Overweldigend bewijs van vertrouwen in de Gaulle Zege in Algerije veel kleiner Moskou: veiligheid van Nederland is in gevaar LEGER VAN LAOS LIGT TE KAARTEN Gol f van terreur slaat over België GgDEHföH s Lening aan België was zaak van het hart DE GAULLE KON SLAPEN NOTA AAN DE REGERING Patiënt vecht met dokter Acht doden in het verkeer Baby in brandende kamer gestikt Vijf arrestaties in Engeland: Spionage KNECHT BLEEF OVERVALLERS DE BAAS De Bilt: Wind KANS OP NIEUWE VERKIEZINGEN STEEDS GROTER De catalogus „SPECIAL-BLANC I De rebel met het gebroken hart PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND I.B.M. LEENT IN ZWITSERLAND Twee ongeldig. Ontsteltenis Terugkeer controlecommissie overwogen Bols weer 8% interim MAGASINS DU LOUVRE te Parijs Hebt u de boeiende 'levensbeschrijving van de' Algerijnse opstandelingenleider, Ferhat Abbas, gemist? jammer! Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901 Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604. Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24. Terneuzen. N.euvvstraat 38 tel 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 2A tel. 01110-2991 Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartasl' Advertentietarieven op aanviage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4750 Maandag 9 januari 1961 FRANKRIJK STEMDE (r^) „JA" Van onze correspondent PARIJS Het Franse volk heeft president de Gaulle en zijn Algerijnse politiek ruimschoots zijn vertrouwen ge schonken. Vanochtend vroeg om kwart voor twee was de officiële uitslag van het referendum bekend. De uitslagen van Algerije werden veel later in de ochtend verwacht. De uitslag van het Franse moederland luidde: „Ja": 15.198.714 stemmen of ruim 75 pet.; „Neen": 4.996.322 stemmen of ruim 24 pet. Het aantal onthoudingen was 6.652.917. Er waren 26,8 miljoen ingeschreven kiezers. PARIJS Al om elf uur zei generaal de Gaulle dat hij te vreden was over de resultaten. „Het Franse volk heeft bewezen gezond verstand te hebben", zei hij, „en nu ga ik rustig naar bed." ZÜRICH (Reuter) Van 6 tot 11 ja nuari staat in Zwitserland de inschrij ving open op een lening van de Inter national Business Machines Corporation. De lening is groot Zw. frs. 60 miljoen, draagt een rente van 414 procent en wordt uitgegeven tegen een koers van 100 procent. In Algerije was de zege, voor zover men althans conclusies kon trekken uit de traag bin nenkomende cijfers, aanzienlijk minder groot. In Algiers en Oran hebben meer mensen neen gezegd dan ja; de inheemse be volking heeft zich in de grote steden bijna geheel van stem ming onthouden. Toch ver wachtte men gisteravond in Pa rijs dat ook in Algerije een meerderheid voor De Gaulle's Algerijnse politiek uit de bus zou komen. De eerste cijfers, die uit geheel Frank rijk binnenkwamen, wezen erop, dat de verhouding tussen ja en neen onge veer dezelfde is gebleven als in 1958, toen de Gaulle won met ongeveer 80 pet. tegen 18 pet. Beide groepen hebben echter vrij veel stemmen ver loren door de onthoudingen, die van 15,4 pet. in 1958 gestegen zijn tot bijna 25 pet.; wellicht zal dat percentage nog hoger komen te liggen. Dit zijn de eerste indrukken van deze in Frankrijk zo zonnige en in Algerije zo koude en grijze verkiezingsdag, waarop over de naaste toekomst van Frankrijk beslist moest worden. Zelfs in de steden, waar de natuurkrachten de bewegingsvrijheid van de mensen belemmerden, was men zich van de ernst van deze dag bewust. In het zuidwesten van Frankrijk, waar men als gevolg van de steeds dreigender wordende overstromingen welhaast voor een catastrofe staat, kwamen de brandweer en het leger de bevolking met boten, vletten en vlotten te hulp en degenen, die geen stem uitbrachten waren hier niet groter in aantal dan elders. In de Alpen, waar de laatste