van de verantwoordelijkheden Grenzen met cynische regelmaat overschreden Mechanisatie biedt loonbedrijf goede kansen voor de toekomst Souburg kreeg een droom van een kleuterschool Felle aanval wethouder op hogere bestuursinstanties Woninginrichting J. JAKOBSEN Chronische miskenning en afschuiving naar anderen CIJFERS EN FEITEN OVER GOES IN 1960 WAARNEMEND BURGEMEESTER OVER CRISIS IN GOES Aan deze praktijken moet radicaal een eind komen Koffie en thee voor drie kivartjes per iveek DRIE PUNTEN Waarnemend bur- gemeester J. W. Noteboom heeft in de nieuwjaarsre de, die hij gister avond in de ver gadering van de gemeenteraad van Goes heeft uitge sproken aandacht gevraagd voor drie zaken: 1 De vertrouwens crisis 2 Het industriali satiebeleid 3 Restauratie van het stadhuis Waardering en verbijstering MODERN, FRIS EN VERANTWOORD Nieuwe wethouder RAAD OOSTKAPELLE Grondeigenaren werken tegen De LUXAFLEX en de STOFFERING voor de Openbare Kleuterschool te Souburg Ook deze Kleuterschool werd geschilderd SCHILDERSBEDRIJF VAN WIJK In raad Goes Beraadslagingen tot middernacht Donderdag 19 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES. In de nieuwjaarsrede, die waarnemend burgemeester dr. J. W. Noteboom gisteravond in de vergadering van de gemeente raad van Goes heeft gehouden heeft hjj speciale aandacht gevraagd voor een facet van de crisis, die in het afgelopen jaar de gemeente Goes heeft beroerd. Deze crisis was, merkte de heer Noteboom op, vooral een vertrouwenscrisis. Indien ik de aard van de bevolking en ook van de raad en van het ambtenarencorps juist beoordeel, mag ik als feit voorop stellen dat er algemeen een geneigdheid is van vertrouwen te schenken en dat men er niet spoedig toe komt dit ver trouwen op te zeggen. Wanneer het dan echter zover komt, dat het vertrouwen geschokt is, dan is men radicaal: het vertrouwen maakt dan volledig voor wantrouwen plaats. Dit laatste deed zich nu vooral het laatste jaar in sterke mate gevoelen. Er was niet alleen maar een vertrouwenscrisis, wat betreft de verhouding tussen het college van burgemeester en wethouders en de raad, maar ook tussen de leden van het college onderling en tussen het college en de ambte naren. En wel in die mate dat een vruchtbaar bestuur volstrekt uit gesloten was. Daarbij ontstond uit den aard der zaak een gezags ondermijnend gebrek aan vertrouwen van de zijde van de bevol king ten opzichte van het bestuur, waartoe de vele publikaties en de eindeloze geruchtenstroom weinig goeds en veel kwaads deden. Vanzelfsprekend ging onder deze omstandigheden, aldus de voorzit ter van de raad, het laatste restje vertrouwen van de zijde van de provinciale en landelijke besturen in het beleid der gemeente ver loren, zodat een ontknoping komen moest en ook gekomen is, ge paard gaande met veel leed voor wie daarvan in de eerste plaats de dupe waren. De leden van het college van burgemeester en wethou ders zagen zich genoopt hun functies prijs te geven, tal van ambte naren gevoelden zich en gevoelen zich nog altijd in hun bestaan en in hun eer bedreigd en ook trouwens de gehele bevolking, speciaal degenen, die met de gemeente een meer regelmatig contact hebben, hebben de pijnlijke en schadelijke gevolgen van deze bestuurscrisis zeer levendig ervaren. Van de oorzaken, die hebben ge leid tot het ontstaan van deze tra gedie wilde de heer Noteboom er een noemen, die z.i. een der be langrijkste, wellicht zelfs de alles overheersende factor gebleken is, namelijk het feit van de chronische miskenning van de verantwoorde lijkheid van de