m Belgische eenheidswet goedgekeurd i Codespecialist van ngQg ff f]ff i Britse marine sinds NU NOG KANS, LATER NIET Toto met een week verlengd ALGERIJNSE LEIDERS BEREID TOT PRATEN Kunstmaan kost ons in 5 jaar 27 miljoen LEEUWTJE IN DE LUIERS NOG GEEN WINTER T RUS EN CUBAAN UIT URUGUAY GEWEZEN Het weer overal 'f PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND i Geweigerd IJdelheid Sociaal SECRETARIS ANMB V erontwaardigd over regering en om de drie uur een flesje INSECTICIDE OORZAAK VAN BIBBERZIEKTE Tweede mysterie binnen week Stap naar de conferentietafel Europees project De Bilt: Warmer HILLARY MOGELIJK NAAR NW.-GUINEA Rötisserie ,/t Veerhuis" CITY THEATER ELECTRO BIOSCOOP Schriivers S Toonaangevende Stoffenhuis „De Gordijnen Specialist" TIC0 HUIS GRAND THEATER Restaurant WÖHLER J. DE JONGE DE MUYNCK MAIS0N VAN WESTEN Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEl Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Poetbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. By kantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, NZeuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 eent. Abonnementsprijs i 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4755 Zaterdag 14 januari 1961 SOCIALISTEN EISEN: DIRECT VERKIEZINGEN™»2^ Van onze correspondent BRUSSEL De Belgische Kamer heeft de eenheidswet goedge keurd met 115 stemmen voor, 90 tegen en 1 blanco. Vóór stemden alle aanwezige leden van de christelijke volkspartij op één na, die blanco stemde, en het grootste deel van de liberale fractie. Zes liberalen sloten zich wegens hun bezwaren tegen de belastingver hogingen bij de socialistische op positie aan, maar verklaarden uitdrukkelijk de tegen de wet ontketende stakingsactie en de daaruit voortgekomen uitspattin gen scherp af te keuren. Voor de stemming kreeg Coilard, de voorzitter van de socialistische par- j tij, nog het woord. Hij betoogde dat de Kamer de eenheidswet wel zal goedkeuren, maar dat het gehele j land er niettemin tegen is. Daarom zou het naar zijn oordeel het beste zijn wanneer het door de Kamer goedgekeurde ontwerp niet aan de t Senaat zou worden voorgelegd maar „het woord gegeven wordt aan de natie". Door verkiezingen uit te schrijven zou de kalmte meteen te rugkeren. Deze eis: onmiddellijke verkiezingen, lijkt op het eerste gezicht nogal eigen aardig want de socialisten weten dat bij de rooms-liberale meerderheid in België de wens leeft, na goedkeuring van de wet en na de uitvaardiging van toepassingsbesluiten het parlement te ontbinden en verkiezingen te houden. Naar algemeen oordeel zullen deze verkiezingen voor de socialisten slecht aflopen. Dat zou alleen maar niet het geval zijn wanneer de regering op dit moment nieuwe verkiezingen uit schreef. Zou zij dat immers doen voor dat de eenheidswet in de Senaat be handeld is. dan zou zij de indruk ma ken, gecapituleerd te hebben voor de stakers. Daar was Coilard natuurlijk op uit. Overigens wist hij heel goed dat de regering zou weigeren af te treden en meteen verkiezingen uit te schrijven en dat kreeg hij van vice-president Lefebvre, die de zieke Eyskens ver ving, dan ook prompt te horen. „De financiële noodzaak heeft ons dit wetsontwerp gedicteerd'", zei Lefebvre, „en daarom moeten én de Kamer en de Senaat over het ontwerp stemmen". Oud-premier Van Acker heeft het daar na met even weinig succes als Coilard nog eens geprobeerd. „Wij hebben u een hand toegestoken", zei hij. „Ge hebt die hand afgewezen en ge zijt der halve verantwoordelijk voor de toe stand. Ge wilt uw wet met alle ge weld hebben en als het land dan uit elkaar barst dan'kan u dat niets