Eenheidswet blijft tot na de verkiezingen liggen «rf iflgK' Plan voor enkele burger posten in Haagse buurt I Koning weigert ontslag aan de liberale ministers Hf! RADAR VAN WATERWEG MOET AAN BINNENVAART WORDEN AANGEPAST Half miljoen van NSF Nieuw-Guinea niet voor de Veiligheidsraad Van Ommeren moet belangen in Israël opgeven GEOPEND VAN 9 TOT 6 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 21 februari 1961 Vrouw rijdt voor Van Gend en Loos I oor kunstijsbanen Vijf d a gen werken in de mijnen TRIEST VERVOLG OP STRIJD Gevlucht TSachtivaker slaat twee inbrekers fabriek uit Lachende derde BEROUW KOMT NA HET CARNAVAL POLITIEBUREAU Verlicht bordje BEJAARDE MAN IN KANAAL GEFIETST Voorlopig vliegverbod voor Friendships in Australië Vlielanders graven beurtschip uit TEGENREGERING MELDT: Troepenconcentraties in Oost-Indonesië Proces tegen dokter O. wordt 16 maart hervat LAATSTE NIEUWS Masmoudi vandaag bij de Gaulle De Bilt: Helder Het weer overal Directeur: JACQ DE SMIT; Cliefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postous 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901 Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604. Post bus 26, Vtissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; 'Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4787 EYSKENS IN 'T NAUW Op 26 maart gaan de Belgen naar de stembus en overal hangen reeds propagandabiljetten. Het spreekt vanzelf dat de C.V.P., de katholieke volkspartij, alles doet wat in haar vermogen is om de revolutionaire staking van december en januari tegen de socialisten uit te buiten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Er zal op korte termijn een eind moeten worden gemaakt aan de toestand, dat de met radar uitgeruste bin nenschepen geen direct contact kunnen hebben met de walradar- stations langs de Nieuwe Water weg. Het risico, verbonden aan het feit, dat een binnenschip wel adviezen van de walradar kan ontvangen, maar zelf niet naar de radarpost kan zenden, wordt te groot. De binnenschepen met radar en mobilofoon zouden door het bijplaatsen van zendapparatuur dit con tact met de wal wel kunnen opnemen, maar daar is de organisatie aan de* wal niet op berekend. Op normale dagen, als er gelijktijdig een 25 zeeschepen op de Nieuwe Water weg varen, is het onmogelijk de dertig binnenschepen, die zich daar tussendoor bewegen, ook nog te bedienen. De radar- dienst van het loodswezen zou niet alleen de apparatuur, maar ook de personeels bezetting aanmerkelijk moeten uitbrei den. Kalf verdronken Dat het dringend nodig is verbeteringen in te voeren bleek op 5 november van het vorige jaar, toen het Franse zeeschip Mekong in de mist een aanvaring kreeg met het Nederlandse binnenschip Aqui- tania. Als de schepen de walradarposten inlichtingen hadden kunnen vragen, was het ongeluk misschien nooit gebeurd. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz heeft tijdens de behandeling van deze aanvaring voor de Raad voor de scheepvaart aangekondigd, dat het probleem in studie is: het hoofd van de kust- en scheeps- radio van de PTT heeft op verzoek van de inspecteur voor de scheepvaart een rapport opgesteld over deze aangelegen heid. Over de praktische verwezenlijking van over-en-weer contact tussen binnen schepen en walradarposten is men het nog niet eens. Een invoeging van de binnenschepen tussen de zeeschepen op de Nieuwe Waterweg zou er in theorie toe kunnen leiden, dat de Nieuw Amsterdam bij mist zou moeten wachten, omdat er twee binnenschepen „in behandeling" zijn. De enige binnenschepen, die op het ogenblik wel zelf radiografisch contact met de walradar kunnen zoeken, zijn de veerboten van Vlaardingen, maar dan alleen maar via het radiokanaal, dat voor hun gebied en de dichtstbijzijnde radar post geldt. Zouden alle binnenschepen van deze mogelijkheid kunnen profite ren, dan zou dat meebrengen, dat zij moeten kunnen zenden naar alle zeven radarposten langs de Waterweg, die elk een andere radiofrequentie gebruiken. DEN HAAG (ANP). Het alge meen bestuur van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) heeft gister avond besloten uit de opbrengsten van de sporttoto voor de kunstijs banen te Deventer en Amsterdam elk een bedrag van 250.000 gulden beschikbaar te stellen. Ook zullen garanties worden verstrekt