r>r> Europees legioen in Katanga TONY GING AAN 'T WERK Dichte menigte keek ogen uit Voorbereidingen voor rondetafelconferentie beginnen Ï5M l&ÈÊc J MQM Amsterdam krijgt ook „Lijnbanen" Krupp naar Warschau om te (onder) handelen JfeKSerffE*I^| FRANSE POLITICUS VERSPRAK ZICH De Bilt: Vorst Watersnood bij waterstaat Kennedy: geen topconferentie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 24 januari 1961 Alliantie Ook Loemoemba Troepen weg Ongerust Schouderklopjes Met rechercheur GEEN NOTA OVER GEDRAG INDONESIË ZAKEN ZIJN ZAKEN GOEDE VRIENDJES „ALLES OF NIETS" Chauffeur rukt kind uit zinkende auto Schilder verongelukt Geweren aan de voet in Algerije Nieuw protest van Italiaanse boeren tegen vee-import Vorst keert terug Het weer overal Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. 3. BREDKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90 Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendljk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Temeuzen, N.euwstraat 38. tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24 tel 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4763 CONGO'S LAATSTE KANS" Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. „Onze laat- ste kans otn Congo van burger oorlog en anarchie te redden". Zo hebben Congolese politieke lei ders in Leopoldstad de eerste daadwerkelijke voorbereidingen voor de organisatie van een ronde tafelconferentie over de benarde toestand van het jonge land ge noemd. Een werkcommissie zal morgen in Leopoldstad bijeenkomen ter vaststelling van datum en plaats voor de langverwachte conferen tie, vermoedelijk midden volgende maand in Elisabethstad. Tezelfder tijd kwam de Ierse minister van buitenlandse zaken, Aiken, met een verdergaand plan, namelijk voor een internationale ronde tafelconferentie over Congo, die hij onmisbaar acht voor verhindering van een verder afglijden naar tota le chaos en internationale conflic ten. Het lijkt op het ogenblik weinig waar schijnlijk dat ook vertegenwoordigers van de „regeringen" van Oostprovincie en Kivoe zullen aanzitten, die immers achter ex-premier Loemoemba staan. De hoop dat ook zij zouden komen en daar mee de ronde-tafelconferentie werkelijk representatief voor het politieke bestel van het land zouden maken, is de vorige week de bodem ingeslagen door de over brenging van Loemoemba uit Thysstad naar Katanga. Niettemin zou de conferentie tot een verdere versteviging van de reeds groei ende banden tussen Katanga en Leopold stad kunnen leiden en daarmee tot een geduchte alliantie tegen Loemoemba's aanhangers. Daarmee zou overigens het gevaar voor een burgeroorlog allerminst bezworen zijn. De werkcommissie zal een voorlopige agenda opstellen met o.a. als punt van bespreking verdeling der ver antwoordelijkheid voor leger, politie, bui tenlandse en financiële politiek tussen de provinciale besturen en de centrale re gering. Het plan van de Ierse minister Aiken omvat ook een uitnodiging aan ex-premier Loemoemba en voorts het ontwerp van een nieuwe grondwet voor een federaal Congolees staatsbestel. Aiken waarschuw de dat de Congolese crisis heel Afrika zal aantasten zolang de grote mogend heden met elkaar wedijveren om vaste voet in Congo te verkrijgen. Hij bepleitte dat alle Westafrikaanse staten zouden overeenkomen buitenlandse bases te ver bieden en hun strijdkrachten te beperken tot het peil dat nodig is voor de hand having van de binnenlandse veiligheid. Als de VN het vacuum in Congo niet hadden opgevuld, waren de grote mo gendheden al veel dieper in het conflict betrokken; indien de VN zich zouden moeten terugtrekken, zou het resultaat volkomen een chaos zijn, aldus