Eskader nadert schip Vreugde en smart na vrijlating van vliegers RB-47 GfifEMB&f; Engeland wil buiten avontuur van Galvao blijven Geheimzinnigheid op Schiphol De Bilt: Dooi Amsterdammer vervalste verklaring bij koffie voor Frankrijk Regering raadt Nederlanders in Congo aan te evacueren Dodelijke val van 10 meter Vliegtuig met 23 mensen vermist DEN HAAG BESNUFFELT PERNIS Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Waarheen Naar de koloniën Zie verder pag. 2 Zie verder pag. 7 LAATSTE NIEUWS JUSTITIE ROLT TWEE COMMUNISTISCHE BENDEN OP Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4. Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middeiburi, Korte Delft 50. tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604. Post- bus 26. Vlisslngen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuren, Nieuwstraat 38. tel. 01150-3189; Zierlkzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummert 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4766 Vrijdag 27 januari 1961 AMERIKANEN BESCHERMEN SANTA MARIA Van onze correspondent LONDEN De Britse regering gevoelt er niets voor verder te worden gemengd in de romantische geschiedenis met de Santa Maria en de Britse marine heeft derhalve de achtervolging van het gekaapte passagiers schip gestaakt. Als reden wordt opgegeven dat het fregat Rothesay heeft moeten terug keren naar West-Indië om te bunkeren en dus te ver achter is geraakt. Bovendien zijn er verder geen Britse schepen dicht genoeg in de buurt. De Santa Maria vaart met een gemiddelde snelheid van vijftien knopen naar de Afrikaanse kust en blijft seinen dat alles wel is aan boord, dat het schip nooit zal worden overgegeven en dat de passagiers „in een neutrale haven" aan land zullen worden gebracht. /"\ok de Amerikaanse regering heeft de gedachte laten varen aan aanhouding van het schip met het doel, het terug te brengen naar een Westindische haven. Na druk diplomatiek overleg tussen Londen en Washington heeft de overtuiging, dat de overval op de Santa Maria een geval van zeeroof is, een stevige knauw gekregen. De opvatting dat hij eerder moet worden beschouwd als een politieke daad wint voortdurend veld. De Amerikaanse marine heeft nu uitsluitend opdracht het schip met alle beschikbare middelen op te sporen en vervolgens de opvarenden te beschermen. Daar de Portugezen hun oorlogs schepen opdracht hebben gegeven tot actie over te gaan bij een ontmoe ting met de Santa Maria en het schip te overmeesteren, wordt met de opdracht aan de Amerikaanse zeestrijdkrachten kennelijk bedoeld dat zij moeten verhinderen dat er iets met de Santa Maria gebeurt wat het leven van de passagiers, onder wie zich immers ook veertig Ameri kanen bevinden, in gevaar zou kun nen brengen. Met andere woorden zij moeten het gekaapte Portugese passagiersschip beschermen tegen ROTTERDAM. Bij het demonteren va>n een stelling bij een kalkhopper op de terreinen van Shell in Pernis is gis termiddag de 39-jarige constructiewerker C. A. van Dommele uit Rotterdam van een hoogte van tien meter gevallen. Hij was op slag dood. Bij werk aan de spoorbrug over het Westerdok te Amsterdam is de 48-ja- rige monteur H. Stevens uit Bergen op Zoom woensdag in het water gevallen en -verdronken. ondoordacht optreden van de Por tugese marine. Er is voor deze taak een omvangrijk eskader aangewezen. Het bestaat uit vier jagers, twee tankers, een landings schip en een door kernenergie voort gestuwde onderzeeboot, de Seawolf. Achttien vliegtuigen dienen dit eska der tot ogen. De oorlogsschepen nade ren de Santa Maria van twee kanten: uit het noordwesten en uit het oosten, in de rug dus. Onderscheppen zij het schip, dan zal er geen poging worden gedaan om aan boord te gaan. Men gaat er bij deze operatie van uit dat de Santa Maria haar koers naar de Afrikaanse kust zal blijvén volgen. Majoor Galvao, die het schip in West- Indië heeft overmeesterd, heeft de Amerikaanse marine laten weten dat hij naar Angola vaart, de grote