Kamer na 7 jaar verrast door modern" beleid Winteravondsprookje EENHEIDSWET ER BIJNA DOOR -EYSKENS ZIEK Adviescommissie voor nieuw plan op oude zuilen i Reclaine-t.v.: duidelijke richtlijnen Burg emeester v. Walsum Laten we eens praten TSJOMBE SCHENDT VERDRAG MET V.N. Kamer wil nog over O.K.W. opheldering Delftenaar wilde eigen diploma's laten drukken Nerveuze stemming in parlement Ook fundamenten ondeugdelijk van nieuw gebouw Ether-ontploffing verwondt zusters De heer B. Wilton onderscheiden De Bilt: Droog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Snelheid Vaste plaats Struisvogel Straaljagers botsten een vlieger gedood Geen opdracht Hilversum verrast Beruchte nationalist door Fransen gedood MEVROUW BAKKER EIST 4 MILJOEN GISSINGEN TOEZEGGINGEN w DRIE MAANDEN VOOR MISHANDELING VAN VOGEL Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. I Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1 1,j 16e JAARGANG No. 4754 Vrijdag 13 januari 1961 ÉÉN WET VOOR RADIO EN T.Y. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Staatsecretaris mr. Y Scholten heeft gisteren de Tweede Kamer overrompeld met de aankondiging dat hij de radio zowel als de televisie wettelijk wil gaan regelen in één Om roepwet. Hij zal daartoe een soort „bevredigingscommissie" onder leiding van prof. mr. L. W. G. Scholten, voorzitter van de Radio- raad, instellen. Deze commissie moet hem over dit nieuwe plan adviseren. Uitgangspunt blijft het bestaande omroepbestel. Hiermee wordt het ontwerp-Omroepwet, dat al zeven jaar op afdoening ligt te wachten, weer volledig op de helling gezet. De redenen voor dit gewijzigde omroepbeleid zijn de snelle ontwikke ling van de televisie en de mogelijkheid van het uitzenden van een derde programma. De staatssecretaris ziet deze mogelijkheid in het dubbele F.M.-zendnet en hij houdt zelfs rekening met de bouw van een derde dergelijk net in de komende jaren. De socialist mr. Vrolijk ging nog verder en merkte op, dat dit kabinet met zijn omroepbeleid tot nu toe iedere beslissing en ieder debat heeft ontwe ken. Hij vestigde er de aandacht op dat de staatssecretaris een jaar geleden nog op het standpunt stond dat televisie niet in de Radiowet thuishoorde. Het is allemaal wel zeer gehaast gegaan, vond hij. De liberale woordvoerster mevrouw Van Someren-Downer meende echter dat het nieuwe plan getuigt van visie op de ontwikkeling en zij wenste de commissie veel succes. De resultaten van haar werk zou zij willen afwachten. Mr. Scholten ontkende dat hij een overrompelingstactiek zou hebben wil len toepassen. Pas eind vorige week was de beslissing over dit nieuwe plan gevallen en hij had de Kamer zo snel mogelijk willen inlichten. Het was ook niet zijn bedoeling de Omroepwet tot in lengte van dagen uit te stellen. De K.VP.'er J. Peters, die zelf vorig jaar bij de behandeling van de begro ting van onderwijs, kunsten en weten schappen had gepleit voor gelijktijdige regeling van radio en televisie, was iets vriendelijker, maar hij vond toch dat een gedachtenwisseling onmogelijk was gemaakt. Mr. Scholten bleek een reeks van argumenten ter beschikking te hebben. De televisie heeft volgens hem met ruim achthonderdduizend toestellen een vaste plaats veroverd. Deze ontwikke ling was zeer snel gegaan en bij nader inzien was hij gaan twijfelen of met het bestaande, door zijn voorganger mr. Höppener in 1959 nog gewijzigde ont werp, wel de goede weg werd bewan deld. Hij had zich afgevraagd of dit ontwerp niet achterhaald- was door de feiten, voornamelijk de mogelijkheid van een derde programma en de positie van de televisie. Bovendien was er nog een aantal andere kwesties: coördinatie van programma's, de positie van de