Rederij van Santa Maria vraagt hulp van Interpol Twee doden I Schrijver moet boek delen met hypnotiseur WACHTEN IS OP INSTALLATIE VAN QUADROS Het go lid bleef van Sjoukje ,NA CHT VOL VREES KINDEREN IN ANTILLEN LEREN VAN TULPEN EN SPITSMUIZEN bij kleine 10MMEi; brandjes BRUID ONTVLAMDE VOOR ALTAAR EN WERD GEBLUST PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Mede-auteur Na vier jaar Drie jongens stalen uit offerblokken HAAST STARTVERBOD VOOR AMERIKANEN Servatius terug naar Israël Rapport: leer ze wat over eigen land! Vluchten op Texel en Ameland VLIEGTUIG GEREED VOOR NEDERLANDERS Loonsverhoging voor „gedestilleerd" De BiltZacht Wind houdt aan Kans op regen VERWOERD KRIJGT VELE HONDERDEN KAARTEN UIT NEDERLAND NOZEMS GEEN PROBLEEM VEERTIG ROOMSOEZEN EN 'N KIST VOL FRITES... Wat bezielt toch die anonieme telefoonmaniakken? Hebt u het artikel over hen gemist? Jammer! Directeur: JACQ DE SMIT: Chefred.: G. J. BREUKEH Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90 Postbus 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 011Q0- 6901 Redactie- 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen. N.'euwstraut 38, tel. 01150-3189: Zlerlkzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—. 16e JAARGANG No. 4768 Maandag 30 januari 1961 KAPERS VOOR DE KUST VAN Van onze correspondent BONN. De schrijver van de roman „Die verratene Armee", Heinrich Gerlach, heeft voor de rechtbank van Oldenburg toegegeven, dat dé Münchense arts en hypnotiseur dr. Karl Schmitz zijn geheugen heeft opgefrist. De schrijver ging akkoord met een vergelijk waarbij hij 9500 DM aan Schmitz betaalt uit de op- BRAZILIË Van onze correspondent LONDEN Na twee etmalen langzaam in zuidwestelijke rich ting te hebben gestoomd, af en toe zigzag varend om opsporing te ontgaan, is de gekaapte Santa Maria gisteren voor de Braziliaanse kust verschenen. Zij zal daar, even huiten de territoriale wateren, brengst van zijn onder hypnose ge- blijven wachten tot er overeenstemming is bereikt over de ont schreven succesrijke ïoman. scheping van de passagiers. Daarvoor zijn onderhandelingen nodig GVchee^ghSgevangensechap:'dit boekSver met ll<" Braziliaanse regering en met de Amerikaanse marine. Die de vernietigende Duitse nederlaag bij onderhandelingen konden gisteravond elk ogenblik beginnen. Stialtrt.crvnrl Tri rlcVi u nc tran r\a cptfori. O o 00 Stalingrad. In de chaos van de gevan genkampen verloor hij evenwel het ma nuscript, dat uit vele beduimelde stuk jes papier had bestaan. In Duitsland teruggekeerd zag hij zonder deze kat tebelletjes geen kans meer zijn roman te reconstrueren. Hij herinnerde zich natuurlijk wel de grote lijnen van zijn boek, maar het lukte hem niet de vers beleefde en spontaan beschreven ellen de van Stalingrad op verantwoorde wijze opnieuw tot een roman uit te laten kristalliseren. Ten einde raad wendde Gerlach zich tot de Zuidduitse arts en hypnotiseur dr. Karl Schmitz, die thans zeventig jaar is. Gerlach zette zich direct na enige bezoe ken aan de hypnotiseur aan zijn schrijf tafel en kon vrij vlot voor de tweede maal zijn roman schrijven, waarmee hij groot succes had, niet alleen in Duitsland, maar ook in vele andere landen. Voor Schmitz was de kous echter met het betalen van het honorarium voor enkele bezoeken niet af! De arts bezat een vel papier waarop Gerlach had ge krabbeld 22 pet. van zijn honorarium te zullen afdragen. Die 22 pet. be schouwde Schmitz als mede-auteurs recht; zijns inziens was Gerlach niet langer alleen de schrijver van de ro man. Zier jaar lang heeft Gerlach zich tegen deze eis hardnekkig verzet. Hij stelde dat het best mogelijk was dat hij de verklaring over de 22 pet. onder hyp nose had geschreven. Voorts betoogde Gerlach dat er toch geen sprake kon zijn van een mede-auteurschap: Schmitz had een medische prestatie verricht, was daarvoor betaald en kon geen enkel recht doen gelden op een aandeel in een schrijvershonorarium. De schrijver besloot tenslotte tot een compromis: hij betaalt Schmitz thans 9500 DM en daarmee is de kous voor beiden af. Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM. Door de op lettendheid van een koster heeft de re cherche in Bergen op Zoom drie jon gens kunnen arresteren, die ervan wor den verdacht herhaaldelijk offerblokken tè hebben leeggehaald. Eén van hen is dertien jaar oud; de anderen zijn veer tien. De jongens gingen er met de fiets op uit. Het staat al vast, dat zij op Tho- len, in Roosendaal en in Breda offer blokken hebben gelicht. In Bergen op Zoom moesten twee kerken het ontgel den. Ondanks hun leeftijd zijn de jon gelui al goede bekenden van de politie, Voor de Amerikaanse admiraal Allen Smith is een zeer delicate taak weggelegd. Hij moet zorgen dat de onderhandelingen met Galvao tot een goed einde worden gebracht. Het grote passagiersschip, dat een week geleden in handen viel van de Portugese revolutionair Galvao, vaart langzaam langs de kust van Brazilië, ter hoogte van de havenstad Recife. De Ameri kaanse admiraal Allen Smith trof gisteravond voorbereidingen om besprekingen met Galvao te begin nen over de ontscheping van de zeshonderd passagiers. Hoe hij aan boord moet komen van de Santa Maria was niet duidelijk, want de jager Wilson, die uit Porto Rico op weg was naar de Braziliaanse kust, was nog in geen velden of wegen te bekennen. Waarschijnlijk heeft admiraal Smith meer haast dan de gewezen leger- kapitein Galvao. Die heeft gistermid dag namelijk van zijn hoogste chef, de gewezen Portugese generaal Delgado, die zichzelf beschouwt als hoofd van een Portugese regering in ballingschap, de raad gekregen om nog wat te wachten. „Blijf in internationale wate ren kruisen", zo luidde die raad, „tot de nieuwe Braziliaanse president Qua- dros is geïnstalleerd". Dat gebeurt dinsdag. Deze raad is gebaseerd op de veronderstelling dat Quadros de Santa Maria met alle voorkomendheid zal ontvangen en de revolutionairen kalm hun gang zal laten gaan. Hij zou zelfs hebben gezegd dat hij bereid is, GaJvao alle garanties te geven die hij wenst en dat hij de Santa Maria in geen geval aan Portugal zal teruggeven. Hoe dat zij het is een feit dat uit alles blijkt dat Galvao rustig buiten de Braziliaanse wateren wil afwachten wat de nieuwe president zal doen. De oude, Kubitschek, heeft slechts laten weten dat hij de Santa Maria aan de ketting zou laten leggen wanneer het schip een Braziliaanse haven zou binnen, komen. Er is de afgelopen twee dagen nogal wat geharrewar geweest tussen de Amerikanen en de Brazilianen over de vliegtuigen van de Amerikaanse marine die de Santa Maria moesten schaduwen. De Amerikaanse piloten namen het als «evolg van de spanning niet meer zo nauw met de goede gebruiken, die o.a. willen dat de Braziliaanse autoriteiten bij elke start een lijst krijgen met namen en andere gegevens over de bemanning, het doel van de vlucht, enz. Dat werd een paar maal achterwege gelaten, waarop de Brazi liaanse regering aan alle vluchten een einde maakte door een startverbod af te kondigen. Geen enkel Amerikaans militair vlieg tuig mocht meer van een Braziliaans vliegveld af zoeken naar de Santa Maria. Na een etmaal van koortsachtig onderhandelen werd het verbod weer inge trokken Dat was toen vaststond dat het schip de kust steeds meer naderde. Het is mogelijk dat de onzekerheid van de Braziliaanse regering, die spreekt uit het telkens veranderen van haar houding, ook iets te maken heeft met het naderbij komen van de ambtsaanvaarding van de nieuwe president. Van de zeshonderd passagiers is de laatste dagen weinig of niets meer gehoord. De indruk is dan ook, dat de leefwijze aan boord van het gekaapte schip heel wat soberder is geworden dan in de eerste week het geval was. De spanning is groter en de romantiek is vergeten. Zie vertier pag. 5 C JOUKJE DIJKSTRA verdedigde ♦O in het Westberlijnse sportpaleis haar Europese titel kunstrijden met succes. Zaterdag toonde zy zich superieur aan de overige deel neemsters, van wie de Oostenrijk se Regine Heitzer haar nog het meest kon henaderen. Na afloop van het kampioen schap werd het „gouden" meisje uit Amstelveen, tijdens de prijs uitreiking. stormachtig toegejuicht door zevenduizend dicht op el kaar gezeten Duitsers. Terwijl zy op de hoogste trede van het ere podium plaats nam, flitsten extra lampen aan, begomien filmcame ra's te snorren. Naast Sjoukje Dijkstra kwamen de tweede en derde prys winnares te staan. Links Regine Heitzer, die het zilver veroverde, en rechts de Tsjechische jana Mrazkova, die het brons ontving. Voor verder nieuws zie pag. 9. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Op zichzelf on beduidende binnenbrandjes hebben in het afgelopen weekeinde in Am sterdam twee mensenlevens geëist. In de Albert Cuypstraat is een 87- jarige man gisternacht bij zijn straalkacheltje in slaap gevallen, op de grond gegleden en verbrand. In een logement in de Reguliersdwars straat is in dezelfde nacht een 58- jarige emballeur op zijn zolderka mertje gestikt in rook. De tragedie op de derde verdie ping in de Albert Cuypstraat is be- gonnen, doordat een poot van de stoel, waarop de bewoner zat te slapen, vlam vatte door een dichtbij staand straalkacheltje. De poot brak, en de oude man, die vandaag in een verzor gingstehuis zou worden opgenomen, viel op de grond. In zijn val heeft hij het kacheltje vermoedelijk omgewor pen. Hij moet te zwak zijn geweest om weer op te staan. Zijn kleren en het vloerkleed van zijn kamer vatten vlam. De benedenburen lagen te slapen, en hadden niets gemerkt. De brand weer werd gealarmeerd door overbu ren, die een zwak schijnsel hadden gezien. Toen men de oude man vond was hij bewusteloos. Op weg naar het Wilhelminagpsthuis is hij overleden. De brand ap de zolder van het lo gement in de Regulierdwarsstraat is ontstaan doordat een oude leunstoel, die dicht bij een brandende kachel stond, vlam vatte. In korte tijd stond de hele ruimte, waarin op dat ogen blik vier mensen sliepen, in lichter laaie. Drie logementgasten konden zich redden: de vierde, een emballeur, is vermoedelijk toen hij zich aan kleedde, bedwelmd geraakt en gestikt. Aha! Meneer Pellrom gaat nog wat vertellen over ons prachtige jaarver slag. KEULEN (Reuter) De Westduitse verdediger van Eichmann, dr. Serva tius, is van plan dinsdag of woensdag naar Israël terug te vliegen. De jong. ste berichten uit Jeruzalem, dat de Is raëlische justitie hem nu wel een onder houd onder vier ogen met zijn cliënt wil toestaan, hebben Servatius nieuwe moed gegeven; de Keulse jurist ver klaarde Eichmanns verdediging slechts te kunnen handhaven indien men hem in de gelegenheid stelt vertrouwelijk te spreken met Eichmann, hetgeen hem tot nog toe niet mogelijk was gemaakt. Van onze correspondent LEEUWARDEN. Sinbergs lucht vaartbedrijf n.v. te Rotterdam opent deze zomer vanaf het vliegveld Eelde een vliegdienst op Texel en Ameland. Zowel van Eelde als van beide eilan den zullen rondvluchten en dagtrips worden gemaakt. De vluchten worden uitgevoerd met eenmotorige Franse vliegtuigjes, die vier passagiers kunnen vervoeren. HILVERSUM (ANP) De Cura- saose regering en de Koninklijke Ne derlandse Shell overwegen een vlieg tuig van de KLM te charteren om de Nederlandse passagiers van de Santa Maria op te halen, als het schip de Braziliaanse haven Recife zou aan doen. Op Curagao wordt daarvoor een toestel gereed gehouden. Het vliegtuig blijft zeker tot woens dag wachten, omdat men veronder stelt, dat de Santa Maria pas dan een Braziliaanse haven binnen zal lopen. De Nederlandse passagiers zijn voor een groot deel personeelsleden van de Shell en Antilliaanse functionaris sen. Portugese passagiers van de San ta Maria zullen vermoedelijk oolr door het vliegtuig worden vervoerd. SCHIEDAM De c.a.o. in de indus trie van gedestilleerd die einde van dit jaar afloopt, is vernieuwd. Als het college van rijksbemiddelaars ermee akkoord gaat, wordt de werkweek ver kort tot gemiddeld 4644 uur, met de mo gelijkheid incidenteel tot 45 uur te gaan. De basis-weeklonen worden met drie gulden verhoogd. Van onze correspondent ROERMOND. De woorden van de pastoor „Gij zult uw vrouw be schermen" klonken nog in zijn oren na, toen een jeugdige bruidegom in Roermond ze zaterdag al meteen in praktijk kon brengen. Toen de bruid tijdens de plechtigheid met een brandende kaars naar het altaar schreed, vatte haar sluier vlam. Die stond in een oogwenk in brand. Haar man snelde onmiddellijk toe en rukte de brandende tule van haar hoofd. Blootshoofds en wat bleek