sche len. En dat alleen vanwege persoon lijke ijdelheid en stijfhoofdigheid." Op deze laatste woorden reageerden de katholieken, die wel begrepen dat zij tegen de afwezige Eyskens waren ge richt, met heftige interrupties. Coilard had in zijn rede ook gesproken over het Waalse vraagstuk. Het Vlaam se probleem, zo zei hij, is altijd een sociaal probleem geweest en het Waalse is dat nu ook geworden. Het is de tra- gëdie van een land dat sterft. Van die tragedie wordt Vlaanderen noch België j iets beter. Er moet onmiddellijk opge treden worden door mensen van goede wil. AMSTERDAM Hieruit blijkt op nieuw dat deze regering geen gevoel heeft voor verhoudingen en gespeend is van psychologisch inzicht. Deze uiting van verontwaardiging kwam gis teren van de zijde van de heer L. P. G. Nelemans, algemeen secretaris van de Algemene Nederlandse Bedrijfs- bond voor de metaalnijverheid en de elektrotechnische industrie (A.N.M.B.) Hij maakte in zijn openingswoord in de bijzondere bondsraadvergade ring ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van de bond, bekend dat de regering zich niet had laten vertegen woordigen. De minister van sociale zaken, mr. dr. Van Rooij, had een be richt van verhindering gezonden van wege de vergadering van de minister raad. Ook de voorzitter van het N.V.V. waarbij de A.N.M.B. is aangesloten drs. D. Roemers, betreurde de afwe zigheid van de regering bij het jubi leum van de grootste werknemersvak bond van Nederland. Hij deelde de mening van prof. De Gaay Fortman, uitgesproken in de Eerste Kamer, dat de regering wat voorzichtiger moei zijn bij het sociaal-economisch overleg. Van onze correspondent ARNHEM De Arnhemse familie Verschuuren heeft een acht weken oude leeuwenwelp in huis. Wilma, zoals het diertje heet, lurkt om de paar uren hevig aan de melkfles maar juist gisteren heeft ze de scherpe tanden gezet in een bot. Voor de familie Ver schuuren was dat een plechtig ogen blik, een mijlpaal in de opvoeding van Wilma. Hoe een mens aan een leeuwen welp komt om op te fokken? Voor mevrouw Verschuuren is dat heel gewoon. ,,Je houdt van dieren en je kent de directeur van een die renpark", legt ze uit.Je kunt erop rekenen dat hij dan op een morgen met een jong leeuwtje bij je op de stoep staat." Vorige zomer kwam mr. Van Hoff van Burgers dierenpark zelfs met twee jonge leeuwen. Die wa ren al drie dagen oud, maar het lukte niet ze in leven te houden. Wilma kreeg de familie Ver schuuren een paar uur na haar geboorte. Alles gaat prima. Nu is het houden van een leeuw als huisdier ook weer niet alles. Wilma sleet haar eerste dagen in een mandje bovenop de kachel. Daarna kreeg zij een kistje op een stellage voor de kachel en vervol gens een grote doos op een stoel, ook al weer voor de kachel. Jonge leeuwen zijn namelijk kouwelijk. Gelukkig kan ze zich zelf nu red den in een grote kist in de hoek van de kamer. Als een baby wordt Wilma ge voed Om de drie uur, overdag en 's nachts, krijgt ze een flesje melk. compleet met vitaminedruppels. Bij dat karwei kwam nog de was die mevrouw Verschuuren dagelijks had te doen. Wilma bevuilde meer onderleggers en luiers en derge lijke dan een welgeschapen twee ling. Op de mat Gelukkig voor de bazin is de jonge leeuw sinds een week vrij wel zindelijk. De ruige matten voor de voor- en achterdeur van het huis aan de Roompotstraat doen dienst als toilet. Voor het gebruik van die matten meldt de de soms vervaarlijk knorrende Wilma zich netjes aan de kamer deur. Nog een maand of vijf kan de jonge leeuwin in het huis blijven. Dan is ze te groot en te krachtig geworden om nog langer vrij rond te lopen. In Burgers