de Ier, die de Afrikaanse leden van de interna tionale politiemacht vroeg, geen uitvoe ring te geven aan hun dreigement om hun troepen uit Congo terug te trekken. Niettemin heeft de Verenigde Arabi sche Republiek gisteren als eerste het hoofdkwartier der VN in New York verzocht ervoor te zorgen dat haar troe pen vóór 1 februari in Egypte terug zijn. De V.A.R. heeft een contingent van 520 man in Congo gestationeerd in Evenaars provincie. Hammarskioeld zei toe de mogelijkheden voor een snelle terug trekking te zullen onderzoeken. Inmiddels zijn uit Katanga berichten ontvangen, dat daar ter versterking van Tsjombe's leger een „Europees buiten lands legioen" wordt gevormd, dat reeds ruim duizend Belgische Ierse, Franse, Italiaanse. Engelse en Duitse vrijwilli gers zou tellen, en waarvan het wervings centrum zich in Brussel zou bevinden. „De optimist gggE nmnj van Hapert" 'j aangeklaagd Van een onzer verslaggevers HAPERT. Het bloembollenéchec in het Noordbrabantse dorp Hapert, dat enkele honderden boeren fikse stroppen heeft bezorgd, krijgt een jus titieel vervolg. De heer A. Maan- -donks, mede-eigenaar van de Eerste Zuidnederlandse bloembollenverwer kingsbedrijf n.v., heeft bij de officier van justitie in Den Bosch een aan klacht ingediend tegen de mede-eige naar, de heer C. Laan, die het initiatief tot de oprichting van het bedrijf had genomen. De heer Maandonks is van oordeel dat de heer Laan. een dusdanig misleidend beheer heeft gevoerd dat de grenzen van wat onverantwoord optimisme zou kunnen heten, verre zijn overschreden. De heer Laan, die een bloembollen- bedrijf uitoefende in Venhuizen in de kop van Noord-Holland, deed al vijf jaar zaken in de streek rondom het Brabantse Hapert ten zuidwesten van Eindhoven. Hij was er een ingebur gerd man, die groot vertrouwen genoot bij de boeren. Hij contracteerde de boe ren om bloembollen van hem te kopen, deze te poten en de oogst te leveren aan zijn Noordhollandse bedrijf. Meestal werd zaaigoed ten bedrage van drie- tot vijfduizend gulden geleverd, waartegenover dan garan ties op de oogst werden gegeven van tien- tot twaalfduizend gulden. Het aantal gecontracteerde landbouwers was langzamerhand tot ongeveer twee honderdvijftig gegroeid. -s- Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De bouwonder nemer L. J. Borst gaat samen met de n.v. Texel in Amsterdam twee grote winkelcentra bouwen. Daarin komen behalve warenhuizen, super- markets, en restaurants, bioscopen, een parkeerterrein en een voetgan gersplein. De projecten, die over drie jaar moeten zijn uitgevoerd, gaan samen 28 miljoen gulden kos ten. Vooral met één van de centra hoopt de heer Borst de Rotterdamse Lijnbaan de loef af te steken. De centra, die een Amerikaanse al lure zullen krijgen, verrijzen in de tuinsteden Overtoomseveld en Osdorp. Het begin is er al. Gistermorgen is de eerste paal voor de bioscoop in het Overtoomseveld de grond ingegaan. Volgende maand volgt de eerste paal voor het tweede plan. Overtoomseveld krijgt verder een garage en een showroom, 29 winkels met 190 woningen en twee grote ge bouwen, waarin fabrieken of kantoren een plaats kunnen vinden. Dat is niets vergeleken bij het plan voor Osdorp. Daar komt een parkeer plaats voor twaalfhonderd auto's. Rondom een groot voetgangersplein (120 bij tweehonderd meter) worden zestig warenhuizen, supermarkets, en kleine winkels gebouwd; er komen 147 woningen, een kantoorgebouw van zes tien verdiepingen, een hotel en een café-restaurant, een bioscoop, een ver enigingsgebouw en een parkeergarage. Het publiek kan er droog en rustig winkelen. Grote luifels vangen regen, sneeuw en hagel op en het verkeer wordt met een grote