dagen vrij veel sneeuw is gevallen, liepen hele stoeten mensen achter de sneeuwploe gen die hun een weg naar de stem bureaus baanden, en ook hier was het aantal onthoudingen in overeenstem ming met dat in de rest van Frankrijk. President de Gaulle kwam met zijn vrouw om twaalf uur 's middags op het stembureau te Colombey-les-Deux- Elgises aan en beiden brachten voor de burgemeester van het plaatsje hun stem uit. Zij zullen wel beiden ja hebben gestemd. Van de 585 hier uitgebrachte stemmen waren er twee ongeldig, maar men mag niet aannemen, dat deze van de president en diens vrouw waren. Verder waren er 582 ten gunste van de Gaulle en één kiezer had het ge waagd neen te stemmen. Incidenten hebben zich vrijwel niet voorgedaan. Te Clermont-Ferrand wa tt Met de stengun in de aanslag houdt een Franse militair de wacht voor een van de stembureaus ergens in Algerije. Naar schatting was de op komst er ongeveer zestig pet., en de voorlopige uitslag wees op een duide lijke zege voor de Gaulle. ren de straten bestrooid met kopspij- kertjes en vele automobilisten moesten van banden wisselen. Grote ontsteltenis verwekte daar echter de vlag van de Algerijnse nationalisten, die op het hoogste punt van het oorlogsmonument van de stad was aangebracht. De brandweer moest eraan te pas komen om de vlag te verwijderen. Te Toulon waren de banden van ongeveer veertig auto's die voor stem bureaus stonden, doorgesneden, wat niet meer dan een kwajongensstreek was. Te Marseille ging een van de stembureaus pas uren na het begin van de stemming open. De rij wachtenden groeide steeds aan en had een lengte van ruim een kilometer bereikt op het ogenblik, dat de deuren werden ge opend. Men had inmiddels de ontstel lende ontdekking gedaan, dat de voor zitter van het stembureau enkele uren tevoren was overleden en dat de familie had vergeten te waarschuwen. Van onze correspondent MOSKOU De veiligheid van het Nederlandse volk en de zaak van de vrede worden door het opslaan van Amerikaanse atoomwapens in gevaar gebracht, zo heeft de Sowjetunie de Nederlandse regering in een nota laten weten. Door te wijken voor de druk van de Amerikaanse regering, aldus de nota, zou Nederland de twijfelachtige pri meur voor het continent van Europa hebben zich aan een geweldig risico, nl. dat van een vergeldingsactie met atoomwapens, bloot te stellen. Boven dien zou de met deze onzalige politiek beoogde veiligheid van ons land er niet op vooruitgaan. Integendeel, het lot van Nederland zou dan niet langer in handen zijn van de nationale regering, maar van mili taristische kringen in de Verenigde Staten, die niet zouden schromen hun doeleinden te realiseren met behulp van kernwapenen. Aan een tegenaan val met gelijke middelen van de zijde van de Sowjetunie, zo moet men aannemen, hoewel dit niet wordt ge zegd zou Nederland niet kunnen ontkomen. DAT NIET Bevreesd, dat deze overigens vrij dui delijke taal op mogelijk misverstand aan de zijde van de Nederlandse rege ring zou stuiten, legt de Sowjetunie uit in het geheel niet de bedoeling te heb ben dreigementen of intimidaties tegen over Nederland te gebruiken, hetgeen immers ook geen zin zou hebben om dat de Sowjetunie niet van plan is welk land dan ook aan te vallen. Wel hoopt de Russische regering dat Ne derland nuchter de situatie onder de ogen zal zien en de noodzakelijke ge volgtrekkingen zal maken. De nota is zaterdagmorgen overhan digd aan de Nederlandse ambassadeur te Moskou, mr. H. A Helb, die daartoe door de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Sobolev was ontboden. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft er nog geen commentaar op gegeven. De feiten waarnaar de nota verwijst, zijn reeds lang aan de Russen bekend. Na de voorafgegane soortgelijke ver klaringen en dreigementen aan andere Westeuropese landen zoals Noorwegen en Groot-Britannië, kan men zich zelfs niet meer verbazen over het tijdstip waarop de Sowjetunie zich tegen Ne derland heeft gekeerd. Het is een goed gekozen moment. Vers in het geheugen liggen immers de uitlatingen van de regeringsleiders Kroesjtsjef en Mikojan, die tijdens het bezoek van de Indone sische militaire missie vorige week on gevraagd hun mening gaven over het lot van Nieuw-Guinea, dat volgens hen spoedig aan Indonesië teruggegeven moest worden. Het kwade daglicht waarin Nederland, hier beschouwd als een van de laatste overgebleven kolo niale bolwerken, is komen te staan, wordt nu ook geworpen op Nederland als eerste continentale kernwapenbasis. VIENTIANE (Reuter, AP) De voorlopige regering van Laos is bereid de terugkeer in overweging te nemen van de internationale controlecom missie voor Laos op voorwaarde dat alle landen die de Geneefse overeen komst van 1954 ondertekenden ermee instemmen en dat de regering van Laos formeel wordt verzocht aan te dringen op terugkeer van de commissie. Een van de drie landen die in de commissie vertegenwoordigd waren, Indië, erkent de voorlopige regering van Laos echter niet. Bovendien voelen de communistische landen die de Ge neefse overeenkomst van 1954 mee hebben gesloten, niets voor de terug keer van de commissie. De berichten over de gevechtshande lingen tussen de regeringsgetrouwe troepen en opstandelingeneenheden waren ook hei afgelopen weekeinde verward en met elkaar in tegenspraak. W itboek In Washington publiceerde het State Department een witboek over Laos waarin er op wordt gewezen, dat Laos alleen dan onafhankelijk kan blijven indien dat land van de niet-communis- tische wereld de hulp krijgt waarom het vraagt. Volgens het witboek verleent Ame rika Laos geen militaire hulp uit ver langen naar vestiging van een militaire basis in dat land. AMSTERDAM. Lucas Bols zal over 1960 een onveranderd interimdividend uitkeren van 8 procent. Over 1959 werd een totaal dividend betaald van 21 pro cent. In een toelichting op het witboek werd ronduit verklaard, dat het ver voer van voorraden in Russische vlieg tuigen naar het noorden van Laos neer kwam op openlijke Russische inter ventie. Bier en kaarten Onze Londense correspondent telefoneerde gisteren het volgende uit Bangkok ontvangen bericht over de toestand in Laos: BANGKOK Het is een eigenaar dige oorlog die in Laos woedt In de gebieden die volgens de berichten verscheidene keren in andere handen zijn overgegaan, wijst niets er op, dat daar hevig is gevochten. Zeker niet wat de opstandige troepen van kapi tein Kong Lae betreft. Die troepen nemen het er goed van: ze hebben de beschikking over bier en speelkaarten Slechts venijnige aanval len van de tegenpartij zijn in staat deze soldaten van hun spel af te halen. De eenheden van het regeringsleger tonen echter weinig lust tot werkelijk uitputtende gevechten. Dikwijls is het voorgekomen, dat er overleg werd gepleegd uit de loopgraven van het ene front naar het andere om te ver tellen hoe krap men in de munitie zat. Op vele plaatsen waren er meer slacht offers onder de burgerbevolking dan onder de militairen. En dat waren stee vast plaatsen waar volgens Vientiane hevig is gestreden In de hoofdstad van Laos vertelt men heel openlijk: De soldaten hebben geen zin in de oorlog omdat ze zo slecht betaald worden. Van onze correspondent BRUSSEL Terwijl men in Luik nog bezig was de schade van het oproer van vrijdag te ramen er blijkt nu één dode te zijn; 73 mensen werden gewond en er zijn meer dan honderd arrestaties verricht onderging België dit weekeinde een golf van sabotage. Het is regelrechte revolutio naire activiteit die vaak een misdadig karakter aanneemt en met de stakingsactie niets meer heeft uit te staan. zouden kunnen