om de neus, maar toch zielsgelukkig, verliet de bruid even later aan de arm van haar kordate echtgenoot de kerk. Eigen nieuwsdienst LISSABON. Zes leden van de bemanning van de Santa Maria die een etmaal nadat de legerkapitein Galvao zich van hun schip had meester gemaakt, aan land waren ge zet op het Britse eilandje St. Lucia in de Caraïbische Zee, zijn in Lissa bon aangekomen. Veel gejuich was er niet. De mannen werden onmid dellijk door de hoogste politie-offi- cieren aan een scherp verhoor onderworpen. Pas daarna mochten zij in contact komen met de verslaggevers, die uiteraard zeer benieuwd waren naar wat de mannen te vertellen hadden. Tijdens het interview werden de zeelui scherp bewaakt door agenten en inspecteurs in burger. Uit elk woord bleek dat de zes mannen precies was verteld wat zij wel en wat zij niet mochten zeggen. Zij waren volledig geïndoctrineerd. VOORBEREID Volgens het relaas van het zestal was Galvao onmiddellijk na het over nemen van de macht begonnen het voedsel aan boord te rantsoeneren. Hij was kennelijk van meet af aan voorbereid op een lang beleg. Er zouden onder de piraten maar zes of zeven Portugezen zijn, ver telden de mannen. De overige re bellen waren waarschijnlijk Span jaarden, voor het merendeel niet ouder dan zestien of zeventien jaar. Ze spraken tenminste allemaal Spaans met elkaar, zei een van de zes teruggekeerden. De kapitein werd, zo vervolgden de zeelui hun relaas, onder bedrei ging van geweren, mitrailleurs en handgranaten naar de machinekamer gebracht, waar hij nieuwe orders moest geven. Het ging allemaal erg vlug in zijn werk, wisten de zes mannen zich nog te herinneren. EERSTE KLAS Ze deden de kapitein zelfs hand boeien aan, vulde een ander van het zestal aan. Die eerste nacht was er een vol vrees voor iedereen. Alle passagiers eerste klas werden naar de tweede klas overgeplaatst en zelfs naar de toeristenklasse, want de pi raten moesten de eerste klas hutten hebben. Bij iedere trap staat een piraat, deelden de zes opvarenden nog mee. Zoals men weet heeft de Portugese regering eerder bekend gemaakt dat Galvao zelf de derde officier van de Santa Maria, Nasimeo da Costa, met drie schoten zou hebben gedood. De zes mannen die terug kwamen ver telden daarentegen dat een jonge Spaans sprekende piraat dat gedaan had. „Toen we het schip verlieten wa ren er voortdurend machinegeweren op ons gericht", zo besloten de man nen in Lissabon hun relaas. „Ze hebben helemaal niet voor de ge wonden aan boord gezorgd, een van hen was in de lever getroffen. Galvao liet meteen de onderscheidingsteke nen van kapitein maken voor zich zelf. Dat moest gebeuren in de werk plaats aan boord. Hij had lijn eigen machinist, marconist en loods bij zich". Eigen nieuwsdienst WILLEMSTAD, Curasao. De Nederlandse invloed op het onder wijs op de lagere scholen in de Ne derlandse Antillen is op bepaalde punten te sterk. Tot die conclusie komt het jongste jaarverslag over 1958 van het Antilliaanse departe ment van onderwijs. De conclusie is gebaseerd op de rap porten van de inspecties van de scho- Het K.N.M.Ï. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur; Zwaar bewolkt A met nu en dan regen. Matige tot -sZc Wi//v krachtige, langs de kust krachtige tot stormachtige wind tussen zuid west en west. Weinig verande ring in tempera tuur. MIESJE: Wat ze zacht noemen! 31 jan.: zon op 8.23. zon onder 17.25; maan op 17.24, maan onder 7.55. Van onze weerkundige medewerker Zaterdagochtend om elf uur is er voor het laatst vorst gemeten in ons land. Daarna is de tempera tuur snel gestegein; 's middags werd In het zuiden al zeven gra den gemeten. Gisteren is op vele plaatsen negen graden bereikt en gisteravond wezen om tien uur tal van thermometers deze tempera tuur nog aan. Het binndringen van de warme lucht heeft heel wat regen tot ge volg gehad, vooral zaterdagmid dag, ofschoon het ook zondag ner gens droog is gebleven. Bovendien heeft het hard gewaaid. Het was allemaal het gevolg van een de pressie die met een vaart van hon derd km per uur van Amerika naar het oosten trok en gisteravond boven de Noordzee lag. Doordat boven Zuid-Europa de luchtdruk nauwelijks