Lange lijst van sabotagedaden Goudvisser van JVormer loog Noordelijk Laos dreigt rode staat te worden Groot IJgllE M8»! machtsvertoon tegen betogingen A.R. blij met reparatie Twee vrouwen vermoord in Engeland Algerijnen op weg om Lagaillarde te liquideren De Bilt: Regen Minister verwerkt motie-Andriessen al in begroting Antwerpen Cordon Scherpe aanval Morgenmiddag debat regeringsverklaring Tijd en moeite WESTEN STREEFT NAAR OVERLEG Vijf gulden Vrouwen gingen stelen met autobusje PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Om de „schat" van de Renate Leonhardt EYSKENS STAAT PAL Dicht aaneengesloten reed de Rijks wacht te paard gisteren met getrokken sabel op de betogers te Brussel in. Die hadden juist heel ordelijk gedemon streerd tegen de regering-Eyskens. Bij het uit elkaar gaan op het Rogierplein kwam opeens de charge van de Rijks wacht. Van onze correspondent BRUSSEL. De Belgische regering heeft de stellige overtui ging, dat de linkse stakingsbeweging over haar hoogtepunt heen is, dat zij in Vlaanderen al duidelijk verloopt en dat de stakers ook in het Waalse land de strijd niet vol kunnen houden. Deze over tuiging viel af te leiden uit de zelfverzekerdheid en de kracht, waarmee leden van de regering gistermiddag de socialistische op positie tegemoet traden. Zij werd indirect bevestigd door de ter neergeslagen houding van de socialisten, die, overrompeld door de buiten hen om ontketende actie, en bovendien aan verdeeldheid ten prooi, alle strijdlust hadden laten varen en niet eens reageerden op de felste beschuldigingen. De stakingsbeweging heeft na het nieuwjaarsweekeinde geen uitbreiding gekregen. Er is hier en daar in Vlaan deren wel een staking bijgekomen, doch steeds op kleine schaal. Het be wijs, dat de stakingen, behalve in de provincies Henegouwen en Luik, over hun hoogtepunt heen zijn, kan worden afgeleid uit het feit, dat slechts in die twee provincies de beperkingen op het gebruik van elektrische stroom moe ten worden gehandhaafd. In de andere provincies zijn de beperkingen inge trokken. In Gent had dit meteen tot gevolg dat de textielindustrie de deu ren weer kon openen. In alle stakingscentra van het land zijn gisteren betogingen gehouden. Zij verliepen over het algemeen onder ge ringere belangstelling dan de vorige week en zonder verstoringen van de orde, be halve in Antwerpen, waar in het centrum van de stad omstreeks één uur weer trams werden aangevallen en ruiten van winkels, warenhuizen en ook van het postkantoor, werden ingegooid. Onder de twintig gewonden telde men negen politieagenten. In Brussel verliep de betoging, die de neutrale zone om het parlementsgebouw had vermeden, ordelijk totdat zij op het Rogierplein voor het Noorder station ont bonden werd. Toen kwam een in reserve gehouden eskadron bereden gendarmerie net iets te vroeg te voorschijn en dit prikkelde de betogers. Op het werpen met projectielen werd toen met charges geantwoord en het zag er even lelijk uit, doch alles liep Zonder gewonden af. Gisterochtend waren rondom het par lementsgebouw op grote schaal veilig heidsmaatregelen genomen. Veel politie agenten, veel gendarmerie, veel rijks wacht, uitgerust met pantserwagens, radio-auto's, waterkanonnen en Friese ruiters om de wegen te versperren. Dit machtsapparaat is niet nodig geweest. De betogers hebben niet geprobeerd het par lementsgebouw te bereiken. De vergadering van de Kamer heeft drie uur lang kalm geluisterd naar leden van de socialistische oppositie en naar een zelfverzekerd antwoord van eerste- minister Eyskens. Aan beide kanten had men duidelijk instructie gegeven alle in terrupties te vermijden en de Kamer was een voorbeeld van hoffelijke rust. Dat veranderde toen Lefèbre, de liberale minister van binnenlandse zaken, aan het woord kwam om zich tegen socialis tische interpellanten te verdedigen over de instructies aan de burgemeesters en over de veiligheidsmaatregelen die in het gehele land genomen zijn. Tal van burgemeesters en wethouders, aldus de