verschillende be stuursorganen. Wie in dit opzicht zonder zonde is, werpe op Goes de eerste steen, aldus de burgemees ter. Maar met dit te constateren zijn we er nog niet, vervolgde hij. Want de mate, waarin de grenzen van de verschillende verantwoor delijkheden met een cynische re gelmatigheid werden overschre den was in deze gemeente jaren lang toch wel heel erg. De praktijk van cle z.g.n. verschrij vingen was niet fraude in die zin, dat publieke middelen in eigen belang wer den aangewend. Het was echter wel een miskenning van het budgetrecht van de raad als hoogste orgaan van vertegen woordiging van de bevolking en van de verantwoordelijkheid van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland als toezichthoudend orgaan. Afschuiving Was het daarbij nog maar gebleven. De last der ten onrechte .aan de raad en gedeputeerde staten ontnamen ver antwoord elijMie id drukte het college van burgemeester en wethouders ziwaar. Zo zwaar, dat in de praktijk feitelijk een afschuiving van deze geüsurpeerde Stadliuispersoneel Goes: GOES. Het personeel, werk zaam op het stadhuis te Goes kan voortaan tijdens de kan tooruren koffie en thee drinken tegen een vergoeding van drie kwartjes per persoon per week. Voorheen was dit 50 cent. Tot nu toe werden de werkzaamhe den, verbonden aan het serveren van koffie en thee verricht door het persone-el. De kosten werden door het personeel gezamenlijk gedragen. Deze wijze van ver strekken is echter beëindigd in verband met het vele werk, dat daaraan was verbonden. De tijd, die aan dit werk besteed moest worden, kwam neer op een be drag van 10 tot 15 gulden per week. De concierge van het stadhuis is thans bereid onder de vol gende voorwaarden koffie en thee te serveren: Het personeel betaalt een vergoeding van 75 cent per persoon per week, de voor vergaderingen of bezoekers benodigde koffie of thee wordt door de gemeente vergoed voor 25 cent per kop en door de ge meente wordt een vergoeding betaald van f 12.50 per week het gemiddelde van hetgeen thans de kosten zijn voor de ge meente). Deze regeling kreeg de instemming van B. en W. en ook van de raad. zoals gister avond bleek. Daarnaast is nog een bedrag nodig van naar schatting 100 gulden voor de aanschaf van attributen. De raad gaf hiervoor eveneens toe stemming. Dr. J. W. NOTEBOOM Herstel van de juiste verhoudingen. verantwoordelijkheid naar de ambtena ren der gemeente door het college be vorderd of ten minste getolereerd werd met het gevolg dat somstijds de debat ten in de raad het schouwspel te zien gaven van een discussie met ambtena ren over de hoofden van de leden van het college heen en voorts van raads commissies, die niet door een lid van het college werden geleid, maar door een ambtenaar werden bijgewoond- In dezelfde lijn lag ook de praktijk van burgemeester en wethouders inza ke het nemen van besluiten met soms verstrekkende financiële consequenties en het doen van uitgaven zonder een door gedeputeerde staten goedgekeurde begrotingspost, ja zelfs zonder dat de raad gelegenheid had gehad zich over de betreffende zaak uit te spreken. Ik ben er van overtuigd in uiw geest te spreken, zei de burgemeester, dat aan deze praktijken een radicaal eind moet komen en dat we in het komen de jaar er allen met kracht naar zui len streven de juiste verhoudingen te herstellen zonder daarbij in een on- vruichtfbaar administratief purisme te vervallen. De verkeerde praktijken van het af gelopen jaar mogen niet vergoelijkt worden met een beroep op de omstan digheden. Ze kunnen echter wel, althans ten dele, verklaard