Socialisten overhandigen adres aan Koning Boudewijn STILLE PIANIST Weer werk in Gent en Antwerpen I Linksrijder meldde zich Nederlands schip vermist Russen schoten in de lucht „GELUIDLOZE MUZIEK" Gezondheidsverklaring ex-wachtmeester zoek P0FTRE1N Het was geen cfansles, maar BE ZE TE NHE ID PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vuurbal verraste Friesland SAS staakt dienst op Djakarta BRUSSEL België heeft een weekeinde achter de rug dat in drie opzichten van zeer Onder de invloed over de kop Goed geschoten - - - groot belang was: 2) Achteruitgang Breuk lijmen altijd even lekker Drie landen voor Brits-Frans kunstmaanplan Koningin en Prins naar Zwitserland Belastingen Kolenmijnen Nederlander coördineert voedselhulp in Kongo Vlissingse kappers willen langer werken Woningbouw op industrieterrein Elektriciteit in alle huizen te Wolphaartsdijk Explosie in synagoge van Johannesburg De BiltKouder Nog wel net tegenover het Amsterdamse k ?.#eis van Justitie Hebt u dit ware IfAMnDJlMA gebéuren Jammer! Het stond in Direeteur: J ACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie- 01100-690] en 5366 Bijkantoren: Middelburg. Korte Delft 50. tel 01180-2009 redactie Walcheren en sportredactie 0118U-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24. Terneuzen. N.euwstraat 38. tel 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 2* tel 0U10-2991. Zeeuwscl Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter# T cent per woord met een minimum van 1. 16e jaargang No. i?d6 Maandag 16 januari 1961 WALLONIË WENST AFSCHEIDING MET 120 KM OP VERKEERDE RIJBAAN Van onze correspondent DELFT. De auto die don derdagnacht met grote snel heid op de verkeerde rijbaan van de rijksweg van Rotter dam naar Den Haag reed, achtervolgd door de Wegen wacht en de politie, is gevon den. De eigenaar ervan, de Voorburgse vertegenwoordi ger De J., heeft zich zater dagavond bij de politie ge meld. De auto was beschadigd doordat hy een tegenligger had geschampt. Dat was echter voor de vertegen woordiger geen reden geweest zijn snelheid, die op 120 km per uur werd geschat, te minderen. Bij Ypenburg hadden de achtervolgers hem uit het oog verloren. Nummer opgenomen Een agent van de gemeentepolitie te Voorburg had 's nachts een be schadigde auto met één koplamp zien rijden, links van de weg. Hij had het nummer opgenomen, dat later bleek te zijn uitgereikt aan een Vlaardinger, maar die had zijn wagen doorverkocht aan de ver tegenwoordiger in auto-onderdelen De J. in Voorburg. Die vertegenwoordiger bleek niet thuis te zijn. Zijn werkgever ver telde dat hij had gezegd dat hij tegen een boom was gereden en dat hij zijn auto in Stolwijk zou laten repareren. Daar werd de auto in een garage in beslag geno- Bij het vergelijken met de aange reden auto bleek de in beslag geno men wagen de juiste, want daarop ontbrak een cijfer van de type aanduiding, welk cijfer in de be plating van de aangereden auto zat. Naar huis De vertegenwoordiger vertelde de politie dat hij zich bijna niets van zijn rit over de rijksweg kon herinneren. Hij wist alleen nog vaag dat hij twee grote lichten had gezien, die hij als achterlichten van een auto had beschouwd. Hij had even gas geminderd en was toen weer doorgereden. De politie stuurde de man naar huis na hem te hebben verhoord en proces-verbaal te hebben opge maakt. LEEUWARDEN. Ter hoogte van het Stovtemelk, de geul ten noorden van Vlieland, is gisteravond om tien over negen een vuurbal gezien, die vrij snel in noordelijke richting verdween. De bal bewoog zich een vijftig mijl uit de kust, op ongeveer duizend meter hoogte. Na