dierenpark wacht haar tegen die tijd een goed verblijf. Een waterig beeld uit Charleroi waar de botsingen tussen stakers en politie nog steeds voortduren. Met het vreedzame middel van een wa terkanon tracht de politie een me nigte betogers uiteen te drijven. Van een onzer verslaggevers VOORTHUIZEN De toxicologen van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid zijn er vrijwel zeker van, dat zij de oorzaak hebben gevonden van de vreemde bibber- en slaapziekte, die in november te Voorthuizen uitbrak under de leerlingen van de Wilhelmi- naschool. Van meet af aan was een fles met een insectendodende vloeistof, die onder de trap stond, verdacht. Proeven hebben bewezen, dat deze vloeistof niet ge vaarlijk is, wanneer ze zou worden ge> dronken, maar wel bij het inademen. Kinderen van de school hebben met de syphon, die op de fles zat, gespeeld en zo moet er een hoeveelheid van de in secticide door een aantal kinderen zijn ingeademd. Tegenover deze zekerheid staat nog al tijd een geringe twijfel aan de kant van de epidemiologen, die in theorie een andere oorzaak voor mogelijk hou den. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vergunning voor de lopende voetbaltoto is met één zondag verlengd. In plaats van 29 januari, zoals oor spronkelijk was bepaald, wordt 5 februari de laatste dag van de „Beerman-toto". Dit omdat een zondag in december is verregend en het voetbalprogramma een week werd verschoven. De toto mag deze verschuiving nu vol gen. De noodivet tot regeling van de voetbal pool is dan natuurlijk nog niet in wer king. Het ontwerp is zelfs nog niet bij I de Tweede Kamer ingediend. De ver wachting is dat dit omstreeks half februari zal gebeuren. De vraag is dus wat er na 5 februari met de pool gaat gebeuren. Drie op één Veel zorgen schijnen de organisatoren van de toto zich daar niet over te maken. Het is welhaast ondenkbaar dat minister mr. A. C. W. Beerman de toto stil gaat zetten: voorshands rekent iedereen er op dat ook na 5 februari de pool blijft draaien. De vergunninghoudster wordt dan de nieuwe Stichting nationale sporttotali- sator, die al een aanvraag heeft inge diend. Deze stichting volgt dan de twee tegen woordige licentiehoudsters op: de Nederlandse sportfederatie en het j Comité sportprijsvragen. Deze beide organisaties werken samen in de Nationale sporttotalisator". Daardoor zal een eind komen aan de j enigszins dwaze situatie dat de toto drie weken draait ten gunste van de sport en een week voor de charitatieve instellingen. De nieuwe stichting ver deelt de baten in de verhouding 3 1 j over sport en de instellingen. In geld Al met al zal het nog wel tot het nieuwe .„TTYan nIR'? correspondent voetbalseizoen duren eer de noodwet PARIJS „Wij zijn steeds bereid Uru- twee MONTEVIDEO (AP) De guayse regering heeft gisteren buitenlandse diplomaten uit het land gewezen: de Cubaanse ambassadeur en de eerste secretaris van de Rus sische ambassade. Al enige tijd beraadt het kabinet zich over het verbreken van de betrek kingen met het regiem van Fidel Cas tro en de Sowjetunie, maar tot nu toe heeft men het wenselijker geoordeeld hierover de houding van andere Ame rikaanse landen af te wachten. Officieel werd opgegeven dat de Rus en de Cubaan uitgewezen zijn we gens hun aandeel ,,in de ondermijnen de activiteit van de laatste tijd". Er heerst al enige weken onrust over de betrekkingen met Cuba. Ook gis teren hielden vierduizend aanhangers van Castro een betoging, die echter door 1500 politiemannen in bedwang werd gehouden. Van onze correspondent LONDEN Voor de tweede maal binnen een week staat de Britse marine in het middelpunt van de