Kennedy in verlegenheid door vroeg rapport van Pentagon GEWEIGERDE NOTA: STOP LASTER EN INFILTRATIES De trein stopte niet Barre boete voor luie lezers Huur moet 30 procent omhoog I w IHuisbaas haalti -gram op huurder Djakarta wilde verwijt niet horen Eenheden op Nw.-Guinea alleen voor verdediging JONGETJE VERMIST Vliegtuigje vloog tegen Afsluitdijk Jongeman van aanranding in Dordt verdacht De Bilt: Zacht Bej aardentehuizen aan handen gelegd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BOBBY'S-GRAPJES GAAN TE VER Ongegrond „Onmogelijk" Protest „Domme mam' drie maanden de cel in S.E.R. VERDEELD Zie verder pag, 5 „30.000 kruideniers moeten verdwijnen" LAATSTE NIEUWS Relletjes in Napels Het weer overal POGING ANGELINA VLOT TE KRIJGEN Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nleuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartsil Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4777 Donderdag 9 februari 1961 Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De toekomst van de Amerikaans-Russische betrekkingen zal het voornaam ste onderwerp zijn van de be sprekingen die het komende weekeinde worden gehouden in het Witte Huis. President Kennedy, die dit overleg gisteren aankondigde in zijn wekelijkse persconferentie, liet uitkomen dat de Amerikaanse regering een verbetering in de verhouding tot de Sowjetunie afhankelijk wil stellen van een wijzi ging in de rol die de Sowjetunie speelt in Laos en Congo. Over het aanbod uit Bonn van een mil jard dollar als Westduitse bijdrage tot een oplossing van de moeilijkheden met de Amerikaanse betalingsbalans was Kennedy niet geheel tevreden. West-Duitsland kan volgens hem veel meer doen. Het zal daarom volgens hem nodig zijn die kwestie spoedig op hoger niveau opnieuw te bespreken. Hij zei niet op welk niveau. Aandeel blijft Kennedy nam beslist afstand van de veronderstelling dat Washington een geringer aandeel zou willen nemen in de defensie-inspanningen van de Navo. Hij zei dat Amerika volledig en krach tig aan het werk van het bondgenoot schap zal blijven deelnemen, en wel in het bijzonder aan de handhaving van de militaire kracht van de Navo in Europa. In dit verband pleitte Kennedy voor een krachtige bevordering door de Navo van de onderlinge samenwerking van de Europese landen en van gezamen lijke hulp door die landen aan de ontwikkelingslanden. Pijnlijke vragen Wat moeilijk kreeg Kennedy het toen hem werd gevraagd hoe het nu stond met de beweerde achterstand van Ame rika op de Sowjetunie in de raketbe wapening. Een dag eerder had een zeer hooggeplaatste zegsman volgens som mige berichten Robert McNamara, de minister van defensie zelf, in het Pen tagon verklaard dat er geen sprake van een dergelijke achterstand was. Dat zou zijn af te leiden van een voorlopig rapport over de stand van de raketbewape ning dat na de rege ringswisseling door deskundigen van het ministerie van defensie was opge steld. Die uitlating bracht Kennedy, die zijn verkiezingsoverwin ning vooral dankt aan zijn jarenlang hameren op het thema van die ach terstand van Ame rika op de Sowjet unie, in grote ver legenheid. Hij liet de perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, tegenspre ken dat de Sowjet unie niet meer met haar raketten op Amerika voor zou KENNEDY liggen. Achterstand? Er kwamen daarna in de persconferentie ondanks die tegenspraak toch nog vra gen over dit onderwerp, dat vooral het zozeer in eigenwaarde geraakte Ame rikaanse volk zeer ter harte gaat. Kennedy ging een regelrecht antwoord uit de weg. Hij zei dat een nieuw rap port over de stand van de raketbewa pening nog niet voltooid was en dat het daarom nog te vroeg was voor een antwoord op de vraag welk land nu op het andere voor ligt met raketten, de Sowjetunie of Amerika. In de bewapeningswedloop, zo stelde hij, hangt het trouwens niet alleen maar van raketten af. Hij handhaafde zijn mening dat het land ook in de komen de vier jaren nog grote gevaren zullen blijven bedreigen. Geen overhaasting Of er spoedig een Amerikaanse astro naut om de aarde zou gaan draaien? Nee, antwoordde Kennedy, dat zal pas gebeuren wanneer de risico's van een dergelijke onderneming aanvaardbaar zijn geworden. Voor zijn