een kwartier verdween de vuurgloed achter de kim. Het verschijnsel leverde tientallen te lefoontjes bij de vliegbasis Leeuwarden en de kustwacht Terschelling op. Daar wist men het verschijnsel niet te ver klaren. DJAKARTA (Reuter) De Scandi navische luchtvaartmaatschappij S. A. S. heeft haar dienst op Djakarta ge staakt. De Thailandse luchtvaartmaat schappij, waarin de S.A.S. deelgenoot is, heeft een dienst van twee vluchten per week geopend op Djakarta. Singa pore, Bangkok. Hongkong, Taipeeh en Tokio. BOGOTA, Columbia Vliegtuigen en marinevaartuigen hebben zaterdag naar een vermist schip gezocht, dat buiten de territoriale wateren van Columbia moet zijn gezonken. Volgens het pers bureau Associated Press is het een Nederlands schip, de Willem Gartjen. Een Nederlands schip van die naam is evenwel niet geregistreerd; het ver moeden bestaat daarom dat het schip onder Surinaamse zeebrief vaart. De Willem Gartjen had een beman ning van acht koppen. De Nederlandse ambassade in Bogota heeft de hulp van de Columbiaanse marine gevraagd bij de speurtocht naar het schip. Ook de Colombiaanse olietanker Antoniö Are- valo heeft koers gezet naar het gebied waar de Willem Gartjen voor de laatste maal is waargenomen. Tot gisteravond laat was het zoeken evenwel zonder succes gebleven. UTRECHT. Bij de Nederlandse Spoorwegen bestaat het plan om voor reizigers die dat wensen de mogelijkheid te scheppen hun reisgeld voortaan te gireren. Een Amsterdams bureau voor markt onderzoek probeert o.m. door een en quête aan de weet te komen hoe het publiek over dat plan denkt; er zou nu al gebleken zijn dat de animo voor deze nieuwe vorm van betaling groot is. Als het plan wordt uitgevoerd zullen reizigers maandelijks hun verreisde re tourtjes en enkele reisjes per giro kun nen voldoen; vooral het bedrijfsleven verwacht van deze regeling veel voorde len. Van onze correspondent WASHINGTON. Is er opnieuw een kunstmaanlancering in de Sowjetunie mislukt? Deze vraag houdt ruimtevaart deskundigen van de Amerikaanse lucht macht bezig sedert vrijdag toen men op een radarpost in Alaska een voorwerp in het vizier kreeg dat, kamende uit de richting van de Sowjetunie, een kogel baan in zuidoostelijke richting beschreef. Het voorwerp, dat zich bewoog in de richting van het centrale deel van de Stille Oceaan, bracht men in verband met de eerder waargenomen beweging van Russische radarschepen in die zelf de richting. De beweging van die sche pen wekte herinneringen aan vroegere Russische proeven met grote raketten boven de Stille Oceaan, waarbij dergelij ke schepen een rol speelden. De waarnemingspost in Alaska ver loor het voorwerp na zes minuten uit het oog. Bedoelde deskundigen geloven dat wat werd waargenomen een misluk te kunstmaanlancering was og een lancering van een neuskegel in een klr- te kegelbaanvlucht. De komende president van de Vere nigde Staten, John F. Kennedy, is op de hoogte gebracht van de mening van de deskundigen over de waarnemingen. Sommige Amerikaanse commentato ren brachten het afgelopen weekeinde dit nieuws in verband met geruchten volgens welke de Sowjetunie zou willen proberen op de dag van Kennedy's be ëdiging als president, vrijdag, een Rus in een baan om de aarde te brengen. ROTTERDAM. Onder invloed van sterke drank is de 26-jarige J. P. S. te Rotterdam doorgereden na met zijn auto een aanrijding met een andere auto te hebben veroorzaakt, Dat gebeurde op de hoek van de Goudsesingel en de Mari niersweg. Bij die aanrijding was slechts materiële schade ontstaan. Op het Weena gekomen sloeg de auto van S., waarin een vriend meereed, over de kop. Beide