben de moed nog niet helemaal opgegeven. Weliswaar ontving burge meester Boot maandagavond een tele gram met de mededeling, dat de Rus sische artiesten na de voorstellingen in Rotterdam terstond naar West- Duitsland zouden vertrekken, maar dat werd gisterochtend in alle vroegte herroepen. In een tweede telegram werd er toen op aangedrongen, dat de burgemeester toch op audiëntie zou gaan. Tijdens die audiëntie pleitten de drie Hilversumse gemeentebestuurders voor het verlenen van een werkvergunning. Dat pleidooi staafden zij o.a. met het argument, dat het Russische staats circus een geheel andere stijl verte genwoordigt en van een geheel ander allure is dan de circussen die zich door een optreden van de Russen in de Hil versumse Expohal benadeeld zouden achten. De bewindsman heeft toegezegd de Hilversumse argumenten in zijn over wegingen te betrekken, maar het lijkt niet waarschijnlijk, dat hij cj5 zijn. eer der genomen besluit zal terugkomen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De liberale Tweede- Kamerfractie heeft gisteren bij mon de van prof. S. Korteweg aan de re gering gevraagd of zij bij het verle nen van exportgaranties uitdrukkelijk het stellen van eisen die neerkomen op rassendiscriminatie heeft uitgeslo ten. Indien dit niet het geval is rijst volgens prof. Korteweg de vraag of het niet juist zou zijn in het vervolg het opnemen van een dergelijke clau sule in overweging te nemen. De stelling dat de landen van het westen bereid moeten zijn offers van materiële aard te brengen voor de ho ge beginselen van recht en vrijheid, dient volgens prof. Korteweg niet al leen een richtlijn te zijn voor de re- geringspolitiek. Die stelling moet haar weerspiegeling vinden in de houding van het Nederlandse volk in al haar geledingen. In dit verband, zo zei de liberale woordvoerder, is in joodse kringen twijfel ontstaan op het punt van de uitvoer naar de Verenigde Arabische Republiek. Volgens bepaalde berich ten zou deze uitvoer alleen mogelijk zijn indien de exporteurs verklaringen afleggen van antisemitische strekking. Daar de uitvoer naar de VAR van regeringswege wordt bevorderd door het verlenen van exportgaranties, wenste de liberale fractie te verne men of deze afhankelijk worden ge steld van het opnemen van de zoge naamde ariërclausule in de contrac ten. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Door een brand is gisteren in Capelle aan de IJssel een baby van acht maanden om gekomen. Het kind zoontje van de familie Boon was ziek. Daarom werd er voortdurend gestoomd bij zijn bed. Het petroleumstel dat daarvoor werd ge bruikt heeft vermoedelijk beddegoed aangestoken. Vóór hulp kwam opdagen was het kind verbrand. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Droog weer met aanvankelijk nog mist of laaghan gende bewolking, maar in de middag op vele plaatsen zonnig weer met maximumtempera turen van 8 tot 10 graden. Waar de bewolking niet op trekt maxima van 4 tot 6 graden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. MutSJE Bestendig onzeker! 33 fSteuarl: zon °b I-40. zon on der IS.US; maan op 11.57 onder 2.47, Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREDKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116686, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-30W, redactie Walcheren en sportredactie 01160-4604, Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuw straat 33, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad teaw BtrnsMM tt «ent jMkMJUMMHfrprjjg 10,98 per treek, 7,— Advertentietarieven op tanvruge. - Rubriek Kabouter* 7 cant per troorA nat aan minimum van f 16e JAARGANG No. 4788 Woensdag 22 februari 1961

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1