Wereldomroep, koppeling van het lid maatschap van een omroepvereniging aan het abonnement op een omroep blad en het gemeenschappelijk gebruik van studio's. Mr. Y. SCHOLTEN ...achterhaald door de feiten.. IN KOMENDE NOTA Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. In de nota over de reclame-televisie zal de regering het bestaande omroepbestel niet als uit gangspunt nemen. Deze nota, zo zei staatssecretaris mr. Scholten gisteren in de Tweede Kamer, zal „duidelijke richtlijnen" bevatten. In het vervolg van zijn rede aan het slot van de debatten over de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschap pen deelde mr. Scholten mee, dat aan zijn nieuwe plan voor een herzien ontwerp-Omroepwet het omroepbestel ten grondslag zal liggen, zowel voor de radio als voor de televisie. Wij hebben redenen om aan te ne men, dat het een en ander niet met elkaar in verband mag worden ge bracht. Dat houdt dus in, dat het regerings standpunt inzake de reclame-televisie zoals dat zal worden neergelegd in de nota, die tegen februari is aangezegd niet is gegrond op het omroepbestel. Voorts mag worden aangenomen, dat de verwerping van het plan van de V.P.R.O. voor een nationale omroep ook geen aanwijzing is voor de uitein delijke doelstelling van het omroep beleid van dit kabinet. De gronden waarop mr. Scholten dit plan heeft af gewezen, zijn van geheel praktische en niet van politieke aard. Van onze correspondent ENSCHEDE. Twee straaljagers van de Duitse luchtmacht zijn gisteren tegen het middaguur op ongeveer tien kilo meter ten noorden van de Duitse stad Nordhorn bij de Nederlandse grens met elkaar in botsing gekomen en neerge stort. Een van de twee vliegers kostte dat het leven. De ander kon zich met zijn parachute redden. Duizenden bewoners van de Ne derlandse grensstreek hebben hem twin tig minuten lang naar beneden zien zweven. Hij moest met een gebroken arm en een hersenschudding in het zie kenhuis worden opgenomen. De verongelukte toestellen waren Sa- bres van de basis Ahlhorn. De wrak stukken ervan kwamen over een afstand van zes km neer. Dan had de staatssecretaris over wogen dat deze zaak zeer gevoelig in ons volk ligt en juist vanwege deze gevoeligheid was bij hem de dringende behoefte opgekomen zich in dit stadium te laten voorlichten door een zo breed mogelijk samengestelde commissie. De Radioraad achtte mr. Scholten daarvoor niet het geschikte orgaan, daar deze zaken te zeer in de poli tieke sfeer liggen. Het zou struisvogelpolitiek zijn, zo zei hij gisteren, om te veronderstellen dat de radio- en televisie-wetgeving niet voor een belangrijk deel op poli tiek terrein ligt. Daarom had hij een afzonderlijke commissie willen hebben, een soort bevredigingscommissie, waarbij hij dacht aan de onderwijs- pacificatie van 1920 of de commissie- Wiarda voor de toto. Dit was geen afschuiven van de moeilijkheden, zo zei mr. Scholten. De vraagstukken zijn van zeer netelige aard en bovendien zijn het nieuwe problemen. Dit plan vond hij het doel matigst, het meest realistisch en het gunstigst voor radio en televisie zelf. Het zou echter nog wel enige tijd duren, dat ontveinsde de staatssecre taris zich niet, voordat het definitieve ontwerp in de Tweede Kamer zou kun nen worden behandeld. Een opdracht was er nog niet. Ook was de commis sie nog niet samengesteld. Zij zal een aantal „specifieke" nog nader te for muleren vraagstukken ter beoordeling voorgelegd krijgen en niet een onbe perkte taak op het terrein van de radio- en televisiewetgeving. Met nadruk deelde de staatssecre taris mee, dat het plan van de V.P.R.O. voor een nationale omroep geen uit gangspunt voor de studie van de com missie zal zijn. Mr. Scholten noemde dit plan