inzittenden bleven ongedeerd en zetten de wagen met hulp van voorbijgangers overeind. De vriend verkoos verder te gaan lopen, toen S. zich weer achter het stuur zette. Omdat de verlichting van de auto bij het over de kop slaan kapot was gegaan, kwam deze daarna niet ver meer. Een radiowagen van de politie hield de be schadigde wagen aan. Toen kwam ook aan het licht dat de wagen bij de aan rijding op de Goudsesingel betrokken was geweest. Advertentie 1) Er komt geen „tweede front". Daarmee wordt bedoeld dat de socialistische kamerleden niet zullen aftreden, zoals door de stakers was gevraagd. De Waalse socialisten hebben de koning een adres overhandigd waarin een zodanige verandering van de grondwet wordt gevraagd dat Wallonië een grote mate van zelfstandigheid krijgt binnen de Belgische staat. 3) De socialistische partij heeft een eigen plan voor economisch her stel aan de koning voorgelegd, dat bedoeld is in de plaats te ko men van de nu aanvaarde een- heidswet. Pianist van de stilte, Thomas Blod slaapt met bokshand- schoenen aan om kostbare handen te beschermen" Van onze correspondent X ONDEN Het was zaterdag- I middag vreemd stil in de Lon- dense Wigmore Hall, ondanks het feit dat er een pianorecital werd gegeven. De man achter de piano, de Hongaar Thomas Blod, houdt niet van geluid, zelfs niet van de wel luidende klanken die men aan een piano kan ontlokken. Ongeveer zestig muziekliefhebbers hebben geboeid „geluisterd" naar de uiterst vage geluiden die maestro Blod uit zijn geluidloze instrument haalde. Enkele muziekliefhebbers liepen weg; zij voelden zich beet genomen en eisten hun geld terug. De meesten bleven zitten en luis terden naar Blod, die als inleiding mededeelde: „Geluidloze muziek is de enige ware muzikale kunst. Hoor baar spelen is goed en wel, maar dat is niets anders dan de interpretatie van de speler. Ik geef u visuele, niet hoorbare muziek." Met expressieve gebaren, blijkbaar zeer ingespannen en vol overgave, bewerkte hy daarna de toetsen van de witte piano. Twee preludes van Chopin ver meldde Blods programma en verder Transmagnificaties voor de niet hoorbare piano, opus 37 van Joseph Sandal. Na het recital deelde Blod gramo- foonplaten uit, waarop hij geluidloze werken speelt. „Rust" en de aria „De zwijgzame vrouw." Gistermiddag deed het gerucht in Londen de ronde, dat Blods recital een nieuwe grap was van de be roemde Engelse practical-joker Jo nathan Rough. Blod zou in zijn ge wone leven een eerzame antiquair zijjv in Cambridge. Geen tweede front het bestuur van het socialistisch vakver bond heeft zaterdag het verzoek van Renard en zijn aanhang ge weigerd. Het verlangen', dat alle socialistische Kamerleden en sena toren zouden aftreden om daardoor buitengewone verkiezingen uit te lokken, is afgeslagen. Want, zegt het partijbestuur, het is niet zeker dat het tot het beoogde doel zal leiden. Inderdaad, nadat de rexistenleider Degrelle het middel voor de oorlog een keer gebruikt had (maar toen door een coalitie onder Van Zeeland verslagen werd) is er een wet aan genomen waardoor het parlement buitengewone verkiezingen eerst moet goedkeuren. Hoewel het voor iedereen duidelijk is dat de rege ring en haar meerderheid buitenge wone verkiezingen niet hadden tegengehouden als de socialisten hun dreigementen hadden doorgezet, verzekert het partijbestuur dat het voorgestelde middel alleen maar ge varen inhoudt voor de socialisten. Die zouden namelijk geen invloed meer kunnen oefenen op de gang van zaken. Bovendien zijn ontbin ding van het parlement en verkie zingen toch onafwendbaar. Zaterdagmorgen heeft een delega