voor een tweede bedrag van 250.000 gulden per project. De plannen voor een kunstijsbaan te Heerenveen zijn, naar de mening van de NSF, nog niet ver genoeg ge vorderd om ten aanzien van dit pro ject besluiten te nemen. De kunstijsbanen te Amsterdam en Deventer zullen een lengte krijgen van vierhonderd meter. Met de bouw zal dit jaar worden begonnen. _HEERLEN. Bij de mijnen zal op 15 mei de vijfdaagse werkweek worden ingevoerd voor zowel het ondergrondse als het bovengrondse personeel. Thans heeft het personeel één zaterdag vrij in de twee weken. yAN GEND EN LOOS heeft haar eerste vrouwelijke vrachtrijder. Het is de 26-jarige mevrouw Elisabeth Renes uit Velp, die bij de Arnhemse afdeling van het bedrijf alleen „op de bok" van een auto zit. Het zware werk blijft overigens de man nen voorbehouden. Mevrouw Renes be perkt zich tot het eonfectievervoer, waar voor typisch vrouwelijke eigenschappen als properheid en correctheid in hoge mate welkom zyn. Drie weken is mevrouw Renes nu bij Van Gend en Loos in dienst, waarvan zij er twee in Den Haag heeft doorgebracht om een cursus voor bestellers te volgen. „Wy geloven dat zij uit het goede hout gesneden is", zeggen haar superieuren. De modehuizen in en 0111 Arnhem tonen zich eveneens gelukkig met deze vrouwe lijke vrachtrijder. Van onze correspondent BRUSSEL Koning Boudewijn lieeft maan dagmiddag een liem door de katholieke premier Eyskens en de liberale vice-premier Lefèbvre voorgelegd besluit ondertekend tot ontbinding van kamer, senaat en provincieraden. De verkiezingen voor deze lichamen zullen op 26 maart worden gehouden. Het verzoek van de liberale ministers om ontslag is door de koning geweigerd. Dit betekent dat tot aan de verkiezingen niet een regering aan het bewind zal zijn, die slechts de lopende zaken kan behartigen doch een regering met volledige bevoegdheden. Gezien de moeilijk heden met Congo is dat maar al te goed te begrijpen. Dit is ook de enige troost in een overigens allerellendigste toestand. De liberale en katholieke ministers konden na het aftreden van de liberale bewindslieden eerst weer tot elkaar gebracht worden door het besluit dat de Eenheidswet, die drie maanden lang geheel het politieke leven des lands heeft beheerst en die aanleiding is geweest tot een rampzalige en revolutio naire stakingsaktie, praktisch niet zal worden toegepast. Eyskens kon er gistermiddag op zijn persconferentie met onderuit: er zullen wel wat koninklijke besluiten geno men worden tot toepassing van de Een heidswet, doch de besluiten die vaii fiscale aard zijn zullen niet worden ge nomen. Evenmin zal dat gebeuren met de besluiten die tot bezuinigingen van betekenis in de sociale sector hadden kunnen leiden, namelijk die welke be trekking hebben op herziening van het Werkloosheidregiem. Op onze vraag wat de betekenis is van deze abdicatie voor België's finan ciën verklaarde de eerste minister na enige aarzeling, dat het uitblijven van de besluiten tot belastingverhoging voor de schatkist een maandelijks verlies van 30 a 35 miljoen gulden betekent. De persconferentie, die minister Eys kens gaf, was de pijnlijkste die wij ooit hebben meegemaakt. Het was al begon nen met ruzie tussen de parlementaire journalisten en de mannen van de tele visie, die door het opstellen van hun apparatuur en door de verzengende hitte van hun lampen de journalisten het werk bemoeilijkten. Daarna viel een oude journalist uit tegen de man nen van de televisie, die, meende hij, wanneer zij bij de eerste minister op bezoek kwamen, toch op zijn minst hun half ontbloot bovenlijf konden camou fleren door het aandoen van een das. Premier Eyskens probeerde er van te maken wat er van te maken viel. Hij gaf hoog op van hetgeen de regering al heeft gedaan om tot gezonder financiën te komen. Hij verzekerde dat de Een heidswet blijft en belangrijke gevolgen zal hebben. „Bedenk toch eens", zei hij „het nieuwe regiem voor de pensioenen blijft!" Maar hij zei er niet bij, dat dit nieuwe pensioenenstelsel voor over heidspersoneel, dat hij dan zo'n indruk wekkend voorbeeld vond, alleen maar geldt voor mensen die nog in dienst moeten treden en dat de bezuinigingen die dit nieuwe stelsel meebrengt eerst over ongeveer 35 jaar reëel zullen wor den. „En bedenk verder', zei Eyskens, „hoeveel koninklijke