Delgado naar haven Recife Amerikaan ging aan boord Santa Maria (CHIMPANSEE EFFENT BAAN, Trouwlustige danseres blijkt wettelijkman NUMMER 65 KWAM TERUG UIT RUIMTE VERWACHTINGEN NIET BEANTWOORD Bericht over bonkaarten is meer dan belachelijk SCHMIDTS woord BEN G0ERI0N VRAAGT ONTSLAG Korzelig Ambtenaar weigert huwelijk Twee vrouwen DRIE DODEN DOOR AUTOBOTSINGEN Prof. Schermerhorn in senaat Lang gesprek De Vera Cruz? Nog niets bekend over vervolging LAATSTE NIEUWS DRIE JAAR GEËIST 'TEGEN AMERIKAANS ECHTPAAR eigen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Van onze correspondent LONDEN In plaats van opheldering heeft de dag van gisteren slechts nieuwe onzekerheid ge bracht over het lot van de gekaapte Santa Maria en haar zeshonderd passagiers. Het feit dat Brazilië als zijn nieuwe president gisteren een man heeft gekregen die op de hand van Galvao en de andere Portugese revolutionairen heette te zijn, heeft geen oplossing gebracht, evenmin als het langdurig be zoek dat de Amerikaanse admiraal Allen Smith op de Santa Maria aan Galvao heeft gebracht. Toen hij het grote passagiersschip verliet was alles wat hij te zeggen had: ,.De zaken zijn nog lang zo duidelijk niet als wij wel zouden willen". De verwachting was geweest dat de admiraal een bezoek aan Galvao zou brengen om de ont scheping van de passagiers te regelen en dat dan vervolgens de nieuwe Braziliaanse president te kennen zou geven dat de ontscheping kon geschie den in Recife of een andere Braziliaanse haven. Het schip zou daarna weer kunnen vertrekken met aan boord diegenen onder de opvarenden die de zaak van Galvao zijn toegedaan. Het werd als vast staand aangenomen dat de ontscheping in elk ge val nog dezelfde dag zou beginnen. ONZEKERHEID NA1 m*! GESPREK OP ZEE Na meer dan een half uur onderhandelen mocht de Amerikaanse admiraal Allen Smith eindelijk aan boord van de Santa Maria gaan. Links onder vaart zijn barkas. In de fiank van het passagiersschip is de deur reeds geopend waardoor hij het gekaapte schip zal betreden. telefoto. Van dat alles is niets gekomen. De nieuwe president, die gistermid dag in functie trad, heeft niets van zich laten horen. Hij zou zelfs heb ben gezegd dat hij over de Santa Maria nog helemaal niet had ge dacht. Ook zou hij nu hebben ont kend dat hij ooit gezegd had dat Galvao een vriend van hem was en zijn gang kon gaan zodra hij, presi dent Quadros, zou zijn geïnstalleerd. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG. Een danseres die in spectaculaire shows in nachtclubs optreedt, kan niet trouwen, omdat zij als man bij de burgerlijke stand staat ingeschreven. Bij de afdeling bevolking en bij de burgerlijke stand in Den Haag is de laatste dagen al heel wat te doen geweest over deze kwestie. Er wordt naar gestreefd een redelijke oplossing te vinden voor de vergis sing, die kort na de geboorte van het meisje in Indonesië is gemaakt. Zij werd toen ingeschreven als jon gen en kreeg ook echte jongensna men. Het meisje heeft zich nooit om deze misvatting bekommerd, totdat zij on langs met haar verloofde bij de bur gerlijke stand kwam om aan te teke nen. „Twee mannen kunnen niet met elkaar trouwen" zei de ambtenaar van de burgerlijke stand, die het uittrek sel uit het geboorteregister goed had bekeken. ,.U kunt toch zien, dat een vrouw ben" was het antwoord van de danse res. die de ambtenaar bovendien uit nodigde om haar show in de nacht club te komen bekijken. In het cos- tuum waarin zij daar optreedt zou haar figuur nog duidelijker uitkomen dan in haar dikke wintermantel. Show of geen show, de ambtenaar meende zich te moeten houden aan hetgec i. er geschreven staat in het ge boorteregister: daar staat dat de dan seres een man is, dus géén toestem ming om met een man te huwen. „Dan kom ik terug met een vrouw en gaan wij, twee vrouwen, trouwen", wierp de danseres tegen. Dat kan he lemaal niet, omdat de afdeling bevol king in Den Haag inmiddels aanneemt, dat de danseres een vrouw is. Dat heeft de politie in Parijs enige tijd