tie van het congres van Waalse socialistische gekozenen een adres overhandigd aan koning Boudewijn. „Het volk van Wallonië", aldus het manifest, „welks heuvelen en dalen de sombere skeletten tonen van in de steek gelaten fabrieken, die ge tuigen van een voortschrijdende achteruitgang, wil economische structuurhervormingen. Het stelt het unitaristisch karakter van België's nationale instellingen in het geding. Het zoekt oplossingen die, zonder de onafhankelijkheid of de integriteit van België aan te tasten, het bestaan waarborgen van twee volken in België, die elk hun eigen persoonlijk heid, cultuur en verlangens hebben. Het vraagt herziening van de grond wet op zodanige manier dat de na tionale instellingen garanties gaan geven tegen het vergaande gebrek aan evenwicht, waar het land onder lijdt". „Het staatshoofd heeft door de vra gen die hij ons stelde doen blijken dat hij de betekenis van de toestand zeer duidelijk inziet", aldus ver klaarde na afloop van de audiëntie senator Dehousse. Zondagmorgen heeft koning Bou dewijn Collard, voorzitter van de socialistische partij, ontvangen. Col lard kwam een „plan van maat regelen om uit de impasse te gera ken" aanbieden. Het was zaterdag opgesteld door zeven vertegenwoor digers van het bestuur van de socia listische partij en negen represen tanten van het socialistisch vakverbond, waaronder de twee tegenstanders Major en Renard. De aanbieding van dit plan is een LONDEN Noorwegen. Denemarken en West-Duitsland zijn de eerste lan den die een Engels-Franse uitnodiging hebben aanvaard voor een conferentie van vrijwel alle met-communistische Europese landen en enkele niet-Euro- pese landen over de lancering van zware kunstmanen. Het schijnt in de bedoeling te liggen dat ook enkele landen van het Britse gemenebest daarbij betrokken zullen worden. Peter Thorneycroft, de Engelse minis ter van luchtvaart, die de afgelopen dagen verscheidene hoofdsteden heeft bezocht om steun te krijgen vpor de Engels-Franse kunstmaanplannen, was zondag na zijn terugkeer in Londen uit Oslo vrij optimistisch. DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gistermiddag van de vliegbasis Soesterberg naar Geneve vertrokken. Vandaar ging de Koningin naar Gstaad, waar prinses Margriet zich herstelt van de ziekte van Pfeif fer. Koningin Juliana zal tot na de ver jaardag van prinses Margriet in Gstaad blijven. Prins Bernhard neemt in Genève deel aan een bespreking en zal vandaag naar Nederland terugkeren. Van onze speciale verslaggever UTRECHT Het rapport dat dr. J. A. A. Pieters heeft uitgebracht na de keuring van de oud-wachtmeester H. Kom duur door twee psychiaters, waarbij dr. Pieters als derde deskundige aanwezig was, ligt niet in het dossier van de Cen trale raad van beroep te Utrecht. Zoals wij zaterdag reeds meldden heeft deze ex-politieman in Drente be roep aangetekend tegen het feit, dat de Pensioenraad hem na het ontslag dat hij bij de rijkspolitie heeft geno men alsnog wil afkeuren voor politie dienst op grend van geestelijke onvol waardigheid. Bij het onderzoek door de twee psy chiaters te Groningen op 14 januari 1957 kon wachtmeester Komduur een derde deskundige aanwijzen. Op zijn verzoek was dr. J. A. A. Pieters uit Roden bij dit onderzoek aanwezig. Dr. Pieters heeft onmiddellijk na het onder zoek een rapport uitgebracht, dat hij ter hand stelde aan een van de beide psychiaters. Zijn rapport hield een vol ledige gezondheidsverklaring in van de wachtmeester. Twee jaar later... ,,In dat rapport heb ik duidelijk ge steld, dat mijns inziens de heer Kom duur geestelijk en lichamelijk volko men gezond