besluiten er al niet moeten worden genomen en hoe weinig tijd wij daarvoor hebben, nu toch tot ontbinding van het parlement en het houden van de verkiezingen wordt overgegaan, die iedereen wilde. De door de Eenheidswet mogelijk ge maakte herziening van het belasting stelsel van de gemeenten, vergt al 2500 besluiten. Er zijn immers 2500 gemeen ten!" Met deze en dergelijke verhalen trachtte de ongetwijfeld moedige maar beklagenswaardige eerste minister zijn zaak te redden. Het drama dat zich de laatste dagen heeft voltrokken komt er op neer dat Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De 64-jarige nacht waker A van R. uit Den Haag heeft in het afgelopen weekeinde twee inbre kers een fabriek van winkelbetimme ringen uit geslagen. De nachtwaker trof het tweetal in het kantoor, toen hij een ronde maakte. Een van de mannen deelde een paar flinke klappen uit. De nachtwaker liep enkele diepe wonden op, maar verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet. Hij trok zijn gummistok en sloeg op de inbrekers in. Zij gingen er in allerijl vandoor. Er wordt in de fabriek niets vermist. de rooms-Iiberale coalitie wel gevoch ten heeft voor de Eenheidswet, waarte gen de socialisten een revolutionaire stakingsactie ontketend hadden, maar dat zij, nu het erop aankomt die Een heidswet toe te passen, gevlucht zijn voor hun verantwoordelijkheid uit vrees voor het kiezerskorps. De katholieke ministers wilden geen bezuinigingen in de sociale sector uit angst voor hun kiezers. De liberalen wilden geen belastingverhogingen even eens uit angst voor hun kiezers. Lachende derde bij deze strijd tussen de twee delen van de regeringsmeer derheid is de socialistische partij. Had den wij geen gelijk met onze kritiek op de Eenheidswet, zullen zij nu vra gen. De regering zelf vindt het beter er de consequenties niet van te aanvaar den. Bovendien kunnen de socialisten er van profiteren, dat na de onderlinge ruzie van liberalen en katholieken en het machteloze slot van een bewind, dat bij de publieke opinie elk krediet heeft verloren, de stakingen vergete^ zijn. Dat komt door het onvermogen van li beralen en katholieken om hun taak bezuinigen, saneren en herstel van het door de Congolese kwestie geschokte vertrouwen uit te voeren. Dapper beantwoordde eerste minister Gaston Eyskens gistermiddag de moeilijke vragen die hem bij tientallen tegelijk werden gesteld. NIJMEGEN. Berouwvol en vooral platzak meldde zich gisteren bij de Nij meegse politie een dertigjarige tuinder uit Amsterdam. Hij kwam uit 's-Hertogenbosch, waar hij vrolijk carnaval had gevierd. Het geld daarvoor had hij verkregen door een bromfiets te verkopen. Die bromfiets was echter van zijn baas in Amsterdam. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het verontrustend aantal misdrijven en het toenemende tekort bij de politie heeft het bestuur van een wijk- vereniging in de Haagse Vogelbuurt doen besluiten zelf een systeem te ontwerpen dat de mensen in de wijk zo veel mogelijk beschermt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering ziet op het ogenblik geen aanleiding de situatie rondom Nederlands Nieuw-Guinea voor te leggen aan de Veiligheidsraad. Zij sluit echter niet uit dat dit wenselijk of noodzakelijk zou kunnen worden, zo deelt minister-president prof. dr. J. E. de Quay mee in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid mr Burger. De tussen de Sowjetunie en Indonesië gesloten overeenkomst tot levering van wapens, aldus prof De Quay, en de daarmee gepaard gaande publiciteits campagne zyn erop gericht de indruk te wekken ais zou Indonesië meer dan tot nu toe rekening houden met het gebruik van militaire middelen. De regering, zo verzekert de minister president. heeft steeds een beleid ge volgd, dat er naar streeft steun te krygen van bevriende mogendheden, vooral met het oc-g op het voorkomen van een open, militair conflict met Indonesië. Zij heeft deze steun daarby in aanzienlijke mate ondervonden. De regering heeft nimmer twyfel laten bestaan aan haar bereidheid alles te doen met inachtneming van haar verplichtingen ten aanzien van de be volking van Nieuw-Guinea om zulk een militair conflict te voorkomen, aldus prof. De Quay. De Vogelwijk met haar vele vrijstaande huizen, grote tuinen en slechte verlichting