Gekaapt schip heeft nog brandstof voor vele duizenden mijlen Rebel meldde: alles wel aan boord vraag uw bakker nü Kustvaarder in nood KENNEDY MAANDAG VOOR HET CONGRES VUUR, VORST EN WIND VERWOESTTEN PAKHUIS Snellere treinen op de lange trajecten Geen resultaat van gesprek met minister Nederlanders aan boord Santa Maria De Bilt: Droog Meldingscentrale voor ongelukken Tanker boort zich in zandschip PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND M.S. SANTA MARIA H.M.S. ROTHESAY U.S.S. DAMATO U.S.S. WILSON Passagiers naar haven Jager moest bunkeren Bemanning van 370 koppen Brazilië: niet welkom Zes ton schade in Musselkanaal Zie verder pag. 7 Afsluiting Lauwerszee „Onbillijk''' Grote veranderingen in spoorboekje LAATSTE NIEUWS BIJLMERMEER BIJ AMSTERDAM GROOT DORP DOOR BRAND INGESLOTEN Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 110666. telefoon Directie en administratie 01100* 0001. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen. N.euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zlerikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartel Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter*' T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4764 Woensdag 25 januari 1961 DRIE FREGATTEN JAGEN PIRAAT OP Van onze correspondent LONDEN Met brandstof voor vele duizenden mijlen aan boord en volle kracht varend dwaalt het grote Portugese passagiersschip Santa Maria rond door de Westindische wate ren, achtervolgd door vliegtuigen en oorlogsschepen. Maandag viel het in handen van een groepje als passagiers vermomde Portugese revolutionairen wier leider, de gewezen Portugese legerkapitein Enrique Galvao de wereld per radio heeft doen weten dat het zijn bedoeling is Portugal te bevrijden van de dictatuur. Volgens zijn radioboodschap bevinden alle zeshonderd passagiers zich in goede welstand. Zij zullen aan land worden gebracht in een haven; welke haven dat is zal afhangen van de maatregelen die de Amerikaanse en de Britse marine nemen om de Santa Maria te onderscheppen. Het oorspronkelijke dreigement van Galvao dat hij het 20.906 ton metende schip tot zinken zou brengen wanneer oor logsschepen zich met de gang van zaken zouden trachten te be moeien, is gisteren de gehele dag niet meer gehoord. Het Britse fregat Rothesay, dat als eerste de achtervolging begon, heeft gistermiddag gedurende enkele uren de jacht moeten onder breken omdat het gebrek aan brandstof kreeg. Het liep een haven op Trinidad binnen om olie te bunkeren en hervatte toen de achtervol ging. De Santa Maria was echter in de ruim twee uur die het bunkeren had gevergd, verdwenen. De Koninklijke marine heeft het fregat Van Amstel en vier marine vliegtuigen, die gestationeerd zijn op Curagao, ter beschikking gesteld van het opsporingswerk. Gisteren hebben de vliegtuigen een „zoekslag" gemaakt van ongeveer een uur. De Van Amstel was nog niet in actie gekomen. Er bevinden zich op het gekaapte schip bijna duizend mensen. Er zijn zeshonderd passagiers, in hoofdzaak Nederlanders, Portugezen, Amerikanen en Venezolanen. Dan zijn er de ongeveer zeventig oproerlingen onder leiding van Galvao. Het schijnen niet uitsluitend Portugezen te zijn. Voor een deel zijn zij in Willemstad aan boord gekomen. Tenslotte is er de bemanning van het zeer luxueuze schip, bestaande uit 370 personen. Men weet nu ongeveer hoe dit geval van piraterij zich heeft afgespeeld. Maar het is nog allerminst duidelijk wat de gewezen legerkapitein heeft bewogen tot zijn wel zeer uitzonderlijke daad. Hij is een verbitterd tegenstander van de Portugese president Salazar en schijnt van plan te zijn een revolutionair bewind te vestigen. Zijn eerste hoofdkwartier is de Santa Maria. Wat hij wil beginnen wanneer de brandstof op is en hij gedwongen wordt een haven binnen te lopen, is een raadsel. In elke haven namelijk zal het schip onmiddel lijk aan de ketting worden gelegd om later aan de wettige eigenaar te worden teruggegeven. De regering van Brazilië, die vreest dat Galvao een Braziliaanse haven wil bin nenlopen om zich in Brazilië te verenigingen met andere tegenstanders van het tegenwoordige Portugese regiem, heeft al laten weten dat zij het schip in beslag zal nemen en de oproerlingen zal interneren. Deze man heeft op het ogenblik het lot in handen van alle