belangstelling. Ditmaal als gevolg van de mysterieuze verdwijning van een 35-jarige luitenant, Henry Drum mond. Sinds Nieuwjaarsdag heeft niemand hem meer gezien. Op die dag verliet hij het huis van zijn ouders in Pertshire, Schotland. Zijn vrouw en twee kinderen liet hij achter. Het spreekt vanzelf dat men de ver dwijning van Drummond in verband brengt met de spionage bij de Britse marine die juist een week geleden aan het licht kwam. Vorige week zaterdag werden vijf mensen gearresteerd die ervan werden beschuldigd, te hebben gespioneerd bij installaties van de marine waar geheime onderzoekingen en proefnemingen werden gedaan. OP DE HOOGTE Luitenant Drummond had verlof tot donderdag te middernacht, maar zijn verdwijning was eerder door zijn vrouw opgegeven. Zij dacht dat haar man naar vrienden was gegaan, maar toen hij niet terug kwam, begon ze zich ongerust te maken. De Britse admiraliteit doet het voor komen alsof de verdwijning van de officier haar nog weinig zorgen baart, ondanks het feit dat hij op de hoogte is van tal van marinegeheimen. Henry Drummond deed dienst op een marinehoofdkwartier van de Navo in Schotland. Het is gevestigd op het kasteel Pitreavie. Daar onderhoudt men verbindingen met de andere bondge noten in de Navo die over vlootstrijd- krachten beschikken. Luitenant Drum mond was op de hoogte van de geheime codes die de Royal Navy en de Navo gebruiken. ELF DAGEN Het signalement van Drummond is in geheel Engeland verspreid. De politie zoekt hem al sinds elf dagen Volgens de marine worden er op het hoofdkwartier waar Drummond dienst deed, geen codeboeken vermist. Het zou onmogelijk zijn dat de luitenant de codes die hij geregeld gebruikte, geheel uit het hoofd kent. Wel zou hij natuurlijk afschriften kunnen hebben gemaakt. Drummond staat als een goed officier bekend. Op zijn vijftiende jaar kwam hij al bij cte marine. Het is niét on mogelijk, aldus zijn vrouw, dat hij aan geheugenstoornis lijdt. Luitenant Drummond was al twintig jaar lang bij de marine. Ofschoon zijn verdwijning in verband wordt gebracht met spionage, bestaat ook nog de moge lijkheid dat h\j aan geheugenverlies lijdt. (Eigen telefoto) Eigen nieuwsdienst KOPENHAGEN. Indien in de komende maanden wordt besloten tot lancering van Europese kunst manen, zal Nederland daaraan in de komende vijf jaren in totaal zevenentwintig miljoen gulden moe ten bijdragen. Dit kan men afleiden uit de mededelin gen die gisteren werden verstrekt in een gemeenschappelijk communiqué na afloop van besprekingen over dit vraagstuk tussen de Deense regering en Peter Thorneycroft, de Engelse minister van luchtvaart. Thorneycroft begrootte namelijk de Deense bijdrage aan het project, waar mee in totaal ongeveer 700 miljoen gulden gemoeid zal moeten zijn, op zes miljoen kronen (ongeveer 3.3 mil joen gulden) per jaar. Dat aandeel van Denemarken zal dus ongeveer twee procent van het totaal zijn. Gehandhaafd Ruim twee procent is het aandeel van Denemarken in de kosten van de voorbereidende commissie ter bestu dering van de mogelijkheid van lan cering van kunstmanen, waarover aan het einde van het vorige jaar in Genève werd geconfereerd. Het laat zich dus aanzien dat de in Genève overeen gekomen kostenverdeling in grote trekken ook gehandhaafd zal worden voor het grote Europese kunstmaan project, Het Nederlandse aandeel is volgens die kostenverdeling 3,88 procent. Dat zou neerkomen op ongeveer zeven en twin tig miljoen gulden voor Nederland. Minister Thorne3'croft zei gisteren in de Deense hoofdstad dat Europa in de komende maanden zal moeten beslissen over de vraag of ons werelddeel mee zal gaan doen