worden als gevolg van een op zichzelf beschouiwd prijzens waardig streven van vroegere colleges om Goes als industrie-centrum een be langrijke plaats te geven in het zuide lijk deel van het Deltagebied. Dit stre ven had ook ten dele het beoogde re sultaat, want Goes werd aangewezen als ontwikkelingskern. Industrialisatie Burgemeester Noteboom ging verol- gens in op de industrialisatiepolitiek, die volgens hem slagvaardigheid en ini tiatief eist. Maar dat niet alleen. Boven dien is nodig een vooruitziend beleid, dat alle facetten van het industrialisa tiebeleid in het oog va.t en nauwgezet rekening houdt met mogelijkheden, zo wel ten aanzien van materiële middelen als wat het personeel aangaat. Er is alle reden, meende de raads voorzitter, deze kant van de zaak met nadruk naar voren te brengen. Men moet de industrialisatie niet slechts zien als een momentopname, maar als een activiteit gedurende een reeks van jaren.- Zo gezien, zijn de omstandighe den van deze gemeente met het oog op de industrialisatie zeer gunstig. Goes zal, na de afsluiting van de Oostersobelde, zeker niet een plaats voor vestiging van zware industrie wor den. Daarvoor zijn het Zuid-Sloe en de Zuidkust van Noord-Beveland aangewe zen. Maar als centrale plaats van Zuid- Beveland heeft Goes voor deze gebie den een bijzondere betekenis. Daarme de zal ibij de ontwikkeling van deze ge meente in sterke mate rekening moeten worden gehouden. Bovendien kan Goes als vestigingsplaats voor lichtere indus trieën in de komende jaren in zeer be langrijke mate aan betekenis winnen. Daartoe is naar mijn oordeel niet no dig en zeifis niet gewenst, dat de ge meente financiële faciliteiten toekent aan zich vestigende bedrijven door het verlenen van garanties of geldleningen, het financieren van de bouw van fabrie ken of kantoorgebouwen e.d., al kan in zeer bijzondere omstandigheden daar toe wel eens aanleiding zijn- Het verlenen van dergelijke facili teiten behoort tot wat ik zou willen noemen, aldus dr. Noteboom, „onge zonde" industrialisatiepolitiek, waar door grote risico's aan de bevolking worden opgelegd en het tempo van de industrialisatie zodanig kan worden versneld dat ook in be stuurs opzicht een grote mate van verwarring ont staat. Een gezonde industrialisatiepolitiek eist m.i., aldus spr., zorg te dragen voor verbetering van de communicatie middelen, met name een verbetering van de toegang naar de Oosterscbelde, spoorweg- en laadwegverbindingen naar het havengebied, gedeeltelijke uitbrei ding van de industrieterreinen, zorg voor recreatieterreinen, uitbreiding van het territoir der gemeente, speciaal in oostelijke en noordelijke richting, zorg voor de riolering, sportterreinen, jeugd voorzieningen, woningbouw enz. En voorts dient men zich bij het stre ven naar industrialisatie te hoeden voo<r eenzijdigheid, meende de heer Note boom. Goes is vanouds een centrum van handel, landbouw, fruitteelt, trans port en veeteelt. Dit karakter dient m.i. ook bij voortgang der industriële ont wikkeling te worden bewaard en ver sterkt. Stadhuis In dit verband noemde de heer Note boom ook de restauratie van het stad huis. Dat dit prachtige gebouw in een deplorabele toestand verkeert is een al gemeen bekend feit, doch minder be kend is het dat de toestand van dit his torische gebouw meer afbreuk doet aan de reputatie van deze gemeente dan de administratieve moeilijkheden, waarvan, naar ik vertrouw, over enige jaren nog slechts een vage herinnering zal zijn overgebleven. Wil men met de restauratie over on geveer vijf jaar een begin