is", zo zei dr. Pieters ons gisteravond. Dit rapport ontbreekt in het dossier over deze zaak. Wel is een psychia trisch rapport aanwezig, dat. echter niet gedateerd is. Dit rapport is ook niet ondertekend. Zoals wij zaterdag berichtten, hebben de beide psychiaters die op 14 januari 1957 het onderzoek verrichtten, onge veer twee jaar later rapport uitge bracht. Voor verdere bijzonderhe den over deze zaak verwijzen wij naar pagina 3. Al die herrie over een taart! stukje nieuwe poging om van de „Eenheids- wet" af te komen, die vrijdag door de Kamer is aangenomen en dinsdag bij de commissies van de Senaat in behandeling komt. Uit de denkbeel den die ontwikkeld worden, blijkt dat het plan bovendien de bedoeling heeft de eenheid tussen partij en vakbeweging te herstellen om samen op te trekken ten gunste van ver langens die al lang bij het socialis tisch vakverbond leefden. Die ver langens konden niet gerealiseerd worden, toen de socialisten van 1954 tot 1958 met de liberalen een rege ring vormden. Volgens Renard en de zijnen heeft de partij er daarna maar slapjes voor geageerd. Deze ontevredenheid over de partij is trouwens een van de redenen van de door Renard tegen de wil van de partij en tegen de wil van de Vlaam se vakbewegingsleiders ontketende ongebreidelde stakingsactie. Die stakingsactie is al lang niet meer gericht op intrekking van de een- heidswet alleen, maar zij reikt ver der en is op structuurhervormingen in de energiesector uit. Daarenboven beoogt het plan de christen-democratische vleugel van de christelijke volkspartij los te we ken uit de huidige regeringscoalitie van roomsen en liberalen. Het heeft Renard altijd verdroten dat in 1954 en in 1958 geen rooms-rode rege ringen tot stand kwamen. Het aan de koning voorgelegde plan stelt voor de belastingmaatre gelen uit de eenheidswet te lichten en afzonderlijk goed te keuren. Hetzelfde moet geschieden met de sociale vraagstukken, waar de een heidswet zich mee bezig houdt. Deze moeten voorgelegd worden aan be staande organen van overleg. Een algemene belastinghervorming moet onmiddellijk tot stand komen (de regering heeft een ontwerp gereed) en het plan zegt uitdrukkelijk dat deze hervormingen ertoe moeten leiden dat de verhouding tussen de opbrengst van de directe en de in directe belastingen zestig-veertig wordt. Op het ogenblik is die ver houding ongeveer het omgekeerde. Voor de kolenmijnen moet een nationale maatschappij worden ge sticht om structuurhervormingen in te leiden. Structuurhervormingen in de elektriciteitssector moeten voeren tot prijsverlagingen en betere orga nisatie van produktie en distributie. Bovendien spreekt het plan het verlangen uit dat meer controle wordt toegepast op holdings, banken en verzekeringsmaatschappijen. Tenslotte heeft gisteren het Waal se coördinatiecomité van het socia listisch vakverbond besloten de sta kingsactie voort te zetten. In Ant werpen en Gent hebben de vakbon den evenwel het besluit genomen, het werk maandag weer te hervat ten. De regering verwacht dat zich maandagochtend ook in de provin cies Luik en Henegouwen een dui delijke werkhervatting zal afte kenen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Nederlander J. Grim is door de Verenigde Naties be noemd tot coördinator van de hulp die de V.N. in de vorm van voedsel aan Congo biedt. Hij zal vooral gaan werken voor de vluchtelingen in Kasai, voor wie hongersnood dreigt. Unicef, het kinderfonds van de Ver enigde Naties, heeft ruim een miljoen gulden voor die hulp uitgetrokken. De Nederlandse organisatie voor inter nationale bijstand heeft er vijftig duizend gulden