geleden ook gedaan, toen de dan seres daar optrad in een nachtclub. Bij een gewone controle van de pa pieren der buitenlandse artisten, rees het vermoeden dat de danseres een valse pas had. In het paspoort dat zij toonde, stond immers dat zij een man was. Dat verbaasde de controleurs, want zij hadden haar enkele ogenblikken te voren gezien onder felle schijnwer pers in een zodanige verschijning, dat geen twijfel omtrent haar kon bestaan. Een valse pas, of toch een man? Dat was de vraag die de Parijse poli tie intrigeerde. De danseres moest naar een ziekenhuis waar zij door de politie- dokter werd onderzocht. Het resultaat was: voor honderd procent vrouw. De danseres kreeg dit doktersrapport mee, maar daarmee is de foutieve boe king bij de burgerlijke stand nog niet ongedaan gemaakt. Daarvoor is een gerechtelijke uitspraak nodig, die ge paard moet gaan met een officiële naamsverandering. Een en ander vergt echter tijd. Misschien wel anderhalf jaar. Zullen de danseres en haar toekomsti ge echtgenoot zolang moeten wachten? Of wordt deze zaak thans bespoedigd, nu vast staat, dat indertijd een schro melijke vergissing is begaan? Misschien is deze wat teleurstellende houding van president Quadros er de oorzaak van geweest dat de ex-leger- kapitein Galvao, die zich tien dagen geleden van de Santa Maria meester maakte, gisterochtend wat korzelig was. Het viel de Amerikaanse admiraal niet mee om bij hem te worden toegelaten. Eerst wilde Galvao hem niet eens ont vangen aan boord van de Santa Maria. Later moest de admiraal dan toch maar aan boord komen. Toen de Amerikaanse jager Gearing met een vaart van meer dan 25 knopen op de Santa Maria kwam aanstormen, protesteerde Galvao krachtig tegen dit oorlogszuchtige vertoon. Hij liet zijn marconist seinen: „Niets in ons gedrag Eigen nieuwsdienst VEGHEL. Twee mensen zijn gis terochtend om het leven gekomen, toen zij met een personenauto bij het kerk dorp Mariaheide tegen een stilstaande vrachtauto botsten. De 33-jarige heer Z. uit Uden was op slag dood; de andere inzittende, de twintigjarige Van B.. eveneens uit Uden, overleed in de loop van de ochtend in het St. Josephzieken- huis in Veghel. Op de rijksweg Den Bosch—Eindho ven in Boxtel reed maandagavond een arts uit Eindhoven in op een vrachtwa gen die, bij een poging van de chauf feur op een wegsplitsing te keren, dwars op de rijbaan was komen te staan. De veertigjarige echtgenote van de arts kwam om het leven. ROCKANJE Belasting voor logeer gasten is in Nederland een achter gebleven stuk belastinggebied. Ik zou de regering willen zeggen: wijzig de ge meentewet om die belasting mogelijk te maken. Voor de Nederlandse recreatie gemeenten zou dat een financieel soelaas betekenen, dat hard nodig is. Dat heeft de burgemeester van Rockanje. de heer J. Spaans, gisteravond op een raadsvergadering gezegd. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Belachelijk! Zo noemde gisteren het socialistische Eerste-Kamerlid prof. dr. ir. W. Schermerhorn de bekendmaking door de radionieuwsdienst dat alles gereed is voor onze voedselvoorzie ning in tijd van oorlog en dat de bonkaarten gereed liggen. De profes sor viel minister-president prof. dr. J. E. de Quay in de rede, die juist de opvatting had bestreden dat er niets te doen zou zijn tegen de ge volgen van de oorlogvoering met kernwapens. De premier deed dit bij de verdediging van de begroting van algemene zaken in de Eerste Kamer. Hij zei volledig begrip te hebben voor de ernstige gevolgen van een nucleaire oorlog, maar hij kantte zich er „ten sterkste" tegen om alle voorbereidin gen maar te staken omdat er niets te gen te doen zou zijn- Dat zou nog ge vaarlijker zijn, meende prof. De Quay. Juist omdat het zo gevaarlijk is, vond prof. Schermerhorn het belache lijk dergelijke berichten over de radio bekend te maken- Hij wilde geen ster kere woorden gebruiken omdat hij zich dan niet meer in de parlementaire taal zou uitdrukken. De minister-president erkende dat het stellig niet eenvoudig