part mocht de Sowjetunie dat kunststuk het eerst uithalen. De veiligheid van de eerste Amerikaan die in een baan om de aarde zal worden gebracht gaat volgens hem voor. Desnoods moest Amerika hier mee dan maar achter de Sowjetunie aan komen. LONDEN (Reuter). De Britse politieagenten hebben geprotesteerd tegen het feit, dat zij zo dikwijls het mikpunt zijn van grappen in radio- en televisie-uitzendingen. De vereni ging van politiefunctionarissen deelt in een memorandum mee, dat de nei ging schijnt te bestaan om politie agenten voor te stellen als komische figuren, ongeschikt voor hun taak. De bond zegt deze voorstelling van zaken verantwoordelijk te achten voor het groeiende verzet tegen de politie, vooral onder de jeugd. ZELDEN zijn mensen op zo'n vreemde manier gewekt als de inwoners van het huis op deze foto. Gistermorgen in alle vroeg te kwam er een dieseltrein de woning binnengereden. Een echtpaar, dat nog genoot van zijn nachtrust, werd met bed en al boven op de trein getild. Ver volgens tuimelden man en vrouw naar beneden, waar ze in onzachte aanraking kwamen met de brokstukken van wat eens hun huis was. Ze waren licht gewond. Dit vreemde ongeluk speelde zich af bij het station van Roy- ton in het Engelse graafschap Lancashire. De trein reed het station binnen er zat niemand in maar er was iets niet in orde met de remmen. De diesel locomotief, met de wagons er achter, verpletterde het stoot- blok. Dwars over een weg reed de trein een blok van drie wo ningen binnen. Daar kwam het geheel tot stilstand. De bestuur der sprong op het laatste ogen blik uit zijn cabine. Hij werd ook licht gewond, net als nog twee andere mensen die in de woningen lagen te slapen. Speurtocht vergeefs Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Een grote groep rechercheurs, versterkt met een vijf tig politiemannen in opleiding, heeft gistermiddag meter voor meter de buurt van Diergaarde Blijdorp uitge kamd op zoek naar een vermiste jon gen. Het is de achtjarige Marcel Ni- vard van de Heemraadssingel 56 te Rotterdam, die dinsdagmiddag ver dween. Al het zoeken was vergeefs. Het jongetje is dinsdagmiddag voor het laatst gezien op het parkeerter rein bij de hoofdingang van Diergaar de Blijdorp. Gistermorgen heeft de speurhondengeleider Maas daar zijn politiehond Astor lucht gegeven aan kledingstukken van Marcel Nivard maar de hond kon geen spoor vin den. Nu ook het intensieve zoeken in de spoorwegdriehoek achter Blijdorp en op de aangrenzende volkstuincom plexen niets heeft opgeleverd wint het vermoeden veld dat Marcel door iemand is meegenomen. Hij droeg een groene met wol ge voerde jas met capuchon, een lange grijze broek en bruine lage schoenen. Kleermaker sterft tijdens verhoor LEIDEN De Leidse kleermaker J. C. Wels is dinsdagmiddag overleden tijdens een verhoor van de politie. Dat verhoor werd hem afgenomen, om dat kort tevoren zijn huis was uitge brand. De man was hartpatiënt. Van onze correspondent LEEUWARDEN. Aan het einde van de Afsluitdijk bij Korn- werderzand is gistermiddag een Piper Super Cub van de lucht macht verongelukt. De piloot, de 39-jarige adjudant-onderofficier vlieger G. J. Dijkman uit Huizum, kwam om het leven. De enige passagier, de opzichter eerste klas se bij het bureau aanleg en onder houd van vliegvelden, H. Veld kamp, is met enige gebroken rib ben in een ziekenhuis in Harlingen opgenomen. Slecht weer Het toestel kwam terug van een vlucht naar Vlieland. De vlieger is vanwege het slechte weer naar het zuiden uitgeweken en heeft daarna de Afsluitdijk gevolgd. Volgens ooggetuigen vloog het toe stel niet hoger dan een paar meter. Het gevolg was, dat het toestel in de bocht bij Kornwerderzand tegen de dijk botste. Het kwam aan de voet van de dijk langs de rijweg terecht, slechts een paar decimeter van een bestelauto. De piloot was reeds overleden, toen hij uit het verwrongen toe stel gezaagd was. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT. De politie in Dordrecht meent met de 21-jarige ongehuwde Dordtenaar G. W. de aanrander van een weduwe van 78 jaar uit het Lenghenhofje te Dor drecht in handen te hebben. De vermoedelijke dader, die thans in het politiebureau te Dordrecht is ingesloten, is een oude bekende van de politie. Hij is meermalen veroor deeld voor diefstallen en inbraken. Hij was daags voor de overval op de be jaarde vrouw, uit de gevangenis ge komen, waar hij een straf van enke le maanden had uitgezeten voor een inbraak. Gisternacht werd hij op Katendrecht in Rotterdam aangehouden. W. liep daar onder invloed van drank met een Duitser en een Engelsman, die beiden ook te veel hadden gedronken. Het drietal werd naar het bureau op Katendrecht overgebracht, waar de politie terstond de sprekende gelij kenis opviel van de Nederlander met het signalement van de vermoedelijke aanrander dat de Dordtse politie per telex had meegedeeld. W. ontkende dat hij de gezochte was. Hij zei dat hij Gerard Jansen heette en uit Maas tricht afkomstig was. Zodra echter de politie uit Dordrecht was komen kijken, bleek dat men in derdaad te doen had met G. W. uit Dordrecht, die man die verdacht werd van de overval in het hofje. W. ontkende iets van de overval te weten. Niettemin meent de politie vol doende aanwijzingen te hebben om hem voorlopig vast te houden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Met de nota, die minister Subandrio heeft geweigerd ook maar te lezen, had de Nederlandse regering van Indonesië de verzekering willen vragen dat het zich in de toekomst zou onthouden van in filtraties in Nederlands Nieuw- Guinea. De regering had van haar kant ,,de officiële en on voorwaardelijke verzekering" willen geven dat zij geen enkele agressieve bedoeling jegens In donesië heeft. Zo men weet heeft Subandrio botweg geweigerd de nota van de Britse am bassadeur Fry in ontvangst te nemen* Gisteren heeft de Britse regering Engeland behartigt de Nederlandse be langen in Indonesië dat officieel aan de regering in Den Haag meegedeeld. In de nota drong de Nederlandse regering er verder bij Indonesië op aan zich te onthouden van beschuldigin gen, waarvan het weet dat ze ongegrond zijn. Er wordt op gewezen dat Indo nesië in de laatste paar maanden de Nederlandse regering herhaaldelijk en openlijk heeft beschuldigd van agres sieve daden en bedoelingen jegens Indonesië. De Nederlandse regering heeft in de Algemene Vergadering met nadruk verklaard dergelijke bedoelin gen niét te hebben. De Nederlandse regering betreurt het, aldus de nota, dat de Indonesische regering desondanks blijft doorgaan met het spreken van laster over de Nederlandse bedoelingen. „Sedert 1949 heeft de Nederlandse regering de Indonesische soevereiniteit altijd ten volle geëerbiedigd. Het is onmogelijk een enkel feit te vinden dat deze Nederlandse politiek logenstraft. In het bijzonder de bewering dat de aanwezigheid van een bescheiden mili taire vestiging op Nederlands Nieuw- Guinea in strijd is met die politiek is volstrekt ongegrond. De eenheden van de Nederlandse strijdkrachten zijn alleen om defensieve redenen op Neder lands Nieuw-Guinea gelegerd", aldus de nota. Daar stelt de regering in haar nota twee gevallen van Indonesisch optre den tegenover: de infiltratie in Nieuw- Guinea van een groep van twintig ge wapende Indonesiërs op 13 november en het zenden van een vaartuig met uitrustingen voor die groep twee we ken daarna. Van de groep infiltranten, die bij de Etnabaai aan de zuidwest kust aan land ging, wordt gezegd dat zij deel uitmaakte van het „korps Iri an 17" van het Indonesische leger. Aan boord van het vaartuig (de Sing- kuan) bevonden zich twaalf Indonesi ërs, van wie zeven deel uitmaakten van de Indonesische strijdkrachten. Ook bevond zich aan boord een kaart van de hydrografische afdeling van de Indonesische marine, waarop de route van de Aroe-eilanden naar de kust bij de Etuabaai stond aangegeven. ,,De Nederlandse regering protes teert tegen deze activiteit van de In donesische strijdkrachten, waarvoor zij de Indonesische regering verant woordelijk stelt", aldus de nota. Minister Luns heeft gisteravond de Engelse tekst van de nota aan de Tweede Kamer overgelegd. FRANKFURT (AP). Een Duitse arbeider is door een rechtbank te Frankfurt tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld omdat hij een joods echtpaar heeft toegevoegd: „Vuile joden, Hitier heeft vergeten jullie naar de gaskamer te sturen." De 22-jarige Klaus Dieter Müller