aan het onderzoek van de wereldruimte met kunstmanen. Het zal volgens hem een keuze zijn tussen nu of nooit, omdat het over vijf jaar voor Europa definitief te laat zal zijn. Vreedzaam Thorneycroft legde er nog eens de na druk op, dat het plan voor Europese kunstmanen alleen voorziet in vreed zaam wetenschappelijk onderzoek en geen militaire kanten zal hebben. Hij wees verder op andere, al evenmin militaire, perspectieven, zoals naviga- tiekunstmanen ten dienste van de scheepvaart en relayeerkunstmanen voor het internationale berichtenver keer. Vooral ook in dit verband vroeg Thor neycroft aandacht voor de grote mo gelijkheden die uitvoering van het project zal inhouden voor de industrie in de deelnemende landen. Van Deense zijde werd medegedeeld dat professor K. Refslund van de Deense technische hogeschool in Londen deel nam aan een conferentie van deskun digen uit vele Europese landen over het kunstmaanproject. Ook in dit opzicht was de mededeelzaam heid' groter dan in Nederland, waar een sluier van geheimzinnigheid is gelegd over het deelnemen aan die zelfde conferentie door ir. H. Rinia van het Natuurkundig laboratorium van de Philipsfabrieken. Op een wandeling met haar hond is gisteravond de 66-jarige mevrouw de weduwe A. Holties-Derks in Emmen door een auto aangereden. Zij kwamj om het leven. I Tot de katapult, gevonden is, moet de gehele klas nablijven. Advertentie Het K.N.M.I. In De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur; Aanvankelijk in het zuiden van het land zwaar bewolkt met regen, overi gens opklaringen maar ook plaatse lijk mist- Zwakke tot matige noord oostelijke wind. In het binnenland iets zachter. MIESJE; Goed weer voor de opruiming. 15 januari: zon op 8.42, zon oner 16.58; maan op 6.52, maan onder 15.45. 16 januari: zon op 8.41, zon onder 16.59; maan op 7.53, maan onder 16,54. Van onze weerkundige medewerker Het is de laatste paar dagen iets kouder geworden in ons land. Donderdagmorgen vroor het plaat selijk vier graden en in het zuid oosten van het land bleef het kwik ook overdag onafgebroken onder het vriespunt. Gisteren zijn zulke dingen niet meer gebeurd. Welis waar kwam het kwik in Twente niet hoger dan drie graden, maar aan de kust is zeven graden ge meten. Omdat een nieuw gebied van hoge druk bij Ierland is versche nen en zich in de; richting van de Noordzee beweegt, zal het van daag beginnen op te klaren. De opklaringen zullen in de noorde lijke provincies beginnen, nadat hier en daar nog een beetje regen of motregen is gevallen. De lucht die vervolgens over ons land zal stromen is uit zuidelijke streken afkomstig en beweegt zich om het genoemde gebied van hoge druk heen naar de Noordzee, waar hij dus uit noordelijke richting aan komt. Dat wil niet zeggen dat hij er kou zal brengen en een echte vorst periode is dan ook nog niet in zicht. Wel bestaat de mogelijk heid, dat het 's nachts tijdens een opklaring eens even tot vorst komt. Door de nabijheid van het genoem de gebied van hoge druk is de kans op regen belangrijk vermin derd. Helsinki geh.bew. W 0 7 Stockholm l.bew. W 2 3 Oslo onbew. NW —2 0 Kopenhagen mist W 4 0.3 Aberdeen onbew. w 5 0 Londen regen zw 10 0.4 Amsterdam regen zw 6 0.1 Brussel geh.bew. z 5 0.2 Luxemburg h.bew. zw 7 0 Parijs geh.bew. NNO 3 0 Bordeaux onbew. stil 4 0 Grenoble geh.bew. stil 4 0 Nice onbew. NNW 12 0 Berlijn geh.bew. zw 2 0 Frankfort geh.bew. stil 1 0 München mist NNO —3 0 Zürich geh.bew. N 2 0 Genève onbew. stil 2 0 Locarno onbew. WNW 3 0 Wenen onbew. Z 1 0 Innsbruck onbew- stil 3 0 Belgrado onbew. stil 2 0 Athene onbew. O 18 0 Rome zwbew. stil 15 0 Ajaccio l.bew. O 14 0 Madrid