zitten, zijn door de liberalen en door de Christelijke volks partij de kop ingedrukt. Wel wordt het steeds waarschijn lijker, dat, wanneer de zg. eenheidswet Kamer en Senaat zou zijn gepasseerd en de uitvoeringsbesluiten zullen zijn genomen, het parlement wordt ont bonden en nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschreven. ONVERMINDERD De sabotagedaden duren, onvermin derd voort. Blijkbaar als reactie op het besluit om in het oosten van de provincie Luik de beperking van de stroomlevering op te heffen, zodat de fabrieken maandag weer aan het werk kunnen gaan, is brand gesticht in een textielfabriek te Verviers, die zware schade heeft veroorzaakt. Op de spoor lijn LuikVerviers is zaterdagmorgen de locomotief van een personentrein ontspoord toen de trein de tunnel van De Pinster verlaten had. De bouten van de spoorstaven bleken losge schroefd. Bij Verviers is ook een autobus met arbeiders beschoten. Zon dagmorgen bleek met dynamiet een aanslag te zijn gepleegd op de spoor lijn LuikNamen en in de provincie Henegouwen zijn aanslagen gepleegd op een brug en op een hoogspannings- paal. FELLER In het industriebekken van Luik is de stemming feller geworden onder de stakers hetgeen het aantal daden van sabotage heeft doen toenemen en in de Borinage wist de rijkswacht zaterdag niet meer hoe zij de talloze wegver sperringen moest opruimen. In Bergen zijn zondag maar weer eens ruiten ingegooid. Ditmaal van bankgebouwen. In Luik is de zondag betrekkelijk rustig verlopen. Een van de gewonden van de woelingen van vrijdag, een 31-jarige betonarbeider, is aan de ge volgen van een kogelwond overleden. Gisteren heeft de regering besloten ook voor de gehele provincie Hene gouwen de beperkingen op het gebruik van elektrische stroom op te heffen. Deze beperkingen zijn dus nog alleen maar geldig in het grootste deel van de provincie Luik. Van onze correspondent ROERMOND. In de spreekkamer van een arts te Roermond kwam het zaterdagmorgen tot een vechtpartij tussen de dokter en een patiënt. De patiënt, die door de controlerende geneesheer gezond was verklaard en weer aan het werk moest, kwam daarover bij de huisarts zijn beklag doen. Deze zei hem dat hij dan maar te gen de beslissing van de controleren de geneesheer beroep moest aanteke nen. De patiënt maakte daar bezwaar tegen en verweet de dokter zelfs dat het zijn schuld was, dat hij weer aan het werk moest. Er volgde een woordenwisseling, die op een handgemeen uitdraaide. Tij dens de vechtpartij werd de instru mententafel omgegooid en sneuvelde een groot deel van het instrumenta rium. Met veel moeite lukte het de dok ter de weerspannige patiënt de spreekkamer uit te werken. De arts verwittigde de politie die de patiënt een bekeuring gaf. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde weer een aantal mensenlevens gekost. Bij een gekantelde auto werd gister morgen naast de Zeeweg tussen Over- veen en Bloemendaal een bewusteloze man gevonden met bloedende hoofd wonden. Het was de 26-jarige metse- laarspatroon H. Bloemendaal uit Haar lem. Hij werd naar het Marinehospi taal in Overveen gebracht, waar hij overleed. Kort na middernacht moet hij met zijn auto van de rijbaan zijn geraakt. Juist in een bocht is de Amsterdamse fabrikant L. H. Huising (53) gister middag in zijn auto onwel geworden. Hij reed tegen een lantaarnpaal bij de Amstel'brug te Amsterdam en werd achter het stuur doodgedrukt. Op de Haagse Markt te Breda botste zaterdagmiddag een busje tegen een slagerij. De bestuurder, de negentien jarige C. de Jong uit Breda, vloog door de voorruit en daarna door de etalageruit de winkel binnen. Hij bleef liggen met diepe snijwonden aan de hals. Gisteren stierf hij in het Sint-Ig- natiusziekenhuis. De jongeman had het busje weggenomen uit een ver- huurinrichting, waar