minister, zijn tekortgeschoten en hebben zich niet gedragen overeen komstig de door hen afgelegde eed op de Grondwet. Zonder al te diep te wil len treden in de vraag of overheidsper soneel staken mag, verklaarde de minis ter met kracht, dat de regering de machtsmiddelen, waarover zij beschikt, nergens gebruikt heeft om stakingen te breken De regering eerbiedigt het sta kingsrecht, want iedere burger heeft het recht om van zijn ontevredenheid te ge tuigen De grens van het recht om het werk neer te leggen, ligt echter waar de vrij heid begint van anderen die willen blij ven werken en die een beroep kunnen doen op de overheid, opdat die vrijheid geëerbiedigd wordt. Wij allen, aldus de minister, die zich nadrukkelijk keerde tot de er bleek bij zittende socialistische kamerleden, keuren aantastingen van de verkeersvrijheid af evenals beperkingen van de bewegingsvrijheid van de mid denstand, daden van sabotage aan parti culier en rijksbezit. Doch alleen al de gendarmerie heeft sedert het uitbreken van de stakingen tot 1 januari 540 daden van sabotage moeten constateren. Tegen over een dergelijke toestand heeft de re gering het recht en de plicht om op te treden Zijn aanval op de socialisten verscher pend wees de minister van binnenlandse zaken erop, dat het voor vele stakings leiders al lang niet meer ging om de een- heidswet, maar om de functionering van de constitutionele en parlementaire in stellingen. Tot wanhoop van de socialis ten citeerde de minister uit een Luiks so cialistisch weekblad een artikel van Yer- na, een rechterhand van Renard, die ge schreven heeft dat de parlementaire ac tie niet in de plaats mag komen van de zg. directe actie en dat het die directe actie is, welke de arbeidersklasse haar overwinningen heeft bezorgd. „Wij hebben bewezen, aldus deze sta kingsleider, dat ons parlementaire regiem een vervalsing van de democratie is." Het artikel valt ook de socialistische par lementsleden aan. „Er bestaat een schei ding tussen hen, die hun syndicaal man daat paren aan een politiek mandaat en die het eerste aan het tweede onderge schikt maken en hen die voorstanders zijn van totale onafhankelijkheid van de vakbeweging en weigeren mee te doen aan het parlementaire spel, daarbij op komend voor directe actie." Zie verder pag. 5 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het debat in de Tweede Kamer over de regerings verklaring zal morgenmiddag om een uur beginnen. De Kamer is wel voor vanmiddag bijeengeroepen, maar uitsluitend om de regerings verklaring aan te horen, die minis ter-president prof. dr. J. E. de Quay zal afleggen. De A.R. zal volgens haar voorzitter, dr. W. P. Berghuis, in het algemeen toejuichen, dat het kabinet is gere pareerd" en kan doorgaan zoals het zat. Dr. Berghuis zei dat gisteravond in een nogal optimistisch getint vraag gesprek voor de radio, kennelijk om aan de vooravond van het Kamer debat over de regeringsverklaring de onaangename indruk weg te werken van de radiorede, die het a.r. Tweede- Kamerlid drs. Hazenbosch de vorige week donderdag had gehouden. Er was niet zozeer kortsluiting ge weest in de partij, aldus dr. Berghuis, als wel in het gemeen overleg tussen regering en Staten-Generaal. Blijkbaar doelde hij hierbij op de verhouding tussen de a.r. ministers en de a.r. Tweede-Kamerfractie en hij voegde eraan toe dc hoop te hebben dat deze kortsluiting door de gang van zaken is „opgeklaard". De spanningen en nuances in de A.R. beschouwde dr. Berghuis als nor maal in elke levende en gezonde poli tieke partij. In Antwerpen trokken merendeels jon ge heethoofden gistermiddag de stenen uit het plaveisel om aan projectielen te komen. Van huisvuil en kerstbomen bouwden zij versperringen in de straten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. P. Visser uit Wijdewormer heeft tegenover de rechter-commissaris van de rechtbank te Alkmaar bekend te hebben gelogen. P. Visser is de man, die in 1954 de Coöperatieve bergings vereniging Renate Leonhardt oprichtte. Hij maakte