maken, dan dient onmiddellijk deze zaak te worden aangepakt, teneinde in overleg met rijksmonumentenzorg te komen tot een aanvaardbaar plan en het verkrijgen van de nodige rijks- en provinciale sub sidies. Goes kan dit publiek accent niet ont beren, meende de heer Noteboom en hij deelde mede dat B. en W. in de volgen de vergadering een voorstel zullen doen tot het benoemen van een stadhuiscom missie met daarbij een voordracht in zake de samenstelling en een voorstel inzake de taakomschrijving. Met de wens, dat op de gemeente Goes en haar bevolking en op het werk van de raads leden in dit jaar de zegen van de Al lerhoogst e mag rusten, besloot de waar nemend burgemeester zijn nieuwjaars rede. GOES. In 1960 zijn in de ge meente Goes gereedgekomen 228 woningen, terwijl er vijftien wer den afgebroken. Tien bouwver gunningen werden verleend voor werken boven 100.000 gulden, to taal tot een bedrag van 10.226.637 gulden. Voor nieuw te bouwen woningen werden 101 vergunnin gen verleend. Dit wordt medege deeld in een overzicht, dat de waarnemend burgemeester van Goes. dr. J. W. Noteboom gister avond aan de leden van de ge meenteraad van Goes heeft ver strekt. De heer Noteboom las eerf deel van zijn nieuwjaarsrede voor, doch dat ge deelte dat betrekking had op werken, die in het afgelopen jaar tot stand kwamen of plannen, die werden uitge voerd of voorbereid, stelde hij aan de raadsleden ter hand. Uit dit overzicht blijkt dat de bevol king van Goes in 1960 vermeerderde met 225 personen. Voor werklozenvoor- ziening werd een bedrag van 10.505 uitgekeerd. Het aantal gevallen bedroeg 52. Voor rekening der gemeente werden 28 geestelijk zieken verpleegd, waar voor betaald werd 80.683,89 tegen 78.231.62 in 1959. Een belangrijk bedrag werd terug ontvangen en uiteindelijk kwam ten las te van de gemeente 60.412,66. Het burgerlijke armbestuur de plaatselijke instelling voor hulp aan in materiële zorg verkerende ingezetenen gaf voor ondersteuning 93.401,01 uit. Het ligt in de bedoeling een speciale regeling voor Goes te treffen met be trekking tot het ziekenvervoer. Belangrijke plannen, die voor uitvoe ring op korte termijn in aanmerking ko men zijn: uitbreiding riolering binnen stad, uitbreiding rioolzuiveringsinstalla tie, bouw van een zwembad. De oppervlakte van de beplantingen (plantsoenen) bedraagt thans zestien ha, hetgeen een verdubbeling is ten op zichte van vijf jaar geleden. Opdrachten zijn onderhanden voor het voorbereiden van de uitvoering van de rondweg N.O. met spoorlijnaanleg, ont werp nieuwe brug over het kanaal bij Wilhelminadorp, voorbereidende studie voor het uitbreiden van de rioolzuive ringsinstallatie en het beramen van maatregelen tot verbetering van de lo zing van het afvalwater zowel aan het eindpunt als aan het overstorten in de stad, ontwerp van een pompgemaaltje in plan Zuid ten behoeve van de woon wijk en industrieterreinen. Voorts is in GOES. In antwoord op de nieuw jaarsrede van waarnemend burgemees ter dr. J. W. Noteboom in de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering uit gesproken (zie elders in dit blad)heeft het chu raadslid F. P. J. Polderman zich zeer waarderend uitgelaten over het werk van de burgemeester. „Het ver wondert mij dat u met jeugdig enthou siasme de zaken aanpakt. Dit stemt de raad tot grote voldoening. Wij vinden het echt jammer dat uw benoeming in Goes van tijdelijke aard is. In korte tijd heeft u zich met grote kennis van zaken en liefde aan uw taak gewijd. De industrialisatie vraagt inderdaad slagvaardigheid en voortvarendheid. Ook andere