is voorlich ting over deze zaken te geven. Ener zijds mag men niet de indruk wekken dat alles wel in orde komt, aan de andere kant dient men toch ook niet de mening te laten postvatten dat er niets wordt gedaan. Atoomoorlog Dit debatje was een gevolg van op merkingen van de communistische af gevaardigde mevrouw H. J. van Om merenAvelink. Met al die voorberei dingen maken we ons volk „war- minded", zo drukte zij zich in het En gels uit. De regering stuurt aan op een atoomoorlog, meende zij. Het zou onverantwoordelijk zijn als wij niets deden, antwoordde de minis- terrpresident, die erop wees dat in de Sowjetunie uitgebreide maatregelen worden getroffen, meer nog dan in het westen. Wij moeten nu eenmaal reke ning houden met een nucleaire oorlog en dus alles voorbereiden wat daar tegen is te doen. De maatregelen die de regering treft omvatten o.a. het be veiligen van de verbindingen, de voed selvoorziening en de voortzetting van de produktie- De begroting van algemene zaken werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De communisten, lieten aantekenen dat zij tegen waren. wettigt uw agressieve wijze van na deren". Smith liet antwoorden: „Het is voor uw eigen bescherming. Wij zijn niet voor een gevecht uitgerust". Na 35 minuten heen en weer praten maakte de admiraal een einde aan het gesprek per radio door aan te kondigen dat hij zou overgaan op de barkas die hem van de jager naar de Santa Maria zou brengen. Daarop maakte Galvao beleefd zijn verontschuldigingen en zei dat de admiraal welkom zou zijn. Smith betrad het dek van het passa giersschip en werd begroet door Galvao in eigen persoon. Het werd een zeer langdurig onderhoud. Uur na uur ver streek zonder dat iemand er enig idee van had hoe de onderhandelingen vor derden. De enige uitzondering was de Amerikaanse ambassadeur, die met Smith mee was gekomen en die later aan boord van de Santa Maria bleef om de Amerikaanse passagiers bij te staan. Dat heeft trouwens aanleiding ge geven tot het gerucht dat Smith slechts door zijn regering is gemachtigd om alleen de Amerikaanse passagiers te laten ontschepen. Hij zou geen op dracht hebben gekregen om ook de Portugezen, de Nederlanders, de Zwit sers of de Venezolanen te helpen van het schip af te komen, waarop zij nu al tien dagen als onvrijwillige passa giers rondvaren. Tijdens de onderhandelingen voeren er, behalve de drie Amerikaanse oorlogsschepen, die tot taak hadden nieuwe incidenten te voorkomen, nog tal van andere vaartuigen rond de Santa Maria. Boven het schip vlogen vliegtuigen rond. Het viel ieder op dat de passagiers blijkbaar order hadden gekregen, zich niet te vertonen. Be halve een enkel lid van de bemanning was er op de zonovergoten dekken van het passagiersschip niemand te zien. Er was gisteravond sprake van dat het zusterschip van de Santa Maria, de Vera Cruz, van Rio de Janeiro naar Recife zou varen om daar alle passa giers die zulks wensen, aan boord te nemen. Admiraal Smith zou de reders hebben laten weten dat zij zedelijk ver plicht waren om een ander schip te laten komen waarop de passagiers zou den kunnen worden ondergebracht. Zouden zij niet voor een ander schip zorgen, dan zouden de reders verant woordelijk moeten worden gesteld voor de mislukking van de ontscheping. Hieruit zou men kunnen afleiden dat Smith of Galvao de Santa Maria niet in een haven willen brengen. De voormalige Portugese generaal Delgado, die zich beschouwt als hoofd van een Portugese regering-in-balling- schap, zal in de loop van vandaag naar Recife vliegen om met Galvao te praten. O.f zijn komst iets zal bedragen tot verheldering .van de situatie is de vraag. Zou „nummer 65", zoals deze Kame- roense chimpansee onpersoonlijk werd genoemd „om sentimenten te vermijden", weten wat hem boven het hoofd hangt? Het dier. dat gisteren als voorloper van een menselijke ruimtevaarder efen ge slaagde tocht door de ruimte maakte, was wel aan proefnemingen gewend, maar zal toch stellig zijn ietwat versnelde reis niet als een pleziertochtje