binnen een paar jaar ongeveer een half miljoen gulden op van 3300 aandeelhouders, die geloofden in de miljoenenschat aan boord van het in de eerste wereldoorlog voor de Nederlandse kust gezonken Duitse vracht schip Renate Leonhardt. De bekentenis slaat op een zin in een brief van 23 juni 1956 aan de heer J. Kuyl jr. te Gorinchem, waarin P. Visser schreef de bewijzen te hebben dat het vrachtschip goud aan boord had. Ook zou hij in het bezit zijn van de scheepspapieren en het scheeps journaal en de merken en de num mers van de kistjes met goud. .,Dat heb ik gelogen", heeft hij verklaard tegenover de Alkmaarse rechter-com missaris. Deze mededeling staat in een ruim achtduizend woorden tellende circulai re van de zg. contactcommissie-van drie, die al jarenlang pogingen doet het mysterieuze waas over de Renate Leonhardt weg te nemen. In het bij zonder de heer Kuyl geeft hier aan veel tijd en moeite. Na zijn on derzoekingen in Duitsland, heeft hij zich tot Engeland gewend. Hij corres pondeerde met de Admiraliteit en het Public Record Office te Londen. Naspeuringen in de archieven lever den geen enkele aanwijzing op dat de Renate Leonhardt in 1917 beschoten zou zijn omdat de Engelsen wisten of vermoedden, dat het schip smokkel- goud aan boord zou hebben. De enige mededeling behelsde het op 23 augus tus van dat jaar tot zinken brengen van het Duitse vrachtschip door een onderzeeboot. De circulaire vermeldt verder, dat P. Visser nog steeds ,,bergings"-pogin- gen doet op zijn manier. In augustus. Van onze correspondent LONDEN. Drie jaar na de nimmer opgehelderde moord op het Nederlandse meisje Mary Kriek, dat vreselijk verminkt werd aan getroffen in een greppel bij Boxted in het Engelse graafschap Leices tershire, is in diezelfde buurt op nieuw een jonge vrouw vermoord. Mary Kriek was negentien jaar; ditmaal is een meisje van zestien, Sandra Pickering, het slachtoffer van een moord. Haar lijk werd dicht bij haar huis in Sapcote gevonden. Het was zwaar verminkt, vooral aan het hoofd. Mary Kriek Het onderzoek in deze nieuwe moordzaak is in handen gegeven van de twee rechercheurs die ook de moord op Mary Kriek hebben behan deld. De politie meent dat het niet onmogelijk is dat de twee moorden door dezelfde dader zijn. gepleegd. Er schijnt overeenkomst te zijn tussen de twee gevallen,.-vooral wat betreft de aard van de verwondingen. Ook in Essex is,/ de afgelopen 24 uur een moord gepleegd op een jonge vrouw. In de bossen bij het dorp Ridgewell vond men het lijk van een ongeveer dertigjarige vrouw. Wie zij is wist men gisteravond laat nog niet- Haar lichaam vertoon de sporen van aanranding. Sandra's dood Sandra Pickering stierf maandag avond laat in de armen van haar ne gentienjarige vriend Dennis Holmes, wiens vrouw zij hoopte te worden. Het meisje was op afschuwelijke wijze aan het hoofd verwond. Vergeefs wachtte Dennis in Sandra's huis op zijn vriendin. Ze hadden af gesproken samen uit te gaan. Toen het meisje na anderhalf uur nog niel terug was van een boodschap ging haar vriend op onderzoek uit. Samen met de moeder van het meisje vond hij haar -'n een laantje in de buurt van haar huis. Ze leefde nog, maar toen een zie kenauto arriveerde was het al te laat. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De strijd in Laos, die het karakter begint te krijgen van de burger oorlog die leidde tot de splitsing van Vietnam in een communis tisch en een niet-communistisch geregeerd deel, begint de Ame rikaanse regering steeds meer zorg te baren, vooral omdat uit de reacties van Moskou opge maakt kan worden dat de Sowjetunie op een dergelijke politieke splitsing van het land aanstuurt. Zolang de regering van Laos nog geen aanleiding heeft gevonden een spoedvergadering van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties te vragen of de militaire hulp van de landen van de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie in te roepen blijft de kans op het uitblijven van een internationaal gewapend con flict groot en