bocht om het win kelcentrum heen geleid. Dit wordt volgens de heer Borst, de Amsterdamse Lijnbaan. Alle winkels zijn nu al verhuurd. Van onze correspondent LONDEN Twaalf minuten voor de afgesproken tijd arriveerde Antony Armstrong-Jones, de man van prinses Margaret, gisterochtend bij het gebouw van de Raad voor de industriële vormgeving waar hij voortaan zal werken. Het was goed gezien dat hij wat vroeger kwam want honderden mensen verdrongen zich om de werkende man van de prinses toe te juichen. Ze zagen hoe Tony uit zijn Rover stapte en het gebouw aan Haymarket binnenstapte. dan ook een bemoedigend klopje op de schouder. Hij moet zijn bekwaam heid nu maar eens in dienst stellen van de goede zaak. Toen Antony Armstrong-Jones des avonds zijn kantoor verliet stond een tvare meyisenmassa op hem te wachten. Het verkeer was tot stilstand -gekomen en Tony, (op de foto helemaal rechts moest een heel eind door de menigte lopen om zijn auto te bereikendie een eind verderop geparkeerd stond. Zelfs voor de man van prinses Margaret geldt het parkeerverbod en het eerste wat Tony's chauffeur te horen kreeg toen hij zijn baas bij het gebouw van de Raad voor de industriële vorm geving liet uitstappen was: „Sorry, maar u mag hier beslist niet parkeren Uit de ramen van de gebouwen in de buurt hingen honderden aardige kantoormeisjes die om het hardst naar hem riepen. Maar een lachje kon er bij Tony niet af. Hij vond al die belangstelling maar zeer matig en haastte zich het veilige gebouw binnen waar hij door zijn nieuwe ba zen werd opgewacht. Bijna een jaar lang heeft Antony Armstrong-J ones niet meer gew erkt. Sinds gisterochtend wijdt hij zijn ta lenten zoals bekend had hij een goede naam als fotograaf als ad viseur aan het lichaam dat adviezen verstrekt aan de Britse industrie en aan het publiek. De bedoeling is dat het in Engeland vervaardigde pro- dukt er wat artistieker, wat fleuriger zal gaan uitzien. In heel veel geval len is dat hoog nodig. Verscheidene Engelse kranten gaven Tony gisteren Vijf minuten voor de komst van Tony zag men dat zijn persoonlijke rechercheur het gebouw aan Hay market binnenging. De man zat tegen het lunchuur weer in Tony's auto, toen de man van prinses Margaret naar huis terug reed om het middag maal te gebruiken. Natuurlijk is er deze eerste dag niet erg veel van werken gekomen. Antony moest kennis maken met de mensen die in het gebouw werken. Hier en daar werd een praatje ge maakt. Het was allemaal nog wat onwennig. Zoals men weet krijgt Armstrong- Jones voorlopig geen salaris voor zijn werk bij de Raad voor de indu striële vormgeving. DEN HAAG, De Nederlandse re gering acht het thans niet gewenst de Tweede Kamer een nota te zenden over de agressiviteit van Indonesië. Aldus deelt minister Luns mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Weiter. Hij wijst er op, dat de Indonesische politiek ,,met grote waak zaamheid wordt gevolgd" en verwijst ver. volgens naar eerder gedane uitspraken. In België heeft het bericht enige on gerustheid gewekt en het katholieke blad La cité stelde dat een dergelijke werving ontoelaatbaar is. Aan de andere kant zouden ook Europeanen in het leger van Oostprovincie worden opgenomen. Vol gens een woordvoerder van de Belgi sche regering zouden dit nazi-collabora teurs en oud-SS'ers zijn. „De regering keurt de rekrutering door Congolese agenten af en heeft een gerechtelijk on derzoek gelast", aldus de zegsman. DEN HELDER. - De zeventienjari- crp I M Meerenboer is zondag in een ijs geschoten en verdronken. in het water gevallen. Van onze correspondent BONN. Voor de tweede keer in enkele weken tijds brengt een direc teur van Krupp, Beitz. een