is een door in brekers drukbezocht gebied. Meis jes worden er in de donkere lanen vaak door vreemde heren aange sproken. Het enige politiebureau in deze wijk aan de Laan van Poot is sinds enige tijd alleen overdag bezet. Er hangt een bordje voor het raam, als was het een winkel: „Geopend van 9 tot 6." Op een aantal strategische punten in de wijk, by voorbeeld op hoeken van straten, wil de wijkvereniging posten plaatsen. Deze posten zullen zijn leden van de wijkvereniging, die telefoon hebben. Aan de buitenkant van de huizen zal een kenteken worden aangebracht. Ge dacht word aan een verlicht bordje; zodra zich iets bijzonders voordoet, hetzij dat ergens wordt ingebroken, hetzij dat een meisje wordt aangespro ken door een vreemde of dat, zoals in Den Haag vrij veel voorkomt, een dame op straat wordt beroofd van haar tasje, kan de gedupeerde de dichtstbijzijnde post waarschuwen. Die post staat, vol gens het plan, in verbinding met het politiebureau in de Duinstraat, waar men beschikt over een lijst met alle posten. De politie waarschuwt vervol gens alle posten. Voor uitvoering van het plan is de medewerking van de politie nodig. De hoofdcommissaris, de heer J. H. A. K. Gualtherie van Weezei, heeft het plan in studie. Eigen nieuwsdienst ASSEN De 72-jarige J. Loman uit Assen is gistermorgen in de Drentse hoofdvaart verdronken. De mist en de duisternis hebben de man in de vroege ochtend misleid. Hij moet een bocht in de weg niet hebben gezien en rechtdoor de vaart in zijn gereden. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL Het Australische minis terie van luchtvaart heeft een voorlopig vliegverbod afgekondigd voor alle Fok kers Friendship (21), die in Australië worden gebruikt. Die maatregel is ge nomen in verband met een breuk, die een bout in het onderstel van een Ame rikaanse Friendship heeft vertoond. De Friendships, die in Australië wor den gebruikt zijn geleverd' door de Fok ker-fabrieken die in Amerika vliegen zijn in licentie gebouwd dooi de Ameri kaanse Fairchild-fabrieken. Voor alle toestellen wordt een onderstel gebruikt van Engelse origine. Naar dat onderstel nu gaat de belangstelling van de Austra lische autoriteiten uit. Verwacht wordt d'at het onderzoek vandaag zal worden voltooid. Volgens Fokker is het Australische bevel, dat de Friendships in afwachting daarvan aan de grond moeten blijven, een normale veiligheidsmaatregel. Het is namelijk een gewone gang van zaken dat als ergens aan een vliegtuig een gevaar lijke fout wordt opgemerkt, de gebrui kers over de gehele wereld worden ge waarschuwd. Ook bij Fokker worden de Friendships thans op het onderdeel in kwestie onderzocht. Overigens is in Nederland geen vlieg verbod voor de Friendship afgekondigd. Van onze correspondent VLIELAND Tachtig Vlielan ders, onder wie burgemeester A. An ker, hebben de laatste dagen een be zoek gebracht aan de Vlielandse beurtschipper A. Boon, wiens schip de Twee Gebroeders al twee weken vastzit op een zandbank tus sen Vlieland en Terschelling. Met schoppen over de schouder gin gen zij aan boord van een redding boot en van enkele andere vaartuigen om de geïsoleerde schipper hulp te bie den. De Twee Gebroeders zit zo hoog en bij eb zo droog d'at de beide opvarenden bij eb om het schip heen kunnen lopen. Intussen is een begin gemaakt met het graven van een geul in de rich ting van de uitgediepte vaarroute, die ongeveer vijfhonderd meter verder ligt. Gisteravond is Vlielands dorpsom roeper door ó'e straten getrokken om de eilandbewoners op te wekken de beurtschipper vandaag opnieuw tfe hulp te komen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De zware militaire druk van Djakarta op gebieden op Cele bes en Sumatra, die in handen zijn van de Indonesische tegenregering, is aan het verslappen. Djakarta heeft troepen onttrokken aan Celebes en Sumatra en ze geconcentreerd in de Molukken voor zijn voorgenomen acties op Nieuw-Gui nea. Aldus deelde een vertegenwoordiger van de Permesta, de beweging op Cele bes die de tegenregering steunt, ons gis teren mee. Troepen van de tegenregering zouden in het noorden van Celebes en kele havenplaatsen hebben heroverd. Dat was mogelijk door de te zwakke mili taire bezetting van Djakarta, aldus de vertegenwoordiger. Soortgelijke berich ten had hij ontvangen uit Atjeh