hebben kunnen be schouwen. (Telefoto) Kaap Canaveral (Reuter/ ap) Een vierjarige man netjeschimpansee heeft giste ren voor een belangrijk deel de baan geëffend die mogelijk nog bin nen twee maanden een menselijke proefpiloot door de ruimte zal be schrijven. Ofschoon het dier er het leven afbracht, mislukte de lancering van de Redstoneraket vanaf de Amerikaanse raketbasis op Kaap Canaveral in zoverre dat de raket aanzienlijk verder, hoger en sneller ging dan was berekend. Volgens radiografische gegevens uit de cap sule met de mensaap had het dier zich tijdens de vlucht van een kwar tier door de ruimte echter bevredi gend gedragen. Hetgeen er op wijst dat een bemande ruimtevlucht nu niet meer veraf kan zijn. De cabine met de aap. precies gelijk aan de capsule waarin de eerste ruim tevaarder plaats zal nemen, werd bin nen enkele uren na het afschieten van de raket door een vliegtuig op de At lantische Oceaan opgespoord, hoewel het ding 200 km verder dan de oor spronkelijk berekende plaats was te recht gekomen. Verscheidene Ameri kaanse marineschepen stoomden naar de plaats op, waarna het tenslotte de torpedobootjager Ellisson gelukte de capsule aan boord te hijsen en de chimpansee uit zijn benarde positie te bevrijden. Uitstel Het zal nog wel enige tijd duren voor men weet of de afwijking van de Redstone, veroorzaakt door een onjuist functioneren van de versnellingsraket, uitstel betekent voor de lancering van een bemande ruimteraket. Men wil eerst een volmaakt verlopen lancering van een soortgelijke raket voordat men het leven van een. der zeven Ameri kaanse ruimtevaarders-in-spe, die op één na alle bij de lancering aanwezig waren, riskeert. De chimpansee, slechts betiteld als no. 65 om het gebruik van dit dier ,,niet met teveel menselijke sentimenten te laden", heeft het door de grotere snelheid waarschijnlijk er- President Quadros JERUZALEM (Reuter) De Is raëlische premier Ben Goerion heeft president Ben-Zwi gisteravond zijn aanvrage om ontslag overhandigd. De aanleiding tot het verzoek om ontslag is het onderzoek naar de affaire-Lavon. Die ontstond in 1954 na het mislukken van een project van de onder de minister van de fensie Pinas Lavon ressorterende Israëlische veiligheidsdienst. Een ministeriële commissie kwam de vorige maand tot de conclusie dat Lavon geen blaam trof voor de mis lukking. Ben Goerion leverde toen scherpe kritiek op het werk van de commissie. ger te verduren gehad dan Was be raamd. Als alles goed was verlopen had hij elf maal de druk van de zwaar tekracht moeten doorstaan in een tijds spanne van bijna vijf minuten. De capsule kreeg nu een snelheid van 8.000 km per uur en bereikte een hoogte van 248 km, terwijl 6720 km per uur en een hoogte van 184 km beoogd waren. Nylonpak Evenals de toekomstige ruimtevaar ders droeg de chimpansee een nylonpak. Hij zat vastgebonden in een coconvor- mige plastic huls en had voor zijn gezicht een doorzichtige plaat zodat hij kon zien wat er binnen de capsule ge beurde. Dat was nodig omdat er ten hoogte van zijn borst lampjes en hef bomen waren gemonteerd die hij met zijn vrijgelaten handen moest bedienen. Het dier was erop afgericht om de twintig, seconden een hefboom over te halen wanneer een der lampjes brand de. Zo vermeed hij bij zichzelf een lichte elektrische schok aan zijn voet zolen en gaf hij tegelijkertijd de mogelijkheid zijn reactievermogen tij dens de vlucht te bestuderen. Bovendien waren er enkele miniatuur- camera's ingebouwd en registreerden elektroden zijn hartslag, temperatuur, ademhaling en handelingen. Er was geen gevaar voor straling; de gevreesde kosmische stralingsgordel van Van Allen begint pas op veel grotere hoogte. „Nummer 65" was al enige tijd op speciaal waterarm diëet gezet, maar droeg niettemin voor alle zekerheid een luier. De ruim 17 kilo wegende chim pansee had men uitgekozen uit een groep van zes afgerichte soortgenoten omdat hij „lichamelijk en geestelijk boven de andere uitstak". De achttien meter lange raket ging tegen 18 