voor beschikbaar ge steld. VLISSINGEN. De afdeling Vlissin gen van de Nederlandse Kappersbond heeft bij het gemeentebestuur een ver zoek ingediend om te mogen werken op de laatste maandagmiddagen vooraf gaande aan Pasen, Pinksteren en Kerstmis. Als reden wordt opgegeven de grote drukte, die juist op deze dagen heerst. Een enquête die ingesteld werd onder de Vlissingse kappers bracht wel enige verdeeldheid onder het stedelijke bar bierswezen aan het licht. Van de 24 kappers verklaarden zich 16 vóór en 6 tegen het voorstel terwijl twee in het geheel niet reageerden. De maandag middagsluiting is vastgesteld bij de Verordening, regelende de halve dag sluiting voor winkels in de gemeente Vlissingen". VLISSINGEN. B. en W. van Vlis singen hebben geen bezwaren tegen de verkoop van een gedeelte industrieter rein aan een geïnteresseerde uit Veere voor de bouw van een ééngezinswoning met opslagplaats. Het perceel met een oppervlakte van 1600 vierkante meter zou een bedrag van 8000 gulden moeten opbrengen. Eni ge verbazing wekt dit voorstel wel wan neer men let op de indertijd grootse plannen die het Vlissingse gemeentebe stuur koesterde voor dit inderdaad ide aal gelegen industrieterrein met alle transportfaciliteiten op enkele honder den meters. Binnenvaarwater, zeeha vens en een spoorweg omsluiten dit ter rein terwijl ook de afstand tot het woongedeelte van werknemers te ver waarlozen zou zijn. WOLPHAARTSDIJK. De mogelijk heid is groot, dat binnen afzienbare tijd alle woningen in de gemeente Wol phaartsdijk zullen zijn aangesloten op het elektriciteitsnet, alsmede een aan tal daarop aansluitende percelen in de gemeente 's-Heer Arendskerke. Het betreft het overgrote gedeelte vqn de Heerenpolder, de Nieuw Sabbinge- polder, de Broeder- en Zusterpoldêr en een deel van de Zuiderlandpolder, in to taal 24 nog niet aangesloten percelen. De PZEM heeft de volgende voorwaar de gesteld: gedurende vijftien achtereen volgende jaren moet per arbeiderswo ning minstens voor 90 gulden aan elek trische energie worden afgenomen. Voor een bedrijf zal de afname afhankelijk zijn van de bedrijfsgrootte. Er blijft dan nog een tekort over van 131.408. De PZEM zou uit het fonds voor onrenda bele gebieden 51.720 kunnen betalen, mits de gemeenten 40.342 betalen. Be langhebbenden moeten dan nog 284 per perceel en f 34 per ha betalen. Voor 24 percelen zou de gemeente Wolphaarts dijk 21.048 moeten betalen en 's-Heer Arendskerke voor 22 percelen 192.294. B. en W. van Wolphaartsdijk stellen de raad voor het geld beschikbaar te stel len. Nota plattelandsbeleid GOES. De Zeeuwse Landbouw- maatschappij heeft een nota opgesteld over het plattelandsbeleid. Eind deze iweek eal deze nota worden aangeboden aan het college van Ged. Staten van de provincie Zeeland. JOHANNESBURG. Grote schade is zondagochtend aangericht in en rond de grote synagoge in het centrum van de Zuidafrikaanse stad Johannesburg. Een geweldige ontploffing was er de oorzaak van dat de oostelijke vleugel van het gebouw werd verwoest. Deze daad van geweld is de vierde in Johannesburg sinds vorige week woensdag. Telkens waren kerken .van verschillende godsdienstige richting het doelwit. Ook het gebouw van een Ne derlands hervormde kerk liep schade op. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met nu en dan bewol king. Matige, af en toe krachtige oos telijke wind. Op- nieuw iets lagere temperaturen. MIES JE: Zou de winter dan toch nog komen. 17 jan,: zon op 8.40, zon onder 17.01; maan op 8.44, maan onder 18.10. Advertentie "ir! i.' -T'ïr l - - - yV

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1