opvarenden van de Santa Maria. Het is de Portugese legerkapitein Galvao, die door iieh van het Portugese schip meester te maken meent de grondslag te hebben gelegd voor een „nieuw en vrij Portugal". Dit is de werkelijke gezagvoerder van de Santa Maria, kapitein Mario Simoes Maia, die nu naar alle waarschijnlijkheid met een pistool van een van de rebellen in de rug, moet zorgen dat de Santa Maria niet in handen valt van de achtervolgende oorlogs schepen. Van onze correspondent MUSSELKANAAL In de ijzige kou hebben brandweerlieden gistermiddag in Musselkanaal een bar gevecht ge leverd tegen 'een brand, die brullend uit het dak van een graanpakhuis sloeg. In de harde wind bevroor het bluswater op hun kleren. De strijd was voor een goed deel vergeefs. Na een paar uur was er van het grote pakhuis met de silo weinig meer dan een ruïne over; zes- a zevenhonderd ton graan was ver brand. De schade wordt op ruim een hall miljoen gulden geschat. Een pakhuisknecht' ontdekte de brand tegen het middaguur. Op de tweede verdieping van het pakhuis van de De toedracht van de dramatische ge beurtenissen van maandag is verteld door de assistent-purser van het schip die samen met een dode en enige ge wonden en zieken aan land werd ge bracht in de Britse kolonie Santa Lu cia. Daar lag ook het Britse fregat Rothesay. Onmiddellijk na het ontschepen van de slachtoffers vertrok de Santa Maria weer naar open zee. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Tussen het Neder- landsche Roode Kruis, de verkeers- organisaties en enkele andere instellin gen is overleg gaande over de instel ling van een centraal telefoonnummer voor heel Nederland, als meldings centrale bij verkeersongelukken. Van deze centrale uit zou de hulpverlening en het vervoer van gewonden kunnen worden geregeld. Een en ander wordt meegedeeld door minister Van Rooy in zijn antwoord aan de Tweede Kamer. Het denkbeeld voor een dergelijke centrale post is opgekomen, omdat geneeskundige hulp en vervoer van gewonden in ons land niet uniform zijn geregeld. In de grote steden springt bij ver keersongelukken de gemeentelijke ge neeskundige dienst in; in kleinere gemeenten zal een daar wonend arts of een toevallig voorbijkomende dokter hulp verlenen en moet voor vervoer vaak een beroep worden gedaan op particulier ziekenvervoer. In sommige gevallen doen zich hier wel eens moei lijkheden en vertragingen voor. Advertentie TURKSTRA echte Friese beschuit - in de Split-Strip-Rol - handig open! handig open REGINA KLASSIEK REGINA MODERN prachtig tafelcouvert voor u kijk op de rol daar slaat alles precies op firma H. Kah aan de Akade vraten de vlammen zich toen ai gretig door de voorraden. Een ogenblik later sloegen ze hoog boven het dak uit. Geknakte stralen De brandweren van Musselkanaal, Tweede Exloërmond en Valthermond hebben duizenden kubieke meters wa ter uit het kanaal gepompt, maar dat heeft niet veel uitgehaald. De straffe wind knakte de stralen, zodat het hoog gelegen vuur niet kon worden bereikt. Door de kou konden de brandweer lieden de slangen maar korte tijd vast houden. Met snel wisselen hebben zij gepoogd het blussen zo goed mogelijk gaande te houden. Van onze correspondent LEEUWARDEN. Friesland, Gro ningen en Drente hebben nog geen overeenstemming bereikt met de minister van verkeer en waterstaat over de bijdragenregeling voor de af sluiting van de Lauwerszee. De noor delijke interprovinciale commissie voor de financiering van dit project heeft eergisteren een gesprek gehad met drs. H. A. Korthals, maar depar- tijen zijn het in dat gesprek niet eens kunnen worden. Over enkele weken zal het gesprek worden voortgezet. Friesland, Groningen en Drente zijn het onderling eens geworden over de verdeling van de kosten voor afsluiting van de Lauwerszee. De provincies voe len er niets voor om zich, zoals de mi nister wil, garant te verklaren voor de kosten die de zeewerende waterschappen moeten opbrengen als de zeedijken op deltahoogte worden gebracht. Zij zijn het er evenmin mee eens dat Friesland en Groningen het onderhoud en beheer van de afsluitdijk van de Lau werszee zullen moeten overnemen. Fries land en Groningen zullen evenwel ieder de helft van de kosten betalen wanneer daar niet aan te ontkomen is. Ook de eis van de minister dat twee miljoen gulden moet worden