bezoek aan de Poolse hoofdstad Warschau. Hij voerde er gisteren besprekingen in de hoogste regeringskringen over het aanknopen van handelsbetrekkingen tussen Polen en de Duitse Bondsrepu bliek. Beitz '"as met een eigen vliegtuig van Düsseldorf naar Warschau gevlo gen om daar, net als in december, overleg te plegen met de Poolse re gering, waarmee Bonn geen diploma tieke betrekkingen onderhoudt. Vele Westduitse industriëlen. Krupp vooraan, zijn vóór het aanknopen van handelsbetrekkingen met de Polen, om dat men de Oosteuropese markt niet wil overlaten aan de zeer actieve Britse industrie. Daarenboven heeft Krupp de laatste jaren veel profijt ge trokken van zijn goede connecties met Moskou; hij hoopt nu kennelijk op grote opdrachten, ook uit andere com munistische landen. Beitz is niet in opdracht van de re- gering-Adenauer naar Warschau ge gaan. Bonn houdt zich immers zorg- vuldig buiten dit particuliere overleg tussen de regering van Polen en de gevolmachtigde van een der grootste Westduitse industriële concerns. Voor Adenauer is het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met een communistische staat als Polen nu eenmaal onmogelijk daar dat land de regering van Oost-Duitsland erkent. Wel toont Bonn een zekere geneigd heid om alleen handelsbetrekkingen met Warschau aan te knopen, waar voor de Polen echter weer weinig voe len. Van Poolse zijde heeft men Beitz zeer duidelijk gemaakt; alles of niets diplomatieke èn zeer uitgebreide commerciële betrekkingen, of slechts handhaving van het zeer smalle han delskanaal, dat thans tussen Polen en West-Duitsland bestaat. Kroesjtsjef en Kennedy, voor- lopig geen ontmoeting aan de top. WASHINGTON (AP). Presi dent Kennedy is van plan voor het informele en formele overleg met de regeringen van andere landen de diplomatieke kanalen te gebrui ken. Dit deelde Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, gisteren mede na afloop van een conferentie in het Witte Huis over de politieke verhouding tot de Sowjetunie. Een woordvoerder van het State Department, die de verklaring van Rusk voorlas, zei dat dit in het al gemeen betekent dat Washington minder de nadruk op topconferen ties gelegd wenst te zien. Zij waren echter niet uitgesloten, maar zonder dat eerst terdege moeten worden voorbereid. AMSTERDAM. De 52-jarige Am sterdamse kantoorbediende M. Been hakker heeft de bronzen medaille van het Carnegie heldenfonds gekregen. Hij kreeg die onderscheiding voor het redden van een vrouw, op 8 augustus van het vorig jaar, uit het water van de Nieuwe Achtergracht. De invalide heer Beenhakker hij mist een been had met zijn tanden de kleren van de vrouw vastgegrepen en haar zo naar de kant getrokken. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. - De veertigjarige Amsterdamse taxichauffeur J. Harden- berg heeft gistermiddag een vierjarige kleuter uit een zinkende auto gered. De auto was door mevrouw Blokker uit Schagen aan de waterkant gepar keerd. Haar zoontje Alex zou op de achterbank wachteii tot zijn moeder terugkwam. Hoewel de auto op de hand rem stond, is hij in de enkele minuten die mevrouw Blokker weg was van de wallekant in het water van de Prins Hendrikkade gereden. De taxichauffeur zag dat gebeuren en rende naar de plek toe. Juist toen de wagen onder water zou verdwijnen, sprong hij op de kap van de auto. Hij wist een portierraampje naar beneden te drukken en trok het angstig huilende kind naar buiten. Omstanders hielpen beiden op de kant. Een andere taxi chauffeur was ook te water gesprongen, omdat hij dacht, dat er nog meer mensen in de auto zaten. Ook hij werd even later op het droge gebracht. Van een onzer verslaggever» ROTTERDAM. In de Sint Janstraat is gistermiddag de 62-jarige schilder J. Clemens uit de Wiekstraat te Rotterdam bij het plaatsen van een jalouziestelling uit een raamkozijn van de derde ver dieping gevallen. In zorgwekkende toe stand werd hij naar het ziekenhuis aan de Bergweg gebracht waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. Van onze correspondent PARIJS. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Franse nationale vergadering, Maurice Schumann, heeft in Frankrijk sensatie gewekt door in een vergadering van de M.R.P. te La Rocbe-sur-Yon te ver klaren, dat indien de eerste contacten met de voorlopige Algerijnse natio nalistische regering bemoedigend zouden zijn, Frankrijk zou kunnen besluiten tot een eenzijdig staken van de militaire actie. Dat zou dan gelden voor de tijd van drie weken en dienen om de onderhandelingen op gang te helpen. Maurice Schumann zei letterlijk; „Binnenkort zal een eerste contact tot stand gebracht worden met de leiding van de rebellen. Wat is het Franse plan? Indien het antwoord ontmoedi gend is, is het overbodig een nieuw Melun te organiseren. „Indien het bemoedigend is, zal Frankrijk onmiddellijk een gedurfd initiatief nemen: het staken van de operationele en politiële acties in Alge rije gedurende drie weken. Slechts in geval van een aanval zuilen de Franse soldaten zich verdedigen. Gedurende die drie weken zal men kunnen onder handelen. Vandaag of morgen „Met ingang van morgen, misschien zelfs vandaag al, kan men dit initiatief van Frankrijk verwachten. Welke kan sen wij hebben op succes? Indien wij alleen met de Algerijnen te maken hadden, zou ik mij in hoge mate opti mistisch tonen. Nu ben ik niet pessi mistisch, maar wij moeten afwachten. Heeft generaal de Gaulle zelf onlangs niet verklaard: wij gaan naar de vrede, indien tenminste de Sowjetunie ons niet een spaak in het wie] steekt?" Daarna ontwikkelde Schumann drie hypothesen: 1 Rusland en China zullen alles in het werk stellen om te voorkomen, dat de vrede in Algerije terugkeert; 2 de kans bestaat, dat Algerije een tweede Korea wordt; 3 Rusland zou ervan overtuigd kun nen zijn, dat de vrede in Algerije niet tegen te houden is, In dat geval zal het alles doen om de nieuwe staat binnen zijn invloedssfeer te brengen. Schumann heeft deze verklaring zon dagavond afgelegd. Omdat hij bemerkt had welk een opschudding hij met deze rede had veroorzaakt, heeft hij gisteren een communiqué uitgegeven, waarin hij zegt, dat hij verkeerd begrepen moest zijn. Hij ontkent nu, dat hij de hierboven vermelde zinsneden op deze wijze heeft geuit, en zegt dat hij weinig anders heeft gedaan dan de opinies, die de Franse kranten de laatste weken hebben geuit, te herhalen. Hij heeft geen enkele inlichting over de toekom stige plannen van Frankrijk gegeven. PARIJS. Frankrijk en West-Duits- land hebben een overeenkomst gesloten, volgens welke West-Duitsland de Fran se autoriteiten tijdig zal inlichten over de inhoud, de aard en de bestemming van de lading van de Duitse schepen, die in de richting van Marokko en Tu nesië varen. Bovendien hebben de Duitsers toege zegd, dat Duitse schepen, die Tunesië en Marokko aandoen, geen oorlogsma teriaal zullen vervoeren. De Fransen van hun kant zullen alle Duitse schepen, waarover zij tijdig zijn ingelicht, met rust laten. Duitse sche pen, waarover geen inlichtingen ont vangen zijn, zullen, evenals in het ver leden, worden aangehouden en onder zocht. MILAAN (AP). Voor de zoveelste maal in een week tijds zijn gisteren honderden woedende veehouders uit de omstreken van Milaan in botsing geko men met de politie. Het was een nieu we betoging tegen de invoer van bui tenlandse