zaken vragen echter de aandacht: Infrastructuur, woningbouw, aan- en af- voerwegen en uitvoering Deltaplan. Ten slotte toonde de heer Polderman zich verheugd over de voortvarendheid in zake de restauratie van het stadhuis. In schrille tegenstelling tot de waar derende woorden van de heer Polderman stonden de felle opmerkingen van de heer J. H. Roose. Als een vlijmscherp mes waren zijn woorden. Hij toonde zich door de nieuwjaars rede verbijsterd en gegriefd. Met name over de uitlatingen van de burgemeester, over een grove miskenning van de ver antwoordelijkheid en de cynische regel maat waarmee deze verantwoordelijk heid zou zijn overschreden, had de heer Roose geen goed woord over. In zijn korte tijd van samenwerking had de oud wethouder bij de burgemeester kwalijke praktijken gesignaleerd die veel leken op directe fraude, verklaarde hij. Hij vond dit een mentaliteit berieden alle peil. Als voorbeeld noemde hij z.i. schenken van 4 ha. grond aan de A.K.F. waardoor de gemeente benadeeld zou worden voor 300 a 400.000 gulden. „Dit slaat wel alle rekords", aldus de heer Roose. Dr. Noteboom zei in zijn antwoord zijn opmerkingen te gronden op persoon lijke ervaringen. „Ik zou mijn uitlatingen zelfs als zwak willen kwalificeren,, zei de burgemeester, die de beschuldigingen van de heer Roose pertinent van de hand wees. GOES Ter gelegenheid van haar vijfentwintig jubileum bood de Bond van Agrarische Loonbe drijven haar leden woensdag in de Prins van Oranje een receptie, een feestelijk diner en een caba retavond aan. Er was wel reden tot deze feestelijkheden, aldus de heer J. van der Linde, secretaris van de vereniging, want door de in voortdurend sneller tempo toe nemende mechanisatie, neemt het loonbedrijf een steeds grotere vlucht. In de dertiger jaren toen in de cri sistijd vele bedrijven bezweken door de moordende concurrentie werd het ini tiatief genomen tot de oprichting van de bond van loondorsers in Zeeland, waarbij zich de reeds bestaande ver enigingen in Zeeuiwsch-Vlaanderen en Walcheren aansloten. Tijdens de tweede wereldoorlog beleefde het loonbedrijf een moeilijke tijd, door het gebrek aan brandstof en materiaal. Na de oorlog werd de vereniging uitgebreid met een afdeling maaiers, ploegers en sproei ers. Vooral nu Nederland, agrarisch gezien niet mag achterblijven bij de rest van Europa en dus moet mechani seren om de kostprijs laag te houden, is het loonbedrijf van onschatbare waarde, omdat kleinere bedrijven nu ook kunnen profiteren van de vooruit gang. Daar de machines echter steeds zwaarder zullen worden, zal in de toe komst ook het grootbedrijf veel meer door loonwerkers laten doen. Uit een rapport van het Landbouw Economisch Instituut blijkt dat de po sitie van het loonbedrijf op het ogen blik zwak is. Daarom is het van be lang dat de tarieven goed onder con trole gehouden worden. In de huidige tijd doen zich enkele urgente kwesties voor o.a. de ar beidstijdverkorting en de e.v. invoe ring van de vrije zaterdag. De graan- tank op de combines schept zowel technische als financiële moeilijkhe den. Maar het is vooral het perso neelsgebrek dat zich ook in het loon bedrijf gaat manifesteren. Het Insti tuut voor landbouwtechniek en ratio nalisatie te Wageningen houdt dit jaar een aantal loonbedrijven onder voortdurende controle om de toe stand, de werkwijze en de proble men te bestuderen. Ook in Zeeland zal hieraan een vijf tal bedrijven deelnemen. De heer L. J. de Jager, voorzitter van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap bood als eerste zijn elukwensen