werd schuldig bevonden aan beledi ging van een jood en openlijke goed keuring van nazimisdaden. Rechter Bausback zei het als volgt: „Uw houding houdt een gevaar in. Al bent u dan geen overtuigd antise miet daar bent u te dom voor opmerkingen als deze zullen uitvoerig in het buitenland worden aangehaald en gecommentarieerd. U hebt zich ge dragen als een olifant in een porse leinwinkel. U probeert het vertrouwen te vernietigen dat wij sinds het einde van de oorlog aan het opbouwen zijn. Er zal geen perdon gelden voor anti- joodse herriemakers zoals U", aldus de rechter. Het wrak van de gistermiddag op de Afsluitdijk hij Kornwerderzand verongelukte Piper Super Cub. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Om evenwicht te bereiken tussen de bouwprijzen en de huren van woningen zou een huurverhoging nodig zijn van rond dertig procent. De sub- sidielast op nieuwbouw be draagt op het ogenblik nog steeds 28 tot 30 procent. Tot de ze conclusie is de Sociaal-econo mische raad gekomen in zijn ad vies aan de regering over het huurbeleid op langere termijn. Over de wijze waarop dit huurbeleid speciaal wat betreft de huurver hogingen zou moeten worden ge voerd heeft de S.E.R. echter geen overeenstemming kunnen bereiken. Het advies valt op dit punt in drie delen uiteen: 1 Een deel van de raad wil niet verder -*■ gaan dan in de komende drie jaar elk jaar een huurverhoging toe te staan van drie procent in de eerste tot en met derde gemeenteklasse en vier pro cent in de andere klassen. Huizen ge bouwd vóór 1925 zouden van verhoging zijn uitgesloten. Tegen de tijd dat het eind van de woning nood in zicht is en een normalere si tuatie op de huurmarkt terugkeert, wil dit deel van de raad verder zien. O Een tweede standpunt wordt In de S.E.R. ingenomen door die leden, die ook een jaarlijkse verhoging met vier tot vijf procent willen toestaan, echter doorgaande tot de dertig procent ver hoging is bereikt. q Het derde standpunt houdt In twee forse huurverhogingen van elk 15 tot 20 procent in 1962 en 1964, waardoor in twee etappes de totale verhoging tot stand zou komen. Verdeeld Geen van de drie standpunten heeft in de S.E.R. een meerderheid verkregen. Het eerste kennelijk afkomstig van de vertegenwoordigers van de werkne mersorganisaties bracht het bij stemming tot zestien leden. Dertien leden onder wie vermoedelijk een aantal kroonleden kozen voor het tweede standpunt. De forse huur verhogingen kregen zes stemmen, af komstig van de vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties. De S.E.R. die 45 leden telt, stelde dit advies dus vast met tien leden of wel 22 procent van de sterkte absent. GRONINGEN (A.N.P.). In de komende tien jaar zullen in ons land zeker 30.000 bedrijven in de levens middelensector moeten worden opge heven, omdat zij geen bestaansrecht meer hebben. Dit zei gisteren de heer W. H. Neef jes, voorzitter van het hoofdbedrijf schap detailhandel, in een rede voor de Provinciale Groninger midden standscommissie Ir. U. S. F. Joustra, directeur van de Noordelijke economisch-technolo- gisehe organisatie, zei het heel wel mogelijk te achten dat Groningen de belangrijkste mijnbouwprovincie van ons land wordt. Er is een nieuw tijd perk voor de provincie aangebroken. Deze conclusie valt te trekken uit ge gevens waarover de Neto beschikt, maar die nog niet kunnen worden ge publiceerd, aldus ir. Joustra. V bent een dynamische persoonlijk heidu bent vlot in de omgang en hebt een knap uiterlijk, uw gewicht is twee enzestig kilo. NAPELS. Vier trolleybussen, twee trams en vier bussen zijn gis teren in Napels in brand gestoken door een opgewonden menigte. De opwinding was het gevolg van een staking van personeel van het open bare vervoersbedrijf. De staking duur de langer dan was aangekondigd waarop duizenden Napolitanen in woede onstaken en zich aan het ma terieel van de maatschappij vergre pen. Er zijn dertig gewonden. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Zacht weer met veel bewolking en plaatselijk wat re gen of motregen. Matige tot krach tige, aan de kust af en toe harde, zuidwestelijke wind. MIESJE; Hoe zou de zon het de laatste tijd maken? 