en Su matra's oostkust- Mr. dr. Chris Soumokil, leider van de Republiek der Zuidmolukken, zou intus sen tot de Indonesische tegenregering zijn toegetreden. Van onze correspondent LEEUWARDEN. De Leeuwarder rechtbank zal het proces tegen de Ber- kelse arts O. in de geruchtmakende vergiftigingszaak in de strafgevangenis te Leeuwarden op 16 maart voortzetten. Het is dan precies tien maanden gele den dat de rechtbank bij tussenvonnis een nader psychiatrisch onderzoek ge lastte, bij voorkeur te verrichten door prof. P. A. H. Baan te Groningen. Wegens moord op de medegevange ne A Lodder had de officier van jus titie, mr. M. H. Gelinck, levenslange gevangenisstraf geëist tegen dr. O., die wegens vergiftiging van zijn vrouw al een levenslange gevangenisstraf uit zit. Aanvankelijk vreesde men dat de voortgezette behandeling van de zaak, die al in lipt laatst van hei vorige jaar een keer moest worden uitgesteld, opnieuw zou worden vertraagd, door ziekte van de president van de recht bank, mr. H. J. van Maanen. Dze is thans echter hersteld. Het psychiatrisch rapport van prof. Baan zal omstreeks 1 maart klaar komen. Eindelijk iemand die eten kanl NEW YORK Liberia heeft voorgesteld de zitting van de Veiligheidsraad te ver dagen en op korte termijn een nieuwe vergadering in Congo te beleggen om „een verzoe ning tussen de Congolese lei ders te bewerkstelligen en het prestige van de UNO te her stellen". De Amerikaanse vertegenwoordiger Stevenson zei voor het denkbeeld te voe len maar liever eerst tot actie over te willen gaan. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De rederij Phs. van Ommeren te Rotterdam is onder zware druk gezet door president Nasser van Egypte. Nasser heeft gedreigd het Suez- kanaal te sluiten voor de tankers van Van Ommeren, indien deze rederij haar Israëlische belangen niet opgeeft. Van Ommeren behartigt de belan gen van d'e Israëlische rederij ZIM. Naar ons is meegedeeld zal het Rot terdamse bedrijf de vertegenwoordi ging van ZIM laten varen. De rederij werkt normaal door. Er zijn op het ogenblik geen tankers van Van Om meren in of bij het Suezkanaal. PARIJS De Tunesische minister van voorlichting, Masmoudi, zal van middag om kwart voor twaalf door president de Gaulle worden ontvan gen. Zij zullen de datum vaststellen voor de ontmoeting tussen de Gaulle en de Tunesische president Bour- guiba. De Gaulle, die gistermiddag tegen de verwachting in pas laat uit Colorn- bey naar Parijs terugkeerde, had daar na een onderhoud met premier Debré op hetzelfde ogenblik dat Masmoudi een bezoek bracht aan de Franse mi nister van buitenlandse zaken Couve de Murviile. Men vraagt zich in Parijs af waar om de Gaulle, die zich de vorige maal bereid' verklaarde om hals over kop Masmoudi te ontvangen, thans zo ge draald heeft en de Tunesische minis ter bijna een dag heeft doen verliezen. Dit alles ondanks het feit, dat Mas moudi had aangekondigd niet langer dan 48 uur in Parijs te zullen blijven. Gedurende deze tijd zou hij nog ge sprekken moeten hebben met een aan tal politieke figuren, onder wie enkele partijleiders. Nu de Gaulle hem zo laat ontvangt zal Masmoudi, indien hij inderdaad slechts 48 uur in Parijs blijft, vrij kort na zijn ontmoeting met de Gaulie naar Zürich moeten vertrekken om daar aan president Bourguiba rapport uitte 'brengen over zijn gesprek met de Gaulie. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Droog weer met in de ochtend nog op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, maar in de middag meer opklaringen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen en maxi mum temperaturen van 6 tot 10 gr. MIESJE; Nog een maand, dan is het écht lente! 22 FEBRUARI: zon op 7.42, zon onder 18.06; maan op 11.21, maan onder 1.45. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Pa rys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Rome weer wind temp. n.sl. 1. bew. WZW 3 0 1. bew. wzw 6 0 mist stil 1 0 mist WZW 6 0 1. bew. WZW 13 0 onbew. zo 12 0 bew. verand. 5 0 h. bew. NNO 7 0,2 1. bew. NO 9 0 onbew. ONO 13 0 mist stil 7 0 1. bew. stil 13 0 onbew. stil 15 0 geh. bew. ZZW 6 0 1. bew. ZO 11 0 onbew. ONO 7 0 h. bew. ONO 8 0 onbew. stil 6 0 bew. stil 13 0 regen NNW 7 0.2 0 onbew. stil 8 onbew. Z 15 0

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1