daalde, wer den de verschillen in luchtdruk zo groot dat de wind aan de kust tot volle storm aanwakkerde. Om tien uur gisteravond meldde het licht schip Texel een zware zuidwester storm, kracht tien, wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van negentig kilometer per uur. In Den Helder was toen al tijdens stoten 110 km per uur bereikt- Met dat al is de warme lucht van de Ocea-an ver Europa binnenge drongen; gisteravond had zij Rus land -al bereikt. Onderweg heeft zij boven het sneeuwdek in Duitsland heel wat van haar warmte verlo ren; in Engeland en Frankrijk is gisteren tien tot twaalf graden ge meten; in West-Rusland werd het nog niet warmer dan één of twee graden. Van vorst is onder deze omstan digheden voorlopig geen sprake meer. Wij mogen vandaag en ze ker ook morgen op zacht weeT re kenen. Maar de wind zal niet on middellijk gaan liggen. Bovendien zijn er nog kleine depressies die zich over Engeland met grote snel heid naar de Noordzee spoeden, zo dat de kans op regen en wind groot blijft. len, waaraan een aantal citaten is ont leend. Uitdrukkelijk wordt in het ver slag vooropgesteld, dat de rapporten ook veel goeds vermelden. In een der rapporten wordt melding gemaakt van een leerling, die braaf navertelde dat de Batavieren hondera jaar voor Christus in ons land kwa men. Toen hem daar wat meer over werd gevraagd bleek hij in de veron derstelling te ieven ciat dit volk wel op een van de naburige eilanden zou leven. „De kinderen halen alles door el kaar. Dit onderwijs is hun volkomen vreemd. Het ware beter de Nederland se geschiedenis in het geheel niet in het vierde leerjaar te behandelen, maar iets te vertellen over de Antil liaanse geschiedenis of voor te lezen en te vertellen van het leven van de Indianen", aldus het verslag. Het verslag komt voorts tot de slot som dat het weinig zin heeft op de Antilliaanse scholen bij de plant- en dierkunde bv. de aardappel, de tuip en het viooltje of de mol, de spitsmuis en de egel te behandelen. Het wordt beter geacht buiten de algemene plant- en dierkunde, planten en dieren uit het eigen gebied te behandelen. Over de zangles wordt in een van de rapporten het volgende voorbeeld uit de praktijk gegeven: De leerlin gen zingen versjes als De mosselman, Hoedje van papier, De zak van Sinter klaas. De onderwiizeres kent de lied jes slechts vagelijk. Zij zingt „blij van Sint" in plaats van „blij van zin". Minstens de helft van de leerlingen bromt maar wat. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De jongerenconfe- rentie van de Partij van de Arlbeid, die zaterdag in Amsterdam werd gehouden is geemdigd met een appel. Daarin werd een beroep op de regering en het parlement gedaan „te bevorderen dat Nederland en andere welvarende lan den zo spoedig mogelijk tenminste één procent van hun nationale inkomen op met-commerciële grondslag zullen be steden voor de technische, socciale en economische ontwikkeling van de min der ontwikkelde gebieden". De jongerensecretaris van de Partij van de Arbeid, mr. J. van den Bergh beloofde er persoonlijk voor te zullen ijveren dat. wanneer zijn partij weer in de regering komt, de „eén procent daadwerkelijke gerechtigheid" in het regeringsprogramma zal worden opge nomen. Die één procent betekent voor ons land drie- tot vierhonderdmiljoen gulden, zo merkte prof. dr. J. Tinber gen op, die een inleiding hield. Hij ver telde dat een bijdrage van één procent van ons nationale inkomen het ontwik kelingstempo van de onderontwikkelde landen met twee procent kan opvoeren. Aan de conferentie die was ge wijd aan de rassendiscriminatie en de minder ontwikkelde gebieden", ongeveer zestienhonderd jongeren deel. veel meer dan verwacht was. Vrijwel allen stuurden aan de Zuidafrikaanse president. Verwoerd, een kaart met het vignet van de conferentie en de leus: GRONINGEN. De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, ge looft niet in een nozemprobleem in Nederland. Dat de jeugd in ons land zich op een hellend vlak zou bewegen, acht hij niet aannemelijk, omdat de criminaliteit onder de jeugd nauwe lijks merkbaar stijgt. Advertentie i

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1