aan. Hij sprak in zijn re- e de hoop uit dat de samenwerking tussen boer en loonwerker nog beter studie het ontwerpen van nieuwe bouw- kringdienst. plannen in het noordoostelijk deel der gemeente. In overleg met de sportorganisaties zal een nadere regeling van de behar tiging der sportbelangen in deze ge meente worden voorbereid, waarbij gestreefd wordt naar samenwerking tussen de gemeente en de sportorga nisaties. In 1960 werden 22 gevallen van be smettelijke ziekte aangegeven. Bij het onderwijs in Goes zijn geen vacatures. De muziekschool verheugt zich in een grote belangstelling. Met betrekking tot de politie wordt medegedeeld dat besloten is de ver keerslichten aan de Koepoort niet meer te gebruiken, met name het groene en rode licht, daar deze lichten in de prak tijk niet blijken te voldoen. De gele flikkerlichten blijven echter in werking. Aan de Dam zal een driedelige wegin- deling met strepen worden aangebracht en een voorstel is ingediend om de voorrangskruising aan het Ravelijn de Groene Jager in het belang van het ver keer op te heffen. Een nadere regeling der parkeerterreinen is in onderzoek. Met de snelheidsmeter worden nogal eens overtredingen geconstateerd. In het afgelopen jaar werden 99 proces sen-verbaal opgemaakt wegens misdrij ven en 633 terzake van overtredingen. De reserve-politie heeft de toegestane sterkte bereikt, namelijk 25 man. Zij oefenen onder leiding van brigadier Borrie. De brandweer werd zeventien maal gealarmeerd en de dienst B.B. be schikt over 119 mannelijke en 32 vrou welijke leden voor de actieve dienst, terwijl nog 99 mannen en 13 dames als niet-actief daaraan zijn verbonden. De plaatselijke B.B.-dienst te Goes is einde 1960 opgeheven en opgenomen in de zou worden, zodat zij niet tegenover elkaar maar naast elkaar zuilen gaan De heer U. D. Kalvericaimip namens de consulentschappen in Wageningen. ir. Scholte namens het consulentschap Axel en de heer J. Verhage namens de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst spra ken de jubilerende vereniging even eens toe. De heer P. Francken, lande lijk voorzitter prees de goede organisa tie die een voorbeeld voor het gehele land genoemd mocht worden. De heer F. J. Meyaard, voorzitter van de sproeiers sprak de rede van de heer Weststrate uit, die deze dag verhinderd was. Hij bood de voorzitter een stoffe lijk blijk van waardering aan en felici teerde hem in het bijzonder met het feit dat hij eveneens vijfentwintig jaar hoofdbestuurslid was. De heer Leendertse dankte voor al de blijken van medeleven en sprak de hoop uit dat de toekomst even voor spoedig zou zijn als het afgelopen tijd vak. De personeelsvereniging van wasserij „De Zon" bracht hierna een vrolijk ca baretprogramma. Advertentie SOUBURG „Inderdaad een droom van een kleuterschool", zei een stralende mejuffrouw C. W Liebers, hoofdleidster van de gis termiddag officieel geopende nieuwe eerste openbare kleuter school „De Kleuter droom". Lang voor haar uit het hart gegre pen uitlating, had de oud-inspektrice voor het kleuteronderwijs in Zeeland, mej. A. E. G. van Waesberghe, een bos bloemen en de sleutels van een als zon nebloempje vermomde zesjarige Irene de Grave in ontvangst genomen. Irene werd geassisteerd door de vijfjarige Robbie Sanders en de één jaar oude re Jan de Bruin, respektievelijk als haas en kabouter verkleed. Mejuffrouw van Waesberge opende de voordeur van de fonkelnieuwe school, waarna de ODES. Onmiddellijk na de beëdi ging van dts. J. J. Dijkgraaf (chu) tot lid van de gemeenteraad van Goes, het geen gisteravond gebeurde, werd