onvoldoende doordacht. Hij somde daarbij nog de volgende gebre ken op: onvoldoende garantie dat de diverse stromingen in ons volksleven tot uiting komen, verwaarlozing van de vrije meningsuiting. Het uitgangs punt is te veel gezocht in samenwer king bij de programma's. Er is te veel geforceerde eenheid en bovendien zwakke praktische uitvoering, dit laat ste vanwege de uitgebreidheid van bestuurscollege en programmaraad. De staatssecretaris verwachtte dat de. ken nis van de problemen en de politieke ervaring van prof. mr. Scholten de commissie te stade zullen komen. Bij de omroepverenigingen was men zeer verrast door de aankondiging van staatssecretaris Scholten. Er was nog niets van bekend: men hoorde het nieuws van ons. De functionarissen die wij spraken onthielden zich van commentaar. Dr. Spelberg, de directeur van de V.P.R.O. was de enige die zei ver wacht te hebben dat het ontwerp- Omroepwet niet zou worden ingediend. Hij zei blij te zijn het nieuws te horen. „De deur is nu weer open en zolang de deur open is kan er van alles ge beuren". Over de kritiek op het plan van de V.P.R.O. was hij geenszins geschokt. „Wij hebben nooit verwacht dat het plan zou worden overgenomen, maar het is goed dat er over gepraat en gedacht wordt," aldus dr. Spelberg. Opnieuw is het sprookje van de prinses die een „gewone jon gen" als gade koos werkelijkheid geworden. Prinses Astrid van Noorwegen is gisteren in 'de echt verbonden met Johan Martin Ferner, zoon van een rijke tex tielhandelaar. Zij volgde het voorbeeld van haar zuster, prinses Ragnhild, die enkele jaren geleden de zoon van een Noorse reder huwde en van prinses Margaret van Enge land. Die twee „gemengde" echt paren woonden de huwelijks plechtigheid bij. Langs een haag van grena diers in gala-uniform verlieten prinses Astrid en Johan Martin Ferner, gisteren in de vroege avond het oude kerkje van Asker. Het spervuur van flitslicht maakte het bruidsjonkertje en de twee bruidsmeisjes (rechts) een beetje angstig. Het bruids paar trotseerde het dapper en, zoals het bq gelegenheden als deze heet, ingelukkig lachend. Van onze correspondent DELFT Omdat hij zijn eigen di ploma's wilde laten drukken, heeft de 48-jarige kantoorbediende J. T. uit Delft een bekeuring gekregen. T. had een Delftse drukkerij op dracht gegeven 25 diploma's te druk ken voor het staatspraktijkdiploma boekhouden, volgens eigen ontwerp. De drukker vond die bestelling zo vreemd dat hij er eens met de po litie over ging praten. Toen de kantoorbediende zijn be stelling kwam halen, vond hij geen diploma's maar wel de politie op hem wachten. Die kreeg er al spoedig uit dat de kantoorbediende vreesde spoe dig te worden ontslagen. Om bij een sollicitatie daarna goed voor de dag te kunnen komen, had hij de diplo ma's besteld, waarvan hij er zelf een had willen invullen. Van onze correspondent BRUSSEL - Hoewel de behandeling van de Eenheidswet gisteravond om negen uur was voltooid, ls de Kamer niet tot de eindstemming overge gaan. Om kwart voor zeven, toen het in de Kamer nogal rumoerig was, had men eerste-minister Eyskens de zaal bleek, gesteund door enige politieke vrienden, zien verlaten. Hij is in het ziekenzaaltje van het parlements gebouw door vijf doktoren-kamerleden (twee katholieken, twee socialis ten en een. liberaal) onderzocht. Zij constateerden ernstige oververmoeid heid en de eerste-minister, die bovendien aan een te lage bloeddruk lijdt, werd absolute rust voorgeschreven tot na het weekeinde. Van onze correspondent UTRECHT. Het kantoorgebouw dat voor Van Gervd en. Loos en de Ver- zekeringsunie aan de Catharijnesingel te Utrecht wordt gebouwd, moet tot en met de fundamenten toe worden afge broken. Toen