Portu gese kolonie in Zuidwest-Afrika. Tot nu toe bevestigt de positie van het schip deze bewering, maar het is nu eenmaal weinig gebruikelijk dat een rebel of een zeerover zijn plannen open en bloot op tafel legt. Welke mo gelijkheden heeft Galvao nog meer om zonder schade en slachtoffers zijn on vrijwillige passagiers kwijt te raken? In de komende week treedt de nieu we Braziliaanse president Quaaros in functie, van wie men zegt dat hij wei nig met de Portugese dictator Salazar, maar veel met generaal Delgado en majoor Galvao op heeft. Het is dus niet onmogelijk dat de Santa Maria, Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Een zesdaags onderzoek, dat een Amsterdamse hoofdinspecteur van politie in Parijs heeft ingesteld, heeft het ernstige vermoeden opgeleverd dat Nederland een rol speelt in een grote illegale koffiehandel van internationale allure. Het gaat hier vermoedelijk om vele miljoenen kilo's inferieur goed, die in Frankrijk in de plaats van goede Braziliaanse koffie in omloop zijn gebracht. Frankrijk koopt in Brazilië een kof- fiesoort van maximale kwaliteit die voor de handel wordt vermengd met slechtere koffie uit o.m. Kameroen en Nigeria. Het resultaat is een accep tabele soort. De goede .koffie komt meestal via Nederland en België op de plaats van bestemming. De Amsterdamse haven is bij de doorvoer betrokken. De douane daar geeft papieren af. waarop, als het gaat om een partij eersteklas koffie, volgens een Franse eis vermeld moet staan dat er niet met de verpakking is gemanipuleerd. ST. JOHN'S (Reuter). Een Ame rikaans militair transporttoestel van het type C-118 met 23 mensen aan boord wordt sedert gistermorgen ver mist. De C-118 kwam van de Azo- ren en had op Newfoundland moeten landen, maar men vreest dat het toe stel machinestoring heeft gekregen en in zee is gestort. Onmiddellijk zijn Amerikaanse en Canadese vliegtuigen en schepen een zoekactie begonnen, maar tot nu toe zonder resultaat. Het laatste radiobe richt van het toestel kwam toen het nog 455 mijl van Argentia op New foundland was verwijderd; een uur daarna had het zich opnieuw moeten melden, maar deze melding bleef uit. Er waren tien bemanningsleden en dertien passagiers aan boord. DEN HAAG (ANP). Bij de West- duitse plaats Wesel is gisternacht de 66-jarige J. van Ulden uit Utrecht ver ongelukt. De auto, waarin hij als passa gier meereed, botste tegen de aanhang wagen van een in dezelfde richting rij dende vrachtauto. De heer van Ulden overleed ter plaatse; de chauffeur van de wagen werd in een ziekenhuis in Reinberg opgenomen. zodra Quadros in functie is, een grote boog zal beschrijven en zich opnieuw in de richting van de Zuidamerikaanse kust zal bewegen. Een tweede mogelijkheid is dat het schip op zee zijn passagiers en wie verder van boord zou willen, over geeft aan een ander schip. In de derde plaats is het mogelijk dat het binnenloopt in een haven van een van de jonge Afrikaanse republieken, die van nature een aversie hebben te gen het regiem van Salazar vanwege de Portugese koloniën in Afrika. Met name geldt dat voor Guinee, Ghana en Congo. Tenslotte is het ook mogelijk dat Galvao naar een van de kleine Por tugese koloniën op de Afrikaanse kust wil varen. Van noord naar zuid heeft hij dan de keus uit de Kaap Verdi- sche Eilanden, Portugees Guinea, het eilandje Sao Tomé en Cabina. Ten zui den daarvan ligt Angola. In de Portu gese koloniën, die overigens de status hebben van overzeese gebiedsdelen, worden de berichten over de opstand van Galvao met de grootste spanning gevolgd. In Luanda, de hoofdstad van Angola, heerst nu langzamerhand grote op winding, hoewel de bevolking van na ture zeer kalm is. Er wonen 35.000 blanken die opgewondener worden naarmate de Santa Maria dichter bij komt. Zou het schip inderdaad een po ging doen om in Angola voor de wal te komen, dan kan het rekenen op een geestdriftige ontvangst. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Radio Ne derland wereldomroep heeft op verzoek van het ministerie van buitenlandse zaken een oproep aan de Nederlanders in de Con golese provincies Kivoe en Oost provincie uitgezonden, waarin hun wordt aangeraden naar een veiliger plaats te gaan. De tekst van de oproep luidde: Op verzoek van de Nederlandse ambassadeur in Congo wordt aan alle Nederlanders in de provincie Kivoe aangeraden om naar Oesoem- boera (in Roeanda Oeroendi) te eva cueren om zich onder bescherming van de Verenigde Naties te plaatsen, b.v. in het kamp Boekavoe. Ook de Nederlanders in de Oostprovincie wordt aangeraden te evacueren. Voorts wordt aan degenen die uit deze provincie wensen te vertrekken, verzocht zo spoedig mogelijk naam en adres, alsmede contactadres op te geven bij de consulaire agent in Stanleystad of te Oesoemboera, dan wel bij de ambassadeur in Leopold- stad." Deze oproep is gisteren de lucht in gegaan, nadat woensdagavond alleen de Nederlanders in de Oostprovincie ongeveer honderd in getal het advies hadden gekregen zich in vei ligheid te stellen. Het onderzoek van de Amsterdamse recherche is begonnen, toen begin december van het vorig jaar in Duinkerken op last van Frankrijk een door Nederland doorgevoerde partij Braziliaanse koffie werd vastgehou den. Het zou hier zijn gegaan om een inferieure soort, die was voorzien van een bewijs, dat geen wijzigingen in de verpakking waren aangebracht. Dat laatste was echter kennelijk wel het geval geweest. Een onderzoek in Amsterdam heeft nu aan het licht gebracht dat een kantoorbediende van een veem de voor Frankrijk bestemde verklaring had vervalst. De mededeling dat er niet was gemanipuleerd, ontbrak op de in Nederland achtergebleven kopie van het document. De bediende had vol gens de politie zijn vervalsing ge pleegd om een niet nader genoemde klant een genoegen te doen. Geen uitlokking Er is van uitlokkking door de klant geen sprake, zo meent de recherche, omdat deze slechts zeer terloops om de vervalsing had verzocht in de geest van ,,Het zou wel prettig zijn als....". Of de bediende nog rugge spraak met zijn directie had gehou den is nog niet onderzocht. Hij heeft bekend. Hij bevindt zich niet in arrest. Het staat volgens de politie niet vast of de in Duinkerken vastgehouden partij (groot vijftien ton), waarop men zich voor het ogenblik concentreert, al inferieur was in Brazilië zelf. Moge lijk is er mee geknoeid op weg naar Nederland. Grote partijen In Frankrijk is men ervan over tuigd dat de nu opgehouden lading maar een klein onderdeel vormt van een enorme hoeveelheid koffie van la ge waarde, die illegaal als eerste soort is binnengekomen. De klachten over ondeugdelijke kwaliteit zijn in de laatste tijd zo toegenomen dat de Franse douane tot een verscherpte controle is overgegaan. Het was snijdend koud op Sohiphol toen de twee vrijgelaten Amerikanen in een vliegtuig van de K.L.M. waren aangekomen. Daarom hadden kapitein John R. McKone en kapitein Freeman B. Olmstead de kraag van hun donkere overjas opgezet. Hun overjas en hoed pasten maar matig; zij waren in Moskou geleend of in haast aangeschaft. Op de trap, tussen twee Amerikaanse diplomaten in, Freeman Olmstead (vooraan) en John McKone. Eigen nieuwsdienst NEW YORK John McKone, kapitein van de Amerikaanse luchtmacht, kan er op rekenen dat zijn eerste maaltijd thuis zal bestaan uit de gerechten waarover hij uit een Russische gevangenis naar huis schreef. Freeman Olmstead, eveneens kapitein van de Amerikaanse luchtmacht, zal bij zijn thuiskomst een wieg klaar zien staan: Gail, zijn vrouw, verwacht in maart een baby. Vijf minuten voordat president Kennedy zijn eerste persconferentie hield, rinkelde in twee Amerikaanse woningen de telefoon. Er werd een zeer blijde boodschap overgebracht aan twee vrouwen. Deze boodschap ongeveer: Over een paar minuten gaat de president bekendmaken, dat uw man in de Sowjet- unie is vrijgelaten. Het nieuws was bijzonder verblijdend voor mevrouw Gail Olmstead (links). Zij verwacht in maart een baby. Mevrouw