hij gekozen tot wethouder. De heer A. G. Heyböer had n.l. zijn ontslag ingediend als wethouder. De heer J. J. Dijkgraaf verwierf 13 stemmen, terwijl 2 stemmen blanco werden uitgebracht. Hjj neemt de plaats in van de afgetreden chu wet houder, de heer J. J. van Melle, die ook als raadslid had bedankt. Al was dan de ambtsperiode van de heer Heyboer zeer kort, toch dankte de burgemeester, dr. J. W. Noteboom hem voor zijn werk en feliciteerde drs. Dijk graaf met zijn benoeming. De heer Dijk graaf zette zich daarna op de wethou- dersstoel. zeer talrijke genodigden en belangstel lenden in een der twee lokalen, welke het gebouw rijk is, werden toegespro ken door de heer A. van der Putte, lo co-burgemeester van Oost- en West- Souburg. Hij verwelkomde de vele aanwezigen, waaronder zich ook het gemeentebe stuur en leden van de raad bevonden en vond het een opmerkelijk feit, dat Souburg weer een openbare kleuter school had. Voor de oorlog bezat de ge meente er een, welke echter in de kri- sisjaren verdween. Na de oorlog werd er in Souburg uitsluitend bijzonder kleuteronderwijs gegeven. Op 27 april 1956 nam de raad het be sluit tot de oprichting van een openba re kleuterschool en na vele moeilijkhe den kwam deze dan ook. Eerst lag in de bedoeling van het gemeentebestuur een vierklassige school te bouwen, maar na een advies van de inspectrice werden twee klassen raadzamer ge acht. Afbraak huizen nodig De ingang tot de kleuterschool vond de heer Van der Putte niet ide aal en hij deelde mee dat in de toe komst enkele huizen zouden worden afgebroken om de entrée van de school gunstiger te maken. Mej. Van. Waesberge richtte vervol gens gelukwensen aan het adres van mej. Liebers en haar assistente mej. C. F. Wensvoort en noemde, ofschoon haar ambtsterrein reeds was verlegd, de opening van deze school, haar laat ste taak in Zeeland. Zij deelde mee, dat haar opvolgster mej. M. J. de Jonge, was verhinderd aanwezig te zijn. Poppenkast OOSTKAPELLE. In de be wogen raadsvergadering van 10 jan. j.L heeft de raad B. en W. waar het om kritiek ging, niet ge spaard. B. en W. kregen zelfs de volle laag en ik neem aan terecht. Over sommige punten is echter al meer gesproken en dan zagen de raadsleden geen kans met bruik bare aanwijzingen te komen. Al dus wethouder W. K. van Nieu- wenhuyzen (gem. bel.) in de spoedeisende vergadering van de raad. Hij gaf toe dat de uitvoering van de bepaalde besluiten uiterst langzaam en moeilijk gaat, ook zelfs naar de smaak van B. en W. Een klein puntje leidde tot een motie en een geweldige discussie alsof Oosüka-pelle mank ging aan een ontstellend wanbeheer, veroorzaakt door burgemeester en wethouders, ver klaarde de wethouder. Hij meende dat alles missidhien had ikunnen worden yooitkomen indien over het „Groene- weg"-geval meer overleg was gepleegd tussen b en w. Nu rees een menings verschil tussen burgemeester Sprenger en mij, zei de wethouder. Intussen heeft het twee jaar geduurd voordat het besluit over het Groenewegje ten uitvoer kon worden gelegd. De heer Van Nieuwentiuyzen verzekerde de raad dat b en w alles deden wat ge daan kon worden. Verlengstuk Ingaande op andere punten die de raadsleden naar voren hadden gebracht zei de wethouder, dat de begroting 1958 juist was goedgekeurd. Hij kriti seerde de lange tijd die G.S. nodig heeft om een raadsbesluit te fiatteren. Als voorbeeld noemde hij het uitbrei dingsplan. Hoe lang moet er nog ge wacht worden op een goede parkeerge legenheid in de duinen en het bos? Het is heus wel nodig dat OostkapeUe zijn toeristen kan