hij zaterdagmid dag langs kwam na een aantal café's te hebben bezocht. Op onbewaakte Op een onbewaakte overweg tussen We- zep en Hattemerbroek is vrijdagavond een personenauto onder een trein ge komen. De inzittenden, de 48-jarige G, van 't Veld uit Nijkerk en zijn 45-jari ge vrouw, kwamen om. Zij hadden vier kinderen. Drie mensen zijn verongelukt bij het oversteken: de 84-jarige mevrouw M. M. P. de Jongh-Moons uit Amsterdam, de 49-jarige mejuffrouw K. Poortinga uit Leeuwarden en de 56-jarige J. Bouwmeester uit Hattem. De laatste kwam om in Zwolle, de beide anderen in hun woonplaatsen. Advertentie Het weekeinde werd verder ge kenmerkt door vergaderingen van de socialisten. Eerst kwam in Brus sel het bestuur bijeen van het so cialistische vakverbond, daarna dat van de socialistische partij. In de eerste vergadering ging het heet toe tussen Renard met zijn aanhang van felle Walen aan de ene kant en anderzijds de gematigde mensen uit Brussel en de Vlamingen. Van het gerucht, dat Renard beloofd zou hebben van de uitvoering van zijn gevreesde dreigement, dat de stakers weieens zouden kunnen ophouden voor het onderhoud van de installaties van de zware industrie te zorgen, zou heb ben afgezien, was geen bevestiging te krijgen. Renard zal maandag in Wal lonië weer een betoging toespreken. MATIGE TAAL Wel zijn de communiqué's die na de twee vergaderingen uitgegeven zijn, nogal gematigd geformuleerd Het be stuur van de Socialistische partij her innert eraan dat het voortdurend heeft aangespoord slechts de instructies van de leiding te volgen. Het eindigt haast pathetisch met een oproep om kalm en koelbloedig te blijven, „wat het wapen is van de sterken". Het bestuur van het vakverbond spreekt het voornemen uit de strijd voort te zetten „overeenkomstig het geen in deze woorden besloten ligt". Opheldering heeft dit weekeinde, waartoe in vele bedrijven door de vijfdaagse werkweek ook de gehele zaterdag behoort, dus niet gebracht, of het moest zijn op zuiver politiek vlak. De geruchten als zou er kans zijn op de vorming van een nationale regering, waarin dus naast de katho lieken en de liberalen ook socialisten «i van de is zojuist verschenen. Deze catalogus wordt U onmiddellijk toegezonden indien U schrijft aan de Directeur van de MAGASINS DU LOUVRE, Place du Palais-Royal, PARIJS. Van onze correspondent ROERMOND. Broertjes en zus jes vonden zaterdagavond Cornelia Nelissen, een baby van een half jaar, dood in haar bedje in de huiskamer aan de Javastraat te Roermond. Het kind was gestikt. De negen broertjes en zusjes wa ren wakker geworden door een scher pe brandlucht. Zij holden naar bene den en vonden in de brandende huis kamer hun dode zusje. De kinderen blusten de brand en renden in paniek met het lijkje van de baby naar een buurvrouw. De ouders waren naar een feest- avondje. Zij hadden hun kroost op het hart gedrukt voor het naar bed gaan de was van het lijntje boven de ka chel te halen. De kinderen hadden daar niet meer aan gedacht. Toen ze in bed lagen viel een stuk wasgoed op de kachel en vloog in brand. Van onze correspondent LONDEN. De Britse politie heeft gisteren twee vrouwen en drie mannen gearresteerd op beschuldiging van spio nage. Twee der gearresteerden zijn burger employees van de Admiraliteit in Port land (Dorset). Daar worden door de Britse marine wapens beproefd die ge bruikt worden in Je strijd tegen onder zeeboten. De arrestaties werden verricht na vele weken van intensief speurwerk door agenten van de contra-spionagedienst, op grond van de wet op geheime docu menten. *- Het Franse leger had tot taak de stembureaus in Algerije te beschermen tegen aanslagen, onverschillig of die door de Algerijnen dan wel door on tevreden Fransen zouden worden ge pleegd. Op het platteland kwamen de mohammedanen bij