betaald, omdat de produktiviteit van de landerijen langs de Lauwerszee door de afsluiting zal toenemen, vinden de provincies onbillijk. Van onze correspondent DORDRECHT. Op De Noord, tussen Alblasserdam en Hendrik Ido Ambacht, zijn gistermorgen een tanker en een zandschip met elkaar in aanvaring ge komen. Hét zandschip, de Lekstroom 22, werd zwaar beschadigd en zonk spoedig. De twee opvarenden, de bakschippers M. de Visser en J. de Visser (geen fa milie), konden zich op het nippertje red den; door een passerend bootje werden zij opgepikt en naar Rotterdam gebracht. De Lekstroom 22, die eigendom was van de n.v. H. J. van Haaften in Den Haag, werd gesleept door de Sliedrecht. Ter hoogte van de Kabelfabriek langs De Noord scheerde het zandschip plot seling naar bakboord en kwam vrijwel naast de sleepboot te liggen. Op dat moment naderde de tanker Toscania (eigendom van Van Ommeren in Rotterdam), die met 840 ton stook olie geladen op weg was naar Duitsland. Ontwijken was niet meer mogelijk. Bij de aanvaring werd ook de Toscania zwaar gehavend; zij moest naar Dor drecht worden gesleept. Van onze correspondent UTKECHT De Nederlandse spoorwegen hebben de bestaande dienstregeling helemaal door el kaar gegooid. Als de nieuwe dienstregeling ingaat (op 28 mei) kunnen de spoorboekjes de vuil nisbak in. Alle hoofdverbindin gen zijn versneld en worden vaak onderhouden door meer treinen. Daardoor zijn grote verschuivin gen ontstaan, ook op de baan vakken, die niet rechtstreeks bij die trajecten zijn betrokken. Die hoofdverbindingen zijn de aan sluitingen van het noorden, het oosten en het zuiden met het westen en omge keerd. Om het uur zullen locomotieven tremen van züid naar west slepen in - een tijd die een paar minuten korter is dan tot nog toe. Groningen—Amster dam gaat zes minuten sneller; Gronin genRotterdam zestien minuten. Leeu wardenAmsterdam en Leeuwarden Rotterdam respectievelijk acht en achttien minuten. 40 minuten Van het noorden en het oosten naar het westen zullen gestroomlijnde trei nen van vier rijtuigen gaan rijden, die in Utrecht aansluitingen hebben naar Eindhoven en Maastricht. Groningen en Maastricht komen daardoor veertig minuten dichter bij elkaar te liggen. Die gestroomlijnde treinen maken de reis van Enschede naar Rotterdam ne gen minuten korter. De sneldienst van Amsterdam over Utrecht naar Maas tricht zal een half uur vlotter gaan en van Maastricht over Breda naar Den Haag is er zelfs 43 minuten winst. Ook diverse aansluitingen op buiten landse treinen zullen worden verbeterd. Inkomsten hoger Dat alles heeft de president-directeur van de Nederlandse spoorwegen, ir. J. Lohmann gisteren meegedeeld. Hij zei verder dat de inkomsten van het be drijf vier procent hoger waren dan in 1959 en de onkosten drie procent. Er mag worden aangenomen, dat de winst van 1960, die van 1959 (tien miljoen gulden) zeker zal evenaren. Het spoorwegnet wordt voortdurend verbeterd. Elk jaar wil de N.S. vijftig overwegen van automatische halve overwegbomen voorzien. Ook werden veel knipperlichtinstalla ties geplaatst, in 1960 driemaal zoveel als het jaar ervoor. De Betuwe krijgt tenslotte als eerste gebied een nieuw soort diesel-elektri sche trein. Die bestaat uit drie rijtuigen. Hij heeft een hoge aanloopsnelheid en pneumatisch sluitende deuren. De Portugese oppositieleider Delgado, vriend van kapitein Galvao, heeft te Rio de Janeiro waar hjj in ballingschap leeft, verklaard dat hij een nieuwe radioboodschap heeft ontvangen van de Santa Maria. Daarin werd gezegd dat de revolutio nairen zich met de wapens zul len verzetten wanneer zij door enig oorlogsschip worden aan gevallen. Galvao heeft gezegd dat hij zich in geen geval zon der strijd zal overgeven. Delgado heeft vervolgens de Britse en de Amerikaanse re gering gevraagd, niets tegen de mannen te ondernemen die zich van de Santa Maria hebben meester gemaakt, daar het geen muiters of zeerovers zfjn doch Portugese zeelieden, belast met een Portugees transport ten be hoeve van Portugese belangen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In Willemstad op Cu ragao zijn zestig passagiers aan boord van de Santa Maria gegaan. Onder hen bevonden zich de volgen de Nederlanders: De echtparen W. J. van der Kooy, K. van Tol, D. van Santen. J. Quaadvlieg, R. J. Zapey, elk met