Conny McKone (rechts) ging samen met haar naar de vliegbasis Andrews, waar de twee vrijgelaten vliegers zouden aankomen uit Europa. De twee Amerikanen, die in de Sow- jetunie gevangen werden gehouden se dert juli van het vorige jaar, herkre gen deze week in Moskou onverwachts hun vrijheid. Eergisteren maakte pre sident Kennedy het verheugende nieuws van hun vrijlating bekend in zijn eerste persconferentie, die door de meeste Amerikaanse radio- en te levisiezenders direkt werd uitgezon den. Vreugdetranen Gail Olmstead huilde vreugdetranen toen zij uit Washington de telefonische mededeling had ontvangen dat presi dent Kennedy de vrijlating van haar Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. Omgeven door de grootst mogelijke geheimzinnigheid hebben de twee door Rusland vrijge laten Amerikaanse vliegers Olmstead en McKone gisternacht enkele se conden op Nederlandse bodem door gebracht. Hun verblijf werd volkomen in be slag genomen door een snelle wande- ling door de snijdende nachtwind, var de ene vliegtuigtrap nar de andere. De Electra van de KLM, waarmee zij naar Schiphol waren gevlogen, was aan liet uiterste randje van hel platform tot stilstand gekomen, vlak bij een gereedstaand toestel van de Amerikaanse luchtmacht. Vrijwel onmiddellijk nadat.de vrij gelatenen de wachtende machine wa ren binnengegaan, sloegen de moto ren aan. Journalisten, fotografen en televisiemensen kwamen net te laat voor een ontmoeting. Zij hadden er op gerekend, dat de KLM-machine om kwart voor vier 's nachts zou landen. Merkwaardig genoeg werd het bijna een uur eerder. De informa tiedienst van de KLM had daarover tot op het laatste ogenblik geen me iedeling gedaan. Het toestel van de Amerikaanse uchtmacht, dat de piloten moest op talen, had al vanaf de vorige middag twee uur staan wachten. Het was nl de bedoeling dat de Electra reeds dinsdagmiddag om vijf uur zou lan den. Een technische storing veroor zaakte, aldus zegslieden op Schiphol, de grote vertraging. De weinige passagiers van de Elec tra zeiden na aankomst allen dat zij gedurende de vlucht niet hadden ge weten wie de twee Amerikanen wa ren. Pas na de landing gingen zij iets vermoeden, omdat er enige opwin ding ontstond toen de twee Amerika nen bij het uitstappen voorrang moesten hebben. Met grote spoed werden zij uit het vliegtuig geloodst. Vanwaar al die haast? Op heel Schiphol was niemand te vinden, behalve de pers die meer lan gewone activiteit toonde. Begrijpelijkerwijs werd de vraag ,-esteld of de vertraging, het plotse- ing vervroegd landen en de verkeer de inlichtingen van de KLM iets met vrees voor openbaarheid te maken ïadden. Het antwoord luidde: Helemaal niet. Zo'n samenloop van omstandig heden komt wel eens meer voor. man en van McKone in zijn perscon ferentie bekend zou gaan maken. Con nie McKone, de vrouw van de andere vlieger, was wel heel gelukkig met het blijde nieuws dat ook haar even voor het begin van de televisie-uitzen ding van Kennedy's persconferentie bereikte, maar gehuild had zij toch niet. President Kennedy, vertelde me vrouw McKone, had haar na de pers conferentie opgebeld en haar verteld hoe blij hij was dat haar man en Olmstead waren vrijgelaten. Beide vrouwen zeiden dat zij nooit de hoop op terugkeer van hun man hadden opgegeven. De ouders van de twee vrijgelaten vliegers viel het nieuws van de vrijlating rauw op het lijf; zij vernamen het toen zij de tele visie-uitzending van de persconferen tie van Kennedy volgden. SPEKHOLZERHEIDE. Door het instorten van een pijler is gisteren in de mijn Willem Sofia in Spekholzer- heide de twintigjarige ongehuwde hulp- houwer J. W. M. Hursel uit Bocholtz om het leven gekomen. Zijn achttien jarige collega W. J. J. Wouters uit Spekholzerheide kon worden gered. Een derde mijnwerker, de twintigjarige hulphouwer H. J. Schroeder uit Spek holzerheide, was gisteravond nog niet gevonden. Men hoopte hem in de loop van de nacht te bereiken, maar de kans hem nog levend naar boven te