duizenden naar de stembureaus, maar in de grote steden gehoorzaamden zij aan de opdracht van de Algerijnse regering-in-baliingschap en boycotten de stemming. Wat doen we na de voorstelling VOORZITTER N.V.V.: Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Dit is van het N.V.V. niet in de eerste plaats een beslis sing van het hoofd, maar een van het hart. Het N.V.V. wil tot haar Belgische zusterorganisatie niet zeggen: Gij hebt verkeerd gehan deld en dus helpen wij u niet. Wij willen onze vrienden in België hel pen bij de wederopbouw van hun beweging. Wanneer men niet zou helpen, zou dat de Belgische socia listische vakbeweging in de interna tionale vakbeweging isoleren. Met deze woorden gaf zaterdag de voorzitter van het N.V.V., drs D. Roemers, een nadere motivering van de geruchtmakende stap die zijn vak beweging vorige week heeft gedaan: het verstrekken van een renteloze le ning van een half miljoen gulden aan het Algemeen Belgisch vakverbond, de grote gangmaker van de Belgische staking. Overigens herhaalde de heer Roemers dat het N.V.V. geen definitief oordeel over deze staking wil vellen, omdat het overtuigd is dat het niet alle fac toren kan beoordelen die tot deze si tuatie hebben geleid. Wel uitte hij zijn grote bezorgdheid over de gang van zaken in België. In het algemeen zei de heer Roemers kan men in geweten niet anders, zo als bijv. bij de spoorwegstaking. Men dient echter bijzonder voorzichtig te zijn met het hanteren van het wapen van de politieke staking. In een commentaar in zijn officieel or gaan De Gids is het C.N.V. fel van leer getrokken tegen het Algemeen Belgisch vakverbond. Een „greep naar de strot van het volk", om een woord uit de oude Nederlandse sta kingsgeschiedenis te gebruiken, is on duldbaar, zo schrijft het christelijk vakverbond. Een vakbeweging die daaraan meewerkt, toont een vijand van het volk te zijn. In het feit dat de socialistische stakers ook met het wapen van terreur werk ten en zelfs Nederlandse spoorman- nen die volkomen redelijkerwijs hun plicht deden, molesteerden, ziet het C.N.V. een bewijs hoezeer de Belgi sche socialistische vakbeweging com munistische tendenzen vertoont, dat een politieke staking de kracht van de vakbeweging aantast. Als zij dit recht neemt, bestaat het gevaar dat ook andere krachten op een der gelijke wijze stelling nemen tegen parlementaire beslissingen. Soms AMSTERDAM Met stompen, schoppen en bedreigingen probeerden vijf man nen zaterdagochtend de portefeuille van de achttienjarige expeditiekneeht R. A. van der Zee in handen te krijgen. Hoewel de jongeman tot bloedens toe werd gewond, gaf hij niet toe. Zijn aanvallers dropen met lege handen af. De expeditieknecht had de mannen in een café ontmoet. Zij vroegen hem mee te gaan naar een ander café, maar Van der Zee voelde daar niet voor en wei gerde. Toen grepen de mannen hem beet en sleurden hem hardhandig een bestelwagen in. Terwijl de auto met grote snelheid wegreed, probeerden de mannen de portefeuille met zeven tig gulden te pakken te krijgen. Met schoppen en trappen kregen ze hun zin niet. Daarom gingen ze dreigen. Kom op met je geld, ander ga je de gracht in, werd hem toegebeten. Ook dit dreigement maakte op de expeditie knecht niet de minste indruk. Woedend smeten ze hem daarna uit de auto en gingen er vandoor. Een seinwachter van de n-oorwegen vond de bloedende knaap en zag de verdwijnende auto. Hij waarschuwde de politie, die het vijftal binnen een uur kon inrekenen. Advertentie Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Opklaringen maar ook enkele lokale buien. Matige, tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Dan maar thuis met een boek! 10 januari: zon op 8.46, zon onder 16.50; maan op 0.55, maan onder 12.25.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1