twee kinderen, mevr. A. C. Noord- hoekHecht met twee kinderen, mevr. I. Kouwenaar met een kind, mevr. A. C. Servage met een kind, mevr. P. van Venetien met vier kinderen, het echt paar J, Rtnime met een kind, mevr. W. A. Meyer en de heren J. D. Boesè- veld, F. Baptist, W. P. van der Meer, A. Veenendaal en F. Wernet. Voor zover is na te gaan zijn zjj de enige Nederlanders, die zich aan boord van het gekaapte schip bevinden. Zij zijn verlofgangers, die op weg waren naar Nederland. ROSSLARE, Ierland. Het Neder landse kustvaartuig Cascade drijft hon derd mijl ten westen van het eiland Lundy stuurloos rond in een storm met windkracht negen. De machines van het schip, dat met een lading ce ment onderweg was van Huil naar Dublin, vielen ten zuiden van Ierland uit. Een Britse sleepboot heeft na harde strijd met de stormachtige zee de po gingen om de 350 ton metende Cascade te bereiken moeten opgeven en is een haven binnengelopen. Omstreeks mid dernacht zou een tweede sleper ter as sistentie uitvaren. Het aantal beman ningsleden dat zich aan boord bevindt, is niet bekend. WASHINGTON (Reuter). Presi dent Kennedy zal maandag de verenig de vergadering van Senaat en Huis van Afgevaardigden voor het eerst toe spreken en dan zijn oordeel geven over de algemene toestand van het land. Het ligt niet in de bedoeling dat in Kennedy's toespraak wetsvoorstellen zullen worden opgenomen. De presi dent is voornemens binnenkort een nieuwe begroting bij het Congres in te dienen en zich met boodschappen over economische maatregelen en andere staatszaken tot het Congres te richten. Kennedy besprak gisteren het ont- wapeningsvraagstuk met de ministers van buitenlandse zaken en defensie, Dean Rusk en Robert McNamara, de directeur van het ontwapeningsbureau, John McCloy, de adviseur van het Witte Huis voor wetenschap en tech niek, professor Jerome Wiesner, en enkele andere hooggeplaatste rege ringsfunctionarissen. De resultaten van het besprokene werden niet onmiddellijk bekend ge maakt, maar vast stond wel dat een van de voornaamste onderwerpen de vraag was of Amerika zal instemmen met hervatting van kernwapenoverleg in Genève op 7 februari dan wel zal willen wachten tot bekend is hoe de Sowjetunie rea geert op een nieuwe serie Amerikaan se ontwapeningsvoorstellen. Die laat ste moeten nog worden geformuleerd. Staten menen: Van onze correspondent HAARLEM. Provinciale Staten van Noordholland zijn met Gedeputeerden van mening, dat de Bijlmermeer bij Amsterdam moet worden gevoegd. Met 51 tegen zeventien stemmen hebben de Staten gisteren een motie aangenomen, waarin er bij Gedeputeerden op wordt aangedrongen de Tweede Kamer daar van op de hoogte te brengen. De regering stelt zich op het stand punt dat de Bijlmermeer aan de ge meente Ouder-Amstel moet worden toe gevoegd. De indiener van de motie, de socia list De Wit, vond, dat de dienst open bare werken van Ouder-Amstel niet moet worden belast met de uitvoering van het geweldige uitbreidingsplan Bijl mermeer, nu die al zo zeer de handen vol blijkt te hebben met het plaatsen ir» hof oirtrvn rlom. In Australië PERTH (Reuter). Wanhopige po gingen van Australische soldaten, vrij willigers, brandweer en politie om een door bosbranden ingesloten dorp van duizend inwoners te ontzetten, hebben gisteren tot niets geleid. De hitte van de felle branden beletten het leger vuur- bestrijders uit het naburige Perth om het ongelukkige dorp te bereiken. Over het lot van de inwoners is ver der nog niets bekend; het is nog moge lijk dat zij zelf het vuur een halt héb ben weten toe te roepen. Het is het dorp Dwellingup in West-Australië, het houtzaagcentruim van een rijk houtdis- trict. AMSTERDAM (ANP). In de Berk houthof in Amsterdam is gistermiddag de tweejarige Sjoerd Westphal bij het spelen beklemd geraakt tussen een ach terwiel van een vuilnisauto en de trot toirband. Het slachtoffertje is tijdens het vervoer naar het Wilhelminagasthuis overleden. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en in de noordelijke provin cies vrij zonnig weer, in het zuiden vrij veel bewolking. Matige tot krach tige oostelijke wind; Matige tot lichte vorst. Een bord snert smaakt bjj dit weeri 26 JANUARI: zon op 8.30, zon onder 17.16; maan op 13.20, maan onder 3.56.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1