indertijd de fouten in het beton- skelet werden ontdekt, hoopte men dat althans de vloer in orde zou zijn. Ook die blijkt nu ondeugdelijk. De eerste drie verdiepingen zijn ge bouwd door het Haagse aannemingsbe drijf Intervam. Het Rotterdamse bouw bedrijf Volkel is nu bezig om het bouw sel tot de grond toe te slopen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. In de keuken op de elfde verdieping van het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam heeft zich gis termiddag een ontploffing voorgedaan, waardoor twee verpleegsters zijn ge wond. De 35-jarige verpleegster E. H. Riet veld liep brandwonden op aan gezicht, armen en borst, en haar 24-jarige col lega M. Maurik aan linker arm en rech ter heen. De zusters waren ln de keuken met ether bezig, terwijl er een kookplaat aanstond. Die deed de etherdampen met een steekvlam ontbranden. De brandweer kwam vergeefs, want behalde de dampen vatte er niets vlam. Zelfs de ramen, waren niet gesprongen. Van onze correspondent PARIJS. Bij een huiszoeking te Algiers is een groep parachutisten on verwachts gestoten op het hoofdkwar tier van een van de gevaarlijkste Alge rijnse nationalisten. Het is Zoubir, die reeds enkele weken door de Fransen werd gezocht, daar gebleken was dat hij verantwoordelijk was voor de relle tjes op 10 december. Na een kort vuurgevecht werd hij gedood; zijn adjudant zwaar gewond en een andere adjudant gevangen geno men. De bevelvoerende officier van de groep parachutisten werd eveneens zwaar gewond. TRENTON (AP). De weduwe van wijlen professor C. J. Bakker eist van de Air taxi company te Red Bank in New Yersey een schadevergoeding van vier miljoen gulden. Zij heeft haar eis ingediend 'bij de federale recht bank van Trenton. Prof. Bakker, een bekend atoomge leerde, kwam begin vorig jaar om het leven met een vliegtuigje van Air taxi. Mevrouw Bakker aegt, dat het vlieg tuigje was verwaarloosd en dat het weer te gevaarlijk was oen te vliegen. Bij het oversteken van de rijksweg Venlo-Nijmegen is gistermiddag het zes jarige jongetje B. Herrhkers uit Velden bij Venlo aangereden door een auto. Daardoor werd het kind dodelijk ge wond. UTRECHT. Ter gelegenheid van de viering van de 325ste dies natalis van de rijksuniversiteit te Utrecht heeft de academische senaat besloten eredoc toraten te verlenen aan professor An dre Parrot, archeoloog en hoogleraar aan de Ecole du Louvre, professor Fré- déric Bremer, hoogleraar aan de Brus selse Vrije universiteit, professor dr. Al'brecht Unsold van de Christian AJ- brechts universiteit te Kiel, de heer G. P. M. Knuvelder, directeur van het Sint Joriscollege in Eindhoven en professor dr. H. van Werveke, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Gent. Hun zal de doctorsbul worden uitge reikt op een openbare senaatszitting in de Domkerk op 12 april. Om acht uur vroeg toen Coilard, de voorzitter van de socialistische partij, aan de Kamer de eindstemming die voor gisteravond voorzien was, tot vrijdagmiddag uit te stellen. Hij wilde nl. de eerste-minister voor de stemming nog enige precieze vragen stellen, waarop hij antwoord verlangde van niemand anders dan Eyskens zelf. Het voor de hand liggende antwoord was dat Eyskens er vanmiddag niet kan zijn, maar na enig geharrewar werd besloten de eindstemming toch maar tot vrijdagmiddag uit te stellen, zodat Coilard eerst zijn opmerkingen kan maken. Over de redenen die Coilard om uitstel deden vragen, hoewel hij wist dat hij van Eyskens geen antwoord zou kunnen krijgen, doen allerlei gissingen de ronde. De belangrijkste is wel, dat vanochtend een congres gehouden wordt van de Waalse socialistische kamerleden, senatoren, leden van de provinciale staten en