onbew. stil 9 0 Mallorca zwbew. NO 12 0 Lissabon onbew. NNO 12 0 Advertentie van kracht zal worden. De inhoud zal weinig verrassingen in zich bergen na I de mededelingen, die minister Beer man al heeft gedaan. Voor de pool-1 organisatie en de deelnemers zal het belangrijkste punt zijn dat prijzen dan in geld kunnen worden betaald. De toto zal daardoor van een grote pa pieren rompslomp worden bevrijd. Eigen nieuwsdienst HOLLANDIA De Nieuwzeelandse alpinistenclub heeft het plan de vijf duizend meter hoge Carstensztoppen te beklimmen. Het is mogelijk dat de bekende berg beklimmer sir Edmund Hillary het gezelschap zal vergezellen. De club wil gegevens verzamelen over de be groeiing van de hellingen van het ge bergte. zo hebben de Algerijnse leiders ge zegd in aansluiting op een nietszeg gend communiqué, dat na de dage lijkse bijeenkomst van de voorlopi ge Algerijnse nationalistische rege ring te Tunis was uitgegeven „om te onderhandelen. Maar als de Gaul le te ver gaat met het instellen van zijn voorlopige regering, zoals dal voorzien is in het wetsontwerp, dat het onderwerp was van het referen dum, worden deze onderhandelin gen steeds moeilijker, zo niet on mogelijk." „Het is zeer wel mogelijk voorlopige bestuurslichamen in te stellen en tege lijkertijd geheime besprekingen te voe ren tussen ons en de Franse regering Maar ditmaal willen wij alleen maar spreken met een uitermate bevoegd en hooggeplaatst onderhandelaar. Als de Gaulle inderdaad zijn marionetten als onverwachte stap gezet in de rich ting van de conferentietafel door hun bakens te verzetten naar de eerste besluiten van de Gaulle ten aanzien van de instelling van de lagere be stuursorganen in Algerije. Het werd hun gemakkelijker gemaakt, doordat de Franse regering had laten weten, dal van de instelling van een voor lopige regering in Algerije de eerste weken niets zou kunnen komen, daar men er eerst de mensen voor moet vinden. KORTE TERMIJN Hoewel zij in een daaropvolgende pers conferentie aanvankelijk ontkenden, dat er reeds contacten zouden zijn tussen de Algerijnse leiders en de Franse regering voegden zij hier zeer voorzichtig aan toe: „En als deze er zouden zijn, kunnen wij er op het ogenblik toch niet over spreken, voor dat wij er zeker van zijn, dat zij recht streeks naar de conferentietafel leiden regering in Algerije wil vestigen, dan zij ondanks hun vaak pessimis- zal de oorlog worden voortgezet" tische uitlatingen zeker m onder handelen op korte termijn geloven ■q A"K"TTlVfC ArTTD'ZTTV blijkt uit het feit, dat zij reeds een 1 nAlY.LlNr5 VljltZiril vastomlijnd plan bezitten over de te Mei deze verklaring hebben de Alge- geven garanties aan de minderheden rijnse leiden een even opmerkelijke in Algerije, vooral aan de Europeanen. V bent altijd welkom hij Le sanctuaire du bien manger Tel. 0 1198 - 326 - Wolfaartsdijk WATERZOOI, een visschotel van div. vis soorten, kreeft, tong, tarbot, garnalen, oesters, bedekt met twee versch. sausen. en n.lllnnGA Lange Vorst collectie modestoffen. Om gezellig winkelen. MIDDELBURG „UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne vitrages en dekoratiestoffen Hoek Lange Vorststraat-Ganzepoortstraat Goes Telefoon 7814 DE speciaalzaak voor Trix- en Maklin electrische treinen LANGE DELFT MIDDELBURG GOES Telefoon 01100-5165 en na afloop bij een GEZELLIG onder-onsje BOEK- en KANTOORBOEKHANDEL GOES LANGE KERKSTRAAT Vt tel. 011005309 - Bijna 100 jaar boekhandel OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 Goes - Tel. 5214 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat - Goes

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1