ontvangen. Ernstig hekelde de heer Van Nieu- wenhuyzen de houding van de grond eigenaren. Men staat als een roepende in de woestijn. Misschien gaat alles vlotter indien de vehbinding via de af- staitdammen is voltooid en „Den Haag dichterbij is gekomen". De wethouder meende dat de be schuldigingen in de raadsvergadering van 10 januari J.l. een verlengstuk moet hebben. Als dan ook niet binnen Advertentie korte tijd de mogelijkheid wordt ge schapen de zaken sneller te behande len en uit te voeren, dan zal door deze trage gang van zaken het zeker niet bij de laatste uitbarsting blijven, ver duidelijkte de bewindsman. Een grote rij van sprekers sloot zich bij haar woorden aan, waaronder de architect, de heer J. D. P. de Smit, di. recteur van Bouw- en Woningtoezicht, de heer M. A. Hage, directeur van de ge meentelijke opleiding tot kleuterleid sters, de heer A. de Jonge namens het hoofdbestuur van Volksonderwijs, mej. A. van der Velde, hoofdleidster van de tweede openbare kleuterschool en de heer J. de Grave, voorzitter van de oudercommissie. Deze laatste bood de leidsters een door de ouders zelf ge maakte poppenkast aan en enig servies goed. Na de pauze verzorgden de tachtig kleuters van de school een fantasiespel, die deze door de genoegelijke stem ming zo uitzonderlijke opening, afsloot. Het gebouw zelf maakt een moderne, verantwoorde en frisse indruk en be staat naast de twee ruime lokalen uit een kantoor, garderobe, keuken en toi letten voor de kleintjes en een ruime gang. Advertentie werden geleverd door PASPOORTSTRAAT 24 SOUBURG door BECIUSSTRAAT 14 SOUBURG TELEFOON 01183—425 De nieuwe Kleuterschool te Souburg werd gebouwd door A. C. HAECK Oranjeplein 48 Souburg Telefoon 01183226 De volledige elektrische installatie van de nieuwe Openbare Kleuterschool te Souburg werd geleverd en aangebracht door ELECTR. INSTALLATIE BUREAU J. SUURMOND KANAALSTRAAT 23 SOUBURG GOES De openbare beraadslagingen in de gemeenteraad van Goes hebben gisteren tot middernacht geduurd. De wens van het college van B. en W. om klokslag elf uur de raadsvergaderingen te sluiten ging dus niet in vervulling. De raad vond het toch maar beter om de be sprekingen voort te zetten, aangezien de afwerking van de agenda bijna ten einde was. Niettemin kwam er nog een uur bij, waarna de raad in besloten vergadering ging om te spreken over de benoeming van een nieuwe directeur voor de Keu ringsdienst van waren. Heel wat spraak water vloeide er door de raadszaal, waar in de befaamde hekken waren verdwenen en waardoor deze ruimte een geheel ander aanzien heeft gekregen. Wij hopen op het besprokene morgen terug te komen. In de rondvraag maakte de heer Roose enkele opmerkingen, o.a. over het onder zoek ten aanzien van een aantal ambte naren over wie klachten waren geuit. In onze krant van gisteren publiceerden wij deze vragen reeds. De burgemeester, dr. J. W. Noteboom, zei de beantwoording van de vragen van de heer Roose niet opportuun te achten. „Ik kan geen ge ruststellende mededelingen doen. En ik blijf bij mijn bewering, dat het niet alleen gaat om de directeur van ge meente werken, maar ook om andere personeelsleden van gemeentewerken", zei de heer Noteboom. Voor de hongersnood in Kongo zul len leerlingen van de Lagere Scholen in Sint Annaland, busjes melk gaan in zamelen die door het Jeugd Rode Kruis naar de betreffende gebieden zullen worden verzonden. Op maandag 6 februari a.s. zal de r.k. middelbare meisjesschool „Roneal- li" te Bergen op Zoom officieel worde» geopend.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3