uur Nederlandse tijd de lucht in, waarna na 140 seconden de cabine met de aap zich op een hoogte van 54 kilometer van de raket losmaakte. Aan het einde van de vlucht opende zich een parachute van twee meter aan de cabine die de val van het ongeveer een ton wegende gevaarte in zee moest breken. De capsule, uitgerust met een radio baken, flikkerlicht en een kleurstofbom om de opsporing te vergemakkelijken, kwam ten slotte op een afstand van 670 km zuidoostelijk van de lanceerplaats in de golven terecht, 200 km verder dan bedoeld. DEN HAAG Nog steeds is niet be kend of de agent van politie, die in de avond van de tweede januari tijdens een charge de zestienjarige scholier Pim Scholte een dodelijke sabelsteek toe bracht, zal worden vervolgd. De beslis sing ligt bij de officier van justitie, mr. C. Dyserinck. Zolang deze beslissing niet is genomen, kunnen ook geen nadere gegevens wor den verstrekt over het resultaat van het onderzoek, dat de Haagse recherche met de rijksrecherche naar deze zaak heeft ingesteld. Dat onderzoek is veertien dagen ge leden afgesloten. „Alweer tvodka De Portugese regering heeft bekend gemaakt dat zij geen uitlevering van Galvao heeft gevraagd voor het geval de revolutionair voet aan wal in Brazilië zou zetten. Zij over weegt ook niet, zijn uitleve ring alsnog te vragen. POINT ARGUKLLO De Amerikaanse verkenningssatel liet Samos bleek twee uur na zijn lancering in een baan om de aarde te zijn gekomen. ALKMAAR (A.N.P.) -- De 35-jarige Amerikaan J. E. L. uit Pontiac in de Ver enigde Staten en zijn dertigjarige echt genote, de Amsterdamse buffetjuffrouw J. F. C. M., hoorden gisteren voor de rechtbank in Alkmaar elk drie jaar ge vangenisstraf tegen zich eisen. Zij ston den terecht wegens diefstal van 5.600 gulden. Het echtpaar was begin augustus in Amsterdam gearresteerd, toen het op het punt stond naar Amerika uit te wijken. Op het Centraal Station stonden hun kof fers vol met spullen, die van gestolen geld waren gekocht. Op 1 augustus had het echtpaar een bezoek gebracht aan de veehouder J. de Groot in Krabbendam. L. wilde kamers van de ziekelijke en hulpbehoevende vee houder huren en bood tevens hulp aan in de huishouding en op de boerderij. Het echtpaar zag kans tijdens dit eerste en enige bezoek 5.600 gulden uit een geld kistje weg te nemen. Van het geld was bij arrestatie van het paar, dat de pas sagebiljetten al in bezit had, niet veel meer over. SCHMIDT en Jungschlager. Het zijn namen die sym bolen zyn geworden voor het onrecht dat Nederlanders in Indonesië is aangedaan. Sym bolen ook voor de anti-Neder landse hetze, die tenslotte heeft geleid tot de uitdrijving van de Nederlandse belangen uit Indonesië. TUNGSCHLAGER is in ge vangenschap overleden. Schmidt kwam vijf jaar en drie maanden na zijn arresta tie vrij. Hij heeft zich, terug in Nederland, een jaar de tijd gegeven de overvloed aan bit tere herinneringen aan die periode te laten bezinken. Daarna heeft hij ze op schrift gesteld. Vandaag zullen ze, onder de titel In de greep van Soekarno, verschijnen by A. W. Sythoff, Leiden. ONS blad heeft zich het recht verworven aan dit bewo gen, menselijke document een aantal artikelen te ontlenen. Het eerste artikel, dat in Schmidts eigen woorden de emoties schetst van een on schuldig vervolgd mens, is afgedrukt op pa*g. 7. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur; Veel bewolking met enige buien maar ook een en kele opklaring. Krachtige tot stormachtige wind, aan. de kust tijde lijk storm uit rich tingen tussen zuid west en noordwest. Iets lagere tem peraturen. MIES JE: 't Kan niet op! 2 febr.t zon op J.20: zon onder 17.29; maan op 19.39, maan onder 8.55. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.ï G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009 redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, postbus 24, Terneuzen. Nteuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4769 Woensdag 1 februari 1961

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1