blijven de mogelijk heden van een uitweg langs de weg van onderhandelingen aanwezig. RUSSISCHE HULP Over die onderhandelingsmogelijk heden, groter geacht in de Europese hoofdsteden dan in Washington, hield de Amerikaanse regering ook gisteren nog voeling met verscheidene andere westelijke landen, waaronder in de eer ste plaats Engeland. Het State Department maakte gis teren bekend dat met Russische en Noordvietnamese vliegtuigen sedert 15 december grote aantallen Noordviet namese soldaten en veel oorlogsmate riaal naar het noorden van Laos wa ren overgebracht. Voor die militiare luchtbrug werden in zeker 180 vluchten, voor het merendeel toestellen van het Russische type Iljoesjin, gebruikt. Bij die toestellen zouden ook de vijf Iljoes- jins zijn geweest die gebruikt waren voor het illegale vervoer van vracht auto's en andere contrabande naar Congo. LUCHTBRUG De vliegtuigen, aldus de mededelin gen van het State Department, zouden van de Sowjetunie via vliegvelden in de Chinese Volksrepubliek en de vlieg velden van Hanoi en Haiphong, in Noord-Vietnam, naar het noorden van Laos zijn gevlogen met kanonnen, mu nitie, benzine, militaire noodrantsoenen en ander oorlogsmateriaal, en ook met Noordvietnamese soldaten. Volgens het State Department heeft de Sowjetunie voor de luchtbrug ge bruik gemaakt van een speciale een heid van de Rode Luchtmacht welker speciale taak het is opstandige eenhe den in het buitenland te bevoorraden. ONAFHANKELIJKHEID Washington hield in weerwil van deze verontrustende mededelingen de mo gelijkheid van onderhandelingen toch nog open. Die mogelijkheid was volgens het State Department een uit vele. Amerika blijft zoeken naar het beste middel ter waarborging en handhaving van de onafhankelijkheid van Laos, zo werd medegedeeld. Het wachten is op de reactie van de regering van Laos op de voorstellen over de heroprichting van de internationale commissie van toezicht voor Laos. Van die reactie hing veel af, vooral omdat bekend was dat de regering van Laos bepaalde voorwaarden bleek te willen stellen maar die nog niet had kenbaar gemaakt. ERKENNINGEN In Washington en Londen nam men aan dat de voornaamste voorwaarde zal zijn dat de commissie alleen de re gering van Laos zal erkennen, en niet de afgezette regering van prins Sou- vanna Phouma, een halfbroer van de leider van de opstandige pro-communis tische beweging, Pathet Lao, Radio Moskou maakte gisteren be kend dat troepeneenheden van de „wet- september «n oktober van het vorige jaar schreef hij naar twee kapitaal krachtige mensen om hen te bewegen met grote bedragen deel te nemen. Aan de een schreef hij, dat de an der vermoedelijk zou gaan tot twintig duizend gulden... Als degeen, aan wie dat werd geschreven, ook meedeed, zou er een circulaire gaan naar de aandeelhouders, met het verzoek per aandeelhouder ten minste vijf gulden te storten! Niemand ging daar op in, wat er op wijst dat iedereen nu genezen is van zijn geloof in P. Visser en zijn goud schip. 'De Alkmaarse rechter-commissaris, mr. J. Markus, deelde ons gisteravond mee dat het gerechtelijke vooronder zoek naar de gedragingen van P. Vis ser nog steeds gaande is. Mr. Markus verwachtte dat zijn onderzoek ook nog wel enkele maanden zal duren. Daar na zal worden beslist of een vervol ging zal worden ingesteld. Eigen nieuwsdienst DORDRECHT Twee vrouwen uit Dordrecht, die een jaar lang met een volkswagenbusje op roof uitgingen, zijn in hun woonplaats tegen de lamp ge lopen. De vrouwen de 28-jarige mevrouw J. H. M. van G.-B. en de 27-jarige me vrouw G. M. O.