runderen en boter. Tweeduizend boeren groepten jou wend en scheldend samen voor het ge bouw waar de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Martinelli, aan het confereren was met stedelijke autoritei ten. Toen de boeren meegedeeld was dat zij de minister niet te spreken zou den krijgen om hun protesten over „hel bederf van het binnenlandse prijsni veau" te overhandigen, brak er een handgemeen uit dat een half uur duur de. Vele boeren liepen verwondingen op en een aantal werd opgebracht. Een week geleden waren betogers het slachthuis binnengedrongen, vanwaar zij Nederlands. Deens en Zuidsla visch slachtvee de straat op dreven. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veel bewolking, maar geen sneeuw van enige beteke nis. In het noord oosten en westen enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot ma tige en langs de wad'denkust ma tige tot krachtige oostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. MIESJE: Een paar warme schoenen doen het wel met dit weer. 25 januari: zon op 8.31, zon onder 17.14; maan op 12.48, maan onder 2.53. Van onze weerkundige medewerker De vorst is enkele etmalen ons land uit geweest, maar heeft zich niet ver uit onze buurt verwijderd. Gistermiddag is zij zelfs terugge keerd en om tien uur 's avonds vroor het in Eelde weer drie gra den. Een verdere daling van de temperatuur in de komende dagen is niet onmogelijk. Een kleine depressie heeft bo ven Duitsland gisteren wat sneeuw gebracht. Ons land bleef er vrij van. Om deze depressie heen stroomt koude lucht uit het oosten naar West-Europa. Aan de Oostzeekusten vroor het gister avond ongeveer vijf graden. Tussen het gebied van hoge druk boven de Poolzee en een depressie ten oosten van Moskou dringt een nieuwe koudegolf door, die gister avond bijna in Polen was aange komen. Het hangt van de activiteit van de depressies boven de oceaan af of deze lucht Nederland nog zal bereiken; een zeer actieve depres sie koerste gisteravond recht op Ierland af, maar volgens de laat ste berichten was zjj reeds over het hoogtepunt van haar ontwikke ling heen. Mogelijk kan zij de be weging van de koude lucht uit het oosten wat afremmen. Er is dus enige spanning over hetgeen in de atmosfeer zal gebeuren. De verde ling van de luchtdruk is geschikt voor vorst, maar of de vrij warme lucht zich zo ver zal terugtrekken dat op een echte vorstperiode kan worden gerekend, was gisteravond nog niet zeker. Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon weer zw.bew. sneeuw onbew. geh.bew. zw.bew. geh.bew. geh.bew. zw.bew. geh.bew. geh.bew. geh.bew. geh.bew. zw.bew. l.bew. geh.bew. regen sneeuw regen geh.bew. sneeuw zw.bew. geh.bew. geh.bew. regen geh.bew. regen l.bew. h.bew. wind temp nsl N NNW 5 NNW —4 NO 0 ZO 4 NNO 5 NO NO 2 N 1 N 5 O 9 Stil O 6 13 O —0 O 3 wzw z stil stil OZO stil O ZW 15 ZZO 12 stil 16 WZW 5 stil 13 NNW 14 0 0.1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 O 0 0.4 0 2 9 3 0 0.1 0 O 0.1 10 0 2 1 1 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ambtenaren van het departement van verkeer en wa terstaat zijn gisteren getuige geweest van een kleine watersnood, ditmaal niet ergens in Nederland, maar in hun eigen werkvertrekken. In het eeuwenoude gebouw van hun departement aan het Binnenhof bezweek gistermorgen een verwarmingsbuis. Een aantal kamers liep onder water en toen was het departement in rep en roer. Bureaus en kasten wer den haastig de gang opgedragen en de getroffen ambtenaren hokten voor de rest van de dag in een paar drooggebleven kamers samen. Aan het einde van de dag was het grootste leed weer geleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1