burgemeesters. Dit congres zal wel geheel ln handen zijn van de aanhang van Renard, van wie het initiatief tot dit congres is uitgegaan. De socialistische kamerleden, zo wordt verwacht, zullen het hard te verduren krijgen en Coilard zou het beter vinden dat zij op het congres komen eer de Eenheidswet is goedge keurd dan nadat zulks het geval zal zijn. De onverwachte ziekte van Eys kens gaf hem de kans zijn doel te bereiken. Wat de vragen betreft die Coilard wenst te stellen wordt aangenomen dat hij zal proberen van de eerste-minister enige toezeggingen te verkrijgen, waar door het de socialistische partij wat minder moeilijk zal vallen de Waalse stakers tot beëindiging van de staking over te halen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Burgemeester van Walsum van Rotterdam heeft zijn Amsterdamse collega, mr. Van Hall een brief geschreven over diens aanval op Rotterdam. Daarin voert mr. van Walsum geen verweer tegen de geuite beschuldigingen. Hij doet het voorstel om de controverse Rotterdam-Amster dam eens op vriendschappelijke basis te bespreken. Burgemeester Van Hall is intussen gisteren nader ingegaan op de verwijten die hij Rotterdam heeft gedaan. Begrijp je het niet? Je zit in stoel. BEGROTING ERDOOR, MAARt Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de begroting van onderwijs, kun sten en wetenschappen eindelijk voor waardelijk goedgekeurd. Aan het slot van de debatten gistermiddag deed dr. Tilanus namens de vaste commissie weten dat de Kamer bereid was de begroting zonder hoofdelijke stemming goed te keuren onder het beding dat de bewindslieden allerlei punten, waar over nog opheldering gewenst was, nog nader met de commissie zouden be handelen. Dit beding sloeg blijkbaar op de wijze waarop staatssecretaris dr. Stu- benrouch zich woensdagavond met een vloed van woorden, maar zonder dat hij de Kamer veel houvast gaf, eigen lijk min of meer van de zaken had afgemaakt. De Kamer was daarover nogal verstoord geweest. Dat wreekte zich aan het slot van de debatten. Dr. Tilanus drukte zich wel heel vriende lijk uit, maar de bedoeling was heel ernstig. Eigen nieuwsdienst ELISABETHSTAD President Tsjombe van Katanga, het wach ten op een afdoende actie van de Verenigde Naties tegen invallers in het noorden van zijn gebied beu, heeft het heft weer in eigen handen genomen. De overeenkomst van ok tober met de VN waarbij een door de volkerenorganisatie gecontroleer de neutrale zone in het noorden van Katanga was geschapen, achtte hij ontbonden. Enkele uren daarna heb ben Tsjombe's vliegtuigen hoofd zakelijk bestuurd door Belgisch per soneel luchtaanvallen op vijande lijke concentraties ondernomen. De aanvallen die volgens een woord voerder in Elisabethstad „met succes werden bekroond", golden troepencon centraties op strategische punten, we gen en rivierovergangen. Boven Ma- nono, de hoofdstad van de nieuw uit geroepen staat Loealaba, werd slechts een verkenningsvlucht uitgevoerd en geen gewapende actie tegen de zes honderd aanhangers van ex-premier Loemoemba die er zich ingegraven heb ben, ondernomen. Tijdens deze operatie werd echter een van Tsjombe's toestellen getrof fen. Het toestel kon Elisabethstad nog bereiken, maar de Belgische eerste piloot was gesneuveld. Ook de grond troepen zijn in actie gekomen tegen de krijgers van ds opstandige Baloe- bastam die het gebied tussen Elisa bethstad en Manono beheerst. Verdediging Tsjombe verdedigde zijn aanval met erop te wijzen dat de internationale ■troepen niet in staat zijn gebleken de in de neutrale zone doorgedrongen vreemde troepen uit Kivoe en Oost provincie te ontwapenen of terug te dringen. Een nieuw gevaar voor het bewind van president Kasavoeboe en kolonel Moboetoe dreigt inmiddels uit Eve naarsprovincie, waar Loemoemba- gezinde troepen uit de aangrenzende Oostprovincie een inval zouden heb ben gedaan of op het punt zouden staan een inval te doen. Terstond Kolonel Moboetoe zond terstond per vliegtuig versterkingen uit de grote basis Thysstad, waar Loemoem ba gevangen gehouden wordt, naar Lisala, op 130 km van de grens van Oostprovincie. Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Leopoldstad bevestigde dat er troepenconcentraties langs de provinciegrens waren waar genomen. Kort geleden had Moboetoe een blok kade van de opstandige Oostprovincie ingesteld, maar de machthebbers in Stanleystad zochten zich eerst met succes een uitweg naar de provincie Kivoe, daarna naar het noorden van Katanga en nu blijkbaar ook naar Evenaarsprovincie. Onderzoek Zoals verwacht heeft Rusland gis teravond in de Veiligheidsraad aange drongen op onderzoek naar de „Bel gische schending van het beheer- schapsverdrag inzake Roeanda-Oeroen- di", onverwijlde onafhankelijkheids verlening aan het gebied, en veroor deling van België wegens de „voort durende agressie tegen Congo". Een resolutie van deze strekking werd echter niet ingediend. De Rus Zorin herhaalde ook zijn aanval op secretaris-generaal Ham- marskjoeld die volgens hem van Mo- boetoe's tussenlanding in Roeanda- Oeroendi had geweten. Hij veroor deelde het beheerschapsstelsel van de V.N. als „even verouderd als het kolonialisme zelf". Van onze correspondent DORDRECHT. Wegens mishande ling van een kroonkraanvogel in het Wantij-park te Dordrecht en voor een klap die hij een zestienjarige jongeman had gegeven, heeft gisteren de Dordtse politierechter een achttienjarige Dordte- naar tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Van die drie maanden wa ren zes weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Bovendien bepaalde de rechter dat de jongeman binnen een jaar na het uit zitten van de straf de bril van de zes tienjarige, die door de klap kapot was gegaan, en de behandeling van de kraan vogel moet betalen. De jongeman had de vogel zonder de minste aanleiding eerst een meter de lucht ingeschopt en toen het dier neer kwam en probeerde weg te krabbelen, weer zo geschopt dat een poot op twee plaatsen was gebroken. Het dier was door de walgelijke behandeling zo ge schrokken, dat het nu al schreeuwt als er iemand in zijn buurt komt, hoewel het vroeger een van de makste vogels van het park was. De officier van justitie load dria maan den geëist. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG In naam van de ko ningin van Groot-Britannië heeft de Britse ambassadeur, sir Andrew Noble, gisteravond in Den Haag aan de presi dent van de n.v. Wilton Fyenoord scheepswerven te Schiedam, de heer B Wilton de gouden medaille uitgereikt van officier in de burgerlijke afdeling v ,de, orde van het Britse Imperium. Met deze hoogste onderscheiding van het Britse rijk, zei daarbij de ambassa deur, willen wij u eren voor uw grote steun aan het maatschappelijk werk on der de Britse zeelieden. Deze steun van de heer Wilton is vooral gebleken uit de bouw van een kantine voor buitenlandse zeeheden op het terrein van Wilton Fijenoord. Parijs en Brest zijn nu verbonden door een luchtlijn. De afstand van 500 km wordt gevlogen in iets minder dan '™e. De trein doet er zeven-en- een-half uur over. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt, maar op de meeste plaat sen droog; plaat selijk mist. Zwak ke tot matige, in het Waddengebied tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Nu durf ik weer. 14 januari; zon op 8.43, zon on der 16.56; maan op 5.44, maan on der 14.48.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1