10 februari: zon op 8.06, zon onder 17.44; maan op 3.23, maan onder 12.38. regen ZZW 2 0,1 c+r,r*kh. onbew. stil 0 0 Oslo onbew. NNW 3 O TCopenh. 1. bew. wzw 5 0 Aberdeen onbew. stil 8 4 Londen regen ZW 11 6 A'dam regen ZW 9 4 Brussel regen ZW 9 4 Luxemb. g. bew. zw 6 1 Pariis g. bew. zw 10 1 Bordeaux h. bew. w 15 0 Grenoble h. bew. N 11 0 Nice onbew. w 16 0 Berliin 1. bew. w Frankf. regen ZZW 8 0,1 Miinchen g. bew. wzw 5 1 Zürich zw. bew. ZZW 7 1 Genève zw. bew. stil 9 0 Locarno 1. bew. stil 12 0 Wenen 1. bew. WZW 7 0 Innsbr. zw. bew. stil 4 0,2 Belgrado g. bew. stil 1 0 Athene onbew. NNW Rome onbew. NNO 14 0 Ajaccio onbew. O 15 0 Madrid zw. bew. stil 13 O Majorca zw. bew. stil Lissabon zw. bew. NNW 16 O IN ZUID-HOLLAND Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Zuid-Holland heeft een provinciale verordening op de be jaardentehuizen en verpleeghuizen. Een voordracht hiertoe is gistermiddag door de Provinciale Staten met algemene stemmen aangenomen. Gebleken is dat het peil van de ver zorging in veel bestaande huizen te wen sen overlaat en dat in vele gevallen niet van behoorlijk toezicht kan worden ge sproken. De thans ingestelde verorde ning beoogt aan deze onverantwoorde toestand een einde te maken. Hoewel dat niet aanstonds kan worden bereikt, zal al veel zijn gewonnen, als met be hulp van de verordening kan worden opgetreden tegen duidelijke misstanden, zo stelden gedeputeerde staten in hun voordracht. EAST ORANGE (A.P.). Schrik en verwarring is er door de gemeen teraad van het plaatsje East Oran ge, in het noordoosten van de Vere nigde Staten, gezaaid onder de klan ten van de gemeentebibliotheek. Men zal het leestempo sterk moe ten verhogen, wil men tenminste niet in de kraag gegrepen worden. Ver scheidene mensen, die boeken langer dan vier maanden in hun bezit had den, werden niets vermoedend van hun bed gelicht en eerst tegen een borgstorting van honderd dollar 380.-1 vrijgelaten. De arme huur ders, die niet over zoveel pasmunt beschikten, moesten een dag in de cel doorbrengen. Later hadden zij zich voor de rech ter te verantwoorden, die hen boetes van vijftien tot vijfentwintig dollar oplegde. Eén van hen, die de boete weiger de te betalen, kreeg gedurende acht dagen gelegenheid om in de cel na te denken over de nutteloosheid van ver zet tegen de justitie en het niet op tijd terugbrengen van geleende boe ken. Volgens de nieuwe gemeentelij ke verordening kunnen boetes to'c tweehonderd dollar worden opgelegd. Van onze correspondent TEXEL Zodra het weer beter is zal worden geprobeerd de Duitse kustvaarder Angelina, die sinds zon dag op het strand van Texel zit, los te trekken. Daarvoor zal eerst de lading uit het zwaar beschadigde schip worden ge haald. Vervolgens zal een batterij pompen proberen om het vaartuig weer drijvende te krijgen en daarna zullen sleepboten hem vrij trekken. Van een onzer verslaggevers DELFT De huisbaas van de heer P. J. Willems te Delft heeft anders gereageerd op onze pu- blikatie over de Delftse woning nood dan men zou verwachten. Hij heeft zijn aanbod aan de familie Willems van een andere woning dan de natte en stin kende aan de Choorstraat 28 ingetrokken. Gevraagd naar zijn beweegreden antwoordde de huisbaas, de heer A. van der Lee te Schiedam: „Ik voel me gedupeerd door de publika- tie en ik wil weten hoe zij tot stand is gekomen." Hoewel dit dus een zaak tussen hem en het Algemeen Dagblad is, meent hij zijn gram op de heer Willems te moeten ha len. Als verontschuldiging voor de deplo rabele toestand van het huis aan de Choorstraat voert de heer Van der Lee aan: „Die ruimte is officieel geen woning." Desondanks heeft hij indertijd goed gevonden dat een gezin van vier per sonen er zijn Intrek nam. Hij heeft ook steeds de volle huur geïncasseerd. Bovendien heeft de gemeente Delft een woonvergunning verstrekt. WIE? Wie is meer gedupeerd, de heer Van der Lee of de heer Willems die een ze nuwinstorting heeft gekregen omdat de slaapkamer slechts door een deur is gescheiden van de cartonnagefa- briek waar hij werkt, mevrouw Wil lems die met haar gewrichtsreuma- tiek in een natte kamer moet slapen en hun dochter die moet slapen in een kamer waar een afschuwelijk# noollucht hangt.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1