kunnen brengen, was uiterst gering. In de loop van de ochtend werd het lichaam van de hulphouwer Hursel ge vonden. Hij is vermoedelijk op slag door het gesteente gedood. Onmiddel lijk daarna kon de jongste van het drietal worden bevrijd. Hij was zoda nig gewond, dat hij opgenomen moest worden in het St. Jozef ziekenhuis in Heerlen. I Fred moet werken vandaag, maar we zullen toch wel plezier hebben! Gisteravond laat werd gemeld dat de Seawolf, de Amerikaan se reactoronderzeeboot die deel neemt aan de jacht op de San ta Maria, contact met het Por tugese schip had gehad. Waar schijnlijk werd radiocontact be doeld. Volgens de Amerikaanse marine vaart de Santa Maria nu een iets noordelijker koers, nl. in de richting van Dakar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De luchtverontreini ging door de voortgaande industrialisa tie langs de Nieuwe Waterweg kan hin derlijk en zelfs schadelijk worden voor de volksgezondheid, aldus het oordeel van B. en W. van 's-Gravenhage in hun memorie van antwoord aan de Haagse gemeenteraad. Zij wijzen er evenwel op dat de hinder die Den Haag van de raffinaderijen in Pernis heeft, de laatste jaren niet erger is gewor den, ondanks de grote uitbreidingen van de activiteiten in Pernis. In de omstreken van Pernis zijn men sen aangewezen die maandelijks rapport over de stank uitbrengen. Ook Den Haag telt een paar van deze snuffelaars. In Westduitsland Van onze correspondent BONN. De Westduitse justitie is er in geslaagd in Noord- en Zuid- Duitsland twee communistische groe pen op te rollen, bij welke actie 26 mannen en vrouwen zijn gearres teerd. In Hamburg, Sleeswijk-Hol- stein, Nedersaksen en Noordrijnland- Westfalen vond men propagandacen- tra van het communistische Oostduit- se vakverbond dat beoogde een op- ruiïngsactie onder Westduitse arbei ders te organiseren. In Beieren wer den bovendien acht voor de Poolse spionagedienst werkende Duitsers ge arresteerd. Van Westduitse justitiële zijde waren lange en uitvoerige voorbereidingen ge troffen om de beide communistische groepen op te kunnen rollen. De groot ste slag kon worden geslagen in Ham burg, waar twee leiders van de Oost- duitse actie konden worden gearres teerd en voorts materiaal in vier druk kerijen, tien personen- en vrachtwa gens en een grote geldsom van het Oostduitse vakverbond, in beslag kon den worden genomen. Tot de gear resteerden behoort ook een vooraan staande functionaris van de in de Bondsrepubliek verboden communisti sche partij. Met deze Oostduitse agitatiegroep had de in Zuid-Duitsland werkende spionagecel geen verbinding. Deze werkte voor de Polen. De Westduitse justitie kon de hand leggen op mate riaal dat door de spionnen naar War schau had moeten worden gebracht. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Van het wes. ten uit gelei delijk toene mende bewol king, maar op de meeste plaatsen waar schijnlijk nog tot de avond droog weer. Tot matig of krachtig toe nemende wind uit zuidelijke rich tingen. Afnemende vorst met in het noordwesten van het land ge leidelijk invallende dooi. MIESJE: Morgen fijn een vrije zaterdag. 28 januari; zon op 8.27, zon on der 17.20; maan op 14.42, maan onder 5.49. weer Helsinki rw.bew. Stockholm onbew. Oslo onbew. Kopenhagen l.bew. Aberdeen geh.bew. Londen zw.bew. Amsterdam onbew. Brussel onbew. Luxemburg geh.bew. Parijs zw.bew. Bordeaux geh.bew. Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Geneve Locarno Wenen geh.bew. l.bew. onbew. sneeuw geh.bew. sneeuw zw.bew. onbew. onbew. Innsbruck geh.bew. Belgrado zw.bew. Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zw.bew. geh.bew. zw.bew. zw.bew. onbew. onbew. wind WNW W stil W Z zzo ozo stil stil NO O NW NNW O NO NO stil wzw ONO zw O O O stil O stil stil NW temp nsl —2 0 —6 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0.2 0 0.5 0 0 0.2 0 0 —12 2 1 1 —5 —4 5 —1 4 5 15 —7 —4 —4 1 6 5 —0 1 0 14 10 12 14 15 0.2 0.3 0 0 0

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1