-M. pleegden winkel diefstallen in warenhuizen te Rotterdam, Den Haag, Dordrecht en Tilburg. Ze werkten volgens een systeem, dat een grote buit waarborgde, Daardoor had den ze een auto nodig. tige regering van Laos" drie provin cies van dat land vast in handen zou den hebben en dat die troepen alleen door eenheden van de Pathet Lao en groepen „partisanen" zouden worden gesteund en niet door Vietnamese troe pen. ENGELAND Onze Londense correspondent telefo neerde gisteravond: In Whitehall meent men ó'at het grootste gevaar in de kwestie Laos geweken is. Men verheelt niet dat er nog moeilijkheden te over zijn, maar is toch van mening dat er rond Laos niet meer zo'n explosieve toestand be staat als maandag werd gevreesd. Toen meende men dat er uit de bur geroorlog in da,t Indodhinese land' een tweede Korea kon ontstaan. In de loop van dinsdag bereikte de Britse regering het antwoord van Vien tiane op het voorstel van Engeland een internationale commissie op te dragen te proberen een einde aan de burger krijg in Laos te maken. De inhoud van dit antwoord was gisteravond laat nog niet bekend, maar men meende in Londen dat prins Boen Oem, de premier van Laos, het voorstel in be ginsel had aanvaard. Hij had evenwel „enige voorwaarden" gesteld. OVEREENSTEMMING Groot-Britannië heeft voorgesteld de internationale commissie die in 1954 werd ingesteld en die bestond uit af gevaardigden van Indië, Canada en Polen, opnieuw bijeen te doen komen. Bij de Verenigde Staten drong Engeland er met klem op aan dit voorstel te steunen. Whitehall gaf zich gisteren veel moeite de indruk te wekken dat er tussen Engeland en Amerika inzake Laos een grotere mate van overeenstemming be staat dan wordt aangenomen. Zoals ge meld zijn Londen en Washington het niet eens over de wijze waarop de toe stand in Laos dient te worden aan gepakt. Bewaking versterkt: Van onze correspondent PARIJS. De Madrileense politie heeft de bewaking van Lagaillarde ver sterkt, omdat zij via de agenten van de Spaanse veiligheidsdienst in Marok ko heeft vernomen, dat een bende Al gerijnse nationalisten op weg is van Marokko naar Madrid met het doel La gaillarde uit de weg te ruimen. De correspondent te Madrid van het Franse blad Paris-Presse vertelt, dat Lagaillarde voortdurend door vier in specteurs van politie wordt bewaakt, die 's nachts in zijn kamer slapen. Vier andere inspecteurs houden voort durend in de hal van zijn hotel de wacht. Allen zijn gewapend met pisto len. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Wisselende be wolking met nu en dan buien, sommi ge met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachti ge wind tussen zuidwest en west, en aan de kust mogelijk tot hard toenemend. Dezelf- of iets lagere temperaturen, MIESJE: Dat buitje kan er nor wel bij! 5 jan.: zon op 8.48, zon onder 16.43: maan op 20.34, maan onder 10.24. Directeur: JACQ DE SMIT; Chetred.: G. j. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604. Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N/euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zlerikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsen Dagblad Lont nummert IS cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartatl Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1,i 16e jaargang No. 4747 Woensdag 4 januari 1961 Nou moet je de eerste dag niet met vitterijen aankomen! Van onze Haagse correspondent. DEN HAAG. Pijlsnel is minister Van Aartsen na de prolongatie van het kabinet-De Quay weer aan het wet gevende werk gegaan. Nog voordat de Tweede Kamer kennis heeft kunnen nemen van de regeringsverklaring, die vandaag wordt uitgesproken, zette hij gistermiddag zijn handtekening onder een nota van wijziging, waarin hij de zakelijke inhoud van de motie-Andries sen in zijn begroting verwerkt. De minister vraagt in zijn brief vier miljoen gulden meer aan voor ver hoging van het aantal premiewoningen met 1250 (zoals in de motie werd voor gesteld) en nog eens 23 miljoen meer voor de bouw van 1250 woningwet woningen. Ook zegt hij toe het aantal extra- goedkope woningwetwoningen te ver dubbelen en op tienduizend te zullen brengen. Na deze verwerking van de feitelijke inhoud van de motie-Andriessen is het wachten nog op de toezeggingen over het bouwbeleid in de loop van dit jaar. Hoe die precies zullen uitvallen zal vanmiddag uit de regeringsverklaring in de Tweede Kamer blijken. t

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1